Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετακομιση σε νεο σπιτι


Recommended Posts

Κ εγω συμφωνω οτι "σωστο" είναι οτι λειτουργεί για την καθε οικογένεια. Τωρα σας λεω το τεταρτακι που καθομαι μαζι της εφοσον φυσικα δεν την κοιμιζω μεσημερι κ πεφτει ξερη ειναι οκ. Απλα λεω ρε γμτ το παιδι μια χαρα ξαπλωνε κ χαλαρωνε μονο του μεχρι να το παρει ο υπνος. Με μια μετακομιση χαλασαν ολα...

Deena μου το θεμα είναι οτι δεν κανω τιποτα οταν ειμαι μαζι της. Ουτε χαϊδεύω ουτε χερι πιανω, ουτε μιλαμε, απλα καθομαι στα ποδια του κρεβατιού γιατι εμενα με βολευει καλύτερα απο καρεκλα.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κ εγω συμφωνω οτι "σωστο" είναι οτι λειτουργεί για την καθε οικογένεια. Τωρα σας λεω το τεταρτακι που καθομαι μαζι της εφοσον φυσικα δεν την κοιμιζω μεσημερι κ πεφτει ξερη ειναι οκ. Απλα λεω ρε γμτ το παιδι μια χαρα ξαπλωνε κ χαλαρωνε μονο του μεχρι να το παρει ο υπνος. Με μια μετακομιση χαλασαν ολα...

Deena μου το θεμα είναι οτι δεν κανω τιποτα οταν ειμαι μαζι της. Ουτε χαϊδεύω ουτε χερι πιανω, ουτε μιλαμε, απλα καθομαι στα ποδια του κρεβατιού γιατι εμενα με βολευει καλύτερα απο καρεκλα.

 

Ακόμα καλύτερα τότε, είσαι πιο κοντά στην πόρτα :D:D:D

 

Εννοώ ότι εάν σε χαλάει η παρούσα κατάσταση, δεν είναι τόσο δύσκολο να ξανασυνηθίσει να κοιμάται μόνη της, η μισή και παραπάνω δουλειά έχει γίνει ήδη.

 

Από την μικρή μου εμπειρία επίσης, έχω καταλάβει ότι τα 15΄πολύ γρήγορα μπορούν να γίνουν μισή ώρα και η μισή ώρα να γίνει μία....στην δική μας περίπτωση τουλάχιστον έτσι έγινε. Από την άλλη βέβαια, ξέρω και 6χρονο που κοιμάται χρόνια τώρα μέσα σε 10-15 λεπτά με την μαμά στα πόδια του κρεβατιού του σας και σένα (το συγκεκριμένο βέβαια ξυπνάει και μέσα στη νύχτα και ξαναφωνάζει την μαμά του:rolleyes::rolleyes::rolleyes:).

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια στο θεμα του υπνου θα πρεπει να γινει μια διαφοροποιηση στα παιδακια που δεν εχουν αδερφια .

Απο την εμπειρια μου αλλα και απο την εμπειριες αλλων μητερων , στις ηλικιες μετα τα 3 τα μοναχοπαιδια , αργα η γρηγορα , θα αναζητησουν την παρεα των γονιων το βραδυ . Ειναι φυσιολογικο. Αρχιζουν και εχουν μεγαλυτερη συναισθηση, καταλαβαινουν και επεξεργαζονται περισσοτερο αυτα που ακουν. Φοβουνται το σκοταδι και μπορει να αναπτυξουν διαφορες αθωες μικρες φοβιες, οπως με κλεφτες ( κατι θα εχει παρει το αυτι τους απο τις συζητησεις μας), φαντασματα, μαγισσες, λυκους, δρακους κτλ. η οτιδηποτε αλλο που δεν παει ο νους μας και εκδηλωνονται την νυχτα. Τα παιδια που κοιμουνται με τα αδερφια τους νιωθουν μεγαλυτερη ασφαλεια και τα ξεπερνουν πιο ευκολα.

 

smak, προσπαθησε να καταλαβεις γιατι σε εχει αναγκη τωρα διπλα της και βοηθησε την να το ξεπερασει. Σιγουρα εχει το λογο της.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που με ηθελε αρχικα διπλα της είναι ξεκαθαρος. Αλλαγη περιβαλλοντος. Μεσα στη νυχτα δε αν ξυπνησει θα ερθει διπλα μου θα ζητησει αυτο που θελει κ θα την παω ξανα στο κρεβάτι της οπου κ θα κοιμηθεί χωρις να μου ζητησει να καθισω μαζι της. Απο εκει κιολας καταλαβαινω οτι δεν το εχει πια αναγκη απλα εχει παγιωθει μια κατασταση.

 

Σήμερα λοιπόν ειπα να δοκιμασω κατι χωρίς να είμαι ακομα ετοιμη να το παλεψω. Αφου καναμε την καθημερινη μας ρουτινα κ εχουμε διαβασει τα παραμυθια της σβησαμρ τα φωτα για καληνυχτα. Ξανα ζητησε να της κανω παρεα με ζηλευτο ναζι πλεον!!! Καθησα λοιπον στο θρονο μου (κατω μερος κρεβατιου) κ αρχισα να της λεω οτι θελω να κατσει κ να σκεφτει αν μια απο αυτες τις μερες πιστεύει ότι είναι πλεον αρκετα μεγάλη για να μου πει οτι μπορω να παω να ξεκιυραστω κ εγω κ να πιω το γαλατακι μου κ θα με ακουει που ειμαι στην κουζινα κ οτι δεν με χρειαζεται για παρεα της επειδη εχει πια ενα τοσο ομορφο δωματιο κ τοσο όμορφα κουκλακια να της κανουν παρεα και μπλα μπλα μπλα... καληνυχτα αγαπη μου ονειρα γλυκα...κ μετα απο 2' ακουω "μαμα το σκέφτηκα. Μπορεις να πας να ξεκουραστεις κ να πιεις το γαλα σου....αλλα μετα να ερθεις παλι εδώ (μην πεσουμε κ τελειως!). Εφυγα λοιπόν κ την πηρε ο υπνος....

Αυριο θα δούμε παλι...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που με ηθελε αρχικα διπλα της είναι ξεκαθαρος. Αλλαγη περιβαλλοντος. Μεσα στη νυχτα δε αν ξυπνησει θα ερθει διπλα μου θα ζητησει αυτο που θελει κ θα την παω ξανα στο κρεβάτι της οπου κ θα κοιμηθεί χωρις να μου ζητησει να καθισω μαζι της. Απο εκει κιολας καταλαβαινω οτι δεν το εχει πια αναγκη απλα εχει παγιωθει μια κατασταση.

 

Σήμερα λοιπόν ειπα να δοκιμασω κατι χωρίς να είμαι ακομα ετοιμη να το παλεψω. Αφου καναμε την καθημερινη μας ρουτινα κ εχουμε διαβασει τα παραμυθια της σβησαμρ τα φωτα για καληνυχτα. Ξανα ζητησε να της κανω παρεα με ζηλευτο ναζι πλεον!!! Καθησα λοιπον στο θρονο μου (κατω μερος κρεβατιου) κ αρχισα να της λεω οτι θελω να κατσει κ να σκεφτει αν μια απο αυτες τις μερες πιστεύει ότι είναι πλεον αρκετα μεγάλη για να μου πει οτι μπορω να παω να ξεκιυραστω κ εγω κ να πιω το γαλατακι μου κ θα με ακουει που ειμαι στην κουζινα κ οτι δεν με χρειαζεται για παρεα της επειδη εχει πια ενα τοσο ομορφο δωματιο κ τοσο όμορφα κουκλακια να της κανουν παρεα και μπλα μπλα μπλα... καληνυχτα αγαπη μου ονειρα γλυκα...κ μετα απο 2' ακουω "μαμα το σκέφτηκα. Μπορεις να πας να ξεκουραστεις κ να πιεις το γαλα σου....αλλα μετα να ερθεις παλι εδώ (μην πεσουμε κ τελειως!). Εφυγα λοιπόν κ την πηρε ο υπνος....

Αυριο θα δούμε παλι...

οοοooooooOOOOΛΕ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη νηπιακή ηλικία πολλές φοβίες αναπτύσσονται, που συνδέονται κυρίως με το σκοτάδι, τους εφιάλτες, τον μοναχικό ύπνο, φανταστικές αφορμές ή κάτι που άκουσαν από τους ενήλικες. Η ουσία είναι να βοηθήσουμε το νήπιο που περνάει αυτή την -αναπτυξιακή και ωφέλιμη- φάση να ξεπεράσει τη φοβία του με μια σειρά τρόπους έκφρασης (φυλαχτό αρκουδάκι, έκφραση συναισθημάτων λεκτικά ή και με τη ζωγραφική ή την αναπαράσταση με κουκλάκια).

 

Οι φοβίες αναπτύσσονται συχνά και μετά από μια τεράστια αλλαγή στη ζωή του, όπως η μετακόμιση, μια νέα μπέμπι σίτερ, μια απώλεια. Υπάρχει ένα εξαιρετικό βιβλίο για τις φοβίες νηπίων και μεγαλύτερων παιδιών (προσοχή, τις απλές φοβίες και όχι τους εμμονικούς φόβους των ενηλίκων, αυτές δηλ. που είναι ωφέλιμες αναπτυξιακά αλλά χρήζουν μιας ήπιας αντιμετώπισης από τους γονείς και όχι παραγνώριση). Είναι της Σοφίας Ανδρεοπούλου το "Μαμά, φοβάμαι. Κι εγώ, παιδί μου", πολύ ωραίο και ρέει εύκολα. Έχει σημασία να μην αγνοήσουμε το φόβο του παιδιού και να τον αντιμετωπίσουμε για να προχωρήσει παρακάτω. Αυτά για όποια το χρειάζεται και βοηθηθεί, όχι απαραιτήτως για την περίπτωση της θεματοθέτριας.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τσαμπα πανηγυριζα...2 μερες κρατησε...ειμαστε παλι στα ιδια:!:

 

Συνεχίζεις και δείχνεις υπομονή. Μερικά πισωγυρίσματα είναι αναμενόμενα, δεν υπάρχει λόγος πανικού :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τωρα είναι που το χασα το παιχνίδι! Αρχισαμε σχολειο τη Δευτέρα κ φυσικα που να τολμησω να φυγω κ το βραδυ....οποτε γαργαρα ακομα μεχρι να προσαρμοστουμε κ στο σχολείο....

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τωρα είναι που το χασα το παιχνίδι! Αρχισαμε σχολειο τη Δευτέρα κ φυσικα που να τολμησω να φυγω κ το βραδυ....οποτε γαργαρα ακομα μεχρι να προσαρμοστουμε κ στο σχολείο....

 

Καλή αρχή!

 

Μην αγχώνεσαι, θα την βρείτε την άκρη σιγά-σιγά! Άσε που λογικά λόγω του σχολείου θα πέφτει ξερή :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!

 

Μην αγχώνεσαι, θα την βρείτε την άκρη σιγά-σιγά! Άσε που λογικά λόγω του σχολείου θα πέφτει ξερή :wink::wink::wink:

 

Ευχαριστούμε! Μπα...απλα τωρα εχει αναγκη κ το μεσημεριανο υπνο! :|

Οπως ειπες...θα τη βρουμε την ακρη...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...