Recommended Posts

Εβγαλε κάποιος άκρη γιατι εγώ όχι. Αν επιλεγεί το παιδι μέσω εσπα ποιά είναι η διαδικασία μετά? Απο που παίρνουμε την αξία τοποθέτησης? που πάμε για να κάνουμε την εγγραφή και σε ποιά δομή απο αυτές που αναφέραμε στη αίτηση (γιατί λέει δεν είναι δεσμευτικο). οποια γνωρίζει ας μου πει. Σήμερα στον δήμο μου είπε μία ότι θα μου την στείλουν σπίτι. Είναι δυνατόν???

Διαφημίσεις

σου απανταω με καθε επιφυλαξη γιατι ειναι η πρωτη φορα που κανω τα χαρτια και απ οτι διαβασα εχουν αλλαξει απο αλλες χρονιες καποια πραγματα.σε πρωτη φαση ο παιδικος που δηλωσες δεν ειναι υποχρεωτικο να πας σε αυτον κατευθειαν αλλα σε καποιον αλλον που μπορει να μην τον ειχεσ δηλωσει καν.εγω πηρα τηλεφωνο κατευθειαν τον παιδικο που με ενδιαφερει και ρωτησα πως γινεται.μου ειπε οτι μολις βγουν τα τελικα αποτελεσματα θα εκτυπωσουμε το voucher και θα παμε απευθειας στον παιδικο που θελουμε.εκει θα συναψουμε το συμβολαιο και θα κατοχυρωσουμε την θεση μας.ρωτησα την διευθυντρια του παιδικου τι γινεται σε περιπτωση που δηλωσουν ενδιαφερον περισσοτερα ατομα απο τις θεσεις που διαθετει και αν θα τηρηθει σειρα προτεραιοτητας συμφωνα με τα μορια.μου απαντησε οχι δεν παιζουν κανενα ρολο τα μορια και οτι οποιος δηλωσει πρωτος και κλεισουν οι θεσεις.οποτε οπως καταλαβαινεις με το που βγουν τα αποτελεσματα θα πρεπει να στηθουμε στους παιδικους που μας ενδιαφερουν οσο το δυνατον γρηγοροτερα.αυτο που μου ειπε η διευθυντρια αυτο καταλαβα και απο το φυλλο της κυβερνησεως που ειχα διαβασει.ολα αυτα με καθε επιφυλαξη και παλι.εαν ειναι καποια μητερα που γνωριζει περισσοτερα ας μας διαφωτησει γιατι ολες μας ειμαστε σε αναμμενα καρβουνα

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα πάρω και εγώ αύριο στον παιδικό, δεν ήξερα ότι είναι ανοιχτά. την εεταα δεν μπορώ να την πιασω με τπτ στο τηλ.

Και μια άλλη ερώτηση αν γνωρίζετε. 1 σεπτεμβρίου θα ξέρω αν θα μπει και στο νηπιαγωγείο(σαν προνήπιο) είναι όμως και η τελευταία ημέρα εγγραφής μέσω εσπα. και επειδή δεν θέλω να τρέχω με την ψυχή στο στόμα, ,μπορώ να εγγραφώ στο εσπα και μετά αν την πάρουν στο νηπιαγωγείο να κάνω ακύρωση? κανείς δεν γνωρίζει να μου πει, δεν υπάρχει ενημέρωση, μήπως εσείς έχετε καλύτερη.

Μπορείς να το κάνεις και μετά να κάνεις ακύρωση της θέσης άμεσα, για να πάρουν ένα άλλο παιδάκι. Να μην πάει χαμένη η θέση δηλαδή. Επίσης πες το απ΄την αρχή στην Διεύθυνση μήπως και απλά σου κρατήσει μεν τη θέση αλλά δεν στείλει τα έγγραφα στην ΕΕΤΑΑ, αν μπορεί δηλαδή να σε περιμένει λίγο. Λογικά θα έχεις απάντηση την 1-2/9 που ανοίγουν τα σχολεία.

Εχθές το απόγευμα είχα μία συζήτηση με γνωστή μου η οποία εργάζεται σε παιδικό σταθμό ιδιωτικού εκπαιδευτηρίου.

Μου είπε ότι θα ζητήσουν ένα σεβαστό ποσό, από 650 έως 1500 τον χρόνο για τα παιδιά που θα πάνε με το voucher εκεί - ενώ έχει ήδη δηλώσει θέσεις, έτσι;

Ασφαλώς θα λένε ότι θα κάνουν κάποιες δραστηριότητες τις οποίες το ΕΣΠΑ δεν χρηματοδοτεί και πως θέλουν στα τμήματα τους να συμμετέχουν όλα τα παιδιά.

Εχουν κάθε δικαίωμα φέτος να σου αρνηθούν την εγγραφή!

Δεν έχει υπάρξει άλλη φορά τέτοιο χάλι, αν όντως ισχύει!

Εννοείται μεγάλη κοροιδία. Φετος λέει όμως με το καινούργιο πρόγραμμα μπορείς να επιλέξεις εσύ σε ποιό σταθμό θες να πας, αρα απλά δεν πας στον ιδιωτικό. ακομη δεν εχουν βγει τα οριστικα αποτελεσματα, αναμενουμε.

και ειμαι και σε μεγάλο διλλημα ακόμα δεν εχω αποφασισει τι ειναι καλυτερο, προνήπιο σε παιδικο σταθμο ή σε νηπιαγωγείο?

οποια εχει ορεξη για κουβεντα..

και εγω πηγα στον παιδικο σταθμο που με ενδιαφερει σημερα και πηρα πληροφοριες.με ενημερωσε οτι εφοσον με παρουν θα εχω 100 ευρω χρηματικη επιβαρυνση δικη μου.η κοπελα ηταν ειλικρινης.δεν μου ειπε οτι ειναι για επιπλεον δραστηριοτητες,απλα μου εξηγησε οτι καθε χρονο η επιδοτηση του εσπα ειναι και μικροτερη ανα παιδι.και οντως φετος ειναι 5% λιγοτερο το ποσο που διαθετει το εσπα για καθε παιδι.εαν δειτε στο φυλλο της κυβερνησεως γραφει αναλυτικα τα χρηματικα ποσα αναλογα το τμημα(συμφωνα με την ηλικια)και χωρις ή με σιτιση.πχ για την δικη μπουμπου που θα παει στο τμημα 2.5 ετων και ανω η δαπανη ειναι 1805 ευρω χωρις σιτιση και 2375 με σιτιση.αν το διαιρεσω το ποσο δια του 11(μηνες) βγαινει 215 ευρω οτι πληρωνεται ο παιδικος σταθμος απο το εσπα για το παιδι μου.εαν η θεση αυτη κοστολογειται στον παιδικο χωρις το εσπα υπο κανονικες συνθηκες 300 ευρω τοτε η διευθυνση σου ζηταει την διαφορα.στα βορεια προαστεια μπορει ενας παιδικος να εχει 350 ευρω ή 400,δεν ξερω αν και εχουν πεσει οι τιμες.εδω στο κεντρο της αθηνας εχουμε χαμηλοτερες.για τα παιδια κατω των 2.5 ετων ειναι 2375 χωρις σιτιση και 2945 με σιτιση.οποτε εαν πατε σε καποιον παιδικο σταθμο ρωτηστε ποσο κοστιζει κανονικα η φοιτηση και μετα δειτε εαν οντως σας ζητησουν χρηματικη διαφορα ποσο θα πρεπε να ειναι.σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογω την κατασταση αυτη απλα βλεπω τα γεγονοτα.δεν ξερω εαν υπαρχει παντως παιδικος σταθμος που να ζηταει 215 ευρω με σιτιση 8ωρη απασχοληση.το θεμα ειναι να ηταν μεγαλυτερη η επιχορηγηση ανα παιδι απο το κρατος.τελοσπαντων!αντε δεν βγαινουν και αυτα τα αποτελεσματα να δουμε τι γινεται:D

Εννοείται μεγάλη κοροιδία. Φετος λέει όμως με το καινούργιο πρόγραμμα μπορείς να επιλέξεις εσύ σε ποιό σταθμό θες να πας, αρα απλά δεν πας στον ιδιωτικό. ακομη δεν εχουν βγει τα οριστικα αποτελεσματα, αναμενουμε.

και ειμαι και σε μεγάλο διλλημα ακόμα δεν εχω αποφασισει τι ειναι καλυτερο, προνήπιο σε παιδικο σταθμο ή σε νηπιαγωγείο?

οποια εχει ορεξη για κουβεντα..

Στην απορία σου θα απαντήσω χωρίς δεύτερη σκέψη το προνήπιο. Εμάς τουλάχιστον ήταν σκάλες ανώτερο από τους παιδικούς.

Δεν έχω χρόνο, θα στα αναπτύξω τα προτερήματα αλλά και τα μειονεκτήματα κάποια στιγμή σήμερα ή αύριο.

Εγώ θα επιλέξω πχ δημοτικό παιδικό. Οι αιτήσεις όμως στην περιοχή μου για τον δημοτικό με το ΕΣΠΑ είναι 230. Λογικά όλες θα πάρουν voucher. Ο σταθμός όμως έχει δυναμικότητα για 80 παιδιά. Με τι κριτήρια θα επιλεχθούμε; όποια πάει πρώτη; έχει να πέσει ξύλο δηλαδή στην ουρά; :mrgreen:

abebablom θα διαφωνήσω. Ας μην δεχτούν τότε με το ΕΣΠΑ. Γιατί μπερδεύονται; όσοι νομίζουν ότι δεν τους συμφέρει ας μείνουν έξω από το πρόγραμμα.

Τόσα δίνει το κράτος. Οσοι θέλουν.

Εγώ δεν τους λυπάμαι. Κι εμένα ο μισθός μου κόπηκε σχεδόν στα μισά και εργάζομαι για 2 και παραπάνω. Κάποιες φορές αναρωτιέμαι αν συμφέρει να εργάζομαι, γιαυτό άλλωστε είμαι εντός προϋποθέσεων ΕΣΠΑ, γιατί δεν μπορώ οικονομικά να στείλω το παιδί μου και να συντηρήσω την εργασία μου.

Με τι κριτήρια θα επιλεχθούμε; όποια πάει πρώτη; έχει να πέσει ξύλο δηλαδή στην ουρά; :mrgreen:

Ω ναι...οποια προλαβει πρωτη.δεν εχει αλλα κριτιρια προτεραιοτητας(εκτος αν γινει αλαλουμ και εκδωσουν καποια αποφαση επ αυτου)

Διαφημίσεις

abebablom θα διαφωνήσω. Ας μην δεχτούν τότε με το ΕΣΠΑ. Γιατί μπερδεύονται; όσοι νομίζουν ότι δεν τους συμφέρει ας μείνουν έξω από το πρόγραμμα.

Τόσα δίνει το κράτος. Οσοι θέλουν.

Εγώ δεν τους λυπάμαι. Κι εμένα ο μισθός μου κόπηκε σχεδόν στα μισά και εργάζομαι για 2 και παραπάνω. Κάποιες φορές αναρωτιέμαι αν συμφέρει να εργάζομαι, γιαυτό άλλωστε είμαι εντός προϋποθέσεων ΕΣΠΑ, γιατί δεν μπορώ οικονομικά να στείλω το παιδί μου και να συντηρήσω την εργασία μου.

δεν διαφωνουμε σε κατι.εγω εγραψα τι λεει στο φυλλο της κυβερνησεως για να ειμαστε ενημερωμενες.απο κει και περα υπαρχει η ελευθερη αγορα.μπορει οποιαδηποτε μανουλα απλα να επιλεξει τον παιδικο που δεν θα ζητησει τιποτα απολυτως.το οτι δηλωσαν 1000 παιδικοι ανα την χωρα(λεω εγω εναν αριθμο)δεν εχει να κανει με τους φθηνους ή ακριβους.δηλαδη το οτι υπαρχουν και οι ακριβοι παιδικοι σταθμοι που δηλωσαν συμμετοχη δεν απεκλεισαν κανεναν αλλο απο τους φθηνους να συμμετασχουν.το τραγικο λαθος της διαδικασιας ειναι οτι θα πρεπε να τηρηθει σειρα προτεραιοτητας αναλογα με τα μορια και οχι οποιος προλαβει τον κυριο ειδε

Αφηστε κοριτσια κ εγώ ανυπομονω κ εχω πληρη άγνοια για το πώς θα γινει η τοποθετηση.Περυσι μας πηραν αναπληρωματικους γιατι δεν εχω κ πολλα μορια ,αλλα φετος μπαχαλο μου μυριζει.Όταν λενε δεν εχουν σημασια τα μορια ,τι εχει σημασια ποιος θα παει πρώτος να σπρωχτει;Απο τι ωρα να παμε δηλ εμεις που ειμαστε σε δημοσιο παιδικο κ πρεπει να παμε στα γραφεια,απο τα ξημερωματα κ αν μας προλαβουν αλλοι τι ετσι απλα χανουμε τη θεση,τι συστηματα ειναι αυτα;Εμας θα μας παρουν μαλλον κ στα προνηπια αλλα λεω αν με παρουν να προτιμησω τον παιδικο,τωρα δεν ξερω τα εχω χαμενα ,ψαχνομαστε ολες.

Φιλες που μιλησαν με διευθυντες ιδιωτικων τους ειπαν οτι δεν παιζουν ρολο τα μορια χωρις να πουν ακριβως τι θα μετρησει.Ειπαν μηπως ελθουν μαζι με τα voucher και διευκρινησεις.Επισης καποια παιδια πηγαν κ περυσι στους ιδιους παιδικους ,αυτα δεν πρεπει να εχουν προτεραιοτητα εφοσον το δικαιουνται;Μπαχαλο......

Εμένα κάτι δεν μου παει καλά σ' αυτό που λέτε για την διαφορά που πρέπει να πληρώνει ο κάθε γονιός. Τι εννοώ.... Το ποσό που δινόταν πέρσι για κάθε παιδί ήταν περίπου 3000 (μου το είπε διευθύντρια παιδικού σταθμού). Οι ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί που χρέωναν τους γονείς 350 εκτός Εσπα γιατί πέρσι δεν ζητούσαν την διαφορά των 50 Ευρώ ανα παιδί μέσω Εσπα. Αναφέρει η εφημερίδα της κυβερνήσεως κάτι τέτοιο, ότι οι γονείς πρέπει να πληρώνουν την διαφορά?

Ας μην δηλώναν συμμετοχή τότε:mad:

Επίσης, γιατί αυτοί που έχουν περισσότερα μόρια πρέπει να έχουν προτεραιότητα στην πρώτη τους επιλογή? Θα έπρεπε να έχουν άλλα κριτήρια, όπως ο πιο κοντινός σε απόσταστη παιδικό σταθμός από την διεύθυνση κατοικίας του γονέα ή του ανθρώπου που θα πηγαίνει/παραλαμβάνει το παιδί. Δική μου γνώμη

LAAFp2.png

JRM4p2.png

Αφηστε κοριτσια κ εγώ ανυπομονω κ εχω πληρη άγνοια για το πώς θα γινει η τοποθετηση.Περυσι μας πηραν αναπληρωματικους γιατι δεν εχω κ πολλα μορια ,αλλα φετος μπαχαλο μου μυριζει.Όταν λενε δεν εχουν σημασια τα μορια ,τι εχει σημασια ποιος θα παει πρώτος να σπρωχτει;Απο τι ωρα να παμε δηλ εμεις που ειμαστε σε δημοσιο παιδικο κ πρεπει να παμε στα γραφεια,απο τα ξημερωματα κ αν μας προλαβουν αλλοι τι ετσι απλα χανουμε τη θεση,τι συστηματα ειναι αυτα;Εμας θα μας παρουν μαλλον κ στα προνηπια αλλα λεω αν με παρουν να προτιμησω τον παιδικο,τωρα δεν ξερω τα εχω χαμενα ,ψαχνομαστε ολες.

Φιλες που μιλησαν με διευθυντες ιδιωτικων τους ειπαν οτι δεν παιζουν ρολο τα μορια χωρις να πουν ακριβως τι θα μετρησει.Ειπαν μηπως ελθουν μαζι με τα voucher και διευκρινησεις.Επισης καποια παιδια πηγαν κ περυσι στους ιδιους παιδικους ,αυτα δεν πρεπει να εχουν προτεραιοτητα εφοσον το δικαιουνται;Μπαχαλο......

Ναι έχεις δίκιο Hope, ο δικός μας παιδικός σταθμός μου είπε ότι οι "επανεγγραφές" θα είναι στο ίδιο κτήριο που είχαν/ήταν δηλώσει πέρσι.

LAAFp2.png

JRM4p2.png

abebablom όχι, δεν διαφωνούμε!! είπα ότι διαφωνω που σε ένιωσα να τους λυπάσαι κάτά κάποιο τρόπο.

Κατά τα άλλα βλέπω όλες το ίδιο άγχος έχουμε, αν ξαναδιαβάσετε πάντως την πρόσκληση κορίτσια, θα δείτε μεγάλες ασαφειες σε αυτό ειδικά το κομμάτι. Δεν διευκρινίζεται τίποτε απολύτως. :mad:

Κάποια κοπέλα είχε πει ότι θα προτιμηθούν στους Δημοτικούς σταθμούς όσοι έχουν κάνει αίτηση εγγραφής προ ΕΣΠΑ.

Επίσης η γνωστή που ανέφερα παραπάνω που εργάζεται στον ιδ. σταθμό, μου είπε και ξέχασα να το αναφέρω, πως ήδη έχει γίνει μία "προκράτηση" θέσεων με μία προκαταβολή - τίποτα, της τάξεως των 50-70 ευρώ. Για να καταλάβετε για το τι πρόκειται να ακολουθήσει. :mad:

Διαφημίσεις

κορίτσια μου βοηθήστε με γιατι θα τρελαθώ, είναι δυνατόν να μην πήραμε voucher με 116 μόρια? πέρυσι με το έσπα μπήκαμε στο σταθμό πρώτης επιλογής μας και σε πολύ καλή σειρά (ειχε 66 θέσεις έιχα μπεί 37). με 80 περίπου μόρια. Μιλάμε οτι ενδιαφέρομαι για τον ίδιο Δήμο και παιδικό, απλά φέτος λίγο μεγαλύτερη φορολογική και ενδιαφέρομαι και για τα ΔΥΟ παιδιά (το μικρό στο βρεφικό). Τι κάνω βρε κορίτσια?

jcEKp3.png  JKdkp3.png

κορίτσια μου βοηθήστε με γιατι θα τρελαθώ, είναι δυνατόν να μην πήραμε voucher με 116 μόρια? πέρυσι με το έσπα μπήκαμε στο σταθμό πρώτης επιλογής μας και σε πολύ καλή σειρά (ειχε 66 θέσεις έιχα μπεί 37). με 80 περίπου μόρια. Μιλάμε οτι ενδιαφέρομαι για τον ίδιο Δήμο και παιδικό, απλά φέτος λίγο μεγαλύτερη φορολογική και ενδιαφέρομαι και για τα ΔΥΟ παιδιά (το μικρό στο βρεφικό). Τι κάνω βρε κορίτσια?

ποποο ειχα την αγωνια μου και δεν μπορω να μπω στο συστημα με πεταει εξω.αλλα μου δωσες την απαντηση.εφοσον εμεις εχουμε 108 μορια προφανως δεν μπηκαμε...και το πρωι οι περισσοτεροι ηταν αισιοδοξοι οτι θα τους παρουν σχεδον ολους...:(

Καλησπέρα κορίτσια, εμείς έχουμε 186 μόρια και μας πήραν στην πρώτη μας επιλογή... Ο παιδικός αυτός παίρνει 11 παιδάκια μόνο και οι "επιτυχόντες" είναι πολλοι περισσότεροι ... Ποιοι θα μπούν τελικά?

Και εσάς στην 1η επιλογή σας πήραν?

Καλησπέρα κορίτσια, εμείς έχουμε 186 μόρια και μας πήραν στην πρώτη μας επιλογή... Ο παιδικός αυτός παίρνει 11 παιδάκια μόνο και οι "επιτυχόντες" είναι πολλοι περισσότεροι ... Ποιοι θα μπούν τελικά?

Και εσάς στην 1η επιλογή σας πήραν?

εγω προσπαθω να μπω να δω τα αποτελεσματα αλλα με πεταει εξω το συστημα.αλλα εφοσον την κοπελα κατω με 116 μορια δεν την πηραν ξερω και εγω την απαντηση.αφου πηρες το voucher και δεν υπαρχουν κριτιρια το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας αυριο πρωι πρωι στον παιδικο για να κλεισεις την θεση γιατι αυτο που διαλεξες στην αιτηση σου δεν ειναι δεσμευτικο ουτε απο σενα αλλα ουτε και απο τον παιδικο σταθμο

Συγνώμη κοριτσια αλλά μόλις είδα οτι πήρα το Voucher για το βρεφικό (160 μόρια)......αλλά που φαίνονται οι επιλογές μας στις δομές? Εγώ αύριο που πρέπει να απευθυνθώ οεο?????

Και έχει και παύλα δίπλα από τον κωδικό μου για τη δομή......δηλαδή εγώ αυριο που θα πάω να απευθυνθώ? τι να πω........μπάχαλο.........

Δυστυχώς ούτε εμένα με πήραν με 118 μόρια.. περσι που ήμουν άνεργη με πήραν, φετος που εργάζομαι και καίγομαι δεν με πήραν..

περιμένω τώρα τα αποτελέσματα του δήμου, μου είπαν από αρχες σεπτέμβρη

Kαλημέρα κορίτσια, πήγα στον βρεφονηπιακό σταθμό που πήραμε voucher και έγραψα το κοριτσάκι μου, αλλά μου ζήτησε και το ερωτηματολόγιο. Πού το βρίσκουμε? Βρήκατε την εφαρμογή?

Δυστυχώς ούτε εμένα με πήραν με 118 μόρια..

Γιατί έτσι βρε κορίτσια φέτος? Θα μάθουμε? Είναι λιγότερες οι θέσεις με εσπα? Κρίμα και το είχα σχεδόν σίγουρο. Μακάρι τώρα με τους δήμους, μην πάθουμε καμιά ζημιά κι από κει. Καλή επιτυχία σε όλες.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Kαλημέρα κορίτσια, πήγα στον βρεφονηπιακό σταθμό που πήραμε voucher και έγραψα το κοριτσάκι μου, αλλά μου ζήτησε και το ερωτηματολόγιο. Πού το βρίσκουμε? Βρήκατε την εφαρμογή?

Καλημέρα,

Η εφαρμογή για τη συμπλήρωση του ερωτηματολογίου θα ενεργοποιηθεί από την 01/09/2016, μετά από ερώτηση στην ΕΕΤΑΑ. Προς το παρόν προσκομίζουμε μόνο συμβάσεις, voucher και εξουσιοδότηση για την εγγραφή και στη συνέχεια τη σχετική βεβαίωση.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα