Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εσπα παιδικοι και αξια τοποθετησης


Recommended Posts

Εν τω μεταξύ τα "ερωτηματολόγια εισόδου" θα αναρτηθούν την 1/9. Πρέπει να μπούμε 80.000 άνθρωποι, να τα συμπληρώσουμε και να τα τυπώσουμε να τα πάμε στους σταθμούς για να ξεκινήσουμε.

Να δω πως θα αντέξει το σύστημα τους. Και σε κάθε περίπτωση, πάει και η 1/9, θα πάει στράφι.

 

Γιατί χωρίς αυτό δεν μπορεί να πάει το παιδί? Απο φίλη ξέρω (μια που εμείς τελειώσαμε με το ΕΣΠΑ ), οτι θα αργήσει κ τα παιδιά θα πάνε κανονικά. Απο τον Δήμο το είπαν.

 

Φαντάζομαι την πρώτη μέρα που είναι δύσκολη για όλους ,οι διευθυντές των σταθμών δεν θα καίγονται για το ερωτηματολόγιο

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί συμμετέχουν οι Δημοτικοί σταθμοί στο ΕΣΠΑ ? φυσικά για την χρηματοδότηση , τι άλλο ? Αλλά απ οτι ξέρω , ένα ποσοστό των θέσεων δηλώνουν , όχι το 100%

Δηλ. είχες κάνει αίτηση μέσω Δήμου κ σου λένε οτι καλύφθηκαν ? :confused:

 

Ακριβώς αυτό μου είπαν. Οτι συγκεκριμένα για τον παιδικό που είναι κοντά μου έχει μείνει μόνο μια θέση:confused: πόσες ελπίδες έχω? Και το τραγικό είναι ότι μου είπε ο πρόεδρος των παιδικών σταθμών (είχα κάνει και πέρσι αίτηση και δεν μας πήραν πάλι) ότι όσο δεν είμαι δημότης στο δήμο τους (δεν ψηφίζω δηλαδή) δεν έχω καμία ελπίδα (κάτοικος είμαι). Φέτος λοίπον έφερα και τα χαρτιά μου γι' αυτό το λόγο. 'Εξαλλη με έχουν κάνει.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό μου είπαν. Οτι συγκεκριμένα για τον παιδικό που είναι κοντά μου έχει μείνει μόνο μια θέση:confused: πόσες ελπίδες έχω? Και το τραγικό είναι ότι μου είπε ο πρόεδρος των παιδικών σταθμών (είχα κάνει και πέρσι αίτηση και δεν μας πήραν πάλι) ότι όσο δεν είμαι δημότης στο δήμο τους (δεν ψηφίζω δηλαδή) δεν έχω καμία ελπίδα (κάτοικος είμαι). Φέτος λοίπον έφερα και τα χαρτιά μου γι' αυτό το λόγο. 'Εξαλλη με έχουν κάνει.

 

ωωχχ..κατάλαβα !!

κι εγω την δεύτερη χρονιά , είχα κάνει μια βλακεία με το ΕΣΠΑ κ μας απέρριψαν. Τον πήραν απο τον Δήμο -κ εγώ κάτοικος είμαι-. Τουλάχιστον ο δικός μας Δήμος τα παίρνει όλα κατοίκων ή δημοτών, απλά έχει διαφορά στα τροφεία

 

Εχεις δίκιο ,είναι τραγικό κ απίστευτα σπαστικό:evil:

 

* έπρεπε κι εσύ να του πεις ''όσο δεν εξυπηρετείτε κι εσείς τους μόνιμους κατοίκους ,δεν θα γίνω ποτέ δημότης!!!!!''

είναι φοβερό...κι εμένα τότε , το πρώτο που με ρώτησαν ήταν αυτό ακριβώς!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση εμάς που μας απέρριψε το ΕΣΠΑ και δουλεύουμε να μας απορρίψει και ο δήμος??? Μην μου λέτε τέτοια..

Εγώ σήμερα που ρώτησα στον δήμο μου πότε θα βγούνε τα αποτελέσματα μου είπαν μέσα σεπτέμβρη, να τακτοποιηθούν πρώτα τα παιδιά του εσπα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πειτε μου σας παρακαλω που μπορω να καταγγειλω την απαραδεκτη συμπεριφορα ενος ιδιωτικου παιδικου σταθμου σε.σχεση με τις αιτγσεις εσπα??εχω :mad: νευρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση εμάς που μας απέρριψε το ΕΣΠΑ και δουλεύουμε να μας απορρίψει και ο δήμος??? Μην μου λέτε τέτοια..

Εγώ σήμερα που ρώτησα στον δήμο μου πότε θα βγούνε τα αποτελέσματα μου είπαν μέσα σεπτέμβρη, να τακτοποιηθούν πρώτα τα παιδιά του εσπα.

 

Ελπίζω να μην είσαι στον δικό μας δήμο:roll: Ο δικός μας δήμος έχει περίπου 5-6 παραρτήματα δημοτικών παιδικών σταθμών , έχει αφήσει περίπου 18 κενές θέσεις, ποιος θα πρωτοπάει καλέ? Εκτός και αν μου λένε ψέμματα τι να πω? Και σήμερα συνεχίζω να είμαι έξαλλη:lol:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μας είπαν να τυπώσουμε το ερωτηματολόγιο και να πάμε με αυτό. Τότε θεωρείται βέβαιη η εγγραφή και μπορεί να ξεκινήσει το παιδί.

 

Για τους ιδιωτικούς που ζητούν χρήματα (όλοι ανεξαιρέτως) έγινε ντόρος επιτέλους, κοιτάζουν λέει τώρα το θέμα, καθε χρόνο το ίδια και φέτος χειρότερα. Λες και δεν ήταν πασιφανές! εφόσον τους δίνει το δικαίωμα να αρνούνται εγγραφή!!!! Για ποιον λόγο δηλαδή μπήκε αυτός ο όρος;;;;; Ποιον σκοπό εξυπηρετεί;;;

Link to comment
Share on other sites

Για όσες απέτυχαν μέσω εσπα και περιμένουν αποτελέσματα μέσω δήμου εχω κάποιες ερωτήσεις. Εγώ πέρσι μπήκα με το εσπα. Στα φετινά προσωρινά αποτελέσματα του δήμου βλέπω ότι εχω μοριοδοτηθεί. Εχει όμως μια υποσημείωση εκεί που λέει ότι οι παιδικοί σταθμοί θα πάρουν τις επανεγγραφές και ότι οι υπόλοιπες θέσεις θα καλυφθούν με τον εσπα, δεν υπάρχουν άλλες κενές θέσεις. Ερώτηση, εγώ θεωρούμαι επανεγγραφή??? (εννοεί μέσω δήμου? ή ισχύει η επανεγγραφή και μέσω εσπα που ήμουν εγώ πέρσι?).

Οι παιδικοί πότε ανοίγουν? Γιατί έπαιρνα τηλέφωνο και δεν το σήκωναν

Link to comment
Share on other sites

Για όσες απέτυχαν μέσω εσπα και περιμένουν αποτελέσματα μέσω δήμου εχω κάποιες ερωτήσεις. Εγώ πέρσι μπήκα με το εσπα. Στα φετινά προσωρινά αποτελέσματα του δήμου βλέπω ότι εχω μοριοδοτηθεί. Εχει όμως μια υποσημείωση εκεί που λέει ότι οι παιδικοί σταθμοί θα πάρουν τις επανεγγραφές και ότι οι υπόλοιπες θέσεις θα καλυφθούν με τον εσπα, δεν υπάρχουν άλλες κενές θέσεις. Ερώτηση, εγώ θεωρούμαι επανεγγραφή??? (εννοεί μέσω δήμου? ή ισχύει η επανεγγραφή και μέσω εσπα που ήμουν εγώ πέρσι?).

Οι παιδικοί πότε ανοίγουν? Γιατί έπαιρνα τηλέφωνο και δεν το σήκωναν

 

Επανεγγραφή θεωρείσαι αρκεί να έχεις κάνει αίτηση στον παιδικό σταθμό και τον Ιούνιο, που σίγουρα έχεις κάνει, θα στο έχουν πει και οι παιδαγωγοί.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα και πάλι βρε κορίτσια μου είπαν για τα παιδάκια εκτός ΕΣΠΑ θα μου πουν μετά τις 10 του μήνα, είχα πάρει την Δευτέρα και μου είπαν μετά τις 5, τους κάλεσα και την Τετάρτη και μου είπαν μετά τις 10 αν τους πάρω σήμερα θα μου πουν μετά τις 15:shock: Και αυτή η αναμονή με σκοτώνει:cry:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και πάλι βρε κορίτσια μου είπαν για τα παιδάκια εκτός ΕΣΠΑ θα μου πουν μετά τις 10 του μήνα, είχα πάρει την Δευτέρα και μου είπαν μετά τις 5, τους κάλεσα και την Τετάρτη και μου είπαν μετά τις 10 αν τους πάρω σήμερα θα μου πουν μετά τις 15:shock: Και αυτή η αναμονή με σκοτώνει:cry:

 

:)

10 με 15 μου είπαν εμένα σήμερα, δήμος Αθηναίων.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είχες κάνει αίτηση τον Ιούνιο ster??

 

Ναι, είχα κάνει τότε αίτηση αλλά δυστυχώς δεν θεωρούμαι επανεγγραφή, πήρα σήμερα τηλέφωνο και μου είπαν ότι επανεγγραφή θεωρούνται όσοι είχαν μπει πέρσι με τον δήμο και όχι με τον εσπα. Τωρα το προνήπιο έχει ήδη 21 παιδιά, θα μπούνε και τα παιδιά του εσπα και τι θα μείνει για μας??? Βεβαια μου είπαν ότι μέχρι και τον Οκτώβριο θα ξέρουν σίγουρα, γιατί κάποια παιδάκια μπορεί να μην πάνε..

Και ρωτάω, τότε γιατί έκανα την αίτηση και μέσω δήμου? Ποιό το όφελος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μας είπαν να τυπώσουμε το ερωτηματολόγιο και να πάμε με αυτό. Τότε θεωρείται βέβαιη η εγγραφή και μπορεί να ξεκινήσει το παιδί.

 

Για τους ιδιωτικούς που ζητούν χρήματα (όλοι ανεξαιρέτως) έγινε ντόρος επιτέλους, κοιτάζουν λέει τώρα το θέμα, καθε χρόνο το ίδια και φέτος χειρότερα. Λες και δεν ήταν πασιφανές! εφόσον τους δίνει το δικαίωμα να αρνούνται εγγραφή!!!! Για ποιον λόγο δηλαδή μπήκε αυτός ο όρος;;;;; Ποιον σκοπό εξυπηρετεί;;;

Αγαπητη μου ολοι σχεδον οι σταθμοι ζητουν εξτρα παρολο που η συμβαση το απαγορευει εγω εψαξα ολους του. Σταθμους στην καλλιθεα και ολοι. Ζητουν λεφτα για δηθεν δραστηριοτητες ασε που τα παιδια του εσπα τα ξεχωριζουν απο τα αλλα. Σε ολους τους τομεις.......αν θελεις κατι οικογενειακο....και αναζητας εμπιστοσυνη και ειλικρινεια και χωρις. Εξτραδακια. Τηλεφωνησε. Δεν θελω να αναφερω ονομα....2109578962
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...