Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εσπα παιδικοι και αξια τοποθετησης


Recommended Posts

Γιατί έτσι βρε κορίτσια φέτος? Θα μάθουμε? Είναι λιγότερες οι θέσεις με εσπα? Κρίμα και το είχα σχεδόν σίγουρο. Μακάρι τώρα με τους δήμους, μην πάθουμε καμιά ζημιά κι από κει. Καλή επιτυχία σε όλες.

 

Τα αποτελέσματα των δήμων (για παιδιά χωρίς ΕΣΠΑ) βγαίνουν μετά τις 5/9. Και εγώ εύχομαι να μείνει καμιά θέση και για εμάς αλλιώς καήκαμε.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα,

 

Η εφαρμογή για τη συμπλήρωση του ερωτηματολογίου θα ενεργοποιηθεί από την 01/09/2016, μετά από ερώτηση στην ΕΕΤΑΑ. Προς το παρόν προσκομίζουμε μόνο συμβάσεις, voucher και εξουσιοδότηση για την εγγραφή και στη συνέχεια τη σχετική βεβαίωση.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Μου έφυγε ένα αγχος γιατί θέλω να κατοχυρώσω την θέση και μου έλεγε ο παιδικός σταθμός μόνο όταν έχει το ερωτηματολόγιο, οπότε απο την άλλη Πέμπτη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Η εφαρμογή για τη συμπλήρωση του ερωτηματολογίου θα ενεργοποιηθεί από την 01/09/2016, μετά από ερώτηση στην ΕΕΤΑΑ. Προς το παρόν προσκομίζουμε μόνο συμβάσεις, voucher και εξουσιοδότηση για την εγγραφή και στη συνέχεια τη σχετική βεβαίωση.

 

Την εξουσιοδότηση που την κατέβασες;εγω βρήκα το voucher και τη σύμβαση αλλα την εξουσιοδότηση οχι.

Link to comment
Share on other sites

και ειμαι και σε μεγάλο διλλημα ακόμα δεν εχω αποφασισει τι ειναι καλυτερο, προνήπιο σε παιδικο σταθμο ή σε νηπιαγωγείο?

οποια εχει ορεξη για κουβεντα..

 

Σου οφείλω την απάντηση που σου είχα χθες για το δίλημμα "παιδικός ή προνήπιο", βασικά την γνώμη μου, έτσι;

Πέρισυ που είμασταν επιλαχόντες αναγκάστηκα να πάω τη μεγάλη μου στο προνήπιο. Ευτυχώς να λέμε που είχα προνοήσει και είχε και θέσεις.

Τις πρώτες ημέρες είχα αγχωθεί και μου φαινόταν βουνό.

Ξαφνικά το παιδί έπρεπε να ανοίγει μόνο του την τσάντα του να βγάλει το φαγητό του, να πηγαίνει μόνο του τουαλέτα χωρίς βοήθεια κλπ. Ολα τέλος πάντων χωρίς καθοδήγηση ή απόλυτη επιτήρηση. πωπωωωω... δεν θα ξεχάσω, μου'ρχοταν να το πάρω και να μην το ξαναστέιλω..

Φαντάσου τώρα ένα παιδί.. αρχές.. φέρνει το φαγητό του πίσω ανέγγιχτο γιατί δεν ξέρει ότι έχει πηρούνι στην τσάντα να φάει, έρχεται λερωμένο γιατί δεν ξέρει καλά να σκουπιστεί (σορυ κορίτσια), κοκ.

Ξέρεις τι; τελικά ήταν θέμα 1-2 αντε 3 εβδομάδων. Το παιδί έκανε άλματα. Αλματα. Φέτος θα πάει νήπιο. Ξέρει ήδη να γράφει το όνομα της εννοείται, ξέρει απλές πράξεις, ξέρει κάποιες άλλες λέξεις, ξέρει τόσα πολλά... έχει κάνει τόοοοσα πολλά που πραγματικά νομίζω πως θα βαρεθεί!

Επιπλέον στο νήπιο πια δεν πιέζουν τα προνήπια, ακολουθούν ελεύθερα, τα προσέχουν τα μεγάλα συνήθως μέσα κι απ'τα προγράμματα του υπουργείου* αλλά και βλέπεις πως αναπτύσσουν εξαιρετικές ικανότητες σε σχέση με αυτά που κάνουν στους σταθμούς.

Εκτός κι αν ο σταθμός που πηγαίναμε ήταν τόσο χάλια πια.. :rolleyes:

Αυτά από εμενα. Του χρόνου ούτε άιτηση έσπα δεν θα κάνω για το μικρό. Κατευθείαν προνήπιο. Δεν το συζητώ..

 

* Τα παιδιά πια στο νήπιο (οκ, για όσες δεν το γνωρίζουν - εγώ είχα μαύρα μεσάνυχτα και μου΄ρθε λουκουμάκι!!) μαθαίνουν μέσα από ειδικό μάθημα ή πρόγραμμα,

-πως να προσσεγγίζουν άλλα παιδάκια για φιλίες

-πως να αντιλαμβάνονται τον κίνδυνο

-πως να λένε ΟΧΙ αν χρειάζεται (αυτοπροστασία)

-τι επιτρέπεται και τι όχι απ'τους γύρω

-πως να διαχειρίζονται τον θυμο τους

-πως να αντιδρουν αν τα ενοχλούν ή τα φοβερίζουν

και άλλα πολλά εν συντομία!! :-D

 

--------------------------

 

Πήρα τηλέφωνα, ο δημοτικος παιδικός σταθμος ενώ έχουμε προεπιλεχθεί, μας δέχεται έτσι κι αλλιώς διότι είχαμε κάνει προεγγραφή. Ομως πρέπει άμεσα να πάω να υπογράψουμε.

 

Δύο ιδιωτικοί που είχα δηλώσει, μου ζήτησαν χρήματα. Και οι δύο. Δίνουν περισσότερες θέσεις απ' όσες έχουν δηλώσει να ξέρετε, έχουν την δυνατότητα, το λέει η προκύρηξη.

Φέτος λέει δεν θα βρω ιδιωτικό χωρίς χρήματα. Τουλάχιστον μου φάνηκαν ειλικρινείς και ευγενικοί. Ομως διαφωνώ με αυτή την νοοτροπία όπως προείπα.

Link to comment
Share on other sites

Μια που αναφέρθηκε το θέμα προνήπιο παιδικού ή νηπιαγωγείο , να πω κι εγώ...

 

Καταρχήν, σίγουρα το νηπιαγωγείο έχει άλλη δομή απο τον παιδικό, αφού πλέον είναι σχολείο.Οπότε απο κει κ πέρα υπάρχουν κ οι ανάλογες διαφορές

 

Πέρσι είχα γράψει τον γιο μου κ στο νηπιαγωγείο σαν προνήπιο, για σιγουριά. Προσωπικά ,επέλεξα τον παιδικό (που ήταν η 3η του χρονιά),για τους εξής λόγους

 

-πιο ελεύθερο ωράριο

-είναι ανοιχτά μέχρι 31/7 κ όχι 15/6 (ο δικός μου κ τα 3 χρόνια πήγε μέχρι την τελευταία μέρα. Αλλα παιδιά με αδέρφια Δημοτικού σταματούσαν νωρίτερα γιατί δεν πήγαινε κ το αδερφάκι ή λόγω διακοπών. Οπότε αυτό εξαρτάται απο την οικογένεια)

-ηταν πολυ πιο κοντά απο το νηπιαγωγείο

-θα έτρωγε μέσα κ δεν θα είχα για 2 χρόνια ταπεράκια κλπ

- θα ήταν με τους φίλους του κ τώρα αρκετοί θα πάνε στο ίδιο νηπιαγωγείο. Διαφορετικά το παιδί ενώ κάνει νέους φίλους , στο τέλος τους αποχωρίζεται αφού θα πάνε Δημοτικό

-Ο παιδικός δεν έχει τις αργίες του νηπιαγωγείου

 

αυτά..σε τυχαία σειρά κ ο,τι είναι πιο σημαντικό για την κάθε μαμά

 

Σε επίπεδο μάθησης , έμαθαν την ΑΒ, έκαναν ένα βιβλίο με δραστηριότητες , φυσικά γράφει το όνομα του κ περισσότερα (αλλά ενδιαφέρεται κ μόνος του), αριθμούς , απλές πράξεις. Οσον αφορά στις κατασκευές , γιορτές κλπ, δεν έδωσα κ πολύ σημασία γιατί ήδη 2 χρόνια είχε κάνει απ όλα

 

Προσωπικά, χαίρομαι πολύ που κατάλαβε οτι κλείνει ο κύκλος του παιδικού σταθμού κ τώρα θα είναι με τους φίλους του στο νηπιαγωγείο

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλως θίγεται το θεμα περι νηπιαγωγειου ή παιδικου γιατι απασχολει αρκετους γονεις κ εμενα.Τον έγραψα στα προνηπια κ στον παιδικο για 2η χρονια.Εγω δε δουλευω τα πρωινα κ ετσι δεν με απασχολει το ωραριο αλλα μονο το καλυτερο του παιδιου.Εχω ακουσει αντικρουομενες αποψεις:Οι περισσοτερες φιλες νηπιαγωγοι μ λενε πως ειναι καλυτερη η συναναστροφη με μεγαλυτερα παιδια,θα κανουν περισσοτερα πραγματα απο αποψη μαθησιακη,θα εχουν την ευκαιρια να κανουν ίδια πραγματα δυο χρονιες κ θα τα μαθουν καλυτερα κ οτι το μονο θεμα με τις μαμαδες που δεν τα στελνουν προνηπια ειναι το ωραριο οταν δουλευουν.

Απο αλλες φιλες ακουω οτι η επαναληψη της χρονιας λειτουργησε αρνητικα γιατι βαρεθηκαν,καναν δυσκολες εργασιες κ δεν μπορουσαν τα προνηπια να ανταποκριθουν,κ ολα αυτα με προβληματισαν καθως ο δικος μου ειναι κ απο τα μικρα (τελη Δεκεμβρη).Βεβαια τωρα που δεν μας πηραν στον παιδικο τα προνηπια ειναι μονοδρομος αλλα σκεφτομαι κ τον δημοτικο παιδικο αν ειναι το κσλυτερο για αυτον

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλως θίγεται το θεμα περι νηπιαγωγειου ή παιδικου γιατι απασχολει αρκετους γονεις κ εμενα.Τον έγραψα στα προνηπια κ στον παιδικο για 2η χρονια.Εγω δε δουλευω τα πρωινα κ ετσι δεν με απασχολει το ωραριο αλλα μονο το καλυτερο του παιδιου.Εχω ακουσει αντικρουομενες αποψεις:Οι περισσοτερες φιλες νηπιαγωγοι μ λενε πως ειναι καλυτερη η συναναστροφη με μεγαλυτερα παιδια,θα κανουν περισσοτερα πραγματα απο αποψη μαθησιακη,θα εχουν την ευκαιρια να κανουν ίδια πραγματα δυο χρονιες κ θα τα μαθουν καλυτερα κ οτι το μονο θεμα με τις μαμαδες που δεν τα στελνουν προνηπια ειναι το ωραριο οταν δουλευουν.

Απο αλλες φιλες ακουω οτι η επαναληψη της χρονιας λειτουργησε αρνητικα γιατι βαρεθηκαν,καναν δυσκολες εργασιες κ δεν μπορουσαν τα προνηπια να ανταποκριθουν,κ ολα αυτα με προβληματισαν καθως ο δικος μου ειναι κ απο τα μικρα (τελη Δεκεμβρη).Βεβαια τωρα που δεν μας πηραν στον παιδικο τα προνηπια ειναι μονοδρομος αλλα σκεφτομαι κ τον δημοτικο παιδικο αν ειναι το κσλυτερο για αυτον

 

Έχοντας παιδί που πήγε προνηπιο σε παιδικό και παιδί που πήγε προνηπιο σε νηπιαγωγείο μπορώ να σου πω χιλιες φορές καλύτερα στο νηπιαγωγείο. Και δεν αναφέρομαι στο μαθησιακό κομμάτι αλλά σε όλα τα υπόλοιπα. Γίνονται πιο γρηγορα αυτόνομα και ανεξάρτητα τα μικρά δεν "πιέζονται" και ούτε έχω ακούσει σε αλλα σχολεία να πιεζονται και ακολουθούν τα μεγάλα ενώ η ύλη αν και είναι ίδια διδάσκεται με διαφορετικό τρόπο καθε χρονιά. Στο τμήμα της κόρης μου ήταν 8 προνηπιακια και μέχρι σήμερα που θα πανε β δημοτικού είναι αυτοκόλλητα. Ο δε γιος μου που προήλθε απο παιδικό σταθμό στο νήπιο άργησε να κάνει φίλους αφού τα γνωστά παιδάκια από το σταθμό πήγαν σε διαφορετικά νηπιαγωγεία. Μην σε αγχώνει που είναι μικρός και η δική μου από τα πιο μικρά ήταν δεν ειχε κανενα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι εγγραφές στους παιδικούς σταθμούς μέσω ΕΣΠΑ ήταν οκ? Εννοώ έπεσε ξύλο ή ήταν οκ?

 

Ο χαμός έγινε για θέσεις σε βρεφονηπιακούς σταθμούς. Τα κουπόνια ήταν περισσότερα από τις θέσεις. Για θέσεις από 2 1/2 και πάνω εφόσον μια μητέρα είχε κουπόνι δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα (εκτός αν ήθελε συγκεκριμένο σταθμό) . Στην περιοχή μου υπάρχουν θέσεις. Τώρα πολλά κουπόνια αναγκαστικά δεν θα χρησιμοποιηθούν και φαντάζομαι ότι θα γίνει νέα ανακατανομή αρχές Οκτώβρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται μεγάλη κοροιδία. Φετος λέει όμως με το καινούργιο πρόγραμμα μπορείς να επιλέξεις εσύ σε ποιό σταθμό θες να πας, αρα απλά δεν πας στον ιδιωτικό. ακομη δεν εχουν βγει τα οριστικα αποτελεσματα, αναμενουμε.

και ειμαι και σε μεγάλο διλλημα ακόμα δεν εχω αποφασισει τι ειναι καλυτερο, προνήπιο σε παιδικο σταθμο ή σε νηπιαγωγείο?

οποια εχει ορεξη για κουβεντα..

 

Δυστυχώς ούτε εμένα με πήραν με 118 μόρια.. περσι που ήμουν άνεργη με πήραν, φετος που εργάζομαι και καίγομαι δεν με πήραν..

περιμένω τώρα τα αποτελέσματα του δήμου, μου είπαν από αρχες σεπτέμβρη

 

Τα αποτελέσματα σε έβγαλαν από το δίλημμα ; μην το σκέφτεσαι και μην αγχώνεσαι καλύτερα θα ειναι στο νηπιαγωγείο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το πω και θα το ξαναπω.'Οταν έγινε αυτο το προγραμμα έγινε για να εξυπηρετήσει εργαζόμενες μητέρες που φευγουν απο το σπιτι στις 7 και γυριζουν στις 4.Επειδή το κρατος θέλει να παρει τα λεφτα απο το ΕΣΠΑ αλλα θέλει να τα πάρει και απο τους πολιτες, παίρνει στους παιδικους παιδια ανεργων ή μερικώς απασχολούμενων. επειδη δουλευουμε 8 ωρο δεν σημαίνει πως πληρωνόμαστε κιολας. Αλλα σε αυτη τη χωρα όλα τα θεωρουμε φυσιολογικά και δεν αντιδρουμε σε ΤΙΠΟΤΑ; Εγω καιγομαι κάποιος να κραταει το παιδι μου γιατι δεν έχω ουτε μάνα ουτε πεθερα;; τί θα κάνω;;; Θα πληρώσω φυσικά γιατι έτσι πρεπει θα πουνε πολλες. Με αυτη τη λογική και αυτή την αλληλεγγύη η χώρα θα εχει μνημόνια για 100χρονια.

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το προνήπιο νηπιαγωγείου, βοηθάνε τα παιδάκια στην τουαλέτα? Η μικρή μου δεν μπορεί να σκουπιστεί μόνη της ακόμη στα κακάκια της (συγνώμη κιόλας), πώς λειτουργεί εκεί το σύστημα?

επισης μια ταξη θα έχει το πολύ 25 παιδιά αν έχω καταλάβει καλά, εκ των οποιων υπάρχει περίπτωση να είναι μόνο το δικό μου προνήπιο και τα άλλα όλα νήπια? Λέω εγώ τώρα..

συνήθως ένα νηπιαγωγείο σαν σύνολο πόσα παιδιά έχει?

Link to comment
Share on other sites

 

σε ευχαριστώ, λεπτομερειακή η ανάλυσή σου.

με το φαγητό που είπες, πώς γίνεται? παει το παιδάκι και το παίρνει μονο του από την τσάντα του και τρώει?

πληρώνουμε κάτι για το νηπιαγωγείο? γραφική υλη κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το πω και θα το ξαναπω.'Οταν έγινε αυτο το προγραμμα έγινε για να εξυπηρετήσει εργαζόμενες μητέρες που φευγουν απο το σπιτι στις 7 και γυριζουν στις 4.Επειδή το κρατος θέλει να παρει τα λεφτα απο το ΕΣΠΑ αλλα θέλει να τα πάρει και απο τους πολιτες, παίρνει στους παιδικους παιδια ανεργων ή μερικώς απασχολούμενων. επειδη δουλευουμε 8 ωρο δεν σημαίνει πως πληρωνόμαστε κιολας. Αλλα σε αυτη τη χωρα όλα τα θεωρουμε φυσιολογικά και δεν αντιδρουμε σε ΤΙΠΟΤΑ; Εγω καιγομαι κάποιος να κραταει το παιδι μου γιατι δεν έχω ουτε μάνα ουτε πεθερα;; τί θα κάνω;;; Θα πληρώσω φυσικά γιατι έτσι πρεπει θα πουνε πολλες. Με αυτη τη λογική και αυτή την αλληλεγγύη η χώρα θα εχει μνημόνια για 100χρονια.

 

Μπορείς να κάνεις αίτηση στον παιδικό σταθμό του δήμου σου. Τα τροφεία βγαίνουν σύμφωνα με το εκκαθαριστικό και συνήθως είναι χαμηλά. Για να σου δώσω να καταλάβεις το ποσό που θα πληρώνεις στον δήμο μπορεί να ισούται ή και να είναι χαμηλότερο από την μητέρα που μπήκε σε ιδιωτικό σταθμό μέσω ΕΣΠΑ:wink: Επίσης και οι άνεργες έχουν δικαίωμα στο να προσπαθήσουν να βρουν δουλειά, με ένα παιδί στο σπίτι... δύσκολο:-D

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σχετικά με το προνήπιο νηπιαγωγείου, βοηθάνε τα παιδάκια στην τουαλέτα? Η μικρή μου δεν μπορεί να σκουπιστεί μόνη της ακόμη στα κακάκια της (συγνώμη κιόλας), πώς λειτουργεί εκεί το σύστημα?

επισης μια ταξη θα έχει το πολύ 25 παιδιά αν έχω καταλάβει καλά, εκ των οποιων υπάρχει περίπτωση να είναι μόνο το δικό μου προνήπιο και τα άλλα όλα νήπια? Λέω εγώ τώρα..

συνήθως ένα νηπιαγωγείο σαν σύνολο πόσα παιδιά έχει?

 

Στο νηπιαγωγείο είτε νήπια , είτε προνήπια, πρέπει να είναι αυτόνομα , σε όλα..τουαλέτα, να βάλουν τον φαγητό τους, να δέσουν κορδόνια αν έχουν

 

Η δασκάλα μας το τόνισε, αλλά φαντάζομαι αν χρειαστούν βοήθεια ,δεν θα τα αφήσουν έτσι

 

Συνήθως τα προνήπια είναι πολύ λίγα.πέρσι , στην τάξη που θα πήγαινε ο γιος μου ήταν 3

 

Όπως είπα, έμεινε στον παιδικό αφού πέρασε με ΕΣΠΑ , αλλιώς αν δεν τον έπαιρναν ούτε μέσω Δήμου,θα πήγαινε αναγκαστικά

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

 

σε ευχαριστώ, λεπτομερειακή η ανάλυσή σου.

με το φαγητό που είπες, πώς γίνεται? παει το παιδάκι και το παίρνει μονο του από την τσάντα του και τρώει?

πληρώνουμε κάτι για το νηπιαγωγείο? γραφική υλη κτλ?

 

ουφ...ουτε εμας μας πήραν, 110 μόρια. Η εργαζόμενη μοριοδοτείται το ίδιο με την ανεργη, δυστυχως. Και εγω δουλεύω ως τις 3.

Από οσο ξέρω δείνεις ενα ποσο στο νηπιαγωγειο στην αρχή της χρονιάς για γραφική ύλη, μπογιες κ.τλ. Στο προνήπιο που θα πάει ο μεγάλος μου ειναι 60-70 ευρώ, τοσο εδωσε πέρσι ο αδερφός μου.

Link to comment
Share on other sites

Στην τουαλέτα, όχι δεν βοηθάνε και κατά ένα μαγικό τρόπο (ίσως γι'αυτό το λόγο) το 80% των παιδιών του νηπιαγωγείου κόβει τα "κακά" στο σχολείο. Εμείς είχαμε προσλάβει τραπεζοκόμο (το ποσό ήταν πολύ μικρό) όπου έπαιρνε τα φαγητά από το ψυγείο (υπήρχαν ονόματα πάνω), τα ζέσταινε και τα μοίραζε στα παιδιά. Τα παιδιά έπαιρναν μόνο το δεκατιανό του μόνο του είτε ήταν στο ψυγείο είτε στην τσάντα του είτε στο πάγκο της κουζίνας (ενημέρωνε η κάθε μαμά το παιδάκι της το πρωι πριν το αφήσει). Σε ότι αφορά την γραφική ύλη, δίνετε στην αρχή της σχολικής χρονιάς σχετική λίστα (επίσης το ποσό είναι μικρό).

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που βλέπω, διαβάζω κ ακούω είναι οτι σε κάθε νηπιαγωγείο , υπάρχουν κ διαφορές. Εκεί που θα πάει ο γιος μου , δεν ζεσταίνουν τα φαγητά κ τα παιδιά είναι υπεύθυνα να τα πάρουν κλπ

Ακόμη κ για τον δικό μου που έχει πάει 3 χρόνια παιδικό κ είναι πολύ αυτόνομος , φαντάζομαι μια προσαρμογή θα χρειαστεί στον τρόπο που λειτουργεί το νηπιαγωγείο

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια μηπως ξερετε τι ωρα ειναι η πρωινη προσέλευση;εκανα αιτηση οταν εγραψα τα μικρα στο νηπιαγωγείο αλλα ποτε θα μας πουν αν θα ισχύσει για να ενημερωσω την δουλειά μου;

Link to comment
Share on other sites

Από 1 Σεπτέμβρη και 8 η ώρα κανονικά οι δασκάλες θα είναι στα νήπια για διοικητικές εργασίες και προετοιμασία. Πάρε κι ένα τηλέφωνο καλύτερα να ρωτήσεις και πας στις 2.

 

Ολα εξαρτώνται απ'το νήπιο. Πουθενά δεν βοηθούν στην τουαλέτα, δεν επιτρέπεται απ'τον νόμο, αλλά πίστεψε με θα δεις πως θα τα καταφέρνει! (εμένα κρατάει τα κακά για το σπίτι, της το έχω πει εγώ αν μπορεί να το κάνει :oops: )

Στην δική μας τάξη ήταν 20 παιδιά πες (19 και ήρθε κι ένα αργότερα) και 4 προνήπια. Φέτος θα είναι 14 παιδιά και 5 προνήπια. Αναλόγως λοιπόν. Τα παιδιά δεν ξεχωρίζονται μεταξύ τους.

Σε εμάς βγάζουν απ'την τσάντα μόνα τους τα φαγητά τους κατά την προσέλευση (τους τα μαθαίνουν αυτά) και τα τακτοποιουν στο ψυγείο, υπάρχει ένα παιδάκι κάθε εβδομάδα που είναι βοηθός και βοηθά την δασκάλα (είναι τιμητικος τίτλος) πχ να βάλει τα φαγητά απ'το ψυγείο στον φούρνο να ζεσταθούν ή να δώσει πηρουνακι σε κάποιο παιδάκι αν δεν έχει και χρειάζεται ή να μοιράσει χαρτιά για ζωγραφιές κλπ.

Σε άλλα νήπια έχω μάθει πως έχουν μικροκύμματα ενώ άλλα δεν ζεσταινουν φαγητό κλπ.

Στην αρχή της χρονιάς άλλοι ζητούν ένα ποσόν και άλλοι ζητούν συγκεκριμένη γραφική ύλη. Μία η άλλη βγαίνει κατά τη γνώμη μου και είναι της τάξης των 70 ευρώ απ' ότι ξέρω και ακούω.

 

Εγω θα το πω και θα το ξαναπω.'Οταν έγινε αυτο το προγραμμα έγινε για να εξυπηρετήσει εργαζόμενες μητέρες που φευγουν απο το σπιτι στις 7 και γυριζουν στις 4.

 

Γίνομαι γραφική κάθε φορά που το αναφέρω, έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. Δεν μπορεί να καταλάβει άνθρωπος τι θα πει "δεν έχω άλλη λύση" και πόσο δύσκολο είναι να πληρώνεις έστω και δημοτικό σταθμό όταν πχ κάποιο ζευγάρι παίρνει 2 μισθούς χαμηλούς. Είναι κρίμα..

Επίσης εξαιρούνται και οι δημόσιοι υπάλληλοι, κι αυτό είναι κρίμα. Αυτές δεν είναι εργαζόμενες;;; Δεν με αφορά βέβαια αλλα το δίκαιο να λέγεται. Πέρισυ τους είχα στείλει επιστολή, είχα κάνει emails κλπ.

Θυμάμαι είχα μιλήσει με τον Παιδικό σταθμό και οι 9 στις 10 μαμάδες του ΕΣΠΑ ήταν άνεργες. Εκ πεποιθήσεως.

Συγνώμη απ'αυτές αλλά δεν έχουν προτεραιότητα, πως να το κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βρε κορίτσια το τραγικό μου φαίνεται άλλο. Πήρα τώρα στο δημοτικό σταθμό μας και τους ξαναρώτησα πότε θα βγουν τα αποτελέσματα για τα παιδιά εκτός ΕΣΠΑ και δυστυχώς μου είπαν ότι ειδικά στα βρεφάκια έχουν καλυφθεί όλες οι θέσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να συμμετέχουν οι δημοτικοί σταθμοί στο ΕΣΠΑ ή τέλος πάντων δεν αφήνουνε λίγες θέσεις και για εμάς? Γιατί άλλο να πληρώσουμε 300 άλλο 120 Ευρώ. Να υποθέσω για οικονομικούς λόγους? Από εμένα θα πάρουν 1200 για όλο το χρόνο ενώ ο ΕΣΠΑ τους δίνει 2900? Ισχύει αυτό?

Και εμάς την άνεργη εκ πεποιθήσεως γειτόνισσα την πήραν με 3000Ευρώ λιγότερο εκκαθαριστικό απο εμάς με δικό της σπίτι.:|

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βρε κορίτσια το τραγικό μου φαίνεται άλλο. Πήρα τώρα στο δημοτικό σταθμό μας και τους ξαναρώτησα πότε θα βγουν τα αποτελέσματα για τα παιδιά εκτός ΕΣΠΑ και δυστυχώς μου είπαν ότι ειδικά στα βρεφάκια έχουν καλυφθεί όλες οι θέσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να συμμετέχουν οι δημοτικοί σταθμοί στο ΕΣΠΑ ή τέλος πάντων δεν αφήνουνε λίγες θέσεις και για εμάς? Γιατί άλλο να πληρώσουμε 300 άλλο 120 Ευρώ. Να υποθέσω για οικονομικούς λόγους? Από εμένα θα πάρουν 1200 για όλο το χρόνο ενώ ο ΕΣΠΑ τους δίνει 2900? Ισχύει αυτό?

Και εμάς την άνεργη εκ πεποιθήσεως γειτόνισσα την πήραν με 3000Ευρώ λιγότερο εκκαθαριστικό απο εμάς με δικό της σπίτι.:|

 

Δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί συμμετέχουν οι Δημοτικοί σταθμοί στο ΕΣΠΑ ? φυσικά για την χρηματοδότηση , τι άλλο ? Αλλά απ οτι ξέρω , ένα ποσοστό των θέσεων δηλώνουν , όχι το 100%

Δηλ. είχες κάνει αίτηση μέσω Δήμου κ σου λένε οτι καλύφθηκαν ? :confused:

Τα ποσά της χρηματοδότησης δεν τα ξέρω πια, τα γράφει αναλυτικά στην προσκληση , πάντως το 13 που πήγε ο γιος μου πρωτη φορά, ήταν 3500 για τα βρέφη κ 2900 αν θυμάμαι καλά ,για τα νήπια. τωρα έχουν μειωθεί , αλλά σίγουρα είναι περισσότερα απο τα τροφεία που πληρώνουν οι γονείς

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ τα "ερωτηματολόγια εισόδου" θα αναρτηθούν την 1/9. Πρέπει να μπούμε 80.000 άνθρωποι, να τα συμπληρώσουμε και να τα τυπώσουμε να τα πάμε στους σταθμούς για να ξεκινήσουμε.

Να δω πως θα αντέξει το σύστημα τους. Και σε κάθε περίπτωση, πάει και η 1/9, θα πάει στράφι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...