Recommended Posts

20 ώρες πρίν, fraoulitsa zouzounel είπε:

Καλησπερα και απο εμενα θα συμφωνησω και εγω με το ninaki80 οτι να πας σε ενδοκρινολογο η να συζητησεις με τον γυναικολογο σου.Θα σου πω την δικια μου περιπτωση εγω εκανα ανωορεκτικους κυκλους,δεν το ηξερα γιατι μου ερχοταν κανονικα η περιοδος ηταν ολα τελεια και οταν δεν εμενα εγκυος αρχισα να ψαχνομαι.Αλλαξα γιατρο και το πρωτο πραγμα που ανακαλυψαμε ηταν οτι δεν εκανα ωορρηξια και αμεσως με συννενοηση με ενδοκρινολογο εκανα καμπυλη ζαχαρου και ειδαμε οτι εχω προδιαθεση  για διαβητη τυπου 2 και η ινσουλινη μου στα υψη.Ξεκινησα θεραπεια και τωρα κανω ωορρηξια ασχετα που για αλλους λογους δεν μπορω να μεινω εγκυος.Οσον αφορα τωρα οτι ο καιρος περναει και η ελπιδα σου χανεται θελω να σου πω αυτο που μου λεει ο γιατρος μου οτι εν ετει 2017 δεν υπαρχει περιπτωση γυναικα να μην κανει παιδι.Και στο λεω αυτο εγω που εχω σπασει ρεκορ σε καθε πιθανη περιπτωση,τα εχω ολα.Γι αυτο μην απελπιζεσαι ολα λυνονται με υπομονη απλα καποιες γυναικες παιδευομαστε πιο πολυ.Ευχομαι οτι καλυτερο.

Σε ενδοκρινολόγο έχω πάει και τις έχω κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις... και δεν έχω κάποιο θέμα πέρα απο υποθυροειδισμό τον οποίο ελέγχω και ρυθμίζω με χάπι... Τώρα περιμένω να αδιαθετήσω μετά απο την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικής και θα πάω στον γυναικολόγο να με δει... Παρόλα αυτα, μέχρι τότε με "τρώει" μέσα μου ο λόγος, οι αιτίες, οι εξετάσεις, όλα... και ψάχνομαι!!!!

Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, pinkpixie είπε:

Σε ενδοκρινολόγο έχω πάει και τις έχω κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις... και δεν έχω κάποιο θέμα πέρα απο υποθυροειειέμό τον οποίο ελέγχω και ρυθμίζω με χάπι... Τώρα περιμένω να αδιαθετήσω μετά απο την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικής και θα πάω στον γυναικολόγο να με δει... Παρόλα αυτα, μέχρι τότε με "τρώει" μέσα μου ο λόγος, οι αιτίες, οι εξετάσεις, όλα... και ψάχνομαι!!!!

Σε καταλαβαινω απολυτα θα σου πω εγω τι πορεια ακολουθησα και ελπιζω να σε βοηθησω.Ο πρωτος γιατρος που ειχα οταν πηγα που δεν εμενα εγκυος μου ειˊπε να κανω σαλπιγγογραφια εκανα και εδειξε οτι η δεξια σαλπιγγα δεν ειναι διαβατη και μου ειπε οτι μονο με εξωσωματικη μπορω να μεινω εγκυος και επρεπε αμεσως να ξεκινησω την διαδικασια.Δεν μου αρεσε ο τροπος του και πηγαινω σε αλλον γιατρο οπου ειμαι πολυ ευχαριστημενη γιατι αμεσως μου ειπε οτι πρεπει να κοιταξουμε την ωορρηξια(οπου διαπιστωσαμε αυτο που σου εγραψα οτι δεν εκανα λογω ινσουλινης),μετα μου ειπε πριν κανω εξωσωματικη οτι πρεπει να κανω λαπαροσκοπηση οπου εκανα και υστεροσκοπηση γιατι ειχα ινομυωμα και πολυποδα και μουβρηκε οτι εχω και ενδομητριωση και ενδομητριτιδα και υπερπλασια 2ου βαθμου.Μου ειπε μετα το ,χειρουργειο οτι οσες εξωσωματικες και να εκανα λογω της ενδομητριωσης δεν υπηρχε περιπτωση να εμενα εγκυος.Αφου το λυσαμε και αυτο ξεκινησαμε την διαδικασια της μινι εξωσωματικης οπουκ κανω 12 ωαρια και τα 9 προχωρησαμε και τα βαλαμε καταψυξη λογω υπερδιεγερσης δεν τα εβαλα αμεσως.Μετα απο δυο μηνες βαζουμε τα 2 πρωτα και μενω εγκυος αλλα δεν προχωρησε.Τυχαιο γεγονος,μετα βαζουμε αλλα 2 μενω παλι και στα δυο μου κοριτσακια ακουμε καρδιες και στην ενατη εβδομαδα σταματησαν να χτυπουν.Ρακος οπως καταλαβαινεις,κανουμε καρυοτυπο και δεν ηταν τοσο καλα τα νεα.Θελω να σου πω μην απελπιζεσαι ολα διορθωνονται.

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια! Είμαι καινούργια στο φορουμ κι ελπιζω να το μαθω συντομσ. Συγχωρεστε τυχόν λάθη μου. Λοιπόν η δική μου ιστορία ειναι: ειμαι 40 χρόνων, 1 παλινδρομη και 2 βιοχημικές κυησεις. Έχω κάνει ολες τις εξετάσεις,  εχω θρομβοφυλια και Χασιμοτο(θυρεοειδής). Δυστυχώς έχω ψηλή fsh(κοντα στα 20) αλλα οι γιατροί δεν μου εχουν μιλήσει ποτε για πρόωρη ωοθηκη ανεπάρκεια (υποθέτω οτι μαλλον εχω απο οσα μονη μου διάβασα) . Βρίσκομαι στην 1η μου προσπάθεια εξωσωματικής με δικά μου ωαρια, σήμερα ειμαι στη 10η μερα διέγερσης με αλτερμον+σετροτιντ. Προς το παρον εχω μονο 2 ωαρια. Ο γιατρός/ εξωσωματικός δεν είναι αισιόδοξος, μου δίνει λίγες πιθανοτητες για εμβρυομεταφορα. Μου έχει προτείνει εξαρχης τα δανεικά ωάρια. Έχω επισκεφτει 5-6 εξωσωματικούς στην Αθήνα (τα μεγάλα ονόματα) και οποια κοπέλα θέλει γνώμη μπορω να της πω την δική μου προσωπική εντύπωση. Σας εύχομαι όλες να γίνεται μανούλες όπως και με οποιον τρόπο θέλετε, σας διαβάζω καιρό τώρα.  Με συγχωρείτε για το σεντόνι.  Σας φιλώ 

Καλημέρα, κ εγω ειμαι 40παρα κατι κ εγω διαγνωσθεί εδω κ δυο Χρονια με ωοθικικη ανεπαρκεια,..εκανα πριν εννια μηνες τη πρώτη εξωσωματικη με διέγερση χωρις αποτέλεσμα..ένα ωάριο κ αυτο δεν...τωρα άλλαξα γιατρο κ μου πρότειναν φυσικό κύκλο αλλα μεχρι στιγμής οι εξετασεις μου οταν αδιάθετη δεν ειναι καλές...μου πρότειναν τη δωρεάν ωαρίων αλλα ειμαι αρνητική...υπαρχει περιπτωση με υψηλή fsh και ε2 να εχει καταλήξει στο εύλογο αποτέλεσμα???ειμαι απογοητευμένη κ στεναχωρημενη παρότι χρονικά δεν προσπαθώ κ τοσο πολύ, αλλα εξαιτίας των χαλκά εξετάσεων μου...

Markirini μου καλωσηρθες στην παρεα. Μπορώ να μάθω τι τιμες fsh έχεις ; Έχεις πάρει γνωμη και 2ου γιατρού ; Ξέρω είναι δυσκολη αποφαση για τα δανεικά, κι εγώ στην ίδια φάση βρίσκομαι...

Ευχαριστω πολύ, εχω παει σε 4 5 γιατρούς απο την αρχή του χρονου..όλοι έχουν καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα...η μαμά μου ειχε μπει στα 42 της σε εμμηνόπαυση οποτε υπαρχει κ κληρονομικότητα...οι τιμες έχουν παει και 30 της fsh και όπως προανέφερα οι τιμες της fsh και ε 2 ειναι εντελώς ακατάλληλες για να παρακολούθηση το κυκλο μου μεχρι στιγμής...απλα, ηθελα να ξερω αν σε αντίστοιχες περιπτώσεις εχει επιτευχθεί εγκυμοσυνη...όσον αφορά τα δανεικά ωάρια ειμαι αρνητική...δε ξερω δε μπορώ να το διαχειριστώ...

Νυχτολόυλουδο καλημέρα, 

Θα σου πω λίγα πράγματα από τη δική μου εμπειρία με την ελπίδα να σε βοηθήσω και να καθησυχαστείς λίγο. 

Εγώ στα 28(τώρα είμαι 36) είχα FSH 16. Το κακό ήταν ότι πάγωσε η γυναικολόγος και δεν ήξερε τι να μου πει. Πήγα σε 2 γυναικολόγους και 1 ενδοκρινολόγο και με καθησύχαζαν ότι δεν συμβαίνει τίποτα. Ωστόσο δεν επαναπαύτηκα. Ψάχνοντας πήγα σε ένα καλό ενδοκρινολόγο που μου είπε ξεκάθαρα κορίτσι μου είναι σοβαρό αλλά υπάρχουν γιατροί που ειδικεύονται σε αυτά και με καθοδήγησε σε ένα συγκεκριμένο. H AMH μου ήταν κάπως πιο ψηλή από τη δική σου 0.9 αλλά επίσης χαμηλή και έτσι αποφάσισα να κάνω ψύξη ωαρίων. Ένα χρόνο αργότερα όταν θέλησα να μείνω έγκυος έμεινα σχετικά εύκολα σε 4 μήνες.(Δυστυχώ το έχασα τον 5ο μήνα γαι λόγους που δεν σχετίζονται με το θέμα) Όμως όλο αυτό το διάστημα έκανα boost τον οργανισμό μου ώστε να καταφέρω να έχω καλύτερη ποιότητα στα ωάρια που μου έχουν απομείνει.

Στη πορεία ανακάλυψα ότι είχα Χασιμότο. Αυτοάνοσο στο θυροειδή το οποίο επηρεάζει τη υπογονιμότητα και όσο πιο πολύ διαβάζω τόσο πιο σίγουρη γίνομαι ότι από αυτό οφείλεται τουλάχιστο το δικό μου πρόβλημα.... 

Να μη σε κουράζω όμως...

Υπάρχουν συμπληρώματα τα οποία καλό θα ήταν να τα συζητήσεις με το γιατρό σου(Θα σου συνέστηνα να βρεις κάποιον που ειδικεύεται σε υπογονημότητα) και να τα παίρνεις για να βοηθήσουν στην καλύτερα ποιότητα όσων ωαρίων έχεις απόθεμα ώστε να μπορέσεις να μείνεις πιο εύκολα έγκυος... Όλα τα πιο κάτω μου τα έχουν συστήσει οι γιατροί μου και ειδικά το DHEA ότι είναι πολύ σημαντικό. 

1. DHEA

2. Inositol

3. Ωμέγα 3 λιπαρά

4. Πολύβιταμίνες εγκυμοσύνης

5. Folate (Είναι φολικό σε μια μορφή που την αποροφά καλύτερα ο οργανισμός, οι γιατροί μου είχαν δώσει φολικό εγώ έπαιρνα folate)

6. Vitamin D αν έχεις χαμηλή είναι σημαντικό να την ελέγξεις)

7. Σίδηρος αν έχεις χαμηλό είναι σημαντικό να το ελέγξεις. 

Όλα τα πιο πάνω είχα ψάξει έτσι ώστε να βρω τα πιο καθαρά συμπληρώματα (Να μην είναι χημικές βιταμίνες αλλά όσο πιο φυσικές,φυτικές, bio, organic). Γενικά τα χημικά με τα οποία ερχόμαστε σε επαφή, τρώμε μέσα από τις τροφές κλπ επηρεάζουν δυσμενώς την ποιότητα των ωαρίων. 

Πέραν αυτών επειδή εγώ είμαι λίγο υπέρ των φυτικών και φυσικών μεθόδων έπαιρνα και τα πιο κάτω βότανα

1. Raspberry leaves (πολύ πλούσιο σε ηχνοστοιχία, σίδηρο και βιταμήνη C και συστήνεται σε εγκυμοσύνες) 

2. Αντιοξιδωτικά βότανα και φαγητά/ φρούτα (Γαιδουραγκαθο καθαρίζει συκώτι) Βοηθούν ώστε να αποβάλλονται από τον οργανισμό τοξίνες κλπ

3. Δοκίμασα και βελονισμό. Η αλήθεια στο πρώτο μήνα που έκανα βελονισμό έπεσε η FSH μου σε 8 και έκανα την  ψύξη ωαρίων. Ωστόσο δεν είμαι σίγουρη αν βοήθησε από μόνο του ή ο συνδυασμός και με τα συμπληρώματα.

4. Έκοψα τη γλουτένη από τη διατροφή μου (Είχα διαβάσει άρθρα που συνέδεαν το Χασιμότο με τη γλουτένη  και το δοκίμασα. Η αλήθεια είναι ότι και τις 2 φορές και στη ψύξη και στην εγκυμοσύνη τα κατάφερα ένα μήνα αφού είχα κόψει γλουτένη. Μελετώντας βρήκα ιστορίες όπου μιλάνε για σοβαρές δυσανεξίες σε γλουτένη που μπορεί να προκαλέσουν ακόμη και αποβολές... επόταν  ή ψάξε το αν έχεις δυσανεξία ή δοκίμασε το. Δε χάνεις κάτι.)  

5. Έτρωγα όσο γίνεται υγιεινά, οργανικά βιολογικά προϊόντα, απέφευγα το αλκοόλ, τσιγάρα, γυμναζόμουν, υγιεινή ζωή! 

Πολύ καλές πληροφορίες για όλα τα πιο πάνω μπορείς να βρεις στα πιο κάτω site.

http://www.paleo-mama.com

http://natural-fertility-info.com/

Μερικά άρθρα από τα οποία μπορείς να αρχίσεις το ψάξιμο

http://www.paleo-mama.com/supplementing-with-dhea-boils-down-to-one-thing-and-that-is/

http://www.paleo-mama.com/get-pregnant-35/pregnant-at-40-egg-quality-at-forty-and-above/

http://www.paleo-mama.com/poor-egg-quality-why-to-not-be-reluctant-to-use-dhea/

Μην απελπίζεσαι, ξέρω άτομα με πολύ χειρότερες αναλύσεις σε ηλικίες άνω των 40 που τώρα καμαρώνουν τα παιδάκια τους. Δεν είναι εύκολος δρόμος. θέλει προσπάθεια και επιμονή αλλά πιστεύω όταν αρχίζοντας να σκέφτεσαι πως θα καλυτερέψεις την ποιότητα των ωαρίων σου και να κάνεις πράγματα γι αυτό, θα βρεις άκρη. 

Μπορείς να κάνεις κάποιες αλλαγές όπως οι πιο πάνω και να δώσεις ένα περιθώριο στον οργανισμό σου να αντιδράσει (γύρω στο εξάμηνο θα έλεγα από τη δική μου εμπειρία)

ή μπορείς να αρχίσεις απευθείας με προσπάθειες με εξωσωματικές όπου εκεί νομίζω έχουμε όλες ακούσει όμορφες ιστορίες με κοπέλες που τα κατάφεραν. Ακόμη κι αν επιλέξεις απευθείας τις εξωσωματικές θα σου συνέστηνα  να προσπαθήσεις για την ποιότητα των ωαρίων σου παράλληλα.

:) 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο γλυκιά μου.

Να έχεις υπομονή, και σύντομα να έχεις καλά νέα. 

Αν χρειάζεσαι να με ρωτήσεις κάτι άλλο, είμαι στη διάθεσή σου.

• Μου αρέσει 1

Kοριτσια μου γεια σας

Στην παρεα και γω και πολυ πολυ πολυ απογοητευμενη.Πριν λιγες μερες σε κολπικο υπερηχο ο γιατρος μου βρηκε μια κυστη λειτουργικη ομως μου ειπε.Μου εδωσε ορμονολογικες εξετασεις και ηταν χαλια .Ειμαι ετων 35 και εδω και 2 μηνες προσπαθω για 2 παιδακι το πρωτο μου ειναι 3ετων.Δεν ξερω τι με ποναει πιο πολυ το ονειρο για το παιδι που απομακρυνεται η οτι μαλλον παω για προωρη εμμηνοπαυση.Βρε κοριτσια πως να κινηθω.Ξερετε γιατρους στη Θεσ/νικη που μπορουν να με βοηθησουν.Ο γιατρος μου ειπε να παρω αντισσυληπτικα να φυγει η κυστη σε αρχικη φαση.Μετα θα δουμε πως θα κινηθουμε οτι μπορει να αλλαξει η εικονα αλλα αν δεν αλλαξει παιδακι μονο με εξωσωματικη.Πηγα σε ενδοκρινολο ηταν πιο καθησυχαστικη δεν βλεπει λεει κατι τρομερο θα θελε να κανει και αλλες εξετασεις το γεγονος της κυστης μπορει να επιβαρυνεται τις τιμες και να ηρεμησω κυριως. Απλα οι εξετασεις που θελει θα γινουν αφου σταματησω τα αντισσυληπτικα.Ειμαι εντονα στρεσσαρισμενο ατομο εχω παθει και κριση πανικου  .

Παραθετω τιμες   

fsh:15,4

lh:9.95

E2:37,29

prl:9,29

tsh:3,29

Σημερα πηγα σε αλλο γυναικολογο το μονο θετικο ειναι οτι η κυστη μου εφυγε τελικα κατα τ αλλα σιγουρα επαναληψη των εξετασεων και θα προτεινε να καταψυξω ωαρια ,ΑΧ και βαχ δηλαδη,

Αιγοκερινα μου δες το ποστ μου πιο πάνω για φυσικούς μεθόδους που μπορείς να βοηθήσεις το σώμα σου. Επιπλέον κι εγώ είχα Fsh 16 και έμεινα έγκυος στο τέταρτο μήνα προσπαθειών μας. Στα 35 μου. Το άλλο που θέλω να ρωτήσω γιατί να κάνεις ψύξη Αφού θες να μείνεις έγκυος. Είναι πιο εύκολο να μείνεις εγκυος! Και οι δύο οι γιατροί που είχα ρωτήσει εγώ μου είπαν ξεκάθαρα ότι εάν προσπαθήσεις θα έχεις παιδί με τη ψύξη ωαρίων δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα έχεις μετά είναι άλλη τόση χρονοβόρα και αγχωτική διαδικασία . Εάν προσπαθείς κανένα εξάμηνο και δεν βγαινειν κατι θα πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι τις εξωσωματικες και έτσι αλλά πρώτα προσπάθησε! 2 μήνες ειναι πολυ λιγο το διάστημα για να απογοητευεσαι. Μετα τους 6 μήνες να ανυσυχησεις. Επιπελον στη Θεσσαλονίκη βρίσκεται ένας παρά πολύ καλός ενδοκρινολογος που ειδικεύεται στην υπογονιμότητα, ο Γουλης. Εχω φίλη μου από Κύπρο που πήγε και έμεινε κατενθουσιασμενη.

Απλά μην αγχώνεσαι. Υπάρχουν κορίτσια με FSH 20 Και πάνω και τα κατάφεραν. Να είσαι θετική και να κάνεις ότι μπορείς και θα έρθει. 

Ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για την απαντηση

Η αληθεια ειναι πως διαβασα αυτα που ανεφερες για της βιταμινες και θα ηδη πηρα και γω καποια βιολογικα σκευασματα και βιταμινες.Επισης ειναι στα αμεσα σχεδια μου να δω τον κυριο Γουλη.Το θεμα προς το παρον μπηκε στο παγο για αλλους λογους που μονο αγχος που δημιουργουν το μονο που καταφερα να κανω ειναι εξετασεις που δειχνουν οριακη βιαταμινη d και πολυ χαμηλη φεριτινη και σιδηρο οποτε ετσι και αλλιως θα χρειαστω βιταμινες γι αυτα.Αντε να δουμε ποτε θα βρω χρονο και για τις προσπαθειες που  λεγαμε χα χα 

Ευχαριστω και παλι παντως για τις πληροφοριες να εισαι παντα καλα

Διαφημίσεις

On 8/21/2016 at 7:51 AM, nyxtolouloudo said:

Οντως, πολύ κοπο απαιτησε η δικη σου προσπαθεια, αλλα το αποτέλεσμα μετραει!

Αυτό πρεπει να σας κοστισε πολλα χρηματα όμως.Σε ποιον πηγες? Τι φαρμακα πηρες εντωμεταξύ?

Το θεμα είναι ότι ο αντρας μου δεν αντιλαμβάνεται την πιεση του χρονου που υπαρχει..Αλλα καταλαβαίνω ότι υπαρχει μεγαλη...Ένα θα σου πω...Τον Ιανουαριο η FSH μου ηταν 6, τον Απριλιο 10 και τον Ιουνιο 13.5! Με λιγα λογια η κατασταση επιδεινώνεται γρηγορα, μεσα σε 6 μηνες διπλασιαστηκε...Και λενε ότι για να πετυχεις (και φυσικα αλλα και στην εξωσωματικη) πρεπει να μην αγχωνεσαι...Ε πως να μην αγχωνεσαι όταν ξερεις ότι ο χρονος μετραει αντιστροφα και ασταμάτητα..Δεν εχω βρει τη συνταγή ακομα..

Χωρια που με την κλομιφαινη και μονο, στην χαμηλοτερη δοση, ένα χαπι, ειχα παρενέργειες (ναυτια, εξαψεις, σουπερ επωδυνο στηθος)..με τα φαρμακα της εξωσωματικης τι θα εχω?

Και τον αντρα μου που ολη μερα δουλευει, δεδομενου ότι ειναι μια πολυ δυσκολη εποχη πως μπορω να τον πεισω να μπουμε σε τοσο μεγαλα εξοδα?

Απ την άλλη σκέφτομαι να το παρω αποφαση ότι τελειωσα αναπαραγωγικα τουλάχιστον (το άλλο προσπαθω να μην το σκέφτομαι καν), να ασχοληθώ με το παιδι μου και να κανω πραγματα για τον εαυτο μου, που μπορω πλεον αφου εχω ένα τοσο μεγαλο παιδι. Από την άλλη βλεπω τις άλλες κοπελες που είναι εγκυες και εχουν μωράκια κ λεω "γιατι όχι κι εγω"..Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ημουν μικρη, απειρη, απροετοιμαστη, αγχωμενη για όλα, μετα περασα και μια επιλοχειο καταθλιψη, δεν χαρηκα τη βρεφικη ηλικια..ποσο θα ηθελα να το ξαναζησω, σωστα αυτή τη φορα..

Κι οσο σκέφτομαι ότι αμεσως μετα και μεχρι τα 5 της μικρης μου δεν ηθελα ουτε να ακουσω για μωρο, ότι υπηρχαν φορες που ευχομουν να μην είμαι εγκυος, ότι μεχρι και χαπια της επομενης μερας ειχα παρει τρελαίνομαι..Το εχω μετανιωσει οικτρα..Τι να κανεις, τωρα δεν ωφελει σε τιποτα να τα σκέφτομαι αυτά, απλως τα λεω για να τα βγαλω από μεσα μου..Σας μαυριζω κι εσας τωρα, με συγχωρειτε..

Nyxtolouloudo καλημέρα,

Μήπως να πάρεις dhea? 

Κανονικα ριχνουν την fsh και φτιάχνουν την ποιοτητα των ωαριων.

On 8/10/2017 at 11:29 ΠΜ, Mariacy είπε:

Νυχτολόυλουδο καλημέρα, 

Θα σου πω λίγα πράγματα από τη δική μου εμπειρία με την ελπίδα να σε βοηθήσω και να καθησυχαστείς λίγο. 

Εγώ στα 28(τώρα είμαι 36) είχα FSH 16. Το κακό ήταν ότι πάγωσε η γυναικολόγος και δεν ήξερε τι να μου πει. Πήγα σε 2 γυναικολόγους και 1 ενδοκρινολόγο και με καθησύχαζαν ότι δεν συμβαίνει τίποτα. Ωστόσο δεν επαναπαύτηκα. Ψάχνοντας πήγα σε ένα καλό ενδοκρινολόγο που μου είπε ξεκάθαρα κορίτσι μου είναι σοβαρό αλλά υπάρχουν γιατροί που ειδικεύονται σε αυτά και με καθοδήγησε σε ένα συγκεκριμένο. H AMH μου ήταν κάπως πιο ψηλή από τη δική σου 0.9 αλλά επίσης χαμηλή και έτσι αποφάσισα να κάνω ψύξη ωαρίων. Ένα χρόνο αργότερα όταν θέλησα να μείνω έγκυος έμεινα σχετικά εύκολα σε 4 μήνες.(Δυστυχώ το έχασα τον 5ο μήνα γαι λόγους που δεν σχετίζονται με το θέμα) Όμως όλο αυτό το διάστημα έκανα boost τον οργανισμό μου ώστε να καταφέρω να έχω καλύτερη ποιότητα στα ωάρια που μου έχουν απομείνει.

Στη πορεία ανακάλυψα ότι είχα Χασιμότο. Αυτοάνοσο στο θυροειδή το οποίο επηρεάζει τη υπογονιμότητα και όσο πιο πολύ διαβάζω τόσο πιο σίγουρη γίνομαι ότι από αυτό οφείλεται τουλάχιστο το δικό μου πρόβλημα.... 

Να μη σε κουράζω όμως...

Υπάρχουν συμπληρώματα τα οποία καλό θα ήταν να τα συζητήσεις με το γιατρό σου(Θα σου συνέστηνα να βρεις κάποιον που ειδικεύεται σε υπογονημότητα) και να τα παίρνεις για να βοηθήσουν στην καλύτερα ποιότητα όσων ωαρίων έχεις απόθεμα ώστε να μπορέσεις να μείνεις πιο εύκολα έγκυος... Όλα τα πιο κάτω μου τα έχουν συστήσει οι γιατροί μου και ειδικά το DHEA ότι είναι πολύ σημαντικό. 

1. DHEA

2. Inositol

3. Ωμέγα 3 λιπαρά

4. Πολύβιταμίνες εγκυμοσύνης

5. Folate (Είναι φολικό σε μια μορφή που την αποροφά καλύτερα ο οργανισμός, οι γιατροί μου είχαν δώσει φολικό εγώ έπαιρνα folate)

6. Vitamin D αν έχεις χαμηλή είναι σημαντικό να την ελέγξεις)

7. Σίδηρος αν έχεις χαμηλό είναι σημαντικό να το ελέγξεις. 

Όλα τα πιο πάνω είχα ψάξει έτσι ώστε να βρω τα πιο καθαρά συμπληρώματα (Να μην είναι χημικές βιταμίνες αλλά όσο πιο φυσικές,φυτικές, bio, organic). Γενικά τα χημικά με τα οποία ερχόμαστε σε επαφή, τρώμε μέσα από τις τροφές κλπ επηρεάζουν δυσμενώς την ποιότητα των ωαρίων. 

Πέραν αυτών επειδή εγώ είμαι λίγο υπέρ των φυτικών και φυσικών μεθόδων έπαιρνα και τα πιο κάτω βότανα

1. Raspberry leaves (πολύ πλούσιο σε ηχνοστοιχία, σίδηρο και βιταμήνη C και συστήνεται σε εγκυμοσύνες) 

2. Αντιοξιδωτικά βότανα και φαγητά/ φρούτα (Γαιδουραγκαθο καθαρίζει συκώτι) Βοηθούν ώστε να αποβάλλονται από τον οργανισμό τοξίνες κλπ

3. Δοκίμασα και βελονισμό. Η αλήθεια στο πρώτο μήνα που έκανα βελονισμό έπεσε η FSH μου σε 8 και έκανα την  ψύξη ωαρίων. Ωστόσο δεν είμαι σίγουρη αν βοήθησε από μόνο του ή ο συνδυασμός και με τα συμπληρώματα.

4. Έκοψα τη γλουτένη από τη διατροφή μου (Είχα διαβάσει άρθρα που συνέδεαν το Χασιμότο με τη γλουτένη  και το δοκίμασα. Η αλήθεια είναι ότι και τις 2 φορές και στη ψύξη και στην εγκυμοσύνη τα κατάφερα ένα μήνα αφού είχα κόψει γλουτένη. Μελετώντας βρήκα ιστορίες όπου μιλάνε για σοβαρές δυσανεξίες σε γλουτένη που μπορεί να προκαλέσουν ακόμη και αποβολές... επόταν  ή ψάξε το αν έχεις δυσανεξία ή δοκίμασε το. Δε χάνεις κάτι.)  

5. Έτρωγα όσο γίνεται υγιεινά, οργανικά βιολογικά προϊόντα, απέφευγα το αλκοόλ, τσιγάρα, γυμναζόμουν, υγιεινή ζωή! 

Πολύ καλές πληροφορίες για όλα τα πιο πάνω μπορείς να βρεις στα πιο κάτω site.

http://www.paleo-mama.com

http://natural-fertility-info.com/

Μερικά άρθρα από τα οποία μπορείς να αρχίσεις το ψάξιμο

http://www.paleo-mama.com/supplementing-with-dhea-boils-down-to-one-thing-and-that-is/

http://www.paleo-mama.com/get-pregnant-35/pregnant-at-40-egg-quality-at-forty-and-above/

http://www.paleo-mama.com/poor-egg-quality-why-to-not-be-reluctant-to-use-dhea/

Μην απελπίζεσαι, ξέρω άτομα με πολύ χειρότερες αναλύσεις σε ηλικίες άνω των 40 που τώρα καμαρώνουν τα παιδάκια τους. Δεν είναι εύκολος δρόμος. θέλει προσπάθεια και επιμονή αλλά πιστεύω όταν αρχίζοντας να σκέφτεσαι πως θα καλυτερέψεις την ποιότητα των ωαρίων σου και να κάνεις πράγματα γι αυτό, θα βρεις άκρη. 

Μπορείς να κάνεις κάποιες αλλαγές όπως οι πιο πάνω και να δώσεις ένα περιθώριο στον οργανισμό σου να αντιδράσει (γύρω στο εξάμηνο θα έλεγα από τη δική μου εμπειρία)

ή μπορείς να αρχίσεις απευθείας με προσπάθειες με εξωσωματικές όπου εκεί νομίζω έχουμε όλες ακούσει όμορφες ιστορίες με κοπέλες που τα κατάφεραν. Ακόμη κι αν επιλέξεις απευθείας τις εξωσωματικές θα σου συνέστηνα  να προσπαθήσεις για την ποιότητα των ωαρίων σου παράλληλα.

:) 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο γλυκιά μου.

Να έχεις υπομονή, και σύντομα να έχεις καλά νέα. 

Αν χρειάζεσαι να με ρωτήσεις κάτι άλλο, είμαι στη διάθεσή σου.

Καλησπέρα κ από εμένα,

Κ εγώ έχω παρόμοια προβλήματα, ΑΜΗ<1 και χασιμοτο και είμαι 36. Έχετε να προτείνετε γιατρούς για εξωσωματική; Σε αυτούς που πήγατε κ είχαν κάποιο αποτέλεσμα τουλάχιστον.

Πρέπει να το ψάξω άμεσα κ δεν υπάρχει λόγος να τρέχω από γιατρό σε γιατρό. 

2 ώρες πρίν, Loul είπε:

Καλησπέρα κ από εμένα,

Κ εγώ έχω παρόμοια προβλήματα, ΑΜΗ<1 και χασιμοτο και είμαι 36. Έχετε να προτείνετε γιατρούς για εξωσωματική; Σε αυτούς που πήγατε κ είχαν κάποιο αποτέλεσμα τουλάχιστον.

Πρέπει να το ψάξω άμεσα κ δεν υπάρχει λόγος να τρέχω από γιατρό σε γιατρό. 

Με ΑΜΗ 0.6, 33 χρόνων και με ένα εξωμητριο δεν είχα την υπομονή για σπερματεγχυση! Έκανα την εξωσωματική με βραχυ πρωτοκολλο ανταγωνιστών τον Αύγουστο.Δύο μερες πριν την ωοληψια έβλεπαν 11 ωοθηλακια.Την ημέρα της ωοληψιας είχα ενδομητριο 10.5 mm. Τελικά μου πήραν 8 από τα οποία 1 δεν γονιμοποιηθηκε, 1 δεν προχώρησε μέχρι το στάδιο των 3 ημερών. Τελικά μείνανε 6 έμβρυα, 2 μεταφέρθηκαν, 4 τα αφήσανε να φτάσουν σε στάδιο βλαστοκυστης. Από αυτά τα καταφέρανε τα 2  και πηγαν κρυοσυντηρηση. Αυτή την στιγμή διανύω την 21η εβδομάδα με διδυμα! Την εξωσωματική την έκανα στο embryolab στην Θεσσαλονίκη και ο γιατρός μου ήταν ο κ. Παππας. 

Just now, Nurse1985 είπε:

Με ΑΜΗ 0.6, 33 χρόνων και με ένα εξωμητριο δεν είχα την υπομονή για σπερματεγχυση! Έκανα την εξωσωματική με βραχυ πρωτοκολλο ανταγωνιστών τον Αύγουστο.Δύο μερες πριν την ωοληψια έβλεπαν 11 ωοθηλακια.Την ημέρα της ωοληψιας είχα ενδομητριο 10.5 mm. Τελικά μου πήραν 8 από τα οποία 1 δεν γονιμοποιηθηκε, 1 δεν προχώρησε μέχρι το στάδιο των 3 ημερών. Τελικά μείνανε 6 έμβρυα, 2 μεταφέρθηκαν, 4 τα αφήσανε να φτάσουν σε στάδιο βλαστοκυστης. Από αυτά τα καταφέρανε τα 2  και πηγαν κρυοσυντηρηση. Αυτή την στιγμή διανύω την 21η εβδομάδα με διδυμα! Την εξωσωματική την έκανα στο embryolab στην Θεσσαλονίκη και ο γιατρός μου ήταν ο κ. Παππας. 

Μπράβο!!! Εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα! Εγώ έμεινα έγκυος φυσιολογικά στα 35, σχεδόν με την πρωτη κ απεβαλα στις 8 εβδομάδες. Μετά προσπαθούσα φυσιολογικά 1 χρόνο κ τπτ κ τώρα έμαθα πόσο χαμηλή ΑΜΗ έχω. Μένω Αθήνα, άρα ψάχνω κάποιον γιατρό που να δραστηριοποιείται εδώ. Σε ευχαριστώ όμως πολύ για την απάντησή σου! Μου δίνει κουράγιο!

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Ανακάλυψα αυτό το forum πριν λίγες ημέρες και ήδη νιώθω λιγότερο μόνη σε σχέση με πριν.

Προσπαθούμε με τον σύντροφό μου να κάνουμε παιδάκι εδώ και 8 μήνες και έχουμε ήδη επισκεφτεί διάφορους εξωσωματικούς γιατί γνωρίζω από το 2016 οτι η ΑΜΗ μου είναι χαμηλή.

Τώρα πια είναι 36 χρονών και οδεύω προς τα 37 με ΑΜΗ 0,26 και τιμές FSH γύρω στο 10 τις περισσότερες φορές με Ε2 κοντά στο 60. Τέλη Σεπτέμβρη η FSH έφτασε 16,8 με Ε2 26. 

Τον τελευταίο καιρό έχω επισκεφτεί 4 διαφορετικούς εξωσωματικούς και μου έχουν πει 4 διαφορετικά πράγματα!

Ο ένας μου είπε να ξεκινήσω άμεσα εξωσωματική, ο δεύτερος μου είναι να ξεκινήσω  με σπερματέγχυση και εάν δεν πετύχει πάμε σε εξωσωματική, ο τρίτος μου είπε να ξεκινήσω μια θεραπεία με Cyclacur & Femara γιατί το ενδομήτριο είναι λεπτό και έχω κύκλο 23-24 ημερών (μου είπε οτι η  ΑΜΗ είναι ένας δείκτης που μας απασχολεί περισσότερο όταν κάνουμε προσπάθειες εξωσωματικής γιατί μας επιτρέπει να κάνουμε πρόβλεψη πόσα ωάρια θα πάρουμε και οτι στο εξωτερικό δεν της δίνουν τόσο μεγάλη σημασία - ο ίδιος έχει κάνει σπουδές σε Αμερική), ο τέταρτος μου είπε οτι με τέτοια ΑΜΗ και FSH μπορεί σε 6 μήνες να μην έχω ωάρια και να σκεφτώ και τη δωρεά! Οι υπέρηχοι είναι όλοι καλοί και δείχνουν καταβολές και ωοθηλάκια!

Έχω μπερδευτεί όμως πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω, ποιον να επιλέξω και ποιόν να εμπιστευτώ! Οι 3 από τους 4 είναι μεγάλα ονόματα! 

Ποια είναι η γνώμη σας?

πρίν από 18 λεπτά , Asanaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ανακάλυψα αυτό το forum πριν λίγες ημέρες και ήδη νιώθω λιγότερο μόνη σε σχέση με πριν.

Προσπαθούμε με τον σύντροφό μου να κάνουμε παιδάκι εδώ και 8 μήνες και έχουμε ήδη επισκεφτεί διάφορους εξωσωματικούς γιατί γνωρίζω από το 2016 οτι η ΑΜΗ μου είναι χαμηλή.

Τώρα πια είναι 36 χρονών και οδεύω προς τα 37 με ΑΜΗ 0,26 και τιμές FSH γύρω στο 10 τις περισσότερες φορές με Ε2 κοντά στο 60. Τέλη Σεπτέμβρη η FSH έφτασε 16,8 με Ε2 26. 

Τον τελευταίο καιρό έχω επισκεφτεί 4 διαφορετικούς εξωσωματικούς και μου έχουν πει 4 διαφορετικά πράγματα!

Ο ένας μου είπε να ξεκινήσω άμεσα εξωσωματική, ο δεύτερος μου είναι να ξεκινήσω  με σπερματέγχυση και εάν δεν πετύχει πάμε σε εξωσωματική, ο τρίτος μου είπε να ξεκινήσω μια θεραπεία με Cyclacur & Femara γιατί το ενδομήτριο είναι λεπτό και έχω κύκλο 23-24 ημερών (μου είπε οτι η  ΑΜΗ είναι ένας δείκτης που μας απασχολεί περισσότερο όταν κάνουμε προσπάθειες εξωσωματικής γιατί μας επιτρέπει να κάνουμε πρόβλεψη πόσα ωάρια θα πάρουμε και οτι στο εξωτερικό δεν της δίνουν τόσο μεγάλη σημασία - ο ίδιος έχει κάνει σπουδές σε Αμερική), ο τέταρτος μου είπε οτι με τέτοια ΑΜΗ και FSH μπορεί σε 6 μήνες να μην έχω ωάρια και να σκεφτώ και τη δωρεά! Οι υπέρηχοι είναι όλοι καλοί και δείχνουν καταβολές και ωοθηλάκια!

Έχω μπερδευτεί όμως πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω, ποιον να επιλέξω και ποιόν να εμπιστευτώ! Οι 3 από τους 4 είναι μεγάλα ονόματα! 

Ποια είναι η γνώμη σας?

κοιταξε οι εξετασεις σου δειχνουν οτι πρεπει να βιαστεις. ξερει η Αμη δεν δειχνει αν μπορεις να μεινεις εγκυος κ το ποτε απλα δειχνει οτι αφου δεν εχεις μεινει εγκυος μεχρι τωρα πρεπει να προχωρησεις γρηγορα. τωρα για το ποιον θα εμπιστευτεις δεν μπορει να σου πει κανεις απλα ακολουθα αυτον που εχεις ακουσει τα καλητερα κ σου εκανε κ το κλικ κ αυτα που σου ελεγε ηταν κ τα πιο νορμαλ συμφωνα με αυτα που εχεις διαβασει. κ ναι πρεπει κ εσυ να διαβασεις κ να ψαξεις τις εξετασεις σου μια προς μια κ ναι χρειαζετε να βιαστεις χωρις να ανχωθεις αλλα να πραξεις χωρις καθηστερηση κ φοβο. 

13 hours ago, ninaki80 said:

κοιταξε οι εξετασεις σου δειχνουν οτι πρεπει να βιαστεις. ξερει η Αμη δεν δειχνει αν μπορεις να μεινεις εγκυος κ το ποτε απλα δειχνει οτι αφου δεν εχεις μεινει εγκυος μεχρι τωρα πρεπει να προχωρησεις γρηγορα. τωρα για το ποιον θα εμπιστευτεις δεν μπορει να σου πει κανεις απλα ακολουθα αυτον που εχεις ακουσει τα καλητερα κ σου εκανε κ το κλικ κ αυτα που σου ελεγε ηταν κ τα πιο νορμαλ συμφωνα με αυτα που εχεις διαβασει. κ ναι πρεπει κ εσυ να διαβασεις κ να ψαξεις τις εξετασεις σου μια προς μια κ ναι χρειαζετε να βιαστεις χωρις να ανχωθεις αλλα να πραξεις χωρις καθηστερηση κ φοβο. 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου @nikaki80 !

Δυστυχώς, το ξέρω οτι ο χρόνος δεν είναι με το μέρος μας και φοβάμαι πολύ! Αυτό, όμως, που με φοβίζει περισσότερο είναι οτι ακούω πολλές διαφορετικές γνώμες και δεν θέλω να χάνω άλλο πολύτιμο χρόνο! Σήμερα πήρα τηλέφωνο τον ιατρό που μου σύστησε το cyclacur & το femara και μου είπε οτι αρχικά, θα προσπαθήσουμε να φτιάξουμε τις ωορρηξίες γιατί δεν είναι καλές (στον προήγουμενο κύκλο είχα κυστικό ωοθηλάκιο και σε αυτόν μου είπε οτι έκανα κακή ωορρηξία γιατί η προγεστερόνη ήταν 7 - είχα κάνει ένεση ovitrelle σε αυτό τον κύκλο). Φοβάμαι, όμως, οτι εάν πάω με αυτή τη μέθοδο, θα χάνω χρόνο και θα κερδίζω απογοήτευση. 

Αναρωτιέμαι μήπως η εξωσωματική είναι μονόδρομος και δεν το βλέπω....

5 ώρες πρίν, Asanaki είπε:

Δυστυχώς, το ξέρω οτι ο χρόνος δεν είναι με το μέρος μας και φοβάμαι πολύ! Αυτό, όμως, που με φοβίζει περισσότερο είναι οτι ακούω πολλές διαφορετικές γνώμες και δεν θέλω να χάνω άλλο πολύτιμο χρόνο! Σήμερα πήρα τηλέφωνο τον ιατρό που μου σύστησε το cyclacur & το femara και μου είπε οτι αρχικά, θα προσπαθήσουμε να φτιάξουμε τις ωορρηξίες γιατί δεν είναι καλές (στον προήγουμενο κύκλο είχα κυστικό ωοθηλάκιο και σε αυτόν μου είπε οτι έκανα κακή ωορρηξία γιατί η προγεστερόνη ήταν 7 - είχα κάνει ένεση ovitrelle σε αυτό τον κύκλο). Φοβάμαι, όμως, οτι εάν πάω με αυτή τη μέθοδο, θα χάνω χρόνο και θα κερδίζω απογοήτευση. 

να σου πω κ εγω στην θεση σου,δεν θα το προσπαθουσα ετσι γιατι οι πιθανοτητες ειναι περιπου ιδιες με την  τυχαια φυσικη συλληψη  ... κ εγω θα προχωρουσα αμεσα σε προετοιμασια για εξωσωματικη φροντιζοντας να κανω καποιες εξετασεις για να δω αν ολα τα υπολοιπα ειναι οκ. γενικα αυτα τα φαρμακα με μια χαμηλη Αμη δεν βοηθανε κ τοσο οποτε καθε ωαριο ειναι πολυτιμο νομιζω σε αυτη την φαση για να προσπαθεις ετσι. βεβαια θα ειναι μονο ενας κυκλος δηλαδη μια προσπαθεια αν το θες εξαλλου δεν επιτρεπετε να κανεις αυτα τα φαρμακα πανω απο 3 κυκλους. δεν ξερω αν τα φεμαρα λέπτενουν κ το ενδομητριο οπως η κλομιφαινη οποτε θα κανεις κακο παρα καλο... πρεπει να το ρωτησεις αυτο με το ενδομητριο κ τα φεμαρα..

• Μου αρέσει 1

On 11/27/2020 at 11:31 PM, ninaki80 said:

να σου πω κ εγω στην θεση σου,δεν θα το προσπαθουσα ετσι γιατι οι πιθανοτητες ειναι περιπου ιδιες με την  τυχαια φυσικη συλληψη  ... κ εγω θα προχωρουσα αμεσα σε προετοιμασια για εξωσωματικη φροντιζοντας να κανω καποιες εξετασεις για να δω αν ολα τα υπολοιπα ειναι οκ. γενικα αυτα τα φαρμακα με μια χαμηλη Αμη δεν βοηθανε κ τοσο οποτε καθε ωαριο ειναι πολυτιμο νομιζω σε αυτη την φαση για να προσπαθεις ετσι. βεβαια θα ειναι μονο ενας κυκλος δηλαδη μια προσπαθεια αν το θες εξαλλου δεν επιτρεπετε να κανεις αυτα τα φαρμακα πανω απο 3 κυκλους. δεν ξερω αν τα φεμαρα λέπτενουν κ το ενδομητριο οπως η κλομιφαινη οποτε θα κανεις κακο παρα καλο... πρεπει να το ρωτησεις αυτο με το ενδομητριο κ τα φεμαρα..

Είμαι τόσο απογοητευμένη. Φοβάμαι τόσο πολύ οτι δεν θα καταφέρουμε να αποκτήσουμε ποτέ ένα μωρό και ζω συνέχεια με τον φόβο και το άγχος. Δε σκέφτομαι τίποτα άλλο όλη την ημέρα! Προχθές πήγα σε άλλο γιατρό και μου είπε οτι με τέτοια ΑΜΗ ακόμα και με εξωσωματική υπάρχει 15% πιθανότητα να μείνω έγκυος. Νιώθω οτι όλα έχουν τελειώσει...Σε ευχαριστώ πολύ @ninaki80 για τη συμβουλή σου! Νιώθω οτι έχω τον πόνο μου από τη μία και έχω και τους γιατρούς από την άλλη που με έχουν τρελάνει πραγματικά! Δεν ξέρω τι και ποιόν να πιστέψω και να εμπιστευτώ το όνειρο μας να γίνουμε γονείς!

15 ώρες πρίν, Asanaki είπε:

Είμαι τόσο απογοητευμένη. Φοβάμαι τόσο πολύ οτι δεν θα καταφέρουμε να αποκτήσουμε ποτέ ένα μωρό και ζω συνέχεια με τον φόβο και το άγχος. Δε σκέφτομαι τίποτα άλλο όλη την ημέρα! Προχθές πήγα σε άλλο γιατρό και μου είπε οτι με τέτοια ΑΜΗ ακόμα και με εξωσωματική υπάρχει 15% πιθανότητα να μείνω έγκυος. Νιώθω οτι όλα έχουν τελειώσει...Σε ευχαριστώ πολύ @ninaki80 για τη συμβουλή σου! Νιώθω οτι έχω τον πόνο μου από τη μία και έχω και τους γιατρούς από την άλλη που με έχουν τρελάνει πραγματικά! Δεν ξέρω τι και ποιόν να πιστέψω και να εμπιστευτώ το όνειρο μας να γίνουμε γονείς!

οχι να μην φοβασαι γιατι ενα ωαριο χρειαζετε καλο κ ακομα εχεις . ξεκινα τις διαδικασιες αυτα θελουν αποφασισιστικες κινησεις κ οχι φοβο.. δεν εισαι μονη . βρες εναν καλο γιατρο διαβασε για το τι μπορεις να κανεις κ τι σημαινουν οι εξετασεις σου κ ξεκινα ακομα κ τον επομενο μηνα. 

οι περισσοτερες κοπελες τα εχουν καταφερει . θελει να εισαι αποφασιστηκη .. 

On ‎11‎/‎26‎/‎2020 at 6:24 PM, Asanaki said:

Ποια είναι η γνώμη σας?

On ‎11‎/‎27‎/‎2020 at 2:35 PM, Asanaki said:

Κορίτσι, βρες έναν καλό εξωσωματικό και ξεκίνα τη διαδικασία χτες. Οι ορμονικές σου είναι (sorry αν σε στενοχωρώ), όντως πολύ κακές και δεν σε παίρνει να φτιάχνεις ωορρηξίες κτλ.

ο γιατρός σου είναι ειδικός στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή? Αν ναι, έχει καλό όνομα και τον εμπιστεύεσαι απόλυτα, τι να πώ, δοκίμασε για λίγο και αυτό που λέει. Εγώ τώρα, με την εμπειρία μου, δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω με τις τιμές αυτές. Σπέρμα έχετε καλό, ή υπάρχει και εκεί θέμα?

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα