Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Η ΟΧΙ??


Recommended Posts

Το δεύτερο μήνυμα που εχω γραψει ηταν προς εσενα, ακόμα το ψαχνω με το site...γραφω κι απο tablet...κ πάλι σ ευχαριστώ

Τι ευχαριιστεις...για να μοιραστουμε την τρελα μας βρισκομαστε εδω... :-P ολα οκ θα ναι,θα δεις...εγω Δευτερα περιμενω να δω...θα μου ρθει ή οχιιι... :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 468
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι ευχαριιστεις...για να μοιραστουμε την τρελα μας βρισκομαστε εδω... :-P ολα οκ θα ναι,θα δεις...εγω Δευτερα περιμενω να δω...θα μου ρθει ή οχιιι... :-P

 

Εγω θα αρχίσω να χαίρομαι από Δευτέρα αν δεν μου χει έρθει κ Τρίτη τεστ! Αν κάτσει τώρα θα σας πω τι έκανα για πρώτη φορά κ πέτυχε, προς το παρόν ψυχραιμία. Μακάρι να χουμε καλά νέα απο βδομάδα κ οι δύο!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Είμαι κι εγώ στη προσπάθεια για μπεμπε! Εχω ήδη ένα παιδάκι το οποίο το πιάσαμε χωρίς προσπάθεια και χωρίς να καταλάβουμε καν τι εγινε.. Μετά από χρόνια είπαμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες(για πρώτη φορά) για δεύτερο παιδάκι αλλά δεν υπάρχει αποτέλεσμα...Βέβαια δε γίνονται εντατικές προσπάθειες, εάν εξαιρέσουμε αυτόν το μήνα μιας και ήρθαμε σε επαφή σε όλες τις γόνιμες ημέρες του κύκλου...Σύμφωνα με το ημερολόγιο, σήμερα λογικά είναι η ημέρα της ωορρηξίας ωστόσο τα συμπτώματα ωορρηξίας τα ένιωσα προηγούμενες ημέρες και ειδικότερα εχθές...κύκλος 29-30 ημέρες με τελευταία περίοδο 16/3 και 35 ετών. Πότε ακριβώς μπορεί να επέλθει σύλληψη;

Καλώς σας βρήκα και εύχομαι όσες είμαστε στη προσπάθεια να έρθει το θαύμα της ζωης σύντομα!!

 

Παρόμοια περίπτωση! Εγώ 36, την κόρη μου την συνέλαβα αρκετά εύκολα, τώρα είμαστε στο 2ο μήνα συστηματικών προσπαθειών για δεύτερο. Συμβουλή μου είναι τεστ ωορρηξίας και ξερό ψωμί! Μόνο τότε είμαστε σίγουρες. Στην κόρη μου 1-2 μήνες πηγαίναμε "στα τυφλά". Με το που χρησιμοποίησα τεστ ωορρηξίας την τσακώσαμε αμέσως. Τώρα δεν το ρισκάρω γιατί και τα ηλικιακά περιθώρια έχουν στενέψει: τότε 28 τώρα 36... Το τεστ γράφει μέσα ότι η πολύ γόνιμη φάση, εκεί δηλ. που έχεις τις μεγαλύτερες πιθανότητες, είναι 24 ώρες πριν και μετά την ωορρηξία. Δηλ. 48 ώρες αφού σου δείξει το τεστ ότι είσαι στην πολύ γόνιμη φάση. Εγώ πήρα και τότε και τώρα το ηλεκτρονικό clear blue. Το θεωρώ αξιόπιστο. Μένει να μου το αποδείξει ξανά! Βέβαια, ας μην ξεχνάμε ότι σε κάθε κύκλο οι πιθανότητές μας είναι 25% και λιγότερο.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Κι εγώ τελευταία περ. 13/3. Αρκετά κοντά είμαστε!

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση, μετα απο ενα χρόνο που δεν κάθεται χαίρεσαι και προσγειωνεσαι εύκολα, το ξερω οτι βιάζομαι κ κανεις δεν μπορει να με επιβεβαιωσει. Ελπιζω οταν μπορώ να δωσω κι εγω τα φώτα μου εδω.:-)

 

Αγαπητή Dimag, προσωπικά έχω πάψει να δίνω βάση στα πρώιμα "συμπτώματα" διότι 2-3 φορές έφτασα στο σημείο να είμαι 1000% σίγουρη ότι ήμουν έγκυος και τελικά δεν ήμουν. Τσιμπήματα, πονάκια, αναγούλες, καθυστέρηση (μία συγκεκριμένη φορά), τα πάντα... Τελικά αδιαθετούσα. Ίσως ήταν και βιοχημικές κυήσεις, τι να πω... Το μόνο σίγουρο είναι να περιμένουμε 1-2 μέρες μετά την καθυστέρηση και να κάνουμε ένα τεστ, αν και ακόμη κι αυτό νωρίς θεωρείται αφού μπορεί να τύχει να έχεις και 4-5 μέρες καθυστέρηση και να είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού. Το ιδανικό είναι με την μία εβδομάδα καθυστέρηση να γίνεται το τεστ αλλά ποια αντέχει;;; Εγώ πάντως όχι, μέχρι στιγμής! Θα προσπαθήσω να το εφαρμόσω αυτόν τον μήνα, πιο πολύ για να δοκιμάσω αν μπορώ να το κάνω!

 

Καλή επιτυχία σε όλες!

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους!!Σας διαβαζω αρκετο καιρο αλλα τωρα γραφτηκα!! Ειναι ο δευτερος μηνας προσπαθειας που κανω με τον συντροφο μου για παιδακι!!! Αυριο ειναι η μερα που περιμενω κανονικα περιοδο! Μακαρι να μην ερθει ομως!! :) Το ξερω οτι ειναι πολυ νωρις και οτι εχουμε κανει λιγες προσπαθειες αλλα ελπιζω καθε μηνα το ιδιο!!!! θα χαρω να τα λεμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια ,ειμαι καινουργια , εχω ενα μικρο προβλημα που δεν το εχω συναντησει ποτε ,το στηθος μου εχει μεινει πρησμενο και ποναι ελαχιστα απο τοτε που ειχα ωορρηξια και σε 4 μερες μου ερχεται περιοδος ,ξερερε γιατι μου εχει συμβει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους!!Σας διαβαζω αρκετο καιρο αλλα τωρα γραφτηκα!! Ειναι ο δευτερος μηνας προσπαθειας που κανω με τον συντροφο μου για παιδακι!!! Αυριο ειναι η μερα που περιμενω κανονικα περιοδο! Μακαρι να μην ερθει ομως!! :) Το ξερω οτι ειναι πολυ νωρις και οτι εχουμε κανει λιγες προσπαθειες αλλα ελπιζω καθε μηνα το ιδιο!!!! θα χαρω να τα λεμε!!!

 

Fingers crossed! Καλή επιτυχία!

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους!!Σας διαβαζω αρκετο καιρο αλλα τωρα γραφτηκα!! Ειναι ο δευτερος μηνας προσπαθειας που κανω με τον συντροφο μου για παιδακι!!! Αυριο ειναι η μερα που περιμενω κανονικα περιοδο! Μακαρι να μην ερθει ομως!! :) Το ξερω οτι ειναι πολυ νωρις και οτι εχουμε κανει λιγες προσπαθειες αλλα ελπιζω καθε μηνα το ιδιο!!!! θα χαρω να τα λεμε!!!

Κ εγω αυριο περιμενω κοριτσι...ευχομαι να μετραμε μαζι καθυστερηση.... :-)

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω αυριο περιμενω κοριτσι...ευχομαι να μετραμε μαζι καθυστερηση.... :-)

 

 

Αχχχχ!!! Μακαρι κοριτσι μου!!!!! :lol::lol::lol:

Ελεγα να κανω και ενα τεστ σημερα..αλλα λεω αστο καλυτερα περιμενε μεχρι αυριο και βλεπουμε! :P

Link to comment
Share on other sites

Rica δε το πιστεύω! Πόσο είναι το παιδάκι σου; Ο δικός μου είναι 8,5...μας πήρε πολλά χρόνια να πάρουμε απόφαση για δεύτερο και ομολογώ πώς όντως τα περιθώρια τα νιώθω να στενεύουν... Επειδή δεν έχω ιδέα για αυτά τα τεστ, είναι ένα; Είναι πολλά; Κάθε πότε πρέπει να το κάνουμε ώστε να έχει όντως έγκυρα αποτελέσματα; Το μήνα αυτο το χρησιμοποίησες; Αν έχει δουλέψει και τώρα που το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, θα πάρω αύριο κιόλας χαχαχαχ! Πόσο διαρκεί ο δικός σου κύκλος; Σύμφωνα πάλι με τα ημερολόγια (εφαρμογή κινητού ;) ) η δική μου περίοδος αναμένεται στις 15 Απριλίου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια ,ειμαι καινουργια , εχω ενα μικρο προβλημα που δεν το εχω συναντησει ποτε ,το στηθος μου εχει μεινει πρησμενο και ποναι ελαχιστα απο τοτε που ειχα ωορρηξια και σε 4 μερες μου ερχεται περιοδος ,ξερερε γιατι μου εχει συμβει αυτο;

 

Τον προηγούμενο μήνα μου έτυχε αυτό που αναφέρεις...από την ωορρηξία και μέχρι να μου έρθει περίοδος ήταν πολύ πρησμένο και πονούσε..μόλις ήρθε η περίοδος, σταμάτησαν όλα ;) Του κύκλου τα καμώματα σε μερικές περιπτώσεις.. Ωστόσο πρησμένο στήθος μπορεί να προμηνύει και εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω αυριο περιμενω κοριτσι...ευχομαι να μετραμε μαζι καθυστερηση.... :-)

 

 

Αχχχχ!!! Μακαρι κοριτσι μου!!!!! :lol::lol::lol:

Ελεγα να κανω και ενα τεστ σημερα..αλλα λεω αστο καλυτερα περιμενε μεχρι αυριο και βλεπουμε! :P

 

κ εγω εχω τεστ στο συρταρι αλλα για κανενα λογο δεν το κανω...θα δω κ εγω αυριο γιατι φοβαμαι λιγο γμτ... :-P

Link to comment
Share on other sites

Rica δε το πιστεύω! Πόσο είναι το παιδάκι σου; Ο δικός μου είναι 8,5...μας πήρε πολλά χρόνια να πάρουμε απόφαση για δεύτερο και ομολογώ πώς όντως τα περιθώρια τα νιώθω να στενεύουν... Επειδή δεν έχω ιδέα για αυτά τα τεστ, είναι ένα; Είναι πολλά; Κάθε πότε πρέπει να το κάνουμε ώστε να έχει όντως έγκυρα αποτελέσματα; Το μήνα αυτο το χρησιμοποίησες; Αν έχει δουλέψει και τώρα που το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, θα πάρω αύριο κιόλας χαχαχαχ! Πόσο διαρκεί ο δικός σου κύκλος; Σύμφωνα πάλι με τα ημερολόγια (εφαρμογή κινητού ;) ) η δική μου περίοδος αναμένεται στις 15 Απριλίου.

 

Είναι 7.5 σχεδόν! Γεννήθηκε το 2009. Εμείς πάλι λόγω συνθηκών δεν το προχωρούσαμε...

Τεστ ωορρηξίας υπάρχουν διάφορα νομίζω. Εσύ, αν αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις, αναζήτησε το ηλεκτρονικό Clear Blue. Δεν είναι φθηνό αλλά είναι αξιόπιστο. Βασικά για μια νέα κοπελίτσα που δεν βιάζεται και πολύ, δεν είναι απαραίτητο. Αν όμως νιώθει κάποια τα περιθώρια να στενεύουν και θέλει να είναι σίγουρη, τότε το συνιστώ. Σου λέει μέσα πότε πρέπει να το κάνεις, ανάλογα με το πόσες μέρες κύκλο έχεις. Επίσης σου λέει ότι αν σου βγει η ένδειξη της υψηλής γονιμότητας, τότε σταματάς και δεν το ξανακάνεις σ' αυτόν τον κύκλο. Εγώ, ναι, το χρησιμοποίησα πρώτη φορά πάλι ύστερα από την κόρη μου. Το τεστ, δεν τίθεται θέμα, μια χαρά έκανε τη δουλειά του. Εμείς δεν ξέρω τι κάναμε...lol... O κύκλος μου είναι κι εμένα 28-30 μέρες σταθερός. Πού και πού κάπως πιο μικρός. Αυτή τη φορά περιμένω 9-10 Απριλίου. Κοντά είμαστε. Καλή μας επιτυχία!

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν αντεξα & εκανα σημερα τεστ.αρνητικοτατο...ειμαι στην 15η μερα μετα την ωορρηξια...τι να κανω?να περιμενω 3-4 μερες ακομη?

 

Ναι. Αν δεν έρθει σε 4-5 μέρες ξανακάνε, λέω εγώ.

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι. Αν δεν έρθει σε 4-5 μέρες ξανακάνε, λέω εγώ.

Ναι θα περιμενω αλλες 4 μερες & αν δεν εχω αδιαθετησει μεχρι τοτε θα παω απευθειας για χοριακη..εν τω μεταξυ εχω κατι σουβλιες κατω αριστερα αλλο πραγμα...δεν το ειχα αυτο το συμπτωμα σε καμια περιοδο...τι να πω...ο θεος βοηθος..!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τα πιο "ώριμα" κορίτσια άνοιξα αυτό εδώ το thread !

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2939521#post2939521

 

Μπράβο Rica για την πρωτοβουλία!!! Ελπίζω να μας συναντήσουν κι αλλες κοπέλες 35+ να μοιραζόμαστε τα άγχη και τους προβληματισμούς μας!! Θα παραγγείλω ένα από αυτά τα τεστ να τα δοκιμάσω ;) Ελπίζω να με προλάβουν τα αποτελέσματα ;) Καλή επιτυχία σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν αντεξα & εκανα σημερα τεστ.αρνητικοτατο...ειμαι στην 15η μερα μετα την ωορρηξια...τι να κανω?να περιμενω 3-4 μερες ακομη?

 

Εχεις δλδ ήδη μια μέρα καθυστέρηση; Εάν δε σου έρθει τις επόμενες ημέρες προτείνω χοριακή και όχι τεστ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...σημερα ειναι ν αδιαθετησω..εχθες ειχα εντονους πονους περιοδου κ το βραδυ μια σταγονιστα καφε μονο στο σκουπισμα...αυτο κ τελος..ουτε τα υγρα πριν την περιοδο εχω ,ουτε επεσε η θερμοκρασια μου σημερα που τη μετρησα...απο χθες το πρωι ομως το στηθος μου μαλακωσε.Ποναει,αλλα ειναι μαλακο...πφφ...νομιζω οτι τρελλαινομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...σημερα ειναι ν αδιαθετησω..εχθες ειχα εντονους πονους περιοδου κ το βραδυ μια σταγονιστα καφε μονο στο σκουπισμα...αυτο κ τελος..ουτε τα υγρα πριν την περιοδο εχω ,ουτε επεσε η θερμοκρασια μου σημερα που τη μετρησα...απο χθες το πρωι ομως το στηθος μου μαλακωσε.Ποναει,αλλα ειναι μαλακο...πφφ...νομιζω οτι τρελλαινομαι.

 

Καλημέρα!! Τεστ έχεις κάνει;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! τελευταια πρωτη μερα περιοδου 12/03 με κυκλο 25 ημερων. επαφες την 20-23 κ 25/03..θερμοκρασια το πρωι πριν σηκωθω 37,7. σημερα ηθελα να παω για χοριακη γιατι παιρνω indoxyl κ αν υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης πρεπει να σταματησω. να παω αυριο η ειναι πολυ νωρις;;;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! τελευταια πρωτη μερα περιοδου 12/03 με κυκλο 25 ημερων. επαφες την 20-23 κ 25/03..θερμοκρασια το πρωι πριν σηκωθω 37,7. σημερα ηθελα να παω για χοριακη γιατι παιρνω indoxyl κ αν υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης πρεπει να σταματησω. να παω αυριο η ειναι πολυ νωρις;;;

 

Δεν νομίζω να δείξει τόσο νωρίς. Μπορείς να πάρεις σε ένα διαγνωστικό κέντρο να ρωτήσεις βέβαια για πιο σίγουρα....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...