Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχετικά με το κίνημα του Δημόσιου Θηλασμού


xena

Recommended Posts

Εχει αναρτηθεί στο φόρουμ το παραπάνω...

 

Αναζητούνται μαρτυρίες/περιστατικά,

στα οποία ζητήθηκε σε μητέρες να μην θηλάζουν δημόσια!

 

Καλώντας σε μια εκστρατεία πάλι ενάντια όσων έχουν πρόβλημα με τον δημόσιο θηλασμό.

 

Αναρωτιέμαι αν τόσο καιρό έχετε συγκεντρώσει κάποιο περιστατικό. :confused:

 

Εντάξει, θα ξαναπώ τα ίδια και τα ίδια. Κι ας μην συμφωνείτε κάποιες. Είναι η γνώμη μου.

Είναι προκλητικό αυτό που κάνετε και άσκοπο μαζί, όπως και οι ημέρες που συγκεντρώνεστε 100 γυναίκες και θηλαζετε δημόσια. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να σας δει ο ένας και μοναδικός κομπλεξικός στους χιλιάδες ανθρώπους που αποδέχονται τον θηλασμο ως κάτι φυσιολογικό κι ίσως να του τη σπάσετε, άλλο δεν νομίζω πως έχετε να πετύχετε.

 

Εχοντας θηλάσει 2 παιδιά, ποτέ δεν έχω εμποδιστεί στο να θηλάσω. Ποτέ κανείς δεν μου είπε κουβέντα. Ποτέ κανείς δεν μου είπε να πάω παραπέρα. Κι ούτε έχω συναντήσει τέτοιο περιστατικό. Ημουν διακριτική χωρίς να πολυσκεπάζομαι. Και δεν κατέβαλα καμία προσπάθεια για αυτό.

 

Αντιθέτως έχω πάει σε καφετέρια όπου μητέρα της ομάδος σας επινε καφεδάκι και έκανε τσιγαράκι. Δίπλα της το 8 μηνών περίπου μωράκι κάπως ανήσυχο. Το πήρε να το θηλάσει. Τέλεια. Και ξεκινάει θηλάζοντας να λέει στη φίλη της "κοιτα, κοίτα αυτον πως κοιτάει. τωρα θα δεις..." και εβγαλε έξω και το άλλο στήθος να κρέμεται. Ηταν μία γυναίκα γυμνή απ'τη μέση και επάνω και θήλαζε. Δεν ξέρω ποιον εννούσε. Αλλά ήταν ένα παράλογο θέαμα. Η φίλη που την συνοδευε της συνέστησε να είναι πιο διακριτική μιας και καθονταν σε πολυσύχναστο καφέ στο κέντρο του εκπτωτικού. Εκείνη επέμενε οργισμένη (για ποιον λόγο, μόνο αυτή ήξερε) "ας μου μιλήσει κανείς και θα δεις τι έχει να γίνει!" είχε πραγματικά θυμώσει :confused:

Το περιστατικό με αηδίασε κάπως, ως προς την γυναίκα αυτή βασικά κι όχι προς τον θηλασμό εννοείται.

Τελος πάντων, θα μου πεις ένα παράδειγμα ήταν προς αποφυγή. Αλλά έντονο για να καταλάβετε πως πραγματικά όσο κάνετε θόρυβο ίσως σηκώσετε απ'το πουθενά αντιδράσεις.

 

Ας μείνουμε στην πραγματικότητα, ο θηλασμός είναι κάτι φυσιολογικό και αυθόρμητο. Και ο κάθε φυσιολογικός άνθρωπος - η κάθε φυσιολογική γυναίκα ή άντρας δεν θα δώσει σημασία ούτε και θα το εμποδίσει. Γιατί πατε να τα βάλετε με τον 1-2 τρελούς και να επιδείξετε αυτό που κάνετε; Λες και κάνετε κάτι ακτιβιστικό; :confused:

 

Τελος, όπως έχω ξαναπεί, θα προτιμούσα αν θέλετε να γίνετε ακτιβιστριεςν να πηγαίνατε να θηλάζετε δημόσια έξω από τα ιδιωτικά μαιευτήρια όπου εμποδίζεται ο φυσιολογικός και αυθόρμητος θηλασμός και τοκετός, έξω από τις ΜΕΝΝ όπου δεν επιτρέπεται και δεν υποστηρίζεται και έξω από κάθε άλλον φορέα που εναντιώνεται στον θηλασμό προωθώντας βρεφικά γάλατα. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εντάξει με καλυψες 100‰! Ειπες τα πραγματα με το ονομα τους! Πολυ φασαρια για το τιποτα..... Ποτε δεν θα εβαζα το παιδι μου σε αυτην την διαδικασια, ειναι τοσο ανουσιο......

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα με στραβοκοίταξε ποτε κανείς, κι ας θηλαζα παιδί σχεδόν τριων ετών. Αντιθέτως άκουσα πολλά μπράβο. Πού τις είδαν καποιοι όλες αυτές τις αντιδράσεις, δεν μπορώ να καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους, καποια εχει τα κοτσια να μιλησει.

 

2 χρονια θηλασα...ποτε και πουθενα δεν μου εκαναν παρατηρηση, ποτε δεν με στραβοκοιταξαν. Ισα ισα ειχα την αψογη συμπεριφορα.

 

ΑΛΛΑ κι εγω, δεν καθησα ΠΟΤΕ στη μεση ενος εμπορικου κεντρου, να γυμνωθω απο τη μεση και πανω...δεν κρυβομουν, αλλα ημουν διακριτικη. Οχι γιατι ειναι κακο, ή αφυσικο, προφανως για να θηλασα 2 χρονια φυσικοτατο το βρισκω. Αλλα το εβρισκα σωστο και για το μωρο, να μην ειμαστε μεσα στον κοσμο, για να ειναι ηρεμο. Ουτε καταλαβαινω που ειναι η δυσκολια, να σκεπαστεις για να θηλασεις.

 

Οι δημοσιοι θηλασμοι ειναι σεβαστοι και οσες το επιθυμουν ελευθερια εχουμε, αλλα για εμενα, εχουν το αντιθετο αποτελεσμα απο αυτο που προσπαθουσαν να επιτυχουν. Το προβλημα στην Ελλαδα, ειναι οτι ο περισσοτερος κοσμος δεν το βρισκει φυσιολογικο, ιδιως για μωρα ανω των 6 μηνων....για να αντιστρεψεις μια τετοια ταση, δεν γινεσαι προκλητικος! Ενημερωνεις, ευαισθητοποιεις. Επισης, δεν το κανεις σαν ενα εκτακτο γεγονος, μια φορα το χρονο πχ. Γιατι δεν ειναι εκτακτο γεγονος.

Link to comment
Share on other sites

Θηλασα τόσα παιδιά. Κανένας δε με σταμάτησε. Ακόμα και σε παιδική χαρά, σε πλατεία κτλ. Όσο πιο διακριτικά γινόταν. Συχνά δεν καταλάβαιναν τι συνέβαινε. Νόμιζαν πως έχω το μωρό αγκαλιά. Κι αυτό ήταν όλο.

 

Όταν κάτι είναι φυσιολογικό, δε χρειάζεται σταυροφορια για να επιβληθεί.

 

Ούτε κι εμένα με εμποδισε ποτέ κάνεις να θηλασω.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο πανελλήνιος ταυτόχρονος δημόσιος θηλασμός είναι μία συμβολική πράξη που έχει σκοπό να απενοχοποιήσει τη διαδικασία του θηλασμού, αλλά και να προβάλλει τη διττή σημασία του ανθρώπινου στήθους:

Εκτός από σεξουαλικό αντικείμενο για τους ενήλικους είναι και ένα βιολογικής σημασίας σημείο του σώματος για τα παιδιά.

 

Προσωπικές εμπειρίες:

1) τραμπουκισμός από κυρίες που συναντηθήκαμε τυχαία στο Facebook λέγοντάς μου ότι εάν θήλαζα δίπλα στον άντρα τους θα θύμωναν, και ότι υποχρεωτικά θα πρέπει να σκεπ΄παζω το παιδί μου και να αποσύρομαι σε μία σκοτεινή και διακριτική γωνιά για να θηλάσω.

 

2) Λάγνος πορνόγερος περασε από μπροστά μου ίσα με 10 φορές όση ώρα θήλαζα..

 

3) έμμεση επιθετικότητα, αποδοκιμάστικά βλέμματα απο κοπελιές στην ηλικία μου ή και πιο μικρές.

 

Συγνωμη που ταίζω το παιδί μου. Συγνώμη που το στήθος μου τυχαίνει να είναι και σεξουαλικό όργανο της δυτικής κοινωνίας. Το παιδί μου όμως δεν το βλέπει έτσι. Το παιδί μου χωρίς γάλα δε θα ζήσει. Και το καλύτερο γάλα το παράγω μόνο εγώ. Αν το να βλέπεις ένα βρέφος να ρουφάει ένα βυζί σε σκανδαλίζει, τότε το πρόβλημα το έχεις εσύ και κανείς άλλος.

Όχι θα μείνω μέσα κινδυνεύοντας με κατάθλιψη ,επειδή εσύ είσαι μπερδεμένος - η .

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το αρχικό ποστ όσον αφορά το παρακάτω. Δεν είχα την άνεση με τον πατέρα μου ή τους φίλους του άντρα μου στην καφετέρια να τα "πετάξω έξω" ούτε είχα την άνεση να πω ότι ήταν δικό τους πρόβλημα αν ένιωθαν άβολα. Με αυτή την έννοια δεν έβρισκα ότι ο κάθε περαστικός άξιζε λιγότερο σεβασμό. Ωστόσο στάθηκε εφικτό να θηλάσω μπροστά στους παραπάνω, κάνοντας απλά και διακριτικά κάποια πράγματα. Έχουν γραφτεί και ολόκληρα θέματα.

 

Ωστόσο, με χαρά βλέπω ότι οι δράσεις έχουν αυξανόμενη συμμετοχή τα τελευταία χρόνια, γιατί είναι ένα μέσο που γίνεται πιο "κανονική" η ιδέα ότι οι γυναίκες μπορούν να θηλάζουν τα παιδιά τους. Δεν είναι κακή και η πρόταση να γινει πιο συντονισμένη κινηση προς τα μαιευτήρια.

 

Στην εποχή μου το "κίνημα" του θηλασμού έτεινε να ταιριάζει περισσότερο με εναλλακτικές καταστάσεις, αφού το έκρυβα επιμελώς από τον κύκλο μου, γιατί δεν ήθελα να φανεί ότι δεν ήμουν σε όλα κανονική! Τώρα είναι πιο mainstream όλο αυτό.

 

Δεν είναι κακό να υπάρχει ευαισθητοποίηση για θέματα που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έχουν κάποιο νόημα και προσωπικά υποστηρίζω τέτοιες κινήσεις αν και δεν συμφωνώ στο 100% με όλες τις παραμέτρους που εκφράζονται.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τη θεματοθέτρια... Μερικές φορές νιώθω ότι ορισμένες θηλάζουσες προσπαθούν να προκαλέσουν ντόρο... και αν δουν ότι δεν ασχολείται κανείς, προσπαθούν πιο έντονα...:P

Τώρα αν θα τύχει καμιά γρια ή κανένας βαρεμένος να κάνουν κάποιο σχόλιο στο δρόμο δεν νομίζω ότι αυτός είναι λόγος για να κατέβω στο Σύνταγμα να διαδηλώσω...

Και εγώ θήλασα και φίλες μου θήλασαν και γυναίκες έχω δει να θηλάζουν σε δημόσιο χώρο. Ουδείς εντυπωσιάστηκε ή σοκαρίστηκε... Τώρα αν τυχόν έβγαζα ολόκληρη την μπλούζα μου, μάλλον θα συγκέντρωνα βλέμματα και σχόλια και όχι αδίκως...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θηλασα και τα δυο παιδια μου δημοσια και ουδεποτα δεχτηκα κανενα σχολιο απο κανεναν.Παντα ομως φροντιζα να ειμαι διακριτικη.Δεν βρισκω κανενα νοημα να βουταω τομμωρο να πηγαινω στο Συνταγμα να θηλαζω αλλα αν καποιες ετσι βοηθηθηκαν τι να πω...παω πασο.

 

Τωρα αν καποια για να θηλασει το παιδι της θεωρει σκοπιμο να ξεγυμνωθει διπλα σε εμενα η τον αντρα μου ναι θα τη στραβοκοιταξω.Η μαμα που θηλαζει και ασχολειται μονο με αυτο φαινεται..οπως ομοιως φαινεται και αυτη που θηλαζει και ψαχνεται να δει ποιος θα την κοιταξει για να τσαμπουκαλευτει.

Link to comment
Share on other sites

:confused::confused::confused:

Πώς ακριβώς "τσαμπουκαλευόμαστε και προσπαθούμε να προκαλέσουμε ντόρο" όταν οι άλλοι είναι αυτοί που έχουν το πρόβλημα και όχι εμείς?

 

Ειλικρινα δε με ενδιέφερε ποτέ , ούτε και πίστευα ότι θα ενοχλούσε κανέναν το θέαμα.. Αλλωστε ακόμη και μέσα στην εκκλησία υπάρχει η εικόνα της Παναγίας που τη θηλάζει ο Ιησους...

 

Πάντως δόξα το Θεο σχεδόν όλοι όσοι με έχουν δει μου έδωσαν συγχαρητήρια, και μάλιστα μου είπαν ότι πολύ καλά κάνω που θηλάζω δημόσια, και ότι έχουν ακούσει τέρατα σε διάφορες συζητήσεις που παραλίγο να τους πέσουν τα μαλλιά....

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:confused::confused::confused:

Πώς ακριβώς "τσαμπουκαλευόμαστε και προσπαθούμε να προκαλέσουμε ντόρο" όταν οι άλλοι είναι αυτοί που έχουν το πρόβλημα και όχι εμείς?

 

Ειλικρινα δε με ενδιέφερε ποτέ , ούτε και πίστευα ότι θα ενοχλούσε κανέναν το θέαμα.. Αλλωστε ακόμη και μέσα στην εκκλησία υπάρχει η εικόνα της Παναγίας που τη θηλάζει ο Ιησους...

 

Πάντως δόξα το Θεο σχεδόν όλοι όσοι με έχουν δει μου έδωσαν συγχαρητήρια, και μάλιστα μου είπαν ότι πολύ καλά κάνω που θηλάζω δημόσια, και ότι έχουν ακούσει τέρατα σε διάφορες συζητήσεις που παραλίγο να τους πέσουν τα μαλλιά....

 

Φυσικα και πολυ καλα κανεις κι εσυ και οποια μανουλα το κανει.Το οτι θηλαζεις δημοσια ομως πρεπει να το μαθουν ολοι η να το δουν ολοι? Το να το κανεις πιο διακριτικα σε κανει να αισθανεσαι περιορισμενη? Το διακριτικα δε σημαινει να κρυφτεις η να μπεις στην τουαλετα...σημαινει απλα να φροντισεις το τι φορας ωστε να μη χρειαστει να να βλεπουν ολοι το στηθος σου.

Link to comment
Share on other sites

:confused::confused::confused:

Πώς ακριβώς "τσαμπουκαλευόμαστε και προσπαθούμε να προκαλέσουμε ντόρο" όταν οι άλλοι είναι αυτοί που έχουν το πρόβλημα και όχι εμείς?

 

Δεν ξέρω γιατί μιλάς σε πρώτο πρόσωπο. Εγώ έγραψα:

 

Μερικές φορές νιώθω ότι ορισμένες θηλάζουσες προσπαθούν να προκαλέσουν ντόρο... και αν δουν ότι δεν ασχολείται κανείς, προσπαθούν πιο έντονα...:P

 

Πως το κάνουν αυτό; Υπάρχουν πολλοί τρόποι. Έναν τον περιέγραψε η θεματοθέτρια στο πρώτο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% με την θεματοθέτρια. Θηλάζω την κόρη μου μέχρι και σήμερα, ουδέποτε μου δημιουργήθηκε θέμα από κανέναν, αλλά για να πω την αλήθεια ήμουν και εγώ πολύ προσεκτική, δεν έβγαζα το στήθος μου σε κοινή θεα, προσπαθούσα να είμαι όσο το δυνατόν πιο διακριτική για να μην προσελκύσω τα βλέμματα πάνω μου και έρθω εγώ σε δύσκολη θέση. Και εγώ αν έβλεπα μια γυναίκα στο κέντρο του Συντάγματος να μου πατρονάρει τα στήθη της έξω, το βλέμμα μου σίγουρα θα έπεφτε πάνω της (όχι για κακό λόγο).

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί - ασήμαντοι κατά γενική ομολογία - λόγοι για τους οποίους κάποιες γυναίκες πετάνε έξω το βυζί (pardon για την έκφραση). Ο θηλασμός ασφαλώς δεν είναι ένας από αυτούς. Όμως, εξ'όσων γνωρίζω, όταν θηλάζεις το παιδί σου χρησιμοποιείς ένα στήθος κάθε φορά. Το να βγάλεις και το δεύτερο έξω δεν έχει καμία ουσία όσο αφορά τον θηλασμό. Έχει όμως αν θες να προκαλέσεις τα σχόλια των γύρω σου. Κι εγώ θήλασα το παιδί μου μέχρι 8,5 μηνών. Έβγαζα ένα στήθος κάθε φόρα, όπου και να ήμουν και δεν καλυπτόμουν κιόλας γιατί καθώς το στήθος μου είναι πολύ μεγάλο έπρεπε να το περιορίζω με το ένα χέρι που δεν κρατούσα το παιδί για να μην φράσσει τη μύτη του. Οπότε ούτε είχα στο μυαλό μου να βάλω πανί ούτε υπήρχε μπλούζα που να με καλύπτει ιδιαίτερα λόγω μεγέθους...! :mrgreen: Ποτέ δεν μου είπε κανείς τίποτα, ούτε καν ο πατέρας μου που είναι 80 χρονών και μιας άλλης εποχής απ'ότι καταλαβαίνετε. Ίσα ίσα που όταν κάποια στιγμή του ζήτησα συγγνώμη για το θέαμα (πίστευα πως ίσως ενοχληθεί λόγω ηλικίας κλπ) μου απάντησε "Τι λες παιδί μου? Γιατί ζητάς συγγνώμη? Το παιδί σου ταΐζεις, δεν κάνεις τίποτα κακό."

 

Νομίζω ότι αυτός που έχει μια περίεργη αντίληψη των πραγμάτων (π.χ. βλέπει τον θηλασμό ως ευκαιρία να πάρει μάτι τη θηλάζουσα) δεν θα αλλάξει ποτέ άποψη επί του θέματος ακόμα κι αν ξεβρακωθούν μια ντουζίνα θηλάζουσες μπροστά του. Μη σας πω πως χάρη θα του κάνουν κιόλας...! Όμως η πρόκληση μόνο αρνητικά αποτελέσματα μπορεί να έχει ακόμα και σ'αυτούς που δεν σκανδαλίζονται από το θέαμα μιας θηλάζουσας σε εμπορικό κέντρο. Διότι λυπάμαι, όταν θηλάζεις δημόσια μπορεί να μην είναι πρόκληση αλλά όταν αποκαλύπτεις και τα δύο σου στήθη ενώ πρακτικά, μόνο από το ένα μπορείς να θηλάσεις κάθε φορά, είναι σαν να ξύνεσαι στην γκλίτσα του τσοπάνη. Και εν πάση περιπτώσει, επειδή ίσως υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να δέχτηκαν κάποιου είδους επίθεση ενώ αντικειμενικά δεν είχαν προκαλέσει ας μην ακυρώνουμε την προσπάθεια επενοχοποίησης του θηλασμού σε δημόσιο χώρο. Πραγματικά όμως, το ίδιο το κίνημα θα έπρεπε να έχει απομονώσει φαινόμενα τέτοιων συμπεριφορών διότι μόνο δυσφήμιση του προσφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και πάλι μου φαίνεται ότι δεν έχουμε με τι να ασχοληθούμε. Όπως δεν θα ασχοληθώ με την μια από τις 100 που συμμετέχουν στην δράση που βγάζει και τα δύο της στήθη όχι βέβαια για να θηλάσει, έτσι δεν θα ασχοληθώ και με τον έναν που βλέπει θηλάζουσα και "ηδονίζεται".

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι αυτός που έχει μια περίεργη αντίληψη των πραγμάτων (π.χ. βλέπει τον θηλασμό ως ευκαιρία να πάρει μάτι τη θηλάζουσα) δεν θα αλλάξει ποτέ άποψη επί του θέματος ακόμα κι αν ξεβρακωθούν μια ντουζίνα θηλάζουσες μπροστά του. Μη σας πω πως χάρη θα του κάνουν κιόλας...!

 

Ω ακριβώς αυτό! ασχολούμαστε με τον 1 ανώμαλο ή παράξενο... και κάνουμε κίνημα γιαυτό. Χαμένη ενέργεια. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Απενεχοποιηστε ο,τι θελετε (μεσα για τα πιτογυρα, σορρυ Βabycute) αλλα κατω τα χερια απο το βυζι! Δεν θελουμε αλλη απενεχοποιηση, απο το '70 ξεκινησε η ιστορια. Ας μεινει κι ενας straight αντρας αναμεσα μας, να το βλεπει και να μην το εχει..."απενεχοποιημενο"!

 

Για το θηλασμο δεν χρειαζεται οντως να θηλασεις στην Πανεπιστημου, και με τα δυο εξω, μπορεις να καθησεις λιγο πιο παραμερα και με το ενα καθε φορα. Κι εγω το ιδιο εκανα και δεν δυσκολευτηκα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

σήμερα είδα ότι ο δήμος Ιλιου Αττικής προωθεί έμπρακτα το θηλασμό λέγοντας πως "είναι απαραβατο δικαίωμα του παιδιού και της μητέρας να θηλάζουν όπου και όποτε θέλουν." όπως ανεφερε στο τηλεοπτικό του σποτ. Πάρα πολύ θετική κίνηση, σε συνδυασμό μάλιστα με το ιατρείο θηλασμού που θα ανοίξει υπό την αιγίδα του.

Εύχομαι να ακολουθήσουν και άλλοι δήμοι, και να παγιωθεί πλέον στη συνείδηση του Ελληνα -και όχι μόνο - η πράξη και το θέαμα του θηλασμού ως κάτι φυσιολογικό.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

σήμερα είδα ότι ο δήμος Ιλιου Αττικής προωθεί έμπρακτα το θηλασμό λέγοντας πως "είναι απαραβατο δικαίωμα του παιδιού και της μητέρας να θηλάζουν όπου και όποτε θέλουν." όπως ανεφερε στο τηλεοπτικό του σποτ. Πάρα πολύ θετική κίνηση, σε συνδυασμό μάλιστα με το ιατρείο θηλασμού που θα ανοίξει υπό την αιγίδα του.

Εύχομαι να ακολουθήσουν και άλλοι δήμοι, και να παγιωθεί πλέον στη συνείδηση του Ελληνα -και όχι μόνο - η πράξη και το θέαμα του θηλασμού ως κάτι φυσιολογικό.

 

Εγώ θα επαναλάβω ότι δεν βλέπω κάποιον που ΔΕΝ το θεωρεί φυσιολογικό και που παραβιάζει το δικαίωμα του παιδιού να θηλάσει όπου/οποτε θέλουν.

Τι στο καλό, στραβομάρα έχω; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επαναλάβω ότι δεν βλέπω κάποιον που ΔΕΝ το θεωρεί φυσιολογικό και που παραβιάζει το δικαίωμα του παιδιού να θηλάσει όπου/οποτε θέλουν.

Τι στο καλό, στραβομάρα έχω; :confused:

xena, εσύ μπορεί να μη βλέπεις, εγώ όμως έχω δεχτεί παρενόχληση, και όχι μόνο εγώ. Γνωστές μου που συζητάμε, ακόμη και στα social media βλέπω να χλευάζεται αυτό, πράγμα που σημαίνει ότι έχει πολύ δρόμο μπροστά του για να θεωρηθεί κάτι "φυσικό" και "φυσιολογικό" . Και ως πράξη και ως θέαμα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως αυτοί που τελικά θα παρενοχλησουν μια μαμά που θηλάζει είναι πολύ λίγοι σε σχέση με αυτούς που θα κοιτάξουν στοργικά/αδιαφορήσουν ή και ακόμα διαφωνήσουν με το θέαμα.

 

Έχω θηλάσει αρκετές φορές έξω και κανείς δεν με έχει κοιτάξει περίεργα. Βέβαια μπορεί τις περισσότερες φορές να μην το καταλάβανε. . Δεν κρυφτηκα ποτέ, όμως πάντα θηλάζω διακριτικά.

 

Μια φορά μόνο μου έτυχε πάνω σε συζήτηση να φανεί στον άλλον εξωπραγματικά περίεργο να θηλάσω πχ σε μια καφετέρια και πολύ ψυχραιμα του απάντησα πως εφόσον θηλάζω, ούτε στο σπίτι υπάρχει λόγος να κλειστώ, ούτε και να κρυφτω στην τουαλέτα να ταισω το μωρο μου. Θα υπάρχουν πάντα αυτοί. Δεν με ενδιαφέρει, μπορώ πάντα να απαντήσω στο ύφος τους, καλό/κακό. Οι περισσότεροι όμως δεν θα ασχοληθούν είτε συμφωνούν είτε όχι.

 

jellyfishch χλευαζεται σε fb κλπ όμως για να λέμε την αλήθεια, όσο είναι απαράδεκτες αυτές που κράζουν όσες θηλαζουν, άλλο τόσο είναι κι οι υπέρμαχες του θηλασμού που αντιμετωπίζουν όσες δεν θηλαζουν ως λιγότερο ικανές μάνες και με πολλά κοσμητικά επιθετα. Είναι τόσο υπερβολικές που ενώ θα ήταν υπέροχο να διαδοθεί η γνώση για τα αποδεδειγμένα οφέλη του θηλασμου, η αλαζονική τους συμπεριφορά αποτρέπει πολύ κόσμο.

 

Κατά τα άλλα δεν με πειράζει να διαφημιζεται το δικαίωμα του κάθε παιδιου στον θηλασμό, ωραία θα ήταν να υπήρχε περισσότερη ενημέρωση γενικώς. Με ψυχραιμία πάντα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

ναι, είναι πολύ λιγότεροι. ευτυχώς.

 

σχετικά με το φανατισμό και την αλαζονεία που αναφέρεις: Έχεις δίκιο... είναι πραγματική μάστιγα αυτές οι "σούπερ μαμάδες" , οι τόσο ψαγμένες και "παλιές" στα social media και τη μητρότητα γενικότερα, που κουνάνε το δαχτυλό τους επιδεικτικά μπροστά στα μούτρα της κάθε κοπέλας σε κάθε ευκαιρία.

Αγνοούν την ενσυναίσθηση μεταξύ ενηλίκων, αγνοούν τα διαφορετικά όρια που μπορεί να έχει ο κάθε άνθρωπος, είναι απόλυτες στη φάση: ή τα κάνω όλα τέλεια ή δεν αξίζω τίποτα.. Αμφιβάλλω εάν όλες αυτές είναι τόσο τέλειες..

 

Νομίζω πως πίσω από αυτές τις "δυναμικές ιντερνετικές προσωπικότητες" κρύβονται τεράστιες ελλείψεις και ανασφάλειες..

 

Όμως να προσθέσω κάτι σε αυτό.. Εγώ έχω κάνει καισαρική. Ξέρω ότι ο καλύτερος τρόπος να φέρω στον κόσμο το παιδί μου είναι να το γεννήσω φυσιολογικά. Δε θα θιχτώ όταν κάποιος μου το πει αυτό. Γιατί να το κάνω? Αφού είναι η αλήθεια.

 

Αντίστοιχα και με το θηλασμό: Ξέρουμε πως η καλύτερη διατροφή για ένα βρέφος είναι το ανθρώπινο γάλα. Γιατί να θιχτούμε όταν κάποιος το επισημάνει αυτό?

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ δεν είναι κακό που επισημαίνεται. . Κακό είναι που το κάνουν ενώ κουνάνε το δάχτυλο. .. Οι κοπέλες αυτές σίγουρα δεν είναι τέλειες, ποια μάνα είναι άλλωστε. .

 

Εμένα πάντως ως θηλαζουσα μαμά μου αρκεί που ξέρω πως κάνω ότι πραγματικά καλύτερο για το μωρο μου. Δεν έχω ανάγκη να το παίξω καλύτερη από κάποια άλλη, είμαι απλώς ευχαριστημένη με την επιλογή μου. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το υπερασπιστώ ΑΝ χρειαστεί και ίσως να μεταδώσω γνώση ΑΝ υπάρχει προσφορο έδαφος. Αν δεν υπάρχει οκ, δεν υπάρχει λόγος να γίνομαι drama Queen και να βγάζω έξω το μαμαδομετρο λες και το μετράμε. ..

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια απ'ότι αντιλαμβάνομαι όλες σχεδόν εδώ λέμε το ίδιο πράγμα. Εγώ εξέφρασα την άποψη μου αλλά ήθελα να πω και το εξής, αν είστε κάποιες σε τέτοιες οργανώσεις, επιμένω η όποια ενέργεια συμβάλετε ώστε να διοχετεύεται στα μαιευτήρια. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ασχολείται κανείς με την βάση ένός μεγάλου προβλήματος και γιατι συντονίζονται ένα σωρό άλλες άστοχες κινήσεις και ενημερώσεις.

Το αληθινό πρόβλημα είναι ακριβώς η λάθος πρακτική θηλασμού ή αν θέλετε και η αδιαφορία των μαιών και που ως συνέπεια έχει πολλές μητέρες (μη ενημερωμένες και άπειρες) να μην καταφέρουν να θηλασουν. Κρίμα είναι.

Εγώ το έζησα αυτό στο Λητώ, 3 μέρες δεν είχα παιδί να θηλάσω και δεν ήξερα ούτε κι ήρθε κανείς να μου δώσει θήλαστρο.

Μόλις προχθές επίσης μια φίλη μου έφερε στον κόσμο το κοριτσάκι της, γερό να'ναι, και την 2η ημέρα αργά επιτέλους ζήτησε βοήθεια αφού της τ είπα γιατί δεν μπορούσε να τα καταφέρει.

Τι στο καλό; είναι τόσο σημαντικό να γίνει η σωστή αρχή.. μετά το ΠΟΥ θα θηλασει κάποια και με τι τρελούς θα μπλέξει είναι το πρόβλημα...;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...