Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Να θυμάσαι ότι όλα είναι φάσεις. Εγώ αυτό σκέφτομαι στα δύσκολα για να παρηγορηθώ.

 

Μήπως έχει άρνηση επειδή ξυπνάει και εκνευρίζεται; Όταν είναι συναχωμένα τα πιάνει και βήχας όταν ξαπλώνουν. Εμείς του βάζουμε ορό πριν τον ύπνο, για να μπορεί να κοιμάται καλύτερα (δεν του βάζουμε κάθε βράδυ, μόνο όταν έχει συνάχι εννοώ). 

 

Έχει τύχει να μην θέλει να κοιμηθεί και να τρέχει στο σαλόνι για να παίξει. Η αντίδρασή μου δεν ήταν ιδιαίτερα δημοκρατική: έκλεισα τα φώτα, τον πήρα αγκαλιά και τον πήγα μέσα, με αυστηρό τόνο και ύφος "θα σε δέσω στο κρεβάτι αν χρειαστεί". Έκλαψε πικρά για κάνα δίλεπτο, τον παρηγόρησα γι' αυτήν τη φριχτή αδικία της ζωής, και μετά κοιμήθηκε σαν να μην είχε συμβεί τίποτα απ' όλα αυτά. :S

 

Ξυπνάει στη μεταφορά; Μήπως να δοκιμάσεις να την κοιμήσεις στον καναπέ. Δηλ. να κάνετε συμφωνία ότι τώρα θα πάμε για ύπνο, αλλά αν θέλεις μπορούμε να διαβάσουμε το παραμύθι στο σαλόνι. 

 

Αυτό που με βοήθησε είναι να διαλέγουμε μαζί ποια βιβλία θα διαβάσουμε στο κρεβάτι. Έχουμε κάνει συμφωνία τα 3, και καμιά φορά αν διαλέξει δυο πολύ μικρά βάζω κι ένα τέταρτο. Έτσι νιώθει ότι έχει κάποιον έλεγχο στη διαδικασία. Μόλις τελειώσουμε λέει από μόνος του "νάνι τώρα", εγώ βγάζω το κινητό ή το κιντλ, και κελαηδάει μόνος του για κανένα δεκάλεπτο μέχρι που τον παίρνει ο ύπνος. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Deena είπε:

 

Είναι στάνταρ σε αυτή την ηλικία η κρίση στον ύπνο (γκούγκλαρε 2 year sleep regression), είναι μέρος του γενικότερου τεσταρίσματος των ορίων. Πρέπει να επιμείνεις πολύ στην επαναλαμβανόμενη ρουτίνα και κυρίως μην την βγάζεις στο σαλόνι για παιχνίδι, ενώ έχετε πει ότι πάτε για ύπνο.

 

Τα ουρλιαχτά και οι τσιρίδες είναι και αυτά στο πρόγραμμα σε αυτή την ηλικία και αν στο τέλος ενδίδεις, αυτό που θα εισπράξει είναι ότι και την επόμενη φορά αν φωνάξει πιο δυνατά θα πάει για παιχνίδι πιο γρήγορα.

 

Το μεσημέρι κοιμάται?

Λοιπόν νομίζω ότι πέσαμε σε αυτό το regression! Το έψαξα και εγώ γιατί δε νομίζω ότι είναι μόνο το συνάχι. Και για αυτό είπα να ρωτήσω αν είμαι η μόνη μαμά σε όλο το φόρουμ. Λέω δε μπορεί σε κάποια θα έχει τύχει. Δε μπορείτε να φανταστείτε τί κάνει αυτές τις νύχτες. Όσο είμαστε στο δωμάτιο , μπορεί και να έκλαιγε και μιάμιση ώρα συνεχόμενα. Την πρώτη νύχτα έκλαιγε ως τις τέσσερις και μισή το βράδυ κάθε φορά που κάναμε απόπειρα να πάμε στο δωμάτιο. Έχω πάρα πολλή πίεση και στρες λόγω αυτού. Χθες από την συνεχόμενη αϋπνία και το στρες από το δικό της κλάμα άρχισα να κλαίω και εγώ. Το μεσημέρι κοιμάται σε νορμάλ συνθήκες, αυτές τις μέρες όχι. Χθες δε κοιμήθηκε , αλλά φαινόταν ότι είχε τόση κούραση και υπερένταση που σε κάποια φάση έτρεμε , έκλαιγε. Πάει από εδώ και από εκεί και λέει ότι θέλει να παίξει με τα παιχνιδάκια της. Δε μπορώ να είμαι σταθερή καθόλου. Προς το παρόν το χειρίζομαι όπως λέει η @Ilaeira . Πάω με τα νερά της γιατί κάθε φορά που επιμένω να πάμε στο δωμάτιο γίνεται χαμός. Πόσο κρατά αυτή η φάση; Έχει συμβεί σε κάποιο από τα παιδιά σου; 

1 hour ago, Ilaeira είπε:

Να θυμάσαι ότι όλα είναι φάσεις. Εγώ αυτό σκέφτομαι στα δύσκολα για να παρηγορηθώ.

 

Μήπως έχει άρνηση επειδή ξυπνάει και εκνευρίζεται; Όταν είναι συναχωμένα τα πιάνει και βήχας όταν ξαπλώνουν. Εμείς του βάζουμε ορό πριν τον ύπνο, για να μπορεί να κοιμάται καλύτερα (δεν του βάζουμε κάθε βράδυ, μόνο όταν έχει συνάχι εννοώ). 

 

Έχει τύχει να μην θέλει να κοιμηθεί και να τρέχει στο σαλόνι για να παίξει. Η αντίδρασή μου δεν ήταν ιδιαίτερα δημοκρατική: έκλεισα τα φώτα, τον πήρα αγκαλιά και τον πήγα μέσα, με αυστηρό τόνο και ύφος "θα σε δέσω στο κρεβάτι αν χρειαστεί". Έκλαψε πικρά για κάνα δίλεπτο, τον παρηγόρησα γι' αυτήν τη φριχτή αδικία της ζωής, και μετά κοιμήθηκε σαν να μην είχε συμβεί τίποτα απ' όλα αυτά. :S

 

Ξυπνάει στη μεταφορά; Μήπως να δοκιμάσεις να την κοιμήσεις στον καναπέ. Δηλ. να κάνετε συμφωνία ότι τώρα θα πάμε για ύπνο, αλλά αν θέλεις μπορούμε να διαβάσουμε το παραμύθι στο σαλόνι. 

 

Αυτό που με βοήθησε είναι να διαλέγουμε μαζί ποια βιβλία θα διαβάσουμε στο κρεβάτι. Έχουμε κάνει συμφωνία τα 3, και καμιά φορά αν διαλέξει δυο πολύ μικρά βάζω κι ένα τέταρτο. Έτσι νιώθει ότι έχει κάποιον έλεγχο στη διαδικασία. Μόλις τελειώσουμε λέει από μόνος του "νάνι τώρα", εγώ βγάζω το κινητό ή το κιντλ, και κελαηδάει μόνος του για κανένα δεκάλεπτο μέχρι που τον παίρνει ο ύπνος. 

 

 

Έτσι κάνω τη μεταφέρω στο κρεβάτι μόλις δεν αντέχει άλλο και κοιμάται. Εμένα δυστυχώς χθες κράτησε δίωρο μέχρι τελικά να κοιμηθεί

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω παίζει σίγουρα ρόλο και ο αποθηλασμός. Ίσως τώρα το συνειδητοποίησε και της ήρθε βαρύ, προσπαθεί να το χωνέψει. Είναι μεγάλη αλλαγή, μπορεί να ψάχνει κι η ίδια άλλο τρόπο για να αντικαταστήσει αυτήν την επαφή.

Μήπως την πάρεις αγκαλιά στον καναπέ να διαβάσετε παρέα. Να ηρεμήσει και να χαλαρώσει με το άγγιγμα, να νιώσει ότι είστε μόνο οι δυο σας.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ilaeira είπε:

Να θυμάσαι ότι όλα είναι φάσεις. Εγώ αυτό σκέφτομαι στα δύσκολα για να παρηγορηθώ.

 

Μήπως έχει άρνηση επειδή ξυπνάει και εκνευρίζεται; Όταν είναι συναχωμένα τα πιάνει και βήχας όταν ξαπλώνουν. Εμείς του βάζουμε ορό πριν τον ύπνο, για να μπορεί να κοιμάται καλύτερα (δεν του βάζουμε κάθε βράδυ, μόνο όταν έχει συνάχι εννοώ). 

 

Έχει τύχει να μην θέλει να κοιμηθεί και να τρέχει στο σαλόνι για να παίξει. Η αντίδρασή μου δεν ήταν ιδιαίτερα δημοκρατική: έκλεισα τα φώτα, τον πήρα αγκαλιά και τον πήγα μέσα, με αυστηρό τόνο και ύφος "θα σε δέσω στο κρεβάτι αν χρειαστεί". Έκλαψε πικρά για κάνα δίλεπτο, τον παρηγόρησα γι' αυτήν τη φριχτή αδικία της ζωής, και μετά κοιμήθηκε σαν να μην είχε συμβεί τίποτα απ' όλα αυτά. :S

 

Ξυπνάει στη μεταφορά; Μήπως να δοκιμάσεις να την κοιμήσεις στον καναπέ. Δηλ. να κάνετε συμφωνία ότι τώρα θα πάμε για ύπνο, αλλά αν θέλεις μπορούμε να διαβάσουμε το παραμύθι στο σαλόνι. 

 

Αυτό που με βοήθησε είναι να διαλέγουμε μαζί ποια βιβλία θα διαβάσουμε στο κρεβάτι. Έχουμε κάνει συμφωνία τα 3, και καμιά φορά αν διαλέξει δυο πολύ μικρά βάζω κι ένα τέταρτο. Έτσι νιώθει ότι έχει κάποιον έλεγχο στη διαδικασία. Μόλις τελειώσουμε λέει από μόνος του "νάνι τώρα", εγώ βγάζω το κινητό ή το κιντλ, και κελαηδάει μόνος του για κανένα δεκάλεπτο μέχρι που τον παίρνει ο ύπνος. 

 

 

Έτσι κάνω τη μεταφέρω στο κρεβάτι μόλις δεν αντέχει άλλο και κοιμάται. Εμένα δυστυχώς χθες κράτησε δίωρο μέχρι τελικά να κοιμηθεί

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2016 at 9:58 ΠΜ, Deena είπε:

Η συγκεκριμένη ηλικία είναι πάρα πολύ δύσκολη, γιατί το παιχνίδι "τεστάρω τα όριά μου" μεταφέρεται την ώρα του ύπνου και κορυφώνεται.

 

Όλα τα παιδιά, ακόμα και αυτά που μέχρι τότε κοιμόντουσαν ανεξάρτητα, εκεί γύρω στα 2 αρχίζουν να αντιδρούν και να επιδιώκουν την παρουσία του γονέα στο δωμάτιο ή/και στο κρεβάτι και πράγματι χρησιμοποιούν διάφορα μέσα (φωνές, παρακάλια, κλάματα, παιχνίδια, ψεματάκια κλπ). Ο εμετός δεν είναι κάτι το extreme ούτε κάτι το ασυνήθιστο, όσο δυσάρεστο κι αν είναι εκείνη την στιγμή, συνήθως προκαλείται από την έντονη πίεση λόγω των φωνών του παιδιού.

 

Ο καθένας πορεύεται ανάλογα με τις αντοχές του...στην δική μου περίπτωση, τα "όργανα" με τον γιο μου άρχισαν σε ηλικία περίπου 2 ετών και 4 μηνών, οπότε άρχισε και να πηδάει τα κάγκελα της κούνιας, ταυτόχρονα δε, εκεί που για μήνες κοιμόταν μόνος του χωρίς πρόβλημα, άρχισε κάθε βράδυ να φωνάζει με το που βγαίναμε από το δωμάτιο...όντως ένα βράδυ έκανε και εμετό από τις φωνές. Εμείς, καλώς ή κακώς, δεν μπήκαμε στην διαδικασία "εκπαίδευσης" σε εκείνη την φάση, αλλά αρχίσαμε να τον κοιμίζουμε μαζί μας σε ένα ημίδιπλο κρεβάτι που υπήρχε στο δωμάτιό του και μετά να τον μεταφέρουμε στην κούνια του, αυτό συνεχίστηκε δε, ακόμα και όταν βγάλαμε τα κάγκελα από την κούνια και αργότερα όταν τον άρχισε πια να κοιμάται στο κανονικό κρεβάτι (τον κοιμίζαμε δηλαδή και μετά φεύγαμε).

 

Η "φάση" αυτή άργησε πολύ να ξεπεραστεί ωστόσο, έφτασε σχεδόν 3 ετών για να μπορέσει και πάλι να αποκοιμιέται μόνος του και αφού η κατάσταση είχε γίνει αφόρητη, περνούσαμε γύρω στην 1-1,5 ώρα ξαπλωμένοι στο κρεβάτι μέχρι να κοιμηθεί, παρόλο που τα μάτια του κλείνανε από την κούραση.

 

Τίγρης, στην παρούσα φάση θα σε συμβούλευα δύο πράγματα :

α) Προσπάθησε να τον κοιμίζεις όχι στο κρεβάτι σου, αλλά στο δωμάτιό του και στην κούνια του με σένα δίπλα σε μια πολυθρόνα ή στο πάτωμα κ.λπ., με τραγούδι, παραμύθι κ.λπ. ή μπαινοβγαίνοντας στο δωμάτιο

β) Σιγουρέψου ότι δεν σας σαμποτάρει ο μεσημεριανός ύπνος, σε αυτή την ηλικία οι αντοχές αυξάνουν ραγδαία και πολυ γρήγορα, ίσως το παιδί χρειάζεται λιγότερο ύπνο το μεσημέρι ή ξύπνημα πιο νωρίς, ώστε να μεσολαβούν περισσότερες ώρες μέχρι το βράδυ.

 

@Annitamik στο παραπάνω παλιότερο μήνυμά μου περιγράφω πώς το χειρίστηκα με τον γιο μου (πρώτο παιδί).

 

Στην πορεία αντιμετώπισα τα ίδια φυσικά με την κόρη μου, στην οποία έκανα στην ηλικία των 2 ετών εκπαίδευση ύπνου με ελεγχόμενο κλάμα. Είχα κάνει και σε μικρότερη ηλικία, αλλά φυσικά στα 2 παλλινδρόμησε, όπως όλα σχεδόν τα παιδιά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Ilaeira είπε:

Νομίζω παίζει σίγουρα ρόλο και ο αποθηλασμός. Ίσως τώρα το συνειδητοποίησε και της ήρθε βαρύ, προσπαθεί να το χωνέψει. Είναι μεγάλη αλλαγή, μπορεί να ψάχνει κι η ίδια άλλο τρόπο για να αντικαταστήσει αυτήν την επαφή.

Μήπως την πάρεις αγκαλιά στον καναπέ να διαβάσετε παρέα. Να ηρεμήσει και να χαλαρώσει με το άγγιγμα, να νιώσει ότι είστε μόνο οι δυο σας.

Το σκέφτηκα και αυτό, αλλά δύο βδομάδες τα πηγαίναμε σούπερ. Μέχρι που αρρώστησε. Μου το ειχε ξανακάνει το καλοκαίρι αλλά όχι τόσες μέρες συνεχόμενα. Νομίζω είναι όλα μαζί. Συνάχι , αποθηλασμος και κυρίως το regression

πρίν από 23 λεπτά , Deena είπε:

 

@Annitamik στο παραπάνω παλιότερο μήνυμά μου περιγράφω πώς το χειρίστηκα με τον γιο μου (πρώτο παιδί).

 

Στην πορεία αντιμετώπισα τα ίδια φυσικά με την κόρη μου, στην οποία έκανα στην ηλικία των 2 ετών εκπαίδευση ύπνου με ελεγχόμενο κλάμα. Είχα κάνει και σε μικρότερη ηλικία, αλλά φυσικά στα 2 παλλινδρόμησε, όπως όλα σχεδόν τα παιδιά..

εκπαίδευση ύπνου λες αυτό που υποστηρίζει το κοιμήσου παιδί μου; Με ενδιαφέρει αρκετά. Το κακό είναι ( ντρέπομαι που το λέω) δεν έχουμε ακόμα έτοιμο το δικό της δωμάτιο. Είχαμε κούνια στο δωμάτιο μας αλλά οκτώ μηνών στο προηγούμενο sleep regression μεταπήδησε στο κρεβάτι μας και λόγω συχνής αφύπνισης και θηλασμού παγιώθηκε η κατάσταση. Προσωπικά μου αρέσει πολύ η συγκοιμηση και ακόμα δε θέλω να τη κόψω. Κανένας από τους τρεις μας βασικά. Δε ξέρω πόσο εύκολα γίνεται η εκπαίδευση αν γίνεται συγκοιμηση όμως. Όταν λες ότι ο γιος το είχε αυτό ως τα 3 , δε ξέρω με πιάνει συγκρυο.  

 

πρίν από 23 λεπτά , Ilaeira είπε:

Νομίζω παίζει σίγουρα ρόλο και ο αποθηλασμός. Ίσως τώρα το συνειδητοποίησε και της ήρθε βαρύ, προσπαθεί να το χωνέψει. Είναι μεγάλη αλλαγή, μπορεί να ψάχνει κι η ίδια άλλο τρόπο για να αντικαταστήσει αυτήν την επαφή.

Μήπως την πάρεις αγκαλιά στον καναπέ να διαβάσετε παρέα. Να ηρεμήσει και να χαλαρώσει με το άγγιγμα, να νιώσει ότι είστε μόνο οι δυο σας.

Βασικά αυτή τη προσέγγιση κάνω αλλά εύχομαι να μη μας πάρει πολύ χρόνο να επανέλθουμε στην προηγούμενη κατάσταση. Παιδιά μιλάμε σαν να τεσταρει τα όρια και την υπομονή μας, να δει πόσο αντέχουμε πριν κάνουμε έκρηξη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Annitamik είπε:

εκπαίδευση ύπνου λες αυτό που υποστηρίζει το κοιμήσου παιδί μου; Με ενδιαφέρει αρκετά. Το κακό είναι ( ντρέπομαι που το λέω) δεν έχουμε ακόμα έτοιμο το δικό της δωμάτιο. Είχαμε κούνια στο δωμάτιο μας αλλά οκτώ μηνών στο προηγούμενο sleep regression μεταπήδησε στο κρεβάτι μας και λόγω συχνής αφύπνισης και θηλασμού παγιώθηκε η κατάσταση. Προσωπικά μου αρέσει πολύ η συγκοιμηση και ακόμα δε θέλω να τη κόψω. Κανένας από τους τρεις μας βασικά. Δε ξέρω πόσο εύκολα γίνεται η εκπαίδευση αν γίνεται συγκοιμηση όμως. Όταν λες ότι ο γιος το είχε αυτό ως τα 3 , δε ξέρω με πιάνει συγκρυο.  

 

Βασικά αυτή τη προσέγγιση κάνω αλλά εύχομαι να μη μας πάρει πολύ χρόνο να επανέλθουμε στην προηγούμενη κατάσταση. Παιδιά μιλάμε σαν να τεσταρει τα όρια και την υπομονή μας, να δει πόσο αντέχουμε πριν κάνουμε έκρηξη

 

Ναι, ο δικός μου για 7-8 μήνες περίπου έκανε περίπου 2 ώρες κάθε βράδυ να κοιμηθεί, ενώ ήμασταν μαζί του ξαπλωμένοι στο κρεβάτι του. 

 

Η εκπαίδευση στην μικρή ήταν όντως κάτι σαν το "Κοιμήσου παιδί μου", τους χρόνους δεν τους θυμάμαι ακριβώς ούτε θυμάμαι αν τους είχα ακολουθήσει ακριβώς ή κατά προσέγγιση. Πάντως η λογική ήταν η ίδια. Αλλά το παιδί κοιμόταν σε κούνια και δεν έκανε καθόλου προσπάθεια να βγει.

 

Το βιβλίο, αν θυμάμαι καλά, σε παιδί που κοιμάται σε κρεβάτι λέει να βάλεις καγκελάκι στην πόρτα του δωματίου. Είναι μεγάλη απόφαση γιατί προϋποθέτει ότι δεν θα κάθεσαι μαζί στο δωμάτιο. 

 

Σε πρώτη φάση, νομίζω ότι πρέπει κυρίως να σταματήσεις να ενδίδεις και να μην βγαίνετε για παιχνίδι από το δωμάτιο και ας πάρει και πολλή ώρα. Μετά να πειραματιστείς με τον μεσημεριανό ύπνο γιατί είναι η ηλικία που για κάποια παιδιά έρχεται η ώρα που "πρέπει" να κοπεί, με τίμημα την γκρίνια της κούρασης το απόγευμα για ένα διάστημα, έτσι ώστε να κοιμούνται πιο γρήγορα τη νύχτα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

@Annitamikτι πάθατε βρε κορίτσι μου;

Το βράδυ δεν θέλει να πάει να κοιμηθεί;;

Ναι άσε ζούμε μεγάλες στιγμες... Εύχομαι να τελειώσει γρήγορα. Γενικά είναι καταβεβλημένη επειδή είναι άρρωστη , θα την πάω να τη δει αύριο η παιδίατρος

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Annitamik είπε:

Ναι άσε ζούμε μεγάλες στιγμες... Εύχομαι να τελειώσει γρήγορα. Γενικά είναι καταβεβλημένη επειδή είναι άρρωστη , θα την πάω να τη δει αύριο η παιδίατρος

Μακάρι να τελειώσει γρήγορα. Όλο φάσεις περνάνε πια. Πότε θα περάσουν τη φάση που θα κοιμούνται 12ωρα σερί ...περιμένω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , despoina34 είπε:

Μακάρι να τελειώσει γρήγορα. Όλο φάσεις περνάνε πια. Πότε θα περάσουν τη φάση που θα κοιμούνται 12ωρα σερί ...περιμένω 

Σήμερα το βράδυ τη κοιμησα σε σαράντα λεπτά! Πρόοδος! Άλλα αυτή την φορά πήγα με τα νερά της. Πήγαμε στο σαλόνι και διαβάσαμε τα παραμύθια της και κοιμήθηκε...  Δέσποινα δε θέλω να σε αγχωσω αλλά από μια συνάδελφο έμαθα ότι η κόρη της ξυπνούσε ως τα πέντε! Το σερί μου φαίνεται μακρινό όνειρο... Βέβαια να λέμε ότι υπάρχει και μια βελτίωση, γιατί πλέον η δική μου ξυπνάει μια, δύο μάξιμουμ τρεις φορές ( πιο σπανια μόνο σε κακή περίπτωση) τη νύχτα άπαξ και τη κοιμησω. Και επειδή τα λέγαμε και παλιότερα εμείς οι δυο με τα μωρά νυχτοπουλια, σε μένα ο αποθηλασμος δεν έπαιξε κανένα ρόλο στις αφυπνίσεις. Αυτές μειώθηκαν εδώ και λίγους μήνες γιατί το παιδί μεγαλώνει. 

Νομίζω πάντως οτι περνάει αυτό το sleep regression των δύο ετών γιατί αυτές τις μέρες έχω δει και τεράστια αλλαγή στη συμπεριφορά. Εύχομαι τουλάχιστον να το περάσουμε και αυτό σύντομα γιατί η αϋπνία δε παλεύεται

Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2022 at 9:44 ΜΜ, Annitamik είπε:

Σήμερα το βράδυ τη κοιμησα σε σαράντα λεπτά! Πρόοδος! Άλλα αυτή την φορά πήγα με τα νερά της. Πήγαμε στο σαλόνι και διαβάσαμε τα παραμύθια της και κοιμήθηκε...  Δέσποινα δε θέλω να σε αγχωσω αλλά από μια συνάδελφο έμαθα ότι η κόρη της ξυπνούσε ως τα πέντε! Το σερί μου φαίνεται μακρινό όνειρο... Βέβαια να λέμε ότι υπάρχει και μια βελτίωση, γιατί πλέον η δική μου ξυπνάει μια, δύο μάξιμουμ τρεις φορές ( πιο σπανια μόνο σε κακή περίπτωση) τη νύχτα άπαξ και τη κοιμησω. Και επειδή τα λέγαμε και παλιότερα εμείς οι δυο με τα μωρά νυχτοπουλια, σε μένα ο αποθηλασμος δεν έπαιξε κανένα ρόλο στις αφυπνίσεις. Αυτές μειώθηκαν εδώ και λίγους μήνες γιατί το παιδί μεγαλώνει. 

Νομίζω πάντως οτι περνάει αυτό το sleep regression των δύο ετών γιατί αυτές τις μέρες έχω δει και τεράστια αλλαγή στη συμπεριφορά. Εύχομαι τουλάχιστον να το περάσουμε και αυτό σύντομα γιατί η αϋπνία δε παλεύεται

Αααα δεν αγχώνομαι πια. Τα ακούω καθημερινά . Και 4 και 5 μπορεί κάλλιστα να φτάσουν κ ακόμη να μας παιδεύουν. Υπομονή ..δεν γίνεται κ αλλιώς. Όταν λες αλλαγή στη συμπεριφορά;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , despoina34 είπε:

Αααα δεν αγχώνομαι πια. Τα ακούω καθημερινά . Και 4 και 5 μπορεί κάλλιστα να φτάσουν κ ακόμη να μας παιδεύουν. Υπομονή ..δεν γίνεται κ αλλιώς. Όταν λες αλλαγή στη συμπεριφορά;;

Βελτιώθηκε η ομιλία, άρχισε να μιλάει σαν εμάς σαν μεγάλο παιδί, αντιδρά περισσότερο όταν της λες κάτι, λέει πολύ συχνά όχι και αποκτά άποψη για όλα. Δε μπορώ να την κάνω πια ότι θέλω. Σε σχέση με 1 με 2 μήνες πριν βλέπεις μεγάλη διαφορά είναι σαν πριν να ήταν πιο μωρό και τώρα να έγινε παιδάκι κανονικό. Χθες πάλι τα πήγαμε σχετικά καλά, πάλι είχαμε λίγο κλάμα για κάνα τέταρτο ενδιάμεσα στην νύχτα αλλά από τις προηγούμενες ημέρες καλύτερα. Πρέπει να έκοψε το μεσημεριανό ύπνο τελείως. Πολύ μικρή μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Βελτιώθηκε η ομιλία, άρχισε να μιλάει σαν εμάς σαν μεγάλο παιδί, αντιδρά περισσότερο όταν της λες κάτι, λέει πολύ συχνά όχι και αποκτά άποψη για όλα. Δε μπορώ να την κάνω πια ότι θέλω. Σε σχέση με 1 με 2 μήνες πριν βλέπεις μεγάλη διαφορά είναι σαν πριν να ήταν πιο μωρό και τώρα να έγινε παιδάκι κανονικό. Χθες πάλι τα πήγαμε σχετικά καλά, πάλι είχαμε λίγο κλάμα για κάνα τέταρτο ενδιάμεσα στην νύχτα αλλά από τις προηγούμενες ημέρες καλύτερα. Πρέπει να έκοψε το μεσημεριανό ύπνο τελείως. Πολύ μικρή μου φαίνεται...

Ναι μικρούλα είναι παρόλα αυτά ίσως να μην τον χρειάζεται άλλο. Κ μένα αντιστέκεται το μεσημέρι αλλά τελικά χτυοαει ένα δίωρο χαχαχαχα ευτυχώς δηλαδή. Κ μένα εκεί στα 2 άρχισε να μιλάει πολύ. Πήρε απότομα φόρα. Ανθρωπάκια πλέον 

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τον μεσημεριανο υπνο,τα δικα μου κ τα δυο τον εκοψαν μεχρι 2χρ.θα τυχαινε σπανια να κοιμηθουν καμια φορα αλλα δ το συνηθιζαν.ο μικρος πιο συχνα αλλα δ τον αφηνα κ πολυ ωρα γτ μετα θα αργουσε για υπνο,κυριως αφου πηγε παιδικο

κ επαιζε το ωραριο τους.πολλες φορες μπορει να κοιμοντουσαν απο τις 7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, vicky86 είπε:

οσον αφορα τον μεσημεριανο υπνο,τα δικα μου κ τα δυο τον εκοψαν μεχρι 2χρ.θα τυχαινε σπανια να κοιμηθουν καμια φορα αλλα δ το συνηθιζαν.ο μικρος πιο συχνα αλλα δ τον αφηνα κ πολυ ωρα γτ μετα θα αργουσε για υπνο,κυριως αφου πηγε παιδικο

κ επαιζε το ωραριο τους.πολλες φορες μπορει να κοιμοντουσαν απο τις 7

Ναι τελικά πολλά παιδάκια το κόβουν στα 2 , αλλά η δική μου φαίνεται να νυστάζει. Δηλαδή εκεί γύρω στην ώρα που θα κοιμόταν κανονικά για μεσημέρι τρίβεται συνέχεια. Τι να πω , θα φανεί. Μπορεί να επανέλθουμε. Εγώ εκείνη την ώρα δεν την πιέζω να κοιμηθεί αλλά προσπαθώ να χαλαρώνουμε. Είναι μεγάλη υπόθεση και για τη ξεκούραση του γονιού ο μεσημεριανός ύπνος

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Ναι τελικά πολλά παιδάκια το κόβουν στα 2 , αλλά η δική μου φαίνεται να νυστάζει. Δηλαδή εκεί γύρω στην ώρα που θα κοιμόταν κανονικά για μεσημέρι τρίβεται συνέχεια. Τι να πω , θα φανεί. Μπορεί να επανέλθουμε. Εγώ εκείνη την ώρα δεν την πιέζω να κοιμηθεί αλλά προσπαθώ να χαλαρώνουμε. Είναι μεγάλη υπόθεση και για τη ξεκούραση του γονιού ο μεσημεριανός ύπνος

Εννοειται, εδω εμενα που ειναι μεγαλα κ σκεφτομαι τι καλα να κοιμοντουσαν μια ωριτσα τωρα

Αλλα γενικα δωσε χρονο. Τωρα ειναι λογικο να νυσταζει. Αν γενικα ομως θελει να κοψει τον ημερησιο υπνο, θα συνηθισει σε 1-2βδ

Εννοω οτι τωρα ειναι απο συνηθεια

Ειναι η ιδανικη ωρα για βιβλια, κ αργοτερα ζωγραφικη κ παζλ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...