Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιοτητα,κραταει τα κακα της..


Recommended Posts

Κορίτσια επειδή δεν έχω το χρόνο να διαβάσω όλα τα ποστ θα ήθελα την βοήθεια σας. Κατά καιρούς ο μικρός παρουσιάζει δυσκοιλιότητα που με πιο πλούσια διατροφή σε ίνες την ξεπερνά. Πριν μία εβδομάδα μετά από τεσσερεις μέρες έκανε κακά και φαίνεται πόνεσε τόσο πολύ που τώρα τα κρατάει και ενώ θέλει να κάνει δεν αφήνεται. Χτες μου είπε πως πονουσε πολύ και επειδή ήταν ήδη ή πέμπτη μέρα σε συνεννόηση με την παιδίατρο του έβαλα υποθετο γλυκερινης και ενεργηθηκε. Σήμερα ήθελε πάλι να κάνει κακά αλλά τα ξανακρατησε.

  Θα ήθελα πολύ να με βοηθήσετε στον τρόπο που πρέπει να χειριστω το ψυχολογικό κομμάτι. Εχτες πχ φρικαρα όταν κατάλαβα πως τον πηγαινα κάθε  μία ωρα και σχεδόν τον παρακαλουσα για να κάνει. Ξέρω πως ήταν λάθος χειρισμος και μετέδιδα άγχος αλλά ήταν ή πρώτη φορά που αντιμετωπισα κάτι τέτοιο και ήμουν απροετοίμαστη. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 16/11/2018 at 3:24 ΜΜ, MagdaP είπε:

Έχουν περάσει 6 μήνες και ακόμα συνεχίζουμε... Στη δική μου περίπτωση κατάλαβα ότι είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα πάρα θέμα διατροφής. 

Καλησπέρα Μαγδα, τελικά ξεπέρασε το φόβο του το παιδί σου? Πως το χειριστηκες εσύ? 

  Ο δικός μου από την τελευταία φορά που έγραψα ένα διάστημα στρώνει κ μετά ξανά δυσκοιλιοτητα. 

  Το θέμα είναι πως πονεσε, από τότε φοβάται κ τα κρατά ως κ τέσσερεις μέρες. Σήμερα έκλαιγε απ τον πονο, τρελάθηκα όταν τον είδα. Πήρα την παιδίατρο κ μου συνεστησε effecol φακελάκια. Αυτά πήρατε και σεις? Αν ναι ειναι αποτελεσματικα? Εγώ αύριο θα τα αγοράσω κ βλέπουμε. 

 Ακόμα, δεν ξέρω αν θα τον βοηθούσε ψυχολογικα να εφαρμοσω συστηματικές( και αναγκαστικες γιατι έχει τρομερή αρνηση) επισκέψεις στην τουαλέτα με ή χωρίς την παρουσία μου ή να περιμένω ποτέ θα μου πει εκείνος πως θέλει. Είμαι πολύ μπερδεμένη.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Καλησπέρα Μαγδα, τελικά ξεπέρασε το φόβο του το παιδί σου? Πως το χειριστηκες εσύ? 

  Ο δικός μου από την τελευταία φορά που έγραψα ένα διάστημα στρώνει κ μετά ξανά δυσκοιλιοτητα. 

  Το θέμα είναι πως πονεσε, από τότε φοβάται κ τα κρατά ως κ τέσσερεις μέρες. Σήμερα έκλαιγε απ τον πονο, τρελάθηκα όταν τον είδα. Πήρα την παιδίατρο κ μου συνεστησε effecol φακελάκια. Αυτά πήρατε και σεις? Αν ναι ειναι αποτελεσματικα? Εγώ αύριο θα τα αγοράσω κ βλέπουμε. 

 Ακόμα, δεν ξέρω αν θα τον βοηθούσε ψυχολογικα να εφαρμοσω συστηματικές( και αναγκαστικες γιατι έχει τρομερή αρνηση) επισκέψεις στην τουαλέτα με ή χωρίς την παρουσία μου ή να περιμένω ποτέ θα μου πει εκείνος πως θέλει. Είμαι πολύ μπερδεμένη.

Καλημέρα!!! Ναι τα effecol junior παίρναμε κι εμείς. Είχε φτάσει να παίρνει ενάμισι φακελάκι τη μέρα. Έκαναν δουλειά στο ότι μαλακωναν τα κακα, όχι όμως ότι πήγαινε πιο συχνά τουαλέτα. Τουλάχιστον δε ματωνε. Την πρώτη φορά που τα πήραμε και ήταν πιο μικρούλης μου είχε συστήσει ο παιδογαστρεντερολογος να τον βάζω 2 φορές τη μέρα στο γιογιο μα κάθεται και ας μην κάνει τίποτα. Να τον επιβραβευω αν κάθεται ή να του εκφράζω την απογοήτευσή μου αν όχι. Το έκανα και μάλλον βοήθησε και σιγά σιγά μειωναμε τη δόση της σκόνης μέχρι που τη σταματήσαμε. Την τελευταία φορά που ξανακυλησε και τα ξαναπηραμε (από πέρυσι τέτοια εποχή μέχρι πριν από 3 μήνες περίπου) επειδή ήταν πιο μεγάλος και έπρεπε να πηγαίνει στην τουαλέτα ήταν πιο δύσκολο να τον πείσω να πάει αν δεν ήθελε. Αλλά κάποια στιγμή που πήγε κάνα δυο μέρες συνεχόμενα και δεν πόνεσε, του εξήγησα ότι τώρα είναι μεγάλος και πρέπει να πηγαίνει κάθε μέρα και ότι αν πηγαίνει κάθε μέρα δεν θα πονάει. Αφού διαπίστωσε ότι έτσι είναι άρχισε να πηγαίνει αν όχι κάθε μέρα, κάθε δεύτερη τουλάχιστον ως δια μαγείας! Έτσι έχουμε 3 μήνες που έχουμε σταματήσει τα effecol. Πάντως έχω στο σπίτι για ώρα ανάγκης... αν δω ότι δεν πάει τουαλέτα 2 μέρες, την 3η θα του βάλω στο γάλα γιατί δεν θέλω με τίποτα να ξανακυλησει... Είναι μια δύσκολη κατάσταση που θέλει υπομονή κι επιμονή. Καλή τύχη σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Καλημέρα!!! Ναι τα effecol junior παίρναμε κι εμείς. Είχε φτάσει να παίρνει ενάμισι φακελάκι τη μέρα. Έκαναν δουλειά στο ότι μαλακωναν τα κακα, όχι όμως ότι πήγαινε πιο συχνά τουαλέτα. Τουλάχιστον δε ματωνε. Την πρώτη φορά που τα πήραμε και ήταν πιο μικρούλης μου είχε συστήσει ο παιδογαστρεντερολογος να τον βάζω 2 φορές τη μέρα στο γιογιο μα κάθεται και ας μην κάνει τίποτα. Να τον επιβραβευω αν κάθεται ή να του εκφράζω την απογοήτευσή μου αν όχι. Το έκανα και μάλλον βοήθησε και σιγά σιγά μειωναμε τη δόση της σκόνης μέχρι που τη σταματήσαμε. Την τελευταία φορά που ξανακυλησε και τα ξαναπηραμε (από πέρυσι τέτοια εποχή μέχρι πριν από 3 μήνες περίπου) επειδή ήταν πιο μεγάλος και έπρεπε να πηγαίνει στην τουαλέτα ήταν πιο δύσκολο να τον πείσω να πάει αν δεν ήθελε. Αλλά κάποια στιγμή που πήγε κάνα δυο μέρες συνεχόμενα και δεν πόνεσε, του εξήγησα ότι τώρα είναι μεγάλος και πρέπει να πηγαίνει κάθε μέρα και ότι αν πηγαίνει κάθε μέρα δεν θα πονάει. Αφού διαπίστωσε ότι έτσι είναι άρχισε να πηγαίνει αν όχι κάθε μέρα, κάθε δεύτερη τουλάχιστον ως δια μαγείας! Έτσι έχουμε 3 μήνες που έχουμε σταματήσει τα effecol. Πάντως έχω στο σπίτι για ώρα ανάγκης... αν δω ότι δεν πάει τουαλέτα 2 μέρες, την 3η θα του βάλω στο γάλα γιατί δεν θέλω με τίποτα να ξανακυλησει... Είναι μια δύσκολη κατάσταση που θέλει υπομονή κι επιμονή. Καλή τύχη σου εύχομαι!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ο δικός μου είναι δυόμιση και χρησιμοποιεί την τουαλετα. Χτες ήμουν πολύ ταραγμένη κ μπερδεμένη. Σήμερα με καθαρό μυαλό αποφάσισα πως σε συνδιασμό με το φάρμακο θα τον βάζω εγώ στην λεκανη πάντα με ευχαριστο κίνητρο.  Πχ να εξερευνησουμε το ντουλάπι, να κολλησουμε αυτοκόλλητα στα πλακάκια. Όσες φορές χρειαστεί μέχρι να διαπιστώσει πως τα κακά του δεν θα τον πονούν. Ελπίζω δηλαδή τα φακελάκια να τον βοηθήσουν. Και πάλι σ ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

......... σε συνδιασμό με το φάρμακο θα τον βάζω εγώ στην λεκανη πάντα με ευχαριστο κίνητρο.  ........

 

καλημέρα και από εμένα. Ο μικρός μου γιος έχει χρόνια δυσκοιλιότητα, σχεδόν από γεννησιμιού του, είναι τώρα σχεδόν 7 ετών. 

Θέλει πολύ υπομονή. Κ εγώ, όπως λες και εσύ πάνω, σε συνδυασμό με το φάρμακο, καθόμασταν με τις ώρες στην τουαλέτα, ο μικρός στη λεκάνη και εγώ στο χείλος της μπανιέρας και δίπλα μας βιβλία, μπλοκ ζωγραφικής, μαρκαδόροι, τις ασκήσεις του από το σχολείο (σημειώνω ότι του αρέσουν - ευτυχώς), τάμπλετ :oops:,  ναι, ναι, ό,τι μπορείτε να φανταστείτε προκειμένου να είναι πιο ευχάριστες αυτές οι "μαρτυρικές" ώρες.  Αφού φανταστείτε, είχαν μία συζήτηση στο σχολείο για το διάβασμα εξωσχολικών βιβλίων, και τους ρώτησε η δασκάλα "πότε διαβάζετε παραμυθάκια ή κόμικς?" και ο γιος μου είπε "όταν πάμε στην τουαλέτα" :razz::razz: !! 

Έχουμε περάσει από πολλά φάρμακα, φυτικές ίνες, από το hyfiber, τελικά καταλήξαμε στο miralax,  το οποίο το θεωρώ το πιο αποτελεσματικό από όλα και το οποίο το παίρναμε για περίπου 3 χρόνια, στην αρχή καθημερινά, μετά σταδιακά σταδιακά το αραιώναμε, τώρα είμαστε στη φάση μία φορά στον 1,5 μήνα περίπου όταν "μπουκώνει".  Εννοείται κατόπιν οδηγιών παιδογαστρεντερολόγου και σε συνδυασμό με προσπάθεια βελτίωσης της διατροφής (προσπάθεια, το τονίζω) μαζί με all bran,  χυμούς πορτοκάλι με δαμασκηνόνερο μέσα,  χαμομήλι με μέλι, βραστό μπρόκολο ή κουνουπίδι με ωμό λάδι σε καθημερινή βάση,  ντοματίνια, ροδάκινα με το φλούδι, λιναρόσπορο όπου μπορούσα να το βάζω και τέτοιες διάφορες αλχημείες.

Για καλή μου τύχη, ο γιος μου, ενώ ας πούμε δεν τρώει ούτε μπάμιες, ούτε μελιτζάνα, τρώει όμως όλα τα ανωτέρω, με πίεση μεν αλλά τα τρώει. Πρέπει να πειραματιστείτε λίγο με τις τροφές, για να δείτε με ποια βοηθιέται στην τουαλέτα. 

Α! και πρέπει να περπατάει πολύ. Να κινείται. Ποδήλατο ή τρέξιμο ή περπάτημα ή κολυμβητήριο,  όχι στατική γυμναστική (δλδ όχι πχ καράτε). 

Αν χρειάζεσαι άλλη πληροφορία, πες μου, το έχω "δουλέψει" πολύ το θέμα. 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, annoulen είπε:

 

καλημέρα και από εμένα. Ο μικρός μου γιος έχει χρόνια δυσκοιλιότητα, σχεδόν από γεννησιμιού του, είναι τώρα σχεδόν 7 ετών. 

Θέλει πολύ υπομονή. Κ εγώ, όπως λες και εσύ πάνω, σε συνδυασμό με το φάρμακο, καθόμασταν με τις ώρες στην τουαλέτα, ο μικρός στη λεκάνη και εγώ στο χείλος της μπανιέρας και δίπλα μας βιβλία, μπλοκ ζωγραφικής, μαρκαδόροι, τις ασκήσεις του από το σχολείο (σημειώνω ότι του αρέσουν - ευτυχώς), τάμπλετ :oops:,  ναι, ναι, ό,τι μπορείτε να φανταστείτε προκειμένου να είναι πιο ευχάριστες αυτές οι "μαρτυρικές" ώρες.  Αφού φανταστείτε, είχαν μία συζήτηση στο σχολείο για το διάβασμα εξωσχολικών βιβλίων, και τους ρώτησε η δασκάλα "πότε διαβάζετε παραμυθάκια ή κόμικς?" και ο γιος μου είπε "όταν πάμε στην τουαλέτα" :razz::razz: !! 

Έχουμε περάσει από πολλά φάρμακα, φυτικές ίνες, από το hyfiber, τελικά καταλήξαμε στο miralax,  το οποίο το θεωρώ το πιο αποτελεσματικό από όλα και το οποίο το παίρναμε για περίπου 3 χρόνια, στην αρχή καθημερινά, μετά σταδιακά σταδιακά το αραιώναμε, τώρα είμαστε στη φάση μία φορά στον 1,5 μήνα περίπου όταν "μπουκώνει".  Εννοείται κατόπιν οδηγιών παιδογαστρεντερολόγου και σε συνδυασμό με προσπάθεια βελτίωσης της διατροφής (προσπάθεια, το τονίζω) μαζί με all bran,  χυμούς πορτοκάλι με δαμασκηνόνερο μέσα,  χαμομήλι με μέλι, βραστό μπρόκολο ή κουνουπίδι με ωμό λάδι σε καθημερινή βάση,  ντοματίνια, ροδάκινα με το φλούδι, λιναρόσπορο όπου μπορούσα να το βάζω και τέτοιες διάφορες αλχημείες.

Για καλή μου τύχη, ο γιος μου, ενώ ας πούμε δεν τρώει ούτε μπάμιες, ούτε μελιτζάνα, τρώει όμως όλα τα ανωτέρω, με πίεση μεν αλλά τα τρώει. Πρέπει να πειραματιστείτε λίγο με τις τροφές, για να δείτε με ποια βοηθιέται στην τουαλέτα. 

Α! και πρέπει να περπατάει πολύ. Να κινείται. Ποδήλατο ή τρέξιμο ή περπάτημα ή κολυμβητήριο,  όχι στατική γυμναστική (δλδ όχι πχ καράτε). 

Αν χρειάζεσαι άλλη πληροφορία, πες μου, το έχω "δουλέψει" πολύ το θέμα. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! 

Έτυχε κ διάβασα σε άλλο θέμα το σχόλιο σου για το δαμασκηνονερο και θα το προσπαθήσω . Πλέον τρώει και φρούτα, κρυμμένα στο γιαούρτι βέβαια, όσπρια, κάποια λαχανικά, μελι αλλά βλέπω πως χρειάζεται περισσότερη έμφαση ή διατροφή του και αρκετή υποστήριξη στο ψυχολογικό κομματι.   

 

Ακόμα διάβασα πως τα πολλά γαλακτοκομικά οδηγούν σε δυσκοιλιότητα. Είναι αλήθεια? Θα ρωτησω βέβαια και την παιδιατρο γιατι ο δικός μου τρωει πολλα! Με όλα τρώει φέτα! 

 

Θα προσπαθησω να κάνω ευχάριστο τον χρόνο του στην λεκανη γιατί αλλιώς δεν κάθεται αν δεν είναι στο αμήν. Εχτες πχ έκατσε δύο φορές για να δούμε τα μανο μου! Είναι μικρός ο δικός μου και ενθουσιάζεται με τα πάντα! 

 

Και πάλι σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

......

Ακόμα διάβασα πως τα πολλά γαλακτοκομικά οδηγούν σε δυσκοιλιότητα. Είναι αλήθεια? ..........

 

Ξέχασα να σου απαντήσω σε αυτό. Η αλήθεια είναι ότι κ εγώ το είχα διαβάσει,  αλλά σε εμάς δεν ισχύει, υπό την έννοια ότι ο γιος μου δεν τρώει σχεδόν καθόλου τυριά  ούτε πίνει γάλα ,  εν τούτοις είναι δυσκοίλιος. Οπότε νομίζω ότι όλα σχετικά είναι. Είναι θέμα οργανισμού πιστεύω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Το κοριτσάκι μας (πρόωρο 32,5 εβδομαδων) ειναι τώρα 4,5 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά. Τον τελευταίο μήνα ενεργείται μόνο με κλύσμα  (μέχρι τωρα ήταν όλα φυσιολογικά) που κάνουμε μετα απο 8 μέρες (δεν την έχουμε αφήσει περισσότερο) και τα κακά της είναι κανονικά / όχι σκληρά. Γιαυτό αναρρωτιόμαστε γιατι να μη μπορεί να ενεργηθεί απο μόνη της. Πάραλληλα (ίσως να είναι τυχαίο ή διαφορετικό πρόβλημα), τον τελευταίο μήνα, δεν παίρνει βάρος (πήρε περίπου 100 γρ το μήνα). Έχει αντιμετωπίσει κάποια παρόμοιο πρόβλημα / έχει κάποια ιδέα?  

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος είναι σίγουρα λίγο για την ηλικία. Θηλάζει ελεύθερα ή έχετε πρόγραμμα; Πόσους θηλασμούς κάνει ανά μέρα; Τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά μπορεί να κάνουν όντως τόσο για να ενεργηθούν, αν τα κακά του δεν είναι σφιχτά όπως λέτε, δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν είναι καλό να κάνετε κλίσμα κάθε φορά, το παιδί πρέπει να ενεργείται μόνο του. Άλλα προβλήματα παρουσιάζει; π.χ. έχει πονάκια, αέρια, δείχνει να το ενοχλεί η κοιλίτσα του; Ο/Η παιδίατρός σας τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζει ελέυθερα, κάθε 2-3 ώρες. Έχει αέρια και κατα διαστήματα μπορεί έχει ενοχλήσεις και πονάκια αλλά είνα ιδυκολο να ξέρουμε τι ακριβώς είναι. δε φαίνεται όμως να είναι μη φυσιολογικά. στην παιδιατρο είχαμε πάει αρχές του μήνα (θα ξαναπάμε σύντομα)και είπε να πρακολουθήσουμε το βάρος λίγο ακόμη (το παιδί δεν δέχεται μπιμπερό. Ακόμη ουρεί αρκετά. Άρα μαλλον τρώει ικανοποιητικα και το προβλημα ίσως να ειναι καπου αλλού π.χ. στην αφομοίωση της τροφής, κάποια φλεγμονλη στο στομάχξ ή στον οισοφάγο κλπ κλπ. - γιαυτο ρωτάω αν κάποια είχε παρόμοι πρόβλημα).  Όσο για τα κακά, συμφωνώ ότι είναι καλύτερο να ενεργείται μόνο του το παιδί, αλλα πόσες μέρες να το αφήσω? εχει ενοχλήσεις και πόνους μετά απο κάποιες μέρες και φοβόμαστε και για πιθανλη φλεγμονή αν μείνουν πάρα πολύ στο έντερο. Η παδίατρος είπε οτι δεν υπαχει κίνδυνος με το κλυσμα, αν δε γινεται διαφορτετικά και εφόσων το παιδί έχει ανησυχία.    

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Mike19 είπε:

Καλησπέρα. Το κοριτσάκι μας (πρόωρο 32,5 εβδομαδων) ειναι τώρα 4,5 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά. Τον τελευταίο μήνα ενεργείται μόνο με κλύσμα  (μέχρι τωρα ήταν όλα φυσιολογικά) που κάνουμε μετα απο 8 μέρες (δεν την έχουμε αφήσει περισσότερο) και τα κακά της είναι κανονικά / όχι σκληρά. Γιαυτό αναρρωτιόμαστε γιατι να μη μπορεί να ενεργηθεί απο μόνη της. Πάραλληλα (ίσως να είναι τυχαίο ή διαφορετικό πρόβλημα), τον τελευταίο μήνα, δεν παίρνει βάρος (πήρε περίπου 100 γρ το μήνα). Έχει αντιμετωπίσει κάποια παρόμοιο πρόβλημα / έχει κάποια ιδέα?  

 

Καλύτερα να ρωτήσετε τον /την παιδίατρό σας. Μου έχει πει ο παιδογαστρεντερολόγος του μικρού μου γιου να αποφεύγουμε το κλύσμα γιατί "τεμπελιάζει" μετά το έντερο.  Μπορεί να σας δώσει κάποια υπακτικά ή να σας παραπέμψει αλλού. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mike19 είπε:

Καλησπέρα. Το κοριτσάκι μας (πρόωρο 32,5 εβδομαδων) ειναι τώρα 4,5 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά. Τον τελευταίο μήνα ενεργείται μόνο με κλύσμα  (μέχρι τωρα ήταν όλα φυσιολογικά) που κάνουμε μετα απο 8 μέρες (δεν την έχουμε αφήσει περισσότερο) και τα κακά της είναι κανονικά / όχι σκληρά. Γιαυτό αναρρωτιόμαστε γιατι να μη μπορεί να ενεργηθεί απο μόνη της. Πάραλληλα (ίσως να είναι τυχαίο ή διαφορετικό πρόβλημα), τον τελευταίο μήνα, δεν παίρνει βάρος (πήρε περίπου 100 γρ το μήνα). Έχει αντιμετωπίσει κάποια παρόμοιο πρόβλημα / έχει κάποια ιδέα?  

 

Απευθυνθείτε σε ένα δεύτερο παιδίατρο. Ένα μωρό που θηλάζει μπορεί να κάνει και 10 μερες να ενεργηθεί και είναι φυσιολογικό. Από την άλλη 100 γραμμάρια το μήνα μόνο δεν είναι φυσιολογικό και είναι σοβαρή ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά. 

Link to comment
Share on other sites

@Mike19 ο παιδίατρος θα σας κατευθύνει υπεύθυνα. Από μεριάς μου έχω να προσθέσω σε όσα ειπώθηκαν:

Ως προς την πρόσληψη βάρους: εμάς η παιδίατρος-σύμβουλος θηλασμού (βασισμένη στη θεωρία περί πιο λιπαρού γάλακτος που ρέει όσο περνά η ώρα) και στα δύο παιδιά, πρότεινε θηλασμό από το ίδιο στήθος σε διαδοχικά ταίσματα, καλό "άδεισμα" του στήθους και αλλαγή μετά το 3ωρο. Εσείς κάνετε εναλλαγή στο ίδιο γεύμα; Σε κάθε γεύμα θηλάζει ικανοποιητικά, καταπίνει με όρεξη, είναι ξύπνιο και σε επαφή μαζί σας (δεν εννοώ τις ώρες ύπνου που μπορεί να θηλάζει κοιμισμένο). Έχετε δοκιμάσει να προσφέρετε το στήθος συχνότερα; Προ του 2ωρου. Δεν χρειάζεται να δείξει σημάδια πείνας. Τα μωράκια όσο μεγαλώνουν απασχολούνται όλο και πιο πολύ με το τι συμβαίνει στο περιβάλλον τους και σταδιακά αλληλεπιδρούν όλο και περισσότερο. Αποσπάται η προσοχή τους πιο εύκολα. Μπορεί να μην εκφράζουν την πείνα τους όπως πριν. Επίσης αναφέρατε ότι δε δέχεται μπιμπερό; Γιατί επιχειρήσατε να του δώσετε μπιμπερό - το συνδέετε κάπως αυτό με την μειωμένη πρόσληψη βάρους;

 

Ως προς την συχνότητα που ενεργείται: Πριν αρχίσει να ενεργείται με δική σας παρέμβαση, κάθε πότε ενεργούνταν; Μετά από κάθε γεύμα; Μια φορά την ημέρα; Η αλλαγή αυτή έγινε ξαφνικά ή σταδιακά αραίωσαν οι φορές που έκανε κακά; Θα μπορούσατε ίσως να το συνδέσετε με κάποια αλλαγή στην καθημερινή σας ρουτίνα, την διατροφή της μητέρας; Επίσης, κάνετε καθημερινά (πχ σε κάθε αλλαγή πάνας, μετά από το μπανάκι του) απαλό μασάζ στην κοιλίτσα του μωρού; Με λίγο λαδάκι, ήπιες κινήσεις κυκλικά και με φορά προς τα κάτω, ασκησούλες στα ποδαράκια (ποδηλατάκι, διπλώνουμε τα ποδαράκια προς την κοιλίτσα, κλπ). Τοποθετείτε κάποιες φορές μέσα στην ημέρα το μωρό μπρούμυτα ή με ένα μαξιλάρι θηλασμού κάτω από τις μασχάλες του για να είναι κάπως υπερυψωμένο το κεφαλάκι του; Όχι στον ύπνο φυσικά. Όταν πχ το έχετε στο γυναστηριάκι ή κάτω στο στρωσίδι του. Να κάνει κινησούλες με το κορμάκι και γενικά να υπαρχει μια κινητοποίηση της κοιλιακής χώρας;

 

Υγ: το post σας αφορά σε άλλη ενότητα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν υπάρχει κάποια σηματική αλλαγή στην καθημερινότητα μας. ούτε πρεπει να είναι κάτι οργανικό γιατί κάναμε πρόσφατα υπέρηχο στομάχου και ήταν όλα οκ (στενώσεις, μολύνσεις κλπ). Ϊσως έχει να κάνει με το θηλασμό, αν και προσπαθήσαμε να αδειάζουμε το ένα στήθος πριν πάμε στο άλλο κλπ (δεν ήταν πάντα εφικτό γιατι το παιδί δε δεχόταν και ήθελε να αλλάξει στήθος). Η παιδίατρος πρότεινε 2 γεύματα την ημέρα φόρμουλα για να δούμε αν θα πάρει κιλά, γιατί είχαμε μείνει πίσω στο βάρος και μέχρι να βρούμε την πραγματική αιτία (αν την βρίσκαμε) , θα χανόταν πολύτιμος χρόνος. 

 

Τελικά με 2 μόνο γεύματα την ημέρα φόρμουλα και τα υπόλοιπα θηλασμό, αρχίσαμε να παίρνουμε κανονικά κιλά. Ίσως ήταν τυχαίο, ίσως να βοήθησε και η φόρμουλα. Πάντως τώρα παίρνει ικανοποιητικό βάρος, ενεργείται κανονικά και γενικά φαίνεται πιο ήρεμη η μικρή. Το ευτύχημα είναι ότι τα 2 γεύματα με φόρμουλα δεν έχουνε επηρεάσει τον θηλασμό, οπότε σκοπεύουμε να συνεχίσουμε έτσι και βλέπουμε.  Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

(Έχουμε αναρτήσει την εμπειρία και σε άλλο σχετικό ποστ).

 

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίσαμε και εμείς με την κόρη μας (3.5 ετών).

 

Μέχρι την ημέρα που «μπλόκαρε», ήταν τακτική με την τουαλέτα της (αφόδευση), κάθε μέρα, 1 φορά την ημέρα.

 

Μία μέρα όμως πόνεσε και την επόμενη δεν ήθελε να ενεργηθεί γιατί έλεγε ότι φοβόταν μην πονέσει.

 

Τα κράτησε 3 ολόκληρες μέρες (τρία 24ώρα συν 8-10 ώρες). Κάθε μέρα έλεγε, «Κακά! Πάνε να μου βγούνε αλλά εγώ τα κρατάω!». «Γιατί;». «Γιατί φοβάμαι ότι θα πονέσω!».

Την πήραμε με το μαλακό, με «απειλές», με παρακάλια, εξηγήσεις για τη λειτουργία του εντέρου, με υποσχέσεις δώρων, με εκπλήξεις (μέχρι και ένα μικρό χριστουγεννιάτικο δέντρο στολίσαμε στο δωμάτιό της – μήνα Οκτώβριο).

Τίποτα!

 

Πήραμε τον γιατρό μας και μας συμβούλεψε πιο πολλά υγρά και φρούτα, καθώς και λάδι στον ποπό 3 φορές την ημέρα.

 

Είμαστε χορτοφάγοι οικογενειακώς και επειδή γενικά προσέχουμε τη διατροφή μας, η μικρή έτρωγε και τρώει πολλά φρούτα, όμως στο θέμα των υγρών δεν είχαμε δώσει την προσοχή που έπρεπε.

 

Διαβάσαμε πως τα παιδιά σε αυτή την ηλικία πρέπει να πίνουν τουλάχιστον 1 λίτρο υγρά την ημέρα (νερό και φυσικούς χυμούς). Η δικιά μας έπινε το πολύ 250 ml.

 

Αρχίσαμε λοιπόν να της δίνουμε (από τη 2η ημέρα που τα κράταγε και έκτοτε), όσο πιο πολλά υγρά μπορούμε. Φτάσαμε γύρω στα 750 ml την ημέρα.

 

Της δώσαμε και μία «πάστα» από αποξηραμένα δαμάσκηνα (την ονομάσαμε «μαρμελάδα». Μουλιάζεις από το βράδυ 7-8 δαμάσκηνα και το άλλο πρωί τα χτυπάς στο μπλέντερ με ελάχιστο από το νερό τους και λιώνουν αμέσως, βάζεις αν θες και λίγο μέλι). Της το βάλαμε στη φρουτοσαλάτα της το πρωί και στο ψωμάκι πιο μετά. Επίσης, το νερό που μένει από τα μουλιασμένα δαμάσκηνα είναι πολύ νόστιμο και της το δώσαμε και αυτό. (Το ίδιο μπορεί να γίνει και με αποξηραμένα βερίκοκα ή σύκα).

 

Γενικά, ό,τι αποξηραμένο δίνεται, μουλιάστε το πρώτα κάποιες ώρες γιατί αλλιώς ρουφάει τα υγρά από το στομάχι.

(Αν έχετε θέμα στο να πίνει νερό, δώστε φρέσκους, φυσικούς χυμούς με μέλι ή νερό με λεμόνι και μέλι, νερό με πορτοκάλι και μέλι, κτλ.).

 

Το αποτέλεσμα ήταν το βράδυ του τρίτου 24ώρου (που δεν είχε ενεργηθεί), να ξυπνήσει μέσα στη νύχτα, χωρίς να μπορεί πλέον να κρατηθεί με τίποτα, και αφού τη βάλαμε αμέσως στο γιογιό, ενεργήθηκε κανονικά.

 

Την επόμενη ημέρα πάλι αρνιόταν να ενεργηθεί, αλλά με όλα αυτά που της δίναμε (αυξημένα υγρά και δαμάσκηνα), της «φεύγανε» όταν ουρούσε, χωρίς να προλαβαίνει ή να μπορεί πλέον να τα κρατήσει. Ως αποτέλεσμα, μέσα σε λίγες ημέρες κατάλαβε ότι δεν πονάει πια.

 

Της εξηγήσαμε ότι πόνεσε εκείνη τη φορά, γιατί δεν είχαμε φροντίσει σωστά για την ενυδάτωσή της, και έτσι τα «κακά» είχαν σκληρύνει, αλλά μάθαμε πλέον και καταλάβαμε πόσο πολύ χρειαζόμαστε το νερό και τους φυσικούς χυμούς, γιατί βοηθούν τα «κακά» να είναι πιο μαλακά και να μην πονάνε.

 

Έκτοτε ενεργείται 2 φορές την ημέρα!

 

Οπότε, το συμπέρασμά μας, είναι ότι αν το παιδί τρέφεται με αρκετά φρούτα και αρκετές φυτικές ίνες, και πάνω από όλα, πίνει αρκετά υγρά, δεν πρόκειται να έχει θέμα δυσκοιλιότητας ούτε «τραυματικές» εμπειρίες με τα «κακά» που το οδηγούν στη συγκράτησή τους.

 

Στη δική μας περίπτωση, είχε ξανασυμβεί αυτό άλλη μία φορά παλαιότερα (είχε πονέσει και είχε άρνηση μετά για 1 ημέρα να ενεργηθεί), αλλά ξεπεράστηκε σχετικά εύκολα και δεν δώσαμε πολλή σημασία. Με τη δεύτερη φορά, δώσαμε περισσότερη προσοχή και αφού διαβάσαμε πολλά (π.χ. ψυχολογικά αίτια «πρωκτικού σταδίου», κτλ.) διαπιστώσαμε ότι είναι πολύ πιο απλό!

 

Χρειάζονται σωστές τροφές και πολλά σωστά υγρά (όχι αναψυκτικά, συσκευασμένοι χυμοί, κτλ.), και το ένστικτο κάνει τη δουλειά του!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Glykina είπε:

(Έχουμε αναρτήσει την εμπειρία και σε άλλο σχετικό ποστ).

 

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίσαμε και εμείς με την κόρη μας (3.5 ετών).

 

Μέχρι την ημέρα που «μπλόκαρε», ήταν τακτική με την τουαλέτα της (αφόδευση), κάθε μέρα, 1 φορά την ημέρα.

 

Μία μέρα όμως πόνεσε και την επόμενη δεν ήθελε να ενεργηθεί γιατί έλεγε ότι φοβόταν μην πονέσει.

 

Τα κράτησε 3 ολόκληρες μέρες (τρία 24ώρα συν 8-10 ώρες). Κάθε μέρα έλεγε, «Κακά! Πάνε να μου βγούνε αλλά εγώ τα κρατάω!». «Γιατί;». «Γιατί φοβάμαι ότι θα πονέσω!».

Την πήραμε με το μαλακό, με «απειλές», με παρακάλια, εξηγήσεις για τη λειτουργία του εντέρου, με υποσχέσεις δώρων, με εκπλήξεις (μέχρι και ένα μικρό χριστουγεννιάτικο δέντρο στολίσαμε στο δωμάτιό της – μήνα Οκτώβριο).

Τίποτα!

 

Πήραμε τον γιατρό μας και μας συμβούλεψε πιο πολλά υγρά και φρούτα, καθώς και λάδι στον ποπό 3 φορές την ημέρα.

 

Είμαστε χορτοφάγοι οικογενειακώς και επειδή γενικά προσέχουμε τη διατροφή μας, η μικρή έτρωγε και τρώει πολλά φρούτα, όμως στο θέμα των υγρών δεν είχαμε δώσει την προσοχή που έπρεπε.

 

Διαβάσαμε πως τα παιδιά σε αυτή την ηλικία πρέπει να πίνουν τουλάχιστον 1 λίτρο υγρά την ημέρα (νερό και φυσικούς χυμούς). Η δικιά μας έπινε το πολύ 250 ml.

 

Αρχίσαμε λοιπόν να της δίνουμε (από τη 2η ημέρα που τα κράταγε και έκτοτε), όσο πιο πολλά υγρά μπορούμε. Φτάσαμε γύρω στα 750 ml την ημέρα.

 

Της δώσαμε και μία «πάστα» από αποξηραμένα δαμάσκηνα (την ονομάσαμε «μαρμελάδα». Μουλιάζεις από το βράδυ 7-8 δαμάσκηνα και το άλλο πρωί τα χτυπάς στο μπλέντερ με ελάχιστο από το νερό τους και λιώνουν αμέσως, βάζεις αν θες και λίγο μέλι). Της το βάλαμε στη φρουτοσαλάτα της το πρωί και στο ψωμάκι πιο μετά. Επίσης, το νερό που μένει από τα μουλιασμένα δαμάσκηνα είναι πολύ νόστιμο και της το δώσαμε και αυτό. (Το ίδιο μπορεί να γίνει και με αποξηραμένα βερίκοκα ή σύκα).

 

Γενικά, ό,τι αποξηραμένο δίνεται, μουλιάστε το πρώτα κάποιες ώρες γιατί αλλιώς ρουφάει τα υγρά από το στομάχι.

(Αν έχετε θέμα στο να πίνει νερό, δώστε φρέσκους, φυσικούς χυμούς με μέλι ή νερό με λεμόνι και μέλι, νερό με πορτοκάλι και μέλι, κτλ.).

 

Το αποτέλεσμα ήταν το βράδυ του τρίτου 24ώρου (που δεν είχε ενεργηθεί), να ξυπνήσει μέσα στη νύχτα, χωρίς να μπορεί πλέον να κρατηθεί με τίποτα, και αφού τη βάλαμε αμέσως στο γιογιό, ενεργήθηκε κανονικά.

 

Την επόμενη ημέρα πάλι αρνιόταν να ενεργηθεί, αλλά με όλα αυτά που της δίναμε (αυξημένα υγρά και δαμάσκηνα), της «φεύγανε» όταν ουρούσε, χωρίς να προλαβαίνει ή να μπορεί πλέον να τα κρατήσει. Ως αποτέλεσμα, μέσα σε λίγες ημέρες κατάλαβε ότι δεν πονάει πια.

 

Της εξηγήσαμε ότι πόνεσε εκείνη τη φορά, γιατί δεν είχαμε φροντίσει σωστά για την ενυδάτωσή της, και έτσι τα «κακά» είχαν σκληρύνει, αλλά μάθαμε πλέον και καταλάβαμε πόσο πολύ χρειαζόμαστε το νερό και τους φυσικούς χυμούς, γιατί βοηθούν τα «κακά» να είναι πιο μαλακά και να μην πονάνε.

 

Έκτοτε ενεργείται 2 φορές την ημέρα!

 

Οπότε, το συμπέρασμά μας, είναι ότι αν το παιδί τρέφεται με αρκετά φρούτα και αρκετές φυτικές ίνες, και πάνω από όλα, πίνει αρκετά υγρά, δεν πρόκειται να έχει θέμα δυσκοιλιότητας ούτε «τραυματικές» εμπειρίες με τα «κακά» που το οδηγούν στη συγκράτησή τους.

 

Στη δική μας περίπτωση, είχε ξανασυμβεί αυτό άλλη μία φορά παλαιότερα (είχε πονέσει και είχε άρνηση μετά για 1 ημέρα να ενεργηθεί), αλλά ξεπεράστηκε σχετικά εύκολα και δεν δώσαμε πολλή σημασία. Με τη δεύτερη φορά, δώσαμε περισσότερη προσοχή και αφού διαβάσαμε πολλά (π.χ. ψυχολογικά αίτια «πρωκτικού σταδίου», κτλ.) διαπιστώσαμε ότι είναι πολύ πιο απλό!

 

Χρειάζονται σωστές τροφές και πολλά σωστά υγρά (όχι αναψυκτικά, συσκευασμένοι χυμοί, κτλ.), και το ένστικτο κάνει τη δουλειά του!

 

 

 

Σε ευχαριστουμε πολύ για την ανάρτηση, πολύ ενημερωτικη!

 

Εμείς το παλεψαμε με τα φακελακια αλλά έπαιρνε πάνω από δύο μήνες και έτσι τα σταμάτησα. 

  Προσεξα πολύ διατροφή, έδωσα και δαμάσκηνα αποξηραμένα σε νερό και πολλές φυτικές. Έκανα ολόκληρες "επιχειρήσεις" για να πάει, δηλαδή αυτοσχέδιες κούνιες για κουκλακια, εξερεύνηση των ντουλαπιών του μπάνιου, αυτοκόλλητα στα πλακάκια. 

  Με όλα αυτά είδα κάποια διαφορά, επί της ουσίας ερχόταν οικειοθελώς στην τουαλέτα αλλά επειδή δεν είναι παιδί που θα κάτσει να περιμένει ώρες μέχρι να θελήσει βαριοταν. Οπότε σταμάτησα κι εγώ να ασχολούμαι με παιχνίδια, το είδα όπως είναι,  μία ανάγκη που όταν θελήσει θα μου πει, δεν το αναφέρω καθόλου μέσα στην μέρα και όταν πάει δεν κάνω φιεστες. Αποδεχτηκα πως δεν είναι ρυθμισμένος ο οργανισμός του να πηγαίνει τουαλέτα ούτε ίδια ώρα ούτε κάθε μέρα, έχει δική του συχνότητα και πλέον φροντίζω μόνο την διατροφή του. 

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2019 at 6:49 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ο δικός μου είναι δυόμιση και χρησιμοποιεί την τουαλετα. Χτες ήμουν πολύ ταραγμένη κ μπερδεμένη. Σήμερα με καθαρό μυαλό αποφάσισα πως σε συνδιασμό με το φάρμακο θα τον βάζω εγώ στην λεκανη πάντα με ευχαριστο κίνητρο.  Πχ να εξερευνησουμε το ντουλάπι, να κολλησουμε αυτοκόλλητα στα πλακάκια. Όσες φορές χρειαστεί μέχρι να διαπιστώσει πως τα κακά του δεν θα τον πονούν. Ελπίζω δηλαδή τα φακελάκια να τον βοηθήσουν. Και πάλι σ ευχαριστώ!

Εκτός από ολα αυτά που ειναι πολύ καλά, μπορείς να τους δίνεις μια κουταλιά κάθε πρωί ελαιόλαδο, αλλά επειδή δε θα του αρέσει, να του ετοιμάζεις σαλάτα και να του τη δίνεις με το κουτάλι να τρώει λάδι. 

Είναι θαυματουργό και μαλακώνει τα πάντα. Λίγο κομπογιαννιτικο βέβαια αλλά σε όποιον το έχω πει, πιάνει. Και σε εμάς φυσικά. Τα παιδιά μου δεν είχαν αλλά είχαμε εμείς κατα καιρούς 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Σε ευχαριστουμε πολύ για την ανάρτηση, πολύ ενημερωτικη!

 

Εμείς το παλεψαμε με τα φακελακια αλλά έπαιρνε πάνω από δύο μήνες και έτσι τα σταμάτησα. 

  Προσεξα πολύ διατροφή, έδωσα και δαμάσκηνα αποξηραμένα σε νερό και πολλές φυτικές. Έκανα ολόκληρες "επιχειρήσεις" για να πάει, δηλαδή αυτοσχέδιες κούνιες για κουκλακια, εξερεύνηση των ντουλαπιών του μπάνιου, αυτοκόλλητα στα πλακάκια. 

  Με όλα αυτά είδα κάποια διαφορά, επί της ουσίας ερχόταν οικειοθελώς στην τουαλέτα αλλά επειδή δεν είναι παιδί που θα κάτσει να περιμένει ώρες μέχρι να θελήσει βαριοταν. Οπότε σταμάτησα κι εγώ να ασχολούμαι με παιχνίδια, το είδα όπως είναι,  μία ανάγκη που όταν θελήσει θα μου πει, δεν το αναφέρω καθόλου μέσα στην μέρα και όταν πάει δεν κάνω φιεστες. Αποδεχτηκα πως δεν είναι ρυθμισμένος ο οργανισμός του να πηγαίνει τουαλέτα ούτε ίδια ώρα ούτε κάθε μέρα, έχει δική του συχνότητα και πλέον φροντίζω μόνο την διατροφή του. 

Οκ.. Παντως δοκίμασε αυτό με το λάδι μερικές μέρες και θα με θυμηθείς;) θέλει από 1 έως 7 μέρες να δρασει

 

Γενικα το ελαιόλαδο ειναι θαυματουργό, εγώ κάνω μέχρι και μάσκες σε πρόσωπο και μαλλιά και σώμα με ελαιόλαδο αλλά οκ άλλο θέμα. Θέλω να πω είναι μαλακτικό και ενυδατικό και υγιεινό και φάρμακο  και και και

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 10/27/2019 at 7:46 PM, Glykina said:

Της δώσαμε και μία «πάστα» από αποξηραμένα δαμάσκηνα (την ονομάσαμε «μαρμελάδα». Μουλιάζεις από το βράδυ 7-8 δαμάσκηνα και το άλλο πρωί τα χτυπάς στο μπλέντερ με ελάχιστο από το νερό τους και λιώνουν αμέσως, βάζεις αν θες και λίγο μέλι). Της το βάλαμε στη φρουτοσαλάτα της το πρωί και στο ψωμάκι πιο μετά. Επίσης, το νερό που μένει από τα μουλιασμένα δαμάσκηνα είναι πολύ νόστιμο και της το δώσαμε και αυτό. (Το ίδιο μπορεί να γίνει και με αποξηραμένα βερίκοκα ή σύκα).

 

 

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με το γιο μου μόνο που εκείνος δεν ήθελε με τίποτα αυτή την πάστα με τα δαμάσκηνα που περιγράφεις αλλά ούτε και να τα φάει σαν φρούτο. Τελικά εδώ και λίγο καιρό του αγοράζω ένα φυσικό χυμό δαμάσκηνο από το σούπερ μάρκετ που έχει μέσα έξτρα φυτικές ίνες και τον έχει βοηθήσει πολύ στο έντερό του. Ευτυχώς του αρέσει και δεν έχει και ζάχαρη οπότε έχουμε βολευτεί πολύ με αυτό το χυμό.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Eleni_kon είπε:

 

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με το γιο μου μόνο που εκείνος δεν ήθελε με τίποτα αυτή την πάστα με τα δαμάσκηνα που περιγράφεις αλλά ούτε και να τα φάει σαν φρούτο. Τελικά εδώ και λίγο καιρό του αγοράζω ένα φυσικό χυμό δαμάσκηνο από το σούπερ μάρκετ που έχει μέσα έξτρα φυτικές ίνες και τον έχει βοηθήσει πολύ στο έντερό του. Ευτυχώς του αρέσει και δεν έχει και ζάχαρη οπότε έχουμε βολευτεί πολύ με αυτό το χυμό.

 

Καλημέρα, αν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις αυτό το ρόφημα, μισό μέρος χαμομήλι (όχι αυτό από τα φακελάκια όμως) στο οποίο βράζεις μέσα και 2 από τα μουλιασμένα δαμάσκηνα, μισό μέρος το νεράκι από τα μουλιασμένα δαμάσκηνα και μία κουταλιά της σούπας μέλι.

SOS όταν μουλιάζεις τα δαμάσκηνα να μην έχεις βάλει πολύ νερό, δλδ ίσα να τα σκεπάζει, για να μην είναι πολύ αραιωμένο. Και επίσης όταν σουρώνεις το χαμομήλι, πίεσε και τα βρασμένα δαμάσκηνα στο σουρωτήρι για να βγάλουν και τον χυμό τους. 

Να το πιει ζεστό όμως. Βοηθάει πάρα πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...