Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιοτητα,κραταει τα κακα της..


Recommended Posts

Να σου ζήσει το μωράκι !! Να σου πω μόνο ότι να υπολογίζεις παραπάνω από δίμηνο - εμείς τώρα είμαστε στον 5ο μήνα θεραπείας, απλώς από τον προηγούμενο μήνα έχουμε μειώσει τις δόσεις κ δίνουμε στο ενδιάμεσο φυτικές ίνες. Το μιραλάξ πρέπει να κόβεται σταδιακά.

 

Koalaki, δες λίγο κ τα προηγούμενα μηνύματα αυτού του ποστ, θα βοηθηθείς.

 

Ευχαριστω παρα πολυ κοριτσι μου!

Σοβαρα 5μηνο; Κ εγω νομιζα οτι θα ξεμπλεκαμε..δε πειραζει μόνο που καθε δευτερη μερα κανει τα κακακια της μονη της ειναι σωτήριο..να της φυγει ο φόβος οτι πονανε τουλαχιστον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι να κανω βρε κοριτσια;;; Σε καθε γευμα κανει και απο λιγα κακα, φτανω στο σημείο να την περιμενω 2 ωρες σε καθε κενωση μηπως και κανει ποσοτητα!!!

 

Ειμαι πολυ προβληματισμενη..., δεν ειναι δυσκοιλια απλα τα κραταει και με το που φαει εστω μια βουκα αμεσως της ερχονται κακα, θα τρελαθω απο τη στεναχωρια μου!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω βρε κοριτσια;;; Σε καθε γευμα κανει και απο λιγα κακα, φτανω στο σημείο να την περιμενω 2 ωρες σε καθε κενωση μηπως και κανει ποσοτητα!!!

 

Ειμαι πολυ προβληματισμενη..., δεν ειναι δυσκοιλια απλα τα κραταει και με το που φαει εστω μια βουκα αμεσως της ερχονται κακα, θα τρελαθω απο τη στεναχωρια μου!!!

 

Κοαλακι μου πόσο σε καταλαβαίνω..απ ουι φαίνεται και σ έσα ς ειναι καθαρα ψυχολογικο το θέμα σας!

Δε κάνει τα κακατης στη τουαλετα η μικρή σας; Της έχεις σταθερές ωρες να πηγαινει;η σύσταση τους πως ειναι;μηπως σκληρα κ ποναει;

Εμενα όπως εχω αναφερει ηδη μόνο το μιραλαξ μας βοηθησε σε συνδιασμό με κουκλοθέατρο στη τουαλετα με τις αγαπημένες σκηνές απ τα παιδικά που της αρέσουν και μια τσιχλα σαν επιβράβευση.. τσίχλα που τρελαίνεται ξερει μόνο οταν κανει κακα της!

Link to comment
Share on other sites

Κοαλακι μου πόσο σε καταλαβαίνω..απ ουι φαίνεται και σ έσα ς ειναι καθαρα ψυχολογικο το θέμα σας!

Δε κάνει τα κακατης στη τουαλετα η μικρή σας; Της έχεις σταθερές ωρες να πηγαινει;η σύσταση τους πως ειναι;μηπως σκληρα κ ποναει;

Εμενα όπως εχω αναφερει ηδη μόνο το μιραλαξ μας βοηθησε σε συνδιασμό με κουκλοθέατρο στη τουαλετα με τις αγαπημένες σκηνές απ τα παιδικά που της αρέσουν και μια τσιχλα σαν επιβράβευση.. τσίχλα που τρελαίνεται ξερει μόνο οταν κανει κακα της!

 

Της φοραω παλι πανα γιατι θα πρεπει να φτασουμε σε ενα σημειο να της φευγουν!!! Ηταν δυσκοιλια αλλα το λυσαμε αυτο το θεμα, τωρα ειναι σαν μαρμελαδα απλα παλι τα κραταει γιατι οταν ηταν δυσκοιλια πονουσε και εκανε ραγαδες!!!

 

Το θεμα μου ειναι πως επειδη τα κραταει και δεν αδειαζει το εντερο, σε καθε γευμα κανει κακα, πραγματικα εχω κουραστει ψυχολογικα, αντε 1-2 κενωσεις την ημερα ειναι νορμαλ, αλλα 5-6 που εχουμε εμεις ειναι πολλες...

 

Και δεν ειναι μονο αυτο, οταν της ερχονται κακα, παει κρυβεται, σταυρωνει ποδια και τα κραταει, το καταφερνει, μετα παιζει λιγο, μετα παλι της ερχονται απο λιγα λεπτα, παλι κρυβεται, σταυρωνει ποδια και τα τραβαει πισω, αυτο γινεται καθε 10-15 λεπτα, και ετσι φτανω στο σημειο να περιμενω 2 ωρες μεχρι να την αλλαξω, μηπως και καταφερει να μην τα κρατησει και τα κανει ολα αλλα δεν...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Της φοραω παλι πανα γιατι θα πρεπει να φτασουμε σε ενα σημειο να της φευγουν!!! Ηταν δυσκοιλια αλλα το λυσαμε αυτο το θεμα, τωρα ειναι σαν μαρμελαδα απλα παλι τα κραταει γιατι οταν ηταν δυσκοιλια πονουσε και εκανε ραγαδες!!!

 

Το θεμα μου ειναι πως επειδη τα κραταει και δεν αδειαζει το εντερο, σε καθε γευμα κανει κακα, πραγματικα εχω κουραστει ψυχολογικα, αντε 1-2 κενωσεις την ημερα ειναι νορμαλ, αλλα 5-6 που εχουμε εμεις ειναι πολλες...

 

Και δεν ειναι μονο αυτο, οταν της ερχονται κακα, παει κρυβεται, σταυρωνει ποδια και τα κραταει, το καταφερνει, μετα παιζει λιγο, μετα παλι της ερχονται απο λιγα λεπτα, παλι κρυβεται, σταυρωνει ποδια και τα τραβαει πισω, αυτο γινεται καθε 10-15 λεπτα, και ετσι φτανω στο σημειο να περιμενω 2 ωρες μεχρι να την αλλαξω, μηπως και καταφερει να μην τα κρατησει και τα κανει ολα αλλα δεν...

 

Λογικο να εχεις κουραστει κ εγω ειχα κουραστει κ απογοητευτει κ καθε μερα κοντευα να βάλω τα κλαμματα που εβλεπα το παιδακι μου να ταλαιπωρειται ετσι.. Γιατι πιστεψε με ταλαιπωριουνται παρα πολυ!

Γνωμη μου ειναι να της μιλησεις..ειναι αρκετα μεγαλη για να καταλαβει εδω εγω στη δικια μου με το πολυ μπλα μπλα καθε μερα τα καταφεραμε..η πανα δεν ειναι λυση.

Πρεπει το παιδι να μαθει στη τουαλετα οπου θα της ερχονται απο μονα τους..ξεκινα να της μιλας σιγα σιγα οτι τα κακακια δε πονανε και πρεπει να τα κανουμε στη τουαλετα να πηγαινουν να βρισκουν τ αλλα κακακια τους φιλους τους να παιζουν και τετοια φαντασιας..να τη προετοιμαζεις μερες κ οταν αποφασισεις θα της πεις ηρθε η μερα να κανουμε τα κακακια μας στη τουαλετα,δεν εχουμε αλλες πανες πλέον!

Και βαζε τη σταθερη ωρα καθε μερα κ να εισαι προετοιμασμενη οτι θ αφιερωσειε χρονο μεσα..παρε παραμυθια,ζωγραφια κατι που της αρεσει κ καθηστε μαζι και οταν την δεις πως της έρχονται ενθαρυννε τη και πες της οτι η μαμα ειναι εκει και θα τη βοηθησεις κρατώντας τα χερακια της..καπως ετσι λυτρωθηκα εγω!

Σου ευχομαι να λυτρωθει κ το δικο σου παιδακι συντομα και να μπειτε παλι στο προγραμμα σας!

Απλα να εχεις υπομονη και ν αφιερωνεις χρονο και συζητηση πολυ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koalaki συμβουλεψου τον γιατρο σου. Εμενα ειναι μεγαλο το παιδι αλλα ταλαιπωρηθηκαμε ολοκληρο χρονο. Και σε ψυχολογο πηγα και σε 2 γαστρο. Και 2-3 φορες στα επειγοντα γιατι ειχε πονους αναλογους με σκολικωιδιτιδα.

Και εμεις ετσι λεγαμε. Οτι αφου παει πολλες φορες στην τουαλλετα δεν μπορει να ειναι δυσκοιλιος. Και ομως... Εμενα μεχρι και σπασμους εκανε. Ετρεμε ολοκληρος! Ουτε η συζητηση ουτε τα placebo επιασαν. Και βεβαια ειναι και μεγαλος για να τον ξεγελασω.

Link to comment
Share on other sites

Koalaki συμβουλεψου τον γιατρο σου. Εμενα ειναι μεγαλο το παιδι αλλα ταλαιπωρηθηκαμε ολοκληρο χρονο. Και σε ψυχολογο πηγα και σε 2 γαστρο. Και 2-3 φορες στα επειγοντα γιατι ειχε πονους αναλογους με σκολικωιδιτιδα.

Και εμεις ετσι λεγαμε. Οτι αφου παει πολλες φορες στην τουαλλετα δεν μπορει να ειναι δυσκοιλιος. Και ομως... Εμενα μεχρι και σπασμους εκανε. Ετρεμε ολοκληρος! Ουτε η συζητηση ουτε τα placebo επιασαν. Και βεβαια ειναι και μεγαλος για να τον ξεγελασω.

 

Και τελικα τι σας βοηθησε;ειναι ενταξει τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Φασολακι πειραμε το αντιστοιχο του miralax εδω. Για ενα μηνα δοκιμαστικα. τις πρωτες 2 μερες εξακολουθουσε να εχει πονους σε σημειο να μην παει σχολειο (για τον μεγαλο μου γιο λεω). Βασικα ξεκινησε τον Απριλιο και τωρα το κοβουμε σιγα σιγα. Βεβαι το εχω κατα νου οτι θα πρεπει να παρακολουθω τις κενωσεις του και να δω τι θα κανω σε περιπτωση γαστρεντεριτιδας γιατι απο αυτο ξεκινησε (τον Μαιο του 15 ειχε μια κριση και τον Απριλιο του 16 ξεκινησαμε). Παντως αν δεν επεμενε η γιατρς οτι δεν αδειαζει το εντερο του δεν θα το πιστευα

Link to comment
Share on other sites

Φασολακι πειραμε το αντιστοιχο του miralax εδω. Για ενα μηνα δοκιμαστικα. τις πρωτες 2 μερες εξακολουθουσε να εχει πονους σε σημειο να μην παει σχολειο (για τον μεγαλο μου γιο λεω). Βασικα ξεκινησε τον Απριλιο και τωρα το κοβουμε σιγα σιγα. Βεβαι το εχω κατα νου οτι θα πρεπει να παρακολουθω τις κενωσεις του και να δω τι θα κανω σε περιπτωση γαστρεντεριτιδας γιατι απο αυτο ξεκινησε (τον Μαιο του 15 ειχε μια κριση και τον Απριλιο του 16 ξεκινησαμε). Παντως αν δεν επεμενε η γιατρς οτι δεν αδειαζει το εντερο του δεν θα το πιστευα

 

Πωπω και εμενα απο ιωση γαστρεντεριτιδας ξεκινησε περισυ τα Χριστουγεννα κ εκτοτε ειχαμε τεράστιο πρόβλημα..ευτυχως τωρα πλεον ολα καλα κ πιστευω κ εμεις οταν το σταματησουμε να μην εχει θεμα το παιδακι μου στενοχωριομουν τοσο πολυ που υπέφερε..

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη koalaki έχετε επισκεφτεί γαστρεντερολόγο;

Και ο δικός μου από γαστρεντερίτιδα ξεκίνησε πολλές μικρές κενώσεις και βλέννα.Πόσος καιρός έχει περάσει από τότε που έπαθε γαστρεντερίτιδα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Συγνώμη koalaki έχετε επισκεφτεί γαστρεντερολόγο;

Και ο δικός μου από γαστρεντερίτιδα ξεκίνησε πολλές μικρές κενώσεις και βλέννα.Πόσος καιρός έχει περάσει από τότε που έπαθε γαστρεντερίτιδα;

 

Ναι, πηγαμε και μας εδωσε το effecol, ομως κοριτσια δεν μπορω αλλο, εσπασαν τα νευρα μου, σε καθε γευμα η σνακ πριν προλαβει καν να το τελειωσει εχουμε κενωση και μαλιστα ποσοτητα πλεον, αλλα ποσο χρονος χρειαζεται να αδειασει το εντερο πια;;; Στη 3η εβδομαδα θεραειας ειμαστε!!!

 

Κοντευουμε τον χρονο που παθαμε γαστρεντεριτιδα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πηγαμε και μας εδωσε το effecol, ομως κοριτσια δεν μπορω αλλο, εσπασαν τα νευρα μου, σε καθε γευμα η σνακ πριν προλαβει καν να το τελειωσει εχουμε κενωση και μαλιστα ποσοτητα πλεον, αλλα ποσο χρονος χρειαζεται να αδειασει το εντερο πια;;; Στη 3η εβδομαδα θεραειας ειμαστε!!!

 

Κοντευουμε τον χρονο που παθαμε γαστρεντεριτιδα!!!

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί παίρνετε φάρμακο για δυσκοιλιότητα αφού έχετε συχνές κενώσεις. Μήπως χειροτερέψει με αυτό το φάρμακο. Έτσι έκανε και ο δικός μου κάθε φορά που έτρωγε πήγαινε τουαλέτα αλλά έχει βελτιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί παίρνετε φάρμακο για δυσκοιλιότητα αφού έχετε συχνές κενώσεις. Μήπως χειροτερέψει με αυτό το φάρμακο. Έτσι έκανε και ο δικός μου κάθε φορά που έτρωγε πήγαινε τουαλέτα αλλά έχει βελτιωθεί.

 

Παιρνουμε φαρμακο επειδη πονεσε στη δυσκοιλιοτητα και πλεον κραταει τα κακα της, οποτε τα φαρμακο τα μαλακωνει, παρολαυτα ομως παλι καταφερνει και τα κραταει, με αποτελεσμα σε καθε γευμα η σνακ να γεμιζει το εντερο και να θελει να βγαλει κοπρανα!!!

 

Πως βελτιωθηκε η κατασταση σας;;;

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Παιρνουμε φαρμακο επειδη πονεσε στη δυσκοιλιοτητα και πλεον κραταει τα κακα της, οποτε τα φαρμακο τα μαλακωνει, παρολαυτα ομως παλι καταφερνει και τα κραταει, με αποτελεσμα σε καθε γευμα η σνακ να γεμιζει το εντερο και να θελει να βγαλει κοπρανα!!!

 

Πως βελτιωθηκε η κατασταση σας;;;

 

Κάναμε ενδοσκοπήσεις παίρνουμε φάρμακο,προβιοτικά. Ήταν πολύ καλά για λίγο καιρό και τώρα με τις ιώσεις και μια μίνι γαστρεντερίτιδα ξανάρχισε πάλι να πηγαίνει περισσότερες φορές και αέρια. Πέρασε 1 χρόνος που τραβάω τα μαλλιά μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κάναμε ενδοσκοπήσεις παίρνουμε φάρμακο,προβιοτικά. Ήταν πολύ καλά για λίγο καιρό και τώρα με τις ιώσεις και μια μίνι γαστρεντερίτιδα ξανάρχισε πάλι να πηγαίνει περισσότερες φορές και αέρια. Πέρασε 1 χρόνος που τραβάω τα μαλλιά μου.

 

Και εμενα τωρα ειναι με ιωση εδω και 3 εβδομαδες, η οποια περιλαμβανει απο σιναχι, καταροη, πυρετο, διαροιες, και βηχα!!!

 

Εμενα ποναει και η κοιλια της, ας πουμε εχθες εκανε 2 μαλακες μικρες κενωσεις και η τριτη ηταν ενας κοπρολιθος σκληρος σε μεγεθος μανταρινιου, και το βραδυ που κοιμοταν ξυπνησε τσιριζωντας απο τον κοιλοπονο, ηρεμουσα σε 2 λεπτα και ξανα το ιδιο μετα απο μιση ωρα, πονος και κλαμα!!!

 

Αυριο εχουμε εξετασεις

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμενα τωρα ειναι με ιωση εδω και 3 εβδομαδες, η οποια περιλαμβανει απο σιναχι, καταροη, πυρετο, διαροιες, και βηχα!!!

 

Εμενα ποναει και η κοιλια της, ας πουμε εχθες εκανε 2 μαλακες μικρες κενωσεις και η τριτη ηταν ενας κοπρολιθος σκληρος σε μεγεθος μανταρινιου, και το βραδυ που κοιμοταν ξυπνησε τσιριζωντας απο τον κοιλοπονο, ηρεμουσα σε 2 λεπτα και ξανα το ιδιο μετα απο μιση ωρα, πονος και κλαμα!!!

 

Αυριο εχουμε εξετασεις

 

Ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα αν θες. Και εξετάσεις κοπράνων να κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

Koαλακι, είχαμε παλιότερα ξαναμιλήσει δε θυμάμαι πού, αλλά οι μικρές μας έχουν 2 μέρες διαφορά. Γιατρός δεν είμαι αλλά, από τη μικρή μου εμπειρία όταν η μικρή μου κρατούσε τα κακά της, το γεγονός ότι η μικρή σου κάνει κακά αλοιφή και με το ιστορικό όπως το περιγράφεις, το καημένο έχει δυσκοιλιότητα (idiopathic constipation with impaction το είχε χαρακτηρίσει ο γιατρός μας). Γι'αυτό και τα κακάκια της βγαίνουν έτσι μετά το φαγητό, δεν έχει χώρο πια το εντεράκι, και με το που ζορίζεται βρίσκουν λίγο χώρο και βγαίνουν. Αν και εγώ δεν ήθελα πολύ τα φάρμακα της δώσαμε για κάποιο καιρό το μιραμαξ, ή κάτι αντίστοιχο και με το καιρό άρχισε να ενεργοποιείται κανονικά. Βέβαια μας εμείς λόγω αυτού δε τη ζορίσαμε πολύ με τη τουαλέτα, αλλά ακόμα μας έμεινε το κουσούρακι να κανουμε κακά στο γιογιο μας. Φαντάζομαι πως με το καιρό θα μάθει να πηγαίνει και στην τουαλέτα.

 

Από όσο κατάλαβα, το θέμα είναι ψυχολογικό, και για αυτό πρέπει να το αντιμετωπίσεις με πολύ υπομονή και αγάπη. Το καταλαβαίνω πως είναι πολύ δύσκολο, αλλά έτσι πως το περιγράφεις, που γυρίσατε ξανά στην πάνα, η απογοήτευση σου και η απόγνωση σου περνάν στο παιδί και ίσως να το κρατάν πίσω. Εϊναι δύσκολο, αλλά πρέπει να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις πρώτα από όλα, συνεχίστε το φάρμακο για λίγο καιρο, αν δεις πως συνεχίζει, πας για μια δεύτερη γνώμη, ή ακόμα και υπέρυχο κοιλίας. Αλλά πάνω από όλα πολύ αγάπη και κατανόηση! Εύχομαι την επόμενη φορά να μας γράφεις ευχάριστα

Link to comment
Share on other sites

..... Αν και εγώ δεν ήθελα πολύ τα φάρμακα της δώσαμε για κάποιο καιρό το μιραμαξ, ή κάτι αντίστοιχο και με το καιρό άρχισε να ενεργοποιείται κανονικά.

 

Καλημέρα. Πόσο καιρό δίνατε το φάρμακο ?

Ανήκω κ εγώ στις μαμάδες-με-δυσκοίλια-παιδιά, δεν ξέρω πως να μας ονομάσω και ταλαιπωρούμαστε σχεδόν 2 χρόνια τώρα. Το κακό είναι ότι αδυνατούμε να σταματήσουμε το miralax γιατί θα έχω πισωγύρισμα.

Ο γιος μου, 4 ετών, τα κρατάει ακόμα κ τώρα με το φάρμακο, αλλά τουλάχιστον έχει κενώσεις μέρα παρά μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δε το πήραμε για πολύ, κοντά στο εξάμηνο και κάτι, φταίει και λίγο η ιδέα πως τα φάρμακα κάνουν κακό. Ίσως να είναι και ο χαρακτήρας του παιδιού. Πηγαίνει: πια κανονικά, συνήθως μια φορά τη μέρα η παραπέρα, καταλαβαίνει πως πρέπει λίγο να σφίγθει. Βέβαια για 4χρονο έχει ακόμα αρκετά φούσκωμα κοιλίτσα, αν και η παιδίατρος που την εξέτασε το καλοκαίρι τη βρήκε αρκετά ματάκια για να μην ανησυχεί. Ίσως του χρόνου αν συνεχίσει έτσι να κάνουμε ένα υπέροχο κοιλιάς. Βέβαια αυτό το άγχος μην έχουμε ξανά παρόμοια προβλήματα παραμένει!

Link to comment
Share on other sites

Koαλακι, είχαμε παλιότερα ξαναμιλήσει δε θυμάμαι πού, αλλά οι μικρές μας έχουν 2 μέρες διαφορά. Γιατρός δεν είμαι αλλά, από τη μικρή μου εμπειρία όταν η μικρή μου κρατούσε τα κακά της, το γεγονός ότι η μικρή σου κάνει κακά αλοιφή και με το ιστορικό όπως το περιγράφεις, το καημένο έχει δυσκοιλιότητα (idiopathic constipation with impaction το είχε χαρακτηρίσει ο γιατρός μας). Γι'αυτό και τα κακάκια της βγαίνουν έτσι μετά το φαγητό, δεν έχει χώρο πια το εντεράκι, και με το που ζορίζεται βρίσκουν λίγο χώρο και βγαίνουν. Αν και εγώ δεν ήθελα πολύ τα φάρμακα της δώσαμε για κάποιο καιρό το μιραμαξ, ή κάτι αντίστοιχο και με το καιρό άρχισε να ενεργοποιείται κανονικά. Βέβαια μας εμείς λόγω αυτού δε τη ζορίσαμε πολύ με τη τουαλέτα, αλλά ακόμα μας έμεινε το κουσούρακι να κανουμε κακά στο γιογιο μας. Φαντάζομαι πως με το καιρό θα μάθει να πηγαίνει και στην τουαλέτα.

 

Από όσο κατάλαβα, το θέμα είναι ψυχολογικό, και για αυτό πρέπει να το αντιμετωπίσεις με πολύ υπομονή και αγάπη. Το καταλαβαίνω πως είναι πολύ δύσκολο, αλλά έτσι πως το περιγράφεις, που γυρίσατε ξανά στην πάνα, η απογοήτευση σου και η απόγνωση σου περνάν στο παιδί και ίσως να το κρατάν πίσω. Εϊναι δύσκολο, αλλά πρέπει να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις πρώτα από όλα, συνεχίστε το φάρμακο για λίγο καιρο, αν δεις πως συνεχίζει, πας για μια δεύτερη γνώμη, ή ακόμα και υπέρυχο κοιλίας. Αλλά πάνω από όλα πολύ αγάπη και κατανόηση! Εύχομαι την επόμενη φορά να μας γράφεις ευχάριστα

 

Εχουμε κανει υπερηχο κοιλιας (ο οποιος εδειξε στο εντερακι κοπρανα), και καλλιεργεια κοπρανων η οποια βγηκε αρνητικη!!!

 

Θα σας πω σημερα τι εγινε: εφαγε το πρωι και αμεσως ειχε κενωση, την αφησα ενα 2ωρο γιατι καθε 15 λεπτα της ερχονται και τα κραταει και οταν της λεω να σε αλλαξω, μου λεει οχι θελω και αλλο, με αποτελεσμα στο 2ωρο να μην αντεχω για πολλους και ευνοητους λογους, και να την αλλαζω, μολις την αλλαξα χωρις να φαει τιποτα αλλο εκανε ειχε παλι κενωση!!!

 

Το μεσημερι μολις εφαγε παλι το ιδιο εγινε, και προλιγο εφαγε ΕΝΑ ΓΑΡΙΔΑΚΙ και αμεσως ειχε κενωση, ολη μερα ετσι παμε, ενω τα κακα της ειναι ......., τα κραταει και οπως λες δεν εχει χωρο το εντερακι και με μια μπουκια αμεσως τα βγαζει εξω λιγα λιγα!!!

 

Θα ζητησω και 2η γνωμη και φυσικα αλλαγη φαρμακου, πρεπει να ρυθμισουμε το εντερο, αυτο πιστευω!!!

 

Υγ: και η κοιλιτσα στην εξεταση ειναι παντα μαλακη!!!

 

Εχετε ιδεα απο αλλον παιδογαστρεντερολογο στη Θεσσαλονικη;;;

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Απο την ωρα που σας εγραψα μεχρι τωρα ειχε αλλες 2 κενωσεις, και οταν θα φαει βραδυνο παλι θα εχει!!!

 

Ειλικρινα, δε με πειραζει που την αλλαζω 10 φορες τη μερα, τουλαχιστον να τελειωνε την κενωση σε μερικα λεπτα που ειναι το φυσιοκογικο, και οχι να περιμενω εως και 2 ωρες να τελειωσει αααν τελειωσει, αφου οταν της ερχονται τα κραταει και προσπαθω να της δωσω χρονο!!!

 

Ουτε στεναχωριεμαι που γυρισαμε στη πανα, ουτε την πιεσα, απλα αρχισα να κουραζομαι, δεν μπορω να βγω απο το σπιτι!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Απο την ωρα που σας εγραψα μεχρι τωρα ειχε αλλες 2 κενωσεις, και οταν θα φαει βραδυνο παλι θα εχει!!!

 

Ειλικρινα, δε με πειραζει που την αλλαζω 10 φορες τη μερα, τουλαχιστον να τελειωνε την κενωση σε μερικα λεπτα που ειναι το φυσιοκογικο, και οχι να περιμενω εως και 2 ωρες να τελειωσει αααν τελειωσει, αφου οταν της ερχονται τα κραταει και προσπαθω να της δωσω χρονο!!!

 

Ουτε στεναχωριεμαι που γυρισαμε στη πανα, ουτε την πιεσα, απλα αρχισα να κουραζομαι, δεν μπορω να βγω απο το σπιτι!!!

Προσωπικά μου φαινεται αλλεργία/δυσανεξία σε κατι - κανει μπαμ δηλαδη.

Τρωει ολα τα φαγητά η εχεις κόψει κατι ηδη;

Βαζω στοίχημα θα στο πει και ο παιδογαστρεντερολογος - βρες κάποιο καλο με εμπειρια σε αλλεργιες.

Αλλα συμπτώματα δυσανεξίας ειναι ίσως κόκκινοι η μαυροι κύκλοι κατω απο τα ματια, ίσως κατι στο δέρμα η πρησμένη κπολιτσα

Σιγουρα θελει παιδογαστρεντερολογο και δοκιμές με διαφορετικές τροφές

Ολα να σου πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Κοαλάκι, πολύ δύσκολα τα πράγματα. Καλά ο παιδιατρός σας τι λέει; Και εγώ από Θεσσαλονίκη είμαι, είχα πάει τη μικρη μια φορά σε μια παιδογαστρεντερολόγο, αλλά ούτε θυμάμαι όνομα, ούτε μου είχε αρέσει και πολύ να το ψάξω. Από αναλύσεις αίματος τι έχετε κάνει; Το έχετε ψάξει για αλλεργείες, Ισως να είναι και αυτο. Πάντως με όλα αυτά που λές, το κοριτσάκι σου πρέπει να είναι αρκετά κουρασμένο. Δηλαδή σχολείο δε πηγαίνετε; Εξω δε βγαίνετε; Σίγουρα να πάτε ξανά σε άλλο γιατρό να σας δει, μπορεί να λέω χαζομάρες, αλλά δε μπορείς να την πας στο νοσοκομείο να σας δουν στα επείγοντα; Περαστικά σας, και εύχομαι γρήγορα να το ξεπεράσετε.

Link to comment
Share on other sites

Απο την ωρα που σας εγραψα μεχρι τωρα ειχε αλλες 2 κενωσεις, και οταν θα φαει βραδυνο παλι θα εχει!!!

 

Ειλικρινα, δε με πειραζει που την αλλαζω 10 φορες τη μερα, τουλαχιστον να τελειωνε την κενωση σε μερικα λεπτα που ειναι το φυσιοκογικο, και οχι να περιμενω εως και 2 ωρες να τελειωσει αααν τελειωσει, αφου οταν της ερχονται τα κραταει και προσπαθω να της δωσω χρονο!!!

 

Ουτε στεναχωριεμαι που γυρισαμε στη πανα, ουτε την πιεσα, απλα αρχισα να κουραζομαι, δεν μπορω να βγω απο το σπιτι!!!

 

 

Τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις βγήκαν; Σου έστειλα μήνυμα για παιδογαστρεντερολόγους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...