Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς αντιμετωπίζει το προνήπιο παιδάκι με πολυτροφικές αλλεργίες


Recommended Posts

το έχετε ζητήσει?

 

 

Προσωπικα εχω κανει καποια εκπαιδευση και οπως ειπα ξερω τα πολυ βασικα. Δεν εμπιστευομαι ομως τον εαυτο μου για κατι πιο συνθετο. Δεν ξερω τι θα εκανα στην περιπτωση που χρειαζοταν κλυσμα η υποθετο σε μια κριση και χρονα ειχα αλλα 24 παιδια να εχουν πανικοβληθει ή να το παιρνουν στην πλακα, οχι απο καλθα αλλα γιατι δεν κααλαβαινουν τι γινεται, και εγω να πρεπει βα ξεντυσω το παιδι με τους σπασμους και να προβω στην ιατρικη πραξη.

Περιπτωση πνιγμου μου ετυχε και το αντιμετωπθσα.

Τραυματισμος σχετικα σοβαρος επισης μου ετυχα και το αντιμετωπισα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 269
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε νομιζω οτι ειπα πουθενα οτι οι δασκαλοι δεν εχουν την ευθυνη βα σταματησουν κατι. Ειπα οτι δεν μπιρουν να ελεγξουν τα παντα και δεν μπιρουν να προστατεψουν ενα παιδι απο τα παντα. Ουτε ειπα οτι οι δασκαλοι δεν οφειλουν να ενημερωσουν τους υπολοιπους γονεις οτι υπαρχει στην ταξη παιδι νε σοβαρο θεμα αλεργιων, οποτε να προσεχουν τι στελνουν. Μαλιστα στο πρωτο μου μηνυμα νομιζω οτι ημουν ξεκαθαρη. Προσωπικα θα ενγμερωνα τους γονεις στην πρωτη συναντηση που γινεται εσως μετα τον αγιασμο. Αν ηθελε η μητερα, φυσικα θα μπιρουσε να κανει εκεινη την ενγμερωση. Αν δεν ηθελε, για τον οποιονδηποτε λογο, θα την εκανα εγω χωρις βα αναφερω το ονομα του παιδιου. Οπως θεωρω οτι πρεπει οι γονεις να γνωριζουν για οτι μπορει να υπαρχει μεσα στην ταξη, χωρις να αναφερεται το ονομα του εκαστοτε παιδιου.

 

Οσο για πρωτες βοηθειες.... Ναι, δεν γνωριζουν οι νηπιαγωγοι πρωτες βοηθειες περα απο πολυ βασικα που μαθαμε μονοι μας (π.χ. τι κανουμε σε περιπτωση πνιγμου, πως αντιμετωπιζουμε ενα τραυμα κλπ).

Οσο παραξενο και αν φαινεται, δεν εχουμε την καταλληλη εκπαιδευση

 

Δες στο #59 με τι συμφώνησες απόλυτα ομως!

Εννοείται οτι δεν προστατεύεις το παιδι απο τα παντα αλλα αυτη τη στιγμή δεν το προστάτευεται απο τιποτα!!!! Δεν ελέγχετε τι μπαίνει στις τάξεις σας! Δεν έχετε κανόνες να τους δίνετε στους γονεις για το τι επιτρέπεται και τι οχι.. Τα βασικα δηλαδη

Το χειροτερο οτι δεν το κυνηγάτε να το διορθώσετε λιγο το θεμα

Το ακομα χειροτερο οτι δεν έχετε μέτρα να προστατέψετε ενα παιδάκι αν πάθει κάποιου ηδη κρίσης ... Και περιμένει τωρα η Νίκη απο την καθε υπεύθυνη του σχολείου αν δεχτεί να δώσει το υποθέτω για να σώσει το παιδι της

Εσυ τι λες για το όλο αυτο; Πως το ονομάζεις αυτο; Δεν ειναι χάος; Δεν ειναι κατάντια ;

Link to comment
Share on other sites

Φετος μας ετυχε σε καποιο σχολειο παιδι με κρισεις. Η μητερα ειπε στην εκπαιδευτικο να χορηγει κλυσμα. Ο προισταμενος ηταν καθετα αντιθετος και μαλιστα ενγμερωσε εγγραφως ολα τα σχολεια του νομου οτι με βαση εγκυκλιο του υπουργειου (δεν θυμαμαι ποια, υποθετω με λιγο ψαξιμο στο γουγλγ βρισκεται ευκολα) απαγορευεται η χορηγηση οποιασδηπιτε φαρμακευτικης ουσιας στα σχολεια απο τους εκπαιδευτικους. Εαν υπαρχει θεμα με καποιο παιδι, πχ χορηγηση ινσουλινης, επιληψια κλπ, ζητειται και προσλαμβανεται σχολικος νοσηλευτης που μπορει να κανει αυτη τη δουλεια

 

Χρειάζεται νοσηλευτής για να κανει μια ενδομυικη ένεση ; Και αν δεν γίνει τιποτα για ενα χρονο αυτος θα κάθεται εκεί να κανει τι;

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται νοσηλευτής για να κανει μια ενδομυικη ένεση ; Και αν δεν γίνει τιποτα για ενα χρονο αυτος θα κάθεται εκεί να κανει τι;

 

Ενεση;;;;

 

Εννοειται ποτε!!!!!

Σου εχει πιασει ποτε καποιος νευρο απο λαθος με ενδομυικα ενεση;

Εμενα που μου εχουν πιασει, σου λεω οτι ποναει οχι απλα φριχτα, χειροτερα απο φριχτα!

Εγω, και βριστε με οσο θελετε, δεν υπαρχει περιπτωση να κανω ενεση οχι σε αιδι, αλλα σε κανεναν!

 

Εκπαιδευτικος ειμαι!

Link to comment
Share on other sites

Ενεση;;;;

 

Εννοειται ποτε!!!!!

Σου εχει πιασει ποτε καποιος νευρο απο λαθος με ενδομυικα ενεση;

Εμενα που μου εχουν πιασει, σου λεω οτι ποναει οχι απλα φριχτα, χειροτερα απο φριχτα!

Εγω, και βριστε με οσο θελετε, δεν υπαρχει περιπτωση να κανω ενεση οχι σε αιδι, αλλα σε κανεναν!

 

Εκπαιδευτικος ειμαι!

Μα ειναι μέρος της εκπαίδευσης να δώσεις μια πολυ μικρη ενδομυικη σε περιπτωςη αλλεργίας σε αμύγδαλα στα οποία εσείς το εκθεσατε

Και αν όπως εσυ η ιδια λες είστε μονο εκπαιδευτικοί, μην μοιράζετε τούρτες και μάλιστα απο αγνώστους προελεύσεως!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ξαναλέω (γιατί δεν το σχολιάζεις καθόλου) να ρωτήσεις έναν ψυχολόγο για το πως πρέπει να διαχειριστείτε την κατάσταση ως γονείς.

 

 

ουτε που εχετε δωσει καμμια σημασια σε αυτη την προταση ...ουτε καν η θεματοθετρια...το ολο προβλημα τελικα, ειναι το κερασμα, στην κοιλιοκακη...το οποιο οταν γινεται και δεν περιλαμβανει τις ιδιαιτεροτητες οσων παιδιων εχουν προβληματα σε μια ταξη,περιθωριωποιει τα παιδια...ολα τα υπολοιπα δηλαδη για ενα τοσο σοβαρο θεμα, ειναι λυμενα ...αλλα για το κερασμα,φταινει οι εκπαιδευτικοι που δεν συνεργαζονται και οι γονεις που ειναι γαιδουρια....πραγματικα λιγο δυσκολο να παρακολουθησει καποιος αυτον τον συλλογισμο...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει εγ την ενεση την κατανοω...ακομα και το κλισμα το κατανοω...αλλα αν κινδυνευει η ζωη του αλλου τι κανεις? Πραγματικα δεν ξερω.

 

Αν οι παιδαγωγοί (ενα ποσοστό τουλαχιςτον ) έκαναν πρώτες βοήθειες αυτά ειναι αστεία δεν ειναι δύσκολα . Σκέψου το ρίσκο του να περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή που ο γιος μου είχε ένα δερματικό θεματάκι έδωσα στην δασκάλα μια αλοιφή να του βάλει στο χέρι που είχε το πρόβλημα και δέχτηκε με τα χίλια ζόρια!!μου έλεγε οτι δεν θέλει να αναλάβει την ευθύνη αν συμβεί κάτι και μετά εγω της ζητάω τα ρέστα και κάτι τέτοια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουτε που εχετε δωσει καμμια σημασια σε αυτη την προταση ...ουτε καν η θεματοθετρια...το ολο προβλημα τελικα, ειναι το κερασμα, στην κοιλιοκακη...το οποιο οταν γινεται και δεν περιλαμβανει τις ιδιαιτεροτητες οσων παιδιων εχουν προβληματα σε μια ταξη,περιθωριωποιει τα παιδια...ολα τα υπολοιπα δηλαδη για ενα τοσο σοβαρο θεμα, ειναι λυμενα ...αλλα για το κερασμα,φταινει οι εκπαιδευτικοι που δεν συνεργαζονται και οι γονεις που ειναι γαιδουρια....πραγματικα λιγο δυσκολο να παρακολουθησει καποιος αυτον τον συλλογισμο...

 

Συμφωνώ.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή που ο γιος μου είχε ένα δερματικό θεματάκι έδωσα στην δασκάλα μια αλοιφή να του βάλει στο χέρι που είχε το πρόβλημα και δέχτηκε με τα χίλια ζόρια!!μου έλεγε οτι δεν θέλει να αναλάβει την ευθύνη αν συμβεί κάτι και μετά εγω της ζητάω τα ρέστα και κάτι τέτοια..

 

Αυτές είναι οι οδηγίες που έχουνε βρε κορίτσια... τι φταίνε εκείνες?

 

Niki και εμάς μας είχανε πει οτι αντιπυρετικό δεν δίνουνε, αλλά όταν ο γιος αιφνιδίως ανέβασε 40 το δώσανε. Θέλω να πω, ότι έτσι λένε για να έρθει η μαμά το συντομότερο δυνατό.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου το καλύτερο για το παιδάκι σου. Να βρεθεί μια λύση και να μην υπάρξουν ποτέ παρατράγουδα. Και αν έγραψα κάτι που σε στενοχώρησε , ζητάω ειλικρινά συγγνώμη. Καλή συνέχεια!

 

Αυτό το post πραγματικά το χάρηκα.

Αυτό για μένα ειναι πολιτισμός.

Link to comment
Share on other sites

ουτε που εχετε δωσει καμμια σημασια σε αυτη την προταση ...ουτε καν η θεματοθετρια....

 

magdoulini, μια χαρά την έχω προσέξει την πρόταση αυτή απλά δεν είχα κάτι να σχολιάσω.

 

Το να ρωτήσω ψυχολόγο για το πως θα εκπαιδεύσω το παιδί μου, πώς θα του εξηγήσω το πρόβλημα υγείας του, πως θα το θωρακίσω να μη στενοχωριέται είναι άσχετο από αυτό που συζητάμε. Ξέρω μια χαρά πώς να το εκπαιδεύσω και πού να απευθυνθώ για γνώμη ειδικού την οποία δεν υποτιμώ φυσικά.

Ο ψυχολόγος όμως θα μου πει τον τρόπο, δε θα πατήσει κανένα μαγικό κουμπί για να πάει το παιδί έτοιμο, εκπαιδευμένο και σκληραγωγημένο τον Σεπτέμβρη.

Αυτό που συζητάμε εδω ειναι ΜΕΧΡΙ το παιδι να εκπαιδευτει, να καταλαβει, να μεγαλωσει, να συνηθίσει..ΜΕΧΡΙ να αποδώσουν καρπούς οι οδηγίες του ψυχολόγου που λες...ΜΕΧΡΙ τότε πώς προστατεύεται το παιδί στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

magdoulini, μια χαρά την έχω προσέξει την πρόταση αυτή απλά δεν είχα κάτι να σχολιάσω.

 

Το να ρωτήσω ψυχολόγο για το πως θα εκπαιδεύσω το παιδί μου, πώς θα του εξηγήσω το πρόβλημα υγείας του, πως θα το θωρακίσω να μη στενοχωριέται είναι άσχετο από αυτό που συζητάμε. Ξέρω μια χαρά πώς να το εκπαιδεύσω και πού να απευθυνθώ για γνώμη ειδικού την οποία δεν υποτιμώ φυσικά.

Ο ψυχολόγος όμως θα μου πει τον τρόπο, δε θα πατήσει κανένα μαγικό κουμπί για να πάει το παιδί έτοιμο, εκπαιδευμένο και σκληραγωγημένο τον Σεπτέμβρη.

Αυτό που συζητάμε εδω ειναι ΜΕΧΡΙ το παιδι να εκπαιδευτει, να καταλαβει, να μεγαλωσει, να συνηθίσει..ΜΕΧΡΙ να αποδώσουν καρπούς οι οδηγίες του ψυχολόγου που λες...ΜΕΧΡΙ τότε πώς προστατεύεται το παιδί στο σχολείο.

Εγω θα πρότεινα να το συζητήσεις στην πρώτη συνέλευση που θα ζητήσει η δασκάλα όπου θα ειναι όλοι οι γονείς μαζεμένοι και θα έχεις την ευκαιρία να ενημερώσεις απο την αρχή.λογικα λίγο μετά το άνοιγμα θα σας μαζέψει η δασκάλα για να σας πει τι πράγματα θα χρειαστεί να αγορασετε και να σας μιλήσει γενικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ας μας απαντήσουν οι εκπαιδευτικοί που ξέρουν καλά τους Νόμους... πάντως στα δικά μας τα σχολεία είχαν κάνει σεμινάριο για πρώτες βοήθειες και τα είχαν παρακολουθήσει οι εκπαιδευτικοί... και αυτό γιατί εγώ προσωπικά το είχα ψάξει... ας μας πουν και οι άλλοι γονείς τι ισχύει στα δικά τους σχολεία...

 

Οι νηπιαγωγοί και παιδαγωγοί ξέρουν ειναι μέρος της ύλης οταν σπουδάζουν τουλάχιστον ήταν πριν 12 χρόνια που ήμουν στην σχολή. . και σε εμάς ανα χρόνο περίπου γίνονται σεμινάρια πρώτων βοηθειών που κάποιοι απο μας περνούν μέρος. Να αρνηθούμε πχ να χορηγήσουμε ένεση πχ σε περίπτωση σοβαρής αλλεργικής αντίδρασης (όπως είχε τύχει σε κάποιο απο τα παιδιά.) δεν έχει συμβεί δεν νομίζω οτι μπορούμε να αρνηθούμε απλά εκεί πρέπει να γίνει σωστή ενημέρωση ώστε να ξέρουμε πως θα αντιδράσουμε αν συμβεί κάτι στο παιδι και πως μπορούμε να χορηγήσουμε το φάρμακο. Η ενημέρωση γινεται συνήθως απο γονεις οι οποίοι εχουν λάβει οδηγίες απο τους γιατρούς νοσηλευτές η αν ειναι κάτι πολυ ιδιαίτερο απο κάποιον νοσηλευτή που έρχεται στο νηπιαγωγείο παιδικό και ενημερώνει το προσωπικό.

Link to comment
Share on other sites

magdoulini, μια χαρά την έχω προσέξει την πρόταση αυτή απλά δεν είχα κάτι να σχολιάσω.

 

Το να ρωτήσω ψυχολόγο για το πως θα εκπαιδεύσω το παιδί μου, πώς θα του εξηγήσω το πρόβλημα υγείας του, πως θα το θωρακίσω να μη στενοχωριέται είναι άσχετο από αυτό που συζητάμε. Ξέρω μια χαρά πώς να το εκπαιδεύσω και πού να απευθυνθώ για γνώμη ειδικού την οποία δεν υποτιμώ φυσικά.

Ο ψυχολόγος όμως θα μου πει τον τρόπο, δε θα πατήσει κανένα μαγικό κουμπί για να πάει το παιδί έτοιμο, εκπαιδευμένο και σκληραγωγημένο τον Σεπτέμβρη.

Αυτό που συζητάμε εδω ειναι ΜΕΧΡΙ το παιδι να εκπαιδευτει, να καταλαβει, να μεγαλωσει, να συνηθίσει..ΜΕΧΡΙ να αποδώσουν καρπούς οι οδηγίες του ψυχολόγου που λες...ΜΕΧΡΙ τότε πώς προστατεύεται το παιδί στο σχολείο.

 

 

και ΜΕΧΡΙ τοτε,το προβλημα σου ειναι το κερασμα...αυτο και μονο...οριοθετησε ομως το ΜΕΧΡΙ γιατι του δινεις μεγαλο ευρος το οποιο δεν θα σταματησει πουθενα...

 

να ξερεις οτι δεν διαφωνουμε στο οτι πρεπει να προφυλασετε το παιδι,διαφωνουμε ομως στο οτι αυτο δεν το αναλαμβανεις εσυ αμεσα,αλλα θετεις ενα ΜΕΧΡΙ και μεταθετεις την ευθυνη σε τριτους..αυτο εχουν προσπαθησει να σου πουν μερικες φιλες εδω μεσα,εμενα συμπεριλαμβανομενης και οχι να ερθουν σε αντιπαραθεση με το προβλημα που αντιμετωπιζετε με το παιδι...

 

και ναι, καλο θα ηταν να συμβουλευτεις εναν ψυχολογο...πρωτα απο ολα,για το πως θα το διαχειριστεις εσυ η ιδια και μετα για το πως θα το δωσεις στο παιδακι να το καταλαβει...αυτη ειναι η γνωμη μου διαβαζοντας τοσες ημερες το τοπικ σου

 

ευχομαι πραγματικα να σου ερθουν ολα οπως θεωρεις εσυ καλυτερα με τον ή τους οποιους τροπους...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι οδηγίες που έχουνε βρε κορίτσια... τι φταίνε εκείνες?

 

Niki και εμάς μας είχανε πει οτι αντιπυρετικό δεν δίνουνε, αλλά όταν ο γιος αιφνιδίως ανέβασε 40 το δώσανε. Θέλω να πω, ότι έτσι λένε για να έρθει η μαμά το συντομότερο δυνατό.

 

Βρε δεν τις κατηγορω...συμμεριζομαι πιστεψε με.Καταλαβαινω την ευθυνη.Εγω σκεψου ειμαι μια μη εργαζομενη μαμα, μενω πολυ κοντ στο σχολειο του παιδιου και οταν το παιδι ειναι σχολειο φροντιζω να κινουμαι στην περιοχη ωστε και μια στραβη να γινεξ να ειμαι αμεσα διπλα στο παιδι να το βοηθησω.Αλλα σκεψογ τωρα να ανεβαζε το παιδι πυρετο οπως λες και να σου ελεγαν δε μπορεσαμε να κανουμε κατι γιατι δεν ειχαμε αντιπυρετικο.Δε θα ητανκαπως? Κι εγω θεωρουσα καλυτερο να υπαρχει ενα κλισμα στο σχολειο...αχρειαστο να ειναι...και τκ αν και ποτε και γιατξ θα το εδινε η δασκαλα η οχι θα το λυναμε...ειμαι σιγουρη.

 

Στο ιδιωτικο σκεψου που το ειχα δωσει οταν τελειωσε η χρονια πηγα και το ζητησα πισωγιατι μεσα μου φοβηθηκα...ειπα ποτε δεν ξερεις μη χρησιμοποιηθει πουθενα ακομα και καταλαθος και κατηγορηθουν μετα πως βρεθηκε τετοιο φαρμακο στο σχολειο.Και πηγα και το πηρα πισω.

Link to comment
Share on other sites

και ΜΕΧΡΙ τοτε,το προβλημα σου ειναι το κερασμα...αυτο και μονο...οριοθετησε ομως το ΜΕΧΡΙ γιατι του δινεις μεγαλο ευρος το οποιο δεν θα σταματησει πουθενα...

 

να ξερεις οτι δεν διαφωνουμε στο οτι πρεπει να προφυλασετε το παιδι,διαφωνουμε ομως στο οτι αυτο δεν το αναλαμβανεις εσυ αμεσα,αλλα θετεις ενα ΜΕΧΡΙ και μεταθετεις την ευθυνη σε τριτους..αυτο εχουν προσπαθησει να σου πουν μερικες φιλες εδω μεσα,εμενα συμπεριλαμβανομενης και οχι να ερθουν σε αντιπαραθεση με το προβλημα που αντιμετωπιζετε με το παιδι...

 

και ναι, καλο θα ηταν να συμβουλευτεις εναν ψυχολογο...πρωτα απο ολα,για το πως θα το διαχειριστεις εσυ η ιδια και μετα για το πως θα το δωσεις στο παιδακι να το καταλαβει...αυτη ειναι η γνωμη μου διαβαζοντας τοσες ημερες το τοπικ σου

 

 

Μπορεις πρακτικα να μας εξηγησεις εσυ τι θα επρεπε να κανει η μαμα...που δεν το κανει ηδη ωστε να αναλαβει το θεμα αυτη οπως λες και να μη μεταθετει τις ευθυνες σε τριτους? Γιατι οταν κατηγορουμε καλο ειναι να εχουμε και κατι να προτινουμε.Η μαμα εχει γραψει ενα κατεβατο απο τροπους που χρησξμοποιει για να βοβθησει το παιδι να εκπαιδευτει.Αλλα εσυ επιμενεις οτι δεν κανει τπτ.Για προτινε της λοιπον τι ειναι αυτο που θα επρεπε να κανει και δεν το κανει?

 

Ως προς τον ψυχολογο σου απαντησε νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τον ψυχολόγο δεν τον γλυτωνεις.

Καλό θα ήταν να τον επισκεφτείς για να σε συμβουλέψει πως θα αντιμετωπίσεις τις μαμάδες που εχουν το κέρασμα πάνω απο ολα! Που ξεπερνάει τα πάντα ακόμα και την ψυχολογία και την υγεία ενός παιδιου.

Γιατι απο οτι φαίνεται (αν και μειοψηφία) δεν τις γλυτωνεις!

 

Εμένα πάντως δεν μου έδωσες καμία εντύπωση οτι θέλεις να αποποιηθείς τις ευθύνες η να τις μεταθέσεις σε τρίτους. Και εγώ στην θέση σου πάνω κάτω έτσι θα αντιδρούσα συμπεριφέρομουν. Δεν μου φάνηκες κάπου παράλογη.

Ελπίζω πραγματικά όλα βρεις την ανταπόκριση που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τον ψυχολόγο δεν τον γλυτωνεις.

Καλό θα ήταν να τον επισκεφτείς για να σε συμβουλέψει πως θα αντιμετωπίσεις τις μαμάδες που εχουν το κέρασμα πάνω απο ολα! Που ξεπερνάει τα πάντα ακόμα και την ψυχολογία και την υγεία ενός παιδιου.

Γιατι απο οτι φαίνεται (αν και μειοψηφία) δεν τις γλυτωνεις!

 

Εμένα πάντως δεν μου έδωσες καμία εντύπωση οτι θέλεις να αποποιηθείς τις ευθύνες η να τις μεταθέσεις σε τρίτους. Και εγώ στην θέση σου πάνω κάτω έτσι θα αντιδρούσα συμπεριφέρομουν. Δεν μου φάνηκες κάπου παράλογη.

Ελπίζω πραγματικά όλα βρεις την ανταπόκριση που ζητάς.

 

:-D απο το στομα μου το πηρες! Μήπως φταίει η θεματοθετρια πάντως; Γιατι κανένας άλλος εμπλεκόμενος στην παιδεία και φροντίδα του παιδιού της δεν πρεπει να φταίει, μονο η Νίτσα! Νίτσα προσπάθησε να καταλάβεις κοπελα μου η τούρτα ειναι σημαντική υποθεση! Ας μην υπαρχει καμμια υποδομή να προστατευθεί το παιδάκι που εκτίθεται, αρκεί παντα η τούρτα να ειναι παρούσα και όλες οι μανούλες περήφανες που την φτιάξανε!

 

Και περα απο την πλακα Νίτσα εισαι πολυ μεγαλη μανα! Μπραβο! Κανε το παν για το μπεμπα αυτο εχει σημασία

Link to comment
Share on other sites

:-D απο το στομα μου το πηρες! Μήπως φταίει η θεματοθετρια πάντως; Γιατι κανένας άλλος εμπλεκόμενος στην παιδεία και φροντίδα του παιδιού της δεν πρεπει να φταίει, μονο η Νίτσα! Νίτσα προσπάθησε να καταλάβεις κοπελα μου η τούρτα ειναι σημαντική υποθεση! Ας μην υπαρχει καμμια υποδομή να προστατευθεί το παιδάκι που εκτίθεται, αρκεί παντα η τούρτα να ειναι παρούσα και όλες οι μανούλες περήφανες που την φτιάξανε!

 

Και περα απο την πλακα Νίτσα εισαι πολυ μεγαλη μανα! Μπραβο! Κανε το παν για το μπεμπα αυτο εχει σημασία

 

Εντάξει πέρα απο την πλάκα το θεωρώ πολυ λυπηρό.

ελπίζω το παιδι μου αν και μόνο αλλεργικό στα φουντούκια μεχρι στιγμής να μην έρθει αντιμέτωπο με τέτοιες συμπεριφορές. Αν και είμαι προετοιμασμένη για τα πάντα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πέρα απο την πλάκα το θεωρώ πολυ λυπηρό.

ελπίζω το παιδι μου αν και μόνο αλλεργικό στα φουντούκια μεχρι στιγμής να μην έρθει αντιμέτωπο με τέτοιες συμπεριφορές. Αν και είμαι προετοιμασμένη για τα πάντα πλέον.

 

Ωχ ποςο αλλεργικό ειναι; Σπυρια η πρήξιμο και τέτοια ;

Μην ανησυχεις ειμαι σίγουρη οτι δεν θα εχεις ιστοριες!!

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις οτι δεν διαφωνουμε στο οτι πρεπει να προφυλασετε το παιδι,διαφωνουμε ομως στο οτι αυτο δεν το αναλαμβανεις εσυ αμεσα,αλλα θετεις ενα ΜΕΧΡΙ και μεταθετεις την ευθυνη σε τριτους.. .

 

Η φράση αυτή με προσβάλλει απίστευτα πολύ και με πικραινει ακόμα περισσότερο.

 

Δεν έχεις καταλάβει τίποτα δυστυχώς.

Το παιδί μου το αγαπάω, δεν το βλέπω σαν βάρος ούτε το πρόβλημά του σαν μια ευθύνη από την οποία προσπαθώ να απαλλαγω 5 πρωινά την εβδομάδα.

 

Απλώς ανησυχώ γιατί είμαι αναγκασμενη σε καθημερινή βάση να το στέλνω σε ένα χώρο όπου θα έχει πρόσβαση σε επικίνδυνα για την υγεία του τρόφιμα. Κι εγώ δε θα είμαι εκεί να το προστατευσω (όχι επειδή δε θέλω ούτε επειδή βρήκα ευκαιρία να φορτώσω το προβληματικό μου παιδάκι σε άλλους) Και όσο αδιανόητο κι αν σου φαίνεται όσες συμβουλές κι αν πάρω από ψυχολογο, όσο τέλεια κι αν τις εφαρμοσω, πάλι θα ανησυχώ για το πόσο μπορώ να εμπιστευτω ένα τετραχρονο.

 

Ωραία η καραμέλα με τον ψυχολόγο αλλά όταν είσαι μέσα στο πρόβλημα τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα.

Να πάω λοιπόν στον ψυχολόγο να μου δείξει πού έχει η κόρη μου το μαγικό κουμπί να το πατάω κάθε πρωί στις 8:15 πριν περάσει την πόρτα του σχολείου και όλα καλά!

 

Ακούς εκεί δε θέλω να αναλάβω την ευθύνη και τη μεταθετω σε τριτους! Ντροπή. Αυτό μόνο.

Δεν έχεις ιδέα τι λούκι έχω τραβήξει 5 μήνες τώρα και τι αγώνα έχω κάνει γι'αυτό το παιδί, εγώ η ανευθυνη μάνα.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ποςο αλλεργικό ειναι; Σπυρια η πρήξιμο και τέτοια ;

Μην ανησυχεις ειμαι σίγουρη οτι δεν θα εχεις ιστοριες!!

 

Έχουμε πάει επείγοντα με εμετούς πρήξιμο και εξανθήματα σε όλο το σώμα.

Ευτυχώς ολα καλα. Τώρα έχουμε ενα σιρόπι στο σπίτι για αν τυχόν. (Αχρείαστο να ναι).

Ευτυχώς σε οτι αφορά την διατροφή του στον παιδικό (οταν θα ξεκινήσει) δεν ανησυχώ γιατι ξηροί καρποί ειναι απαγορευτικοί και ευτυχώς δέχονται με συνταγή γιατρού να χορηγήσουν σιρόπι η ένεση (αν ειναι απαραίτητο) προκειμένου να προλάβουν τα χειρότερα. Αλλεργικό σοκ σημαίνει απλά ολα κρίνονται σε δευτερόλεπτα στην καλύτερη λεπτά!

Όποτε το σύστημα με καλύπτει σε αυτό δεν εχω προβλημα.

 

Πραγματικά σας θεωρώ ηρωίδες εσάς τις μαμάδες που τα παιδάκια σας μπορεί να εχουν πολυ μεγαλύτερα προβληματα απο το δικό μου που δεν έχετε την "πολυτέλεια" ενός συστήματος που να τα προστατεύει και να έχετε και την κάθε μια ...(καλύτερα μην την χαρακτηρίσω) να μην ιδρώνει καν το αυτι της και να θέλει Οπωσδήποτε το κέρασμα!

 

 

Δεν εχω λόγια πραγματικά αυτό το τοπικ με έχει προβληματίσει ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...