Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς αντιμετωπίζει το προνήπιο παιδάκι με πολυτροφικές αλλεργίες


Recommended Posts

ο δασκαλος δεν ειναι γιατρος.εαν ομως ενημερωθει σωστα απο το γονεα μπορει να βοηθησει.μια φορα μου ειχανε φερει ενα πραγμα σαν υποθετο για επιληπτικη κριση.αγχωθηκα αλλα ειπα πως αν τυχει κατι θα το κανω.βεβαια την εβαλε ο διευθυντης να υπογραψει οτι μου συστησε να το κανω εγω.οχι σαν αλλη μια φορα που επαθε κριση ενα παιδι,εγω δεν ειχα ιδεα,και κοντεψα να πεθανω απτο φοβο μου.ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ τους εκπαιδευτικους και θα σας βοηθησουν ειμαι σιγουρη

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 269
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το θεμα δεν ειναι να τα βρεις μονο με τη θεματοθετρια. Γράφεις σχόλια σε δημόσιο φόρουμ και εννοείται θα εχεις αντιδράσεις, αν δεν θες να υποστηρίξεις τα δικά σου σχόλια, δεν ειναι προβλημα μου

 

Οκ. Σταμάτα να ασχολείσαι τότε!

Link to comment
Share on other sites

Εγραψες οτι οι δάσκαλοι δεν εχουν ευθύνη και πολυ απλα δεν μπορούν να σταματήσουν (υποθέτω ουτε να ρωτήσουν καν) τα σπιτικά κεράσματα .... Αυτο ειπα οτι ειναι αισχρό ... Πως προστατεύετε τα παιδια τοτε; Η δεν ειναι η δουλειά σας;

Και το γεγονός οτι δεν προσπαθείτε καν, και δεν θέλετε, ειναι ακομα χειροτερο

Το γεγονός οτι περίμενε απο το μωρακι να το προστατέψει τον εαυτό του βασικα, ειναι απλα λυπηρό, απανθρωπο!!

 

Αν δεν ξέρεις epipen υποθέτω δεν ξέρετε καν πρώτες βοήθειες;

 

Το είπα εγώ η έρμη να μην στείλει επιστολή στους γονείς γιατί θα μπλέξει ;)

από εκεί και πέρα συμφωνώ μαζί σου (με πιο ήπιο τόνο) καθώς χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα εκπαιδευτικό ότι ορίζει ο Νόμος και αφορά τα εργασιακά τους δικαιώματα μια χαρά τα ξέρουν και τα περιφρουρούν.. π.χ. σε νήπιο η δασκάλα δεν υποχρεούται από το Νόμο να βοηθά τα παιδιά να ζεσταίνουν το φαγητό τους οπότε παρατηρείται το φαινόμενο οι γονείς να πληρώνουν γυναίκα να το κάνει... που και αυτό από το Νόμο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ αλλά εκεί δεν ενοχλούνται οι εκπαιδευτικοί σε ότι έχει να κάνει με το Νόμο.. και μην μου πείτε ότι δεν συμβαίνει γιατί 3 παιδιά έχω σε σχολεία...

από εκεί και πέρα στο δικό μας νήπιο, είχε δοθεί λίστα σε όλους τους γονείς με φαγώσιμα που επιτρέπονταν στα παιδιά στο κολατσιό (γενικά απαγορευαν όλα τα τυποποιημένα) προκειμένου να μυηθούν οι γονείς σε πρώτη φάση και μετά τα παιδια σε κολατσιο ετοιμασμένο από το σπίτι..

φυσικά υπήρχαν γονείς που γκρίνιαζαν, γονείς που δεν συμμορφώνονταν με την υπόδειξη του σχολείου και πήγαιναν ότι ήθελαν και τα άκουγαν φυσικά από τον δάσκαλο, ότι καλό θα ήταν να μην δίνουν σαβούρες στα παιδιά..

οπότε άμα θέλει ο δάσκαλος μπορεί να κάνει μικρά και μεγάλα πράγματα..

π.χ. στο νήπιο που πηγαίνει ο μικρός είχαν κάνει αρκετές συναντήσεις ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ με τους γονείς και είχαν φέρει την μία ψυχολόγο την άλλη άλλη ειδικότητα για να συζητηθούν θέματα που αφορούσαν ψυχολογία παιδιών κλπ κλπ

μην μου πείτε λοιπόν ότι άμα θέλει το σχολείο ή ο σύλλογος γονέων δεν μπορεί με το ξεκίνημα της χρονιάς να καλέσει όλους τους γονείς ένα απόγευμα με θέμα π.χ την διατροφή στο σχολείο κλπ..

αναγνωρίζω ότι πολλοί εκπαιδευτικοί επιτελούν λειτούργημα και μπράβο τους αλλά όταν ακούω για νομοθεσίες κλπ και εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι, εκνευρίζομαι....

 

nitsa_ge πάρε την πρωτοβουλία και μόλις με το καλό ξεκινήσει το σχολείο ζήτα μία συνάντηση με τους γονείς και το σχολείο για θέματα που ενδιαφέρουν όλους.. μπορούν να συζητηθούν και άλλα θέματα π.χ. bulling κλπ

τώρα πόσοι δάσκαλοι και πόσοι γονείς θα έρθουν είναι άλλο θέμα...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Το είπα εγώ η έρμη να μην στείλει επιστολή στους γονείς γιατί θα μπλέξει ;)

από εκεί και πέρα συμφωνώ μαζί σου (με πιο ήπιο τόνο) καθώς χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα εκπαιδευτικό ότι ορίζει ο Νόμος και αφορά τα εργασιακά τους δικαιώματα μια χαρά τα ξέρουν και τα περιφρουρούν.. π.χ. σε νήπιο η δασκάλα δεν υποχρεούται από το Νόμο να βοηθά τα παιδιά να ζεσταίνουν το φαγητό τους οπότε παρατηρείται το φαινόμενο οι γονείς να πληρώνουν γυναίκα να το κάνει... που και αυτό από το Νόμο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ αλλά εκεί δεν ενοχλούνται οι εκπαιδευτικοί σε ότι έχει να κάνει με το Νόμο.. και μην μου πείτε ότι δεν συμβαίνει γιατί 3 παιδιά έχω σε σχολεία...

από εκεί και πέρα στο δικό μας νήπιο, είχε δοθεί λίστα σε όλους τους γονείς με φαγώσιμα που επιτρέπονταν στα παιδιά στο κολατσιό (γενικά απαγορευαν όλα τα τυποποιημένα) προκειμένου να μυηθούν οι γονείς σε πρώτη φάση και μετά τα παιδια σε κολατσιο ετοιμασμένο από το σπίτι..

φυσικά υπήρχαν γονείς που γκρίνιαζαν, γονείς που δεν συμμορφώνονταν με την υπόδειξη του σχολείου και πήγαιναν ότι ήθελαν και τα άκουγαν φυσικά από τον δάσκαλο, ότι καλό θα ήταν να μην δίνουν σαβούρες στα παιδιά..

οπότε άμα θέλει ο δάσκαλος μπορεί να κάνει μικρά και μεγάλα πράγματα..

π.χ. στο νήπιο που πηγαίνει ο μικρός είχαν κάνει αρκετές συναντήσεις ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ με τους γονείς και είχαν φέρει την μία ψυχολόγο την άλλη άλλη ειδικότητα για να συζητηθούν θέματα που αφορούσαν ψυχολογία παιδιών κλπ κλπ

μην μου πείτε λοιπόν ότι άμα θέλει το σχολείο ή ο σύλλογος γονέων δεν μπορεί με το ξεκίνημα της χρονιάς να καλέσει όλους τους γονείς ένα απόγευμα με θέμα π.χ την διατροφή στο σχολείο κλπ..

αναγνωρίζω ότι πολλοί εκπαιδευτικοί επιτελούν λειτούργημα και μπράβο τους αλλά όταν ακούω για νομοθεσίες κλπ και εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι, εκνευρίζομαι....

 

nitsa_ge πάρε την πρωτοβουλία και μόλις με το καλό ξεκινήσει το σχολείο ζήτα μία συνάντηση με τους γονείς και το σχολείο για θέματα που ενδιαφέρουν όλους.. μπορούν να συζητηθούν και άλλα θέματα π.χ. bulling κλπ

τώρα πόσοι δάσκαλοι και πόσοι γονείς θα έρθουν είναι άλλο θέμα...

 

Και εγω ειπα να μην στείλει γράμμα γιατι έτσι όπως ειναι πολλες θα την κράξουν θα την κάνουν να νοιώσει χειρότερα

Ειπα ομως να μιλήσει στους νηπιαγωγούς να βοηθήσουν (να μιλήσουν αυτοί στους γονεις να βάζουν κάποιους ελέγχους κλπ)

Κατα τα αλλα συμφωνω - ειναι αυτο το 'δεν θελω' που εξοργίζει ειδικα οταν εχει να κανει με θεμα υγείας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο δασκαλος δεν ειναι γιατρος.εαν ομως ενημερωθει σωστα απο το γονεα μπορει να βοηθησει.μια φορα μου ειχανε φερει ενα πραγμα σαν υποθετο για επιληπτικη κριση.αγχωθηκα αλλα ειπα πως αν τυχει κατι θα το κανω.βεβαια την εβαλε ο διευθυντης να υπογραψει οτι μου συστησε να το κανω εγω.οχι σαν αλλη μια φορα που επαθε κριση ενα παιδι,εγω δεν ειχα ιδεα,και κοντεψα να πεθανω απτο φοβο μου.ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ τους εκπαιδευτικους και θα σας βοηθησουν ειμαι σιγουρη

 

Εχει ιστορικο σπασμων ο γιος μου.Στο ιδιωτικο προνηπιο που τον πηγαινα τους πηγα το κλισμα που λες...κυριως για να εχουν αυτοι κατι στα χερια τους ωστε αν τυχον συνεβαινε κατι να μπορουσαν να σταματησουν την κριση .Εγω σα μαμα δε το χρησιμοποιω.Εδειξαν μεγαλο ενδιαφερον...μου ζητησαν να τους περιγραψω αναλυτικα τι παθαινει το παιδι και τι πρεπει να κανουν και τα σημειωσαν ολα.

Φετος η νηπιαγωγος στο δημοσιο δε δεχτηκε να κρατησει το κλισμα.Κατανοω απολυτα το οτι δε θελει να παρει την ευθυννη να χορηγησει κατι σε ενα παιδι...αυτη απλα δεν κατανοησε οτι αν συνεβαινε κατι θα ευχοταν να ειχε τροπο να το αντιμετωπισει αντι να περιμενει να παω εγω εκει εχοντας ενα παιδι σε κριση και αλλα 20 που στη θεα και μονο του δικου μου θα ειχαν πανικοβληθει.Προφανως κι εγω σα μαμα αλλα και η οποια μαμα στη θεση μου...δε θα ηθελα με τπτ μια ασχετη δασκαλα να χορηγησει οτιδηποτε στο παιδι μου...για να φτανω στο σημειο να το ζηταω ισως να ξερω και κατι περισσοτερο απο εκεινη.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ιστορικο σπασμων ο γιος μου.Στο ιδιωτικο προνηπιο που τον πηγαινα τους πηγα το κλισμα που λες...κυριως για να εχουν αυτοι κατι στα χερια τους ωστε αν τυχον συνεβαινε κατι να μπορουσαν να σταματησουν την κριση .Εγω σα μαμα δε το χρησιμοποιω.Εδειξαν μεγαλο ενδιαφερον...μου ζητησαν να τους περιγραψω αναλυτικα τι παθαινει το παιδι και τι πρεπει να κανουν και τα σημειωσαν ολα.

Φετος η νηπιαγωγος στο δημοσιο δε δεχτηκε να κρατησει το κλισμα.Κατανοω απολυτα το οτι δε θελει να παρει την ευθυννη να χορηγησει κατι σε ενα παιδι...αυτη απλα δεν κατανοησε οτι αν συνεβαινε κατι θα ευχοταν να ειχε τροπο να το αντιμετωπισει αντι να περιμενει να παω εγω εκει εχοντας ενα παιδι σε κριση και αλλα 20 που στη θεα και μονο του δικου μου θα ειχαν πανικοβληθει.Προφανως κι εγω σα μαμα αλλα και η οποια μαμα στη θεση μου...δε θα ηθελα με τπτ μια ασχετη δασκαλα να χορηγησει οτιδηποτε στο παιδι μου...για να φτανω στο σημειο να το ζηταω ισως να ξερω και κατι περισσοτερο απο εκεινη.

 

Δεν ξέρουν πρώτες βοήθειες οι νηπιαγωγοί η οι δασκάλες;

Αν πνιγεί παιδι τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουν πρώτες βοήθειες οι νηπιαγωγοί η οι δασκάλες;

Αν πνιγεί παιδι τι γινεται;

 

ας μας απαντήσουν οι εκπαιδευτικοί που ξέρουν καλά τους Νόμους... πάντως στα δικά μας τα σχολεία είχαν κάνει σεμινάριο για πρώτες βοήθειες και τα είχαν παρακολουθήσει οι εκπαιδευτικοί... και αυτό γιατί εγώ προσωπικά το είχα ψάξει... ας μας πουν και οι άλλοι γονείς τι ισχύει στα δικά τους σχολεία...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρουν πρώτες βοήθειες οι νηπιαγωγοί η οι δασκάλες;

Αν πνιγεί παιδι τι γινεται;

 

Δεν ξερω αν ξερουν και τι ξερουν απο πρωτες βοηθειες...η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι δεν ξερουν την τυφλα τους...εκτος απο οσες εχουν ενδιαφερθει μονες τους να ενημερωθουν και μπραβο τους.Εμας υπηρχε καποια περιοδος που μιλουσαν στο σχολειο για τα αμυγδαλα και καθε μερα ετρωγαν στο σχολειο τα παιδια αμυγδαλα.Τους εδινε η δασκαλα εννοω.Εγω θα ετρεμα στη θεση της μη πνιγει κανενα .Ισως να ειμαι εγω υπερβολικη αλλα μου εκανε εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Και να έχουν γνώσεις πρώτων βοηθειών οι εκπαιδευτικοί, δεν είναι νοσηλευτές, δεν κρίνονται ούτε και έχουν περάσει εξετάσεις για να δει κανείς πόσο καλοί έιναι σε αυτό. Εγώ δεν θα εμπιστευόμουν δηλαδή να στέιλω το παιδί μου στο σχολείο έχοντας κατά νου πως ίσως χρειαστει να παράσχει βοήθεια η δασκάλα κάποια στιγμή. Βοήθεια που έχει να κάνει με τη ζωή του εννοώ. Δεν ξέρω τι προβλέπεται σε αυτές τις περιπτώσεις.

Με αυτή τη λογική σε μερικά νήπια πχ δεν επιτρέπουν το μήλο ή τα σταφύλα, και είναι απόλυτα σεβαστό, ας κάνουμε τη ζωή τους (για τους εκπαιδευτικούς μιλώ) λίγο πιο απλή, δεν είναι ανάγκη να τους αγχώνουμε κι εμείς οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ξερουν και τι ξερουν απο πρωτες βοηθειες...η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι δεν ξερουν την τυφλα τους...εκτος απο οσες εχουν ενδιαφερθει μονες τους να ενημερωθουν και μπραβο τους.Εμας υπηρχε καποια περιοδος που μιλουσαν στο σχολειο για τα αμυγδαλα και καθε μερα ετρωγαν στο σχολειο τα παιδια αμυγδαλα.Τους εδινε η δασκαλα εννοω.Εγω θα ετρεμα στη θεση της μη πνιγει κανενα .Ισως να ειμαι εγω υπερβολικη αλλα μου εκανε εντυπωση.

 

Μάλιστα.. Υποθέτω οι δεν υπαρχει νοσοκόμα στο σχολείο αν γίνει καμμια στραβή; Περιμένουν ασθενοφόρο; Και δηλαδη δεν εχουν τις εγκαταστάσεις να προστατέψουν τα παιδια αν πνιγεί κανενα η πάθει κανα αλλεργικό σοκ και δεν θελουν να βάλουν για κάποια μέτρα στο τι μπαίνει (απο κέρασμα) μεσα στο σχολείο ... Ε εντάξει ουτε λόγια υπάρχουν ουτε αρκετές λέξεις για να εκφραστεί κανεις

Εδω σε εργασιακούς χορούς (που δεν εχουμε καν παιδια) και μας βάζουν να μάθουμε πρώτες βοήθειες και σε ενα σχολείο τιποτα ... Τα ζα μου αργά!

Θα θέλα να ξερα τι γινεται στα ιδιωτικά

Link to comment
Share on other sites

στο πανεπιστημιο δεν υπαρχει τετοιο μαθημα.εγω μονη μου θελησα και παρακολουθησα μαλιστα 2 φορες μαθηματα πρωτων βοηθειων.επαναλαμβανω δεν ειμαι γιατρος αλλα εχω ολη την καλη διαθεση να βοηθαω τα παιδακια με οποιον τροπο μπορω.μακαρι να μη μου τυχει τιποτα δυσκολο

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Και να έχουν γνώσεις πρώτων βοηθειών οι εκπαιδευτικοί, δεν είναι νοσηλευτές, δεν κρίνονται ούτε και έχουν περάσει εξετάσεις για να δει κανείς πόσο καλοί έιναι σε αυτό. Εγώ δεν θα εμπιστευόμουν δηλαδή να στέιλω το παιδί μου στο σχολείο έχοντας κατά νου πως ίσως χρειαστει να παράσχει βοήθεια η δασκάλα κάποια στιγμή. Βοήθεια που έχει να κάνει με τη ζωή του εννοώ. Δεν ξέρω τι προβλέπεται σε αυτές τις περιπτώσεις.

Με αυτή τη λογική σε μερικά νήπια πχ δεν επιτρέπουν το μήλο ή τα σταφύλα, και είναι απόλυτα σεβαστό, ας κάνουμε τη ζωή τους (για τους εκπαιδευτικούς μιλώ) λίγο πιο απλή, δεν είναι ανάγκη να τους αγχώνουμε κι εμείς οι γονείς.

 

Μα Xena μου αν κατςει ενα μήλο σε ενα παιδάκι δεν ειναι καλυτερα να του προσφέρει η δασκάλα πρώτες βοήθειες απο το να περιμένει ενα ασθενοφόρο μέχρι να έρθει;

Και θα ειναι καλοί σε αυτο γιατι περνάνε εξεταςεις καθε 1 με 2 χρονια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια φορα ειχα ενα παιδακι που ειχε λευχαιμια.η μαμα του μου ειχε πει να μην πεσει κι να μην τρωει γλυκα.εγω νομιζα οτι ειχε ζαχαρο.σε ολα τα διαλειμματα ημουν μαζι του.δεν ημουν υποχρεωμενη γιαυτο αλλα να αφηνα το παιδι απροστατευτο?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εγραψες οτι οι δάσκαλοι δεν εχουν ευθύνη και πολυ απλα δεν μπορούν να σταματήσουν (υποθέτω ουτε να ρωτήσουν καν) τα σπιτικά κεράσματα .... Αυτο ειπα οτι ειναι αισχρό ... Πως προστατεύετε τα παιδια τοτε; Η δεν ειναι η δουλειά σας;

Και το γεγονός οτι δεν προσπαθείτε καν, και δεν θέλετε, ειναι ακομα χειροτερο

Το γεγονός οτι περίμενε απο το μωρακι να το προστατέψει τον εαυτό του βασικα, ειναι απλα λυπηρό, απανθρωπο!!

 

Αν δεν ξέρεις epipen υποθέτω δεν ξέρετε καν πρώτες βοήθειες;

 

 

Δε νομιζω οτι ειπα πουθενα οτι οι δασκαλοι δεν εχουν την ευθυνη βα σταματησουν κατι. Ειπα οτι δεν μπιρουν να ελεγξουν τα παντα και δεν μπιρουν να προστατεψουν ενα παιδι απο τα παντα. Ουτε ειπα οτι οι δασκαλοι δεν οφειλουν να ενημερωσουν τους υπολοιπους γονεις οτι υπαρχει στην ταξη παιδι νε σοβαρο θεμα αλεργιων, οποτε να προσεχουν τι στελνουν. Μαλιστα στο πρωτο μου μηνυμα νομιζω οτι ημουν ξεκαθαρη. Προσωπικα θα ενγμερωνα τους γονεις στην πρωτη συναντηση που γινεται εσως μετα τον αγιασμο. Αν ηθελε η μητερα, φυσικα θα μπιρουσε να κανει εκεινη την ενγμερωση. Αν δεν ηθελε, για τον οποιονδηποτε λογο, θα την εκανα εγω χωρις βα αναφερω το ονομα του παιδιου. Οπως θεωρω οτι πρεπει οι γονεις να γνωριζουν για οτι μπορει να υπαρχει μεσα στην ταξη, χωρις να αναφερεται το ονομα του εκαστοτε παιδιου.

 

Οσο για πρωτες βοηθειες.... Ναι, δεν γνωριζουν οι νηπιαγωγοι πρωτες βοηθειες περα απο πολυ βασικα που μαθαμε μονοι μας (π.χ. τι κανουμε σε περιπτωση πνιγμου, πως αντιμετωπιζουμε ενα τραυμα κλπ).

Οσο παραξενο και αν φαινεται, δεν εχουμε την καταλληλη εκπαιδευση

Link to comment
Share on other sites

μια φορα ειχα ενα παιδακι που ειχε λευχαιμια.η μαμα του μου ειχε πει να μην πεσει κι να μην τρωει γλυκα.εγω νομιζα οτι ειχε ζαχαρο.σε ολα τα διαλειμματα ημουν μαζι του.δεν ημουν υποχρεωμενη γιαυτο αλλα να αφηνα το παιδι απροστατευτο?

 

Δεν ήξερα οτι εισαι δασκάλα.... Α ρε φιλεναδα τι χάος...

Link to comment
Share on other sites

Και να έχουν γνώσεις πρώτων βοηθειών οι εκπαιδευτικοί, δεν είναι νοσηλευτές, δεν κρίνονται ούτε και έχουν περάσει εξετάσεις για να δει κανείς πόσο καλοί έιναι σε αυτό. Εγώ δεν θα εμπιστευόμουν δηλαδή να στέιλω το παιδί μου στο σχολείο έχοντας κατά νου πως ίσως χρειαστει να παράσχει βοήθεια η δασκάλα κάποια στιγμή. Βοήθεια που έχει να κάνει με τη ζωή του εννοώ. Δεν ξέρω τι προβλέπεται σε αυτές τις περιπτώσεις.

Με αυτή τη λογική σε μερικά νήπια πχ δεν επιτρέπουν το μήλο ή τα σταφύλα, και είναι απόλυτα σεβαστό, ας κάνουμε τη ζωή τους (για τους εκπαιδευτικούς μιλώ) λίγο πιο απλή, δεν είναι ανάγκη να τους αγχώνουμε κι εμείς οι γονείς.

 

εννοείται δεν είπαμε ότι θα κάνουν εγχείριση ανοιχτής καρδιάς.. αλλά στις πρώτες βοήθειες μαθαίνεις τα βασικά για να προσφέρεις τις πρώτες βοήθειες (εξ ου και το όνομα) σε καθημερινά περιστατικά που πέρα από το σχολείο μπορούν να συμβούν και στο σπίτι ή στον εργασιακό χώρο (και στην δική μας εταιρεία κάθε χρόνο εκπαιδεύονται οι υπάλληλοι μας στις πρώτες βοήθειες) δηλ. ένα έγκαυμα, ένα κόψιμο στο χέρι, τραυματισμό, θερμοπληξία, πνιγμό από κατάποση φαγητου / παιχνιδιου κλπ

το πρώτο πράγμα που μαθαίνει κάποιος στις πρώτες βοήθειες είναι πως με την γνώση και μόνο πως χειρίζεται ένα περιστατικό μπορεί από το να σώσει μία ζωή μέχρι το να βοηθήσει κατά πολύ τις συνέπειες που μπορεί να έχει ένας τραυματισμός...

π.χ. εάν ένα παιδί πέσει και χτυπήσει στο κεφάλι τι κάνουμε?

εγώ ως μητέρα θα συμβούλευα όλες τις μητέρες να παρακολουθήσουν σεμινάριο και να ξέρουν πρώτες βοήθειες και επίσης μπορείτε να πιέσετε στο σχολείο να γίνει ένα τέτοιο σεμινάριο και για τους εκπαιδευτικούς.. σε αυτά που έγιναν σε εμάς μπορούσαν να τα παρακολουθήσουν και γονείς.. ελάχιστοι βέβαια ήρθαν.. προφανώς οι άλλοι τα ήξεραν :rolleyes:

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ειπα πουθενα οτι οι δασκαλοι δεν εχουν την ευθυνη βα σταματησουν κατι. Ειπα οτι δεν μπιρουν να ελεγξουν τα παντα και δεν μπιρουν να προστατεψουν ενα παιδι απο τα παντα. Ουτε ειπα οτι οι δασκαλοι δεν οφειλουν να ενημερωσουν τους υπολοιπους γονεις οτι υπαρχει στην ταξη παιδι νε σοβαρο θεμα αλεργιων, οποτε να προσεχουν τι στελνουν. Μαλιστα στο πρωτο μου μηνυμα νομιζω οτι ημουν ξεκαθαρη. Προσωπικα θα ενγμερωνα τους γονεις στην πρωτη συναντηση που γινεται εσως μετα τον αγιασμο. Αν ηθελε η μητερα, φυσικα θα μπιρουσε να κανει εκεινη την ενγμερωση. Αν δεν ηθελε, για τον οποιονδηποτε λογο, θα την εκανα εγω χωρις βα αναφερω το ονομα του παιδιου. Οπως θεωρω οτι πρεπει οι γονεις να γνωριζουν για οτι μπορει να υπαρχει μεσα στην ταξη, χωρις να αναφερεται το ονομα του εκαστοτε παιδιου.

 

Οσο για πρωτες βοηθειες.... Ναι, δεν γνωριζουν οι νηπιαγωγοι πρωτες βοηθειες περα απο πολυ βασικα που μαθαμε μονοι μας (π.χ. τι κανουμε σε περιπτωση πνιγμου, πως αντιμετωπιζουμε ενα τραυμα κλπ).

Οσο παραξενο και αν φαινεται, δεν εχουμε την καταλληλη εκπαιδευση

 

το έχετε ζητήσει?

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Και να έχουν γνώσεις πρώτων βοηθειών οι εκπαιδευτικοί, δεν είναι νοσηλευτές, δεν κρίνονται ούτε και έχουν περάσει εξετάσεις για να δει κανείς πόσο καλοί έιναι σε αυτό. Εγώ δεν θα εμπιστευόμουν δηλαδή να στέιλω το παιδί μου στο σχολείο έχοντας κατά νου πως ίσως χρειαστει να παράσχει βοήθεια η δασκάλα κάποια στιγμή. Βοήθεια που έχει να κάνει με τη ζωή του εννοώ. Δεν ξέρω τι προβλέπεται σε αυτές τις περιπτώσεις.

Με αυτή τη λογική σε μερικά νήπια πχ δεν επιτρέπουν το μήλο ή τα σταφύλα, και είναι απόλυτα σεβαστό, ας κάνουμε τη ζωή τους (για τους εκπαιδευτικούς μιλώ) λίγο πιο απλή, δεν είναι ανάγκη να τους αγχώνουμε κι εμείς οι γονείς.

 

Βρε κι εγω μαζι σου.Κι εγω οταν το παιδι αποφασισα να το στειλω σχολειο...το εκανα αφου ειχε μεινει σχεδον 2 χρονια χωρις σπασμους...εχοντας τη θεραπεια να το καλυπτειΟμως απο τη στιγμη που το παιδι εστω στο παρελθον εχει διαγνωστει δε μπορει να μου εγγυηθει κανεις οτι δε θα ξανασυμβει ποτε.Δεν ειναι ευκολο...ποσο μαλλον αυτο που περιγραφει η θεματοθετρια.Αλλα και να το κρατησεις σπιτι δε γινεται.Καποια στιγμη θα πρεπει να παει σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

Φετος μας ετυχε σε καποιο σχολειο παιδι με κρισεις. Η μητερα ειπε στην εκπαιδευτικο να χορηγει κλυσμα. Ο προισταμενος ηταν καθετα αντιθετος και μαλιστα ενγμερωσε εγγραφως ολα τα σχολεια του νομου οτι με βαση εγκυκλιο του υπουργειου (δεν θυμαμαι ποια, υποθετω με λιγο ψαξιμο στο γουγλγ βρισκεται ευκολα) απαγορευεται η χορηγηση οποιασδηπιτε φαρμακευτικης ουσιας στα σχολεια απο τους εκπαιδευτικους. Εαν υπαρχει θεμα με καποιο παιδι, πχ χορηγηση ινσουλινης, επιληψια κλπ, ζητειται και προσλαμβανεται σχολικος νοσηλευτης που μπορει να κανει αυτη τη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Μα Xena μου αν κατςει ενα μήλο σε ενα παιδάκι δεν ειναι καλυτερα να του προσφέρει η δασκάλα πρώτες βοήθειες απο το να περιμένει ενα ασθενοφόρο μέχρι να έρθει;

Και θα ειναι καλοί σε αυτο γιατι περνάνε εξεταςεις καθε 1 με 2 χρονια...

 

Πες μας λοιπόν τι γίνεται στην χώρα σου σε αντίθεση με την παλαιοληθικη Ελλάδα :rolleyes:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...