Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς αντιμετωπίζει το προνήπιο παιδάκι με πολυτροφικές αλλεργίες


Recommended Posts

nitsa_ge σ'αυτό που λες έχεις δίκιο. Ακόμα και μεγαλύτερα παιδιά μπορεί να την πατήσουν γιατί μέσα στα επεξεργασμένα τρόφιμα (μπισκότα, παγωτά κλπ) υπάρχουν πολλές φορές συστατικά που δεν φαντάζονται.

 

Θυμάμαι περιστατικό όταν ήμουν ομαδάρχισσα σε κατασκήνωση. Σημείωση: Υπήρχε ρητή απαγόρευση προς όλους τους κατασκηνωτές και τα στελέχη να μην φέρνουν κανενός είδους τρόφιμο μαζί τους. Αφενός για μην υπάρχει κίνδυνος δηλητηρίασης καθώς δεν μπορούσαν να συντηρηθούν σωστά, αφετέρου γιατί κάποια παιδιά είχαν αλλεργίες. Είχαμε ένα αγοράκι, 8-9 χρονών το οποίο είχε σοβαρή αλλεργία σε ξηρούς καρπούς, φρούτα και λαχανικά. Μιλάμε για μια μεγάλη γκάμα τροφίμων. Δεν έτρωγε ποτέ παγωτό εκτός αν ήταν ξυλάκι κρέμα ή σοκολάτα, δεν έτρωγε λαδερό ή σαλάτα κοκ. γενικά πρόσεχε πάρα πολύ. Και εμείς σαν ομαδάρχισσες προσπαθούσαμε πάντα να αναπληρώνουμε αυτό που δεν μπορούσε να φάει με κάτι άλλο. Ζητούσαμε άλλο γεύμα για εκείνον μια και οι άνθρωποι της κουζίνας ήταν ενήμεροι. Σχεδόν πάντα είχαμε καλές εναλλακτικές. Ένα απόγευμα, κάποιο πιτσιρίκι από άλλη κοινότητα ανοίγει ένα σακουλάκι με φουντούνια. Ο μικρός δεν την ψιλιάζεται, το ζηλεύει κιόλας και τρώει ένα. Μόνο ένα. Δεν τον είδε κανείς ενήλικας να τρώει. Κάποια στιγμή μας πλησιάζει παίζοντας και βλέπω τα μάτια του κόκκινα και πρησμένα. Νομίζοντας ότι έκλαιγε, τον φωνάζω κοντά και τον ρωτάω. Το παιδί μου απάντησε ότι είναι καλά και φαινόταν καλά, χαρούμενος δηλαδή. Δεν ξέρω πως μου έκανε κλικ το μυαλό και τον ρώτησα αν έφαγε κάτι... Όταν μου είπε, ειδοποίησα την ομαδάρχισσα του και φύγανε κατευθείαν για το ιατρείο. Σε λιγότερο από 10' λεπτά φύγανε επειγόντως με τον γιατρό και μια νοσηλεύτρια για το Παίδων. Το παιδί είχε αρχίσει να πρήζεται. Όπως μας είπαν την επόμενη μέρα, αν δεν τον βλέπαμε έγκαιρα δεν ήταν σίγουρο αν θα τον προλάβαιναν. Μου φάνηκε τόσο ακραίο τότε, όμως ήμουν 17 ετών και δεν είχα ιδέα από αλλεργίες και πόσο σοβαρές ή και απειλητικές μπορεί να είναι για τη ζωή του ανθρώπου που τις έχει.

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά τη νέα σχολική χρονιά. Ξέρω πως ανησυχείς, είναι λογικό. Θα κάνετε δουλειά όμως μέχρι τον Σεπτέμβρη με τη μικρή σου και θα ενημερώσεις και τις δασκάλες. Από κει και πέρα δώσε βάση στις σχέσεις που θα δημιουργήσετε και εκείνη και εσύ στο νέο της σχολείο και θα δεις ότι τα πράγματα θα πάνε καλλίτερα από όσο πίστευες! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 269
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nitsa_ge δεν έχω καθόλου εμπειρία από διατροφικές αλλεργίες και συναφείς παθήσεις, μέχρι στιγμής τα μικρά μου δεν έχουν εμφανίσει κάποιο θέμα, σου γράφω μόνο και μόνο για να σου πω ότι συγκαταλέγομαι κι εγώ σε αυτές που δεν θα παρεξηγούνταν εάν ελάμβαναν μια επιστολή σαν αυτή στην οποία αναφέρεσαι. Δεν θα σε "άφηνα" όμως με τίποτα να πληρώσεις εσύ για το κέρασμα του παιδιού μου, επιπλέον δε, δεν θα ρίσκαρα καν να φτιάξω η ίδια κάτι "συμβατό" (είμαι και λίγο άσχετη, φτιάχνω μόνο τα βασικά :oops::oops::oops:) ή να παραγγείλω κάτι από ζαχαροπλαστείο, θα κερνούσα παιχνιδάκι.

 

Πάντως...διαβάζοντας αυτό το θέμα και άλλο συναφές, πραγματικά έχω αποφασίσει να μην ξαναστείλω κέρασμα που να καταναλώνεται στο σχολείο. Ο γιος μου έτσι κι αλλιώς από Σεπτέμβριο θα πάει σε ένα ιδιωτικό προνήπιο όπου ο κανονισμός αναφέρει ότι δεν κάνει πάρτυ κλπ στην τάξη και ότι αν κάποιο παιδάκι θέλει να κεράσει θα πρέπει να φέρει είτε παιχνιδάκι είτε κάτι φαγώσιμο που θα διατηρείται και θα μπαίνει στις τσάντες των παιδιών. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι γονιός θα διαβάσει τον κανονισμό και θα κάνει το αντίθετο :confused::confused::confused:

 

Θα στείλω όμως την μικρή μου παιδικό από Σεπτέμβριο, οπού εκεί όντως τα κεράσματα πάνε σύννεφο, για τα γενέθλιά της θα της φτιάξω μια τούρτα από lego για να σβήσει το κεράκι της και θα δωρίσω μετά τα lego στο σχολείο και στα παιδιά θα δώσω είτε παιχνιδάκι είτε φαγώσιμο μεν, αλλά για το σπίτι (δεν είναι δική μου η ιδέα, την διάβασα ως πρόταση εναλλακτικού κεράσματος στον κανονισμό λειτουργίας ενός ξένου σχολείου :-D:-D:-D).

Link to comment
Share on other sites

Nitsa_ge δεν έχω καθόλου εμπειρία από διατροφικές αλλεργίες και συναφείς παθήσεις, μέχρι στιγμής τα μικρά μου δεν έχουν εμφανίσει κάποιο θέμα, σου γράφω μόνο και μόνο για να σου πω ότι συγκαταλέγομαι κι εγώ σε αυτές που δεν θα παρεξηγούνταν εάν ελάμβαναν μια επιστολή σαν αυτή στην οποία αναφέρεσαι. Δεν θα σε "άφηνα" όμως με τίποτα να πληρώσεις εσύ για το κέρασμα του παιδιού μου, επιπλέον δε, δεν θα ρίσκαρα καν να φτιάξω η ίδια κάτι "συμβατό" (είμαι και λίγο άσχετη, φτιάχνω μόνο τα βασικά :oops::oops::oops:) ή να παραγγείλω κάτι από ζαχαροπλαστείο, θα κερνούσα παιχνιδάκι.

 

Πάντως...διαβάζοντας αυτό το θέμα και άλλο συναφές, πραγματικά έχω αποφασίσει να μην ξαναστείλω κέρασμα που να καταναλώνεται στο σχολείο. Ο γιος μου έτσι κι αλλιώς από Σεπτέμβριο θα πάει σε ένα ιδιωτικό προνήπιο όπου ο κανονισμός αναφέρει ότι δεν κάνει πάρτυ κλπ στην τάξη και ότι αν κάποιο παιδάκι θέλει να κεράσει θα πρέπει να φέρει είτε παιχνιδάκι είτε κάτι φαγώσιμο που θα διατηρείται και θα μπαίνει στις τσάντες των παιδιών. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι γονιός θα διαβάσει τον κανονισμό και θα κάνει το αντίθετο :confused::confused::confused:

 

Θα στείλω όμως την μικρή μου παιδικό από Σεπτέμβριο, οπού εκεί όντως τα κεράσματα πάνε σύννεφο, για τα γενέθλιά της θα της φτιάξω μια τούρτα από lego για να σβήσει το κεράκι της και θα δωρίσω μετά τα lego στο σχολείο και στα παιδιά θα δώσω είτε παιχνιδάκι είτε φαγώσιμο μεν, αλλά για το σπίτι (δεν είναι δική μου η ιδέα, την διάβασα ως πρόταση εναλλακτικού κεράσματος στον κανονισμό λειτουργίας ενός ξένου σχολείου :-D:-D:-D).

 

Τι ωραία ιδέα αυτή με τα Lego

Nitsa_ge και εγώ είμαι μέσα σε αυτές που αν δεχόμουν μια τέτοια επιστολή δεν θα την αγνοούσα ούτε θα μου κακοφαίνοταν θα το έβλεπα σαν μια ευκαιρία ωςτε και το παιδι μου να μάθει οτι όλοι δεν ειμαςτε ίδιοι οτι όλοι δεν μπορούμε να τρώμε, φοράμε, κάνουμε κτλ τα ίδια πράγματα και οτι καλό θα ήταν να σεβόμαστε την διαφορετικότητα θα ήταν επιςης Μια καλη ευκαιρία να φάει κάτι πιο υγιεινό η να μάθει να δέχεται εναλλακτικό κεραςμα. Ειναι και λίγο θέμα παιδείας πως να το κάνουμε.

Καταλαβαίνω για ποιο λόγο λες να πληρώσεις (γιατι πολλοί ιςως να μην εχουν την οικονομική δυνατότητα αλλα δεν νομίζω να το δεχόταν κανεις) όποτε καλό θα ήταν να αποφύγεις να γράψεις κάτι τέτοιο.

 

Συμφωνω οτι δεν ειναι εύκολο για ενα παιδι να ξεχωρίσει ποια τρόφιμα επιτρέπεται να φάει αλλα με υπομονή ολα θα γίνουν απλά σε πρώτη φάση καλό θα ήταν να την μάθεις οτι πρέπει να ρωτάει την δασκάλα και εςας πριν φάει κάτι.

 

Εύχομαι να πανε ολα καλα και να έχετε μια καλη σχολική χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα της θεματοθετριας δεν πρεπει να ειναι μονον τα κερασματα...το παιδι πρεπει να απεχει εντελως απο την γλυτενη,αρα πρεπει να μαθει απο το σπιτι του,οτι δεν επιτρεπεται να τρωει τιποτε μα τιποτε,αν δεν του το εχουν δωσει απο το σπιτι του...οτι αυτο θα αποτελει τροπο ζωης για εκεινο απο δω και περα...

ο εκπαιδευτικος δεν μπορει να παρει την ευθυνη να δωσει κατι στο παιδι,θεωρωντας οτι δεν εχει γλυτενη...και εμενα να με βαλετε να επιλεξω μια τροφη,μπορει να την επιλεξω λαθος...θελω να πω, οτι ο δασκαλος φυσικα και πρεπει να ειναι ενημερος,αλλα δεν μπορει να ειναι συνεχως πισω απο ενα παιδι μηπως και του δωσει καποιο αλλο οτιδηποτε και εκεινο το καταναλωσει...ακομα και γονιος να κερασει κατι και να πει οτι δεν εχει γλουτενη,παλι δεν μπορει να ειναι σιγουρος ο εκπαιδευτικος οτι οντως το σκευασμα δεν εχει...θελω να πω, οτι το παιδι πρεπει να μαθει οτι δεν τρωει τιποτε απο πουθενα παρα μοναχα απο το σπιτι του...δεν ειναι θεμα διαθεσης κανενος εκπαιδευτικου και κανενος γονιου ...ολοι μπορουμε να καταλαβουμε, αλλα εν αγνοια μας,ολοι μπορουμε να προσφερουμε κατι το οποιο τελικα να μην επιτρεπεται...

ολα τα υπολοιπα ειναι απλα για να λεμε...σε κατι τοσο σοβαρο, το ιδιο το παιδι πρεπει να ξερει,οτι τρωω μονον οτι μου δινει η μαμα και δεν παιρνω τιποτε απο κανεναν αλλο!!αυτο μπορει να το κατανοησει πληρως και το τετραχρονο!! και μεγαλωνοντας ανοιγει η ψαλιδα,θα μαθει και το ιδιο τι θα πρεπει να τρωει,τι να διαβαζει στις συσκευασιες,τι να ρωταει καποιον που εφτιαξε κατι...στην παρουσα ομως φαση,μαθαινουμε το παιδι οτι δεν παιρνει τιποτε απο κανεναν και δεν μεταθετουμε την ευθυνη στον οποιον αλλον να δωσει κατι ...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nitsa_ge δεν διαφωνώ με όλα αυτά που λες αλλά εγώ θα μπορούσα να εμπιστευτώ περισσότερο το 4χρονο παιδί μου (και με την πάροδο του χρόνου όλο και πιο πολύ) παρά να εμπιστευτώ τους γονείς των συμμαθητών του δηλαδή 50 άνθρωπους άγνωστους προς εμένα (μη ξέροντας της παιδεία τους, την μόρφωσή τους, τον χαρακτήρα τους κοκ), γι' αυτό και είμαι εναντίον της επιστολής, ίσως στο πίσω μέρος του μυαλού σου να σε καθησυχάσει.

 

Αλλεργία εκ γενετής ή αλλεργία μετά τα 4 έτη, μην σε προβληματίζει τόσο πολύ. Στην αρχή είναι δύσκολα συμφωνώ, αλλά θα το συνηθίσει μετά από κάποιο καιρό, θα γίνει τρόπος ζωής.

 

Μπανάνα σταμάτησα να τρώω στα έξι, ήταν το αγαπημένο μου γλύκισμα, το συνήθισα (όχι μόνο εγώ αλλά και η μαμά μου;))

 

Καλή σας αρχή, όλα θα πάνε καλά, (μεταξύ μας μην φοβάσαι τόσο πολύ το σχολείο όσο την παιδική χαρά:shock:)

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, θέλω να σας δείξω κάτι γιατί κάποιες δεν έχετε καταλάβει το πρόβλημα - και είναι και λογικό για όποιον δεν έχει ασχοληθεί με το τι σημαίνει γλουτένη και κοιλιοκάκη.

 

 

Το έχουμε καταλάβει το πρόβλημα. Ως προς τον τρόπο αντιμετώπισης διαφωνούμε ελαφρώς.

Εννοείται ότι το παιδί δεν είναι σε θέση να επιλέξει ποια τροφή είναι κατάλληλη. Είναι σε θέση όμως να κατανοήσει ότι επειδή έχει αλλεργία πρέπει πάντα να ρωτάει τους γονείς του πριν φάει κάτι. Για το πως θα το κάνετε να μην νιώθει άσχημα ή μειονεκτικά λόγω της αλλεργίας, θα πρέπει ίσως να συμβουλευτείτε κάποιον ειδικό για το τι ακριβώς θα του λέτε.

Από εκεί και πέρα και με τη βοήθεια κάποιου ειδικού, οχυρώνετε το παιδάκι σας απέναντι στους πιθανούς κινδύνους, χωρίς όμως να βασίζεστε στον περίγυρο. Στη δασκάλα και στο σχολείο ναι.

Εγώ πχ πάντα στέλνω σαν κεράσματα συσκευασμένα γλυκίσματα ώστε να τα πάρουν μαζί τους στην τσάντα. Παρόλαυτά πολλές φορές τα καταναλώνουν στο σχολείο. Αν γίνει οτιδήποτε (παρουσιαστεί κάποια αλλεργία παρόλο που προσέχω να μην στείλω κάτι αλλεργιογόνο πχ με φυστίκια) η ευθύνη είναι του σχολείου και όχι δική μου. Σε μεγαλύτερες δε ηλικίες (πχ δημοτικό) πρέπει πια το ίδιο το παιδί να προσέχει τι καταναλώνει. Ή αν είναι δύσκολο να ξέρει τι επιτρέπεται, να μην καταναλώνει τίποτα από τρίτους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πραγματικά αδυνατώ να κατανοήσω είναι γιατί κάποιος να επιμείνει να στείλει φαγώσιμο κέρασμα, όταν γνωρίζει ότι με τον τρόπο αυτό θα αποκλείσει ένα παιδί. Όσο οχυρωμένο και υποστηριζόμενο να είναι ένα παιδί αυτής της ηλικίας και οι γονείς του, ειλικρινά δεν μπορώ να βρω γιατί κάποιος θα επιλέξει συνειδητά να το βάλει στη διαδικασία να ενεργοποιήσει τα "οχυρωματικά του έργα".

 

Είναι σαν να έχεις παιδί με κινητική αναπηρία και να επιλέξεις να κάνεις πάρτυ με θέμα την αναρρίχηση ή να έχει παιδί τυφλό και να χαρίζεις ταινία.

 

Υπεροχη η ιδέα με τα λέγκο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα της θεματοθετριας δεν πρεπει να ειναι μονον τα κερασματα...το παιδι πρεπει να απεχει εντελως απο την γλυτενη,αρα πρεπει να μαθει απο το σπιτι του,οτι δεν επιτρεπεται να τρωει τιποτε μα τιποτε,αν δεν του το εχουν δωσει απο το σπιτι του...οτι αυτο θα αποτελει τροπο ζωης για εκεινο απο δω και περα...

ο εκπαιδευτικος δεν μπορει να παρει την ευθυνη να δωσει κατι στο παιδι,θεωρωντας οτι δεν εχει γλυτενη...και εμενα να με βαλετε να επιλεξω μια τροφη,μπορει να την επιλεξω λαθος...θελω να πω, οτι ο δασκαλος φυσικα και πρεπει να ειναι ενημερος,αλλα δεν μπορει να ειναι συνεχως πισω απο ενα παιδι μηπως και του δωσει καποιο αλλο οτιδηποτε και εκεινο το καταναλωσει...ακομα και γονιος να κερασει κατι και να πει οτι δεν εχει γλουτενη,παλι δεν μπορει να ειναι σιγουρος ο εκπαιδευτικος οτι οντως το σκευασμα δεν εχει...θελω να πω, οτι το παιδι πρεπει να μαθει οτι δεν τρωει τιποτε απο πουθενα παρα μοναχα απο το σπιτι του...δεν ειναι θεμα διαθεσης κανενος εκπαιδευτικου και κανενος γονιου ...ολοι μπορουμε να καταλαβουμε, αλλα εν αγνοια μας,ολοι μπορουμε να προσφερουμε κατι το οποιο τελικα να μην επιτρεπεται...

ολα τα υπολοιπα ειναι απλα για να λεμε...σε κατι τοσο σοβαρο, το ιδιο το παιδι πρεπει να ξερει,οτι τρωω μονον οτι μου δινει η μαμα και δεν παιρνω τιποτε απο κανεναν αλλο!!αυτο μπορει να το κατανοησει πληρως και το τετραχρονο!! και μεγαλωνοντας ανοιγει η ψαλιδα,θα μαθει και το ιδιο τι θα πρεπει να τρωει,τι να διαβαζει στις συσκευασιες,τι να ρωταει καποιον που εφτιαξε κατι...στην παρουσα ομως φαση,μαθαινουμε το παιδι οτι δεν παιρνει τιποτε απο κανεναν και δεν μεταθετουμε την ευθυνη στον οποιον αλλον να δωσει κατι ...

 

Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

 

Δεν μπορεί η νηπιαγωγός ή ο δάσκαλος σε μετέπειτα βαθμίδα να έχει γνώση όλων των συστατικών που υπάρχουν σε τροφές. Εκπαιδευτικός είναι, όχι διαιτολόγος!

 

Και ναι, δέχομαι ότι μπορεί να έχει γνώση για τις συσκευασμένες τροφές. Όμως, για τα σπιτικά κεράσματα ή για τροφές που μπορεί να περιέχουν ίχνη γλουτένης (ή όποιας άλλης αλεργιογόνου ουσίας) δεν είναι δυνατόν να ξέρει!

 

Από τις τροφές που παρατέθησαν παραπάνω, προσωπικά δεν έχω ιδέα! Μπορώ να μάθω από το γονιό ότι δεν πειτρέπεται το Α γιατί έχει γλουτένη, αλλά δεν μπορώ να μαντέψω ότι το Β περιέχει ίχνη γλουτένης, γιατί το εργοστάσιο που το φτιάχνει έχει στον ίδιο πάγκο και το αλέυρι με τη γλουτένη. Όπως δεν μπορώ να γνωρίζω ότι η πλαστελίνη που θα χρησιμοποιήσω στο σχολείο έχει ή δεν έχει γλουτένη (τώρα πριν λίγο είδα μια συσκευασία και δεν ενέφερε τίποτα) ή οι μαρκαδόροι.....

 

Το καλύτερο, λοιπόν, είναι ναι μεν ο εκπαιδυετικός να είναι ενημερωμένος (όπως και για κάθε θέμα στη ζωή ενός παιδιού) αλλά το ίδιο το παιδί πρέπει να διδαχτεί πως δεν πρέπει να τρώει τίποτα που δεν του έχει δοθεί από το σπίτι.

 

Επίσης, σημείωση, στο δήμο που ανήκουν τα σχολεία της περιοχής μου, οι προμήθειες υλικών γίνονται από τον ίδιο το δήμο. Το σχολείο δεν εμπλέκεται καθόλου, απλά ζητά τα υλικά. Ο δήμος κάνει δημοπρασία και τα προμηθεύεται για όλα τα σχολεία. Άρα, δεν είναι εύκολο να ελεγχθούν τα υλικά ως προς τα συστατικά τους. Δεν μπορούμε, δηλαδή να ζητήσουμε την Χ μάρκα πλαστελίνης. Η θεματοθέτρια πρέπει να το δει αυτό με το σχολείο.... Να δουν τι μπορούν να κάνουν, αν ισχύει το ίδιο και στο δικό της δήμο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πραγματικά αδυνατώ να κατανοήσω είναι γιατί κάποιος να επιμείνει να στείλει φαγώσιμο κέρασμα, όταν γνωρίζει ότι με τον τρόπο αυτό θα αποκλείσει ένα παιδί. Όσο οχυρωμένο και υποστηριζόμενο να είναι ένα παιδί αυτής της ηλικίας και οι γονείς του, ειλικρινά δεν μπορώ να βρω γιατί κάποιος θα επιλέξει συνειδητά να το βάλει στη διαδικασία να ενεργοποιήσει τα "οχυρωματικά του έργα".

 

Είναι σαν να έχεις παιδί με κινητική αναπηρία και να επιλέξεις να κάνεις πάρτυ με θέμα την αναρρίχηση ή να έχει παιδί τυφλό και να χαρίζεις ταινία.

 

Υπεροχη η ιδέα με τα λέγκο.

 

Συγγνώμη αν έχει ένα παιδί γενέθλια δεν θα κόψει τούρτα επειδή υπάρχει παιδάκι με αλλεργία στην τάξη; Εκτός και αν απαγορεύονται γενικά από το σχολείο τα φαγώσιμα...

Αν γιορτάζει, θα κεράσει lego και τα υπόλοιπα 24 παιδιά; Το ίδιο το παιδάκι με την αλλεργία να το κεράσει κάτι άλλο (πχ παιχνίδι ή έστω φαγώσιμο χωρίς γλουτένη). Θα κάνει το ίδιο όμως για όλη την τάξη;;

 

Αφήστε τα κεράσματα. Την ώρα του φαγητού την σκεφτήκατε; που μπορεί να βλέπει τα παιδιάκια να τρώνε κάτι που το ίδιο δεν μπορεί να φάει; Ή μήπως τα υπόλοιπα θα κρύβουν το φαγητό τους;

 

Και εμένα τρώει κολατσιό με φυστικοβούτυρο. Εάν ένα παιδάκι έχει αλλεργία στα φυστίκια, δεν θα τρώει ούτε το δικό μου φυστικοβούτυρο στο σχολείο;

 

Ειλικρινά δεν κατανοώ τη λογική σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που πραγματικά αδυνατώ να κατανοήσω είναι γιατί κάποιος να επιμείνει να στείλει φαγώσιμο κέρασμα, όταν γνωρίζει ότι με τον τρόπο αυτό θα αποκλείσει ένα παιδί. Όσο οχυρωμένο και υποστηριζόμενο να είναι ένα παιδί αυτής της ηλικίας και οι γονείς του, ειλικρινά δεν μπορώ να βρω γιατί κάποιος θα επιλέξει συνειδητά να το βάλει στη διαδικασία να ενεργοποιήσει τα "οχυρωματικά του έργα".

 

Είναι σαν να έχεις παιδί με κινητική αναπηρία και να επιλέξεις να κάνεις πάρτυ με θέμα την αναρρίχηση ή να έχει παιδί τυφλό και να χαρίζεις ταινία.

 

Υπεροχη η ιδέα με τα λέγκο.

 

Τι ακριβώς δεν μπορείς να κατανοήσεις? Τόσο παράλογο σου φαίνεται στη γιορτή ενός παιδιού να κεραστούν γλυκάκια? Αυτό είναι το σύνηθες. Δε νομίζω ότι κάποιος θα το κάνει εσκεμμένα για να ενεργοποιήσει τα "οχυρωματικά έργα" του παιδιού που έχει αλλεργία. Άσε που μπορεί και να αγνοεί το γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν έχει ένα παιδί γενέθλια δεν θα κόψει τούρτα επειδή υπάρχει παιδάκι με αλλεργία στην τάξη; Εκτός και αν απαγορεύονται γενικά από το σχολείο τα φαγώσιμα...

Αν γιορτάζει, θα κεράσει lego και τα υπόλοιπα 24 παιδιά; Το ίδιο το παιδάκι με την αλλεργία να το κεράσει κάτι άλλο (πχ παιχνίδι ή έστω φαγώσιμο χωρίς γλουτένη). Θα κάνει το ίδιο όμως για όλη την τάξη;;

 

Αφήστε τα κεράσματα. Την ώρα του φαγητού την σκεφτήκατε; που μπορεί να βλέπει τα παιδιάκια να τρώνε κάτι που το ίδιο δεν μπορεί να φάει; Ή μήπως τα υπόλοιπα θα κρύβουν το φαγητό τους;

 

Και εμένα τρώει κολατσιό με φυστικοβούτυρο. Εάν ένα παιδάκι έχει αλλεργία στα φυστίκια, δεν θα τρώει ούτε το δικό μου φυστικοβούτυρο στο σχολείο;

 

Ειλικρινά δεν κατανοώ τη λογική σου.

 

Πόσο μα πόσο συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

τουρτα δε θα κοψει στο παρτυ?τοσο φοβερο ειναι να μην κοψει στο σχολειο?τωρα για το κολατσιο αυτο ειναι δεδομενο στα παιδια οτι τρωει ο καθενας το δικο του

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε μπορει να δωσει χυμο,αυτοκολλητα,χιλια δυο μπαρμπαδελακια που τα μικρα θα τα χαρουν περισσοτερο.αν το παιδακι ηταν στη δικη μου ταξη αυτο θα γινοταν,,,,

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Το κολατσιό ειναι άλλη ιστορία γιατι ειναι κάτι που το παίρνει το παιδι απο το σπίτι σου για το ίδιο όχι για να κεράσει όλη την τάξη. Το γλυκό η το κέρασμα σε μια γιορτή ειναι για όλους εκτός απο αυτόν που δεν μπορεί να το φάει (στην συγκεκριμένη περίπτωση το 4χρονο κοριτσάκι)

 

Δηλαδή αν εγώ εχω γενέθλια και θέλω να κεράσω τους συναδέλφους μου κάτι και ανάμεσα σε αυτούς υπάρχει και κάποιος που έχει αλλεργία η κάτι που δεν του επιτρέπει να φάει πχ τούρτα ειναι σαν να τον γράφω κανονικά αν πάω για κεραςμα με μια τεράστια πεντανόστιμη τούρτα χωρίς να εχω προνοηςει Να πάρω και κάτι ειδικά για αυτόν τον συνάδελφο. και τι ωραία όλοι οι άλλοι να τρώνε και αυτός απλά να κοιτάει.

Ε συγνώμη αλλα εμένα προσωπικά δεν θα το σήκωνε ο οργανισμός μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κολατσιό ειναι άλλη ιστορία γιατι ειναι κάτι που το παίρνει το παιδι απο το σπίτι σου για το ίδιο όχι για να κεράσει όλη την τάξη. Το γλυκό η το κέρασμα σε μια γιορτή ειναι για όλους εκτός απο αυτόν που δεν μπορεί να το φάει (στην συγκεκριμένη περίπτωση το 4χρονο κοριτσάκι)

 

Δηλαδή αν εγώ εχω γενέθλια και θέλω να κεράσω τους συναδέλφους μου κάτι και ανάμεσα σε αυτούς υπάρχει και κάποιος που έχει αλλεργία η κάτι που δεν του επιτρέπει να φάει πχ τούρτα ειναι σαν να τον γράφω κανονικά αν πάω για κεραςμα με μια τεράστια πεντανόστιμη τούρτα χωρίς να εχω προνοηςει Να πάρω και κάτι ειδικά για αυτόν τον συνάδελφο. και τι ωραία όλοι οι άλλοι να τρώνε και αυτός απλά να κοιτάει.

Ε συγνώμη αλλα εμένα προσωπικά δεν θα το σήκωνε ο οργανισμός μου.

Με αυτή τη λογική θα πρέπει να κάνουμε κατάλογο στο τι αλλεργία έχει ο καθένας και ποιο είναι το γούστο του. Ο Γιάννης έχει αλλεργία στο φιστίκι. Η Ελένη στα φρούτα. Του Γιώργου δεν του αρέσει η σοκολάτα! Η Μαρία κάνει δίαιτα και θα είναι προσβολή να κεράσω κάτι τόσο παχυντικό! Ε όχι ρε παιδιά! Θα κεράσω αυτό που θέλω εγώ και ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του αν θα φάει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν εγώ εχω γενέθλια και θέλω να κεράσω τους συναδέλφους μου κάτι και ανάμεσα σε αυτούς υπάρχει και κάποιος που έχει αλλεργία η κάτι που δεν του επιτρέπει να φάει πχ τούρτα ειναι σαν να τον γράφω κανονικά αν πάω για κεραςμα με μια τεράστια πεντανόστιμη τούρτα χωρίς να εχω προνοηςει Να πάρω και κάτι ειδικά για αυτόν τον συνάδελφο. και τι ωραία όλοι οι άλλοι να τρώνε και αυτός απλά να κοιτάει.

Ε συγνώμη αλλα εμένα προσωπικά δεν θα το σήκωνε ο οργανισμός μου.

 

Είπα ότι μπορεί να πάρει κάτι άλλο (πχ παιχνιδάκι ή γλυκάκι χωρίς γλουτένη που όμως το διακινδυνεύει) ειδικά για το παιδάκι κάποιος. Όχι όμως να πάρει σε όλους κάτι άλλο για να μην ζηλέψει.

Δηλαδή επειδή ο συνάδελφος δεν μπορεί να φάει τούρτα δεν θα κόψεις καθόλου; και θα τους κεράσεις όλους πορτοκαλάδα; το βρίσκεις σωστό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική θα πρέπει να κάνουμε κατάλογο στο τι αλλεργία έχει ο καθένας και ποιο είναι το γούστο του. Ο Γιάννης έχει αλλεργία στο φιστίκι. Η Ελένη στα φρούτα. Του Γιώργου δεν του αρέσει η σοκολάτα! Η Μαρία κάνει δίαιτα και θα είναι προσβολή να κεράσω κάτι τόσο παχυντικό! Ε όχι ρε παιδιά! Θα κεράσω αυτό που θέλω εγώ και ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του αν θα φάει ή όχι.

 

Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή μιλήσαμε για ενήλικες (συναδέλφους στο παράδειγμα) μου έχει τύχει να μου πει πολλές φορές κάποιος "ευχαριστώ δεν θα πάρω γιατί είμαι αλλεργικός, κάνω δίαιτα, νηστεύω, είμαι vegan, είμαι χορτοφάγος, κτλ... Τόσο τραγικό είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη δια ενηλικες μιλαμε τοση ωρα και εγω παρανοησα?η για ενα τετραχρονο στο χωρο του σχολειου?

 

και το τετράχρονο πρέπει να μάθει να λέει "όχι ευχαριστώ γιατί έχω αλλεργία".

 

Εκτός από το σχολείο, μπορεί κάποιος να του προσφέρει κάτι σε ανύποπτο χρόνο ή και το ίδιο να μην κατανοεί τη σοβαρότητα της κατάστασης.

 

Το ότι πρότεινα να πάρουν γνώμη από ψυχολόγο για το πως να το χειριστούν, βλέπω προσπεράστηκε...

 

Μετά στο δημοτικό τι θα κάνει το παιδάκι; Πάλι θα πιάνει όλους τους γονείς η θεματοθέτρια να μην κερνάνε φαγητό; ή το κυλικείο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...