Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς αντιμετωπίζει το προνήπιο παιδάκι με πολυτροφικές αλλεργίες


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Η κόρη μου θα πάει τον Σεπτέμβρη στο προνήπιο.

Εχει αλλεργία στα γαλακτοκομικά και το αυγό και επίσης όλα δείχνουν οτι εχει και κοιλιοκάκη (έχουμε κάνει τις πρώτες εξετάσεις και περιμένουμε την τελική επίσημη διάγνωση αλλά η παιδογαστρεντερολόγος δεν έχει αμφιβολία οτι πρόκειται για κοιλιοκάκη).

 

Στο παιδί έχω κάνει μια πρώτη συζήτηση για το τι πρέπει να προσέχει αλλά είναι όλα ακόμα πολύ φρέσκα και δεν έχει προλάβει να "εκπαιδευτεί" και να ξεχωρίζει τις απαγορευμένες τροφές. Θα το έχω δουλέψει κι άλλο μέχρι τον Σεπτέμβρη αλλά είναι μικρή ακόμα για να είμαι ήσυχη οτι δε θα φάει κάτι απαγορευμένο καταλάθος.

 

Και δεν είναι μόνο τα τρόφιμα.Η δε γλουτένη είναι ακόμα και στις πλαστελίνες, στην αλευρόκολλα, στα ζυμαρικά που χρησιμοποιούν κάποιες φορές σε χειροτεχνίες κλπ.

Θα μιλήσω με τις νηπιαγωγούς αλλά πόσο ρεαλιστικό είναι να προσαρμόσουν το πρόγραμμά τους στο πρόβλημά μας;

 

Επίσης το μεγάλο μου άγχος είναι τα κεράσματα των συμμαθητών σε γιορτές, η τούρτα που θα φέρνουν στα γενέθλια κλπ. Ανησυχώ και για το να μη φάει κάτι καταλάθος, επειδή θα το ζηλέψει κλπ. Αλλά ανησυχώ πάρα πολύ και για το αν θα στενοχωρηθεί όταν όλα τα παιδάκια θα τρώνε το κέρασμά τους και σε αυτήν θα πει η δασκάλα οτι δεν μπορεί να φάει.

Επίσης ανησυχώ για το αν όλο αυτό περιθωριοποιήσει το παιδί, αν θα την κοροιδέψουν οτι είναι "άρρωστη" κλπ.

 

Υπάρχει επίσημη γραμμή προς τα νηπιαγωγεία για το πώς πρέπει να διαχειρίζονται τέτοιες περιπτώσεις μέσα στην τάξη;

 

Θα ήθελα πολύ να μάθω την εμπειρία κάποιας εκπαιδευτικού αν υπάρχει στην παρέα μας.

 

 

Επίσης σκεφτόμουν κάποια στιγμή στην αρχή της χρονιάς να φτιάξω ένα μικροδωράκι για τους συμμαθητές της μικρής και μέσα να βάλω και μια όμορφη επιστολή σε φιλικό ύφος μαμάς-προς-μαμά προς τους γονείς τους. Να εξηγώ το θέμα μας και να παρακαλέσω όταν έχουν σκοπό να στείλουν κάποιο κέρασμα ή τούρτα στο σχολείο να ενημερώσουν την νηπιαγωγό 1-2 μέρες νωρίτερα ώστε να με ειδοποιήσει να φτιάξω κι εγώ κάτι αντίστοιχο (χωρίς γλουτένη ή γάλα) και να το έχω δώσει στην νηπιαγωγό την ίδια μέρα. Ωστε να εχει και η κόρη μου να φάει το αντιστοιχο δικό της. Ούτε αυτή να στενοχωριέται, ούτε η νηπιαγωγός να μπαίνει σε διαδικασίες.

Ή σκεφτόμουν επίσης να πω πως με μεγάλη μου χαρά θα αναλάμβανα με δικά μου εντελώς έξοδα να φτιάξω κάτι για όλη την τάξη στη γιορτή του παιδιού τους ή ακόμα να το παραγγείλουν σε ζαχαροπλαστείο που φτιάχνει gluten free/dairy free (υπάρχουν στην περιοχή μας) και να το πληρώσω εγώ.

 

Εσάς σαν μαμάδες, πώς θα σας φαινόταν να λαμβάνατε μια τέτοια επιστολή; Θα με περνούσατε για παρανοϊκή, θα το βρίσκατε παρεξηγήσιμο/προσβλητικό/ενοχλητικό; Μήπως τα κάνω χειρότερα και δημιουργηθεί ένα κλίμα περιθωριοποίησης απέναντι στο παιδί;

 

 

Εχω τη στενοχώρια μου για τη διάγνωση, εχω και το άγχος τι θα γίνει στο προνήπιο με όλα αυτά... Και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω αφενός για να προστατεύσω την υγεία του παιδιού και αφετέρου την ψυχολογία του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 269
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ε.. δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα, είναι ένα μεγάλο θεμα αυτό, δεδομένου ότι τα κεράσματα πάνε κι έρχονται σε αυτές τις ηλικίες.

 

Καλά να το γνωρίζεις, τότε προλαβάινεις να κάνεις κάτι. Ομως όταν δεν το ξέρεις - είναι σίγουρο πως θα υπάρξουν τέτοιες στιγμές, τότε θα έχεις πρόβλημα.

Η ιδέα σου όμως, το να υπάρχει πάντα εύκαιρο ένα σνακ για το παιδί στο σχολείο, στα χέρια της νηπιαγωγού για τις στιγμές των κερασμάτων, είναι νομίζω η τέλεια λύση!

 

Τις αλλεργίες αυτές το παιδάκι θα τις έχει για πάντα;; Είναι ζήτημα ζωής; Δηλαδή εννοώ, αν φάει πχ τοστάκι κατά λάθος, που έχει γλουτένη, τι θα του συμβεί; Ρωτάω με την ευκαιρία γιατί δεν ξέρω τι είναι η κοιλιοκάκη, αν και την έχω ακουστά.

 

Περιθωριοποιηση δεν θα υπάρξει μεταξύ των παιδιών, να είσαι βέβαιη. Αυτό που σίγουρα θα υπάρξει, είναι η αδιαφορία από κάποιους γονείς, είτε επειδή δεν θα σπουδαιολογήσουν το πρόβλημα σου, ή δεν ενδιαφέρονται πως θα το λύσεις ή και δεν έχουν την μόρφωση για να το κατανοήσουν.

 

Και το παιδί είναι πολύ μικρό για να μπορεί να κρίνει ή να ξεχωρίσει, απ'του χρόνου θα τα καταφέρνει λίγο περισσότερο νομίζω. Επίσης ναι, θα έρθουν ώρες που θα ζηλέψει πολύ. Αυτό σίγουρα το ζείτε ήδη, έτσι;

 

Η αλευρόκολα και τα υλικά χειροτεχνίας τι σχέση έχουν; είναι και δερματικό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ναι θα σε εβρισκα λιγο παρανοικη.Δλδ σε μια ταξη με 20 παιδια θα αναλάβεις εσυ να πληρωνεις κάθε φορα το κερασμα...βαλε γιορτες,βαλε γεννεθλια για όλα τα παιδια?Κουλαρε λιγο.

 

Προσωπικα...εγω σα μαμα δε θα εκανα τπτ.Εννοω δε θα εξεθετα το παιδι ετσι με το να κατσω να ενημερωσω ολες τις οικογενειες ότι το παιδι μου εχει αυτό κι αυτό το πρόβλημα.Το εκθέτεις μονη σου ετσι.Θεωρω πιο σωστο ζητησεις απο τη νηπιαγωγο οτι κερασμα δινεται να το δινει στο τελος ώστε να το παιρνεις εσυ και να βλέπεις αν μπορεις η όχι να της το δινεις.Μετα να αναλαβει η νηπιαγωγος να ενημερωσει τους γονεις ότι υπαρχει ένα παιδακι στην ταξη (χωρις να πει ποιο είναι) το οποιο εχει θεμα με τροφικες αλλεργιες αρα οποιο κερασμα δινουν να είναι κατι που θα κρατιεται μεχρι το τελος του σχολικου ωραριου γιατι τοτε θα μοιράζονται.Τοσο απλα και είμαι σιγουρη ολοι οι γονεις θα το σεβαστουν.Εσυ από την πλευρα σου σε κάθε κερασμα που θα παιρνεις θα εξηγεις στο παιδι ότι δε μπορει να το φαει και θα της δινεις κατι δικο σου που να μπορει να το φαει.Ετσι και το παιδι θα συνηθισει.Εμας στο δικο μας νηπιαγωγειο φετος ετσι κι αλλιως η δασκαλα ειχε πει όχι τουρτες και τα περισσοτερα κερασματα τα επαιρναν τα παιδια στο Σπιτι και τα ετρωγαν...δε τα ετρωγαν εκει.Ηταν λιγες οι φορες που εφαγαν εκει κατι.Επισης να πας κατι στη δασκαλα να εχει να μπορει να δωσει γιατι η δικη μας τα κερναγε και από μονη της κατά καιρους καραμελιτσες,σοκολατακια κλπ.

 

Νομιζω με καλη διαθεση και καλη συνενοηση με τη δασκαλα θα βρειτε μια λυση.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, οι νηπιαγωγοι αντικειμενικα μιλωντας δεν μπορουν να εξαλειψουν ολους τους πιυανοτς κινδυνους για καποιο παιδι στην ταξη. Σιγουρα πρεπει να ειναι ενημερωμενοι οι εκπαιδευτικοι για ο,τι θεμα εχει καθε παιδι (οχι μονο θεμα υγειας, αλλα γενικα).

Τωρα, το παιδι εχει θεμα και με την επαφη με γλουτενη ή μονο με την τροφη που περιεχει γλουτενη; Αν ειναι το πρωτο ειναι πολυ δυσκολο, και εγω προσωπικα δεν ηερω τι θα μπιρουσα να ξανω, αν οντως υπαρχει γλουτενη πχ στην πλαστελινη που ειναι σημαντικο υλικο νηπιαγωγειου (τα μακαρονθα αντικαθιστανται, οπως και το ζυμαρι, αν και η μαγειρικη ειναι επισης πολυ σημαντικη και υοαρχουν και επισκεψεις σε φουρνους κλπ). Αν τωρα το ιεμα ειναι στις τροφες τα πραγματα ειναι πιο ευκολα. Απο τη μια εσυ στο σπιτι πιπιλιζεις το μυαλο του παιδιου με το τι μπιρει να φαει και τι οχι, του βαζεις για κολατσι ή και φαγητο μονο τις επιτρεπομενες τροφες και σε περιπτωση παρτυ (που στο σχολειο το ξερουν απο την προηγουμενη ή ας ζητησει η νηπιαγωγος να το ξερει απο την προηγουμενη γιατι υπαρχει σοβαρος λογος) δινεις, οπως ειπες, κατι καταλληλο.

 

Οσο για το γραμμα στις μαμαδες δεν το θεωρω κακο, αλλα θα πρεπει να γινει σε συνεργασια με το σχολειο, ωστε το σχολειο να γνωριζει επακριβως το θεμα υγειας του παιδιου και να μολησει και η νηπιαγωγος στους γονεις στην πρωτη συναντηση (συνηθως μετα τον αγιασμο)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

xenia, η αλλεργία στα γαλακτοκομικά και το αυγό είναι κάτι που ξεπερνιέται και είμαστε σε καλό δρόμο. Ελπίζω πως του χρόνου τέτοιο καιρό θα τα τρώμε (ήδη απέχουμε 4,5 μήνες). Απλά για να ξεπεραστεί θέλει καλή αποχή, να επουλωθεί πλήρως το έντερο, και να γίνει σταδιακή επανεισαγωγή όταν θα είναι ο οργανισμός έτοιμος. Αυτό σημαίνει οτι κάθε "ατυχημα' που θα γίνεται στο σχολείο θα μας φέρνει πίσω γιατί ο οργανισμός θέλει 15 μέρες να καθαρίσει από την τροφή αυτή και ξανά μανά από την αρχή να ηρεμήσει το έντερο κλπ.

 

Η κοιλιοκάκη είναι αυτοάνοσο νόσημα και το έχεις εφ'ορου ζωής. Αυτό το ανακαλύψαμε πριν λίγες μέρες, λίγο τυχαία στα πλαίσια άλλων εξετάσεων που κάναμε για τις αλλεργίες. Είναι μια πιο σοβαρή μορφή δυσανεξίας στη γλουτένη. Η κατανάλωση γλουτένης καταστρέφει τις λάχνες του εντέρου με αποτέλεσμα να μην απορροφώνται τα θρεπτικά συστατικά, το παιδί να έχει θέμα με την ανάπτυξή του, οστεοπόρωση κλπ και σε προχωρημένο βαθμό καταστροφής συχνά εξελίσσεται σε καρκίνο.

Οπότε δεν υπάρχει ο φόβος να έχει το παιδί κάποια άμεση αλλεργική αντίδραση, αναφυλακτικό σοκ, να χρειάζεται άμεση χορήγηση αδρεναλίνης κλπ. Αλλά θα γίνεται ζημιά εσωτερικά στο έντερο, η οποία δουλεύει αθροιστικά κάθε φορά που τρώει κάτι καταλάθος, και είναι σοβαρή.

 

 

Νiki81, πολύ φοβάμαι πως αναγκαστικά οι γονείς θα το μάθουν οτι πρόκειται για το συγκεκριμένο παιδί. Όλο και σε κάποιο πάρτυ σε σπίτι δε θα μας καλέσουν; Δε μπορώ να την απομονώσω. Θα πρέπει να κουβαλάω δικό μας φαγητό, οπότε θα το μάθουν.

Θα μου πεις βέβαια δεν είναι ακριβώς το ίδιο...

Ωστόσο αν με το γράμμα αυτό, προλάβω έστω και 3-4 ατυχήματα μέσα σε όλα που θα έχουμε, είναι κέρδος για το παιδί. Γι' αυτό είμαι σε δίλημμα.

Η ιδέα να ζητήσω να δίνονται τα κεράσματα στο τέλος είναι καλή, ευχαριστώ!

 

 

emmaki, η γλουτένη έχει δυστυχώς μεγάλο θέμα με την επιμόλυνση. Αυτός είναι ο μεγάλος βραχνάς όλων των κοιλιοκακικών. Το να αγοράζεις προϊόντα gluten free οταν μαγειρεύεις στο σπίτι σου είναι το εύκολο. Η επιμόλυνση είναι το πρόβλημα.

Για να καταλάβεις το βαθμό της ευαισθησίας πχ δεν πρέπει να φας κρέας που έχει ψηθεί σε σχάρα στην οποία είχε στο παρελθόν ψηθεί ψωμί, δεν πρέπει να φας κάτι που έχει ανακατευτεί με ξύλινη κουτάλα γιατί όσο καλά κι αν έχει πλυθεί το ξύλο έχει εμποτιστεί με γλουτένη, δεν πρέπει να φιλήσεις στο στόμα κάποιον που έχει νωρίτερα πιει μπύρα.

Δερματικά πρέπει επίσης να χρησιμοποιείς καλλυντικά gluten free κλπ.

Αλλά το πρόβλημα με την πλαστελίνη και την αλευρόκολλα είναι περισσότερο οτι μπορεί αφού τα πιάσει το παιδί να βάλει τα χέρια στο στόμα χωρίς να τα έχει πλύνει πολύ πολύ πολύ καλά πρώτα.

Ευτυχώς υπάρχουν gluten free πλαστελίνες και μαρκαδόροι (ναι, έχουν και οι μαρκαδόροι θέμα) οπότε μπορώ να κάνω μια συνεννόηση σε αυτό με τη δασκάλα και να προμηθεύσω εγώ με τέτοια υλικά είτε την τάξη είτε για το δικό μου παιδί έστω...

Ζυμαρικά, αλεύρια και ζύμες υπάρχουν όλα gluten free και θα πρέπει κι εκεί να κάνω μια συνεννόηση με τη δασκάλα.

Όπως και να έχει η ποσότητα που θα περάσει τελικά στον οργανισμό της από πράγματα με γλουτένη που θα αγγίξει, θα είναι μικρότερη από αυτή που θα περάσει αν φάει κάτι απαγορευμένο.

 

Οπότε αυτό που με ανησυχεί κυρίως είναι οι τροφές.

Και δυστυχώς είναι πάρα πολύ δύσκολο να τις ξεχωρίσει ένα τόσο μικρό παιδί τις απαγορευμένες τροφές γιατί η γλουτένη δεν είναι μόνο στα προφανή, ψωμί-μπισκότο-κεικ-μακαρόνια. Μπορεί να είναι πχ ακόμα και στο ξύδι ή σε ένα μπαχαρικό. Εγώ προσπαθώ να της περάσω οτι δε θα τρώει τίποτα από άλλους χωρίς να ρωτήσει αν έχει γλουτένη εμένα ή τη δασκάλα της.

 

Έχω ακούσει περίπτωση που οι δασκάλες απαγόρευσαν τελείως τα κεράσματα και τις τούρτες κλπ επειδή υπήρχε στην τάξη παιδάκι με κοιλιοκάκη (αφού προσκομίστηκε από τους γονείς επίσημη διάγνωση από δημόσιο νοσοκομείο).

Κι αυτό όμως μου φαίνεται υπερβολή και θα είναι κρίμα και για τα υπόλοιπα παιδάκια.

 

Aπ' οτι καταλαβαίνω δηλαδή emmaki δεν υπάρχουν επίσημες οδηγίες για το πώς χειρίζονται τέτοια θέματα στο σχολείο.

Ελπίζω να πέσω σε ευαισθητοποιημένη και συνεργάσιμη δασκάλα.

 

Αν τα σχολεία ανοίγουν γύρω στις 11/9 πότε μπορώ να βρω τις δασκάλες να μιλήσουμε; Βρίσκονται στο σχολείο και λίγο νωρίτερα, τις προηγούμενες μέρες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισημες οδηγιες δεν υπαρχουν, οχι. Πως θα μπορουσαν, αλλωστε, να υπαρχουν και να καλυπτουν τα παντα! Βλεπεις, δεν ειναι μονο η δικη σας περπτωση, αλλα 1002 (και περισσοτερα, αλλα νοσηματα! Μονο συννενοηση με τους γονεις και ενημερωση απο τους γονεις για οτι μπορει να υπαρχει.

 

Τα σχολεια ανοιγουν για τους μαθητες στις 11/9 αλλα οι εκπαιδευτικοι ειναι εκει απο τη 1/9. Εκτος αν κσποια απο αυτες τις μερες ειναι σαβωατοκυριακο (δεν εχω ημερολογιο μπροστα μου για να δω) οποτε μιλαμε για την επομενη εργασιμη

Link to comment
Share on other sites

Λογικα Αφου πατε προνήπιο το σεπτεμβριο θα κανεις αιτγςγ Και θα ζητγσει χαρτι γιατρού.γιατι εμεις οταν γράφτηκατε φετος στο νήπιο μου ζητησαν χαρτι απο το γιατρο,για το μικρο. Μου που εχει καποιο θεμα η Παιδιατρος εγραψε αναλυτικα το προβλημα που εχει και τι απαγορεύεται αυτο το κατάθεσα μετα στη διευθύντρια μαζι με την αιτησγ.επισγς συμφωνώ οτι δεν μπορεις να πληρωνεις ολα τα κεράσματα γιατι και οικονομικα να σε παιρνει η παρεξηγηση θα γινει!εγω απλα θα ζητούσα απο την δασκαλα να ενημερωσει οτι υπαρχει ενα παιδακι με αυτο το θεμα και να τους παρακαλέσει στο ζαχαροπλαστείο που θα παργγειλουν πχ την τουρτα να κανουν μια μικρη παστουλα μονο γι αυτη με τα υλικά που θα εχεις πει οτι επιτρέπετε,αλλιως θα υπαρχει στο γραφείο της δασκάλας καποιο σνακ για τέτοιες περιπτώσεις που θα το εχεις παει εσυ.αλλα η δουλειά εξαρτάται απο εσενα εγω συνεχεια του αναφέρω τι πρεπει να κανει και τι οχι και προσπαθω να του εξηγήσω οτι καθε παιδακι ειναι ξεχωριστο,μοναδικό ...με τις δικές του ιδιαιτερότητες ...

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα για να σε στεναχωρήσω. Δυστυχώς. Το έχω ζήσει και από τις δυο πλευρές, της μαμάς και της νηπιαγωγού κι έχω να σου πω, πως ότι και να κάνεις κανείς δε συμμορφώνεται.

 

Τι για εναλλακτικά κεράσματα μη φαγώσιμα είπαμε και επιμέναμε, τι για κεράσματα που είναι συσκευασμένα και μοιράζονται στο τέλος της ημέρας, όλα τα είπαμε και τα κάναμε. Δεν ιδρώνει το αυτί κανενός. Ελάχιστοι είναι οι γονείς που ανταποκρίνονται και δυστυχώς ελάχιστοι και οι συνάδελφοι. Οι περισσότεροι άνθρωποι απλά δεν αντιλαμβάνονται πόσο σοβαρό είναι το θέμα αυτό. Θα βρεις κι εδώ μέσα συζητήσεις που υποστηρίζω το πλέον αυτονόητο "δεν προσφέρουμε τρόφιμα σε κανένα παιδί" ειδικά όταν υπάρχουν τέτοια ζητήματα, και φαίνομαι η τρελή του χωριού.

 

Να έχεις απόθεμα από τα δικά σας στο σχολείο, να φροντίσεις την ψυχολογία του παιδιού που θα γίνεται χάλια από τη σύγκριση και να έχεις διαρκώς στο μπίρι μπίρι τους εκπαιδευτικούς. Ελπίζω σύντομα αυτό το πράγμα να σταματήσει στα σχολεία. Είναι κρίμα.

 

Όσο για τις πλαστελίνες και τα ζυμαρικά, λύνεται όπως είπες. Btw κάνετε gaps;

 

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς σου στέλνω και πραγματικά σου εύχομαι να βρεις καλύτερη ανταπόκριση από αυτή που βρήκα εγώ. Παρόλα αυτά να ξέρεις ότι δεν το βάζω κάτω και σε κάθε χρονιά επιμένω τουλάχιστον τα παιδιά της τάξης μου να μην μπαίνουν σε αυτές τις διαδικασίες.... σιγά σιγά ο κόσμος ενημερώνεται ελπίζω σύντομα να αρχίσουν να μπαίνουν στο νόημα και περισσότεροι συναδελφοι και περισσότεροι γονείς. Ο κοινωνικός αποκλεισμός είναι χειροτερος κι από την επιμόλυνση ακόμη.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι ως μαμά αν λάμβανα ένα δεματάκι σαν αυτό που σκέφτεσαι, θα το έπαιρνα πάρα πολύ σοβαρά. Εγώ θα σου έλεγα να το κάνεις και να βάλεις μέσα και το τηλέφωνό σου. Όχι βέβαια να προσφερθείς να αγοράσεις εσύ την τούρτα, αλλά να το ξέρεις για να φτιάξεις κάτι άλλο (και στις περιπτώσεις που πέσεις σε κάποια ψαγμένη να την προβληματίσεις μήπως τροποποιήσει το κέρασμα).

Δεν θα πιάσει σε όλες πιθανώς, αλλά θα πιάσει σε κάποιες. Άσε που μπορεί να ανακαλύψεις ότι υπάρχει και άλλη παρόμοια περίπτωση στην τάξη.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι λέω ΑΝΝΑ24, μάλλον θα το κάνω και έστω σε 1-2 να εισακουστώ θα είναι κέρδος για το παιδί... Απλά θέλει καλή συνεννόηση με τη δασκάλα και λεπτό χειρισμό από μέρους μου στο πώς θα το γράψω...

 

 

miriki, μου έκανες της καρδιά περιβόλι :)

Σκέφτομαι αυτές τις μαμάδες που έχουν παιδάκι με σοβαρή άμεσου τύπου αλλεργία και κυκλοφορούν με ένεση αδρεναλίνης στην τσάντα...αυτές πόσο θα τρέμουν όταν τα στέλνουν σχολείο...

Θα κάνω ό,τι μπορώ και απλά θα προσεύχομαι να περάσουν γρήγορα τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια της σχολικής μας ζωής...

 

Για την gaps εχω διαβάσει λίγο αλλά δεν κάνουμε ακόμη. Καλά καλά ούτε τη γλουτένη δεν έχουμε κόψει ακόμη γιατί πρέπει να ολοκληρωθούν οι εξετάσεις, αλλιώς αλλοιώνονται τα αποτελέσματα. Λογικά από την επόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσουμε επισήμως την αποχή.

Ωστόσο δεν είμαι σίγουρη οτι θα ξεκινήσω με gaps. Ήδη απέχουμε από γαλακτοκομικά και αυγό και αυτό περιορίζει τη διατροφή πάρα πολύ. Θα προστεθεί και η γλουτένη και θα ζοριστούμε ακόμα περισσότερο. Νομίζω οτι θα πελαγώσω αν κόψω σε αυτή τη φάση και όσπρια, ρύζι, καλαμπόκι...

Σκέφτομαι να ξεκινήσουμε με τη γλουτένη και μόλις βρούμε τους ρυθμούς μας λίγο μετά να πάμε για gaps.

Ισως ως τότε να έχει πάει η καλύτερα και η αλλεργία στα γαλακτοκομικά και το αυγό και να έχουμε επανεισάγει κάποιες τροφές.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σκεφτόμουν κάποια στιγμή στην αρχή της χρονιάς να φτιάξω ένα μικροδωράκι για τους συμμαθητές της μικρής και μέσα να βάλω και μια όμορφη επιστολή σε φιλικό ύφος μαμάς-προς-μαμά προς τους γονείς τους. Να εξηγώ το θέμα μας και να παρακαλέσω όταν έχουν σκοπό να στείλουν κάποιο κέρασμα ή τούρτα στο σχολείο να ενημερώσουν την νηπιαγωγό 1-2 μέρες νωρίτερα ώστε να με ειδοποιήσει να φτιάξω κι εγώ κάτι αντίστοιχο (χωρίς γλουτένη ή γάλα) και να το έχω δώσει στην νηπιαγωγό την ίδια μέρα. Ωστε να εχει και η κόρη μου να φάει το αντιστοιχο δικό της. Ούτε αυτή να στενοχωριέται, ούτε η νηπιαγωγός να μπαίνει σε διαδικασίες.

Ή σκεφτόμουν επίσης να πω πως με μεγάλη μου χαρά θα αναλάμβανα με δικά μου εντελώς έξοδα να φτιάξω κάτι για όλη την τάξη στη γιορτή του παιδιού τους ή ακόμα να το παραγγείλουν σε ζαχαροπλαστείο που φτιάχνει gluten free/dairy free (υπάρχουν στην περιοχή μας) και να το πληρώσω εγώ.

 

Εσάς σαν μαμάδες, πώς θα σας φαινόταν να λαμβάνατε μια τέτοια επιστολή; Θα με περνούσατε για παρανοϊκή, θα το βρίσκατε παρεξηγήσιμο/προσβλητικό/ενοχλητικό; Μήπως τα κάνω χειρότερα και δημιουργηθεί ένα κλίμα περιθωριοποίησης απέναντι στο παιδί;

 

Εγώ θα σου έλεγα να ηρεμήσεις σε πρώτη φάση, γιατί βλέπω ότι έχεις πανικοβληθεί.

Σε δεύτερη φάση θα πρέπει να συζητήσεις με το γιατρό το μέγεθος του προβλήματος. Δηλαδή αν πιάσει πλαστελίνη πχ κινδυνεύει σοβαρά; Αν φάει μια μπουκιά με γλουτένη, πράγματι θα την πάει τόσο πολύ πίσω;

Τις οδηγίες του γιατρού θα τις μεταφέρεις επισήμως στο σχολείο και στις νηπιαγωγούς οι οποίες θα έχουν την ευθύνη να τις τηρούν.

Οι άλλοι γονείς δεν έχουν καμιά δουλειά. Εγώ πχ μπορεί να στείλω ένα κέρασμα στα γενέθλια. Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να ενημερώσω όλες τις μαμάδες μην τυχόν και κάποιο παιδάκι έχει αλλεργία σε κάτι, ούτε και βέβαια να δεχτώ να μου διαλέξουν το κέρασμα ή να μου το πληρώσουν... Είναι ευθύνη της νηπιαγωγού να προσέχει.

Αλλά και εσύ δεν πρέπει να ξεγελάς το παιδάκι σου ότι παίρνει ακριβώς τα ίδια κεράσματα με τους υπόλοιπους. Αν δεν πρέπει να φάει κάτι πρέπει να το γνωρίζει και το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν θα εστελνα ενημερωση σε αλλους γονεις με το καλημερα της σχολικης χρονιας...δεν ξερεις πως θα αντιδρασει ο καθενας και αν υποθεσουμε οτι ενας-δυο πουν καμμια κουβεντα στο δικο τους παιδακι για το δικο σου...και εκεινο μιλησει στο δικο σου...τοτε το χαμενο θα ειναι το δικο σου παιδι,αυτο θα στεναχωρηθει και μαλιστα χωρις λογο...το να κερδισεις απο εναν δυο γονεις,θα χαθει μπροστα στο να συμβει ενα ακραιο περιστατικο σαν αυτο που σου παραθετω...μπορεις να κανεις υπομονη,να μιλησεις με τους εκπαιδευτικους,να θωρακισεις το παιδι σου και οταν με το περασμα των μηνων,γνωριστεις με τις μαμαδες,τοτε το κουβεντιαζεις με οποιες επιθυμεις...ειναι αλλο πραγμα η αμεσοτητα και αλλο πραγμα να απευθυνθεις σε εναν γονεα,που δεν τον ξερεις,δεν σε ξερει και να του λες οτι εχεις διατροφικο θεμα με το παιδι σου και οτι θα ηθελες να σε ενημερωνει για το ποτε θα φτιαξει ενα κερασμα,για το ενα για το αλλο...σκεψου δηλαδη και το ασχημο σεναριο αντιδρασης...

 

ελπιζω να πεσετε σε καλες νηπιαγωγους...δεν εννοω οτι θα το προφυλαξουν διατροφικα απολυτα,γιατι αυτο πιστευω οτι δεν γινεται,αλλα να χειριζονται με τετοιον τροπο τις καταστασεις,ωστε το παιδακι σου να μην αισθανθει ποτε οτι σε κατι μειονεκτει εναντι των αλλων παιδιων...σε αυτο νομιζω σημαντικο ρολο παιζει ο εκπαιδευτικος...ομως για την αποφυγη της γλουτενης,θα εισαι απολυτα σιγουρη,μονον αν το παιδι σου τρωει οτιδηποτε του δινεις εσυ,χωρις να παιρνει ουτε μια τσιχλα απο καποιο αλλο παιδακι...και αυτο δεν ειμαι σιγουρη οτι μπορει να στο εγγυηθει καποιος εκπαιδευτικος,ουτε τωρα,αλλα ουτε και στο μελλον...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ να της περάσω οτι δε θα τρώει τίποτα από άλλους χωρίς να ρωτήσει αν έχει γλουτένη εμένα ή τη δασκάλα της.

 

Αυτό είναι το σημαντικό.

 

Και η δασκάλα δεν θα δίνει τίποτα εάν δεν έχει συνεννοηθεί μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Daenerys_T, είναι πολύ μικρό το παιδί για να μπορεί να ξεχωρίσει απολύτως τις απαγορευμένες τροφές.

Εδώ ενήλικας είσαι και δεν είσαι σίγουρος αν δεν διαβάσεις την ετικέτα ή δεν επικοινωνήσεις με την εταιρεία παραγωγής.

Της λέω και της ξαναλέω οτι δε θα τρώει τιποτα χωρίς να ρωτήσει αλλά είναι μικρό παιδάκι και πάντα μπορεί να ζηλέψει. Σκεφτείτε οτι μέχρι πριν λίγους μήνες έτρωγε τα πάντα, τα ξέρει, τα έχει δοκιμάσει, τα λαχταρά.

Τις προάλλες μου είπε στο σούπερ μάκρετ "Αχ μανούλα, έχω τόοοσο καιρό να φάω ένα μπισκοτάκι. Σε παρακαλώ πολύ πάρε μου ένα μπισκοτάκι. Να φάω μια φορά ένα τέτοιο που είναι τόσο νόστιμο, όχι όλο αυτά που φτιάχνεις εσύ.". Ένιωσα μια μαχαιριά στην καρδιά, δεν μπορείς να το καταλάβεις πώς είναι.

Και ναι η αποχή πρέπει να είναι αυστηρότατη δυστυχώς. Δεν παίζει εδώ το "ε μια φορά δεν έγινε και τίποτα για μια μπουκιά".

Δεν της κάνουμε δίαιτα για να χάσει βάρος. Είναι θέμα υγείας.

 

Και στο κάτω κάτω το να το ξεχωρίσει και να μην το φάει είναι άλλο και άλλο το αν θα στενοχωρηθεί.

 

Και σίγουρα είναι πιο εύκολη και η ζωή της νηπιαγωγού αν δε χρειάζεται να ανησυχεί μη τυχόν το παιδί μου φάει κάτι καταλάθος (μιλάμε για 4χρονα) ή να παρηγορεί τη μικρή μου που θα κλαίει επειδή όλα τρώνε τούρτα κι αυτή δε μπορεί. Και η νηπιαγωγός προτιμά μια συνολικά χαρούμενη τάξη.

 

Δεν είπα να ενημερώσει τις άλλες μαμάδες, αλλά νομίζω οτι δεν είναι παράλογο να ενημερώσει έστω τη νηπιαγωγό μια μέρα πριν. Μιλάμε για θέμα υγείας! Όχι για παραξενιά.

 

Το ξέρω δυστυχώς οτι θα υπάρξουν και γονείς που θα σκεφτούν έτσι..."σιγά μη μου διαλέξουν εμένα το κέρασμα ή μου πουν να ενημερώσω πότε θα κεράσω για τη γιορτή του παιδιού μου"...κι ας υπάρξει ένα παιδάκι που θα κλαίει την επόμενη μέρα στο σχολείο. Σκασίλα τους.

Αυτοί δυστυχώς δε θα καταλάβουν ποτέ πως είναι, παρα μόνο αν βρεθούν στη θέση μου μια μέρα.

 

Είμαι προετοιμασμένοι και για τέτοια δυστυχώς.

Λίγοι θα δείξουν ευαισθησία στο πρόβλημά μας. Αλλά όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, έστω και 3-4 ατυχήματα να προλάβω μέσα σε όοολη τη χρονιά, είναι κέρδος για την υγεία του παιδιού μου.

 

magdoulini, εχεις δίκιο στο ο,τι ίσως είναι περίεργο να γίνει με το καλημέρα σας. Δε θα ζητήσω πάντως να ενημερώνουν εμένα. Τη νηπιαγωγό να ενημερώνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Daenerys_T, είναι πολύ μικρό το παιδί για να μπορεί να ξεχωρίσει απολύτως τις απαγορευμένες τροφές.

Εδώ ενήλικας είσαι και δεν είσαι σίγουρος αν δεν διαβάσεις την ετικέτα ή δεν επικοινωνήσεις με την εταιρεία παραγωγής.

Και ναι η αποχή πρέπει να είναι αυστηρότατη δυστυχώς. Δεν παίζει εδώ το "ε μια φορά δεν έγινε και τίποτα για μια μπουκιά".

Δεν της κάνουμε δίαιτα για να χάσει βάρος. Είναι θέμα υγείας.

 

Και σίγουρα είναι πιο εύκολη και η ζωή της νηπιαγωγού αν δε χρειάζεται να ανησυχεί μη τυχόν το παιδί μου φάει κάτι καταλάθος (μιλάμε για 4χρονα) ή να παρηγορεί τη μικρή μου που θα κλαίει επειδή όλα τρώνε τούρτα κι αυτή δε μπορεί. Και η νηπιαγωγός προτιμά μια συνολικά χαρούμενη τάξη.

 

Δεν είπα να ενημερώσει τις άλλες μαμάδες, αλλά νομίζω οτι δεν είναι παράλογο να ενημερώσει έστω τη νηπιαγωγό μια μέρα πριν. Μιλάμε για θέμα υγείας! Όχι για παραξενιά.

 

Το ξέρω δυστυχώς οτι θα υπάρξουν και γονείς που θα σκεφτούν έτσι..."σιγά μη μου διαλέξουν εμένα το κέρασμα ή μου πουν να ενημερώσω πότε θα κεράσω για τη γιορτή του παιδιού μου"...κι ας υπάρξει ένα παιδάκι που θα κλαίει την επόμενη μέρα στο σχολείο. Σκασίλα τους.

Αυτοί δυστυχώς δε θα καταλάβουν ποτέ πως είναι, παρα μόνο αν βρεθούν στη θέση μου μια μέρα.

 

Είμαι προετοιμασμένοι και για τέτοια δυστυχώς.

Λίγοι θα δείξουν ευαισθησία στο πρόβλημά μας. Αλλά όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, έστω και 3-4 ατυχήματα να προλάβω μέσα σε όοολη τη χρονιά, είναι κέρδος για την υγεία του παιδιού μου.

 

 

Το ξέρω ότι είναι μικρό για να ξεχωρίσει τις απαγορευμένες τροφές. Δεν είπα κάτι τέτοιο... Είπα ότι "δεν πρέπει να ξεγελάς το παιδάκι σου ότι παίρνει ακριβώς τα ίδια κεράσματα με τους υπόλοιπους". Δηλαδή αν τα υπόλοιπα τρώνε από την τούρτα που έφερε ένας συμμαθητής, το παιδάκι σου δεν πρέπει να νομίζει ότι τρώει από την ίδια τούρτα. Πρέπει να ξέρει ότι τρώει κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους γιατί έχει αλλεργία. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι στο περιθώριο...

 

Να ενημερώσω εγώ πχ μια μερα πριν τη νηπιαγωγό ότι θα φέρω τούρτα στο σχολείο. ΟΚ, πες ότι το έκανα. Τι θα αλλάξει; Η νηπιαγωγός δεν πρέπει να του δώσει από τη δική μου τούρτα ακόμη και αν τη διαβεβαιώσω ότι δεν έχει γλουτένη. Εσύ θα εμπιστευόσουν μια ξένη μαμά; όχι.

Θα πας εσύ δική σου τούρτα για να φάει το παιδάκι σου και εκείνο ένα κομμάτι; το θεωρώ υπερβολή.

Η νηπιαγωγός θα πρέπει να σκεφτεί κάποιον τρόπο ώστε να μην νιωθει το παιδί παραγκωνισμένο που δεν θα φάει τούρτα.

 

Νομίζεις ότι δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σας επειδή βλέπω το θέμα ρεαλιστικά. Κάνεις λάθος.

Εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα να θωρακίσω το παιδί με το να καταλαβαίνει ότι πρέπει να προσέχει τι τρώει χωρίς να νιώθει μειονεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Της λέω και της ξαναλέω οτι δε θα τρώει τιποτα χωρίς να ρωτήσει αλλά είναι μικρό παιδάκι και πάντα μπορεί να ζηλέψει. Σκεφτείτε οτι μέχρι πριν λίγους μήνες έτρωγε τα πάντα, τα ξέρει, τα έχει δοκιμάσει, τα λαχταρά.

Τις προάλλες μου είπε στο σούπερ μάκρετ "Αχ μανούλα, έχω τόοοσο καιρό να φάω ένα μπισκοτάκι. Σε παρακαλώ πολύ πάρε μου ένα μπισκοτάκι. Να φάω μια φορά ένα τέτοιο που είναι τόσο νόστιμο, όχι όλο αυτά που φτιάχνεις εσύ.". Ένιωσα μια μαχαιριά στην καρδιά, δεν μπορείς να το καταλάβεις πώς είναι.

 

Εκεί να εστιάσεις. Στο πως θα την κάνεις να καταλάβει ότι δεν πρέπει να φάει εκείνο το μπισκοτάκι, ακόμα και αν ζηλεύει. Ότι το μπισκοτάκι θα την κάνει να αρρωστήσει. Μήπως να συζητήσεις το θέμα με κάποιον ψυχολόγο για να ξέρεις πως θα το χειριστείς;

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω δυστυχώς οτι θα υπάρξουν και γονείς που θα σκεφτούν έτσι..."σιγά μη μου διαλέξουν εμένα το κέρασμα ή μου πουν να ενημερώσω πότε θα κεράσω για τη γιορτή του παιδιού μου"...κι ας υπάρξει ένα παιδάκι που θα κλαίει την επόμενη μέρα στο σχολείο. Σκασίλα τους.

Αυτοί δυστυχώς δε θα καταλάβουν ποτέ πως είναι, παρα μόνο αν βρεθούν στη θέση μου μια μέρα.

 

Είμαι προετοιμασμένοι και για τέτοια δυστυχώς.

Λίγοι θα δείξουν ευαισθησία στο πρόβλημά μας. Αλλά όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, έστω και 3-4 ατυχήματα να προλάβω μέσα σε όοολη τη χρονιά, είναι κέρδος για την υγεία του παιδιού μου.

 

 

 

θα μου επιτρεψεις να σου πω με ολο το θαρρος, οτι αν ξεκινησεις να σκεφτεσαι ετσι, το χανεις το παιχνιδι...δεν θα αλλαξει η κατασταση σας,αν αρχισεις να κατηγορεις τους αλλους γονεις για την ευαισθησια που δεν θα δειξουν...δεν ξερεις τι γινεται στου αλλου το σπιτι,αρα με το μιλας και να σκεφτεσαι ετσι,κακο θα κανεις στην ψυχολογια σου αλλα και στο παιδι σου γιατι δεν θα καταφερεις να το θωρακισεις και θα περιμενεις παντα οι αλλοι να φροντιζουν να μην το στεναχωρουν,οχι να μαθει εκεινο τι πρεπει να κανει...ξερω οτι πονας σαν μητερα που το βλεπεις να σε παρακαλει για ενα μπισκοτακι και δεν γινεται να φαει,στο μελλον ισως τα πραγματα να γινουν χειροτερα,αλλα θα μου επιτρεψεις να σου πω,οτι σκοπος σου πρεπει να ειναι να βοηθησεις το δικο σου παιδι,οχι να τα βαλεις με τους γονεις που δεν σκεφτουν σε οτι κανουν, τις ιδιαιτεροτητες του δικου σου μικρου...κερδος δεν θα εχεις αν δυο τρεις γονεις οτι φτιαχνουν το κανουν με χωρις γλουτενη για να μην αισθανεται ασχημα το παιδι σου,κερδος θα εχεις,αν μαθεις το παιδι σου να μην αισθανεται ασχημα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

κερδος θα εχεις,αν μαθεις το παιδι σου να μην αισθανεται ασχημα...

 

Αυτό προσπαθώ να πω και εγώ.

 

Επίσης διάβασα κάπου αυτό:

Τι πρέπει να κάνουν οι γονείς των παιδιών με κοιλιοκάκη;

 

Βασικότερο μέλημα των γονιών των παιδιών με κοιλιοκάκη είναι να γαλουχήσουν στα παιδιά τους το αυστηρό διαιτολόγιο χωρίς γλουτένη και να γίνει τρόπος ζωής.

 

Παράλληλα θα πρέπει να συμβουλευτούν διαιτολόγο με εμπειρία για τα παιδιά με κοιλιοκάκη για να τους καθοδηγήσει για τη διατροφή του παιδιού τους. Η ενημέρωση του δασκάλου για την αρρώστια του παιδιού τους καλό θα ήταν να γίνει από τους γονιούς.

Link to comment
Share on other sites

Είπα ότι "δεν πρέπει να ξεγελάς το παιδάκι σου ότι παίρνει ακριβώς τα ίδια κεράσματα με τους υπόλοιπους". Δηλαδή αν τα υπόλοιπα τρώνε από την τούρτα που έφερε ένας συμμαθητής, το παιδάκι σου δεν πρέπει να νομίζει ότι τρώει από την ίδια τούρτα. Πρέπει να ξέρει ότι τρώει κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους γιατί έχει αλλεργία.

 

Αυτό είναι πράγματι πολύ σωστό.

 

 

Θα πας εσύ δική σου τούρτα για να φάει το παιδάκι σου και εκείνο ένα κομμάτι; το θεωρώ υπερβολή.

 

Χαχα...είναι που δε με ξέρεις τι τρελή και πεισματάρα είμαι...

Ασχετα με τη γλουτένη, απέχουμε 5 μήνες από γαλακτοκομικά και αυγό. Έχουμε πάει σε ένα σωρό παιδικά πάρτυ. Πάντα έχω δύο κομμάτια "ειδική" τούρτα μαζί μου (έχω δύο παιδάκια, έχει και η μικρή επίσης αλλεργία).

Σου φαίνεται υπερβολή αλλά η πλειοψηφία των μαμάδων με αλλεργικά παιδάκια το κάνουν (πίστεψέ με, είμαι σε αντίστοιχες ομάδες και το λέω έγκυρα). Είναι τέτοια η στενοχώρια μας για το πρόβλημα των παιδιών που κάθε τέτοιο χαμόγελο το κυνηγάμε. Προτιμώ να μπω εγώ σε έναν κόπο παραπάνω (που έτσι κι αλλιώς όταν έχεις να κάνεις με αλλεργίες μπαίνεις στην κουζίνα για τα καλά) παρά να δω το παιδάκι μου λυπημένο στη γωνία επειδή όλοι τρώνε τούρτα και θα ήθελε πολύ κι εκείνο να φάει γιατί τη θυμάται τι τέλεια γεύση έχει και τη λαχταρά. Λίγη οργάνωση θέλει, φτιάχνω μια τούρτα την κόβω σε κομμάτια και τη φυλάω στην κατάψυξη. Έχω πάντα έτοιμο ένα κομμάτι για "ώρα ανάγκης".

 

Σε ένα από αυτά τα πάρτυ, έτυχε να είναι άλλο ένα αγοράκι με αλλεργία επίσης στο γάλα. Δεν είχε δοκιμάσει τούρτα ποτέ στη ζωή του.

Όταν του δώσαμε ένα κομμάτι από τη δική μου φώναζε σαν τρελό από χαρά "γιαγιά, γιαγιά!!! τρώω ΤΟΥΡΤΑ! Κοίτα με! Κοίτα με! Τρώω τούρτα γιαγιά!"

 

Το γράφω και συγκινούμαι πραγματικά. Από εκείνη τη μέρα είπα οτι τα δικά μου τα παιδιά δε θα το νιώσουν αυτό, όσο περνάει από το χέρι μου. Κι ας είμαι όλη μέρα στην κουζίνα να χτυπάω γάλατα καρύδας και χαρουπάλευρα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα...είναι που δε με ξέρεις τι τρελή και πεισματάρα είμαι...

Ασχετα με τη γλουτένη, απέχουμε 5 μήνες από γαλακτοκομικά και αυγό. Έχουμε πάει σε ένα σωρό παιδικά πάρτυ. Πάντα έχω δύο κομμάτια "ειδική" τούρτα μαζί μου (έχω δύο παιδάκια, έχει και η μικρή επίσης αλλεργία).

Σου φαίνεται υπερβολή αλλά η πλειοψηφία των μαμάδων με αλλεργικά παιδάκια το κάνουν (πίστεψέ με, είμαι σε αντίστοιχες ομάδες και το λέω έγκυρα). Είναι τέτοια η στενοχώρια μας για το πρόβλημα των παιδιών που κάθε τέτοιο χαμόγελο το κυνηγάμε. Προτιμώ να μπω εγώ σε έναν κόπο παραπάνω (που έτσι κι αλλιώς όταν έχεις να κάνεις με αλλεργίες μπαίνει στην κουζίνα για τα καλά) παρά να δω το παιδάκι μου λυπημένο στη γωνία επειδή όλοι τρώνε τούρτα και θα ήθελε πολύ κι εκείνο να φάει γιατί τη θυμάται τι τέλεια γεύση έχει και τη λαχταρά. Λίγη οργάνωση θέλει, φτιάχνω μια τούρτα την κόβω σε κομμάτια και τη φυλάω στην κατάψυξη. Έχω πάντα έτοιμο ένα κομμάτι για "ώρα ανάγκης".

 

Σε ένα από αυτά τα πάρτυ, έτυχε να είναι άλλο ένα αγοράκι με αλλεργία επίσης στο γάλα. Δεν είχε δοκιμάσει τούρτα ποτέ στη ζωή του.

Όταν του δώσαμε ένα κομμάτι από τη δική μου φώναζε σαν τρελό από χαρά "γιαγιά, γιαγιά!!! τρώω ΤΟΥΡΤΑ! Κοίτα με! Κοίτα με! Τρώω τούρτα γιαγιά!"

 

Το γράφω και συγκινούμαι πραγματικά. Από εκείνη τη μέρα είπα οτι τα δικά μου τα παιδιά δε θα το νιώσουν αυτό, όσο περνάει από το χέρι μου. Κι ας είμαι όλη μέρα στην κουζίνα να χτυπάω γάλατα καρύδας και χαρουπάλευρα.

 

Εάν το παιδί γνωρίζει ότι τρώει από την ειδική τούρτα της μαμάς δεν έχω καμία αντίρρηση. Υπό αυτή την έννοια δεν θα είχα πρόβλημα να σε ενημερώσω αν τα παιδιά μας ήταν συμμαθητές.

Link to comment
Share on other sites

Στην τάξη της βαφτιστηρας μου υπάρχει κανόνας οτι τα κεράσματα πρέπει να ειναι συσκευασμένα και δίνονται στο τέλος της ημέρας. Επίσης εχει ζητηθεί απο τους γονείς να δίνουν ή μη φαγώσιμα κεράσματα ή φρουτα. Η πλειοψηφία απο οτι ξέρω συμμορφώνεται. Εγω πάντως σαν μαμα θα έκανα οτι περνούσε απο το χέρι μου για να προσφέρω κατι που θα μπορούσαν να το απολαύσουν ολα τα παιδάκια. Θα προτιμούσα να κεράσω ενα φρούτο ή μολυβακια ή μπαλόνια ή αυτοκόλλητα παρά να δώσω γκοφρέτες και να στεναχωρήσω κάποιο παιδι. Και πιστεύω οτι και το δικό μου παιδι θα οφελούταν απο αυτο, αν του εξηγούσα οτι ειναι πιο σημαντικό να νοιαζόμαστε να ειναι οι φίλοι μας καλα και υγιείς παρά να κάνουμε ακριβώς αυτο που θελουμε (πχ να κεράσουμε γκοφρέτες)

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα να κεράσω ενα φρούτο ή μολυβακια ή μπαλόνια ή αυτοκόλλητα παρά να δώσω γκοφρέτες και να στεναχωρήσω κάποιο παιδι. Και πιστεύω οτι και το δικό μου παιδι θα οφελούταν απο αυτο, αν του εξηγούσα οτι ειναι πιο σημαντικό να νοιαζόμαστε να ειναι οι φίλοι μας καλα και υγιείς παρά να κάνουμε ακριβώς αυτο που θελουμε (πχ να κεράσουμε γκοφρέτες)

 

Άρα να μην γίνονται καθόλου γενέθλια σε σχολεία, ώστε να αποφεύγονται οι τούρτες. Και σε ονομαστικές γιορτές να κερνάνε φρούτα.:P

 

Κοίτα προσωπικά δεν έχω αντίρρηση. Δεν χρειάζεται να συνδέουμε όλες τις γιορτές με το φαγητό. Αλλά μην φθάσουμε και στο σημείο να φοβόμαστε να κεράσουμε κάτι (στο σπίτι ή στο σχολείο) μην τυχόν και επιβαρύνουμε κάποιον άθελά μας με οποιονδήποτε τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Και πιστεύω οτι και το δικό μου παιδι θα οφελούταν απο αυτο, αν του εξηγούσα οτι ειναι πιο σημαντικό να νοιαζόμαστε να ειναι οι φίλοι μας καλα και υγιείς παρά να κάνουμε ακριβώς αυτο που θελουμε (πχ να κεράσουμε γκοφρέτες)

 

Ειναι πολύ γλυκό αυτό που γράφεις :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...