Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Cute διατροφή!


diminna

Recommended Posts

πωπω τρόμαξα με την ιστορία!!κρίμα το παιδάκι ταλαιπωρία.κι εγώ ιδέα δεν είχα ότι δεν επιτρέπεται. Ολόκληρο του το έδωσα ναι.

σήμερα έχει καταρροή και λίγο πυρετό. Είναι πολύ φουντωμένος από την αλλεργία.

Έχει καλές μέρες, περιμένω λίγο να καταλαγιάσουν τα σπυράκια και θα βγούμε.

Συνεχίζουμε αντιφλεγμονώδες, εισπνοές, χυμό πορτοκάλι (ήπιε τελικά με μπόλικα παραμύθια) και vix..

 

Αντε περαστικα...

Καλα άσχετο αλλα τις εισπνοές τι τις έδωσε; Εχει άσμα;;

Ασε δεν μιλάω καλυτερα και εμάς στην ελλαδα ολοι οι παιδιατροι μας έδιναν εισπνοές με το που βλέπανε μυξα! (Που ειναι το εμοτικον για τον εμετό, δεν το βρίσκω!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για τον εντονο βηχα ξερετε κατι?πολυ εντονο,,,ανασα δεν παιρνει

Δεν ξέρω τι ηλικίας είναι το παιδί σου, αλλά πέρα από σιρόπι είναι κάτι σταγόνες (πολύ τούρμπο, θα σου στείλω π.μ.). Θέλει πολύ προσοχή, όμως, να μιλήσεις με τον/την παιδίατρό σου πριν χορηγήσεις. Εγώ τις φοβάμαι, κι ευτυχώς έχω χορηγήσει μόνο μία φορά στο παιδί. Δε θα τις ανέφερα (είμαστε και οff topic εδώ...), αλλα επειδή λες ότι δε μπορεί να πάρει ανάσα το παιδί. Πρέπει να δώσεις πάρα πολύ λίγες και για μία, το πολύ δύο φορές. Είναι για "ακραίες περιπτώσεις" που εξελίσσονται σε φαρυγγίτιδα. Περαστικά εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

(Που ειναι το εμοτικον για τον εμετό, δεν το βρίσκω!!!)

Δεν έχει... το έχω αποζητήσει πολλές φορές...

robenula, και το μέλι που αναφέρει η BabyCute βοηθάει (αυτό από προσωπική πείρα)

χλιαρά ροφήματα κλπ δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

για τον εντονο βηχα ξερετε κατι?πολυ εντονο,,,ανασα δεν παιρνει

Μια κ.σ. χλιαρό μέλι + 1/4 κ.γ. κανέλα κεϋλάνης σε σκόνη (τη βρήκα στο Σκλαβενίτη οπότε φαντάζομαι ότι υπάρχει και σε άλλα super market), επί 3 ημέρες. Δεν κάνει κακό σε κάτι και στη χειρότερη να μη βοηθήσει.

Τι σας έχει πει ο παιδίατρος για την αιτιολογία του βήχα?

Link to comment
Share on other sites

πωπω τρόμαξα με την ιστορία!!κρίμα το παιδάκι ταλαιπωρία.κι εγώ ιδέα δεν είχα ότι δεν επιτρέπεται. Ολόκληρο του το έδωσα ναι.

σήμερα έχει καταρροή και λίγο πυρετό. Είναι πολύ φουντωμένος από την αλλεργία.

Έχει καλές μέρες, περιμένω λίγο να καταλαγιάσουν τα σπυράκια και θα βγούμε.

Συνεχίζουμε αντιφλεγμονώδες, εισπνοές, χυμό πορτοκάλι (ήπιε τελικά με μπόλικα παραμύθια) και vix..

 

 

Σου είπε γιατρός να δώσεις vicks σε παιδί με αλλεργία; To vicks φημίζεται για το πόσο επιδεινώνει τις αλλεργίες, ως και αναφυλακτικό σοκ κάνει σε ατομα με αλλεργικη προδιάθεση (έχω και εγώ και τα παιδιά σοβαρές αλλεργίες, και εχω μάθει με το δύσκολο τρόπο).

Και σε κρίση αλλεργίας σε καμία περίπτωση πορτοκάλι! Παρομοιως και για βιταμίνες, άλλο η βιταμίνη σε ποσότητα στα τρόφιμα, και άλλο το χάπι που ισοδυναμεί με μερικές σακούλες πορτοκάλια! Δεν έχει τίποτα το αθώο και δεν δίνεις τέτοια πράγματα αν δε σου τα συστίσει ο γιατρός σου και δε σε ενημερωσει για δοσολογία.

Γενικά πολλά απο τα πράγματα που γράφονται εδώ καλοπροαίρετα, και ως "αθώα', όπως κανέλες και κρεμμύδια, θα μπορούσαν να στειλουν ένα αλλεργικό παιδάκι στο νοσοκομείο. Και δεν πειραματίζεσαι γενικά με φάρμακα, αν οι σταγόνες που σου ανέφερε π.χ. μία κοπέλα είναι οι κλασικές soldesanil, δηλαδή κορτιζόνη ταχείας δράσης, και τις δώσεις με δική σου πρωτοβουλία, μπορεί να προκαλέσεις μόνιμη ζημιά. Μίλα με το γιατρό σου και αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, βρες δεύτερο γιατρό.

Όλα αυτά που δούλεψαν σε κάποιον άλλο, είτε είναι φυτικά είτε μη, δεν είναι για να πειραματίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου είπε γιατρός να δώσεις vicks σε παιδί με αλλεργία; To vicks φημίζεται για το πόσο επιδεινώνει τις αλλεργίες, ως και αναφυλακτικό σοκ κάνει σε ατομα με αλλεργικη προδιάθεση (έχω και εγώ και τα παιδιά σοβαρές αλλεργίες, και εχω μάθει με το δύσκολο τρόπο).

Και σε κρίση αλλεργίας σε καμία περίπτωση πορτοκάλι! Παρομοιως και για βιταμίνες, άλλο η βιταμίνη σε ποσότητα στα τρόφιμα, και άλλο το χάπι που ισοδυναμεί με μερικές σακούλες πορτοκάλια! Δεν έχει τίποτα το αθώο και δεν δίνεις τέτοια πράγματα αν δε σου τα συστίσει ο γιατρός σου και δε σε ενημερωσει για δοσολογία.

Γενικά πολλά απο τα πράγματα που γράφονται εδώ καλοπροαίρετα, και ως "αθώα', όπως κανέλες και κρεμμύδια, θα μπορούσαν να στειλουν ένα αλλεργικό παιδάκι στο νοσοκομείο. Και δεν πειραματίζεσαι γενικά με φάρμακα, αν οι σταγόνες που σου ανέφερε π.χ. μία κοπέλα είναι οι κλασικές soldesanil, δηλαδή κορτιζόνη ταχείας δράσης, και τις δώσεις με δική σου πρωτοβουλία, μπορεί να προκαλέσεις μόνιμη ζημιά. Μίλα με το γιατρό σου και αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, βρες δεύτερο γιατρό.

Όλα αυτά που δούλεψαν σε κάποιον άλλο, είτε είναι φυτικά είτε μη, δεν είναι για να πειραματίζεσαι.

 

Συμφωνώ απόλυτα... όλα αυτά τα φυτικά μπορεί να κάνουν καλό σε έναν οργανισμό που δεν έχει αλλεργίες κλπ αλλά για κάποιους άλλους να είναι επικίνδυνα.. ειδικά όταν μιλάμε για μικρά παιδιά... ότι πει ο παιδίατρος κορίτσια....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πολλά απο τα πράγματα που γράφονται εδώ καλοπροαίρετα, και ως "αθώα', όπως κανέλες και κρεμμύδια, θα μπορούσαν να στειλουν ένα αλλεργικό παιδάκι στο νοσοκομείο. Και δεν πειραματίζεσαι γενικά με φάρμακα, αν οι σταγόνες που σου ανέφερε π.χ. μία κοπέλα είναι οι κλασικές soldesanil, δηλαδή κορτιζόνη ταχείας δράσης, και τις δώσεις με δική σου πρωτοβουλία, μπορεί να προκαλέσεις μόνιμη ζημιά. Μίλα με το γιατρό σου και αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, βρες δεύτερο γιατρό.

Όλα αυτά που δούλεψαν σε κάποιον άλλο, είτε είναι φυτικά είτε μη, δεν είναι για να πειραματίζεσαι.

Παρεπιπτόντως το κανέλα mix πήγε για την robenula, για το παιδί των 5 ετών με γνωστές λογικά αλλεργίες, όχι για τo παιδάκι της jelly.

Με την τελευταία παράγραφο συμφωνώ απόλυτα, πάντα παίρνεις ok από τον παιδίατρο και τα όποια μαντζούνια τα χορηγείς με δική ΤΟΥ ευθύνη.

Αν και ξαναπέρασα μια "γρήγορη" τα ποστ, και παντού σχεδόν υπάρχει disclaimer να ρωτηθεί ο παιδίατρος. Είναι και λίγο αυτονόητο για μένα ότι δε δίνεις κάτι επειδή κάποιος σου το πρότεινε στο νετ, μπορείς όμως να ακούσεις προτάσεις και πας στο γιατρό με αυτές. Για το τζίντζερ πχ που γίνεται πολύς λόγος στο thread δε μου είχε μιλήσει ποτέ η παιδίατρος, τη ρώτησα και μου έδωσε το ok (όχι απλώς "ok", είπε κάτι τύπου "εννοείται"). Θέλω να πω ότι προέκυψε πως μπορώ να κάνω και κάτι ακόμα όταν το παιδί περνάει ίωση, εκτός του να αναμένω να κάνει τον κύκλο της. Αλλά πάντα σε συνεννόηση μαζί της.

Κατανοώ βέβαια ότι εύκολα παρεξηγούνται αυτά, και κάποια μαμά μπορεί να σπεύσει να ακολουθήσει τυφλά μια συμβουλή, γι'αυτό προφανώς θα πρέπει πάντα να υπάρχει το disclaimer: κατόπιν συνεννοήσεως με τον/την παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπε γιατρός να δώσεις vicks σε παιδί με αλλεργία; To vicks φημίζεται για το πόσο επιδεινώνει τις αλλεργίες, ως και αναφυλακτικό σοκ κάνει σε ατομα με αλλεργικη προδιάθεση (έχω και εγώ και τα παιδιά σοβαρές αλλεργίες, και εχω μάθει με το δύσκολο τρόπο).

Και σε κρίση αλλεργίας σε καμία περίπτωση πορτοκάλι! Παρομοιως και για βιταμίνες, άλλο η βιταμίνη σε ποσότητα στα τρόφιμα, και άλλο το χάπι που ισοδυναμεί με μερικές σακούλες πορτοκάλια! Δεν έχει τίποτα το αθώο και δεν δίνεις τέτοια πράγματα αν δε σου τα συστίσει ο γιατρός σου και δε σε ενημερωσει για δοσολογία.

Γενικά πολλά απο τα πράγματα που γράφονται εδώ καλοπροαίρετα, και ως "αθώα', όπως κανέλες και κρεμμύδια, θα μπορούσαν να στειλουν ένα αλλεργικό παιδάκι στο νοσοκομείο. Και δεν πειραματίζεσαι γενικά με φάρμακα, αν οι σταγόνες που σου ανέφερε π.χ. μία κοπέλα είναι οι κλασικές soldesanil, δηλαδή κορτιζόνη ταχείας δράσης, και τις δώσεις με δική σου πρωτοβουλία, μπορεί να προκαλέσεις μόνιμη ζημιά. Μίλα με το γιατρό σου και αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, βρες δεύτερο γιατρό.

Όλα αυτά που δούλεψαν σε κάποιον άλλο, είτε είναι φυτικά είτε μη, δεν είναι για να πειραματίζεσαι.

 

Ποιος σου ειπε οτι σε κρίση αλλεργίας δεν δίνουμε πορτοκαλί;; Όλες οι αλλεργιες ειναι το ίδιο; Εχουμε πολλες αλλεργιες στην οικογένεια και το δεν το εχω ξανακούσει

Προφανώς οταν λέω σε συμφορουμφιτισα οτι η βιταμίνη C ανεβάζει το ανοσοποιητικό δεν χρειάζεται να βαζω και disclaimer οτι δεν μπορει να δώσει πορτοκαλάδα στο παιδι της αν ειναι αλλεργικό σε πορτοκαλί :roll:

Εννοείται οτι οι μαμάδες εδω εχουν την σχετική ωριμότητα να ρωτάνε τον γιατρό τους πριν εισαγουν κατι καινούριο, η συγκεκριμενη ρωτηςε τον παιδίατρο και για το τζίντζερ που έγραψα, το εχω πει ενα σωρο φορές " κοριτςια ρωτήστε τον γιατρό πρώτα" δεν θα κανω αυτη τη δουλειά καθε φορα που ποστάρω

 

Και οταν η όσιν πρότεινε σταγονες, δεν της ειπε να της χορηγήσει η ιδια στο παιδι της εδω και τωρα, της το πρότεινε για να παρει τηλ τον γιατρό και να ρωτήσει η κοπελα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια κ.σ. χλιαρό μέλι + 1/4 κ.γ. κανέλα κεϋλάνης σε σκόνη (τη βρήκα στο Σκλαβενίτη οπότε φαντάζομαι ότι υπάρχει και σε άλλα super market), επί 3 ημέρες. Δεν κάνει κακό σε κάτι και στη χειρότερη να μη βοηθήσει.

Τι σας έχει πει ο παιδίατρος για την αιτιολογία του βήχα?

 

Για την κανέλα ξερω αυτη τη συγκεκριμένη δεν τη ξερω τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Για την κανέλα ξερω αυτη τη συγκεκριμένη δεν τη ξερω τι ειναι;

Η κανέλα Κεϋλάνης θεωρείται ανώτερη ποιοτικά και έχει την ουσία κουμαρίνη σε πολύ χαμηλή συγκέντρωση, εν αντιθέσει με την κοινή κανέλα που έχουμε οι περισσότεροι το σπίτι.

Η κουμαρίνη, σε μεγάλες ποσότητες, θεωρείται τοξική για τα νεφρά και το συκώτι.

Η μικρή καταναλώνει κανέλα αρκετά συχνά (σε γιαούρτι με μέλι) οπότε έχω αντικαταστήσει την κοινή με Κεϋλάνης. Δεν ξέρω όμως πώς τη λέτε στο London βρε baby :|

Link to comment
Share on other sites

Η κανέλα Κεϋλάνης θεωρείται ανώτερη ποιοτικά και έχει την ουσία κουμαρίνη σε πολύ χαμηλή συγκέντρωση, εν αντιθέσει με την κοινή κανέλα που έχουμε οι περισσότεροι το σπίτι.

Η κουμαρίνη, σε μεγάλες ποσότητες, θεωρείται τοξική για τα νεφρά και το συκώτι.

Η μικρή καταναλώνει κανέλα αρκετά συχνά (σε γιαούρτι με μέλι) οπότε έχω αντικαταστήσει την κοινή με Κεϋλάνης. Δεν ξέρω όμως πώς τη λέτε στο London βρε baby :|

 

ceylon cinnamon! ;)

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας :D

Οι εισπνοές τελικά κάνουν πάρα πάρα πολύ καλό, προχθές που κάναμε εχθές δεν είχε καθόλου βήχα, μόνο ελαφρύ μπούκωμα. Εχθές δεν κάναμε και σήμερα άρχισε πάλι η μυξούλα και ο βήχας.

 

Έχει μία αργή μεν βελτίωση, αλλά εντάξει. σημαντικό είναι και αυτό.

 

Ρώτησα το γιατρό και μου είπε όχι τζίντζερ και όχι βασιλικό πολτό...

 

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά εχθές του έδωσα κάσιους (η χαζή) και σήμερα γέμισε καντήλες.

 

Βιταμίνη c από τα βιολογικά ή από φαρμακείο καλύτερα? Το πορτοκάλι δεν το τρώει με καμία κυβέρνηση...:(

 

Επίσης οι βολτίτσες στον ήλιο δε θα του κάνουν καλό? τι λέτε? στο καρότσι και ντυμένος σαν κρεμμύδι φυσικά. Ή να μην το ρισκάρω καλύτερα? Α τώρα που είπα κρεμμύδι, του βάζω και από κανένα κρεμμύδι εκεί δίπλα που κοιμάται (τεμαχισμένο). Κάτι κάνε νομίζω αλλά τίποτα τρελό.

 

Με λοιμωδη μονοπυρηνωση προσωπικα δε θα εβγαζα το παιδι εξω...Εδώ ενηλικας ανκολλησει μονοπυρηνωση η πνευμονια οι γιατροι συστηνουν ν μεινει μεσα για κανα δεκαημερο.Θελει προσοχή και ξεκουραση.Ας γινει καλα το παιδακι και εχετε χρονο για βολτουλες.Περαστικα!

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου ειπε οτι σε κρίση αλλεργίας δεν δίνουμε πορτοκαλί;; Όλες οι αλλεργιες ειναι το ίδιο; Εχουμε πολλες αλλεργιες στην οικογένεια και το δεν το εχω ξανακούσει

Προφανώς οταν λέω σε συμφορουμφιτισα οτι η βιταμίνη C ανεβάζει το ανοσοποιητικό δεν χρειάζεται να βαζω και disclaimer οτι δεν μπορει να δώσει πορτοκαλάδα στο παιδι της αν ειναι αλλεργικό σε πορτοκαλί :roll:

Εννοείται οτι οι μαμάδες εδω εχουν την σχετική ωριμότητα να ρωτάνε τον γιατρό τους πριν εισαγουν κατι καινούριο, η συγκεκριμενη ρωτηςε τον παιδίατρο και για το τζίντζερ που έγραψα, το εχω πει ενα σωρο φορές " κοριτςια ρωτήστε τον γιατρό πρώτα" δεν θα κανω αυτη τη δουλειά καθε φορα που ποστάρω

 

Και οταν η όσιν πρότεινε σταγονες, δεν της ειπε να της χορηγήσει η ιδια στο παιδι της εδω και τωρα, της το πρότεινε για να παρει τηλ τον γιατρό και να ρωτήσει η κοπελα

 

Δεν υπέθεσα ότι υπάρχει κακή πρόθεση, ψυχραιμία :)

Δυστυχώς προέρχομαι από οικογένεια με ιστορικό αλλεργιών. Έχω περάσει ουκ ολίγα βράδια στα επείγοντα και για εμένα την ίδια και για 2 από τα παιδιά μου και σταγόνες και χάπια κορτιζόνης, ενέσεις αδρεναλίνης, βρογχοδιαταλτικά κλπ τα έχω πάντα μαζί μου. Αυτό που σίγουρα έχω εμπεδώσει, έχοντας πλεον καταντήσει κολλητή με 3-4 αλλεργιολόγους, είναι ό,τι δεν υπάρχει τίποτα αθώο σε κανένα συμπλήρωμα, βότανο, τρόφιμο κλπ αν έχεις αλλεργίες, ότι αλλεργικό άτομο δεν παιρνει ποτέ και για κανένα λόγο κανενός είδους συμπλήρωμα ή βιταμινη αν δεν έχει μιλήσει με το γιατρό του, και ειδικά σε μικρά παιδιά αποφεύγουμε όλα τα γνωστά αλλεργιογόνα (πορτοκάλι, φράουλες, φυστίκια, αυγά, ψάρια, θαλασσινα κλπ) σε κρίση αλλεργίας, ακόμη και αν σε αυτά δεν έχουν ιστορικό αλλεργιών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.

Εισπνοές όταν λέω εννοώ ότι όταν κάνει μπάνιο βάζω βιξ και κάτι άλλες φυτικές σταγόνες για το κρύωμα στον πάτο της μπανιέρας, και όσο τρέχει το νερό ο μικρούλης το αναπνέει. Βάζω και σε ένα πιατάκι και του δίνω να αναπνεύσει από πάνω.

 

Το vix χορηγείται χωρίς ιατρική συνταγή . Το γράφει επάνω και το βαζάκι. Ο γιατρός είναι ενήμερος, και μου είπε ότι είναι ένα φυτικό προϊόν και "δεν το διαβάσαμε στα βιβλία μας, και αν θέλω ας του το δίνω"Προσωπικά , επειδή βλέπω βελτίωση θα συνεχίσω να του δίνω.

 

Το πρόβλημα έχει εστιαστεί πλέον στην αναπνοή του. Η γιατρός μας είπε ότι έχει υπερμεγέθεις αμυγδαλές από κατασκευής του,πράγμα που ούτως η άλλως τον δυσκολεύει στην αναπνοή. Ροχαλίζει από βρέφος, και αυτή τη στιγμή του έχει μείνει ένα απίστευτο μπούκωμα με πολλή πράσινη μύξα και ελαφρύ βήχα.

Πήρα και φυσιομέρ και οτριβίν και αρχίσαμε.Λάθος μου γιατί έπρεπε να του κάνω καθαρισμούς με φυσιολογικό ορό και επειδή έκλαιγε δεν έκανα καθόλου. Τώρα θα είχαμε ξεμπερδέψει.:(:(:(

 

Η αλλεργία του υποχώρησε μέσα σε δύο ημέρες χωρίς καμία παρέμβαση από εμάς (φάρμακο). Ευτυχώς μόνο σπυράκια έκανε.....

 

Ο γιατρός μου είπε ότι υπάρχει κληρονομική συσχέτιση , εμείς δεν έχουμε καθόλου αλλεργίες και του είχα ξαναδώσει ξηρούς καρπούς, αλλά όχι τον συγκεκριμένο.

Όταν γίνει καλύτερα θα πάμε σε έναν αλεργιολόγο.

 

Ένα άλλο θέμα που προέκυψε είναι ο χαμηλός αιματοκρίτης του μικρού. Έχει 32 και το όριο είναι στο 40.... Γενικά προσέχω τι τρώει, αν και μετά τον 1,5 χρόνο χαλαρώσαμε, και αρχίσαμε και τα μακαρόνια και τα ψωμιά, για΄τι έβλεπε εμάς και ζήλευε.:roll:

 

Αχ Νίκη τα χει παίξει ρε γμτ μέσα. Και έχει κάτι τέλειες μέρες....Ελπίζω να του φύγει επιτέλους κάποια στιγμή σύντομα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο θέμα που προέκυψε είναι ο χαμηλός αιματοκρίτης του μικρού. Έχει 32 και το όριο είναι στο 40.... Γενικά προσέχω τι τρώει, αν και μετά τον 1,5 χρόνο χαλαρώσαμε, και αρχίσαμε και τα μακαρόνια και τα ψωμιά, για΄τι έβλεπε εμάς και ζήλευε..

Έχει στίγμα;

Link to comment
Share on other sites

για καροτσάδα έλεγα κι εγώ.. όχι να κατέβει, και με ναυλον γύρω γύρω μη σου πω .. αλλά φοβάμαι μη χειροτερέψει.

 

osin αυτό μας ρώτησε και ο γιατρός, όχι!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Κακομοίρα μου, πρόσεξε τι θα πεις!

Τι να πω καλέ; Άλλωστε έχω εμπειρία επί του θέματος... έχω στίγμα οπότε θα έδινα τις υπέροχες βιωματικές συμβουλές μου

 

osin αυτό μας ρώτησε και ο γιατρός, όχι!

Έχετε κάνει, δηλαδή, σχετικές εξετάσεις αίματος;

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου.................. κληρονομικό δεν είναι?

 

Η γιατρός (όχι ο δικός μας μία άλλη που ρώτησα στο νοσοκομείο και ήταν ειδικευόμενη) μας είπε όχι "γιατί μπορεί να χτυπήσει τη σπλήνα του που είναι ευαίσθητη" και όταν της είπα ότι δε θα τον κατεβάσω μου είπε "όχι γιατί θα κλαίει και στο τέλος θα τον κατεβάσεις (?)" Τεσπα, αστο δεν το ρισκάρω....

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

ok, then!

 

Εν τω μεταξύ, στην καροτσάδα θα κρατήσει το νάυλον; δε νομίζω να το αφήσει :-D

 

 

χαχα αυτό δεν το είχα σκεφτεί. σίγα μην το αφήσει όρθιο.. θα περιμένουμε , δε μας παίρνει να χειροτερέψουμε

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...