Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Cute διατροφή!


diminna

Recommended Posts

Πάντως σορυ για το negativity αλλα απο κέφιρ γιαουρτάκι εμπορίου μην περιμένετε και παρα παρα παρα πολλα. Αν το δοκιμάσατε και όντως ειναι ξινό και απαίσιο όπως το κέφιρ τοτε οκ... Αλλιώς προβιοτικα απο φαρμακείο πιο καλο θα κάνουν...

Α, εν τω μεταξύ υπάρχει και σκέτο χωρίς φρούτα (γιατί αυτό με τα φρούτα είναι γλυκό, όντως), τη ιδιας εταιρίας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας μήπως γνωρίζετε κάποιο καλό κατάστημα βιολογικών προιοντων στην αθηνα , που να το εμπιστευεστε και να ειστε σιγουροι για την ποιοτητα των προιοντων; Θελω να εισάγω δημητριακα και ξηρους καρπους στη διατροφη του παιδιου μου διαφορων ειδων (κινοα, βρωμη , αμυγδαλα κτλ)αλλά να είμαι σίγουρη για τον τρόπο παραγωγής και την προέλευση τους αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθω και ποιο να εμπιστευτω ... Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αχ, εμένα νομίζω έχει την τάση για έντονη δραστηριότητα, οπότε όλα εκεί τον οδηγούν! Νομίζω κολοκύθι βρασμένο, βρώμη, προϊόντα ολικής, δαμάσκηνο και φρούτα μαζί με τη φλούδα, γενικώς δηλαδή πολλή φυτικά ίνα αν παίξει θα έχετε αποτελέσματα :lol:

 

Δοκιμασα το κολοκύθι το έβαλα στην σούπα του με κίτρινη κολοκύθα και όντως τον εκανε και πηγε δυο φορές μετα το δείπνο!!! Τέλειο τιπ να σαι καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.

Ο μικρός μου περνάει λοιμώδη μονοπυρήνωση και είναι πολύ μπουκωμένος, δεν μπορεί να αναπνεύσει καλα..

Πώς μπορώ να τον βοηθήσω?:(

 

Του δίνω ήδη αντιβίωση, φυτικό αντιβηχικό, αντιφλεγμωνώδες και τον πασαλείβω μέρα νύχτα με βιξ... αλλά ακόμη δυσκολεύεται γιατί είναι πολύ πρησμένοι και οι λεμφαδένες του

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα.

Ο μικρός μου περνάει λοιμώδη μονοπυρήνωση και είναι πολύ μπουκωμένος, δεν μπορεί να αναπνεύσει καλα..

Πώς μπορώ να τον βοηθήσω?:(

 

Του δίνω ήδη αντιβίωση, φυτικό αντιβηχικό, αντιφλεγμωνώδες και τον πασαλείβω μέρα νύχτα με βιξ... αλλά ακόμη δυσκολεύεται γιατί είναι πολύ πρησμένοι και οι λεμφαδένες του

 

Πως ειναι ο μικρος; Του εκανες κανενα χαμομήλι με λεμόνι και μέλι;

Εχεις ζεστο υγραντηρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πάει.. ευχαριστούμε.

όχι δεν του έκανα. θα του κάνω άμεσα. Ελπίζω να το πιει εύκολα.

 

Υγραντήρα δεν έχω. θα βοηθήσει ε?

Καντο γλυκό με μέλι μπορει να το πιει....

 

Εγω χωρις υγραντηρα δεν μπορώ με τιποτα. Ο κρύος υγραντηρας δεν μας εχει βοηθηςει καθολου αλλα ο ζεστός ειναι απίστευτος μαλακώνει την μύξα και μπορει να αναπνεύσει. Ασε που δεν κολλάει η βλέννα στα αυτιά και δεν κανει ωτίτιδες κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστώ πολύ.

 

Θα κάνω την πατέντα με την πετσέτα και το καλοριφέρ..

 

Babycute πιάνει και τα αυτάκια του πού και που :-(:-(

 

βγήκαν και οι ιολογικές και έχει εκτός από λοιμώδη και άλλους δύο ιούς...:shock:

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

A, και προσοχή με αυτές τις πρακτικές όταν εφαρμόζονται για καιρό (και κυρίως το χειμώνα) για τη δημιουργία μούχλας. Όχι μόνιμη εφαρμογή, και μόλις τελειώσουμε κάνουμε καλό αερισμό στο χώρο, και σκούπισμα με στεγνό πανί στις βρεγμένες επιφάνειες

Link to comment
Share on other sites

A, και προσοχή με αυτές τις πρακτικές όταν εφαρμόζονται για καιρό (και κυρίως το χειμώνα) για τη δημιουργία μούχλας. Όχι μόνιμη εφαρμογή, και μόλις τελειώσουμε κάνουμε καλό αερισμό στο χώρο, και σκούπισμα με στεγνό πανί στις βρεγμένες επιφάνειες

 

Μπραβο δεν το σκέφτηκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστώ πολύ.

 

Θα κάνω την πατέντα με την πετσέτα και το καλοριφέρ..

 

Babycute πιάνει και τα αυτάκια του πού και που :-(:-(

 

βγήκαν και οι ιολογικές και έχει εκτός από λοιμώδη και άλλους δύο ιούς...:shock:

Ωχ μωρέ το ζουζούνι:-(

Περαστικά σας! Η λοιμώδης ειδικά πρέπει να είναι πολύ ζόρι.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ.

 

Θα κάνω την πατέντα με την πετσέτα και το καλοριφέρ..

 

Babycute πιάνει και τα αυτάκια του πού και που :-(:-(

 

βγήκαν και οι ιολογικές και έχει εκτός από λοιμώδη και άλλους δύο ιούς...:shock:

 

Ωχ το μικρο... Δινεις βιταμίνη C?

Ο γιατρος θα επέτρεπε λιγο βρασμένο τζίντζερ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας :D

Οι εισπνοές τελικά κάνουν πάρα πάρα πολύ καλό, προχθές που κάναμε εχθές δεν είχε καθόλου βήχα, μόνο ελαφρύ μπούκωμα. Εχθές δεν κάναμε και σήμερα άρχισε πάλι η μυξούλα και ο βήχας.

 

Έχει μία αργή μεν βελτίωση, αλλά εντάξει. σημαντικό είναι και αυτό.

 

Ρώτησα το γιατρό και μου είπε όχι τζίντζερ και όχι βασιλικό πολτό...

 

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά εχθές του έδωσα κάσιους (η χαζή) και σήμερα γέμισε καντήλες.

 

Βιταμίνη c από τα βιολογικά ή από φαρμακείο καλύτερα? Το πορτοκάλι δεν το τρώει με καμία κυβέρνηση...:(

 

Επίσης οι βολτίτσες στον ήλιο δε θα του κάνουν καλό? τι λέτε? στο καρότσι και ντυμένος σαν κρεμμύδι φυσικά. Ή να μην το ρισκάρω καλύτερα? Α τώρα που είπα κρεμμύδι, του βάζω και από κανένα κρεμμύδι εκεί δίπλα που κοιμάται (τεμαχισμένο). Κάτι κάνε νομίζω αλλά τίποτα τρελό.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά εχθές του έδωσα κάσιους (η χαζή) και σήμερα γέμισε καντήλες.

 

Βιταμίνη c από τα βιολογικά ή από φαρμακείο καλύτερα? Το πορτοκάλι δεν το τρώει με καμία κυβέρνηση...:(

 

Επίσης οι βολτίτσες στον ήλιο δε θα του κάνουν καλό? τι λέτε? στο καρότσι και ντυμένος σαν κρεμμύδι φυσικά. Ή να μην το ρισκάρω καλύτερα? Α τώρα που είπα κρεμμύδι, του βάζω και από κανένα κρεμμύδι εκεί δίπλα που κοιμάται (τεμαχισμένο). Κάτι κάνε νομίζω αλλά τίποτα τρελό.

Oι βολτίτσες και ο καθαρός αέρας πάντα κάνουν καλό, ειδικά στο μπούκωμα και το βήχα. Να αλλάξει και λίγο παραστάσεις το δόλιο. Δε νομίζω ότι κάνει τόσο κρύο για να μην τον βγάλεις. Εκτός αν έχει πυρετό. Ρώτα και παιδίατρο just in case, αλλά αν είναι απύρετο το παιδί δε φαντάζομαι να πει όχι.

Α, προσοχή μεγάλη με τα ξηροκάρπια, δεν ξέρω αν έτυχε προ μηνών να διαβάσεις το ποστ μιας μαμάς εδώ σχετικά με αυτό και τι ντράβαλα είχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Oι βολτίτσες και ο καθαρός αέρας πάντα κάνουν καλό, ειδικά στο μπούκωμα και το βήχα. Να αλλάξει και λίγο παραστάσεις το δόλιο. Δε νομίζω ότι κάνει τόσο κρύο για να μην τον βγάλεις. Εκτός αν έχει πυρετό. Ρώτα και παιδίατρο just in case, αλλά αν είναι απύρετο το παιδί δε φαντάζομαι να πει όχι.

Α, προσοχή μεγάλη με τα ξηροκάρπια, δεν ξέρω αν έτυχε προ μηνών να διαβάσεις το ποστ μιας μαμάς εδώ σχετικά με αυτό και τι ντράβαλα είχαν ...

 

Tι να προσέξουμε με τους ξηρούς καρπούς; Γιατί ετοιμάζομαι να κάνω εισαγωγή, αλεσμένους στο γιαουρτάκι.

 

Jellyfishch, περαστικά στο γιο σου και δύναμη και στους δυο! Εύχομαι να περάσει γρήγορα και να μην ταλαιπωρηθεί πολύ.

 

Babycute, xαίρομαι που βοήθησε το κολοκυθάκι, όλο και κάτι βοηθάει σε κάθε παιδί! Τα κολοκύθια είναι γνωστά και σεσημασμένα :mrgreen:

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Tι να προσέξουμε με τους ξηρούς καρπούς; Γιατί ετοιμάζομαι να κάνω εισαγωγή, αλεσμένους στο γιαουρτάκι.

 

Jellyfishch, περαστικά στο γιο σου και δύναμη και στους δυο! Εύχομαι να περάσει γρήγορα και να μην ταλαιπωρηθεί πολύ.

 

Babycute, xαίρομαι που βοήθησε το κολοκυθάκι, όλο και κάτι βοηθάει σε κάθε παιδί! Τα κολοκύθια είναι γνωστά και σεσημασμένα :mrgreen:

Aλεσμένοι ok, αλλά πολύ καλά αλεσμένοι. Θεώρησα ότι η jelly λόγω της ηλικίας του παιδιού τους δίνει ολόκληρους.

Τεσπά, εδώ είναι το ποστ στο οποίο αναφέρομαι:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2821099&postcount=48

Link to comment
Share on other sites

πωπω τρόμαξα με την ιστορία!!κρίμα το παιδάκι ταλαιπωρία.κι εγώ ιδέα δεν είχα ότι δεν επιτρέπεται. Ολόκληρο του το έδωσα ναι.

σήμερα έχει καταρροή και λίγο πυρετό. Είναι πολύ φουντωμένος από την αλλεργία.

Έχει καλές μέρες, περιμένω λίγο να καταλαγιάσουν τα σπυράκια και θα βγούμε.

Συνεχίζουμε αντιφλεγμονώδες, εισπνοές, χυμό πορτοκάλι (ήπιε τελικά με μπόλικα παραμύθια) και vix..

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πωπω τρόμαξα με την ιστορία!!κρίμα το παιδάκι ταλαιπωρία.κι εγώ ιδέα δεν είχα ότι δεν επιτρέπεται. Ολόκληρο του το έδωσα ναι.

σήμερα έχει καταρροή και λίγο πυρετό. Είναι πολύ φουντωμένος από την αλλεργία.

Έχει καλές μέρες, περιμένω λίγο να καταλαγιάσουν τα σπυράκια και θα βγούμε.

Συνεχίζουμε αντιφλεγμονώδες, εισπνοές, χυμό πορτοκάλι (ήπιε τελικά με μπόλικα παραμύθια) και vix..

Βασικά ολόκληρο το θρεντ αναφέρεται σε τέτοιες ιστορίες, απλώς αυτή είναι η πιο πρόσφατη στο πάρεντς.

 

Άντε βρε jelly, μακάρι να ξεμπερδέψετε γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

για τον εντονο βηχα ξερετε κατι?πολυ εντονο,,,ανασα δεν παιρνει

Εμένα μονο το σιρόπι του Κορρέ με έσωσε έβηχε όλο το βράδυ.... Και μέλι νωπό (απο αξιόπιστη πηγή!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...