Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Cute διατροφή!


diminna

Recommended Posts

δεν νομιζω να πιασει ουτε κ αυτο καθοτι ο κακομοιρης κινειται με μεγαλη δυσκολια κ αυριο που θα δουμε τον γιατρο,ευχεται να μπορει να τον χειρουργησει το συντομοτερο δυνατο.τραβαεει μεγαλο ζορι με μεγαλους πονους.ευχαριστω παντως.

εψαχνα τη βιταμινη κ απ ο,τι ειδα ,στην ελλαδα μονο απο την doctor s formula ειναι διαθεσιμη.αληθεια ποσα κουταλακια χρειαζονται? λογικα θα τελειωνει κ γρηγορα.ειδα ομως κ βιταμινη β12 της ιδιας φιλοσοφιας.

 

Α μωρε αντε να τελειώνει γρήγορα ο άνθρωπος!!

Εντάξει αφού υπαρχει στην ελλαδα παλι καλα! 5μλ μονο συην αρχη και πας βλέποντας . Ναι εχεις δικιο τελειώνει γρήγορα και ειναι πολυ ακριβή!!!

Η β12 ειναι λιγο διαφορετική! Αποροφιεται πολυ δυςκολα , παρα πολλα νευρολογικά προβλήματα βελτιώνονται με την σωστή μορφή β12 και αν την παρεις πρεπει να παρεις την methyl β12 η απο χάπι κατω απο την γλωσσα η απο κρεμα στο σώμα η απο ένεση ...που αποροφιεται καλυτερα

Στον μεγάλο δινω χάπι κατω απο γλωσσα 2-3 φορές την μερα ... Βοηθάει και για υπογονημοτητα :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα.τι εννοεις ξεκιναμε απο 5 ml κ μετα βλεποντας?με τι κριτιρια θα επαναπροσδιορισουμε τη δοση?

 

Αν δεν εχεις άσχημη αντίδραση - που δεν το βλέπω αφού και μικρα το παίρνουν

Αλλα με οτιδήποτε καινούριο δεν πρεπει να πηγαίνουμε σιγα σιγα;

Αν το θες για γρήγορα για τον αντρα σου περίμενε δυο μερες έστω αλλα οπωσδήποτε πες στο στο γιατρό για τους λόγους που ειπαμε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Επαναφέρω το θέμα, προσπαθώντας να μετριάσω τον ενθουσιασμό μου!

 

Λοιπόν, μικρή αναδρομή: ο μικρός μου είναι 4 χρονών, από τα 2 πάει παιδικό σταθμό και επι 2 χρόνια τώρα δεν έχουν περάσει 2 συνεχόμενες εβδομάδες τον χειμώνα που να μην έχει κολλήσει ίωση! Στην απλή ίωση κρυολογήματος (δηλάδη με συμπτώματα καταρροή ή βήχα και φλέμα) ανεβάζει πάντα πυρετό 38 και πάνω επί 2 ημέρες το λιγότερο (ανάλογα την ίωση). Έτσι λειτουργεί ο οργανισμός του , με πυρετό, το έχω συνηθίσει. Το μόνο θετικό είναι ότι ξεπερνάει τις ιώσεις με ένα αερολιν το πολύ πολύ και σπάνια γυρίζει σε λοίμωξη, τουτέστιν μετά από 50 ιώσεις έχει πάρει 2 φορές αντιβίωση συνολικά για ωτίτιδα, και οι 2 πέρυσι.

 

Φέτος με όσα διάβασα εδώ από την φίλτατη BabyCute, αποφάσισα να δοκιμάσω το τζίντζερ ( άρχισα να βάζω επίσης κουρκουμά στο φαγητό και θα ήθελα να βρω και κεφίρ, όλα θα τα κάνω :P). Την προηγούμενη εβδομάδα, εμφανίσαμε μύξες και την επόμενη μέρα πυρετό, 38.6, τα γνωστά δηλαδή. Του έδωσα 1 ml ζουμί από φρέσκο τζίντερ λιωμένο, με την σύριγγα και συμπλήρωσα τα υπόλοιπα 9 ml με κρύο γάλα. Έκαιγε, όπως μου είπε κι ο μικρός, αλλά πολύ υποφερτά.. και ήπιε στα καπάκια κι άλλο γάλα και το ξέχασε. Οι προσδοκίες μου ωστόσο ήταν περιορισμένες. Το αποτέλεσμα ήταν να ανεβάσει άλλη μια φορά 38 εκεί κοντά που πήρε και το τζίντζερ και μετά... τπτ!! Λίγα δέκατα το βράδυ και τέλος..και οι μύξες την έπομενη μέρα δεν έγιναν μπούκωμα ως συνήθως, εξαφανίστηκαν!!!

 

Φταίει ο καιρός θα μου πείτε που είναι ακόμα ζεστός και βοηθάει, φταίει και ότι μεγάλωσε, όλα τα έχω σκεφτεί..μπορεί όμως να βοήθησε και το τζίντζερ! Περιμένω να δω.. Γεγονός έιναι ότι ο άντρας μου είπε ότι στην τάξη του μικρού αυτή την εβδομάδα γίνεται χαμός, όλα βήχουν και έχουν μύξες.. κι εγώ περιμένω να δω πότε θα ξανακολλήσει, πέρυσι αυτό θα ήταν ανήκουστο! Του έδωσα και αυτή την εβδομάδα 2 μέρες πάλι προληπικά και έιδωμεν :mrgreen:!!!

 

 


Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα, προσπαθώντας να μετριάσω τον ενθουσιασμό μου!

 

Παιδιά, έχει ξανατεθεί το ερώτημα, αλλά δε θυμάμαι αν υπήρξε απάντηση...

Το τζίντζερ, πού το βρίσκετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά, έχει ξανατεθεί το ερώτημα, αλλά δε θυμάμαι αν υπήρξε απάντηση...

Το τζίντζερ, πού το βρίσκετε?

Και τρόπο βρασίματος και δοσολογία... please!!!

Γιατί υπάρχουν και μερικές ανίδεες που μπορεί να δημιουργήσουν εσωτερικά εγκαύματα στο παιδί...

Dr St.Baby... τα φώτα σου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει ξανατεθεί το ερώτημα, αλλά δε θυμάμαι αν υπήρξε απάντηση...

Το τζίντζερ, πού το βρίσκετε?

Στο σούπερ μάρκετ το φρέσκο τζίντζερ. Είναι μια ρίζα βασικά. Εκεί που έχει φρούτα, κρεμμύδια κτλ. Υπάρχει και βιολογικό, εγώ βρήκα το απλό.

 

Δεν το βράζουμε γιατί χάνονται τα θρεπτικά στοιχεία. Καθαρίζουμε την φλούδα, (σαν της πατατάς) από ένα κομμάτι σαν σπιρτόκουτο, και το πολτοποιούμε (στο γουδί το έλιωσα εγώ). Μετά πίεσα τον πολτό με το χέρι και βγήκε ζουμί (που καίει τρελά) 3-4 ml. 1 ml φτάνει στο τετράχρονο, κάπου τα έχει γράψει η BabyCute, όχι εδώ όμως και δεν θυμάμαι που.

 

Βασικά εγώ ήθελα να ρωτήσω πόσο να έδινα στην μικρή μου που είναι 20 μηνών. BabyCute νομίζω είχες γράψει ότι έδωσες και στον μικρό σου, αλλά πόσο?

 

 


Link to comment
Share on other sites

Στο σούπερ μάρκετ το φρέσκο τζίντζερ. Είναι μια ρίζα βασικά. Εκεί που έχει φρούτα, κρεμμύδια κτλ. Υπάρχει και βιολογικό, εγώ βρήκα το απλό.

Δεν το βράζουμε γιατί χάνονται τα θρεπτικά στοιχεία. Καθαρίζουμε την φλούδα, (σαν της πατατάς) από ένα κομμάτι σαν σπιρτόκουτο, και το πολτοποιούμε (στο γουδί το έλιωσα εγώ). Μετά πίεσα τον πολτό με το χέρι και βγήκε ζουμί (που καίει τρελά) 3-4 ml. 1 ml φτάνει στο τετράχρονο, κάπου τα έχει γράψει η BabyCute, όχι εδώ όμως και δεν θυμάμαι που.

Βασικά εγώ ήθελα να ρωτήσω πόσο να έδινα στην μικρή μου που είναι 20 μηνών. BabyCute νομίζω είχες γράψει ότι έδωσες και στον μικρό σου, αλλά πόσο?

Αλήθεια!!!??? Τον ζωμό που βγάζει το τζίντζερ!!! Χωρίς βράσιμο; Θα είναι φωτιά και λάβρα!

Αχ, και σιχαίνομαι να πιάνω εκείνες τις ίνες που έχει μέσα... μπλιάχ!!!

 

Κουρκουμά πόσο βάζεις στο φαγητό;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια!!!??? Τον ζωμό που βγάζει το τζίντζερ!!! Χωρίς βράσιμο; Θα είναι φωτιά και λάβρα!

Αχ, και σιχαίνομαι να πιάνω εκείνες τις ίνες που έχει μέσα... μπλιάχ!!!

 

Κουρκουμά πόσο βάζεις στο φαγητό;

Είναι τρομερά καυτερό, βασικά δοκίμασα μόνο αραιωμένο με γάλα και πάλι καίει πολύ! Μπορείς να πιέσεις τις λιωμένες ίνες με το κουτάλι :mrgreen:. Απλώς αν δεν ζουλήξεις τον πολτό, δεν φαίνεται ότι υπάρχει ζουμάκι..Αν το μικρό σου πίνει πολύ γάλα ή χυμό πχ μπορείς να το αραιώσεις πολύ και να μην καίει, απλώς επειδή παίρνει μια γεύση (του τζιντζερ) φοβήθηκα ότι θα το αφήσει στην μέση, κι έτσι το δίνω αραιωμένο με αναλογία 9-1 ml με την σύριγγα και λέω ότι είναι "το φάρμακο που καίει". Από την δεύτερη μέρα συνήθισε και το πίνει και μόνος του! Η BabyCute είχε πει νομίζω όχι με ζεστά υγρα γιατί χάνονται θρεπτικά συστατικά.

 

Ο κουρκουμάς μετά απο δοκιμές κατέληξα ότι ταιριάζει πολύ με κρεατικά κυρίως λεμονάτα. Μέχρι στιγμής έχω βάλει (και το νοστιμίζει) 1 κουταλιά της σούπας κοφτή σε :

-1 κιλό κιμά που έκανα μπιφτέκια ή κεφτεδάκια

-1 κιλό μοσχάρι λεμονάτο

-1 κοτόπουλο λεμονάτο με πατάτες στο φούρνο

Αρχικά ξεκίνησα με μια κουταλια κοφτή σούπας και τώρα που ξεθάρρεψα με την γεύση, ότι δεν θα καταστραφεί το φαγητό :rolleyes:, βάζω δύο. Επίσης ταιριάζει με πατάτες φούρνου και ρύζι. Με φασολάκια λαδερά δεν ταίριαζε καθόλου. Έχω διαβάσει ότι πάει και στις φακές αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

 

 

 

 


 

 

 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις προάλλες η οsin επιχείρησε (δίχως επιτυχία ευτυχώς) να δώσει στο μωρό 30ml τζίντζερ, αλλά δεν το μάθατε από μένα....

Ναι, αλλά βρασμένο σε νερό, όχι όπως λέει η vivien9 ωμό (προς υπεράσπιση του εαυτού μου, γλυκό μου "καρφί")

Link to comment
Share on other sites

Vivien μπραβο φιλεναδα!! Εμεις έχουμε σωθεί γιατι ο μικρος μου ηταν χειρότερος απο τον δικός σου!!! Και τωρα περνάει ιούς πολυ γρήγορα με αυτη τη μέθοδο, και το πιο σημαντικο δεν εξελίσσεται σε βακτήριο

Και το πιο σημαντικο εχει σωθεί η μικρος και οταν είχε εξελιχτεί σε βακτήριο και είχε μέχρι και πανω απο 39 και ουτε αντιβιωσει ουτε τιποτα

 

 

Για το πως το φτιάχνετε δεν θελω να σας μπερδέψω υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι (και εγω ακομα μαθαίνω). Στα παιδια το έδινα όπως το έδωσε η Vivien ωμο, 1ml . Και όντως δεν γινεται τιποτα κακο μεσα τους ισα ισα αυτη η καούρα και τα συστατικά του σκοτώνει τους παθογόνους οργανισμούς

Τωρα τελευταία άρχισα να το κόβω κομματάκια και να το 'ξεραινω' στον φούρνο για λιγο και μετα το βράζω και δινω τον ζωμο! Και αυτο καίει πολυ αλλα οταν ξερενεται μια συγκεκριμενη ουσία (6-gingerol) γινεται πολυ δυνατή και σκοτώνει τις φλεγμονές σε όλο το σώμα μέχρι και στον εγκέφαλο (εχουν γίνει κλινικές έρευνες).. Το κανα δυο φορές οταν το μικρο ηταν άρρωστο και ανάρρωσε πιο γρήγορα απο οσο περίμενα ηταν απιστευτο!!!

 

Ειναι πραγματικά θαύμα το τζίντζερ!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κι εμενα ο μικρός μου ειναι πολυ ευαίσθητος με τις ιώσεις. Που συνήθως γυρνάνε σε ωτίτιδα και παίρνει αντιβιωσεις. Τωρα που πρώτο ξεκίνησε και παιδικό εχει γίνει χαμος. Εχει αρρωστήσει σε ενα μηνα 3 φορές και τις δυο εχει κανει ωτίτιδα. Θα ηθελα να ξεκινήσω λοιπόν κι εγω αυτα που προτείνετε. Η ερώτηση μου ειναι το τζίντζερ με τι συχνότητα το δίνετε; περιστασιακά οταν το παιδι ειναι άρρωστο ή καλο θα ηταν να παίρνει ούτως ή άλλως για ενα διάστημα; θα ηταν άραγε καλύτερο να συνδυαστεί και με κατι άλλο ή απο μονο του αρκει;

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κι εμενα ο μικρός μου ειναι πολυ ευαίσθητος με τις ιώσεις. Που συνήθως γυρνάνε σε ωτίτιδα και παίρνει αντιβιωσεις. Τωρα που πρώτο ξεκίνησε και παιδικό εχει γίνει χαμος. Εχει αρρωστήσει σε ενα μηνα 3 φορές και τις δυο εχει κανει ωτίτιδα. Θα ηθελα να ξεκινήσω λοιπόν κι εγω αυτα που προτείνετε. Η ερώτηση μου ειναι το τζίντζερ με τι συχνότητα το δίνετε; περιστασιακά οταν το παιδι ειναι άρρωστο ή καλο θα ηταν να παίρνει ούτως ή άλλως για ενα διάστημα; θα ηταν άραγε καλύτερο να συνδυαστεί και με κατι άλλο ή απο μονο του αρκει;

 

Ετσι τα ιδια ειμαςτε όλες και μενα μέχρι πριν αρχίσω τζίντζερ κλπ το γύρναγε σε αμυγδαλές, τον πρώτο χρονο με μια αντιβιωση στο χέρι ήμασταν. Απο τον προηγούμενο Οκτώβριο τιποτα, και αντιπυρετικό εχουμε να πάρουμε μηνες

Εγω το δινω μονο οταν ειναι κρυωμένος με το που θα δω μύξα η δέκατα . Αλλα δινω καθε μερα liposomal vitamin c, προστατεύει απίστευτα τον οργανισμό, ανεβάζει ανοσοποιητικό κλπ κανε ενα Google να δεις και καθε μετα λιγάκι κέφιρ και αλλο σκόνη προβιοτικό . Το τζίντζερ δεν ειναι για ανοσοποιητικό ειναι να σκοτώσει εκείνη την ωρα τον ιό η το βακτήριο η να ξεφορτωθεί φλεγμονή

 

Αλλα για τζίντζερ πες στο γιατρό σου πρώτα καλο ειναι να ξέρουν τι γινεται (προσωπικά απο γιατρό το έμαθα πρώτα!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο σούπερ μάρκετ το φρέσκο τζίντζερ. Είναι μια ρίζα βασικά. Εκεί που έχει φρούτα, κρεμμύδια κτλ. Υπάρχει και βιολογικό, εγώ βρήκα το απλό.

 

Δεν το βράζουμε γιατί χάνονται τα θρεπτικά στοιχεία. Καθαρίζουμε την φλούδα, (σαν της πατατάς) από ένα κομμάτι σαν σπιρτόκουτο, και το πολτοποιούμε (στο γουδί το έλιωσα εγώ). Μετά πίεσα τον πολτό με το χέρι και βγήκε ζουμί (που καίει τρελά) 3-4 ml. 1 ml φτάνει στο τετράχρονο, κάπου τα έχει γράψει η BabyCute, όχι εδώ όμως και δεν θυμάμαι που.

 

Βασικά εγώ ήθελα να ρωτήσω πόσο να έδινα στην μικρή μου που είναι 20 μηνών. BabyCute νομίζω είχες γράψει ότι έδωσες και στον μικρό σου, αλλά πόσο?

 

 


 

Αν το δώσω ωμο μονο 1μλ αλλα το δινω 3 φορές την μερα σε γερές περιπτώσεις πανω απο 38αρι και τέτοια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εάν το παιδί δεν έχει κάποιο θέμα, έχει νοημα η gaps?

Σε αυτήν την περίπτωση μήπως είναι καλύτερα απλά υγιεινή διατροφή? (δλδ όχι επεξεργασμένα , ζάχαρη κτλ)

Εμείς ακολουθήσαμε αυτό το πλάνο μέχρι το 1 με 1,5 έτος

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλες!

Εχθες η μικρη είχε μπούκωμα το βραδι, οποτε ηθελα να της δωσω μερικές σταγόνες τζιντζερ. Εκοψα, λοιπον, ποσότητα περίπου μια σκελιδα σκόρδου κ το εβαλα κ στην πρέσα σκόρδου όπου έσταξαν μερικές σταγονες (το παραθέτω σαν τρόπο παραγωγής του χυμου του τζιντζερ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εάν το παιδί δεν έχει κάποιο θέμα, έχει νοημα η gaps?

Σε αυτήν την περίπτωση μήπως είναι καλύτερα απλά υγιεινή διατροφή? (δλδ όχι επεξεργασμένα , ζάχαρη κτλ)

Εμείς ακολουθήσαμε αυτό το πλάνο μέχρι το 1 με 1,5 έτος

 

Μαλλον οχι απλα μην επεξεργασμένα και ζάχαρη όπως λες

Αλλα επεξεργασμένα ειναι ψωμιά πίτσες κλπ οποτε ειναι σαν να κανεις gaps (στο περίπου :-) )

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλες!

Εχθες η μικρη είχε μπούκωμα το βραδι, οποτε ηθελα να της δωσω μερικές σταγόνες τζιντζερ. Εκοψα, λοιπον, ποσότητα περίπου μια σκελιδα σκόρδου κ το εβαλα κ στην πρέσα σκόρδου όπου έσταξαν μερικές σταγονες (το παραθέτω σαν τρόπο παραγωγής του χυμου του τζιντζερ)

 

Δεν είχε πυρετό; Απλα μύξα; Το έδωσες τελικά; Μήπως στην αρχη να το δινεις μονο για πυρετό για να συνηθίζει σιγα σιγα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε πυρετό; Απλα μύξα; Το έδωσες τελικά; Μήπως στην αρχη να το δινεις μονο για πυρετό για να συνηθίζει σιγα σιγα;

Έκανε Κ λιγο πυρετο τελικα... Αλλα έπαθα κ άλλο! Επειδη εγω είμαι αυτή που της βαζω τον όρο κ τωρα προσπάθησα να της δωσω με σύριγγα το τζιντζερ, εγινε θηρίο μαζι μου! Κ μετά με πηρε από φόβο κ δεν δεχόταν να πιει ούτε καν το γαλα της (φοβόταν μηπως της εχω βαλει κ κατι άλλο μέσα)! Είδαμε κ πάθαμε να την ηρεμήσουμε κ να με εμπιστευθεί οτι στο τελος ηθελα απλά να της δώσω σκέτο γαλα. Βεβαια μέσα στο χαμό δεν ήπιε πολυ τζιντζερ κ σκεφτομαι μηπως αυριο το πρωι της το βαλω μέσα σε μερικές κουταλιές φρουτοκρεμας για να το φαει χωρις να το καταλαβει

Link to comment
Share on other sites

εντάξει, ευχαριστώ!!

θα το διαβάσω όλο το θέμα, έχει ενδιαφέρον

Ναι εχει πολυ ενδιαφέρον! Κ Εγω το διάβασα ολο! Εν τω μεταξυ επειδή δεν το 'χω Κ πολυ με αυτά (δηλαδη να κάτσω να φτιαξω πραγματα, η να ακολουθώ συγκεκριμένες διατροφες με η χωρις γλουτενη κλπ) διάβασα για γιαουρτάκι συγκεκριμένης εταιρίας με κεφιρ, κ τη Δευτερα που εχω ραντεβού στο γιατρο Θα τον ρωτησω αν είναι το παιδι να τρωει από αυτά. Θα προσθέσω στα φαγητά κ κουρκουμα. Ενταξει νομιζω οτι προκειται μερικές βασικές κινήσεις που όλοι μπορουμε να κανουμε, ακόμα κ αν δεν ασχολούμαστε κ πολυ με τέτοια θεματα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το τζίντζερ το βάζω στην ψαρόσουπα και μου αρέσει πολύ, οπότε τρώει και το μωρό. Όσο για την ποσότητα, ξεφλουδίζω ένα κομμάτι όσο 5-6 ζάρια για τάβλι.

 

Κουρκουμά βάζω στα λαχανικά, και επίσης θεωρώ ότι τα νοστιμίζει πολύ. Έχω βάλει και στο ψάρι και στις φακές, αλλά στα λαχανικά μου άρεσε ακόμη περισσότερο ο συνδυασμός. Για τον κουρκουμά έχω ακούσει και γιατρούς να λένε ότι θεωρείται πλέον πολύ ωφέλιμος για τον οργανισμό και ότι οι πολιτισμοί που τον χρησιμοποιούσαν παραδοσιακά έχουν καλύτερη υγεία (δε θυμάμαι τις αρρώστιες στις οποίες αναφέρθηκαν).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...