Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Cute διατροφή!


diminna

Recommended Posts

Ααααααα καλα εσυ εισαι πρωτη!! Φαγοπυρο το λενε το buckwheat? καλα μήπως εισαι λιγο Θεα;; Λοιπόν βράσε λιγο σε νερο το πρωί και σε γαλα (εγω βαζω καρύδας) με κανέλα και xylitol και απο πανω ξυσματα καρύδας η φράουλες και μούρα αν θες και βγαίνει τέλειο !! Άκρως υγειηνο χωρις πλακα!

 

Ηλιόσποροι κολοκυθοσποροι τέλειοι (το δεύτερο σκοτώνει παράσιτα στο εντερο ειδικα αν πας τουαλετα 2 ωρες μετα άκουσον άκουσον) απλα μην τα δινεις/παιρνεις οταν έχετε ιό, γιατι εχουν ενα αμυνόξεο που κάνουν τον ιό χειροτερο (μην ρωτήσεις που τα ξερω :-P)

 

Χαχαχαχα :lol: ευχαριστώ πολυ για τα τιπς!

 

Τέλεια αύριο κιόλας έχουμε φαγοπυρο για πρωινό!

Να ρωτήσω κάτι αντί για ξύλιτολη πως σου φαίνεται ζάχαρη καρύδας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χαχαχαχα :lol: ευχαριστώ πολυ για τα τιπς!

 

Τέλεια αύριο κιόλας έχουμε φαγοπυρο για πρωινό!

Να ρωτήσω κάτι αντί για ξύλιτολη πως σου φαίνεται ζάχαρη καρύδας;

 

Δεν την ξερω, που την βρήκες;; Το μονο συστατικό ειναι η καρύδα; Απλα χρησιμοποιώ ξυλιτολη γιατι βοηθάει με βακτηρια και μύκητες στο εντερο και στο στομα ακομα και ειναι και γλυκιά....

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ξερω, που την βρήκες;; Το μονο συστατικό ειναι η καρύδα; Απλα χρησιμοποιώ ξυλιτολη γιατι βοηθάει με βακτηρια και μύκητες στο εντερο και στο στομα ακομα και ειναι και γλυκιά....

 

Την βρήκα στο super market στο διαδρομο με τα βιολογικά και στο internet αλλα δεν αγόρασα γιατι ήθελα να το ψάξω λίγο.

Θα κάνω μια έρευνα και επανέρχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κεφιρ εμεις ακομα παιρνουμε αυτό από το σουπερ μαρκετ που είναι σα γιαουρτακι...κανονικο ακομα δεν εχω βρει.Εχω καταψυξει φραουλες...και κάθε απόγευμα βγαζω λιγες τις χτυπαω και στο μουλτι προσθετω και το κεφιρ και το προσφερω ως παγωτακι φραουλα.

Link to comment
Share on other sites

Ηλιόσποροι,κολοκυθοσποροι,λιναροσπορος και τετοια παρομοια εμενα επειδή ετσι δε τα τρωνε τους τα βαζω μεσα σε μπαρες δημητριακων που φτιαχνω με βρωμη.Ειδικα οι ηλιόσποροι...ταιριαζουν τελεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τέλεια ιδέα!

'Εκανα σήμερα μπάρες βρώμης με ταχίνι-μέλι-σοκολάτα,πίτουρο (μισό-μισό με τη βρώμη),έβαλα κολοκυθόσπορους κ γκόντζι μπέρις. (Απο άποψη γλουτένης είμαι λίγο εκτός όμως εε?)

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο με τις μπάρες με ενδιαφέρει και έμενα.

 

Baby cute το φαγοπυρο το ξεσκίσε ο μικρός!

Έμεινα με το στόμα ανοιχτό! Έφαγε διπλάσια μερίδα απο οτι τρώει συνήθως! :shock:και σημερα γενικά όλη μέρα δεν έχει σταματήσει να τρώει. Μιλάμε για ποσότητες που τρώει ενήλικας!

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τις μπάρες με ενδιαφέρει και έμενα.

 

Baby cute το φαγοπυρο το ξεσκίσε ο μικρός!

Έμεινα με το στόμα ανοιχτό! Έφαγε διπλάσια μερίδα απο οτι τρώει συνήθως! :shock:και σημερα γενικά όλη μέρα δεν έχει σταματήσει να τρώει. Μιλάμε για ποσότητες που τρώει ενήλικας!

 

Χαχα τι ωραια (μήπως εισαι καλή μαγείρισσα; Πως το φτιάξες ; )

Ειδες οταν το στομάχι δεν γεμίζει γλουτενη ξαφνικά πεινάνε! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε κοριτςια; Πως κάνετε τις μπάρες; Πως κολανε και δεν διαλύονται;

 

Εγω φτιανω μια συνταγή που μου ειχε δσει μια κοπελα από εδώ...δε θυμαμαι ποια ηταν αλλα οι μπαρες της εχουν μεγαλη περαση...τις τσακιζουμε.Βεβαια εχουν και σοκολατα κουβερτουρα και μελι..ετσι κολανε.Τωρα δεν ξερω εσυ τι δινεις στο παιδι.Εγω βαζω 1,5 κουπα βρωμη,ηλιοσπορο και ότι άλλο σε σπορους η ξηρους καρπους...100 γρ κουβερτουρα(λιωμενη) και 2-3 κουταλιες μελι.Μπορεις να προσθεσεις και αλλα δημητριακα αν θες...νομιζω η originl συνταγη της κοπελας ειχε και αυτό τα δημητριακα ρυζιού αλλα εγω βαζω μονο βρωμη.Εχω δοκιμασει και με musli αλλα γινοντα πιο σκληρες για τα παιδακια..Ενωνονται καλυτερα αν βαλεις και λιγο βουτυρο λιωμενο...1 κουταλια αρκει αλλα και χωρις αυτό γινονται.Θα δεις και με το ματι τις αναλογιες ώστε να γινουν όπως τις θελεις.Υπαρχουν πολλες συνταγες και με ταχινι αλλα δε τις εχω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραίο και ενδιαφέρον θέμα! Μπράβο!

 

Χαχαχαχα :lol: ευχαριστώ πολυ για τα τιπς!

 

Τέλεια αύριο κιόλας έχουμε φαγοπυρο για πρωινό!

Να ρωτήσω κάτι αντί για ξύλιτολη πως σου φαίνεται ζάχαρη καρύδας;

 

Η ζάχαρη καρύδας είναι μια πολύ καλή καλή φυσική εναλλακτική ζάχαρης και μάλιστα αν θυμάμαι καλά έχει πολύ χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη. Εγώ τη χρησιμοποιώ σε κέικ, muffins και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο και ενδιαφέρον θέμα! Μπράβο!

 

 

 

Η ζάχαρη καρύδας είναι μια πολύ καλή καλή φυσική εναλλακτική ζάχαρης και μάλιστα αν θυμάμαι καλά έχει πολύ χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη. Εγώ τη χρησιμοποιώ σε κέικ, muffins και τέτοια.

 

Τι λες; Ειναι 100% ζάχαρη καρύδας η εχει και αλλα περίεργα μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω φτιανω μια συνταγή που μου ειχε δσει μια κοπελα από εδώ...δε θυμαμαι ποια ηταν αλλα οι μπαρες της εχουν μεγαλη περαση...τις τσακιζουμε.Βεβαια εχουν και σοκολατα κουβερτουρα και μελι..ετσι κολανε.Τωρα δεν ξερω εσυ τι δινεις στο παιδι.Εγω βαζω 1,5 κουπα βρωμη,ηλιοσπορο και ότι άλλο σε σπορους η ξηρους καρπους...100 γρ κουβερτουρα(λιωμενη) και 2-3 κουταλιες μελι.Μπορεις να προσθεσεις και αλλα δημητριακα αν θες...νομιζω η originl συνταγη της κοπελας ειχε και αυτό τα δημητριακα ρυζιού αλλα εγω βαζω μονο βρωμη.Εχω δοκιμασει και με musli αλλα γινοντα πιο σκληρες για τα παιδακια..Ενωνονται καλυτερα αν βαλεις και λιγο βουτυρο λιωμενο...1 κουταλια αρκει αλλα και χωρις αυτό γινονται.Θα δεις και με το ματι τις αναλογιες ώστε να γινουν όπως τις θελεις.Υπαρχουν πολλες συνταγες και με ταχινι αλλα δε τις εχω δοκιμασει.

 

Μπραβο παω να δω αν το κάνω με φαγοπυρο και ταχινι....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ποιες τροφες εχουν γλουτενη?

 

Μπαρες δημητριακων παιρνω απο το φουρνο διπλα μου. Τι να πω? Κολαση!

 

:D:D:D

 

Γλουτενη οτι εχει αλευρι, κριθάρι, σίκαλη τέτοια.. Ψωμιά, ζυμαρικα.. Και βρώμη!

Γενικως οτιδήποτε επεξεργασμένο συνηθως θα εχει αλευρι απο σιτάρι μεσα οποτε και γλουτενη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο παω να δω αν το κάνω με φαγοπυρο και ταχινι....

 

Αν τις δοκιμασεις και βγουν καλες ετσι πες μου να τις φτιαξω κι εγω.Βασικα πες μου αν θα εχουν εντονη τη γευση από το ταχινι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αν σας ενδιαφέρει:

http://akispetretzikis.com/el/categories/keik-mpiskota/mpares-dhmhtriakwn

εγώ φτιάχνω αυτές.Δεν κολλάνε πάρα πολύ,όταν τις βαλεις στο ψυγειο κ γίνουν,"στέκονται" κ ειναι πολύ ωραίες!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αν σας ενδιαφέρει:

http://akispetretzikis.com/el/categories/keik-mpiskota/mpares-dhmhtriakwn

εγώ φτιάχνω αυτές.Δεν κολλάνε πάρα πολύ,όταν τις βαλεις στο ψυγειο κ γίνουν,"στέκονται" κ ειναι πολύ ωραίες!

 

Ειχα δοκιμασει μια συνταγή του Πετρεζικη...δε θυμαμαι αν ηταν αυτή...αλλα ηταν πιο πολύ σα παστελι παρα σα μπαρες δημητριακων.Και ηταν και πολύ γλυκες.Αυτες πως είναι?

Link to comment
Share on other sites

Χαχα τι ωραια (μήπως εισαι καλή μαγείρισσα; Πως το φτιάξες ; )

Ειδες οταν το στομάχι δεν γεμίζει γλουτενη ξαφνικά πεινάνε! :shock:

 

Γενικά έφτιαχνα κους κους το όποιο στην πορεία αντικαταστάθηκε με ολικής άλεσης πλιγούρι ε και μέσα σε αυτά βάζω (κατεψυγμένο βέβαια γιατι δύσκολα βρίσκω φρέσκο ) ρόδι που ξετρελαίνεται στο πιάτο τα ανακατεύω για να πάρει ωραία γεύση.

Έβρασα φαγοπυρο σύμφωνα με τις οδηγίες μια δόση και διπλάσιο νερό σιγοβρασιμο για 15-20' με λίγο ζωμό λαχανικών δυστυχώς όχι σπιτικό. (αλλα όχι νυφαδες φαγοπυρο ολόκληρο, νυφαδες εχω αγοραςει για το πρωινό όπως με συμβουλεύσες αντί για βρώμη) με γαλοπούλα δίπλα. Ε το έφαγε όλο! Και έκανε και μμμμμμ.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καθαρή καρύδα, τίποτα άλλο πρόσθετο.

 

Λίγο που διάβασα χθες για την ζάχαρη καρύδας ναι στέκει ειναι φυσικό προϊόν που επιτρέπεται η κατανάλωση της και απο διαβητικούς. Γενικά αυτά που διάβασα ήταν θετικά και έτσι σημερα προμηθεύτηκα και θα αρχίσω τα πειράματα... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?εγω αυτό που ηξερα τοσο καιρο είναι ότι η καρυδα είναι από τα πιο παχυντικα τροφιμα...δεν ισχυει?Για τα παιδια δε με πειραζει αλλα για τους ενηλικες ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?εγω αυτό που ηξερα τοσο καιρο είναι ότι η καρυδα είναι από τα πιο παχυντικα τροφιμα...δεν ισχυει?Για τα παιδια δε με πειραζει αλλα για τους ενηλικες ρωταω.

 

Η εικόνα που εχω για τα παχυντικά αλλα φυσικά τρόφιμα (όπως μέλι η καρύδα μπανάνα κα )ειναι οτι φυσικά μετράει η ποσότητα και ναι μπορεί να "παχαίνουν" αλλα ο οργανισμός άλλιως μεταβολίζει το μέλι πχ και αλλιώς την ζάχαρη. Το μέλι δεν γινεται παχακια με την έννοια του σωσιβίου δλδ.

Τώρα αν καποιος θέλει να φτιάξει ανάγλυφο κορμί ιςως να μην ειναι και οτι καλύτερο.

 

Τώρα ιςως μπορεί καμία άλλη κοπέλα να τα εξηγήσει καλύτερα.

 

Καμία διατροφολόγο έχουμε στο φόρουμ άραγε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μου εφερε μια φιλη μου κεφιρ να το φτιαχνω Σπιτι.Εχω καποιες αποριες αν ξερει καποια κοπελα να με βοηθησει.Ποση ποσοτητα θα πρεπει να πινουν τα παιδια?Επειδη το πινουν με το ζορι ετσι σκετο.Ο ενας μου γιος πινει κάθε πρωι κρεμα με γαλα και βρωμη.Μπορω να το προσθεσω μεσα στην κρεμα?Καπου διαβασα για κοπελες που το χρησιμοποιουν πχ σε κεικ αντι για γαλα?Μπορω να το χρησιμοποιησω σε κατι που μετα θα ψηθει χωρις να χαθουν τα θρεπτικα συστατικα του?Οποιαδηποτε ιδεα για το πως μπορει να καταναλωθεί πιο καλα από τα παιδακια δεκτη.Του εμποριου παλια το εδινα με παγωμενες φραουλες σα γρανιτα αλλα τωρα δεν εχω άλλες φραουλες στην καταψυξη.Μπορει να διατηρηθεί και σε γαλα light η χρειαζεται πληρες γαλα?Το γαλα πρεπει πρωτα να το βραζω?

Link to comment
Share on other sites

Μου εφερε μια φιλη μου κεφιρ να το φτιαχνω Σπιτι.Εχω καποιες αποριες αν ξερει καποια κοπελα να με βοηθησει.Ποση ποσοτητα θα πρεπει να πινουν τα παιδια?Επειδη το πινουν με το ζορι ετσι σκετο.Ο ενας μου γιος πινει κάθε πρωι κρεμα με γαλα και βρωμη.Μπορω να το προσθεσω μεσα στην κρεμα?Καπου διαβασα για κοπελες που το χρησιμοποιουν πχ σε κεικ αντι για γαλα?Μπορω να το χρησιμοποιησω σε κατι που μετα θα ψηθει χωρις να χαθουν τα θρεπτικα συστατικα του?Οποιαδηποτε ιδεα για το πως μπορει να καταναλωθεί πιο καλα από τα παιδακια δεκτη.Του εμποριου παλια το εδινα με παγωμενες φραουλες σα γρανιτα αλλα τωρα δεν εχω άλλες φραουλες στην καταψυξη.Μπορει να διατηρηθεί και σε γαλα light η χρειαζεται πληρες γαλα?Το γαλα πρεπει πρωτα να το βραζω?

 

Δεν μπορώ να απαντήσω για το κέφιρ μάλλον η babycute μπορει να σε βοηθήσει σε αυτό.

Αλλα κατεψυγμένες φράουλες η αλλα φρούτα μπορείς να βρεις στο σούπερ μάρκετ. Η αν δοκιμάζες πχ μπανάνα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...