Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Cute διατροφή!


diminna

Recommended Posts

Μόλις έβαλα στο φούρνο το παναρισμενο κοτόπουλο, το στήθος φιλεταρισα μόνο. Βράζω και γλυκοπατάτες να τις κάνω πουρέ με γάλα κεφιρ ολυμπος. Θα βάλω λίγο γάλα για αρχή να δω πως θα τους φανεί άντε και καλή μου επιτυχία. και για το απόγευμα τους πήρα γιαουρτάκια με κεφιρ και φράουλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μόλις έβαλα στο φούρνο το παναρισμενο κοτόπουλο, το στήθος φιλεταρισα μόνο. Βράζω και γλυκοπατάτες να τις κάνω πουρέ με γάλα κεφιρ ολυμπος. Θα βάλω λίγο γάλα για αρχή να δω πως θα τους φανεί άντε και καλή μου επιτυχία. και για το απόγευμα τους πήρα γιαουρτάκια με κεφιρ και φράουλες.

 

Ωχ κατςε μην βάλεις το κέφιρ στις πατάτες θα βγει μάπα δεν θα τρώγεται

Βαλε η κανονικό γαλα η αμυγδάλου η καρύδας

Μπραβο πες μας τι εγινε

Και μην περιμένεις πολλα, σιγα σιγα το πραμα

Link to comment
Share on other sites

Baby cute βρώμη γιατι όχι λόγο γλουτένης;

 

Αυτο και εγω πρόσφατα το έμαθα

Ήξερα οτι η βρώμη δεν εχει γλουτενη αλλα την καλλιεργούν διπλα στο σιτάρι που εχει. Για αυτούς που εχουν την δυσανεξία αυτήν γλουτενη (celiac disease σορυ δεν ξερω στα ελληνικά) την καλλιεργούν μακριά απο συταρι και δεν υπαρχει προβλημα. Αλλα στα παιδια που εχουν προβλημα υπερκινητικότητας κλπ δεν την συμβουλεύουν γιατι εχει την ουσία avenin που συμπεριφέρεται σαν γλουτενη ακριβώς

Ιδεα δεν είχα και του έδινα βρώμη καθε μερα κάναμε τεστ που έδειξε οτι τον πείραζε στο εντερο. Μου το ειπε μια ειδικός που ειδικεύεται στο προβλημα που ειχαμε :cool:

Την κόψαμε, του δίνουμε buckwheat και πετάει!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο και εγω πρόσφατα το έμαθα

Ήξερα οτι η βρώμη δεν εχει γλουτενη αλλα την καλλιεργούν διπλα στο σιτάρι που εχει. Για αυτούς που εχουν την δυσανεξία αυτήν γλουτενη (celiac disease σορυ δεν ξερω στα ελληνικά) την καλλιεργούν μακριά απο συταρι και δεν υπαρχει προβλημα. Αλλα στα παιδια που εχουν προβλημα υπερκινητικότητας κλπ δεν την συμβουλεύουν γιατι εχει την ουσία avenin που συμπεριφέρεται σαν γλουτενη ακριβώς

Ιδεα δεν είχα και του έδινα βρώμη καθε μερα κάναμε τεστ που έδειξε οτι τον πείραζε στο εντερο. Μου το ειπε μια ειδικός που ειδικεύεται στο προβλημα που ειχαμε :cool:

Την κόψαμε, του δίνουμε buckwheat και πετάει!!!

 

Ευχαριστώ θα το κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα μανουλες!!!

Ειμαι καινουργια εδω λοιπον το μωρακι μου ειναι 7μηνων κ ενδιαφερομαστε για νεες γευσεις για αυτο λοιπον θα θελαμε την βοηθεια σας ....προχθες ψωνισα για πρωτη φορα γλυκοπατατα κ θελω να μου πειτε αν ξερετε καμια καλη συνταγη κ νοστιμη.....οτιδηποτε με λαχανικα ή με κρεας αλλα σε συνδυασμο παντα με γλυκοπατατα!!!!Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και κάτι άλλο αν και απαντάω στα πάντα ετεροχρονισμένα σήμερα. Υπάρχει η δυνατότητα να μπορέσω να βρω γνήσιο κεφίρ. Το ζωντανό εννοώ, που το βάζουμε στο ψυγείο και το φτιάχνουμε κάθε μέρα. Είναι λίγο μπελελίδικο αλλά αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα και αν εχεις καμμια συνταγή για συκωτακια πες μου!! :cool:

 

Την κλασική κοκκινιστα.

Αλλα θα ρωτήσω και κανέναν και θα σου πω αν βρω κάτι ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και κάτι άλλο αν και απαντάω στα πάντα ετεροχρονισμένα σήμερα. Υπάρχει η δυνατότητα να μπορέσω να βρω γνήσιο κεφίρ. Το ζωντανό εννοώ, που το βάζουμε στο ψυγείο και το φτιάχνουμε κάθε μέρα. Είναι λίγο μπελελίδικο αλλά αξίζει τον κόπο.

 

Ναι αυτο ειναι το καλύτερο , του εμπορίου το ζεσταίνουν λιγο και χάνονται τα καλα βακτηρια

Πείτε μου και μενα που το βρίσκετε γιατι έρχομαι ελλαδα μερικες βδομάδες και θέλω να φτιάξω εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα στο φούρνο το παναρισμενο κοτόπουλο, το στήθος φιλεταρισα μόνο. Βράζω και γλυκοπατάτες να τις κάνω πουρέ με γάλα κεφιρ ολυμπος. Θα βάλω λίγο γάλα για αρχή να δω πως θα τους φανεί άντε και καλή μου επιτυχία. και για το απόγευμα τους πήρα γιαουρτάκια με κεφιρ και φράουλες.

 

Αν μπορεις κόψε την γλυκοπατατα κομματάκια και βάλτο φούρνο με λάδι!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα συκωτάκια μπορούν να γίνουν στην κατσαρόλα με καραμελωμένα κρεμμύδια!

 

Απλα συκώτι και κρεμμύδι; Ειναι ωραίο; Θυμάμαι η μανα μου μας τα τηγάνιζε και τα σιχαινομασταν!! Χθες θυμήθηκα οτι πρεπει να τα δώσω λόγω βιταμίνης Α, παντα το ξεχνάω!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια έχω "ψηθεί" άσχημα με αυτά που λέτε!!

ερωτήσεις!

1)Τα γαλακτοκομικά τα κόβουμε ή όχι?Δεν κατάλαβα.Δηλαδή εμένα πίνει γάλα αμυγδάλου,της αρέσει.

2)το buckweat πού το βρίσκεις?

3)πώς πανάρεις το κοτόπουλο αν όχι με αλεύρι ή φρυγανιά?

4)'Εχω λίγο μπερδευτεί με τις διατροφές.Απο τη μία (δοκιμασμένα το τρίπτυχο πρωτείνη-σαλάτα-φρούτα είναι το τέλειο,απο την άλλη τόσο κρέας είναι καλό?'Η τρώτε ψάρι πιο πολύ?5)Μπορείτε να ανεβάσετε ένα συνήθες μενού,μερικών ημερών?

thank you!!!!!!!!!!!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλα συκώτι και κρεμμύδι; Ειναι ωραίο; Θυμάμαι η μανα μου μας τα τηγάνιζε και τα σιχαινομασταν!! Χθες θυμήθηκα οτι πρεπει να τα δώσω λόγω βιταμίνης Α, παντα το ξεχνάω!!

 

Eίναι ο κλασσικός τρόπος μαγειρέματος του συκωτιού, και ειναι πολύ ωραίο, και γενικά δεν τρώω συκώτι, φαντάσου..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα στο φούρνο το παναρισμενο κοτόπουλο, το στήθος φιλεταρισα μόνο. Βράζω και γλυκοπατάτες να τις κάνω πουρέ με γάλα κεφιρ ολυμπος. Θα βάλω λίγο γάλα για αρχή να δω πως θα τους φανεί άντε και καλή μου επιτυχία. και για το απόγευμα τους πήρα γιαουρτάκια με κεφιρ και φράουλες.

 

κριαράκι που βρηκες γιαουρτάκια με κεφίρ και φράουλες;

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω απο την δική μου εμπειρια τα παντα επηρεάζουν στον οργανισμό αλλα τα χειρότερα ειναι τα επίπεδα βιταμίνης C, ψευδαργύρο (zinc και το πιο σημαντικό), και D

Τα πρώτα δυο τα ψάξατε; Το zinc επηρεαζει και την όρεξη

Πάντως απο οτι ξερω απο ιούς, κάνουν κύκλο και φεύγουν , μονο αν γυρίσει σε βακτήριο και θελει αντιβιωσει σημαίνει οτι το ανοσοποιητικό εχει προβλημα

Πόσες μέρες κρατάει ο ιός;

 

Στην θέση σου θα ρώταγα τον γιατρό για αυτές τις βιταμίνες.... Την D την δινεις και σε σπρέι ειναι εύκολο - δυστυχώς δεν αποροφιεται παντα με τον ήλιο

 

H γιατρος μου ειπε για την D που ηταν σε πολυ χαμηλα επιπεδα. Καναμε επαναληπτικη, λιγο ανεβηκε με τις σταγονες που πηραμε και συνεχιζουμε.

Αλλα για Zn δεν μας ειπε τιποτα. Αντιβιωση δεν πηραμε αλλα μια αλλη γιατρος μας ειπε οτι δεν δικαιολογουνται τοσες ιωσεις στην ηλικια των 7.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Να ρωτησω για το κεφιρ, δινετε αυτα του εμποριου στα πιτσιρικια; Και σε τι ποσοτητα; Γιαουρτι κεφιρ δοκιμασαμε χτες για πρωτη φορα. Εγω το βρηκα στο my market, εχει με διαφορες γευσεις, ακτινιδιο, δαμασκηνο αλλα και σκετο. Δεν τρελαθηκε κιολας, αλλα το εφαγε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

H γιατρος μου ειπε για την D που ηταν σε πολυ χαμηλα επιπεδα. Καναμε επαναληπτικη, λιγο ανεβηκε με τις σταγονες που πηραμε και συνεχιζουμε.

Αλλα για Zn δεν μας ειπε τιποτα. Αντιβιωση δεν πηραμε αλλα μια αλλη γιατρος μας ειπε οτι δεν δικαιολογουνται τοσες ιωσεις στην ηλικια των 7.

 

Α νόμιζα οτι μιλάς για το μωρο... Ναι 7 ειναι λιγο μεγαλος

Κοιτα Zn και βιταμίνες C ειναι αυτο που βοηθάει να καταπολεμηθεί ο ιός αν τα δώσεις στην αρχη... Ειναι τα πιο βασικα

Ναι η D βοηθάει εννοείται αλλα αυτο που βοηθάει το ανοσοποιητικό ενος ανθρώπου ωςτε να μην αρρωςταινει πολυ απο την αρχη ειναι η φλορα στο εντερο ... Εξου και τα προβιοτικα, η το κέφιρ βοηθάνε να γίνει ισχυρός ο οργανισμός

Αλοιμονο αν το ανοςοποιητικο ενος οργανισμός εξαρταται μονο απο μια βιταμίνη, ειναι πολλα που συμβάλουν.... Αλλα μια καλή διατροφή με σχεδον καθολου επεξεργασμένα και καλα προβιοτικα βοηθάνε πααααααρααααααα πολυ....

Αν μπορεις και θες κόψε επεξεργασμένα (και γλουτενη) για 2-3 βδομάδας και δωςε κέφιρ και προβιοτικα και απο γαλακτοκομικά κατσικίσιο μονο αν μπορεις και δες την γινεται... Για δες μπορει (εγω τουλαχιςτον πιστευω) να βοηθηςει με αρρώστιες ενέργεια ψυχολογία

 

Και μια υποσημείωση πριν πεταχτεί καμμια απο το πουθενά ... Αυτές ειναι δικές μου σημειώσεις που έκανα στα δικά μου παιδια και ειδα οχι απλές αλά τρομερές αλλαγές μετα απο πολλες έρευνες/ ξενύχτια και επισκέψεις σε ειδικούς όλων των ειδών......:shock:

λέω απλα τι βοήθησε εμάς!!

Link to comment
Share on other sites

Eίναι ο κλασσικός τρόπος μαγειρέματος του συκωτιού, και ειναι πολύ ωραίο, και γενικά δεν τρώω συκώτι, φαντάσου..

 

Γμτ δεν μπορώ να βρω συκώτι απο μοσχαράκι με τιποτα... Οταν το βρω θα το κάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γμτ δεν μπορώ να βρω συκώτι απο μοσχαράκι με τιποτα... Οταν το βρω θα το κάνω!!!

 

Ε γράψτε την συνταγή να την έχουμε.

Και εγώ babycute δυσκολεύομαι να βρω συκώτι μοσχαρίσιο εδω.

Δεν εχω βρει κάτι παρεπιπτόντως σχετικά με το συκώτι (συνταγή εννοώ) αλλα είμαι σε επιφυλακή!

Link to comment
Share on other sites

Ε γράψτε την συνταγή να την έχουμε.

Και εγώ babycute δυσκολεύομαι να βρω συκώτι μοσχαρίσιο εδω.

Δεν εχω βρει κάτι παρεπιπτόντως σχετικά με το συκώτι (συνταγή εννοώ) αλλα είμαι σε επιφυλακή!

 

Σε μοσχάρι βρίσκω αλλα το καλο συκώτι ειναι στο μοσχαράκι το bebe οχι στο μεγάλο μοσχάρι γιατι τα συκώτια γενικως μαζεύουν τοξίνες οποτε οσο μικρότερο τοςο καλυτερα :P

Link to comment
Share on other sites

Σε μοσχάρι βρίσκω αλλα το καλο συκώτι ειναι στο μοσχαράκι το bebe οχι στο μεγάλο μοσχάρι γιατι τα συκώτια γενικως μαζεύουν τοξίνες οποτε οσο μικρότερο τοςο καλυτερα :P

 

Α καλα δεν παίζει να βρω εδω με τπτ αλλα θα κοιτάξω.

 

Ήμουν που ήμουν θα με αποτελείωσεις! :P

 

Παρεπιπτόντως σημερα γύρισα σπίτι με μαύρη κινοα, φαγοπυρο (buckwheat)

ηλιόσπορους και κολοκυθοσπορους :lol:

Πες μου οτι κάτι απο αυτά δεν κάνει... Τα χρυσοπληρώσα ολα βιολογικά. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Α καλα δεν παίζει να βρω εδω με τπτ αλλα θα κοιτάξω.

 

Ήμουν που ήμουν θα με αποτελείωσεις! :P

 

Παρεπιπτόντως σημερα γύρισα σπίτι με μαύρη κινοα, φαγοπυρο (buckwheat)

ηλιόσπορους και κολοκυθοσπορους :lol:

Πες μου οτι κάτι απο αυτά δεν κάνει... Τα χρυσοπληρώσα ολα βιολογικά. :roll:

 

Ααααααα καλα εσυ εισαι πρωτη!! Φαγοπυρο το λενε το buckwheat? καλα μήπως εισαι λιγο Θεα;; Λοιπόν βράσε λιγο σε νερο το πρωί και σε γαλα (εγω βαζω καρύδας) με κανέλα και xylitol και απο πανω ξυσματα καρύδας η φράουλες και μούρα αν θες και βγαίνει τέλειο !! Άκρως υγειηνο χωρις πλακα!

 

Ηλιόσποροι κολοκυθοσποροι τέλειοι (το δεύτερο σκοτώνει παράσιτα στο εντερο ειδικα αν πας τουαλετα 2 ωρες μετα άκουσον άκουσον) απλα μην τα δινεις/παιρνεις οταν έχετε ιό, γιατι εχουν ενα αμυνόξεο που κάνουν τον ιό χειροτερο (μην ρωτήσεις που τα ξερω :-P)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...