Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Cute διατροφή!


diminna

Recommended Posts

H φάβα κοπελιά είναι όσπριο. Λοιπόν εγώ έκοψα το γάλα μαχαίρι. Από αλεύρα ελάχιστα και αυτά μόνο μαύρα και βέβαια καλαμποκάλευρο. Αμυγδαλόγαλο του κάνω μόνη μου γιατί το έτοιμο δεν του αρέσει.

Αυτά τα ολίγα. Και εμείς διαγνωση ΔΕΠΥ και οριακά στο φάσμα. Στην τελευταία εξέταση ο παιδοψυχίατρος είπε ότι είναι απλά πολύ ζωηρός και ίσως κλειστός χαρακτήρας αλλά καμία σχέση με ΔΕΠΥ και φάσμα.

Και είδα διαφορά άμεσα. Μέσα σε λίγες ημέρες.

Όμως θα ήθελα να μιλήσουμε γιατί πραγματικά αυτά που κάνω είναι ελάχιστα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διάγνωση αυτισμού (μετρίου προς σοβαρού) και την έχασε πριν λίγες μέρες ;)

Η αληθεια ειναι οτι κάναμε και άλλες θεραπείες που δυστυχώς ειναι πιο γνωστές Αμερική πολυ λιγοτερο στην Αγγλία και καθολου ελλαδα αλλα χωρις την αλλαγή διατροφής και ιδιαιτερα το gluten free, casein free και πολυ κέφιρ τιποτα δεν θα γινότανε... ;)

 

Ξερω ειναι αηδία το κέφιρ, εγω δεν το πίνω χωρις ζάχαρη, αλλα αν βάλεις λιγη στέβια μεσα αλλάζει γεύση....

Το θεμα ειναι οτι υπάρχουν ενα σωρο προβλήματα ανάπτυξης, η ιατρικά (αλλεργίες , ωτίτιδες κλπ) που συγκεκριμένες διατροφές βοηθάνε πολυ- αυτο ακριβώς που λεει και η γιατρος που έβγαλε την GAPS diet, απλα φαινεται δύσκολο απο το πουθενά να την εφαρμοςει κάποιος

 

Μπραβο χαίρομαι που τα ξεπεράσατε.

Αν θες δώσε μου λίγες περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την διάγνωση.

Γενικά προσπαθώ να το ψάχνω οςο μπορώ με την διατροφή του μικρού και η αλήθεια ειναι πως τα έχουμε καταφέρει μεχρι ενός σημείου.

 

Εμάς το πρωινό ειναι βρώμη βιολογική με κινοα και φρούτα. Η κινοα γενικά του αρέσει γι αυτό την χρησιμοποιώ αντί για κους κους η ζυμαρικά.

Εχω εντάξει ήδη λάδι καρύδας και chia seeds, κόκκινες φακές, λινοςπορο Σουσάμι κ.α Και συνεχίζω...

Τώρα είμαι στο ψάξιμο για hemp seeds.

 

Έχουμε ευαισθησία στο αγελαδινό (βέβαια τρώει τυρί και γιαούρτι χωρίς προβλημα) και αλλεργία σε φουντούκια σίγουρα και έτσι είμαι επιφυλακτική με ξηρούς καρπούς και γαλακτοκομικά. Επίσης επειδή είμαι στην φάση να επεξεργάζομαι τον αποθηλασμο αλλα απο την άλλη δεν εχω κατάφερει να βρω υποκατάστατα η τροφές που θα αναπληρώνουν το μητρικό προσπαθώ να το τραβήξω οςο μπορώ.

 

Γενικά αν ξέρεις κάτι απο ολα τα παραπάνω δώσε πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

H φάβα κοπελιά είναι όσπριο. Λοιπόν εγώ έκοψα το γάλα μαχαίρι. Από αλεύρα ελάχιστα και αυτά μόνο μαύρα και βέβαια καλαμποκάλευρο. Αμυγδαλόγαλο του κάνω μόνη μου γιατί το έτοιμο δεν του αρέσει.

Αυτά τα ολίγα. Και εμείς διαγνωση ΔΕΠΥ και οριακά στο φάσμα. Στην τελευταία εξέταση ο παιδοψυχίατρος είπε ότι είναι απλά πολύ ζωηρός και ίσως κλειστός χαρακτήρας αλλά καμία σχέση με ΔΕΠΥ και φάσμα.

Και είδα διαφορά άμεσα. Μέσα σε λίγες ημέρες.

Όμως θα ήθελα να μιλήσουμε γιατί πραγματικά αυτά που κάνω είναι ελάχιστα!

 

Αν θες παραπάνω κανε Google: biomedical treatment for autism

Μας έσωσε βασικα τιποτα αλλο δεν λέω... Αλλα χωρις την διατροφή που κάνω δεν γινεται τιποτα.. Τα παιδια αυτά ειναι γεμάτο μύκητες μεσα στο εντερο και βακτηρια, οταν τρώνε ζάχαρη και αλεύρι που ταΐζουν ολα τις τοξίνες το αποτελεσμα ειναι you know what

Οταν εχεις χρονο δες αυτο που σου ειπα

 

Το γαλα πως το φτιάχνεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BabyCute, τελείως άσχετο, απάντησέ μου αν και όποτε σε βολέψει: τι λένε οι Άγγλοι για το Brexit στ' αλήθεια; Εδώ τα σάιτ μόνο ότι δεν ετοιμάζουν ομαδικά χαρακίρια στο Piccadilly Circus δε μας είπαν ακόμη. :roll:

Link to comment
Share on other sites

BabyCute, τελείως άσχετο, απάντησέ μου αν και όποτε σε βολέψει: τι λένε οι Άγγλοι για το Brexit στ' αλήθεια; Εδώ τα σάιτ μόνο ότι δεν ετοιμάζουν ομαδικά χαρακίρια στο Piccadilly Circus δε μας είπαν ακόμη. :roll:

 

Εθνικό πένθος φιλεναδα.... Οι απομακρυσμένες βόρειες αγροτικές περιοχές ψηφίσανε να φύγουμε. Και βασικα ολοι βαρέθηκαν τους μετανάστες , να ειναι παντου να περνούν τις δουλειές , απο την Συρία , την Βουλγαρία ... Και τωρα που θα μπει και η Τουρκία στην Ευρώπη καταλαβαίνεις τι θα γινόταν .... Ε βαρέθηκαν οι μισοί και τους καταλαβαινω

Το προβλημα ειναι οτι οι συνέπειες θα ειναι τραγικές για όλους μας... Ευτυχως που ειμαι παντρεμένη με Άγγλο και εχω και τις δυο υπηκοότητες :shock:

Link to comment
Share on other sites

Εθνικό πένθος φιλεναδα.... Οι απομακρυσμένες βόρειες αγροτικές περιοχές ψηφίσανε να φύγουμε. Και βασικα ολοι βαρέθηκαν τους μετανάστες , να ειναι παντου να περνούν τις δουλειές , απο την Συρία , την Βουλγαρία ... Και τωρα που θα μπει και η Τουρκία στην Ευρώπη καταλαβαίνεις τι θα γινόταν .... Ε βαρέθηκαν οι μισοί και τους καταλαβαινω

Το προβλημα ειναι οτι οι συνέπειες θα ειναι τραγικές για όλους μας... Ευτυχως που ειμαι παντρεμένη με Άγγλο και εχω και τις δυο υπηκοότητες :shock:

 

Ώστε είναι αλήθεια. Έλεγα μη μας πουλάνε παπά οι δικοί μας οι καταστροφολόγοι.

 

Θα δείξει το πράγμα...μπορεί να βρούνε καμια μέθοδο αξιοπρεπούς κ@λοτούμπας, α λα Alexis. Διάβαζα πως η Σκωτία έχει τη δυνατότητα να ασκήσει βέτο για την έξοδο, δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει.

 

Σε κάθε περίπτωση, 5η οικονομία στον κόσμο είναι, δε νομίζω πως θα γίνει κάτι τόσο ακραίο στο Λονδίνο, που να κάνει την επιστροφή στην Ελλάδα να φαίνεται ελκυστική. Μπορεί και να τους βγει σε καλό.

Link to comment
Share on other sites

Καλε πως την κάνετε την φάβα; Παω να πάρω αύριο....

 

https://www.sintagespareas.gr/sintages/faba.html

 

Εγω προσθετω και καροτα οσο βραζει και ενα φυλλαρακι δαφνη και τα πιτσιρικια την τρωνε.Επειδη γινεται σα πουρες μπορεις να τη δωσεις και ως συνοδευτικο.

 

Η κινοα που δοκιμασα να τους δωσω περσι ο μεγαλος μου γεμισε ολο κοκκινιλες.Δεν ξερω αν εφταιξε η αν ηταν κατι αλλο αλλα φοβηθηκα και δεν ξαναεδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Βάζουμε πολλά αμύγδαλα στο νερό για να μουλιάσουν. Συνήθως τα αφήνουμε μία ημέρα. Όταν είναι έτοιμα τα βάζουμε στο ψυγείο, καλά σφραγισμένα σε γυάλινο βαζάκι.

Παίρνουμε περίπου 6 αμύγδαλα, τα καθαρίζουμε και τα ρίχνουμε στο μούλτι με λίγο νερό. Τα χτυπάμε και μετά τα σουρώνουμε. Καλό είναι κατά το σούρωμα, να πιέζουμε λίγο με τα δάχτυλα μας, για να μην μείνει τίποτα από τα αμύγδαλα. Το ζουμί αυτό το βάζουμε σε ένα φλυτζάνι, προσθέτουμε λίγο νερό και λίγο μέλι και ανακατεύουμε.

Αγνό, νόστιμο και αυθεντικό αμυγδαλόγαλο.

Ξέχασα να πω, ότι εγώ το πρωί του δίνω πάντα δύο κουταλιές ταχίνι και μία μέλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

https://www.sintagespareas.gr/sintages/faba.html

 

Εγω προσθετω και καροτα οσο βραζει και ενα φυλλαρακι δαφνη και τα πιτσιρικια την τρωνε.Επειδη γινεται σα πουρες μπορεις να τη δωσεις και ως συνοδευτικο.

 

Η κινοα που δοκιμασα να τους δωσω περσι ο μεγαλος μου γεμισε ολο κοκκινιλες.Δεν ξερω αν εφταιξε η αν ηταν κατι αλλο αλλα φοβηθηκα και δεν ξαναεδωσα.

 

Τελεια θα την κάνω

Για την κινοα πολυ περίεργο... Εχει πάντως μια ουσία απέξω που πειραζει για αυτο λενε να την πλένεις καλα, εγω την μουλιαζω 20 λεπτα και απο πανω ξεβγάζω ατο νερο καμμια 10αρια φορές.... Αναρωτιέμαι αν ειναι αυτο ...

Link to comment
Share on other sites

Βάζουμε πολλά αμύγδαλα στο νερό για να μουλιάσουν. Συνήθως τα αφήνουμε μία ημέρα. Όταν είναι έτοιμα τα βάζουμε στο ψυγείο, καλά σφραγισμένα σε γυάλινο βαζάκι.

Παίρνουμε περίπου 6 αμύγδαλα, τα καθαρίζουμε και τα ρίχνουμε στο μούλτι με λίγο νερό. Τα χτυπάμε και μετά τα σουρώνουμε. Καλό είναι κατά το σούρωμα, να πιέζουμε λίγο με τα δάχτυλα μας, για να μην μείνει τίποτα από τα αμύγδαλα. Το ζουμί αυτό το βάζουμε σε ένα φλυτζάνι, προσθέτουμε λίγο νερό και λίγο μέλι και ανακατεύουμε.

Αγνό, νόστιμο και αυθεντικό αμυγδαλόγαλο.

Ξέχασα να πω, ότι εγώ το πρωί του δίνω πάντα δύο κουταλιές ταχίνι και μία μέλι!

 

Α τι λες θα το κάνω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!Ενδιαφέρομαι για αυτήν τη διατροφή.Η μεγάλη μου (4) είναι υπερκινητική και έχει θέματα με τον ύπνο.'Εκανα αρκετή μελέτη κ κατέληξα οτι φταίει αρκετά η διατροφή και η τηλεθέαση (κόλλημα κ με τα δύο).Τρώει ψωμιά,ζυμαρικά,γλυκά (αυτα της αρεσουν κυρίως).Μπορείτε να κάνετε μια λίστα με όσα ΔΕΝ δίνετε?Επίσης με τι τρόπο το παρουσιάσατε στα παιδιά σας??(την αλλαγη εννοώ)

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα

 

Και εμενα θα με ενδιεφερε .

 

BABYCUTE εμας ο μεγαλος αρρωσταινει συνεχεια. Ολες τις ιωσεις εχουμε περασει Δεν τις περναει βαρια οπως οταν ηταν μικρος αλλα συνεχεια ειναι αρρωστος.. Και ειναι αδυνατος φετος εχει μεινει σχεδον στασιμος στην αναπτυξη. Τι βοηθαει για τις ιωσεις? Καναμε εξετασεις d3 και ηταν πολυ χαμηλη.

Τωρα το καλοκαιρι πιστευω οτι θα ανεβει.. Γνωριζετε ποια αλλο συστατικο μπορει να ευθυνεται? Οι εξετασεις αιματος ηταν οκ.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς το πρωινό ειναι βρώμη βιολογική με κινοα και φρούτα. Η κινοα γενικά του αρέσει γι αυτό την χρησιμοποιώ αντί για κους κους η ζυμαρικά.

 

που τα βρισκετε αυτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Α ρε babycute φωτιές που μας ανάψες! :-P

Καθόμουν μεχρι τις 24.00 και διάβαζα για την gaps diet σέρνομαι σημερα με ξύπνησε και ο μικρός στις 6...

 

Η αλήθεια ειναι οτι υπάρχουν άπειρα site και θέλει ψάξιμο αλλα αξίζει τον κόπο.

Μάλλον θα αλλάξουμε διατροφή οικογενειακώς.

 

Μια απορία: τα παιδιά σου τρώνε στο σχολείο η παίρνουν απο το σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

που τα βρισκετε αυτα?

 

Κοιτά ζω εξωτερικό κάποια απο αυτά τα βρίσκω σε συνηθισμένα σούπερ μάρκετ (συνήθως μεγάλα) και αλλα τα παραγγέλνω απο το Ίντερνετ αλλα για την βρώμη η babycute είπε θέλει προσοχή και με έβαλε σε υποψίες. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ώστε είναι αλήθεια. Έλεγα μη μας πουλάνε παπά οι δικοί μας οι καταστροφολόγοι.

 

Θα δείξει το πράγμα...μπορεί να βρούνε καμια μέθοδο αξιοπρεπούς κ@λοτούμπας, α λα Alexis. Διάβαζα πως η Σκωτία έχει τη δυνατότητα να ασκήσει βέτο για την έξοδο, δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει.

 

Σε κάθε περίπτωση, 5η οικονομία στον κόσμο είναι, δε νομίζω πως θα γίνει κάτι τόσο ακραίο στο Λονδίνο, που να κάνει την επιστροφή στην Ελλάδα να φαίνεται ελκυστική. Μπορεί και να τους βγει σε καλό.

 

Μπα εδω φοβούνται και για recession - κρίμα γιατι η οικονομία ηταν τοπ, επιτόκια για δάνεια σχεδον 0, γεμάτο δουλειές με καλα λεφτά κλπ δεν ήξερες τι να πρώτο διαλέξεις

Θα δείξει ... Ο Τσιπρας ακομα κυβερνάει;;

Η Σκωτία μαλλον θα φύγει απο το Ηνωμένων βασίλειο γιατι θελει Ευρώπη...

Χθες θυμήθηκα καλές και οι δυο υπηκοότητες αλλα δίπλωμα οδήγησης εχω ελληνικό... Αντε μετα απο 22 χρονια οδήγησης να πηγαίνω για το δίπλωμα παλι :shock:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!Ενδιαφέρομαι για αυτήν τη διατροφή.Η μεγάλη μου (4) είναι υπερκινητική και έχει θέματα με τον ύπνο.'Εκανα αρκετή μελέτη κ κατέληξα οτι φταίει αρκετά η διατροφή και η τηλεθέαση (κόλλημα κ με τα δύο).Τρώει ψωμιά,ζυμαρικά,γλυκά (αυτα της αρεσουν κυρίως).Μπορείτε να κάνετε μια λίστα με όσα ΔΕΝ δίνετε?Επίσης με τι τρόπο το παρουσιάσατε στα παιδιά σας??(την αλλαγη εννοώ)

 

Αρχιςε με το να κόβεις ζάχαρη και επεξεργασμένα, οτιδήποτε με αλεύρι ζυμαρικα κλπ οτιδήποτε εχει επεξεργαστεί ο άνθρωπος..

Αν θελει ζάχαρη φρουτάκι, στην χειρότερη μέλι στο γιαουρτάκι

Καθαρά φαγητά που δεν τα εχει επεξεργαστεί κανένας

Εύκολο δεν θα ειναι αν τα εχει συνηθίσει, πόλεμος θα αρχίσει αλλα εγω τουλαχιςτον στο δικό μου παιδι ειμαι του "δεν το θες δεν φτιάχνω τιποτα αλλο"

Και αυτος όλο σκ*τα έτρωγε και τωρα εχει την φράουλα για γλυκό!

 

Αν θες να το πας σιγα σιγα, πες της φάε το μοσχαράκι με την κινοα, η την ομελέτα με το γιαουρτάκι το πρωί και μονο έτσι εχεις μπισκότο

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα

 

Και εμενα θα με ενδιεφερε .

 

BABYCUTE εμας ο μεγαλος αρρωσταινει συνεχεια. Ολες τις ιωσεις εχουμε περασει Δεν τις περναει βαρια οπως οταν ηταν μικρος αλλα συνεχεια ειναι αρρωστος.. Και ειναι αδυνατος φετος εχει μεινει σχεδον στασιμος στην αναπτυξη. Τι βοηθαει για τις ιωσεις? Καναμε εξετασεις d3 και ηταν πολυ χαμηλη.

Τωρα το καλοκαιρι πιστευω οτι θα ανεβει.. Γνωριζετε ποια αλλο συστατικο μπορει να ευθυνεται? Οι εξετασεις αιματος ηταν οκ.

 

Απο οτι ξερω απο την δική μου εμπειρια τα παντα επηρεάζουν στον οργανισμό αλλα τα χειρότερα ειναι τα επίπεδα βιταμίνης C, ψευδαργύρο (zinc και το πιο σημαντικό), και D

Τα πρώτα δυο τα ψάξατε; Το zinc επηρεαζει και την όρεξη

Πάντως απο οτι ξερω απο ιούς, κάνουν κύκλο και φεύγουν , μονο αν γυρίσει σε βακτήριο και θελει αντιβιωσει σημαίνει οτι το ανοσοποιητικό εχει προβλημα

Πόσες μέρες κρατάει ο ιός;

 

Στην θέση σου θα ρώταγα τον γιατρό για αυτές τις βιταμίνες.... Την D την δινεις και σε σπρέι ειναι εύκολο - δυστυχώς δεν αποροφιεται παντα με τον ήλιο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Α ρε babycute φωτιές που μας ανάψες! :-P

Καθόμουν μεχρι τις 24.00 και διάβαζα για την gaps diet σέρνομαι σημερα με ξύπνησε και ο μικρός στις 6...

 

Η αλήθεια ειναι οτι υπάρχουν άπειρα site και θέλει ψάξιμο αλλα αξίζει τον κόπο.

Μάλλον θα αλλάξουμε διατροφή οικογενειακώς.

 

Μια απορία: τα παιδιά σου τρώνε στο σχολείο η παίρνουν απο το σπίτι;

 

Μια κοπελα εδω στο φόρουμ είχε παιδάκι με προβλημα αλλεργιών και έκανε gaps και το παιδι ειναι μια χαρα τωρα - οι παλιές ξέρουν για ποια μιλάω

 

Στον 4χρονο που παει ιδιωτικό σχολιο επειδη πληρώνω τα μαλλια της κεφαλής μου του δίνουν οτι τους πω

Στο μωρο που παει παιδικο τους εχω πει να μην δίνουν γλουτενη και γαλα η ψωμί και το κάνουν (δεν ειναι και φθηνοί....)

Link to comment
Share on other sites

Αρχιςε με το να κόβεις ζάχαρη και επεξεργασμένα, οτιδήποτε με αλεύρι ζυμαρικα κλπ οτιδήποτε εχει επεξεργαστεί ο άνθρωπος..

Αν θελει ζάχαρη φρουτάκι, στην χειρότερη μέλι στο γιαουρτάκι

Καθαρά φαγητά που δεν τα εχει επεξεργαστεί κανένας

Εύκολο δεν θα ειναι αν τα εχει συνηθίσει, πόλεμος θα αρχίσει αλλα εγω τουλαχιςτον στο δικό μου παιδι ειμαι του "δεν το θες δεν φτιάχνω τιποτα αλλο"

Και αυτος όλο σκ*τα έτρωγε και τωρα εχει την φράουλα για γλυκό!

 

Αν θες να το πας σιγα σιγα, πες της φάε το μοσχαράκι με την κινοα, η την ομελέτα με το γιαουρτάκι το πρωί και μονο έτσι εχεις μπισκότο

Τι μας κάνεις τώρα βρε baby. Ψωμί, ζυμαρικά και βρώμη (ειδικά τα 2 πρώτα) άντε να τα κόψεις. Ουφ.

ΥΓ: έχεις καταλάβει προφανώς ότι έχεις μπλέξει άγρια τώρα, τύπου "ανοιχτή γραμμή babycute 24/7" :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τι μας κάνεις τώρα βρε baby. Ψωμί, ζυμαρικά και βρώμη (ειδικά τα 2 πρώτα) άντε να τα κόψεις. Ουφ.

ΥΓ: έχεις καταλάβει προφανώς ότι έχεις μπλέξει άγρια τώρα, τύπου "ανοιχτή γραμμή babycute 24/7" :mrgreen:

 

Πλακα εχεις.... Άμα δεν υπαρχει προβλημα ατο παιδι δεν χρειάζονται αλλαγές, if it's working don't change it!!

Μονο αν το παιδι ειναι σε φάσμα, ειναι υπερκινητικό, εχει ωτίτιδες, αλλεργιες κλπ

Και δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλοί ειδικοί στον τομέα (σε δυο διαφορετικούς πηγα!)

 

 

Miriki που εισαι να μας τα πεις και εσυ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...