Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Cute διατροφή!


diminna

Recommended Posts

Οχι κοιτά αν εχει πόνο δινω παυσίπονο παράλληλα δεν περιμένω

Αυτο που ήθελα να πω ηταν οτι για ιούς η βακτηρια που περασε δεν εδωςα παυσίπονο εφόσον δεν πονούσε και σιγουρα ουτε για τον πυρετό - συχνό τζίντζερ με liposomal vitamin C έκαναν τελεια δουλειά

 

Αλλα οταν έπαθε την μόλυνση στο αυτί και ηταν έπεσε ο πυρετός (πανω απο 39) με αυτά που εδωςα τοτε εδωςα παυσίπονο για να μην ποναει... Αλλα η μόλυνση δεν γιατρεύτηκε με το αντιπυρετικο ;)

 

 

κατάλαβα!! Ευχαριστώ!! ;)

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σημερα δοκίμασα να το αναμιξω με τις βιταμίνες και τα έκαψε περισσότερο από ο,τι με τον χυμό...λογικό αφού οι βιταμίνες είναι λιγότερη ποσότητα (έβαλα 1 ml τζίντζερ σε 5 ml βιταμινών). Γκρινιαξανε στιγμιαία, αλλά μετά γελουσανε...δεκτικά μου φαίνονται τα καμάρια μου, θα δοκιμάσω να τους το δώσω και σκέτο!

 

Εισαι παρα πολυ τυχερή που τα δέχονται μην μιλάς καθολου και εκμεταλλεύσου το!!! Αν εχεις συχνα προβλήματα με αυτιά μυξες βήχας θα μπορούσες να δοκιμαςεις να κοψεις γαλακτοκομικά για μερικες μερες... Αλλα ξερω οτι ειναι δύσκολο, απλα πολλες φορές ειναι η αντίδραση στα γαλακτοκομικά....;) θα μπορούσες να ρωτήσεις τον γιατρό σου στην επόμενη επίσκεψη να δεις τι εχει να πει μιας και εχουν γίνει τόσες έρευνες στο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Εισαι παρα πολυ τυχερή που τα δέχονται μην μιλάς καθολου και εκμεταλλεύσου το!!! Αν εχεις συχνα προβλήματα με αυτιά μυξες βήχας θα μπορούσες να δοκιμαςεις να κοψεις γαλακτοκομικά για μερικες μερες... Αλλα ξερω οτι ειναι δύσκολο, απλα πολλες φορές ειναι η αντίδραση στα γαλακτοκομικά....;) θα μπορούσες να ρωτήσεις τον γιατρό σου στην επόμενη επίσκεψη να δεις τι εχει να πει μιας και εχουν γίνει τόσες έρευνες στο θεμα...

 

Τωρα το βράδυ το έδωσα σκέτο...εντάξει το κάψιμο δεν υπήρχε! Τους είπα "Πρέπει να μου δείξετε ποσό γενναία παιδιά είστε" και με συνοπτικές διαδικασίες τους το έδωσα. Η μικρή πλανταξε στο κλάμα, αλλά σε 5' το είχε ξεχάσει αλλά όλα τα λεφτά ήταν ο μεγάλος ο οποίος άρχισε να τρέχει γύρω-γύρω από το κάψιμο φωνάζοντας "Είμαι γενναίος, είμαι γενναίος!!!" :D:D:D

 

Από αυτιά ευτυχώς δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα, καμιά φορά μαζεύουν λίγο υγρό (όπως τώρα ο μεγάλος) αλλά ποτέ ωτίτιδα και ποτέ πυρετό. Μυξα φετος έχει μπόλικη μόνο η μικρή αλλά φαίνεται να μην καταλαβαίνει πολλά-πολλά, ανεβάζει πυρετό πολύ δύσκολα και αναπνευστικά είναι πάντα πεντακάθαρη, πρώτη χρόνια παιδικού φέτος και έχει λείψει μέχρι στιγμής μόνο μια φορά και αυτό λόγω κοξάκι.

 

Ο μεγάλος από την άλλη φέτος έχει κάνει 3 φορές βρογχίτιδα, αλλά πέραν του βήχα είναι σαν να μην είναι άρρωστος βρε παιδί μου, ούτε πυρετό, ούτε μπούκωμα συνήθως, ούτε ανορεξία, ούτε κόπωση, τίποτα! Να του κόψω το γάλα δεν παίζει με τίποτα, είναι ικανός να βγει να ζητιανέψει για γάλα, το λατρεύει...άσε τον νηστικό αλλά μην του πάρεις το γάλα και τα μήλα....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το βράδυ το έδωσα σκέτο...εντάξει το κάψιμο δεν υπήρχε! Τους είπα "Πρέπει να μου δείξετε ποσό γενναία παιδιά είστε" και με συνοπτικές διαδικασίες τους το έδωσα. Η μικρή πλανταξε στο κλάμα, αλλά σε 5' το είχε ξεχάσει αλλά όλα τα λεφτά ήταν ο μεγάλος ο οποίος άρχισε να τρέχει γύρω-γύρω από το κάψιμο φωνάζοντας "Είμαι γενναίος, είμαι γενναίος!!!" :D:D:D

 

Από αυτιά ευτυχώς δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα, καμιά φορά μαζεύουν λίγο υγρό (όπως τώρα ο μεγάλος) αλλά ποτέ ωτίτιδα και ποτέ πυρετό. Μυξα φετος έχει μπόλικη μόνο η μικρή αλλά φαίνεται να μην καταλαβαίνει πολλά-πολλά, ανεβάζει πυρετό πολύ δύσκολα και αναπνευστικά είναι πάντα πεντακάθαρη, πρώτη χρόνια παιδικού φέτος και έχει λείψει μέχρι στιγμής μόνο μια φορά και αυτό λόγω κοξάκι.

 

Ο μεγάλος από την άλλη φέτος έχει κάνει 3 φορές βρογχίτιδα, αλλά πέραν του βήχα είναι σαν να μην είναι άρρωστος βρε παιδί μου, ούτε πυρετό, ούτε μπούκωμα συνήθως, ούτε ανορεξία, ούτε κόπωση, τίποτα! Να του κόψω το γάλα δεν παίζει με τίποτα, είναι ικανός να βγει να ζητιανέψει για γάλα, το λατρεύει...άσε τον νηστικό αλλά μην του πάρεις το γάλα και τα μήλα....

Νταξει καλε δωστου γαλα και ας εχει λιγο μυξουλα δεν πειραζει!!

 

 

Χαχα θεϊκό το μικρο με το τζίντζερ , δωστου μωρε και ενα σοκολατάκι (τα λυπάμαι μωρε τα μικρα μας- εχω στο μυαλό μου εικόνες συμποσίου οπου ομαδικά τους δίνουμε τζίντζερ... :shock::shock::shock: )

Link to comment
Share on other sites

Ε, τι να λεμε τωρα!!! Δεν παει κατω με τιποτα το ατιμο! Πραγματικα ειναι αποδειξη θαρρους για τα μικρα!!! Ειναι λες Κ τρως πιπέρι με λεμόνι με επιγευση ξύλου!!! Συν το απίστευτο κάψιμο για μερικά δευτερόλεπτα! Εγω 2-3 φορές εχω προσπαθήσει να της δωσω, τη μια πηρε μια έκφραση που δε νομιζω να την ξεχάσω Ποτε, την άλλη το έφτυσε κ μετά όπου με έβλεπε με σύριγγα στο χέρι έφευγε Προς αλλη κατεύθυνση!!! Τι να κανουμΕ,όμως,που βοηθάει την κατάσταση!

Αν γίνει τέτοιο συμπόσιο... Χαχαχα... Θα μας μισησουν ομαδικά τα μικρα ολες μαζι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για τα φλεγματα τι να δωσω κοριτσια?

 

Τα ιδια.... Τζίντζερ κλπ προσωπικά οταν τα μικρα μου ειναι άρρωστα δινω ενα προβιοτικό σκόνη λιγο πριν κοιμηθούν με το κουταλάκι χωρις νερο για την καλή φλορα του στόματος/λαιμού και να σκοτωθούν τα κακα βακτηρια ....

Link to comment
Share on other sites

τι προβιοτικο;

 

Οτι να ναι, ενα καλο απο το φαρμακείο (εχει biokult η optibac εκεί; )

Κοιτα εδω εχει που λεει sore throat or sore gums (το δεύτερο σημειο της), εγω για τον μικρο μου που περασε περισσότερα το κανω σχεδον καθε βράδυ - αλλα ρωτα και τον γιατρό μπορει να εχει λόγους για το αντιθετο...

 

http://bodywisdomnutrition.com/gaps-remedies-for-sinus-infections-sore-throat/

Link to comment
Share on other sites

Οτι να ναι, ενα καλο απο το φαρμακείο (εχει biokult η optibac εκεί; )

Κοιτα εδω εχει που λεει sore throat or sore gums (το δεύτερο σημειο της), εγω για τον μικρο μου που περασε περισσότερα το κανω σχεδον καθε βράδυ - αλλα ρωτα και τον γιατρό μπορει να εχει λόγους για το αντιθετο...

 

http://bodywisdomnutrition.com/gaps-remedies-for-sinus-infections-sore-throat/

 

Εδω υπαρχει μονο το bio cult αλλα που μπορει να βρει κανεις σπρει μυτης με προβιοτικο? υπαρχει ομως με τζιντζερ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδω υπαρχει μονο το bio cult αλλα που μπορει να βρει κανεις σπρει μυτης με προβιοτικο? υπαρχει ομως με τζιντζερ

 

Μονο το xlear spray ξερω για την μυτη που εχει xylitol για τα μικρόβια....το δινω και αυτο με το που βλεπω μυξα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...