Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Cute διατροφή!


diminna

Recommended Posts

οχι.το τζιντζερ το κακομουτσουνο εννοω.αρα αλλο η σκονη του αλλο ο ζωμος του.εγω παντως δεν καταφερνω να το στιψω.εχω ενα αυτοκινητακι απο το cook shop για το σκορδο αλλα δεν στηβει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Poulxeria μου αγαπη μου!!! Μέχρι το τζίντζερ καλα... Αντε και καμμια γλυκοριζα... Αλλα να πω για συγκεκριμενο μανιτάρια που αυξάνουν το IQ και χρησιμοποιούνται μέχρι και σε Αλτσχειμερ (και που παρεπιμπτωντως τα δινω και στους δυο μου γιούς και αναπτυξιακά πετάνε ...) ... μμμμ δεν νομιζω..... Θα πρεπει να ρωτήσεις παιδίατρο πρώτα ο οποιος δεν θα εχει clue ;)

Θα έχουνε υπέροχη γεύση και αυτά φαντάζομαι :?

Link to comment
Share on other sites

οχι.το τζιντζερ το κακομουτσουνο εννοω.αρα αλλο η σκονη του αλλο ο ζωμος του.εγω παντως δεν καταφερνω να το στιψω.εχω ενα αυτοκινητακι απο το cook shop για το σκορδο αλλα δεν στηβει.

Εγώ χρησιμοποιώ μια παλιά πρέσα σκόρδου από το ΙΚΕΑ και λιώνει τη ρίζα πολύ εύκολα

Link to comment
Share on other sites

οχι.το τζιντζερ το κακομουτσουνο εννοω.αρα αλλο η σκονη του αλλο ο ζωμος του.εγω παντως δεν καταφερνω να το στιψω.εχω ενα αυτοκινητακι απο το cook shop για το σκορδο αλλα δεν στηβει.

 

Κατσε να και το κακομουτσουνο ρίζα δεν ειναι; Οκά τα τζίντζερ ρίζες ειναι ...εγω καλε σε γουδι μικρο το στειβω, δόκιμασε το!!

Link to comment
Share on other sites

Θα έχουνε υπέροχη γεύση και αυτά φαντάζομαι :?

 

Δεν εχουν άσχημη γεύση γιατι δεν σκοτώνουν ιούς κλπ αλλα εντάξει δεν ειναι και σοκολατένιας γεύσεως :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατσε να και το κακομουτσουνο ρίζα δεν ειναι; Οκά τα τζίντζερ ρίζες ειναι ...εγω καλε σε γουδι μικρο το στειβω, δόκιμασε το!!

 

Οκ Βaby...Στις διαταγες σου οπως παντα.θα παω να παρω ενα γουδι.Ειχαμε κ μια αντικα της γιαγιας μου που μυριζε μπαχαρικο κ το σνομπαρα.

κ κατι ασχετο.αυτη η λιποσωμαικη βιταμινη που μου εδωσες κ ακομη δηλ την παιρνω μαλλον με γλυτωσε απο τις ιωσεις,σε συνδιασμο με αλλα μαντζουνια βεβαια.τωρα θα χησιμοποιω σωστα κ το τζιντζερ,γιατι δν το ξεφλουδιζα κ εβριζα καθε φορα που προσπαθουσα να του κανω αποσταξη:mrgreen:

μαλλον χημειο θα την εχεις κανει την κουζινα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ιδεα κ αυτο.πως θα τη βρω μεσα στο χαος?

 

Τριφτη υποθετω εχεις.τριφτο..αφου το ξεφλουδίσεις και παρε το χυμο.με χυμο πορτοκαλι πινεται πιο ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Τριφτη υποθετω εχεις.τριφτο..αφου το ξεφλουδίσεις και παρε το χυμο.με χυμο πορτοκαλι πινεται πιο ανετα.

 

Μπα το δοκιμασα.σαν να προσπαθω να μαζεψω εντελβαις ηταν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατσε το συγκεκριμενο κανει θαύματα!!

 

Ρε συ Βaby cute δεν μπας να αναστηλωσεις κ τη βασιλισσα?με τα μαντζουνια σου κατι θα καταφερεις κ σε αυτην.

Link to comment
Share on other sites

Πουλ, οσα μανιταρια και να φας δεν υπαρχει σωτηρια πια. Το iq σου δεν προκειται να ανεβει!! :lol:
κατσε το συγκεκριμενο κανει θαύματα!!

(

-_-)

Ωραια ιδεα κ αυτο.πως θα τη βρω μεσα στο χαος?

 

Αν πας ντουγρού στον οικιακό εξοπλισμό σίγουρα θα τη βρεις. Κράτα και κωδικό μήπως και σε εξυπηρετήσει κάποιος υπάλληλος:

http://www.ikea.gr/eidi-kouzinas/ergaleia-kouzinas/pressa-skordoy-13142/14273/

Ή βρες μια παρόμοια από άλλο κατάστημα...

Αν και η συγκεκριμένη είναι αρκετά "στιβαρή", και το θέλεις αυτό γιατί το τζίντζερ δεν πιέζεται με την ίδια ευκολία που πιέζεται το σκόρδο

Link to comment
Share on other sites

Οκ Βaby...Στις διαταγες σου οπως παντα.θα παω να παρω ενα γουδι.Ειχαμε κ μια αντικα της γιαγιας μου που μυριζε μπαχαρικο κ το σνομπαρα.

κ κατι ασχετο.αυτη η λιποσωμαικη βιταμινη που μου εδωσες κ ακομη δηλ την παιρνω μαλλον με γλυτωσε απο τις ιωσεις,σε συνδιασμο με αλλα μαντζουνια βεβαια.τωρα θα χησιμοποιω σωστα κ το τζιντζερ,γιατι δν το ξεφλουδιζα κ εβριζα καθε φορα που προσπαθουσα να του κανω αποσταξη:mrgreen:

μαλλον χημειο θα την εχεις κανει την κουζινα σου.

Ποσο την πλήρωσες; Εδω ειναι πανάκριβη και κραταει λιγο αλλα όντως κραταει τον μικρο εντελώς απο ιώσεις

Η κουζίνα ειναι αστα να πανε..... Και δεν μου εχει μείνει και φράγκο!

Το τζίντζερ ειναι παααααααααρα πολυ αντιφλεγμονώδες .... Δεν ξερω αν με εννοείς :wink:

 

Αν γενικως υποφέρεις απο ιούς κοίταξε το... Σε μερικούς οι ίοι εχουν βαριές επιπτωςεις στον εγκέφαλο, νεύρα κλπ και ειδικα σε ΝΚ κύτταρα και cytokines κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ποσο την πλήρωσες; Εδω ειναι πανάκριβη και κραταει λιγο αλλα όντως κραταει τον μικρο εντελώς απο ιώσεις

Η κουζίνα ειναι αστα να πανε..... Και δεν μου εχει μείνει και φράγκο!

Το τζίντζερ ειναι παααααααααρα πολυ αντιφλεγμονώδες .... Δεν ξερω αν με εννοείς :wink:

 

Αν γενικως υποφέρεις απο ιούς κοίταξε το... Σε μερικούς οι ίοι εχουν βαριές επιπτωςεις στον εγκέφαλο, νεύρα κλπ και ειδικα σε ΝΚ κύτταρα και cytokines κλπ...

 

νομιζω οτι δεν υποφερω απο ιους.τωρα τι να αου πω.καθε χρονο τετοια εποχη κλεινει η φωνη μου ,βηχω σα γαιδουρι κ το ανωτερο αναπνευστικο γινεται μανταρα.τωρα τιποτα.κ ο,τι πηγε να αρχησει τελειωσε στιγμιαια.ειναι της doctor s formula,απο ηλ φαρμακειο γυρω στα 24 ευρω.κραταει τρεις εβδομαδες.την παιρνω απο τον οκτωβη με μικρο διαλειμμα.να την σταματησω λεω οταν τελειωσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και καλή χρόνια!

 

Έδωσα κι εγώ τζίντζερ σήμερα και στα δυο, από 1 ml αραιωμένο σε χυμό σε μια σύριγγα των 10 ml και το δεχτήκανε άνετα...καλά η 2χρονη ούτε που διαμαρτυρήθηκε και ζήταγε κι άλλο (μιλάμε για παμφάγο!!!), ο μεγάλος είπε ένα "Καίει μαμά αυτή η βιταμίνη" αλλά δεν αντέδρασε.

 

Ρωτώ για τη συνέχεια:

 

1) Μου περίσσεψε απόσταγμα και το έχω φυλάξει σε ένα γυάλινο βαζάκι στο ψυγείο, κάνει ή να το πετάξω;

 

2) Να δώσω παραπάνω ποσότητα; Η μικρή είναι κλασικά με μυξες και βήχα, καθαρή όμως αναπνευστικά και από πυρετό τίποτα. Βασικά είναι στην ίδια κατάσταση εδώ και μήνες, συντηρείται με άπειρο ορό, ευτυχώς έχει αποδειχθεί πολύ ανθεκτική. Ο μεγάλος είναι τρίτη φορά με βρογχιτιδα:mad::mad::mad: και έχει μαζέψει λίγο υγρό στο αυτί, μυξα και βήχας εννοουνται, από πυρετό τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν υποφερω απο ιους.τωρα τι να αου πω.καθε χρονο τετοια εποχη κλεινει η φωνη μου ,βηχω σα γαιδουρι κ το ανωτερο αναπνευστικο γινεται μανταρα.τωρα τιποτα.κ ο,τι πηγε να αρχησει τελειωσε στιγμιαια.ειναι της doctor s formula,απο ηλ φαρμακειο γυρω στα 24 ευρω.κραταει τρεις εβδομαδες.την παιρνω απο τον οκτωβη με μικρο διαλειμμα.να την σταματησω λεω οταν τελειωσει.

 

Ναι ακριβή ειναι και εκεί αν κραταει τοςο λιγο

Προσωπικά δεν θα τη σταματούσα ...... Οχι τον χειμώνα τουλαχιςτον

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρόνια!

 

Έδωσα κι εγώ τζίντζερ σήμερα και στα δυο, από 1 ml αραιωμένο σε χυμό σε μια σύριγγα των 10 ml και το δεχτήκανε άνετα...καλά η 2χρονη ούτε που διαμαρτυρήθηκε και ζήταγε κι άλλο (μιλάμε για παμφάγο!!!), ο μεγάλος είπε ένα "Καίει μαμά αυτή η βιταμίνη" αλλά δεν αντέδρασε.

 

Ρωτώ για τη συνέχεια:

 

1) Μου περίσσεψε απόσταγμα και το έχω φυλάξει σε ένα γυάλινο βαζάκι στο ψυγείο, κάνει ή να το πετάξω;

 

2) Να δώσω παραπάνω ποσότητα; Η μικρή είναι κλασικά με μυξες και βήχα, καθαρή όμως αναπνευστικά και από πυρετό τίποτα. Βασικά είναι στην ίδια κατάσταση εδώ και μήνες, συντηρείται με άπειρο ορό, ευτυχώς έχει αποδειχθεί πολύ ανθεκτική. Ο μεγάλος είναι τρίτη φορά με βρογχιτιδα:mad::mad::mad: και έχει μαζέψει λίγο υγρό στο αυτί, μυξα και βήχας εννοουνται, από πυρετό τίποτα.

 

Μπα θα το πέταγα... Δεν θα δράσει...

Μην δινεις παραπάνω απλα δωςε πιο συχνα μέχρι να περασει η μυξα και αν δεις οτι δεν περνάει μήπως να το αραιώσεις λιγοτερο;;

Αν μπορεις δωστο αμεςως μετα απο βιταμίνες (ειδικα C), γιατι θα τις κανει να δράσουν πιο έντονα!

Link to comment
Share on other sites

Μπα θα το πέταγα... Δεν θα δράσει...

Μην δινεις παραπάνω απλα δωςε πιο συχνα μέχρι να περασει η μυξα και αν δεις οτι δεν περνάει μήπως να το αραιώσεις λιγοτερο;;

Αν μπορεις δωστο αμεςως μετα απο βιταμίνες (ειδικα C), γιατι θα τις κανει να δράσουν πιο έντονα!

 

 

Και είπα να το πιω εγώ αλλά κιοτεψα!!!:D:D:D

 

Για πιο συχνά σκεφτόμουν κι εγώ, δηλαδή να δίνω από 1 ml 2-3 φορές την ημέρα.

 

Δίνω κι ένα βιταμινούχο σιρόπι 2 φορές την ημέρα από 5 ml, λες να τα αναμίξω στην ίδια σηρυγγα;

Link to comment
Share on other sites

Και είπα να το πιω εγώ αλλά κιοτεψα!!!:D:D:D

 

Για πιο συχνά σκεφτόμουν κι εγώ, δηλαδή να δίνω από 1 ml 2-3 φορές την ημέρα.

 

Δίνω κι ένα βιταμινούχο σιρόπι 2 φορές την ημέρα από 5 ml, λες να τα αναμίξω στην ίδια σηρυγγα;

 

Κοιτά προσωπικά τα τζίντζερ δεν θα το αναμιγνύα με τιποτα γιατι η καούρα και τα συστατικα της θα μαλακώσουν, δεν θα κανει τόση δουλειά δηλαδη και θα ειναι κρίμα ο κόπος

Αλλα ναι θα έδινα πρώτα τις βιταμίνες και μετα απο 3-4 λεπτα το τζίντζερ :-)

Και ναι σε δυνατές περιπτώσεις (παρα ενα κρυωμα που αρχίζει τωρα) εγω προσωπικά το δινω 3 την μερα. Δηλαδη ειναι τρομερό, τον μικρο τον έσωσε απο σχεδον 40 πυρετό με σίγουρη αντιβιωση αν δεν κατέβαινε ο πυρετός και στο τελος ουτε αντιπυρετικό

Να φανταστείς αλλη φορα πριν μερικούς μηνες ειχε πάθει ωτιτιδα απο μόλυνση σε ενα απο τα σωληνακια που βάλαμε στα αυτιά και ανέβηκε πυρετός και του εδωςα πολυ συχνα τζίντζερ για δυο μέρες (μαζι με πράσινη προπολη δουλεύουν μαζι αυτά ) και τιποτα δεν χρειάστηκε ο μικρος περα απο ενα παυσίπονο οταν ο πόνος ηταν ζόρικος .... Εμάς προσωπικά μας εχει βγάλει απο δύσκολες καταστάσεις αλλα ναι όντως θελει συχνα να το δινεις οταν ειναι ζόρικα τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά προσωπικά τα τζίντζερ δεν θα το αναμιγνύα με τιποτα γιατι η καούρα και τα συστατικα της θα μαλακώσουν, δεν θα κανει τόση δουλειά δηλαδη και θα ειναι κρίμα ο κόπος

Αλλα ναι θα έδινα πρώτα τις βιταμίνες και μετα απο 3-4 λεπτα το τζίντζερ :-)

Και ναι σε δυνατές περιπτώσεις (παρα ενα κρυωμα που αρχίζει τωρα) εγω προσωπικά το δινω 3 την μερα. Δηλαδη ειναι τρομερό, τον μικρο τον έσωσε απο σχεδον 40 πυρετό με σίγουρη αντιβιωση αν δεν κατέβαινε ο πυρετός και στο τελος ουτε αντιπυρετικό

Να φανταστείς αλλη φορα πριν μερικούς μηνες ειχε πάθει ωτιτιδα απο μόλυνση σε ενα απο τα σωληνακια που βάλαμε στα αυτιά και ανέβηκε πυρετός και του εδωςα πολυ συχνα τζίντζερ για δυο μέρες (μαζι με πράσινη προπολη δουλεύουν μαζι αυτά ) και τιποτα δεν χρειάστηκε ο μικρος περα απο ενα παυσίπονο οταν ο πόνος ηταν ζόρικος .... Εμάς προσωπικά μας εχει βγάλει απο δύσκολες καταστάσεις αλλα ναι όντως θελει συχνα να το δινεις οταν ειναι ζόρικα τα πράγματα

 

babycute, εννοείς ότι του το έγινες σα παυσίπονο? Κάθε τόσο που πονούσε του έδινες κι από λίγο?

Γιατί κι εμείς έχουμε ζόρι με τα αυτάκια μας.

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

babycute, εννοείς ότι του το έγινες σα παυσίπονο? Κάθε τόσο που πονούσε του έδινες κι από λίγο?

Γιατί κι εμείς έχουμε ζόρι με τα αυτάκια μας.

 

Οχι κοιτά αν εχει πόνο δινω παυσίπονο παράλληλα δεν περιμένω

Αυτο που ήθελα να πω ηταν οτι για ιούς η βακτηρια που περασε δεν εδωςα παυσίπονο εφόσον δεν πονούσε και σιγουρα ουτε για τον πυρετό - συχνό τζίντζερ με liposomal vitamin C έκαναν τελεια δουλειά

 

Αλλα οταν έπαθε την μόλυνση στο αυτί και ηταν έπεσε ο πυρετός (πανω απο 39) με αυτά που εδωςα τοτε εδωςα παυσίπονο για να μην ποναει... Αλλα η μόλυνση δεν γιατρεύτηκε με το αντιπυρετικο ;)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δοκίμασα να το αναμιξω με τις βιταμίνες και τα έκαψε περισσότερο από ο,τι με τον χυμό...λογικό αφού οι βιταμίνες είναι λιγότερη ποσότητα (έβαλα 1 ml τζίντζερ σε 5 ml βιταμινών). Γκρινιαξανε στιγμιαία, αλλά μετά γελουσανε...δεκτικά μου φαίνονται τα καμάρια μου, θα δοκιμάσω να τους το δώσω και σκέτο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...