Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Cute διατροφή!


diminna

Recommended Posts


Διαφημίσεις


λοιπον εδω και μερικούς μηνες κόψαμε εντελώς γλουτενη και γαλακτοκομικά!

Η βρώμη που την τρώνε ολοι για πρωινό θελει προσοχή γιατι εχει μια ουσία που συμπεριφέρεται σαν γλουτενη

σταμάτησα εντελώς ζάχαρη η δινω κατι με xylitol η οποία μελιςτα Σκοτώνει και βακτήρια (υπάρχουν και οδοντόκρεμες) και απο φρούτα δινω λιγο και παντα πριν το φαγητο οχι μετα

Επιςης πολυ κέφιρ απο κατσικίσιο γαλα (ξερω ειναι γαλακτοκομικό αλλα τα καλα βακτήρια σκοτώνουν ολα τα κακα βακτηρια που εχουμε στο εντερο, εξου και ο δικός μου δεν αρρωσταίνει και δεν εχει παρει αντιβιωση 2 χρονια τωρα)

Εχω σταματήσει τους πολυ υδρατανθρακες και απο αυτούς αν πρεπει να δώσω δινω μονο porridge with buckwheat το πρωί η καμμια πατάτα λιωμένη απο γαλα καρύδας και λάδι καρύδας. Πολυ προτεινη και ολα βιολογικά

Τιποτα επεξεργασμένο... Ουτε καν ψωμί

Και μια την μερα πριν το φαγητο κάνω juicing με πράσινα λαχανικά και το δινω

Απο εκεί που δεν έτρωγε τρώει σαν λύκος τωρα

Δεν καθόταν ουτε ενα λεπτό, τωρα κάθεται και γράφει κλπ πανω απο μισάωρο και κάθεται πόσες ωρες στο σχολείο χωρις προβλημα

Το παιδι μου εχει μεταμορφωθεί γενικως!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α τσέκαρεμε και τον ψευδαργύρο στο αίμα του ηταν πολυ χαμηλός εξου και δεν είχε όρεξη (συνδέονται)

Του δώσαμε συμπλήρωμα σε αυτο και βοήθησε και την όρεξη του ;)

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα κι εγώ γιατί "δίπλα" προκοπή δεν θα δούμε μου φαίνεται. Και δε μου λες Babycute, από όσο καταλαβαίνω έχετε απορρίψει τη γλουτένη. Αντί για ψωμί με συμβατικό αλεύρι κάνεις με αλεύρι γλουτένης? ζυμαρικά το ίδιο? όσο αφορά στα κρεατικά? τα όσπρια που έχουν μπόλικη? Αν κατάλαβα καλά η έλλειψη ζάχαρης βοηθάει το παιδί σου να είναι ήρεμο και να μην τρέχει σαν κατσίκι, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εδω και μερικούς μηνες κόψαμε εντελώς γλουτενη και γαλακτοκομικά!

Η βρώμη που την τρώνε ολοι για πρωινό θελει προσοχή γιατι εχει μια ουσία που συμπεριφέρεται σαν γλουτενη

σταμάτησα εντελώς ζάχαρη η δινω κατι με xylitol η οποία μελιςτα Σκοτώνει και βακτήρια (υπάρχουν και οδοντόκρεμες) και απο φρούτα δινω λιγο και παντα πριν το φαγητο οχι μετα

Επιςης πολυ κέφιρ απο κατσικίσιο γαλα (ξερω ειναι γαλακτοκομικό αλλα τα καλα βακτήρια σκοτώνουν ολα τα κακα βακτηρια που εχουμε στο εντερο, εξου και ο δικός μου δεν αρρωσταίνει και δεν εχει παρει αντιβιωση 2 χρονια τωρα)

Εχω σταματήσει τους πολυ υδρατανθρακες και απο αυτούς αν πρεπει να δώσω δινω μονο porridge with buckwheat το πρωί η καμμια πατάτα λιωμένη απο γαλα καρύδας και λάδι καρύδας. Πολυ προτεινη και ολα βιολογικά

Τιποτα επεξεργασμένο... Ουτε καν ψωμί

Και μια την μερα πριν το φαγητο κάνω juicing με πράσινα λαχανικά και το δινω

Απο εκεί που δεν έτρωγε τρώει σαν λύκος τωρα

Δεν καθόταν ουτε ενα λεπτό, τωρα κάθεται και γράφει κλπ πανω απο μισάωρο και κάθεται πόσες ωρες στο σχολείο χωρις προβλημα

Το παιδι μου εχει μεταμορφωθεί γενικως!!!!!!

 

Αχ τι καλό παιδί!!! Εμένα που δεν τρώει τίποτα και ούτε γάλα φρέσκο πίνει μόνο σοκολατούχο τι να κάνω? Από λαχανικά άντε καμιά ντομάτα μόνο ή στα καλά της να της δώσω καμιά πατατουλα από το φαγητό. Τον Οκτωμβριο κλείνει τα 4 εμένα και είναι 12.5 κιλά όλα τα φαγητά έχω δοκιμάσει πες μου τι να κάνω καμιά ιδέα από που να αρχίσω. Και το μωρό μου είναι 13 μηνών και τρώει τα πάντα ευτυχώς!! Μπορώ να δώσω λες κεφιρ και στο μωρό?

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι καλό παιδί!!! Εμένα που δεν τρώει τίποτα και ούτε γάλα φρέσκο πίνει μόνο σοκολατούχο τι να κάνω? Από λαχανικά άντε καμιά ντομάτα μόνο ή στα καλά της να της δώσω καμιά πατατουλα από το φαγητό. Τον Οκτωμβριο κλείνει τα 4 εμένα και είναι 12.5 κιλά όλα τα φαγητά έχω δοκιμάσει πες μου τι να κάνω καμιά ιδέα από που να αρχίσω. Και το μωρό μου είναι 13 μηνών και τρώει τα πάντα ευτυχώς!! Μπορώ να δώσω λες κεφιρ και στο μωρό?

 

Στο μωρο θελει πολυ λιγο κέφιρ και να δεις πως θα αντιδράσει. Στο 20 μηνών μου δινω μονο 3ml γιατι τον πονάει η κοιλιά του ενω στον μεγάλο δινω γύρω στα 60τη μερα . Αλλα και το μωρο εχει οφεληθεί αφάνταστα!! Ειδικα απο ανάπτυξη και αρρώστιες!

 

Της αρέσουν τα chicken nuggets? κόψε κομματάκια κοτόπουλο , βουτήξετε σε αυγό και breadcrumbs απο κατι που δεν εχει γλουτενη όπως κανα κράκερ που φτιάχνουν χωρις γλουτενη και βαλτα ατο φούρνο με λάδι... Με γλυκοπατατα κομματάκια στο φούρνο η λιωμένη πατάτα με λάδι καρύδας ... Ειναι yummy και εγω το τρώω!!

Μπιφτέκακια τρώει; Χουμους; Κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα και κινοα;

Τωρα αν εχει πρόσβαση σε σοκολατούχο γαλα γιατι να φαει κινοα; ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο μωρο θελει πολυ λιγο κέφιρ και να δεις πως θα αντιδράσει. Στο 20 μηνών μου δινω μονο 3ml γιατι τον πονάει η κοιλιά του ενω στον μεγάλο δινω γύρω στα 60τη μερα . Αλλα και το μωρο εχει οφεληθεί αφάνταστα!! Ειδικα απο ανάπτυξη και αρρώστιες!

 

Της αρέσουν τα chicken nuggets? κόψε κομματάκια κοτόπουλο , βουτήξετε σε αυγό και breadcrumbs απο κατι που δεν εχει γλουτενη όπως κανα κράκερ που φτιάχνουν χωρις γλουτενη και βαλτα ατο φούρνο με λάδι... Με γλυκοπατατα κομματάκια στο φούρνο η λιωμένη πατάτα με λάδι καρύδας ... Ειναι yummy και εγω το τρώω!!

Μπιφτέκακια τρώει; Χουμους; Κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα και κινοα;

Τωρα αν εχει πρόσβαση σε σοκολατούχο γαλα γιατι να φαει κινοα; ;)

 

Τίποτα άστα θα δοκιμάσω την συνταγή για το κοτόπουλο αύριο κιόλας αν πετύχει και φάει έστω 1 θα μου στείλεις φωτογραφία σου να την κάνω γιγαντοαφίσα και θα την κρεμάσω στο σπίτι.

 

Από γάλα τι μου προτείνεις και φρούτα ? Μοσχάρι ούτε να το δει όπως και να το κάνω.

Καλά από λαχανικά άστα να πάνε. στα καλύτερα της κανα αγγουράκι κομμένο φέτες με ξύδι και λίγο αλάτι αλλά στα καλύτερα της...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήρθα κι εγώ γιατί "δίπλα" προκοπή δεν θα δούμε μου φαίνεται. Και δε μου λες Babycute, από όσο καταλαβαίνω έχετε απορρίψει τη γλουτένη. Αντί για ψωμί με συμβατικό αλεύρι κάνεις με αλεύρι γλουτένης? ζυμαρικά το ίδιο? όσο αφορά στα κρεατικά? τα όσπρια που έχουν μπόλικη? Αν κατάλαβα καλά η έλλειψη ζάχαρης βοηθάει το παιδί σου να είναι ήρεμο και να μην τρέχει σαν κατσίκι, σωστά?

 

Οχι καθολου ψωμί γενικως υδρατανθρακες αποφεύγω περα απο πατάτα η κινοα η φακές δηλαδη οτιδήποτε δεν εχει επεξεργαστεί και δεν εχουν περασει 'αρκετά χερια' αν με κατανοείς....

Δεν ειναι μονο οτι έτρεχε σαν κατσίκι, ειχαμε χειρότερα, είχε διαγνωστεί στο φάσμα. 10 μηνες μετα απο ποολλλαααα (και εννοείται με την βοήθεια του Θεού!) και μαλιςτα πριν λίγες μέρες έχασε την διάγνωση!!! Ο γιατρος/αναπτυξιολογος αρχιςε να λεει οτι μαλλον δεν είχε αυτισμό ποτε, μαλλον εγινε κάποιο λαθος κλπ .... Η ωραιότερη μερα της ζωής μας!!!! Ο μικρος φυσιολογικοτατος σε σημειο ολοι να υποπτεύονται τι παίζει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μας δώσεις ενδεικτικά το πρόγραμμα τριών-τεσσάρων ημερών;

 

 

Ναι θα ήταν καλό αν μπορούσε. Και μια συνταγή με φακές γιατί εμείς έχουμε θέμα με το σίδηρο και την φερετινη.... Αλλά δεν το θέλει ούτε το συκώτι ούτε τις φακές...

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα άστα θα δοκιμάσω την συνταγή για το κοτόπουλο αύριο κιόλας αν πετύχει και φάει έστω 1 θα μου στείλεις φωτογραφία σου να την κάνω γιγαντοαφίσα και θα την κρεμάσω στο σπίτι.

 

Από γάλα τι μου προτείνεις και φρούτα ? Μοσχάρι ούτε να το δει όπως και να το κάνω.

Καλά από λαχανικά άστα να πάνε. στα καλύτερα της κανα αγγουράκι κομμένο φέτες με ξύδι και λίγο αλάτι αλλά στα καλύτερα της...

 

Κοιτά εμείς εχουμε γαλα καρύδας η αμυγδαλέλαιο αλλα αποφεύγουμε γαλακτοκομικά

Τα γαλακτοκομικά εχουν φοσφορο και ασβέστιο πρεπει να εχει λόγο για να τα κοψεις. Αλλα τουλαχιςτον θα έδινα κατσικίσιο . Αγελαδινο και μάλιστα αυτά της αγοράς δεν θα έδινα. Αν της μυρίζει βαζεις λιγο μέλι

Φρούτα οτι γουστάρει η μικρη απλα το καλύτερο ειναι πριν το φαγητο και οχι μετα γιατι κάθονται στο στομάχι και δεν χωνεύονται. Πριν το φαγητο δημιουργούν και ενζυμα που χρειάζονται και για την πέψη.....

Το αγγούρι μήπως να το κανεις χυμό με λιγο αχλάδι η κατι γλυκό να της το δώσεις;

 

Γενικως θα βοηθηςει αν την δωροδόκησεις με οτι της αρέσει ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτά εμείς εχουμε γαλα καρύδας η αμυγδαλέλαιο αλλα αποφεύγουμε γαλακτοκομικά

Τα γαλακτοκομικά εχουν φοσφορο και ασβέστιο πρεπει να εχει λόγο για να τα κοψεις. Αλλα τουλαχιςτον θα έδινα κατσικίσιο . Αγελαδινο και μάλιστα αυτά της αγοράς δεν θα έδινα. Αν της μυρίζει βαζεις λιγο μέλι

Φρούτα οτι γουστάρει η μικρη απλα το καλύτερο ειναι πριν το φαγητο και οχι μετα γιατι κάθονται στο στομάχι και δεν χωνεύονται. Πριν το φαγητο δημιουργούν και ενζυμα που χρειάζονται και για την πέψη.....

Το αγγούρι μήπως να το κανεις χυμό με λιγο αχλάδι η κατι γλυκό να της το δώσεις;

 

Γενικως θα βοηθηςει αν την δωροδόκησεις με οτι της αρέσει ;)

 

Κοίτα εμένα γάλα με μισή κουταλιά καοτονικ της δίνω το πρωί και το βράδυ πριν κοιμηθεί αλλιώς δεν κοιμάται το βράδυ. Κατά τις 11 το πρωί θα τις δώσω ή μέλι με ψωμάκι ή κανα ροδάκινο με γιαούρτι ή καμιά φράουλα (τα φρούτα τα λιώνω στο γιαούρτι γιατί αν τα δει δεν τα αγγίζει καν:() Το μεσημέρι θα παίξουμε κυνηγητό μήπως και φάει καμιά κουταλιτσα από αυτό που μαγείρεψα... το απόγευμα κρουασάν η μπισκότα ότι έχω και το βράδυ το γάλα της. Εδώ έχει μόνο 2 Σουπερ Μαρκετ οπότε καταλαβαίνεις ότι οι επιλογές μου είναι περιορισμένες... Σκέφτηκα να πάω αύριο να πάρω κεφιρ σε γάλα που είδα ότι υπάρχει και γιαουρτάκια με φρούτα κεφιρ να δοκιμάσω. Τι λες και εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μας δώσεις ενδεικτικά το πρόγραμμα τριών-τεσσάρων ημερών;

 

Πρωί δινω η porridge με buckwheat - νομίζω λέγετε μαυροσιταρο ελληνικά αλλα δεν ειμαι σίγουρη- το βράζω σε νερο και γαλα αμυγδάλου για 15-20 λεπτα με ζάχαρη xylitol με 2-3 βατόμουρα κύμινο και απο πανω βαζω λίγα ξυσματα καρύδας Η κάνω ομελέτα η δινω γιαούρτι καρύδας...

 

Για μεσημεριανό τα chicken nuggets που λέγαμε η fish fingers σε ίδιο στυλ με κινοα και λαχανικά η ψάρι ψητό και βαζω την κινοα απο πανω οσο ψήνεται ... Η βιολογικά λουκάνικα η κεφτεδάκια κλπ

Για βραδινό η κοκκινιστό κοτόπουλο η μοσχάρι η γιουβαρλακια η γαρίδες τηγανητές με σκόρδο η κοτόπουλο καρυ η κοτόπουλο ψητό στη φούρνο με πατάτες . Αλλα πριν το φαγητο κάνω το juicing που λέγαμε- παντα τον δωροδοκώ αλλιώς δεν θα έπαιρνε τιποτα .....

Και μετα γιαούρτι καρύδας η γαλα ...

Με το που ξυπνάει τη πρωί κέφιρ σε άδειο στομάχι

 

Κριαρακι τις φακές τις κάνω ελληνικό στυλ τις βράζω με λάδι σκόρδο κρεμμυδάκι ψιλοκομμένο λιγο πελτέ για 50 λεπτα.....δεν του αρέσουν αλλα επειδη παντα του τάζω κατι που του αρέσει τα τρώει!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εμένα γάλα με μισή κουταλιά καοτονικ της δίνω το πρωί και το βράδυ πριν κοιμηθεί αλλιώς δεν κοιμάται το βράδυ. Κατά τις 11 το πρωί θα τις δώσω ή μέλι με ψωμάκι ή κανα ροδάκινο με γιαούρτι ή καμιά φράουλα (τα φρούτα τα λιώνω στο γιαούρτι γιατί αν τα δει δεν τα αγγίζει καν:() Το μεσημέρι θα παίξουμε κυνηγητό μήπως και φάει καμιά κουταλιτσα από αυτό που μαγείρεψα... το απόγευμα κρουασάν η μπισκότα ότι έχω και το βράδυ το γάλα της. Εδώ έχει μόνο 2 Σουπερ Μαρκετ οπότε καταλαβαίνεις ότι οι επιλογές μου είναι περιορισμένες... Σκέφτηκα να πάω αύριο να πάρω κεφιρ σε γάλα που είδα ότι υπάρχει και γιαουρτάκια με φρούτα κεφιρ να δοκιμάσω. Τι λες και εσύ?

 

Δεν χρειάζεσαι πολλα σούπερ μάρκετ, αυτά που περιέγραψα απλα υλικά θελουν

Πάντως σορυ αλλα αν τρώει κρουασάν και μπισκότα λιγο δύσκολο να φαει φαγητο κανονικό ειδικα αν δεν το τρώει ηδη πολυ.... Αν μονο έτσι βγαίνει μην πιέζεσαι κανε οτι μπορεις αλλα πραγματικά άνθρωπος που συνηθίζει σε καθημερινή βάση τα γλυκα θα το βρει δύσκολο να προσπαρμοστει.... Μέχρι και το γαλα σε αυτη την ηλικία δε χρειάζεται τοςο πολυ.....

 

Έτσι ηταν και ο δικός μου απλα σταμάτησα τον φαύλο κύκλο!

Link to comment
Share on other sites

Baby cute πολυ ενδιαφέρον ολα αυτά που μας γράφεις και σκοπεύω να ακολουθήσω πολλά απο αυτά. Το κέφιρ μας δυσκολεύει λίγο αλλα θα την βρω την άκρη.

Εάν επιτρέπεται και αν θέλεις απαντάς τι διάγνωση είχε/έχει το παιδί;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι πολλα σούπερ μάρκετ, αυτά που περιέγραψα απλα υλικά θελουν

Πάντως σορυ αλλα αν τρώει κρουασάν και μπισκότα λιγο δύσκολο να φαει φαγητο κανονικό ειδικα αν δεν το τρώει ηδη πολυ.... Αν μονο έτσι βγαίνει μην πιέζεσαι κανε οτι μπορεις αλλα πραγματικά άνθρωπος που συνηθίζει σε καθημερινή βάση τα γλυκα θα το βρει δύσκολο να προσπαρμοστει.... Μέχρι και το γαλα σε αυτη την ηλικία δε χρειάζεται τοςο πολυ.....

 

Έτσι ηταν και ο δικός μου απλα σταμάτησα τον φαύλο κύκλο!

 

Καλά μην φανταστείς ότι τα τρώει κάθε μέρα τα κρουασάν και τα μπισκότα και δυστυχώς δεν τα έμαθα εγώ αλλά ο άντρας μου... Κάθε φορά που τον στέλνω super Market Όλο και γυρνάει με τέτοια σπίτι και σκοτωνόμαστε... Άστα!!! Αύριο θα πάω εγώ μαζί του και θα πάρω Γάλα Όλυμπος με κεφιρ και γιαουρτάκια με κεφιρ και φρούτα Μεβγαλ να δοκιμάσουν θα δώσω και στην μπέμπα να δω πως θα αντιδράσουν. Αν τους αρέσει θα τους τα περνω όπως και την κυνοα θα την δοκιμάσω με λαχανικά και ζωμό απο μοσχάρι μήπως και φάει. Για το μωρό είμαι σίγουρη ότι θα φάει για την μεγάλη το εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Baby cute πολυ ενδιαφέρον ολα αυτά που μας γράφεις και σκοπεύω να ακολουθήσω πολλά απο αυτά. Το κέφιρ μας δυσκολεύει λίγο αλλα θα την βρω την άκρη.

Εάν επιτρέπεται και αν θέλεις απαντάς τι διάγνωση είχε/έχει το παιδί;

 

Διάγνωση αυτισμού (μετρίου προς σοβαρού) και την έχασε πριν λίγες μέρες ;)

Η αληθεια ειναι οτι κάναμε και άλλες θεραπείες που δυστυχώς ειναι πιο γνωστές Αμερική πολυ λιγοτερο στην Αγγλία και καθολου ελλαδα αλλα χωρις την αλλαγή διατροφής και ιδιαιτερα το gluten free, casein free και πολυ κέφιρ τιποτα δεν θα γινότανε... ;)

 

Ξερω ειναι αηδία το κέφιρ, εγω δεν το πίνω χωρις ζάχαρη, αλλα αν βάλεις λιγη στέβια μεσα αλλάζει γεύση....

Το θεμα ειναι οτι υπάρχουν ενα σωρο προβλήματα ανάπτυξης, η ιατρικά (αλλεργίες , ωτίτιδες κλπ) που συγκεκριμένες διατροφές βοηθάνε πολυ- αυτο ακριβώς που λεει και η γιατρος που έβγαλε την GAPS diet, απλα φαινεται δύσκολο απο το πουθενά να την εφαρμοςει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην φανταστείς ότι τα τρώει κάθε μέρα τα κρουασάν και τα μπισκότα και δυστυχώς δεν τα έμαθα εγώ αλλά ο άντρας μου... Κάθε φορά που τον στέλνω super Market Όλο και γυρνάει με τέτοια σπίτι και σκοτωνόμαστε... Άστα!!! Αύριο θα πάω εγώ μαζί του και θα πάρω Γάλα Όλυμπος με κεφιρ και γιαουρτάκια με κεφιρ και φρούτα Μεβγαλ να δοκιμάσουν θα δώσω και στην μπέμπα να δω πως θα αντιδράσουν. Αν τους αρέσει θα τους τα περνω όπως και την κυνοα θα την δοκιμάσω με λαχανικά και ζωμό απο μοσχάρι μήπως και φάει. Για το μωρό είμαι σίγουρη ότι θα φάει για την μεγάλη το εύχομαι.

 

Μπραβο Θεα.... Αν φαινεται ξινό το κέφιρ βαλε στέβια.... Και ο μικρος μου δεν το πινει απλα εκεί που θηλαζω το βράδυ το περνάω απο το πλάι με σύριγγα :shock:

Και στο κινοα ναι κόκκινη σάλτσα, ζωμο knorr οτι γουστάρει η μικρη

 

Τα κρουασάν κρυφτα κάπου και οταν πανε για ύπνο φάτε τα εσείς ;)

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα απλα να πω κατι για τα οσπρια που εμενα με εχει σωσει.Ο μικρος μου που δεν τα τρωει ακομα του τα λιωνω.Μεσα στις φακες βραζω και 2 καροτα τα οποια τα λιωνω μαζι με τις φακες που λιωνω για το μικρο.Γλυκαινει η γευση τους και ο δικος μου ετσι τρωει ενα πιατο.Το ιδιο κανω και στη φαβα...βαζω μεσα και καροτα και την τσακιζει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...