Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζητάω την βοήθεια σας!


zoe.m.

Recommended Posts

Και πραγματικά νιώθω πλέον ότι σαν μάνα είμαι ολοκληρωτικά άχρηστη. Πως μπορώ να ισχυριστώ ότι είμαι καλή μάνα, όταν εκνευρίζομαι συνέχεια; Όταν επέτρεψα να γίνουν όλα αυτά; Όταν κάνω αμάν να απομακρυνθώ από το παιδί για να νιώσω λίγη ησυχία; Όταν συνέχεια σκέφτομαι πως θα ήταν αν είχα το πρώτο μου παιδί; Αν δεν είχα αυτό; Όταν με το παραμικρό πλέον ξεσπάω και μιλάω άσχημα; Εδώ δεν με ανέχομαι εγώ πλέον, θα με ανεχτεί το παιδί μου;

 

Εχω παρακολουθησει ΟΛΟ το θεμα..απαντηση μια προς μια..και το μονο που εχω καταλαβει συγνωμη εαν το λεω ωμα ειναι οτι μαλλον Ζωη μας δουλευεις!Βλεπουμε ενα θεμα προσπαθουμε να βοηθησουμε με οποιον τροπο εχουμε μα εδω αναιρεις αυτα που εγραψες το ενα μετα το αλλο!ΣΕ ΤΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ?ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ?

 

Κανω παραθεση σε αυτο και μονο..ειναι αυτο που μου εχει καρφωθει στο μυαλο απο χθες...το τονισμενο κομματι!

Μετα μας γραφεις πως το παιδι δεν καταλαβαινει τιποτα και το μονο που βλεπει ισως μαλλον αυτο που ΔΕΝ βλεπει ειναι η τρυφεροτητα μεταξυ σας!Μπορω να καταλαβω πως ζεις ασχημα και μπορει να σε εχουν τρελανει καταστασεις το εχουμε περασει ολοι να ειμαστε χαλια...μα εδω μιλαμε πως ολα ειναι ανω κατω...μια λες το ενα μια το αλλο ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ!

Ξαναδιαβασε σε παρακαλω μονο το μηνυμα που μας εγραψες για τον τροπο που θα φυγεις διακοπες και πες μου εσυ τι θα καταλαβαινες...?

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

zoe.m. έχω διαβάσει μέσες-άκρες και αποσπασματικά το θέμα, οπότε ζητώ συγγνώμη προκαταβολικώς εάν κάτι δε θυμάμαι ή δεν έχω καταλάβει καλά.

Εάν ήμουν στη θέση της θεματοθέτριας νομίζω ότι θα επισκεπτόμουν ειδικό. Υπάρχουν θέματα με τους γονείς, με το σύζυγο, με το παιδί, και γενικώς περιγράφονται καταστάσεις τις οποίες, νομίζω ότι, είναι σαφές πως δε μπορεί να τις διαχειριστεί. Επειδή αν θυμάμαι καλά, σε κάποιο σημείο η zoe.m. ανέφερε ότι τελικά το παιδί δεν έχει και ΤΑ προβλήματα που περίγραψε στο αρχικό ποστ, ώστε να καταφύγει σε παιδοψυχίατρο, θα πω "ναι μεν, αλλά..."

Zoe.m. δεν απευθυνόμαστε σε ειδικό μόνο όταν είμαστε τρελοί, ή έχουμε νευρολογικά προβλήματα (συγχωρείστε με επίσης για τους χαρακτηρισμούς). Μπορούμε να καταφύγουμε σε τέτοιου είδους βοήθεια κι όταν αδυνατούμε από μόνοι μας να διαχειριστούμε τη ζωή μας, όταν έχουμε προβλήματα μέσα στο σπίτι και στις σχέσεις μας, και τα οποία μοιάζουν δυσεπίλυτα. Δεν είναι κακό, λοιπόν, δεν είναι ταμπού, και ούτε σημαίνει κάτι για τη διανοητική ή νευρολογική σου κατάσταση το να απευθυνθείς σε έναν ψυχολόγο.

Νομίζω ότι είναι η μόνο συμβουλή που μπορώ να σου δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διαβάσω όλες τις απαντήσεις αυτο που εγώ θα σου έλεγα είναι ότι δεν ειναι πρόβλημα το παιδί, η μαμά σου , ο άντρας σου και πολυ περισσότερο εσύ. Το πρόβλημα είναι να ΄΄ξανααννεωθεί΄΄ ο εσωτερικός σου κόσμος! Ασε το παιδί μια φορά την εβδομάδα με τον μπαμπά, αφιέρωσε χρόνο στον ευατό σου χωρίς τύψεις, ακόμα κι αν δεν έχεις φίλες, σήκω βγές απο το σπίτι και κάνε βόλτες, παρε το μετρό και κάνε όλη την αποσταση της γραμμης που λέει ο λόγος. Εισαι στο σπίτι;μπες στην κρεββατοκάμρα ζήτα 1 ώρα απο τον χ΄ρονο του άντρα σου και κοίτα ταβάνι να ηρεμήσεις. Προέτρεψε τον να παρει το παιδι να πανε βόλτε έτσι ώστε η ταβανοθεραπεία να κρατήσει περισσότερο. Προετρεψτε τον να πάτε και οι τρεις σας βόλτα και ας σκυλοβαριέσαι. Εξω είναι λίγο πιο διαφορετικά, θα φας κάτι, θα δεις κάτι δεν θα ασχοληθείς εσυ μόνο με το παιδί. Ολα θα πάνε καλά λίγο πολύ σε καταλαβαίνω ανήκω και εγώ στον ομφάλιο λώρο μόνο που οταν παει να με πνίξει τον κόβω γιατι εχω βρει την δυναμη πια. Ομφάλιος λώρος υπάρχει και με τον σύζυγο και με το παιδί και με την φίλη . Οταν κάτι σε πνίγει προσπάθησε πια να το διαχειριστείς. Πες ένα στοπ. Γυρνα τον διακόπτη και ξεκίνα τα πράγματα όπως τα θες εσυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια κάνετε τεράστιο λάθος! Σας διαβάζω! Όμως νιώθω άσχημα γιατί έδωσα λάθος εντυπώσεις, εξαιτίας της σύγχυσης στην οποία βρισκόταν το μυαλό μου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κάνετε τεράστιο λάθος! Σας διαβάζω! Όμως νιώθω άσχημα γιατί έδωσα λάθος εντυπώσεις, εξαιτίας της σύγχυσης στην οποία βρισκόταν το μυαλό μου!

 

Νιώθεις καλύτερα; Αυτό έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία σε ευχαριστώ για το μήνυμα. Ειλικρινά, είπες την μαγική πρόταση.

 

Ζωή μου πιστεψε με όλες λίγο πολύ έχουμε περάσει αυτό που περνάς και εσύ τώρα. Ολες μας κατηγορούμε τον ευατό μας, τον άντρα μας, το παιδί μας που είναι ζωηρό ,την μάνα που μας γέννησε και δεν έβλεπε καλύτερα τηλεόραση με τον πατέρα μας, τον Θεό που μας έκανε αδύναμες. Όλα αυτά είναι θέμα πολύ κακής ψυχολογίας, απίστευτης κούρασης, μεγάλη αλλαγή και τρόπου ζωής και μια γλυκιά αναπόληση της παρελθούσης ζωής μας. Δεν είσαι κακή μητέρα όταν λες θέλω να είμαι όπως είμαι πριν γίνω μαμά, να κάνω ότι έκανα, να νοιώθω όπως ένοιωθα να έχω τον χρόνο μου όπως τον είχα για εμένα. Εισαι μια μαμά απίστευτα κουρασμένη που και εσύ δόθηκες ψυχή σώμα και πνεύμα στο παιδί και στο σπίτι. Σεξουαλική , ερωτική , συναισθηματική ζωή ότι βλέπεις στις ταινίες , εννοώ όσον αφορά την ένταση, τον τρόπο , την επικοινωνία, ένα παιδί ζωηρό που σημαίνει υγιέστατο άρα σε πατάω μανούλα κάτω γιατί έχω αντοχές, ένα σπίτι που πρέπει να φαίνεσαι ότι είσαι νοικοκυρά. Όπως καταλαβαίνεις εισαι και εσύ μια ΜΑΙΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΑ. Το παιδί όμως μεγάλωσε πια τώρα πια δεν χρειάζεται να τρελένεσαι τόσο. Αγαπησε τον ευατό σου πάλι , δεν θα γίνεις λιγότερο καλή μαμά αν ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ να ψωνίσεις δυο ρούχα παραπάπνω μετα από πολύ καιρο για τον ευατό σου, να πας μια βόλτα έστω και μόνη σου να δεις έστω και τα σύννεφα του ουρανού, να πάρεις ένα τηλ να μιλήσεις μια φίλη, που φαντάζομαι τις έχεις απομακρύνει και εσυ το ίδιο. Παρε την ζωή στα χέρια σου ξανα. Ο αντρας σου θα λέει παντα την κλασσικη ατακα που λένε όλοι. Σου είπα εγώ να μην.... ??? ωραία λοιπόν αφου υπάρχει κατανόηση αγαπημένε μου σύζυγε καλά να περάσεις τις επόμενες 2-3 ώρες με το παιδί. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κάνετε τεράστιο λάθος! Σας διαβάζω! Όμως νιώθω άσχημα γιατί έδωσα λάθος εντυπώσεις, εξαιτίας της σύγχυσης στην οποία βρισκόταν το μυαλό μου!

 

Μην ζητάς συγνώμη κορίτσι μου ......... και μην δικαιολογείσαι τα είπες μια χαρά όλα, όπως ακριβώς τα αισθάνεσαι και να το κάνεις έτσι πάντα, σταμάτα να πνίγεις και εσύ κι άλλο τον ευατό σου και να φιμώνεις τις σκέψεις, τα συναίσθηματά σου τον λόγο σου. ΕΙΣΑΙ ήδη πολύ πνιγμένη. Κράτα τις απαντήσεις που σε βοήθησαν , προτάσεις που δεν είχες σκεφτεί και θα πάνε όλα καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ζητάω συγνώμη, αν σας μπέρδεψα, όμως ειλικρινά δεν σας κορόιδεψα, ούτε και ήθελα να ξεσπάσω τα νεύρα μου, όπως έγραψαν κάποιες. Ήταν εκείνη η στιγμή που πραγματικά πνιγόμουν, που είχα χαθεί στο μυαλό μου και έκατσα να γράψω. Μπερδεμένα το ξέρω. Όμως έτσι ένιωθα. Σαν να με είχε πιάσει το παράπονο, δεν ξέρω. Και εγώ τώρα που διαβάζω, δεν βγάζω νόημα. Και ήρθαν οι κουβέντες της Σωτηρίας και ήταν σαν φωτογραφία της ψυχής μου. Σαν να με διάβασε! Σαν να είπε όλα όσα αγωνιζόμουν να πω εγώ μέσα στη θολούρα μου! Να πάψω να νιώθω πνιγμένη, να δω τα σύννεφα του ουρανού, να ενώσω τα κομμάτια του ψυχικού μου κόσμου! Αν σας πω ότι τώρα κλαίω σαν μωρό παιδί, θα νομίζετε πάλι ότι σας κοροϊδεύω, όμως όχι....Χαμένη και σπαταλημένη ένιωθα εκείνη τη στιγμή τη ζωή μου. Αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Σας ζητάω συγνώμη, αν σας μπέρδεψα, όμως ειλικρινά δεν σας κορόιδεψα, ούτε και ήθελα να ξεσπάσω τα νεύρα μου, όπως έγραψαν κάποιες. Ήταν εκείνη η στιγμή που πραγματικά πνιγόμουν, που είχα χαθεί στο μυαλό μου και έκατσα να γράψω. Μπερδεμένα το ξέρω. Όμως έτσι ένιωθα. Σαν να με είχε πιάσει το παράπονο, δεν ξέρω. Και εγώ τώρα που διαβάζω, δεν βγάζω νόημα. Και ήρθαν οι κουβέντες της Σωτηρίας και ήταν σαν φωτογραφία της ψυχής μου. Σαν να με διάβασε! Σαν να είπε όλα όσα αγωνιζόμουν να πω εγώ μέσα στη θολούρα μου! Να πάψω να νιώθω πνιγμένη, να δω τα σύννεφα του ουρανού, να ενώσω τα κομμάτια του ψυχικού μου κόσμου! Αν σας πω ότι τώρα κλαίω σαν μωρό παιδί, θα νομίζετε πάλι ότι σας κοροϊδεύω, όμως όχι....Χαμένη και σπαταλημένη ένιωθα εκείνη τη στιγμή τη ζωή μου. Αυτό...

 

΄΄Κλάψε΄΄ κι άλλο μέσα σου μέχρι να αδειάσεις .... δεν θα γίνει το θαύμα από την μια μέρα στην άλλη. Δεν θα ξυπνήσεις αύριο και θα πεις θα αλλάξω. Όμως έκανες το πρώτο βήμα. Μπηκες εδώ έγραψες, άρα νοιώθεις πια ότι έχεις πιάσει ΄΄πάτο΄΄. Δεν θα βρεις κανένα χέρι να σε σηκώσει, αυτό είναι καλο και κακό. Απλά εσύ θα ακουμπήσεις και τα δυο χέρια στο πάτο, και θα σηκωθείς και θα πεις τελος , κουράστηκα. Ειμαι ένας νέος άνθρωπος και δεν θα μαραζώσω επειδή έγινα μαμά. Διαχειρίσου τον χρόνο με τον άντρα σου και πέρνα χρόνο με τον ευατό σου. Οσον αφορά την μαμά σου ευτυχώς που έφυγε μακρυά, αν και μια χειριστική μαμά μπορεί να σε βλάψει και άθελα της και από μακρυά. Απλά εσύ πια βάζεις τελεία σε όλα! Ειμαι σίγουρη ότι εχεις πολύ δύναμη μέσα σου, φτάνει να το πάρεις απόφαση και να ΄΄ξεβολευτείς΄΄ από την κατάσταση που είσαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι πολυ που διαβαζω πως καποια κοπελα σε ξεκλεισωσε... Που μας δινεις τωρα να καταλα ουμε τι συμβαινει.. Μαλλον κι εσυ μεσα απο εδω το καταλαβες κι ευτυχως το εκανες! Μπορει κι εγω να μην σε χαιδεψα κι ισως να μην ακουσες κουβεντες απο πολλες εδω που ειχες αναγκη.. Αλλα ολες σε βοηθησαν πιστευω να δεις ισως πιο καθαρα! Δεν μπορω να γραψω αλλα ειμαι απο κιν.. Ηρεμησε κυριως κι οτι ασχημο νιωθεις βγαλτο εδω!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...