Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιασώ ή Ρεα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα μαιευτήρια ΡΕΑ και Ιασώ στα οποία ειναι ο γιατρος μου;

Για το ΙΑΣΩ δεν έχω στην ουσία κάτι πολύ αρνητικό να αναφέρω.

Γέννησα με καισαρική πέρυσι το Μάρτιο.

Είχα συνεχή φροντίδα, οι κοπέλες ανταποκρινόντουσαν γρήγορα, δεν είναι εντελώς αδαείς σε σχέση με το θηλασμό όποτε είχα κάποιες μικροβοήθειες (πρακτικής και ψυχολογικής φύσεως), το φαγητό ok, τα δωμάτια ok (έμεινα σε δίκλινο).

Δε μου άρεσε το γεγονός ότι έμεινα πολύ ώρα στην αίθουσα ανάνηψης χωρίς να μπορώ να έχω μαζί μου το μωρό, παρόλο που ήμουνα σε θέση να την έχω. Αυτό μάλλον έχει να κάνει και με το γυναικολόγο γιατί μία μαμά σε διπλανό κρεβάτι είχε το μωρό και μια μαία από δίπλα και προσπαθούσε να θηλάσει. Αν σε ενδιαφέρει να έχεις το μωρό από την αρχή, ρώτα το γιατρό σου τι ισχύει και αν επιτρέπεται ζήτα του να δώσει εντολή να σου φέρουν το νινί στην αίθουσα. Και να μη θηλάσεις δηλαδή, δε βρίσκω το λόγο αν η μαμά είναι καλά και θέλει να μην μπορεί να έχει το μωρό στην ανάνηψη. Τεσπά, άλλο κεφάλαιο αυτό, δες το πάντως.

Δε μου άρεσε μία και μοναδική νοσοκόμα, εκείνη που μου έφερε το μωρό μετά από καμια ώρα που βρέθηκα τελικά στο δωμάτιο, η οποία φρόντισε να μου επισημάνει με ολίγον νευριασμένο στυλ ότι η μικρή είχε ξεσηκώσει τον όροφο από τα κλάμματα για να πάρει την απάντηση ότι μετά από 2-3 ώρες στο πυρέξ τι περίμενες να κάνει μανδάμ. Αλλά ήταν η μοναδική περίπτωση που φόρτωσα με το προσωπικό.

Επίσης τα κρεβάτια είναι στενά. Ειδικά αν κάνεις rooming in για να θηλάσεις, που κάποια στιγμή είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί να μοιραστείς και το κρεβάτι με το μωρό προκειμένου να κλείσεις λίγο τα μάτια σου, είναι πολύ δύσκολο να βολευτείς. Εγώ καθόμουνα χειρουργημένη και δοκίμαζα πατέντες στις 2 το πρωί μπας και ηρεμούσαμε λίγο (κι εγώ και η διπλανή μου που το μωρό της κοιμόταν του καλού καιρού:evil:)

Ο άντρας μου θέλει ΙΑΣΩ σε επόμενο μωρό, έχει μόνο θετικές αναμνήσεις, έχει μάθει και τα κατατόπια και επειδή είναι και λίγο δυσπροσάρμοστος πιθανόν να του την κάνω τη χάρη :mrgreen:.

Όπου και να καταλήξεις η σχέση με το μαιευτήρα είναι ούτως ή άλλως σημαντική.

Με το καλό εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι από τις ικανοποιημένες του ΡΕΑ, αλλά δεν έχω γεννήσει και στο ΙΑΣΩ για να συγκρίνω.

Σχετικά με τις εγκασταστάσεις είναι πιο καινούριο το ΡΕΑ από το ΙΑΣΩ.

Στη δική μου την περίπτωση ήταν και πιο κοντά στο σπίτι μου (γιατί είχα και άγχος μην καθυστερήσω με την κίνηση να φτάσω)

Αναφορικά με το προσωπικό, έχει να κάνει (νομίζω) σε κάθε μαιευτήριο με τα άτομα που θα σου τύχουν στην εκάστοτε βάρδια, στον όροφό σου κλπ. Σαφώς έχει σημασία η κοινή γραμμή που πρέπει να ακολουθεί όλο το προσωπικό, αλλά αν σου τύχει κανένα στραβόξυλο μέσα σε αυτούς... δυστυχώς μπορεί να συμβεί. Από το ΡΕΑ, πάντως, στις μέρες που έμεινα εγώ όλοι, από τις μαίες, μέχρι τις κοπέλες που έρχονταν να καθαρίσουν ή να φέρουν φαγητό είχαν πολύ καλή συμπεριφορά. Βέβαια, δεν είχα και τρελλές απαιτήσεις, είχα πάει με τη λογική ότι θα καθίσω εκεί μέσα 3 ημέρες, και μετά θα πάρω το παιδάκι μου, και όπου φύγει-φύγει. Εξαίρεση θα έλεγα ότι αποτέλεσε όσο ήμουν εγώ εκεί, ένας σεκιουριτάς που στη βάρδιά του έδιωξε τους πάντες, ακόμα και τους μπαμπάδες, ώστε όπως είπε, να μπορέσουν να θηλάσουν όποιες θέλουν - λες και ο άνδρας της καθεμίας μας θα καθόταν να δει το στήθος της άλλης κοπέλας εκείνες τις ώρες...:shock: (αυτό, εγώ προσωπικά, το βρήκα περιττό).

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω εμπειρία απο το Μητέρα και το ΡΕΑ.ασυζητητη προτιμώ το ΡΕΑ.για το Ιασώ δεν ξέρω μονο σαν επισκέπτρια εχω πάει σε φίλη μου.Για το ΡΕΑ εχω την καλύτερη γνώμη και ως προς το οτι ειναι καινούριο και υπερσύγχρονο, τα δωμάτια πολυ ωραία με προσωπική τηλ το καθε κρεβάτι, Ίντερνετ και οι νοσοκόμες( τουλάχιστον όσες πέτυχα εγω) ηταν εξυπηρετικές και πρόθυμες.Και αυτο που μου αρεςε Περισσότερο ηταν οτι την ώρα του επισκεπτηρίου μαζεύανε τα μωρά και τα έβλεπαν οι συγγενείς μονο μέσα απο τζαμί έν αντίθεση με το μητέρα που γινόταν μπάχαλο.Βεβαια για το προσωπικό ειναι θέμα τι θα σου τύχει σε καθε μαιευτήριο.Αλλα οπως και να έχει 3 μέρες ειναι και φεύγεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εχω εμπειρία απο το Μητέρα και το ΡΕΑ.ασυζητητη προτιμώ το ΡΕΑ.για το Ιασώ δεν ξέρω μονο σαν επισκέπτρια εχω πάει σε φίλη μου.Για το ΡΕΑ εχω την καλύτερη γνώμη και ως προς το οτι ειναι καινούριο και υπερσύγχρονο, τα δωμάτια πολυ ωραία με προσωπική τηλ το καθε κρεβάτι, Ίντερνετ και οι νοσοκόμες( τουλάχιστον όσες πέτυχα εγω) ηταν εξυπηρετικές και πρόθυμες.Και αυτο που μου αρεςε Περισσότερο ηταν οτι την ώρα του επισκεπτηρίου μαζεύανε τα μωρά και τα έβλεπαν οι συγγενείς μονο μέσα απο τζαμί έν αντίθεση με το μητέρα που γινόταν μπάχαλο.Βεβαια για το προσωπικό ειναι θέμα τι θα σου τύχει σε καθε μαιευτήριο.Αλλα οπως και να έχει 3 μέρες ειναι και φεύγεις.

 

Να σε ρωτήσω είχες rooming in; όταν παίρνανε τα μωρά και έπρεπε να θηλάσουν τι κάνανε;τα έφερναν;

3CnWp2.png

 

S28jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω είχες rooming in; όταν παίρνανε τα μωρά και έπρεπε να θηλάσουν τι κάνανε;τα έφερναν;

 

Εγω προσωπικά δεν επέλεξα rooming in γιατί έκανα καισαρική και ήθελα να ξεκουραστώ.ειχες όμως τη δυνατότητα να ζητάς το παιδι οποτε θελεις να στο φέρνουν στο δωμάτιο.και το βράδυ μετά το τελευταίο επισκεπτήριο μου το έφερναν και το κράταγα όση ώρα ήθελα μέχρι να ειδοποιήσω να έρθουν να το πάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Καθε μια εχει δικη της τηλεοραση-υπολογιστη ομως το ιντερνετ σερνοταν..τουλαχιστον τις μερες που εμεινα εγω.Στο rooming in στο ιασω σημαινει τα μωρα δε βγαινουν απο το δωματιο..βγαινουν οι επισκεπτες...στο ΡΕΑ την ωρα του επισκεπτηριου επαιρναν τα παιδια απο τα δωματια και οι επισκεπτες πηγαινοερχονταν μεσα στα δωματια?Τελος στο ΡΕΑ τα μπουκαλακια με το ξενο πηγαινοερχονταν και οι συμβουλες ηταν δωστου τωρα συμπληρωμα να παρει βαρος και στο σπιτι το κοβετε...στο ΙΑΣΩ δεν ειδα κατι αντιστοιχο...επεμεναν σε αποκλειστικο θηλασμο.Αυτα με χαλασαν εμενα.Κατα τ αλλα ειναι ενα συγχρονο καινουριο μαιευτηριο...και οπως ειπε και μια κοπελα τρεις μερες ειναι θα περασουν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πραγματικά σας ευχαριστω πολυ όλες σας ευχομαι να ειναι παντα γερά, καλοτυχα και καλοφώτιστα τα μωράκια σας. Στο Ιασώ εχω πάει μια φορα για μια εξέταση και δεν μου πολυαρεσε βέβαια δεν ξέρω για την γεννά και γίαυτο ρωτάω μπορει στο τμήμα που πηγα εγω να ήταν έτσι. Σήμερα κάναμε και την β επιπέδου και ο κούκλος μας ειναι μια χαρά παίδαρος.

Link to comment
Share on other sites

Καθε μια εχει δικη της τηλεοραση-υπολογιστη ομως το ιντερνετ σερνοταν..τουλαχιστον τις μερες που εμεινα εγω.Στο rooming in στο ιασω σημαινει τα μωρα δε βγαινουν απο το δωματιο..βγαινουν οι επισκεπτες...στο ΡΕΑ την ωρα του επισκεπτηριου επαιρναν τα παιδια απο τα δωματια και οι επισκεπτες πηγαινοερχονταν μεσα στα δωματια?Τελος στο ΡΕΑ τα μπουκαλακια με το ξενο πηγαινοερχονταν και οι συμβουλες ηταν δωστου τωρα συμπληρωμα να παρει βαρος και στο σπιτι το κοβετε...στο ΙΑΣΩ δεν ειδα κατι αντιστοιχο...επεμεναν σε αποκλειστικο θηλασμο.Αυτα με χαλασαν εμενα.Κατα τ αλλα ειναι ενα συγχρονο καινουριο μαιευτηριο...και οπως ειπε και μια κοπελα τρεις μερες ειναι θα περασουν.

 

Κι εμένα αυτό που περιγράφεις μου έκανε θετική εντύπωση στο Ιασώ, δεν το περίμενα με τόσα που διάβαζα περί αρνητικού προς το θηλασμό κλίματος στα ιδιωτικά. Καμία σχέση. Μια χαρά ήταν τα κορίτσια. Να ήταν θέμα ορόφου, δε γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πραγματικά σας ευχαριστω πολυ όλες σας ευχομαι να ειναι παντα γερά, καλοτυχα και καλοφώτιστα τα μωράκια σας. Στο Ιασώ εχω πάει μια φορα για μια εξέταση και δεν μου πολυαρεσε βέβαια δεν ξέρω για την γεννά και γίαυτο ρωτάω μπορει στο τμήμα που πηγα εγω να ήταν έτσι. Σήμερα κάναμε και την β επιπέδου και ο κούκλος μας ειναι μια χαρά παίδαρος.

 

Μπράβο GEORGIA, με το καλό να πάρεις αγκαλίτσα τον παίδαρό σου! Να σου πώ την αλήθεια, η γέννα είναι τόσο μαγική στιγμή που όπου και να πάς θα το χαρείς ;)! Εγώ γέννησα πέρσι το Μάϊο στο ΡΕΑ κι έχω τα καλύτερα να πω...! Μέχρι και μουσική στην αίθουσα τοκετού..! 'Αψογο το προσωπικό και πολύ ενημερωμένο για το θηλασμό κλπ... Είχα κι εγώ rooming in και το χάρηκα πολύ.. Επιτέλους προσπαθούν τώρα ολα τα μαιευτήρια να είναι "φιλικά στα βρέφη" βάση κανονισμών... Επίσης το βρήκα και πιο οικονομικό σε σχέση με το Ιασώ...

Με το καλό λοιπόν σου εύχομαι και θα δείς ότι έχοντας αγκαλιά το μωρό σου όλα σου φαίνονται Παράδεισος...χιχι

:D
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο GEORGIA, με το καλό να πάρεις αγκαλίτσα τον παίδαρό σου! Να σου πώ την αλήθεια, η γέννα είναι τόσο μαγική στιγμή που όπου και να πάς θα το χαρείς ;)! Εγώ γέννησα πέρσι το Μάϊο στο ΡΕΑ κι έχω τα καλύτερα να πω...! Μέχρι και μουσική στην αίθουσα τοκετού..! 'Αψογο το προσωπικό και πολύ ενημερωμένο για το θηλασμό κλπ... Είχα κι εγώ rooming in και το χάρηκα πολύ.. Επιτέλους προσπαθούν τώρα ολα τα μαιευτήρια να είναι "φιλικά στα βρέφη" βάση κανονισμών... Επίσης το βρήκα και πιο οικονομικό σε σχέση με το Ιασώ...

Με το καλό λοιπόν σου εύχομαι και θα δείς ότι έχοντας αγκαλιά το μωρό σου όλα σου φαίνονται Παράδεισος...χιχι

 

Σε ευχαριστω πολυ κοπέλα μου για τις ευχές σου να σου ζήσει και εσενα το παιδάκι σου. Επειδή ακόμα την αμοιβή του γιατρού δεν την έχουμε συζητήσει,ήθελα να σε ρωτήσω εσενα ο γιατρος σου ποσά σου ζήτησε;Στο σύνολο ποσά σου βγήκαν;

Link to comment
Share on other sites

GEORGIA με το καλο το μωρακι σου.και εμενα ο γιατρος μου ξεγενναει στο ιασω και στο ρεα.στην κορη μου παρολο που ολες τις μεγαλες εξετασεις(αυχενικη διαφανεια,β επιπεδου κτλ)τις καναμε στο ιασω εμεις επιλεξαμε να γεννησω στο ρεα.στο ρεα οι εγκαταστασεις ειναι καινουριες και για εμας μας βολευε απο αποψη κινησης(μενουμε αθηνα κεντρο)το ρεα.εγω εμεινα απολυτα ευχαριστημενη.οποτε χρειαζομουν κατι υπηρχε αμεση ανταποκριση.επισης και στον θηλασμο που ζητουσα αρκετες φορες να μου δειξουν,δεν ειδα δυσαρεσκεια,ουτε μου προτειναν οι κοπελες ξενο γαλα κτλ.ισως ετσι ετυχε.η παιδιατρος φυσικα οταν περασε να μας ενημερωσει για το μωρο,χωρις να με ρωτησει εαν θηλαζω κτλ απλα μου εδωσε ενα χαρτακι που εγραφε μαρκα ξενου γαλακτος(αλλα φανταζομαι το κανουν σε ολα τα ιδιωτικα μαιευτηρια).ειχα επιλεξει rooming in.μονο λιγο το πρωι το επαιρναν το μωρο για το πλυνουν και να το εξετασουν και στο επισκεπτηριο.εγω πριν 2.5 χρονια περιπου πληρωσα 1.300 για οικονομικο 2κλινο με φυσιολογικο τοκετο.ο γιατρος μου 1400 αλλα αυτα ειναι ανεξαρτητα.και το δευτερο με το καλο οταν θα προκυψει στο ρεα θα γεννησω.οτιδηποτε αλλο θες να ρωτησεις εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Τα μαιευτήρια που ειναι φιλικά προς τα βρεφη φέρουν πιστοποίηση απο το Υπουργείο Υγείας οτι ακολουθούν τα δέκα βήματα που έχει καθορίσει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και η UNICEF για τον επιτυχή θηλασμό. Στην Ελλάδα τα μόνα πιστοποιημένα μαιευτήρια ειναι το Μητέρα απο τα ιδιωτικά και το Ελενα Βενιζελου απο τα δημόσια. Το Ρεα και το Ιασώ μπορεί να προσπαθούν αλλά ακόμη δεν έχουν πάρει την πιστοποίηση κι αυτό κάτι δείχνει για την προώθηση ξένου γάλακτος στις νέες μανούλες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ κοπέλα μου για τις ευχές σου να σου ζήσει και εσενα το παιδάκι σου. Επειδή ακόμα την αμοιβή του γιατρού δεν την έχουμε συζητήσει,ήθελα να σε ρωτήσω εσενα ο γιατρος σου ποσά σου ζήτησε;Στο σύνολο ποσά σου βγήκαν;

 

GEORGIA μου, ο γιατρός μου ζήτησε 650 με καισαρική (δεν είχε πάρει τίποτα σε όλη την εγκυμοσύνη με επισκέψεις μου στο ιατρείο ανά 10ήμερο σχεδόν)... Το Ρεα συνολικά πήρε 2.300 με καισαρική και 4 ημέρες σε 2κλινο. Πρώτη φορά γεννούσα κι εμπειρία δεν έχω, αλλά μου φάνηκαν λίγα σχετικά με ότι ακούω... Νιώθω όμως τόσο τυχερή κι ευγνώμων που είχα την ευκαιρία να επιλέξω που και πως να γεννήσω κι όλα ήταν τέλεια! Σου εύχομαι να το απολαύσεις κι εσύ!!!:P

:D
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μαιευτήρια που ειναι φιλικά προς τα βρεφη φέρουν πιστοποίηση απο το Υπουργείο Υγείας οτι ακολουθούν τα δέκα βήματα που έχει καθορίσει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και η UNICEF για τον επιτυχή θηλασμό. Στην Ελλάδα τα μόνα πιστοποιημένα μαιευτήρια ειναι το Μητέρα απο τα ιδιωτικά και το Ελενα Βενιζελου απο τα δημόσια. Το Ρεα και το Ιασώ μπορεί να προσπαθούν αλλά ακόμη δεν έχουν πάρει την πιστοποίηση κι αυτό κάτι δείχνει για την προώθηση ξένου γάλακτος στις νέες μανούλες.

Δεν ξέρω αν η GEORGIA σκοπεύει να θηλάσει, πάντως εγώ το μόνο που θα μπορούσα να χαρακτηρίσω ως υπονομευτικό προς το θηλασμό από πλευράς ΙΑΣΩ είναι το γνωστό χαρτάκι με αντιαναγωγικό γάλα, όπως αναφέρθηκε από μια φίλη παραπάνω, το οποίο ούτε που θυμάμαι πότε το πήρα, το πρόσεξα ότι υπάρχει λίγους μήνες αφού γέννησα όταν κάτι έψαχνα στις αποδείξεις μας είχαν δώσει. Σίγουρα προφορικά δε δόθηκε τέτοια οδηγία από τον/την παιδίατρο.

Οπότε θεωρώ ότι αν και δεν έχει πάρει ακόμα την πιστοποίηση, δεν κάνει ιδιαίτερο focus στην προώθηση του ξένου και αν έχει ενημερωθεί στοιχειωδώς η μέλλουσα μητέρα πριν γεννήσει και είναι αποφασισμένη να το παλέψει το πιθανότερο είναι να μην υπάρξει θέμα.

Το λέω επειδή μπήκα κι εγώ να γεννήσω τσαμπουκαλεμένη ότι τάχα μου θα μου κάνουν πόλεμο με το θηλασμό...Καλλιεργείται ένα κλίμα ότι θα πάμε να γεννήσουμε και όλοι θα είναι εναντίον μας και θα πρέπει να φωνάξουμε και να τσακωθούμε και δεν ξέρω τι άλλο.

 

ΥΓ: Το δικό μου παιδί έπαιρνε βάρος και όλα πήγαιναν καλά αλλά και της διπλανής μου το παιδί που είχε θέμα, δεν έλεγε να πιάσει τη θηλή της μαμάς και προτιμούσε να κοιμάται αντί να τρέφεται, δεν ήπιε καθόλου από μπιμπερό ούτε παρότρυναν τους γονείς να φτάσουν εκεί, ίσα ίσα μπαινόβγαιναν οι κοπέλες τις πιο κουφές ώρες μέσα στη νύχτα να τη σαπορτάρουν. Για την ιστορία, το είδε το παιδί οστεοπρακτικός (άσχετος με το ΙΑΣΩ), του έκανε αν κατάλαβα καλά κάτι μασαζάκια στο σαγόνι και άρχισε να στρώνει το νινί :o

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα, γεννάω μέσα στον Ιούλιο στο Ρέα και διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον όλα αυτά που λέτε. Για μένα είναι πολύ σημαντικό όταν τελειώσει ο τοκετός και πάνε όλα καλά, οι μαίες στα δωμάτια να είναι ευγενικές και γλυκομίλητες γιατί οι ορμόνες μας κάνουν πάρτυ και είμαστε σε πολύ ευαίσθητη φάση.

 

Με μια ματιά ξώφαλτσα τα τρίκλινα στο Ρέα μου φάνηκαν λίγο μικρά και τα κρεβάτια κολλητά το ένα στο άλλο και επίσης μου είπαν και το άλλο, ότι δεν υπάρχουν κουρτίνες γύρω από τα κρεβάτια. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποια; Καλή η οθόνη και το ίντερνετ πάνω από κάθε κρεβάτι αλλά μόνο σε μένα η κουρτίνα μου φαίνεται απαραίτητη;

 

Όσο για το θηλασμό, η γιατρός μου μου είπε ότι δεν πειράζει να του δώσουν και ξένο γάλα στην αρχή γιατί το σημαντικό είναι να πάρει βάρος/να μην κάνει ίκτερο και να βγούμε στην ώρα μας και ότι αυτό δεν πρόκειται να σταματήσει το θηλασμό μετέπειτα.

kRoUp3.pngJTVqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Lèña, με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου!

Στα κρεββάτια του ΡΕΑ υπάρχουν ανάμεσα τα κομοδίνα, και να φανταστείς ότι χωράνε και τα πυρέξ με τα μωρά. Προσωπικά τα βρήκα κανονικά (άλλωστε είναι η οικονομική επιλογή), ωστόσο άλλοι επισκέπτες μου είπαν ότι τα θεώρησαν μικρά. Αναφορικά με τις κουρτίνες, όντως, δεν υπάρχουν, αλλά όταν έρχονταν για αλλαγή ή εξέταση, κλπ, έφερναν φορητά χωρίσματα οι μαίες, όπου απομονωνόμασταν. Αν εννοείς για κάτι πιο μόνιμο να το έχεις συνέχεια, δεν ξέρω. Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις αυτήν την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το θηλασμό' date=' η γιατρός μου μου είπε ότι δεν πειράζει να του δώσουν και ξένο γάλα στην αρχή γιατί το σημαντικό είναι να πάρει βάρος/να μην κάνει ίκτερο και να βγούμε στην ώρα μας και ότι αυτό δεν πρόκειται να σταματήσει το θηλασμό μετέπειτα.[/quote']

 

Σε προετοιμαζει για τα μπουκαλακια που θα ερθουν.Σα γιατρος για μενα θα επρεπε να σου λεει ότι θα προσπαθήσετε οσο μπορειτε για αποκλειστικο θηλασμο...αν το μωρο δεν πβαζει βαρος η αν ανεβασει πολύ ικτερο θα δειτε τι θα κανετε.Γιατι εξαρχής σου μιλαει για ξενο?Παρεπιπτοντως το ότι ένα μωρακι εει ικτερο δε σημαινει ότι πρεπει να παρει ξενο.

Link to comment
Share on other sites

Σε προετοιμαζει για τα μπουκαλακια που θα ερθουν.Σα γιατρος για μενα θα επρεπε να σου λεει ότι θα προσπαθήσετε οσο μπορειτε για αποκλειστικο θηλασμο...αν το μωρο δεν πβαζει βαρος η αν ανεβασει πολύ ικτερο θα δειτε τι θα κανετε.Γιατι εξαρχής σου μιλαει για ξενο?Παρεπιπτοντως το ότι ένα μωρακι εει ικτερο δε σημαινει ότι πρεπει να παρει ξενο.

 

 

συμφωνω απολυτα!οταν δεν υπαρχει ιατρικη αποδειξη για την αναγκαιοτητα του ξενου γαλακτος,η φορμουλα υπονομευει τον αποκλειστικο θηλασμο συνηθως.και οπως λεει και η niki81 εαν ανεβασει ικτερο δεν σημαινει οτι πρεπει να παρει ξενο.ισα ισα με το μητρικο γαλα που ειναι ευπεπτο βοηθα το μωρο να κανει τα πρωτα του κακακια το λεγομενο μηκωνιο που βοηθα στην απομακρυνση της χολερυθρινης(υπαιτια για τον ικτερο).εμεις φυγαμε απο το ρεα με ανεβασμενο ικτερο.μεσα σε 10 μερες με πολλους θηλασμους και ηλιο ηρθε στα φυσιολογικα επιπεδα

Link to comment
Share on other sites

osin: κρίμα που δεν υπάρχουν κουρτίνες :( Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να μένει μέσα στο δωμάτιο και ο μπαμπάς με περισσότερη άνεση, ίσως και την πρώτη νύχτα αν επιτρέπεται, και με μια κουρτίνα δε θα ενοχλούσε τη διπλανή μαμά. Ειδικά στην περίπτωση καισαρικής θα ήθελα να είναι δίπλα μου τουλάχιστον το πρώτο βράδυ. Θα δούμε!

 

Niki81 + abebablom: θα ήθελα πολύ και θα προσπαθήσω να θηλάσω. Θα ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό. Αλλά απ΄ότι έχω ακούσει οι μαίες πολλές φορές δίνουν ξένο γάλα. Η αλήθεια είναι ότι αν πετύχει αμέσως ο θηλασμός, τότε όλα καλά. Το θέμα είναι τι γίνεται σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά, και που θα σου πούν πρέπει να δώσεις ξένο γάλα στην αρχή! Μια πρωτάρα μαμά είναι σε ευάλωτη θέση.

kRoUp3.pngJTVqp3.png

Link to comment
Share on other sites

osin: κρίμα που δεν υπάρχουν κουρτίνες :( Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να μένει μέσα στο δωμάτιο και ο μπαμπάς με περισσότερη άνεση' date=' ίσως και την πρώτη νύχτα αν επιτρέπεται, και με μια κουρτίνα δε θα ενοχλούσε τη διπλανή μαμά. Ειδικά στην περίπτωση καισαρικής θα ήθελα να είναι δίπλα μου τουλάχιστον το πρώτο βράδυ. Θα δούμε!

 

Niki81 + abebablom: θα ήθελα πολύ και θα προσπαθήσω να θηλάσω. Θα ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό. Αλλά απ΄ότι έχω ακούσει οι μαίες πολλές φορές δίνουν ξένο γάλα. Η αλήθεια είναι ότι αν πετύχει αμέσως ο θηλασμός, τότε όλα καλά. Το θέμα είναι τι γίνεται σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά, και που θα σου πούν πρέπει να δώσεις ξένο γάλα στην αρχή! Μια πρωτάρα μαμά είναι σε ευάλωτη θέση.[/quote']

 

στο ιασω πολύ πρόσφατα για να δωσουν ξενο γαλα πρεπει να το ζητησεις αποκλειστικα εσυ και να το υπογραψεις κιολας.

το παιδι ολη μερα σχεδον ειναι με τη μαμα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, συνοδοί για διανυκτέρευση δεν επιτρέπονται, εντός αν υπάρχει σοβαρό ιατρικό θεμα και δώσει χαρτί ο γιατρός σου.

Άρα μην υπολογίζεις σε διανυκτέρευση του μπαμπά... δυστυχώς!

Ωστόσο, για να μην απογοητεύεσαι, οι μπαμπάδες (και οι γιαγιάδες καμιά φορά) μπορούν και μένουν παραπάνω, δε φεύγουν με το υπολοιπο επισκεπτήριο.;)

Η μία από τις κοπέλες του δωματίου μου είχε έρθει από εντατική, και πάλι δεν της επέτρεψαν να μείνει η μαμά ή ο άντρας της τη νύχτα, αφού μπαινόβγαιναν συνέχεια μαίες.

Και στο Μητέρα, που είχε γεννήσει παλιότερα η αδερφή μου, καισαρική δίδυμα, δεν άφησαν την μάμα μου (που είχε λυσσάξει) να μείνει.

Με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

και καλά κάνουν και δεν αφήνουν άλλους ανθρώπους να διανυκτερεύουν...αυτό ισχύει στα δημόσια που οι συγγενείς κάνουν τις νοσοκόμες. στα ιδιωτικά δεν υπάρχει λόγος.

το ΡΡέα είναι εξαιρετικό έμεινα πολύ ευχαριστημένη..ακόμη και η καισαρική μου (δεύτερη) ήταν πιο εύκολη σε σχέση με την προηγούμενη, καλύτερη αναισθησιολόγος? τι να πω...μια χαρά θα είναι αυτες οι μέρες είναι τόσο έντονες και τα συναισθήματα τόσο όμορφα που ούτε η κουρτίνα σε νοιάζει ούτε τίποτα..πιάνεις και κουβεντούλα με τις δίπλα και όλα καλά και ωραία..εμείς τραγουδούσαμε κιόλας, κάναμε ωραίο παρεάκι.

Link to comment
Share on other sites

osin : ευχαριστώ! :)

babycobra: σε περίπτωση που οι μαίες επαρκούν και είναι αμέσως δίπλα σου, τότε ναι, δε χρειάζεσαι κάποιον δικό σου δίπλα σου. Δεν είναι όμως και το καλύτερο ο μπαμπας να επιτρέπεται μόνο τις ώρες επισκεπτηρίου, λες και είναι άσχετος. Επίσης σε περίπτωση που επιτρέπονται οι γιαγιάδες, πάλι το θεωρώ άδικο για τις μαμάδες που δεν έχουν τη δική τους μαμά κοντά ή κάποια άλλη γυναίκα να στερούνται και τον άντρα τους, αυτό. Αλλά αν είναι τα πράγματα αυστηρά όπως μου τα λέτε και δεν επιτρέπεται ούτε γιαγιά ούτε κανείς, τότε πάσο! Αυτό που κρατάω είναι ότι μου λες ότι έμεινες ευχαριστημένη απο το Ρέα, αυτό είναι το σημαντικό :)

kRoUp3.pngJTVqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...