Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΤΙΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ;


Recommended Posts

καποια παιδακια ειναι ας το πω "πιο επιλεκτικα" ακομα και απο τις πολυ μικρες ηλικιες...καποια ισως πιο κλειστα σαν χαρακτηρες,καποια θελουν τον χρονο τους να ανοιχτουν ...δεν σημαινει οτι οποιο παιδι δεν ειναι μεσα στην τρελλη χαρα, εχει και προβληματα κοινωνικοποιησης ή συμπεριφορας...ουτε οτι θα ειναι ενα παιδι μονο ή μοναχικο στην ενηλικη ζωη του...αλλωστε και εμεις οι ενηλικες,δεν εχουμε αναλογες συμπεριφορες??αλλοι δεν ειναι μαζεμενοι,αλλοι πιο ανοιχτοι κτλ??

 

ειναι λαθος ο συλογισμος μου??

 

Καθόλου λάθος ο συλλογισμός σου, όμως όταν όλα τα υπόλοιπα παίζουν και τρέχουν και το δικό σου κάθεται στην καρέκλα, ε έναν προβληματισμό στον δημιουργεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγγελίνα ενδιαφέρον θέμα και πραγματικα εύχομαι τα παιδάκια σας να εχουν βελτιωθεί η ξεπεράσει τα προβλήματα που αναφέρονται.

 

Όμως η κουβέντα που προηγήθηκε αφορά κατα κύριο λόγο μεγαλύτερα παιδιά και κάποια απο αυτά αν θυμάμαι καλα είχαν/εχουν διαγνωσμένα προβλήματα.

 

Δλδ καμία σχέση με της meg40 της οποίας το παιδί δεν ειναι καν 3 ετών και δεν παρουσιάζει (κατα τα λεγόμενα της) ιδιαίτερα προβλήματα συμπεριφοράς ούτε κοινωνικοποίησης.

 

Σε ευχαριστώ, ναι, πλέον μπορώ να πως πως δεν έχουμε καμία σχέση με το παρελθόν, δόξα τω Θεώ.

 

Ναι, οπωσδήποτε εκείνο το θρεντ δεν έχει άμεση σχέση με ένα παιδάκι που δεν έκλεισε ούτε τα 3 ακόμα, αλλά θεωρώ πως έχει γενικά πολύ χρήσιμες πληροφορίες για κάθε μαμά που την ανησυχεί η κοινωνικοποίηση του παιδιού της, σε κάθε ηλικία.

 

Πράγματι ενδιαφέρον το θέμα. Αν και ο δικός μου είναι ακόμη μικρούλης, προσπαθώ να διορθώσω τώρα την κατάσταση ώστε μεγαλώνοντας να κοινωνικοποιηθεί σωστά και να μην είναι μοναχικός.

Βλέπετε δεν θέλω να πέσει θύμα εκφοβισμού και να περιθωριοποιηθεί από τα υπόλοιπα παιδιά, για αυτό και ανησυχώ κατά κύριο λόγο.

 

Πολύ καλά κάνεις και το παρατηρείς, παρότι, όπως ειπώθηκε, και το παιδί είναι πολύ μικρό ακόμα και οι σχολικές γιορτές δεν είναι το κατάλληλο μέρος για να βγάζει κανείς συμπεράσματα.

 

Το να φοβάσαι για εκφοβισμό είναι παρατραβηγμένο, δεν έχεις κανένα τέτοιο στοιχείο. Ωστόσο, στην κοινωνικόποίηση, κάθε μέρα που περνάει παίζει ρόλο, κάτι που εγώ άργησα να αντιληφθώ στο πρώτο παιδί, εξ ου και τα προβλήματα που προέκυψαν.

 

Με καλύπτει απόλυτα το μήνυμα της συμφορουμίτισσας εδώ και γενικά η άποψή μου ταυτίζεται με της Niki81 πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Αυτό που λες, ας πούμε, ότι δεν έχετε κοντά σας παιδική χαρά, υποδηλώνει ότι ο μικρός δεν εκτίθεται σε παιδική παρουσία σε σχεδόν καθημερινή βάση από βρέφος. Παίζει ρόλο αυτό.

Αν δε σου είναι χρονικά/σωματικά αδύνατο, κάντο δουλειά σου να πηγαίνει σε μέρος που μαζεύονται παιδιά και παίζουν ει δυνατόν και κάθε μέρα.

Τώρα, που διαμορφώνεται η προσωπικότητά του, όχι σε 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Κ γω πιστευω οτι οι γιορτες δεν ειναι ενδεικτικες.

Συμφωνω με τη νικη.οσο πιο συχνα μπορειτε να βρισκεστε με παιδακια,να τονωνεις την αυτοπεποιθηση του κ να του δινετε πρωτοβουλιες

Δε νομιζω οτι υπαρχει θεμα περιθωριοποιησης οποτε μην ανησυχεις.του χρονου θα εχεις μια πιο ξεκαθαρη αποψη

Κ φυσικα οι γονεις πρεπει να ειναι το παραδειγμα

Link to comment
Share on other sites

καποια παιδακια ειναι ας το πω "πιο επιλεκτικα" ακομα και απο τις πολυ μικρες ηλικιες...καποια ισως πιο κλειστα σαν χαρακτηρες,καποια θελουν τον χρονο τους να ανοιχτουν ...δεν σημαινει οτι οποιο παιδι δεν ειναι μεσα στην τρελλη χαρα, εχει και προβληματα κοινωνικοποιησης ή συμπεριφορας...ουτε οτι θα ειναι ενα παιδι μονο ή μοναχικο στην ενηλικη ζωη του...αλλωστε και εμεις οι ενηλικες,δεν εχουμε αναλογες συμπεριφορες??αλλοι δεν ειναι μαζεμενοι,αλλοι πιο ανοιχτοι κτλ??

 

ειναι λαθος ο συλογισμος μου??

 

Μα παντα ξεκιναμε από το δεδομενο ότι κάθε παιδι εχει τη δικη του προσωπικοτητα και το δικο του χαρακτηρα.Ετσι κι αλλιως το χαρακτηρα ενός παιδιου να τον αλλαξεις 100% είναι αδυνατο.Ενα παιδι λοιπον που είναι εσωστρεφες και ντροπαλο να το φτασεις στο άλλο ακρο και να είναι ο ορισμος της κοινωνικότητας αποκλείεται.Μικρα βηματα ψάχνουμε που θα βοηθησουν το παιδι να παει λιγο παρακατω.Επιλεκτικο μπορει να είναι και προσωπικα το θεωρω και πλεονέκτημα.Δε μπρουμε όμως να εθελοτυφλούμε και την αδυναμια του παιδιου μας να τη βαφτίζουμε επιλεκτικοτητα γιατι αυτό ηχει καλυτερα στα δικα μας αφτια.Γιατι όπως ειπε και μια κοπελα παραπανω οι χαρακτήρες τωρα πλαθονται όχι μετα από 5 χρονια.Ενα παιδι 4-5 ετων μπορεις να το βοηθήσεις...ένα παιδι 10-11 στην προεφηβεια που δεν καταφερνει ουτε να ενσωματωθεί σε μια παρεα μονο του ουτε να αντιμετωπισει τυχον απορριψη δεν είναι ευκολο να το βοηθήσεις.Για μενα η εσωστρεφια είναι μεγαλο θεμα.Γιατι έναν εφηβο εσωστρεφή που δυσκολευεται και να αντιμετωπισει καποια θεματα αλλα και να τα συζητησει...εγω τον φοβάμαι.Μπορει στα 5 η εσωστρεφια να μην είναι τοσο σημαντικη...όμως το πενταχρονο σε λιγο θα είναι δεκαπενταχρονο.Τουλαχιστον αυτές είναι οι δικες μου αποψεις.Κι εμενα ο μικρος μου γιος είναι άλλο παιδι...ο μεγαλος όμως χρειαστηκε πολύ βοηθεια και προσπαθεια από την πλευρα μας.Κι εγω μεχρι τα 4 ελεγα ελα μωρε στο σχολειο θα αλλαξει...ελα μου όμως που δεν αλλαξε αλλα κλειστηκε περισσοτερο?Εκει καπου το πηρα αποφαση ότι αν το παιδι μπορει να βοηθηθεί θα βοηθηθεί από δικες μας αλλαγες.Επρεπε εμεις να αλλαξουμε πρωτοι ώστε να ακολουθησει κι αυτος.

 

meg40 αυτά τα λεω ως μια γενικη συζητηση....δε τα λεω για το παιδι σου εννοείται που είναι μικρο.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, μια απόφοιτος του ΤΕΙ βρεφονηπιοκομίας είναι βρεφονηπιοκόμος και όχι δασκάλα. Και απ' ότι έχω ακούσει, οι περισσότερες υπάλληλοι βρεφονηπιακών σταθμών δεν είναι καν απόφοιτες ΤΕΙ. Αυτό το γεγονός, σε συνδυασμό με τις πάγιες οδηγίες των αφεντικών να κρατούν τους γονείς ικανοποιημένους βρέξει-χιονίσει, θα με έκανε να μη δίνω μεγάλη σημασία στη δικά τους λόγια.

 

Τις προάλλες παρακολούθησα τον ψυχίατρο Κοτζαμάνη Κώστα στην εκπομπή onert (υπάρχει εδώ), ο οποίος έλεγε ότι μόνο το ελεύθερο, αυτορυθμιζόμενο παιχνίδι με συνομηλίκους προάγει την κοινωνικοποίηση, η οποία είναι το Α και το Ω για την ευτυχία του ανθρώπου. Μπορείς να το παρακολουθήσεις, για να δεις τι λέει ένας ακόμα ειδικός.

 

Εμένα η κόρη μου είναι μόνο 1μιση χρόνου πάντως, αλλά ήδη ή εγώ ή ο πατέρας της την πάμε κάθε ημέρα βόλτα, έστω και για ένα τεταρτάκι. Κι αυτό γιατί θεωρώ ότι δεν γίνεται να μάθει από εμένα και μόνο να μιλά, να διαπραγματεύεται, να συγκρατεί το θυμό της. Έχω βέβαια παιδική χαρά στο 10λεπτο με τα πόδια, δεν ξενιτεύομαι για να βρω μία. Θεωρώ όμως ότι αν δεν είχα μία παιδική χαρά ή ένα πάρκο κοντά μου, θα κινητοποιόμουν μέσω κάποιου συλλόγου. Δεν επιτρέπεται να υπάρχει γειτονιά χωρίς δημόσιους χώρους για τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν νομίζω οτι υπάρχει παιδικός σταθμός που λειτουργεί χωρίς νηπιαγωγό καθώς αν δεν κάνω λάθος και συνεργασία παιδοψυχολόγου σαφώς υπάρχουν βρεφονηπιοκόμοι απόφοιτοι ΤΕΙ η ΙΕΚ (οι οποίοι για κάποιο λόγο σπουδάζουν Χ χρόνια) και σε κάποιες περιπτώσεις ανειδίκευτο προσωπικό (που ιςως εχουν Χ χρόνια εμπειρίας)

Το όρο δασκάλος τον χρησιμοποιούμε (ίσως λάθος) για όλους τους παιδαγωγούς και εκπαιδευτικούς. Και όλοι φαντάζομαι αντιλαμβανόμαστε την διαφορά.

 

Αν τώρα όλοι οι παραπάνω κανουν τα πάντα μόνο και μόνο για να ευχαριστήσουν τον εργοδότη τι να πω μάλλον εχουν επιλέξει λάθος επάγγελμα;

 

Προσωπικά αν επέλεγα το παιδί μου να περνάει Χ ώρες σε ενα παιδικό σταθμό η με κάποια νταντά η ακόμα και την γιαγιά σαφώς και θα μετρούσε η γνώμη τους/του των ατόμων στα οποία εχω αναθέσει την φύλαξη του παιδιου μου.

Σε πολλές περιπτώσεις αυτά τα άτομα περνούν περισσότερο απο "ξύπνιο χρόνο" των παιδιών απο οτι οι γονείς τους.

Αν τίθεται θέμα εμπιστοσύνης σαφώς θα έπρεπε οι γονείς να το ψάξουν αλλιώς.

 

Όσον αφορά την κοινωνικοποίηση όλοι συμφωνούμε οτι ειναι σημαντική απο τους πρώτους κιόλας μήνες ενός παιδιου. Και το να ειναι έξω όσο το δυνατόν περισσότερο. Γιατι όπως αναφέρεται και στο βίντεο γενικά οι άνθρωποι εκ φυσεως δεν είμαστε εσωτερικού χώρου.

 

Ομως θεωρώ οτι κάπου συγχέουμε τα πράγματα.

Στις περισσότερες σκανδιναβικές χώρες το έξω ειναι πολυ σημαντικό (ανεξαρτήτως καιρού ) ο παιδικός σταθμός επίσης (που παρεπιπτόντως κάνουν τα πάντα για να ειναι τα παιδιά όσο το δυνατόν περισσότερο έξω, παιδικές χαρές εκδρομές δραστηριότητες και οτι μπορείς να φανταστείς) να μάθουν να κοινωνικοποιηθούν να να να...

Και να οι υποδομές οι υπερσύγχρονες παιδικές χαρές στο 1' απόστασης υπάρχει παντού παιδική χαρά.

Και εκεί κάπου πραγματικά αναρωτιέμαι ειναι οι Σκανδιναβοί σαν άνθρωποι πιο ανοιχτοί απο οτι οι Μεσόγειακοι λαοί για παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπιακ δεν ξερω τι ανθρωποι είναι οι Σκανδιναβοι αλλα δεν κατανοω και το επιχειρημα σου.Το ότι οι Μεσογειακοι λαοι είναι ανοιχτοι σαν ανθρωποι..αυτό σημαινει ότι δεν υπαρχουν ανθρωποι στις μεσογειακες χωρες που να αντιμετωπιζουν το οποιο πρόβλημα κοινωνικοποίησης και εσωστρεφιας.Μιλαμε για κάθε ένα παιδακι ξεχωριστα και κρινουμε από τη συμπεριφορά του και το χαρακτηρα του.Η γενικευση δεν ξερω αν βοηθαει στο να βοηθηθεί ένα παιδι η στο να εθελοτυφλει ενας γονιος.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπιακ δεν ξερω τι ανθρωποι είναι οι Σκανδιναβοι αλλα δεν κατανοω και το επιχειρημα σου.Το ότι οι Μεσογειακοι λαοι είναι ανοιχτοι σαν ανθρωποι..αυτό σημαινει ότι δεν υπαρχουν ανθρωποι στις μεσογειακες χωρες που να αντιμετωπιζουν το οποιο πρόβλημα κοινωνικοποίησης και εσωστρεφιας.Μιλαμε για κάθε ένα παιδακι ξεχωριστα και κρινουμε από τη συμπεριφορά του και το χαρακτηρα του.Η γενικευση δεν ξερω αν βοηθαει στο να βοηθηθεί ένα παιδι η στο να εθελοτυφλει ενας γονιος.

 

Δεν ήταν επιχείρημα ήταν προβληματισμός.

Θα μου επιτρέψεις να μιλάω για τον κανόνα και όχι για την εξαίρεση.

Γενικά σε αυτά που εχω γράψει δεν αναφέρομαι σε παιδιά η ενήλικες που εχουν διαγνωσμένα/ιατρικά θέματα. Μιλάω στα πλαίσια του "φυσιολογικού"

Δεν ανέφερα πουθενά οτι οι γονείς πρέπει να εθελοτυφλούν η να επαναπαύονται ούτε οτι το κάθε παιδί δεν ειναι διαφορετικό και χρίζει ανάλογης μεταχείρισης η κάτι παρόμοιο ισα ίσα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν επιχείρημα ήταν προβληματισμός.

Θα μου επιτρέψεις να μιλάω για τον κανόνα και όχι για την εξαίρεση.

Γενικά σε αυτά που εχω γράψει δεν αναφέρομαι σε παιδιά η ενήλικες που εχουν διαγνωσμένα/ιατρικά θέματα. Μιλάω στα πλαίσια του "φυσιολογικού"

Δεν ανέφερα πουθενά οτι οι γονείς πρέπει να εθελοτυφλούν η να επαναπαύονται ούτε οτι το κάθε παιδί δεν ειναι διαφορετικό και χρίζει ανάλογης μεταχείρισης η κάτι παρόμοιο ισα ίσα πιστεύω.

 

Θεωρουσα ότι μιλαμε για συγκεκριμενη ομαδα παιδιων τα οποια αντιμετωπιζουν καποια δυσκολια στην κοινωνικοποιηση τους.Πανω σε αυτό και με βαση τη δικη μου εμπειρια μιλησα.Το αν ο κανονας λεει ότι τα περισσοτερα παιδακια ειτε πανε στις κουνιες ειτε όχι μια χαρα κοινωνικοποιούνται δε με αφορα.Με αφορα το τι μπορει μια μαμα να κανει με ένα παιδιακι που δυσκολευεται.

 

 

Το ότι ένα παιδακι ακομα και ενας ενηλικας εχει δυσκολια στην κοινωνικοποιηση δεν αποτελει κανενα ιατρικο πρόβλημα.Μια χαρα φυσιολογικος είναι και ο γιος μου και τοσα αλλα παιδακια που είναι πιο εσωστρεφή και όχι τοσο κοινωνικα.Δεν κρινονται όλα τα πραγματα από ιατρικες γνωματεύσεις και ιατρικα προβλήματα.Δλδ για να προβληματιστεί μια μαμα και να αναγνωρισει καποια δυσκολια του παιδιου της στον έναν η στον άλλο τομεα θα πρεπει να εχει καποια γνωματευση στα χερια της?Η ένα παιδακι δε δικαιούται να δυσκολευεται καπου αν δεν αντιμετωπιζει ιατρικο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρουσα ότι μιλαμε για συγκεκριμενη ομαδα παιδιων τα οποια αντιμετωπιζουν καποια δυσκολια στην κοινωνικοποιηση τους.Πανω σε αυτό και με βαση τη δικη μου εμπειρια μιλησα.Το αν ο κανονας λεει ότι τα περισσοτερα παιδακια ειτε πανε στις κουνιες ειτε όχι μια χαρα κοινωνικοποιούνται δε με αφορα.Με αφορα το τι μπορει μια μαμα να κανει με ένα παιδιακι που δυσκολευεται.

 

 

Το ότι ένα παιδακι ακομα και ενας ενηλικας εχει δυσκολια στην κοινωνικοποιηση δεν αποτελει κανενα ιατρικο πρόβλημα.Μια χαρα φυσιολογικος είναι και ο γιος μου και τοσα αλλα παιδακια που είναι πιο εσωστρεφή και όχι τοσο κοινωνικα.Δεν κρινονται όλα τα πραγματα από ιατρικες γνωματεύσεις και ιατρικα προβλήματα.Δλδ για να προβληματιστεί μια μαμα και να αναγνωρισει καποια δυσκολια του παιδιου της στον έναν η στον άλλο τομεα θα πρεπει να εχει καποια γνωματευση στα χερια της?Η ένα παιδακι δε δικαιούται να δυσκολευεται καπου αν δεν αντιμετωπιζει ιατρικο πρόβλημα.

 

Εχω ήδη τοποθετηθεί Νίκη και αυτά που αναφέρεις δεν ειναι λόγια δικά μου.

Δεν εχω αναφέρει τπτ απο τα παραπάνω ούτε για κανόνες κούνιας ούτε για το οτι πρέπει να υπάρχει γνωμάτευση για να προβληματιστεί κάποιος γονέας κτλ

Μην πιάνεσαι άσκοπα απο τα λόγια μου και τα μεταφραζεις.

 

Θεωρώ οτι υπάρχει ενα σύνολο πραγμάτων που μπορεί ενα παιδί να παρουσιάζει δυσκολίες στην κοινωνικοποίηση και όχι μόνο το ενα η το αλλο. (Μαύρο η άσπρο μόνο για μένα σε αυτά δεν υπάρχει). Ούτε είμαι η του ύψους η του βάθους.

Ξεκαθάρισα απλώς την θέση μου.

 

Το οτι δεν θεωρώ πρόβλημα το να ειναι κάποιος εσωστρεφής ειναι η γνώμη μου την οποία δεν επιβάλλω σε κανέναν.

Ούτε αναφέρθηκα συγκεκριμένα στο παιδί σου η τον άντρα σου.

Θεωρώ οτι μπορώ να λέω την γνώμη μου και τους προβληματισμούς μου όπως και κάθε αλλο μέλος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν νομίζω οτι υπάρχει παιδικός σταθμός που λειτουργεί χωρίς νηπιαγωγό καθώς ...

 

Το παιδάκι δεν είναι καν 3 χρονών, οπότε δεν πηγαίνει σε παιδικό σταθμό, αλλά σε βρεφονηπιακό σταθμό. Οι νηπιαγωγοί δεν προσλαμβάνονται για παιδάκια μικρότερα των 3 ετών. Καλό θα ήταν να είσαι πιο προσεκτική γιατί μ' αυτά και μ' αυτά γέμισε μια σελίδα του φόρουμ με ανούσια σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι δεν είναι καν 3 χρονών, οπότε δεν πηγαίνει σε παιδικό σταθμό, αλλά σε βρεφονηπιακό σταθμό. Οι νηπιαγωγοί δεν προσλαμβάνονται για παιδάκια μικρότερα των 3 ετών. Καλό θα ήταν να είσαι πιο προσεκτική γιατί μ' αυτά και μ' αυτά γέμισε μια σελίδα του φόρουμ με ανούσια σχόλια.

 

Δεν νομίζω αλλα κρατώ επιφυλάξεις για το τι γινεται στην Ελλαδα.

Προσπάθησα να είμαι πολυ προσεκτική και γι αυτό θα το ψάξω αν ισχύει αυτό. Αν και αν το πρόσεξες η φράση μου ξεκινάει με "δεν νομίζω....." Όποτε μάλλον δεν ήμουν και τόσο απρόσεκτη σε αντίθεση με σένα.

Όσο για το αν θεωρείς τα λόγια μου ανούσια δικαίωμα σου και σεβαστό μην τα διαβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετη απορια κ συγνωμη για την καταχρηση του θεματος.στους βρεφονηπιακους δε δουλευουν μονο κοπελες που εχουν τελειωσει ιεκ η τει η εστω τεε βρεφοκομιας;κ χρειαζεται κ η συνδρομη απο νοσηλευτη κ παιδοψυχολογο;

Link to comment
Share on other sites

Ασχετη απορια κ συγνωμη για την καταχρηση του θεματος.στους βρεφονηπιακους δε δουλευουν μονο κοπελες που εχουν τελειωσει ιεκ η τει η εστω τεε βρεφοκομιας;κ χρειαζεται κ η συνδρομη απο νοσηλευτη κ παιδοψυχολογο;

 

Δεν μπορώ να απαντήσω σίγουρα για την Ελλαδα. Αλλα αν καμία κοπέλα δουλεύει σε βρεφονηπιακό στην Ελλαδα μήπως να μας λύσει την απορία;

Link to comment
Share on other sites

Ασχετη απορια κ συγνωμη για την καταχρηση του θεματος.στους βρεφονηπιακους δε δουλευουν μονο κοπελες που εχουν τελειωσει ιεκ η τει η εστω τεε βρεφοκομιας;κ χρειαζεται κ η συνδρομη απο νοσηλευτη κ παιδοψυχολογο;

 

Σε αυτό που πηγαινε ο γιος μου τουλάχιστον...νηπιαγωγος υπηρχε μονο για το τμημα του νηπιου.Δε θυμαμαι ακριβως τι καταρτηση ειχαν οι κοπελες που ειχαν τις προηγούμενες ταξεις αλλα νηπιαγωγοι δεν ηταν...το θυμαμαι γιατι το είχαμε συζητησει με την ιδιοκτητρια.

 

Μια φορα το διμηνο πηγαινε παιδίατρος που εβλεπε τα παιδακια.Μια φορα το διμηνο/τριμηνο είχαμε συναντήσεις γονεων με ψυχολογο (όχι παιδοψυχολογο)..με τον οποιο καναμε ωραιες συζητήσεις ομολογουμένως..ομως σε επαφη με τα παιδακια δεν ερχοταν.Αν ηθελες να συζητήσεις κατι συγκεκριμενο για το παιδι επρεπε να κλεισεις κανονικα ραντεβού στο γραφειο του....και να πληρωσεις εννοείται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασχετη απορια κ συγνωμη για την καταχρηση του θεματος.στους βρεφονηπιακους δε δουλευουν μονο κοπελες που εχουν τελειωσει ιεκ η τει η εστω τεε βρεφοκομιας;κ χρειαζεται κ η συνδρομη απο νοσηλευτη κ παιδοψυχολογο;

 

Στη γειτονιά μου υπάρχουν ένας ιδιωτικός παιδικός σταθμός, που δέχεται μέχρι και νήπια και ένας δημοτικός βρεφονηπιακός, που δέχεται μέχρι και προνήπια. Οι διευθύντριες (και ιδιοκτήτρια στον πρώτο) και στους δύο, είναι νηπιαγωγοί. Στον ιδιωτικό, οι κοπέλες που κάνουν μάθημα στην τάξη προνηπίων-νηπίων, είναι επίσης νηπιαγωγοί. Αυτά τα ξέρω 100% γιατί και οι δύο διευθύντριες τυχαίνει να είναι συγγενείς του συζύγου.

 

Νοσηλευτής και παιδοψυχολόγος δεν υπάρχει μόνιμος. Στον ιδιωτικό, νομίζω ανα τρίμηνο, περνούσε κι έλεγχε τα παιδιά παιδίατρος και παιδοοδοντίατρος κι έστελναν τη γνωμάτευση στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Στη γειτονιά μου υπάρχουν ένας ιδιωτικός παιδικός σταθμός, που δέχεται μέχρι και νήπια και ένας δημοτικός βρεφονηπιακός, που δέχεται μέχρι και προνήπια. Οι διευθύντριες (και ιδιοκτήτρια στον πρώτο) και στους δύο, είναι νηπιαγωγοί. Στον ιδιωτικό, οι κοπέλες που κάνουν μάθημα στην τάξη προνηπίων-νηπίων, είναι επίσης νηπιαγωγοί. Αυτά τα ξέρω 100% γιατί και οι δύο διευθύντριες τυχαίνει να είναι συγγενείς του συζύγου.

 

Νοσηλευτής και παιδοψυχολόγος δεν υπάρχει μόνιμος. Στον ιδιωτικό, νομίζω ανα τρίμηνο, περνούσε κι έλεγχε τα παιδιά παιδίατρος και παιδοοδοντίατρος κι έστελναν τη γνωμάτευση στο σπίτι.

 

Δε νομιζω ότι χρειαζεται να είναι νηπιαγωγος καποιος για να ανοιξει ιδιωτικο παιδικο σταθμο.Νομιζω δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω ότι χρειαζεται να είναι νηπιαγωγος καποιος για να ανοιξει ιδιωτικο παιδικο σταθμο.Νομιζω δλδ.

 

Εγώ νομίζω πως πρέπει οπωσδήποτε. Σε 2 ιδιωτικούς που γνωρίζω προσωπικά τις ιδιοκτήτριες, είναι νηπιαγωγοί και οι δύο.

 

Μάλιστα, έχω ακούσει ότι το ίδιο ίσχυε και για τους παιδότοπους. Η άδεια λειτουργίας έπρεπε να είναι στο όνομα ενός/μίας νηπιαγωγού, έστω και συνταξιούχου. Δεν ξέρω αν εξακολουθεί να ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.ξερω οτι η παρουσια ψυχολογου,ιατρικου προσωπικου δεν ειναι απαραιτητη καθημαεινα.βρεφικος στην πολη μου πηγαινει κ λογοθεραπευτης.ειχα ασχοληθει προ δεκαετιας πως μπορεις να ανοιξεις,πτυχια-ειδικοτητες.νομιζω οτι πτυχιουχος τει μπορουσε να ειναι ιδιοκτητης ενω απο ιεκ απλα υπαλληλος.ξερω βρεφοκομους που εχου κανει πρακτικη η δουλεψαν σε 5μηνα.αλλα δε ξερω ακριβωςσυνθηκες.θα ηθελα ολες οι κοπελες που δουλευουν να εχουν σπουδασει κτ σχετικο.ξερω δ ειναι μονοοι σπουδες αλλα ειναι κριμα με τοσες ανεργες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...