Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ...ΟΡΘΙΟ???


Recommended Posts

http://www.infokids.gr/2016/06/filis-den-einai-amartia-na-ksekina-i-me/

 

Νίκος Φίλης: "Δεν είναι αμαρτία να ξεκινά η μέρα χωρίς προσευχή στο σχολείο" - Τι απάντησε για τις παρελάσεις

 

 

Στη μία και τέταρτο θα γίνεται η λήξη των μαθημάτων τη νέα σχολική χρονιά, τόνισε ο υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Νίκος Φίλης, στα πλαίσια της χθεσινής του επίσκεψης στο νηπιαγωγείο και το δημοτικό σχολείο στην Ξυλοκέριζα Κορινθίας, συνοδευόμενος από τους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ στο νομό και το δήμαρχο Κορινθίων, Αλέξανδρο Πνευματικό, προκειμένου να ενημερώσει για τις προωθούμενες από το υπουργείο μεταρρυθμίσεις στα δημοτικά σχολεία.

 

Ο κ. Φίλης στην ανοικτή συζήτηση που είχε με τους δασκάλους και τη νηπιαγωγό της σχολικής μονάδας, αναφέρθηκε και στο θέμα της πρωινής προσευχής στα σχολεία, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι, «Δεν είναι αμαρτία να πείτε ότι μια μέρα δεν θα ξεκινάτε με προσευχή στο σχολείο. Υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι, γνωστοί στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, όπου ξεκινά το σχολείο με τις ανακοινώσεις, με μια αναφορά σε μια επέτειο της ημέρας και με άλλα πράγματα». Και συμπλήρωσε με νόημα: «Δεν θέλουμε φετφάδες. Όχι ομοιομορφία στα ζητήματα αυτά. Και εμπιστοσύνη στον εκπαιδευτικό».

 

Αναφορικά με το θέμα των παρελάσεων, ο υπουργός επεσήμανε χαρακτηριστικά, «εγώ καταλαβαίνω ότι ο γονιός κι εγώ γονιός είμαι, μπορεί να θέλει να καμαρώσει το παιδί του σε μια παρέλαση. Βεβαίως. 'Αλλο είναι αυτό». Υποστήριξε ότι «μια ωραία εκδήλωση στην πλατεία του χωριού ή της πόλης, με χορούς παραδοσιακούς, μ' ένα λόγο, μ' ένα θεατρικό σκετς, είναι πιο ωραία από μια παρέλαση στρατιωτικού χαρακτήρα. Δεν ξέρω τι προσφέρει ο στρατιωτικός σχηματισμός της παρέλασης». Επιπλέον, υπογράμμισε ότι, «αυτό να το κρίνετε εσείς (ο σύλλογος διδασκόντων) κι ο Δήμος. Οποιαδήποτε απόφαση θα είναι σωστή. Δεν υπάρχουν δόγματα. Κι ας είναι διαφορετικές οι αποφάσεις από σχολείο σε σχολείο».

 

Λαμβάνοντας τον λόγο ο δήμαρχος Κορινθίων Αλέξανδρος Πνευματικός, σημείωσε ότι αυτό μπορεί να δημιουργήσει προστριβές και αντιπαραθέσεις σε μια τοπική κοινωνία, αν για παράδειγμα ο σύλλογος των εκπαιδευτικών αποφασίσει να μην γίνεται προσευχή ή να μην κάνουν παρέλαση, επισημαίνοντας ότι υπάρχει κίνδυνος να οδηγηθεί μια τοπική κοινωνία σε διχασμό.

 

Στον δήμαρχο απάντησε ένα δάσκαλος λέγοντας ότι την απόφαση δεν θα την λάβει ο σύλλογος διδασκόντων αλλά το σχολικό συμβούλιο, προφανώς το σχολείο είπε δεν θα είναι αποκομένο από την τοπική κοινωνία και ο υπουργός ανέφερε ότι, «κύριε δήμαρχε έχετε δίκιο ότι μπορεί, γιατί υπάρχουν παθογένειες στην κοινωνία, μπορεί να φτιάχνονται μηνύματα με πάθος τα οποία να δημιουργούν και διχασμούς, απλά πρέπει να έχουμε την δημοκρατική ωριμότητα να συζητούμε και κρίνουμε. Σε όλα τα θέματα δημιουργούνται πάθη πρέπει να αποφύγουμε αυτό το πράγμα και πιστεύω ότι εμείς που εμπιστευόμαστε τα παιδιά μας στους εκπαιδευτικούς τόσες ώρες την ημέρα και σε τόσο κρίσιμη ηλικία των παιδιών είναι λάθος να τους βλέπουμε καχύποπτα αν πάρουν τη μία ή την άλλη απόφαση». Συμπληρώνοντας ότι, «εγώ θα σεβαστώ όποια απόφαση πάρει το ένα ή το άλλο σχολείο και δεν θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα αν είναι διαφορετικές οι αποφάσεις. Σε δημοκρατία ζούμε η ποικιλία καλό πράγμα είναι».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι πάγια τακτική των κυβερνήσεων (όποια και εάν είνα αυτή) που αδυνατούν να ανταποκριθούν στις ανάγκες της κοινωνίας, να στρέφουν αλλού το βλέμμα..

Δηλ. σε αυτή την συζήτηση εάν είχαν τεθεί τα θέματα:

α) θα υπάρχουν οι δάσκαλοι και τα βιβλία στα σχολεία τον Σεπτέμβριο?

β) τι μέριμνα υπάρχει για την συντήρηση των σχολείων?

γ) ποιος είναι υπεύθυνος (νομικά) για την κακή κατάσταση των υποδομών των σχολείων?

δ) πόσα χρήματα θα διατεθούν για την εκπαίδευση?

ε) με ποιος τρόπους ελέγχονται / αξιολογούνται οι εκπαιδευτικοί?

στ) ποιοι είναι οι στοιχειώδεις κανόνες ασφαλείας που πρέπει να τηρούνται στα σχολεία και ποιος είναι υπεύθυνος για τον έλεγχο κλπ κλπ???

 

τι απαντήσεις θα είχαν δοθεί??

 

από εκει και πέρα σε ότι αφορά προσευχή / παρελάσεις κλπ ισχύει το ρητο: διαίρει και βασίλευε.. δηλ. εγώ σου λέει σαν κυβέρνηση δεν έχω τα κότσια να περάσω αυτά που πιστεύω, οπότε ρίχνω την μπάλα στους άλλους και απλώς κάθομαι και παρατηρώ να τρώγονται!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευγέ στον κο Φίλη. Στον αντιπερισπασμό είναι πρώτος. Μπαχαλάκηδες εκ γεννετής κι αυτός και οι συν αυτώ. Αυτό ακριβώς που είπε η mama_3...δημιουργούμε θέμα και μετά πετάμε το μπαλάκι στους άλλους κι άστους να τρώγονται, να μην ασχολείται κανείς με τα πραγματικά χάλια της παιδείας. Τόσο πάτος.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα έγραψες! Αυτό ακριβώς. Πετά μια φωτοβολίδα αλλού και το πρόβλημα είναι αλλού.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...
Είναι πάγια τακτική των κυβερνήσεων (όποια και εάν είνα αυτή) που αδυνατούν να ανταποκριθούν στις ανάγκες της κοινωνίας, να στρέφουν αλλού το βλέμμα..

Δηλ. σε αυτή την συζήτηση εάν είχαν τεθεί τα θέματα:

α) θα υπάρχουν οι δάσκαλοι και τα βιβλία στα σχολεία τον Σεπτέμβριο?

β) τι μέριμνα υπάρχει για την συντήρηση των σχολείων?

γ) ποιος είναι υπεύθυνος (νομικά) για την κακή κατάσταση των υποδομών των σχολείων?

δ) πόσα χρήματα θα διατεθούν για την εκπαίδευση?

ε) με ποιος τρόπους ελέγχονται / αξιολογούνται οι εκπαιδευτικοί?

στ) ποιοι είναι οι στοιχειώδεις κανόνες ασφαλείας που πρέπει να τηρούνται στα σχολεία και ποιος είναι υπεύθυνος για τον έλεγχο κλπ κλπ???

 

τι απαντήσεις θα είχαν δοθεί??

 

από εκει και πέρα σε ότι αφορά προσευχή / παρελάσεις κλπ ισχύει το ρητο: διαίρει και βασίλευε.. δηλ. εγώ σου λέει σαν κυβέρνηση δεν έχω τα κότσια να περάσω αυτά που πιστεύω, οπότε ρίχνω την μπάλα στους άλλους και απλώς κάθομαι και παρατηρώ να τρώγονται!

 

 

Σωστά!!!

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι τα σχολεία φέτος θα αρχίσουν με ... δασκάλους, γιατί για πρώτη φορά είναι σε τόσο προχωρημενο στάδιο οι αιτήσεις για αναπληρωτές και ωρομίσθιους.

Και καθίστε εσείς να ασχολείστε με την πρωινή προσευχή, η οποία πουθενά δεν ειπώθηκε ότι θα καταργηθεί!:D:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπήρξε μείωση ωραρίου στα δημόσια σχολείο (εννοώ συνολικά, όχι σε μεμονωμένες περιπτώσεις), ξέρω ότι οι αιτήσεις για αναπληρωτές έχουν γίνει πολύ νωρίς και μάλιστα ηλεκτρονικά, οπότε λογικά θα υπάρχουν δάσκαλοι και μάλιστα και ειδικής αγωγής. Επίσης παρατήρησα από την ιστοσελίδα του Υπουργείου, ότι έχουν βρεθεί και τα χρήματα. Αυτά που ψάχναμε πέρσι μέχρι τον Νοέμβριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ξέρω ότι τα σχολεία φέτος θα αρχίσουν με ... δασκάλους, γιατί για πρώτη φορά είναι σε τόσο προχωρημενο στάδιο οι αιτήσεις για αναπληρωτές και ωρομίσθιους.

Και καθίστε εσείς να ασχολείστε με την πρωινή προσευχή, η οποία πουθενά δεν ειπώθηκε ότι θα καταργηθεί!:D:lol::lol:

 

 

Αντιθετα, δεν γινονται νωρις φετος οι αιτησεις.....

 

Πριν καποια χρονια γινοταν αρχες Ιουλιου οι αιτησεις αναπληρωτων και αρχες Οκτωβρη οι προσληψεις

 

Το αναφερω για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης....

 

Εκτιμηση μου ειναι οτι οι πρωτες προσληψεις αναπληρωτων θα γινουν στα μεσα Οκτωβρη. Η ειδικη αγωγη θα αρχισει να στελεχωνεται αρχες Νοεμβρη και μιλαω για τμηματα ενταξης και ειδικα σχολεια, οι παραλληλες κανενα 15νθημερο αργοτερα.

Οι ελλειψεις στα σχολεια ουτε και φετος θα καλυφθουνε ολες καθως ειναι τεραστιες (λειπουν πανω απο 25000 εκπαιδευτικοι σε ολες τις βαθμιδες).

 

Μακαρι να κανω λαθος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντιθετα, δεν γινονται νωρις φετος οι αιτησεις.....

 

Πριν καποια χρονια γινοταν αρχες Ιουλιου οι αιτησεις αναπληρωτων και αρχες Οκτωβρη οι προσληψεις

 

Το αναφερω για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης....

 

Εκτιμηση μου ειναι οτι οι πρωτες προσληψεις αναπληρωτων θα γινουν στα μεσα Οκτωβρη. Η ειδικη αγωγη θα αρχισει να στελεχωνεται αρχες Νοεμβρη και μιλαω για τμηματα ενταξης και ειδικα σχολεια, οι παραλληλες κανενα 15νθημερο αργοτερα.

Οι ελλειψεις στα σχολεια ουτε και φετος θα καλυφθουνε ολες καθως ειναι τεραστιες (λειπουν πανω απο 25000 εκπαιδευτικοι σε ολες τις βαθμιδες).

 

Μακαρι να κανω λαθος!!!!!

 

Γιατί όμως συμβαίνει αυτό; Τι εμποδίζει να γίνουν όλα νωρίτερα; Άκρη δεν έχω βγάλει και το παρακολουθώ κάπως το θέμα. Ο καθένας λέει τα δικά του. Κανείς δεν είναι αρμόδιος;

 

Και η εκάστοτε αντιπολίτευση δεν έχει κάποιο λόγο στο όλο θέμα; Κάποιες προτάσεις; Ένα κάτι;

 

Τώρα κοιτάγανε να σχολιάζουν το φόρεμα της κας Μπέτυς στην Κίνα... :?:-?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως συμβαίνει αυτό; Τι εμποδίζει να γίνουν όλα νωρίτερα; Άκρη δεν έχω βγάλει και το παρακολουθώ κάπως το θέμα. Ο καθένας λέει τα δικά του. Κανείς δεν είναι αρμόδιος;

 

Και η εκάστοτε αντιπολίτευση δεν έχει κάποιο λόγο στο όλο θέμα; Κάποιες προτάσεις; Ένα κάτι;

 

Τώρα κοιτάγανε να σχολιάζουν το φόρεμα της κας Μπέτυς στην Κίνα... :?:-?

 

Τι θεωρω εγω οτι συμβαλει:

1. Δεν εχουν γινει ακομα οι τοποθετησεις απο τις μεταθεσεις, αρα δεν γνωριζουν ποιες θεσεις απομενουν κενες

2. Δεν εχουν γινει οι αποσπασεις, αρα παλι δεν γνωριζουν ποιες θεσεις ειναι κενες

3. Οι μεταθεσεις των ενστολων ειναι τελη Αυγουστου (ετσι δεν ειναι;;;;), αυτοι "παρασερνουν" μαζι και τους/τις συζυγους τους. Οσο λιγοι/ες και να ειναι, δεν παυουν να αποτελουν κενα

4. Οι εγγραφες, αν και τυπικα ολοκληρωθηκαν, πρακτικα θα γινονται και το Σεπτεμβριο, αρα δεν θπαρχει πληρης εικονα τπυ αριθμου των μαθητων

5. Οσο πιο αργα γινουν πη προσληψεις τοσο λιγοτερα χρηματα θα δαπανηθουν γιατι οι προσληψεις και αρα η μισθοδοσια θα γινει για μικροτερο χρονικο διαστημα.

 

Μεταξυ μας, το πιο βασικο ειναι το 5!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Στα πολύ θετικά οι λιγότερες εξετάσεις στο γυμνάσιο, πραγματικά περίμενα περισσότερο ενθουσιασμο πάνω στο θέμα από γονείς γυμνασιόπαιδων!

 

 

Εργασία αντί για πρόχειρο διαγώνισμα στο β τετράμηνο? Επιτέλους , αξιολόγηση και σε κάτι άλλο εκτός από την παπαγαλία!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εξακολουθεί να με εκνευρίζει και για το οποίο δεν έχει γίνει καμία βελτίωση είναι ότι εξακολουθούν να εργάζονται άνθρωποι στην εκπαίδευση , ακατάλληλοι ή απρόθυμοι να εργαστούν πάνω στην εκπαιδευτική ύλη, οι οποίοι δεν ελέγχονται από πουθενά.

 

Γυμναστές που δίνουν μια μπάλα στα παιδιά και τα αφήνουν ελεύθερεα να κάνουν ό,τι θέλουν, λες και έχουν διάλειμμα, δάσκαλοι, λοιπές ειδικότητες που στην ώρα τους βάζουν τα παιδιά να ζωγραφίζουν χωρίς να τα διδάσκουν, καθηγητές που επειδή είναι απροετοίμαστοι βάζουν πρόχειρα διαγωνίσματα που δεν ελέγχουν ποτέ, άνθρωποι χωρίς εκπαιδευτικο πλάνο, κάποιοι κομπλεξικοί. Ποιός τους ελέγχει αυτούς?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εξακολουθεί να με εκνευρίζει και για το οποίο δεν έχει γίνει καμία βελτίωση είναι ότι εξακολουθούν να εργάζονται άνθρωποι στην εκπαίδευση , ακατάλληλοι ή απρόθυμοι να εργαστούν πάνω στην εκπαιδευτική ύλη, οι οποίοι δεν ελέγχονται από πουθενά.

 

Γυμναστές που δίνουν μια μπάλα στα παιδιά και τα αφήνουν ελεύθερεα να κάνουν ό,τι θέλουν, λες και έχουν διάλειμμα, δάσκαλοι, λοιπές ειδικότητες που στην ώρα τους βάζουν τα παιδιά να ζωγραφίζουν χωρίς να τα διδάσκουν, καθηγητές που επειδή είναι απροετοίμαστοι βάζουν πρόχειρα διαγωνίσματα που δεν ελέγχουν ποτέ, άνθρωποι χωρίς εκπαιδευτικο πλάνο, κάποιοι κομπλεξικοί. Ποιός τους ελέγχει αυτούς?

 

 

H απάντηση είναι απ λή. ΚΑΝΕΙΣ...Επειδή είναι δημόσιοι υπάλληλοι και η έννοια αξιολόγηση στο δημόσιο δεν υπάρχει..και είναι και επιλογή όλων των κυβερνήσεων προκειμένου να αντλούν από εκεί ψηφοφόρους...

αν ρωτήσεις κάποιον εκπαιδευτικό θα σου πει ότι είναι κατά γιατί υπάρχουν κομματικά κριτήρια...θα ήθελα να ήξερα αν υπήρχαν άλλα κριτήρια, επιτροπές από πανεπιστημιακούς, αξιολόγηση των επιδόσεων των μαθητών κ.ά. θα ήθελαν να αξιολογηθούν?

πιστέυω η απάντηση είναι προφανής...

 

και πριν προλάβω να κατηγορηθώ για μεροληψία, μη μου πει γονιός παιδιού που φοιτά στη δημόσια εκπαίδευση ότι δεν έχει ακούσει την ατάκα.."να δουμε σε ποιον θα πέσουμε φέτος"...

 

δύο χρόνια η κόρη μου , τρίτη τετάρτη είχε έναν φρι σπίριτ δάσκαλο, έκανε πολλά ενδιαφέροντα εξωσχολικό αλλά στο γνωστικό πάτος, χριστούγεννα πάσχα ούτε μία άσκηση, επαναλήψεις τίποτα, συναντήσεις γονέων όχι...και σε ερωτήσεις μας για κάλυψη κενών κλπ απαντούσε "θα τα μάθουν στο γυμνάσιο"...

τα σχόλια δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ μιλώντας με πολύ κόσμο που έχει παιδιά σε δημόσια δημοτικά σε διάφορες περιοχές είναι ότι όλα φέτος λειτούργησαν άψογα. Τα παιδιά έχουν ξεκινήσει κανονικά, τα ολοήμερα σε μια βδομαδούλα λειτουργούν, τα βιβλία δόθηκαν. Δεν ξέρω τι εικόνα έχετε εσείς. Εγώ μόνο από ένα σχολείο στο Χολαργό έχω ακούσει ότι αργεί το ολοήμερο μάλλον γιατί το σαμποτάρουν οι δάσκαλοι. Όλοι οι υπόλοιποι που έχω ρωτήσει είναι πάρα πολύ ευχαριστημένοι!

 

Άρα παρά την όλη γκρίνια για το Φίλη μια χαρά τα κατάφερε φέτος!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Άρα παρά την όλη γκρίνια για το Φίλη μια χαρά τα κατάφερε φέτος!

 

Aυτό που ίσως πέρασε στα ψιλά, αλλά εμένα μου άφησε πολύ θετική εντύπωση ειναι η εισαγωγή της κολύμβησης στα σχολεία. Είμαστε χώρα που βρέχεται πανταχόθεν από θάλασσα και μόνο φέτος σκέφτηκε κάποιος να το εντάξει δειλά δειλά στην εκπαίδευση!

Εύγε για την πρωτοβουλία , ελπίζω να αναπτυχθεί σαν ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας δημοτικό στη Νέα Σμύρνη το ολοήμερο λειτουργεί από την πρώτη μέρα για όλες τις τάξεις εκτός από την πρώτη και τη δευτέρα. Άρα δεν λειτουργεί άψογα.

Επίσης το θέμα με την κολύμβηση το θεωρώ ένα τεράστιο πυροτέχνημα, εκτός αν μπορεί με απλό τρόπο να λυθεί το θέμα..... της ανύπαρκτης πισίνας.

Στα θετικά (που όμως προς το παρόν δε με αφορούν) η "συρρίκνωση" των εξετάσεων στο γυμνάσιο.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το θέμα με την κολύμβηση το θεωρώ ένα τεράστιο πυροτέχνημα, εκτός αν μπορεί με απλό τρόπο να λυθεί το θέμα..... της ανύπαρκτης πισίνας.

Στα θετικά (που όμως προς το παρόν δε με αφορούν) η "συρρίκνωση" των εξετάσεων στο γυμνάσιο.

 

Πυροτέχνημα θα είναι αν , όσοι εμπλέκονται, δεν δουλέψουν αποτελεσματικά να το επιτύχουν. Στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον υπάρχουν αρκετές δημοτικές πισίνες και δεν νομίζω ότι υπάρχει σχολείο που απέχει πάνω από 25χμ από μια από αυτές.

Ίσως είναι πρόωρο να το κρίνουμε , θετικά ή αρνητικά, καθώς πρέπει να λειτουργήσει πρώτα ,αλλά δεν μπορεί κανείς να μην επιβραβεύσει μια καλή ιδέα, η αρχή άλλωστε είναι το ήμισυ του παντός...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...