Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανοξειδωτο Παγουρι


Recommended Posts

Κοριτσια Καλημερα

 

Καλης ποιοτητας ανοξειδωτα παγουρια καταλληλα και για φυσικους χυμους, που δεν μυριζουν μεταλλικο, ανθεκτικα, και εχετε δοκιμασει μπορειτε να μου προτεινετε?

 

Εχω κακια εμπειρια απο ανοξειδωτα.

 

ΥΓ.

Θα παρακαλουσα να απαντησουν κοπελες που ειναι σιγουρες για την ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


klean kanteen, δε νομίζω να υπαρχει καλύτερο ανοξείδωτο παγούρι (και εχω δοκιμάσει αρκετά). Εχω σε μικρό μέγεθος για τα παιδιά, του λίτρου για μας, ένα θερμός και ενα θηρίο δίλιτρο, όλα τελεια! Το μονο ελάττωμά τους ειναι το εξωτερικό χρώμα, αν τα πλενεις στο πλυντήριο πιάτων χαλάει μετά από λίγο καιρό και μαδάει (φεύγει και μένει το ανοξείδωτο, χωρίς χρώμα, κι έτσι δλδ χρησιμοποιείται), οπότε πια παίρνω το κλασσικό ανοξείδωτο, χωρίς χρωματισμούς. Τα καπακια του (ειναι πλαστικά) ειναι BPA free και εχουν εγγύηση εφ όρου ζωής.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω τους εχω zigg αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι κανουν για χυμους.

 

Το δικο μου γραφει sigg και δεν ειμαι ευχαριστημενη. Δεν ξερω εαν ειναι ιδιο με το δικο σου. Μυριζει μεταλλο εντονα. Νομιζω οτι εχει φθαρει εσωτερικα απο τα αλατα.

 

 

Της ecolife μου τα προτειναν σε ενα καταστημα.. Εφοσον ειναι 18/8 θα ειναι καλα.

 

Θα κοιταξω και το klean kanteen.

 

Κοριτσια σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεταλλο δεν μοιριζουν. Τα αφησα με σαπουνονερο 2-3 μερες οταν τα πρωτοπειρα. Εγω τους βαζω μονο νερο και εχω παρει και τις ειδικες ταμπλετες καθαρισμου. Βεβαια στον εναμιση χρονο τα αλλαξα γιατι τα ειχα γδαρει με το βουρτσακι..

Link to comment
Share on other sites

Eco life έχουμε εδώ και ένα χρόνο και είμαι ευχαριστημενη, βέβαια δεν έτυχε να βάλω χυμό. Το sigg το είχαμε και μετα απο ενα χρυπημα ξεφλουδισμένες απο μεςα οπότε φοβήθηκα να το χρησιμοποιήσω ξανα

Link to comment
Share on other sites

sigg έχω κι εγώ, πήρα ένα περσυ για δοκιμή, υποτίθεται είναι και ελβετικά, δε μου αρέσει καθόλου, εχει μια περίεργη επένδυση εσωτερικά στο παγούρι.

δε θα το πρότεινα

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τελικά βρήκα ένα σάιτ από όπου μπορεί κανείς να παραγγείλει on line KLEAN KANTEEN και πολύ χάρηκα. Θυμήθηκα εδώ το θέμα και είπα να ενημερώσω. Ιδού https://www.mamannoula.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%82/%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%B1/%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%B1/page/5/

 

Εν τω μεταξύ, μου άρεσαν και τα άλλα που έχουν, που μοιάζουν σαν κουτάκια αναψυκτικού και είναι ταυτόχρονα και θερμός. https://www.mamannoula.gr/shop/beatrixny-el/beatrixny-cozy-cans-insulated-bottles-percival-baxter/

 

Τα έχει δοκιμάσει καμια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραια ειναι !

 

Τελικα εμεις πηραμε της ecolife το απλο , 10 ευρω περιπου το κοστος, και ειμαι ευχαριστημενη. Βαζω φυσικο χυμο πορτοκαλι με παγακια το πρωι για το σχολειο, και διατηρειται μια χαρα .

Kαι δεν μυριζει καθολου το μεταλλο, οπως το sigg.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, εγώ έχω και το΄να και το άλλο.

sigg εχω διάφορα δευτερο χερι και αγορασμένα μεταχειρισμένα ήδη, κανένα δεν ήταν καινούριο κ έχω 4.

το ecolife δεν εχει χρησιμοποιηθεί ακόμα πάνω από μερικούς μήνες, και οι δυο μαρκες είναι πολύ καλές. Αυτό που έχω να σας πώ είναι το εξής:

 

στην συσκευασία τους ή στον τρόπο χρησης γράφει κάπου ότι

δεν πρέπει το νερό (που τα καθαρίζεις) να είναι πάνω από μια Χ θερμοκρασία.

Θυμάμαι στο ecolife πρεπει να ήταν όχι πάνω από 60? δεν υπογράφω όμως...

το έγραφε πάντως!!

 

το λέω αυτό γιατί - γιατί εάν πλένεις όποιο ανοξείδωτο παγούρι με καυτό νερό, ή το τρίβεις με βουρτσάκι, του αφαιρείς την ειδική του επίστρωση -

όλα έχουν αν θυμάμαι καλά.

 

βουρτσάκι είχα πάρει κάποτε ένα ειδικό για μπιμπερό όταν η μικρή ήταν μωρό, που είναι για μπουκάλια και δεν έχει κάπου σύρμα, εχει μαλακες "τριχες" οπότε τα καθαρίζει απαλά.

 

τα πλένω πάντα με χλιαρό νερό και θελουν στέγνωμα καλό κάθε εβδομάδα ή να αλλάζεις το πώμα, ανά εβδομάδα με ανταλλακτικό

(καθώς έχω περισσότερα αυτό είναι εύκολο, γιατί όλο κάποιο είναι στεγνό)

 

αλλιώς μπορεί να μαζέψουν μούχλα - κάτι που είναι πολύ αρκετά ανθυγιεινό.

 

το sigg ανοίγει εντελώς σε δύο κομμάτια οπότε κανένα σημείο του πώματος δεν μπορεί να μαζέψει μούχλα και μπορείς πάντα να το ελέγχεις και με μια παλιά οδοντόβουρτσα / καθαριστικό πίπας να το καθαρίζειες.

 

νομίζω το παιδικό πώμα του ecolife δεν ανοίγει ή κάνω λάθος????

Αν μπορείτε πείτε οσες εχετε αυτό για να μην γράφω κάτι λάθος μιας και θεωρώ ότι αυτό θα ήταν το πιο σημαντικό κομμάτι.

 

εγώ έχω το βιδωτό πώμα για ενήλικες που είναι ΠΟΛΥ βολικό για ενήλικα αλλά όχι με τίποτα για παιδί προσχολικής ηλικίας ή νηπιαγωγείου.

πάντως δε μυρίζει καθόλου και φαίνεται εξαιρετικής ποιότητας. όμως όπως είπαμε, τα προσέχω πολύ.

 

Μήπως όσες τα τρίβετε τα μπουκάλια τα τρίβετε επειδή έχουν μαζέψει μούχλες κάτι που πχ δε βγαίνει οπότε τζάμπα τρίβετε? Δοκιμάσατε ξύδι κλπ? Μιας και εχει επίστρωση αυτο δεν υπαρχει προβλημα.

 

όπως και να έχει κανενα απο τα sigg ούτε μυρίζει στο εσωτερικό του ούτε έχει φύγει η επιστρωση εσωτερικά. έχουν την ίδια παρουσίαση.

 

το ότι τα sigg ξεφλουδίζουν όταν πέσουν και τσακιστούν πολλαπλώς ναι αυτό το ξέρω. Ίσως όμως έχει να κάνει με χρονολογία παραγωγής.

Πχ, εγώ το τελευταίο που έχω έχει το καπάκι που κλείνει με μεντεσεδάκι ας το πω,

αυτό έχει φάει ΤΙΣ στούκες, αλλά ΔΕΝ έχει ξεφλουδίσει ούτε κάν.

Ενώ το παλιό που έκλεινε με το καπάκι απλώς με μια λουρίδα πλαστικού (τα άλλα 3 ) αυτά έχουν όλα ξεφλουδίσει λίγο.

Θεωρώ ότι πρέπει να έχουν βελτιώσει την ποιότητα. Τα παλιά επισης γυαλίζουν λίγο ενώ το καινούριο αυτό που δεν έχει ξεφλουδίσει είναι πιο μάτ στην λάκα του.

 

 

Πάντως η χειρότερή μου εμπειρία ήταν ένα noname ανοξείδωτο μπουκάλι από σουπερμάρκετ που είχε κόστος κάτω των 5 ευρώ και μετά από ένα μήνα αρχισε να βρωμάει

(ενώ το στέγνωνα κάθε μέρα).

 

αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

Τα παγούρια sigg ειναι αλουμινίου (https://sigg.com/about-sigg/faq.html)

Τα kleen kanteen ειναι κατασκευασμενα από ανοξειδωτο χαλυβα 18/8 (https://www.kleankanteen.com/pages/care-use)

Καμία σχέση ;)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

belleblue

Το sigg το προσεχαμε παρα πολυ . Το χρησιμοποιουσαμε λιγες φορες και πλησιμο ποτε με σφουγγαρι. Μονο με νερο και υγρο σαπουνι.

Εχει μια επιστρωση, χρυσαφι χρωμα, δεν ξερω τι υλικο ειναι. Σιγουρα οχι ανοξειδωτο.

Αλλα αυτο με το πωμα που γραφεις , δεν το ηξερα. Εκτος εαν η μυρωδια ειναι μουχλα.

 

Το ecolife ειναι ανοξειδωτο καλης ποιοτητας, οντως δεν μυριζει καθολου και βαζω χυμο καθε μερα, που ειναι οξινο οχι απλα νερο. Εχω χρησιμοποιησει και αλλα ανοξειδωτα οπως θερμο, βραστηρα, και καφετιερα, φτηνες μαρκες ομως, κινεζικα, που τελικα τα πεταξα γιατι ακομα και ο εσπρεσο ειχε μεταλλικη γευση. Οπως και το νερο απο το βραστηρα. Γιαυτο το λογο δεν εμπιστευομουν ευκολα τα ανοξειδωτα και ανοιξα το θεμα αυτο να ακουσω γνωμες.

Link to comment
Share on other sites

Εχει μια επιστρωση, χρυσαφι χρωμα, δεν ξερω τι υλικο ειναι.

 

The new generation SIGG EcoCare liner is a high-performance liner which ensures a fresh, clean taste with no metallic aftertaste. It is chemically inert and consists of a special combination of safe, non-toxic constituents. The new ultrathin liner is applied uniformly in all SIGG aluminium bottles. Following application, the liner is oven-cured.

MATERIALS

The new generation SIGG EcoCare liner consists of various constituents/ingredients. The main materials used are a special combination of ultrathin-layer-forming co-polyesters. These are also found in many other types of packaging for well-known branded products in the food and drink industry.The raw materials used are both BPA- and phthalate-free and are also free of VOCs (volatile organic compounds). Our manufacturing process ensures that the new generation SIGG EcoCare liner has excellent durability and performance characteristics.All the materials used in the manufacture of the new SIGG EcoCare liner comply with all EU directives and FDA guidelines, such as the German Food and Feed Code (LFGB), TEU 1935/2004, TEU 10/2011, as well as US-CPSIA 2008 and FDA 21 CFR 175.300.

 

 

 

Από το site της sigg

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παγούρια sigg ειναι αλουμινίου (https://sigg.com/about-sigg/faq.html)

Τα kleen kanteen ειναι κατασκευασμενα από ανοξειδωτο χαλυβα 18/8 (https://www.kleankanteen.com/pages/care-use)

Καμία σχέση ;)

 

Συμφωνώ μαζί σου! Και για τα ecolife δεν έχω ακούσει τα καλύτερα..εξάλλου δε μπορεί να είναι ίδια με τα Kleen kanteen τα οποία θεωρούνται τα καλύτερα στο είδος τους, το ένα κάνει 10 ευρώ και το άλλο 22 ευρώ. Προσωπικά θα έδινα κατι παραπάνω και θα έπαιρνα τα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Μαριτα με προβληματιζεις . Τι εχεις ακουσει?

 

Δεν ηταν τα χρηματα το κριτηριο της επιλογης μου.

 

Συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω.

 

Καταρχήν δε το έχω χρησιμοποιήσει εγώ και δεν έχω προσωπική εμπειρία. Αλλά 2-3 γνωστές μου που το είχαν πάρει (και αυτές λόγω ότι είναι ανοξείδωτο και φτηνό) μου ειπαν ότι χάλασε γρήγορα και τελικά αγοράσαν το klean kanteen. Και το καπάκι χάλασε γρήγορα, και έσταζε και το εσωτερικό του δεν ήταν ό,τι καλύτερο.

Τι να σου πω; έτσι μου είπαν και απο τότε το έβαλα στο μυαλό μου ότι αν πάρω μπουκάλι ανοξοίδωτο θα πάρω το ακριβό το klean kanteen.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πήρα τα άλφι (τα οποία τα χρυσοπλήρωσα), αλλά το νερό έχει μια μεταλλική γεύση. Δεν ξέρω βρε κορίτσια, αναρωτιέμαι μήπως να βάζω και πλαστικό μπουκαλάκι από εμφιαλωμένο με νερό βρύσης για 4-5 φορές και να παίρνω άλλο για την επόμενη εβδομάδα. Αφού αυτά τα μπουκαλάκια είναι κατάλληλα υποτίθεται για τρόφιμα, έχουν σήμανση...Τώρα αν υπάρχει πλαστικό μπουκάλι bpa free όπως τα μπιμπερόν, δεν ξέρω.

Χυμό πάντως δεν βάζω και τα πλένω κανονικά στο πλυντήριο πιάτων.

Ουφ!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Μαριτα, ευχαριστω. Θα τα εχω υποψην μου, στο επομενο.

 

Καλημέρα. Πήρα τα άλφι (τα οποία τα χρυσοπλήρωσα), αλλά το νερό έχει μια μεταλλική γεύση. Δεν ξέρω βρε κορίτσια, αναρωτιέμαι μήπως να βάζω και πλαστικό μπουκαλάκι από εμφιαλωμένο με νερό βρύσης για 4-5 φορές και να παίρνω άλλο για την επόμενη εβδομάδα. Αφού αυτά τα μπουκαλάκια είναι κατάλληλα υποτίθεται για τρόφιμα, έχουν σήμανση...Τώρα αν υπάρχει πλαστικό μπουκάλι bpa free όπως τα μπιμπερόν, δεν ξέρω.

Χυμό πάντως δεν βάζω και τα πλένω κανονικά στο πλυντήριο πιάτων.

Ουφ!

 

Αυτο με την μεταλλικη γευση μου εχει τυχει και σε θερμο και σε βραστηρα ακομα και σε καφετιερα εσπρεσου. Ωσπου τα πεταξα ολα. Αλλα ηταν μαρκες κινεζικες φθηνες. Οχι οτι δικαιολογειται, αλλα τουλαχιστον δεν τα χρυσοπληρωσα. Τα πλαστικα μπουκαλια εμφιαλωμενου νερου τα φοβαμαι γιατι ειναι αγνωστες οι συνθηκες αποθηκευσης τους και μεταφορα τους. Ειναι γνωστο οτι σε ζεστο μερος αλλοιωνονται και εκλυουν χημικες και τοξικες ουσιες.

Για νερο εμεις χρησιμοποιουμε μπουκαλι πλαστικο της tupperware.

 

μητσουκο αυτα δεν μυριζουν?

Link to comment
Share on other sites

Για νερο εμεις χρησιμοποιουμε μπουκαλι πλαστικο της tupperware.

 

μητσουκο αυτα δεν μυριζουν?

 

 

εγω που τα χρησιμοποιω, οχι δεν μυριζουν...αλλα βαζω μονον νερο,οχι χυμους...αν σε προβληματιζει το πωμα, μπορεις να αγορασεις απο την εταιρεια πωματακια στυλ πιπιλας που λενε,τα οποια δεν ειναι σαν τα κλασσικα που δεν πλενονται ολα τα σημεια τους,ειναι απλα πωμα με μικροτερο ανοιγμα...

 

προσωπικα φοβαμαι να χρησιμοποιησω οποιοδηποτε ειδος μπουκαλιου στο οποιο δεν εχω εικονα για το εσωτερικο του...και θεωρω πολυ επικυνδυνα τα πωματα-πιπιλες, που δεν μπορουν να πλυθουν λογω της κατασκευης τους...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου! Και για τα ecolife δεν έχω ακούσει τα καλύτερα..εξάλλου δε μπορεί να είναι ίδια με τα Kleen kanteen τα οποία θεωρούνται τα καλύτερα στο είδος τους, το ένα κάνει 10 ευρώ και το άλλο 22 ευρώ. Προσωπικά θα έδινα κατι παραπάνω και θα έπαιρνα τα σίγουρα.

 

Τι έχει ακουστεί για τα ecolife, για πες..είναι ανοξείδωτο ατσάλι 18/10, σαν κατσαρόλα ή μαχαιροπίρουνο, δε νομίζω ότι χρεάζεται κάτι άλλο να κοιτάξουμε. Εγώ τα έχω πάρει εδώ και 3 μήνες για τα παιδιά και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.. ούτε μεταλλική γεύση, ούτε μυρωδιές (τα πλαστικά μετά από λίγο μου μυρίζουν, όλα όμως!). Αλλά κι εγώ βάζω μόνο νερό, όχι γιατί φοβάμαι το εσωτερικό αλλά για να μην μυρίσει το καπάκι, που μου καθαρίζεται δύσκολα.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω.

 

Καταρχήν δε το έχω χρησιμοποιήσει εγώ και δεν έχω προσωπική εμπειρία. Αλλά 2-3 γνωστές μου που το είχαν πάρει (και αυτές λόγω ότι είναι ανοξείδωτο και φτηνό) μου ειπαν ότι χάλασε γρήγορα και τελικά αγοράσαν το klean kanteen. Και το καπάκι χάλασε γρήγορα, και έσταζε και το εσωτερικό του δεν ήταν ό,τι καλύτερο.

Τι να σου πω; έτσι μου είπαν και απο τότε το έβαλα στο μυαλό μου ότι αν πάρω μπουκάλι ανοξοίδωτο θα πάρω το ακριβό το klean kanteen.

Α, τώρα είδα ότι έχεις απαντήσει. Τι να πω, εγώ προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένη.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...