Recommended Posts

Καλησπέρα.Με προβληματιζει κατι και θα ήθελα τη γνωμη σας. Η μικρή μου ειναι 5 και στην πολυκατοικία μένει ενα κοριτσακι 3 χρόνια μεγαλύτερο.εγω εκανα παρεα με τη μαμα της τα τελευταία χρονια που μετακόμισαν.Απλα προβληματιζομαι πολυ με το παιδι της γτ οταν κανει παρεα με το δικο μου εχει εντελως χειριστική συμπεριφορα.Δεν παιζουν ποτε με ίσους όρους .Ολο βαζει στη δική μου να ειναι το κορόιδο και γενικα η δικη μου δεν μπορει να ανταπεξελθει στα παιχνιδια λόγω ηλικιασ. Μετα της φωναζει και η δικη μου κλαιει.Η μαμα της οταν τα βλεπει αυτα δεν κανει καμια παρατηρηση στη δικη της και εκνευριζομαι πολυ.Επισης θελει να ερχεται σπιτι αλλα παλι τα ιδια.ολο τα μαλωνει τα δικα μου ,τα διατάζει κτλ.το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να την αποφυγω. Τη φωναζει απο το μπαλκόνι τη δικη μου και δεν ξερω τι να κανω.πως να το χειριστω.Σκεφτομαι ειναι θέμα διαφοράς ηλικιας μονο η γενικα θα κανει κακό αυτη η συναναστροφή στο δικό μου παιδι?

Διαφημίσεις

Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα ηλικίας...αλλά είναι το παιδί της φίλη σου που έχει αυτό τον χαρακτήρα.. Ίσως η φίλη σου στο σπίτι της να μην έχει κανόνες γι'αυτό το παιδί συμπεριφέρεται Έτσι... Εσύ ΦΥΣΙΚΑ μπορείς να επεμβεις Όταν γίνετε κάτι τέτοιο να επεμβεις και να πεις ωραία κ ήρεμα μην φωναζεις σΣτην "όνομα παιδιού σου " για το δεν έκανε κάτι λάθος λάθος. Η μπορείς να πεις στην διπλή σου μπροστά στην άλλη μαμά ότι εσύ μπορείς να παίξεις με άλλο παιχνίδι αν δεν θες να παίξεις με αυτό που σου λέει η "όνομα παιδιού φίλης σου".....

ειναι και η διαφορα ηλικιας αλλα ειναι και το πως μεγαλωνει το αλλο κοριτσακι...θεμα διαμορφωσης συμπεριφορας του δηλαδη...η διαφορα σε αυτες τις ηλικιες φαινεται και συνηθως τα μεγαλυτερα εχουν αυτην την ταση "εξουσιας" στα μικροτερα...εφοσον αυτη η σταση ειναι επαναλαμβανομενη, θα προσπαθουσα να αποφευγω τις πολλες επαφες ειναι η αληθεια, εξηγωντας στο παιδι μου επισης καποια πραγματα...στην ουσια δεν φταιει ουτε το αλλο παιδακι,ουτε η δικη σου...τα ενδιαφεροντα ειναι αλλα,το παιχνιδι γενικοτερα ενος 5χρονου και ενος 8χρονου ειναι αλλο...ευθεως θα ελεγα και στα δυο παιδια οταν συμβει περιστατικο μπροστα μου, οτι αν δεν μπορουν να σεβαστουν το ενα το αλλο και αν δεν μπορουν να περασουν καλα,τοτε "λυπαμαι κοριτσια αλλα θα σταματησουμε να βρισκομαστε γιατι στεναχωριεστε και οι δυο και απο οτι βλεπω,δεν μπορειτε να παιξετε μαζι...."και μπλα μπλα ευγενικα...

καλο ειναι το παιδακι σου να ερχεται σε επαφη με αναλογα της ηλικιας του περισσοτερο...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

ειναι και η διαφορα ηλικιας αλλα ειναι και το πως μεγαλωνει το αλλο κοριτσακι...θεμα διαμορφωσης συμπεριφορας του δηλαδη...η διαφορα σε αυτες τις ηλικιες φαινεται και συνηθως τα μεγαλυτερα εχουν αυτην την ταση "εξουσιας" στα μικροτερα...εφοσον αυτη η σταση ειναι επαναλαμβανομενη, θα προσπαθουσα να αποφευγω τις πολλες επαφες ειναι η αληθεια, εξηγωντας στο παιδι μου επισης καποια πραγματα...στην ουσια δεν φταιει ουτε το αλλο παιδακι,ουτε η δικη σου...τα ενδιαφεροντα ειναι αλλα,το παιχνιδι γενικοτερα ενος 5χρονου και ενος 8χρονου ειναι αλλο...ευθεως θα ελεγα και στα δυο παιδια οταν συμβει περιστατικο μπροστα μου, οτι αν δεν μπορουν να σεβαστουν το ενα το αλλο και αν δεν μπορουν να περασουν καλα,τοτε "λυπαμαι κοριτσια αλλα θα σταματησουμε να βρισκομαστε γιατι στεναχωριεστε και οι δυο και απο οτι βλεπω,δεν μπορειτε να παιξετε μαζι...."και μπλα μπλα ευγενικα...

καλο ειναι το παιδακι σου να ερχεται σε επαφη με αναλογα της ηλικιας του περισσοτερο...

Συμφωνώ μαζί σου. Μπορεί να δεις το 8χρονο να παίζει με τις συμμαθήτριές της και να μη το αναγνωρίζεις. Νομίζω η διαφορά η ηλικίας παίζει ρόλο σε αυτές τις ηλικίες,3 χρόνια είναι πολλά σε αυτή την ηλικία.

Βλέπω και την δική μου όταν είναι με τη κόρη φίλων μας πώς αλλάζει και το παίζει μεγάλη. Αλλά συνεργάζονται καλά και δεν έχουνε τσακωμούς μεταξύ τους, είναι και η μικρή φίλη μας ώριμη για την ηλικία της και κάπως τα βρίσκουν. Αν ρωτήσεις τη δική μου προτιμά τους συμμαθητές της βέβαια αλλά και με αυτό το κοριτσάκι παίζει καλά απλά βαριέται εύκολα, λογικό νομίζω.

Εσύ όμως μπορείς ευγενικά να λες όλα αυτά που λέει η magdoulini και στα δύο παιδιά αλλά και στη δική σου όταν είναι μόνη της δηλαδή ας πούμε σου αρέσει αγάπη όπως σου φέρεται η τάδε; μπλα μπλα για να καταλάβει και η ίδια ότι πρέπει οι φίλοι μας να μας σέβονται και να μας δέχονται όπως είμαστε.

Σε μια παρόμοια περίπτωση δηλαδή γειτονόπουλο φίλων μας που την βάραγε συνέχεια κόψαμε επαφές με συνοπτικές διαδικασίες. Δώσαμε μία δυο τρεις ευκαιρίες και σταματήσαμε την επαφή. Αλλα αυτό μας έδωσε την ευκαιρία για πολύ συζήτηση με τη μικρή, δηλαδή αν ο φίλος μας δε μας σέβεται δε τον θέλουμε για φίλο. Κανείς δε μας χτυπάει και κανέναν δε χτυπάμε κτλ κτλ

Διαφημίσεις

Απο την δική μου εμπειρία πιστεύω οτι είναι θέμα και ΗΛΙΚΙΑΣ και ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ του μεγάλου παιδιού. Δηλαδή σε οτι αφορά την χειριστηκότητα και την εξουσία πάνω στο μικρό είναι θέμα ηλικίας, τους αρέσει να επιβάλλονται π.χ. παίζοντας την δασκάλα και τον μαθητή. Αλλά είναι και θέμα χαρακτήρα του μεγάλου παιδιού, δηλ. ο τρόπος που θα επιβληθεί στο μικρό.

Στην γειτονιά μας έχει δημιουργηθεί ένα ωραίο παρεάκι που αποτελείται απο κορίτσια ηλικίας 4,5 χρονών (που είναι η δική μου κόρη), 5 χρ, 9 χρ, 10 χρ. και 11χρ. Έχω δεί λοιπόν διαφόρων ειδών παιχνίδια μεταξύ τους και σίγουρα υπάρχει αυτό το θεματάκι της επιβολής....όμως δεν είναι τόσο έντονο όπως το περιγράφεις εσύ. Τις περισσότερες φορές ίσα-ίσα που βλέπω τα μεγάλα κορίτσια να προσαρμόζονται και να χαμηλώνουν στο επίπεδο των μικρών και με ζήλο προσπαθούν να τους μάθουν κανένα καινουργιο παιχνίδι ή να παίξουν με πιο χαλαρούς κανόνες έτσι ώστε να μπορουν να τους ακολουθήσουν και τα μικρότερα.

Θα συμφωνήσω με τις κοπέλες που σου είπαν οτι χρειάζεται παρέμβαση απο την δική σου πλευρά την ώρα του παιχνιδιού οταν βλέπεις οτι η κατάσταση ξεφεύγει, και γω καμια φορά αυτό κάνω. Και μάλιστα πολλές φορές χρειάστηκε να παρέμβω όχι τόσο για να μαλώσω όσο για να διακωμωδήσω και να ελαφρύνω την κατάσταση οταν βλέπω οτι πάει να δημιουργηθεί ένταση.

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντησεις.Η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να παιζουν καθόλου μαζι γτ βλεπω τη μικρή να στενοχωριεται .ισως αν η παρεα ήταν μεγαλύτερη ήταν καλύτερα. Τη βλεπω τη δική μου στην παιδικη χαρα όταν συναντα παιδακια απο το σχολειο της ποσο πιο ηρεμη και χαρουενη ειναι.Προσπαθω να παρέμβω καμια φορα αλλα νομιζω το συγκεκριμενο παιδι δεν με υπολογίζει, ισως επειδη η μαμας της δεν κανει καμια παρατηρηση.Το θεμα ειναι οτι συναντιομαστε συχνα λογω ιδιασ πολυκατοικιας και γινεται κολιτσιδα στα δικα μου.ειμαστε και φιλες με τη μαμα της και με φερνει σε εξαιρετικα δυσκολη θεση καθε φορα. βεβαια το τελευταιο που με νοιζει πια ειναι η φιλια και γι αυτο δεν επιδιωκω πολλες επαφες γτ γενικοτερα κ οταν ερχοταν σπιτι η μικρη ξεχνουσε να φυγει.η δικη μου καταλαβαινει τη συμπεριφορα του αλλου κοριτσιου αλλα μπροστα της δεν αντιδρα παρα μονο ερχεται και παραπονιέται.

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντησεις.Η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να παιζουν καθόλου μαζι γτ βλεπω τη μικρή να στενοχωριεται .ισως αν η παρεα ήταν μεγαλύτερη ήταν καλύτερα. Τη βλεπω τη δική μου στην παιδικη χαρα όταν συναντα παιδακια απο το σχολειο της ποσο πιο ηρεμη και χαρουενη ειναι.Προσπαθω να παρέμβω καμια φορα αλλα νομιζω το συγκεκριμενο παιδι δεν με υπολογίζει, ισως επειδη η μαμας της δεν κανει καμια παρατηρηση.Το θεμα ειναι οτι συναντιομαστε συχνα λογω ιδιασ πολυκατοικιας και γινεται κολιτσιδα στα δικα μου.ειμαστε και φιλες με τη μαμα της και με φερνει σε εξαιρετικα δυσκολη θεση καθε φορα. βεβαια το τελευταιο που με νοιζει πια ειναι η φιλια και γι αυτο δεν επιδιωκω πολλες επαφες γτ γενικοτερα κ οταν ερχοταν σπιτι η μικρη ξεχνουσε να φυγει.η δικη μου καταλαβαινει τη συμπεριφορα του αλλου κοριτσιου αλλα μπροστα της δεν αντιδρα παρα μονο ερχεται και παραπονιέται.

Νομίζω οτι θα πρέπει να αρχίσεις να μιλάς....και στο μεγάλο παιδί αλλά και στην μαμα του αν θέλετε να τα πάτε καλά και να μην υπάρξει και καμια παρεξήγηση στο τέλος. Ξεκίνα να λες στην μεγάλη οτι έτσι όπως συμπεριφέρεται στεναχωρεί την μικρη και στο τέλος δεν θα θέλει να παίξει μαζί της. Ας το ακούει και η μαμα μπας και ξυπνήσει λίγο. Κάντο κιόλλας μια-δυο φορές και μην κατέβεις να παίξουν μαζί. Αλλά πρέπει να εξηγήσεις στο παιδί οτι η συμπεριφορά του δεν είναι αποδεκτή και στο τέλος θα απορριφθεί.

Πάντως η αλήθεια είναι οτι το καλύτερο παιχνίδι το κάνουν τα παιδιά οταν είναι συνομήλικα.

Νομίζω οτι θα πρέπει να αρχίσεις να μιλάς....και στο μεγάλο παιδί αλλά και στην μαμα του αν θέλετε να τα πάτε καλά και να μην υπάρξει και καμια παρεξήγηση στο τέλος. Ξεκίνα να λες στην μεγάλη οτι έτσι όπως συμπεριφέρεται στεναχωρεί την μικρη και στο τέλος δεν θα θέλει να παίξει μαζί της. Ας το ακούει και η μαμα μπας και ξυπνήσει λίγο. Κάντο κιόλλας μια-δυο φορές και μην κατέβεις να παίξουν μαζί. Αλλά πρέπει να το εξηγήσεις στο παιδί οτι η συμπεριφορά του δεν είναι αποδεκτή και στο τέλος θα απορριφθεί.

Πάντως η αλήθεια είναι οτι το καλύτερο παιχνίδι το κάνουν τα παιδιά οταν είναι συνομήλικα.

συμφωνω...με αφορμη το πρωτο επομενο περιστατικο,μιλας και στα δυο παιδια παρουσια και της αλλης μαμας και κανεις σαφες,οτι αν δεν υπαρχει σεβασμος και απο τα δυο παιδακια,θα αναγκαστειτε να σταματησετε να βλεπεστε...ευγενικα και αυστηρα...οι σταρατες κουβεντες μας γλυτωνουν απο παρεξηγησεις με φιλους και γνωστους...λες και μετα στην μαμα του κοριτσιου (χωρις να κατηγορησεις το παιδι της για κατι),οτι αντιλαμβανεσαι την διαφορα ηλικιας και την σεβεσαι,αλλα δεν θελεις να στεναχωριεται συνεχως το δικο σου παιδι...και οτι φυσικα και θελεις να κανουν παρεα τα παιδακια,αλλα θα πρεπει να περνανε και καλα μαζι...και να κανει μια κουβεντα με την δικη της κορη σχετικα...

αν και παλι δεν δεις φως, αποφευγεις την παρεα τους...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Κι εγω εν μερει το θεωρω "φυσιολογικο" λογω της διαφορας ηλικιας.Κι εμενα ο μεγαλος μου γιος τα κανει αυτά στο μικρο.Ενω όταν ειμαστε εξω τον προσεχει και τον υπερασπίζεται όταν είναι οι δυο τους στο Σπιτι πολύ συχνα εχουμε τετοια σκηνικα.Φυσικα και παιζει ρολο και ο χαρακτήρας κάθε παιδιου αλλα τη συγκεκριμενη συμπεριφορά δε τη θεωρω τοσο θεμα 'κακομαθημενου΄παιδιου.Εμενα ο μεγαλος μου σκεψου είναι πιοεσωστρεφης και ντροπαλος σε σχεση με το μικρο που είναι δυναμικος...και παλι όμως τετοια περιστατικα τα κανει.

Θα συμφωνησω ότι πρεπει να επέμβεις όπως ειπαν και τα παραπανω κορίτσια.Επισης θεωρω πιο σημαντικο να δουλεψεις λιγο με την κορη σου.Εννοω ότι θα πρεπει και η δικια σου να μαθει να υπερασπίζεται τον εαυτο της και να μη δεχεται τέτοιες συμπεριφορες.μεγαλωνοντας μπορει να ερθει σε επαφη και με αλλα παιδια που δε θα της συμπεριφερονται σωστα...δεν είναι η λυση παντα να την απομακρύνεις...καπου πρεπει να μαθει και μονη της να αντιδρα.Μου κανει εντυπωση δλδ που η κορη σου από μονη της δε λεει πχ δε θελω η ταδε να ερθει Σπιτι μας.Δες το σας αφορμή για συζητηση αυτό και δουλεψε το με τημικρη σου.

Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι οτι στο σπίτι μου λεει δεν θέλω να παιξω με την άλη αλλά οταν ερχεται η άλλη τη βλέπω οτι κανει προσπαθειες να ανταποκριθει στισ απαιτησεισ της χωρις να τα καταφερνει και καταλήγουμε σε κλαματα. Παραδειγμα στο κρυφτο ολο φυλαει η δικη μου..

εγω εχω πει στο δικο μου το παιδι(5 χρονων ειναι και αυτη) να μαθει να υπερασπιζεται τον εαυτο της.τα παιδακια σημερα ειναι πολυ σκληρα μπορει να περνανε διαφορα στο σπιτι μπορει χιλια δυο πραγματα(τα εχουν πολυ ελευθερα-δεν κανουν παρατηρησεις-δεν υπαρχουν κανονες κτλ)κοινως με λιγα λογια της εχω πει με το δικο μου τροπο να μην αφηνει κανεναν να την ντροπιαζει,να μην αφηνει κανεναν να την κανει οτι θελει.παλιοτερα στεναχωριοταν που δεν την επαιζε ενα κοριτσακι........της λεω δεν πειραζει οποιος θελει αν δεν θελει παμε σε αλλο παιδακι....οταν της επιβαλλονται της εχω πει να ανταπαντα....δηλαδη της ειχε πει μια μερα το παιδακι οχι αυτο που κανεις ειναι λαθος δεν ξερεις εσυ και οι δικια μου απαντησε οχι εγω το κανω σωστα και εσυ δεν ξερεις τι λες,....εννοειτε οτι παντα ημουν και θα ειμαι επιτηρητης σε αυτα που λεει η δικια μου γιατι σε καμια περιπτωση δεν θελω να πει κατι παραπανω απο αυτο που οριζει η ηλικια της και εννοειτε να μην προσβαλει κανενα αλλο παιδακι.δεν ξερω αν ειναι και πολυ σωστο αυτο που κανω αλλα θεωρω οτι της εχω κανει πολυ καλο(ειναι και θεμα χαρακτηρα βεβαια γιατι ειναι τσαουσα η δικια μου ουτως η αλλως) ο καθε γονιος πραττει οπως νομιζει...οσο αφορα την δικια σου περιπτωση θα εκανα αυτο που κανω και στην δικια μου (να μαθει δηλαδη να υπερασπιζεται)σε συνδυασμο αυτο που ειπε μια αλλη κοπελα οτι αν δεν μπορειτε να τα βρειτε λυπαμαι αλλα δεν θα κανετε αλλο παρεα....ισως τοτε καταλαβουν;)

Η αλήθεια είναι οτι στο σπίτι μου λεει δεν θέλω να παιξω με την άλη αλλά οταν ερχεται η άλλη τη βλέπω οτι κανει προσπαθειες να ανταποκριθει στισ απαιτησεισ της χωρις να τα καταφερνει και καταλήγουμε σε κλαματα. Παραδειγμα στο κρυφτο ολο φυλαει η δικη μου..

οταν θα εισαι μονη με το παιδι σου θα της πεις οτι την επομενη φορα να πει οχι.......εσυ θα τα φυλαξεις η δικια σου σειρα ειναι...αν το αλλο κοριτσακι πει οχι τοτε να πει σταματαμε το παιχνιδι δεν ειναι δικαιο.αν παλι εισαι επιτηρητης και βλεπεις τι γινετε εκεινη την ωρα πες και εσυ ελα κουκλα μου και εσυ πρεπει να τα φυλαξεις μια φορα........μια ο ενας μια ο αλλος για να εχει νοημα το παιχνιδι ........αν παλι πει και σε σενα οχι τοτε πες οκ μην παιξετε αλλο αν θελετε μπορω να σας δωσω να ζωγραφισετε κατι μαζι και οταν αποφασισετε να παιξετε ηρεμα και ομαδικα σαν δυο καλες φιλες τοτε το ξανασυζηταμε.....σκοπος του παιχνιδιου ειναι να περναμε καλα χωρις να κλαιμε και να τσακωνομαστε αλλιως δεν υπαρχει λογος(αυτο παει για το αλλο παιδακι ασχετα αν εσυ ΠΑΝΤΑ θα μιλας γενικοτερα και δεν θα στοχοποιεις παιδακι) την δικια σου μετα που θα εισαστε μονες χειρισου την οπως θελεις!ευχομαι καλη επιτυχια:P

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα