Μαμά Λίζα

Αξίζει να έχεις εξοχικο??

Recommended Posts

το εξοχικό, πάντως, δεν το θέλεις μόνο για τα μπάνια στη θάλασσα.

φανταστείτε τα Σ/Κ το Χειμώνα, που έχει καλό καιρό, να μπορείτε να πηγαίνετε μια βόλτα στην εξοχή, δίπλα στη θάλασσα. το Πάσχα να μπορείτε να ξεφεύγετε για λίγες μέρες.

κι όλα αυτά, χωρίς ταλαιπωρία με την κίνηση στους δρόμους, χωρίς διόδια και πολλές βενζίνες, χωρίς άγχος να κλείσεις εισιτήρια ή να ψάχνεις για δωμάτια.

προσωπικά, έχουμε 2 σπίτια που μπορούμε να πηγαίνουμε για διακοπές (ένα λίγο έξω από τα Χανιά κι ένα κοντά στο Καρπενήσι). απλά, εκεί πηγαίνουμε καλοκαίρι ή Πάσχα, Χριστούγεννα. δε συμφέρει να πας για Σ/Κ ή τριήμερο (πολλά τα έξοδα και η ταλαιπωρία). ζηλεύω τα σπιτάκια που βλέπω εντός Αττικής, σε Σούνιο, Μαραθώνα κλπ που συνδυάζουν την κοντινή απόσταση με την εξοχή και τη θάλασσα (κι ας μην είναι η θάλασσα της Κρήτης).

Συμφωνώ απόλυτα. Εγώ δεν είμαι της θάλασσας, αλλά μου αρέσει να τη βλέπω και να περπατάω κοντά της. Επίσης θέλω να βλέπω πεύκα και γενικά εξοχή. Αυτό θέλω να το βλέπω συχνά...όχι 3 φορές το χρόνο. Γιαυτό κοιτάω κάτι κοντά. Είχαμε κι εμείς μεγάλο σπίτι στην Κρήτη, αλλά πηγαίναμε μία φορά το χρόνο και το βρίσκαμε γεμάτο αράχνες-γίγαντες και πεσμένους σοβάδες. Ηθελε μία εβδομάδα καθάρισμα και βαψίματα/μερεμέτια. Ηταν αδύνατον να συνεχιστεί αυτό. Μόνο αν κάποιος είναι εκπαιδευτικός και έχει παντρευτεί και εκπαιδευτικό.....μπορεί να γίνει. Αλλιώς, όταν έχεις 2-3 εβδομάδες διακοπές συνολικά, δεν μπορείς να καθαρίζεις τη μία εβδομάδα.

Μόνο τα κοντινά σπίτια κάνουν απόσβεση και δίνουν ψυχική ανάταση.

Συμφωνώ με την annoulen και με φοβίζει λίγο αυτό.... αλλά τα οφέλη είναι τόοοσα που ελπίζω να μη συμβεί έτσι ακριβώς και κάπως να κοντρολαριστει η κατάσταση.

Διαφημίσεις

Eγω παλι που ειμαι και ανοικοκυρευτη...εχω συμβιβαστει με την ιδεα οτι στο εξοχικο θα εχει λιγη σκονη παραπανω...Μπορει να παω μες στη βδομαδα και να μην σφουγγαρισω αλλα να φυτεψω ντοματουλες και να παιξω με το σκυλο...εαν ειναι μακρυα το σπιτι αναγκαστικα το ανοιγεις μια στο τοσο και αντικριζεις το χαος...αν ειναι ομως κοντα κατι θα κανεις τη μια φορα κατι την αλλη ειναι πιο νορμαλ τα πραγματα...κανω και μια γενικη το καλοκαιρι και μια χαρα..ασε που συνηθως επειδη ειναι πιο ανετα και πιο αδεια σπιτια μαζευονται πιο ευκολα...εμενα πιο πολυ με κουραζει το διαμερισμα στη συντηρηση...

Περι επισκεψεων ενταξει καποιες φορες θα ερθουν και καποιοι που μπορει να σε κουρασουν αλλα αυτο νομιζω ειναι στο χερι του καθενος πως θα το χειριστει..

Εχω ενα φιλικο ζευγαρι που οταν ερχεται κι εχουν και παιδι δεν κουραζομαι καθολου..τους παρακαλω εγω να κοιμηθουν μονο για να πιουμε καφε και την αλλη μερα και με ευχαριστει...Και μου εχει τυχει περιπτωση απλης επισκεψης για καφε και να με εχουν κουρασει...αλλα και αθηνα να ημουν παλι δεν θα το απεφευγα...οποτε..μεσα στα πλαισια των κοινωνικων πρεπει που καποιες φορες θα κανουμε εμεις υπομονη, καποιες οι αλλοι...

preg.png

Μαμα Λιζα οποιαδηποτε αγορα ακινητου σημερα στην Ελλαδα ειναι κακη επενδυση . Ποσο μαλλον οταν προκειται για εξοχικο που δεν σου αποφερει κερδος πχ ενοικιο η απαλλαγη απο ενοικιο . Η πτωτικη πορεια της εμπορικης αξιας των ακινητων συνεχιζεται με τον ιδιο ρυθμο και θα συνεχιστει για πολλα χρονια ακομα. Η γνωμη μου ειναι οτι η υποτιμηση των ακινητων απο το 2010 μεχρι σημερα ζητημα να ανερχεται στο 50%-60% της προσδοκομενης υποτιμησης .

Τωρα εαν καποιος εχει αποταμιευσει πολλα χρηματα και θελει ενα πολυ μικρο μερος απο αυτα να επενδυσει σε εξοχικο που θα το χρησιμοποιει για μεγαλο χρονικο διαστημα και το εχει απολυτη αναγκη γιατι μπορει να μενει σε πυκνοκατοικημενη περιοχη μεγαλων πολεων , τοτε ναι.

Και αυτα στα γραφω εφοσον εθεσες το ερωτημα εαν αξιζει σαν επενδυση.

Εγώ πάντως από το θέμα εξοχικό δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία.Πριν από λίγα χρόνια είχαμε νοικιάσει ένα εξοχικό παραθαλάσσιο 50 λεπτά έξω από την Αθήνα ......................................................................................

Η μόνη περίοδος που περάσαμε καλά ηταν το καλοκαίρι που κάτσαμε κάποιες μέρες συνεχόμενα που και τότε εννοείται ότι έπρεπε να μαγειρεύω και να καθαρίζω σε καθημερινή βάση.Οταν έλειξε το συμβόλαιο και ξενοικιασαμε το σπίτι αισθανθήκαμε ότι έφυγε από πάνω μας ένα βάρος...

Ωραία τα καταλαβαίνω αυτά.

Και τώρα πώς έχετε τακτοποιήσει το θέμα των διακοπών σας? Πηγαίνετε σε νησιά το καλοκαίρι? Πηγαίνετε 3ήμερα το χειμώνα?

Πολύ χαίρομαι που οι απόψεις μας συγκλίνουν!

Το σπίτι είναι σε κοντινή απόσταση 30' γιατί κι εμείς είμαστε της ίδιας γνώμης, ότι για να κάνει απόσβεση πρέπει να είναι κοντά να μπορείς να πηγαίνεις, να το ευχαριστιέσαι και πιθανόν να μείνεις και μόνιμα κάποτε.

Πραγματικά τα έξοδά του το χρόνο είναι 2-3 τριήμερα και πραγματικά υπάρχουν φοβερές ευκαιρίες τώρα.

Αυτό που με απασχολεί είναι μήπως το βαρεθείς κάποτε και αρχίσεις τελικά και ταξιδεύεις και έχεις διπλά και τρίδιπλα έξοδα??

Εσείς πηγαίνετε και τον Αυγουστο εκεί? Σας αρέσει? Ή μήπως πάτε κανονικές διακοπές και μόνο Σ/Κ το χρησιμοποιείται?? Γιατί για να κάνει απόσβεση πρέπει για μερικά χρόνια να μην πάει κανείς πουθενά.

Εφοσον σας αρεσει, να το παρετε.

Απλα το 30΄ που συμφωνησαν οι περισσοτεροι, δεν το καταλαβα. Αν το εξοχικο ειναι 30΄ απο το σπιτι, ποιο το νοημα? Να εχεις δηλ δυο σπιτια σε αποσταση 30 λεπτων το ενα απο το αλλο. Δεν ειναι δα καμμια τρομερη αποσταση για να πηγαινεις καθε ΣΚ μια βολτα και να ξαναγυριζεις, χωρις καταλυμμα. Απο τις δουλειες σας ποση αποσταση εχει το σπιτι που μενετε?

Εγω στη θεση σου θα επαιρνα ενα εκει που μου αρεσει. Να ειναι ενα μερος που να ανυπομονω να πηγαινω. Αν τυχαινε και ειναι και τοσο κοντα, (για το μισαωρο μιλαω, οχι περισσοτερο) θα το εκανα μονιμη κατοικια, οχι εξοχικο. Ειναι δυσκολες εποχες να συντηρεις δυο σπιτια, γι αυτο.

Επισης ρωτησες αν βαριεται κανεις το εξοχικο τελικα, εγω σιγουρα ναι. Βασικα το δικο μας εξοχικο (των γονιων μου) το αφησα να το παρει η αδερφη μου. Δεν μου αρεσει να πηγαινω στο ιδιο μερος καθε φορα, θελω ποικιλια. (εκτος αν μιλαγαμε για τη Μυκονο ή το Παρισι, βεβαια!) Και ειναι βασανο μεγαλο η συντηρηση, το καθαρισμα, το πηγαινε-ελα ρουχων κλπ...δεν μου ταιριαζε. Δε θελω να κανω νοικοκυριο στις διακοπες, δεν μενω καν σε δωματια με κουζινακι. Ομως το θεωρω προσωπικο θεμα, σε αλλους ταιριαζει πολυ. Εσυ το ξερεις για τη δικη σου οικογενεια.

Απλα το 30΄ που συμφωνησαν οι περισσοτεροι, δεν το καταλαβα. Αν το εξοχικο ειναι 30΄ απο το σπιτι, ποιο το νοημα? Να εχεις δηλ δυο σπιτια σε αποσταση 30 λεπτων το ενα απο το αλλο. Δεν ειναι δα καμμια τρομερη αποσταση για να πηγαινεις καθε ΣΚ μια βολτα και να ξαναγυριζεις, χωρις καταλυμμα. Απο τις δουλειες σας ποση αποσταση εχει το σπιτι που μενετε?

Καταλαβαίνω ότι το λένε από την άποψη απόστασης και ταλαιπωρίας για το πήγαινε-έλα, αλλά σωστή η απορία σου.

Να κάνει κάποιος διακοπές ένα μισάωρο από το σπίτι του? Είναι χαλαρωτικό, αναζωογονητικό, σε ξεκουράζει πράγματι κάτι τέτοιο, ξεφεύγεις πραγματικά? Να περνας τις διακοπές σου εντός Αττικής? Ξέρω γω? Αυτο το deja vu αυτής της μικρής ακτίνας που θα κινείσαι δεν θα κουράζει?

Και αυτό με τα σαβ/κα και τις αργίες, με τις δουλειές , τα ψώνια, τις δραστηριότητες του παιδιού, τα διαβάσματα, τις κοινωνικές υποχρεώσεις πολλές φορές δεν έχουμε χρόνο να πάμε ένα σινεμά, που χρόνος για εξοχικό... Ένα εξοχικό θέλει μεγάλο απόθεμα ελεύθερου χρόνου...

Θα σας πω την εμπειρία μου..Υπήρχαν δύο εξοχικά από την πλευρά του άντρα μου ένα σε ορεινό χωριό 3 ώρες παρά απόσταση, ενα στο Λουτράκι..στο πρώτο προ παιδιών πηγαίναμε μια φορά το χρόνο και 2-3 σαββατοκύριακα..Γιατί ήθελε πάντα δουλειές, γιατι γιατί..το Δεύτερο ήταν διαμέρισμα στο Λουτράκι όπου το απολαμβάναμε χειμώνα καλοκαίρι..δυστυχως ξενοικιάστηκε..και τώρα πόσο θα το θελα..από την άλλη το να πηγαίνεις μονίμως ΜΟΝΟ στο εξοχικό και πουθενά αλλού μου θυμίζει τα κολήμματα των γονιών μας που δεν ταξίδευαν ποτέ..άρα αν υπάρχει η οικονομική άνεση ναι και στα δύο..αν όχι , δεν ξέρω...και φυσικά η απόσταση παίζει τεράστιο ρόλο. άσε που όταν μεγαλώνουν τα παιδιά οι υποχρεώσεις τους πάρτυ κλπ αυξάνουν τόσο πολύ που και να θες δύσκολα φεύγεις πολλά σκ..

Ωραία τα καταλαβαίνω αυτά.

Και τώρα πώς έχετε τακτοποιήσει το θέμα των διακοπών σας? Πηγαίνετε σε νησιά το καλοκαίρι? Πηγαίνετε 3ήμερα το χειμώνα?

Κοιτά τώρα οι διακοπές μας είναι σαφώς λιγότερες σε διάρκεια αλλά πολυ πιο ξεκούραστες.επιλεγουμε μέρη που να πηγαίνουμε οδικώς για να γλιτώνουμε τα ακτοπλοϊκά (Ευβοια,Λευκάδα,Μανη,Καλαμάτα..)και μένουμε σε ξενοδοχεία που παρέχουν τουλάχιστον το ένα γεύμα.το χειμώνα ναι μόνο κανα 3 ήμερο θα πάμε κάπου και αυτό όχι πάντα.Και όπως είπε και μια άλλη κοπέλα, όσο μεγαλώνουν τα παιδιά αυξάνουν και οι υποχρεώσεις τους όποτε ειδικά το χειμώνα τα Σαββατοκύριακα είναι σχεδόν πάντα κλεισμένα.Βεβαια αν υπάρχει ήδη το σπίτι από γονείς-παππούδες κλπ εννοείται ότι το έχεις και σαν καβάτζα να πας όποτε θέλεις.Εγω όμως προσωπικά από τη δίκη μου εμπειρία δεν θα επέλεγα να αγοράσω τώρα εξοχικό και να μπω πάλι σε αυτή τη διαδικασία που έζησα 1μιση χρόνο που είχα το σπίτι.προτιμω λιγότερες μέρες διακοπών αλλά τουλάχιστον να τις απολαύσω παρά να πηγαινοέρχομαι σε ένα σπίτι όποτε θέλω αλλά να μου δημιουργεί άγχος και κούραση.Χωρια το ότι δεν θα προσέθετα ένα έξτρα πάγιο έξοδο την συγκεκριμένη στιγμή με την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα.

Αγορασαμε εξοχικο πριν 7,5 χρονια, πριν ξεκινησει η κριση,χωρις καμμια οικονομικη βοηθεια, σε ασχετο μερος απο τις ριζες μας και δεν το μετανιωσα καθολου. 2,5 ωρες ακριβως απο Αθηνα, παμε ολοι μαζι ή μονη μου με τον μικρο και το σκυλι, Χριστουγεννα, τριήμερα 25ης, 28ης, απόκριες, Πασχα, Αγ. Πνευματος και φυσικα καλοκαιρι. Απο ενα απλο υπολογισμό ειναι 40 μερες και οταν κρατουσαν οι γονις και πεθερικα το καλοκαιρι τα παιδια (μικρα) 60- 65 μερες. Σε ποιο ξενοδοχειο θα μπορουσες να μεινεις τοσες μερες και με τι χρηματα ? Επίσης η απόσταση ειναι σωτηρια για να μη σου "μπαστακωνονται" ολοι οσοι θελουν διακοπες με υπηρετρια τζαμπα !!!Δεν κανει ο άλλος τη διαδρομη "ετσι για να δουμε τι κανετε". Ερχονται μονο αυτοι που θελω και καλω. Οι οποιοι μενουν στη κατω γκαρσονιερα, απο το κυριως σπιτι, αυτονομη, ανεξαρτητη, χωρις να τους ή να μας ενοχλουν. Η οποια γκαρσονιερα συνοδευε το σπίτι, μικρο τριαρι, για να καθαριζεται ευκολα και γρηγορα. Το κυριωτερο ειναι οτι πατας χωμα, ειναι εξοχη, για τη θαλασσα δεν το συζητω, καμμια σχεση με της Αθηνας. Το πρασινο ως τη θαλασσα και καθαρα νερα.Ονειρο μου ειναι σε 10 χρονια που θα βγω στη συνταξη, με τα παιδια 29 και 25 πια να μενω Απριλη με Οκτωβρη μονιμα και το χειμωνα Αθηνα. να μην αναφερω τους δεσμους με τον κοσμο εκει.

Για μένα ένα εξοχικό έχει αξία όταν μπορείς να στηρίξεις οικονομικά την αισθητική επάρκεια αυτού και της περιοχής στην οποία βρίσκεται, τη συντήρησή του και τα έξοδα μετακίνησης από και προς αυτό. Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν, ελάχιστες περιοχές σε απόσταση μαξ μιας ώρας από την Αθήνα καλύπτουν τις προδιαγραφές αυτές.

Επίσης, επειδή το εξοχικό είναι για να χαλαρώνει κανείς, μέσα στα εκ των ουκ άνευ έξοδα, για μένα, οπωσδήπτε περιλαμβάνεται η αμοιβή μίας καθαρίστριας που θα αναλαμβάνει να το καθαρίζει-σουλουπώνει-αερίζει κάθε φορά που πρόκειται να πάω.

Και τέλος, αν μιλάμε για χαλάρωση, προφανώς εκ των ουκ άνευ θεωρώ το να αντέχω οικονομικά να τρώω εκτός.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Διαφημίσεις

Εξοχικό, ε?

Εμείς πουλάμε το δικό μας. Μέχρι πριν 3 χρόνια περνάγαμε κάποια ΣΚ στην εξοχή, λίγες μέρες το καλοκαίρι, ευχαριστιόμασταν τον κήπο του, την κοντινότερη απόσταση από τη θάλασσα κοκ. Το 2013 όμως αγοράσαμε μονοκατοικία με κήπο ως κύρια κατοικία σε προάστιο της Αθήνας. Συνειδητοποιήσαμε πολύ σύντομα ότι αυτό που μας προσέφερε ως τότε το εξοχικό μας, μας το προσφέρει τώρα πια η κύρια κατοικία μας. Οπότε δεν βρίσκουμε πια το λόγο να κρατάμε 2 σπίτια.

Βέβαια, επειδή πουλάμε μέσα στην κρίση, οι περισσότεροι πιστεύουν ότι βρισκόμαστε σε ανάγκη και μας κάνουν κάτι αστείες προσφορές. Πολλοί δε, μας το λένε και κατάμουτρα "σε 2 χρόνια θα με παρακαλάτε να το πάρω στα μισά λεφτά!". Έχει πλάκα, δε λέω...

Πάντως αν σκέφτεστε για εξοχικό, η άποψή μου είναι ότι η απόσταση είναι σχετική. Για άλλους το 3 ωρο είναι οκ για άλλους όχι. Οι συνθήκες στη ζωή του καθενός τα καθορίζουν αυτά. Το μέγεθος πάλι είναι σχετικό. Έχω φίλη με εξοχικό 250 τμ, 4 ώρες μακριά από την Αθήνα. Έχει γυναίκα και κηπουρό που της το κρατάνε καθαρό και περιποιημένο. Άλλη πάλι 1/2 ώρα από την Αθήνα, 80 τμ και δεν μπορεί να το φέρει βόλτα. Εξαρτάται λοιπόν. Εξετάστε τις συνθήκες της ζωής σας τώρα αλλά και μελλοντικά πριν αποφασίσετε.

n50jp3.png

Μαμά Λίζα, νομίζω πως το πιο σώφρον θα ήταν να νοικιάσετε για ένα χρόνο, ας πούμε, ένα εξοχικό στην περιοχή που σας ενδιαφέρει, για να δείτε πώς θα σας βγει στην πράξη.

sK6ep3.pngEnQrp3.png

Μαμά Λίζα, νομίζω πως το πιο σώφρον θα ήταν να νοικιάσετε για ένα χρόνο, ας πούμε, ένα εξοχικό στην περιοχή που σας ενδιαφέρει, για να δείτε πώς θα σας βγει στην πράξη.

Αυτό το έχουμε σκεφτεί από καιρό, αλλά θα πρέπει να είναι επιπλωμενο, γιατί αλλιώς αν πρόκειται να αγοράσεις έπιπλα εσύ, μετά τί θα τα κάνεις???

Αν είναι επιπλωμένο, εγω προσωπικά το σιχαίνομαι:confused: Είμαι παράξενη σ'αυτά.... Στρώματα, καναπέδες κλπ. δεν μπορούν να αλλαχθούν. Θα θέλουν απολύμανση και πάλι δεν καθαρίζουν καλά. Θα νιώθεις ότι είσαι σε ξεν/χείο και θα φωνάζεις διαρκώς σε παιδιά και άντρα να προσέχει που αγγίζει, που πετάει τα πράγματά του κλπ. Ασε την καθαριότητα που θα πρέπει να γίνει σε εσωτερικό ντουλαπιων.... Φυσικά θα κουβαλήσεις όλο το υπόλοιπο νοικοκυριό.

Εντωμεταξύ, άντε να βρεις και επιπλωμένο σε σχετικά καλή κατάσταση.... δεν είναι εύκολο. Μπορεί να σου αρέσει ένα σπίτι που είναι σε καλό σημείο, αλλά....δεν έχει έπιπλα. Οπότε θα πρέπει να εγκλωβιστείς μεταξύ 2-3 επιλογών μετά.

Επιπλέον είναι πεταμένα λεφτά. Δηλ. αν θέλεις να αγοράσεις κάποια στιγμη μετά κάτι, θα έχεις χάσει ένα ποσό, χωρίς λόγο.

Αυτό το έχουμε σκεφτεί από καιρό, αλλά θα πρέπει να είναι επιπλωμενο, γιατί αλλιώς αν πρόκειται να αγοράσεις έπιπλα εσύ, μετά τί θα τα κάνεις???

Αν είναι επιπλωμένο, εγω προσωπικά το σιχαίνομαι:confused: Είμαι παράξενη σ'αυτά.... Στρώματα, καναπέδες κλπ. δεν μπορούν να αλλαχθούν. Θα θέλουν απολύμανση και πάλι δεν καθαρίζουν καλά. Θα νιώθεις ότι είσαι σε ξεν/χείο και θα φωνάζεις διαρκώς σε παιδιά και άντρα να προσέχει που αγγίζει, που πετάει τα πράγματά του κλπ. Ασε την καθαριότητα που θα πρέπει να γίνει σε εσωτερικό ντουλαπιων.... Φυσικά θα κουβαλήσεις όλο το υπόλοιπο νοικοκυριό.

Εντωμεταξύ, άντε να βρεις και επιπλωμένο σε σχετικά καλή κατάσταση.... δεν είναι εύκολο. Μπορεί να σου αρέσει ένα σπίτι που είναι σε καλό σημείο, αλλά....δεν έχει έπιπλα. Οπότε θα πρέπει να εγκλωβιστείς μεταξύ 2-3 επιλογών μετά.

Επιπλέον είναι πεταμένα λεφτά. Δηλ. αν θέλεις να αγοράσεις κάποια στιγμη μετά κάτι, θα έχεις χάσει ένα ποσό, χωρίς λόγο.

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω άποψη για το κατά πόσο είναι εύκολο να βρεθεί επιπλωμένο σπίτι στην περιοχή που σε ενδιαφέρει.

Στα θέματα της καθαριότητας σε βρίσκω κάπως υπερβολική, δεν έχετε κοιμηθεί σε στρώματα ξενοδοχείου, δεν έχετε καθίσει σε καναπέδες από καφετέριες ή αίθουσες αναμονής ιατρείων; Με ένα γερό καθάρισμα, που θα το κάνεις και στο αγορασμένο, ούτως ή άλλως (πλακάκια μπάνιου, ντουλάπια κουζίνας κλπ) θεωρώ πως είσαι εντάξει, αλλά ΟΚ, αυτά είναι και προσωπικά θέμα του καθενός.

Πεταμένα λεφτά δεν είναι σε καμία περίπτωση...αντίθετα, είναι μία δοκιμή για να μην πετάξετε στ΄αλήθεια τα λεφτά σας. Φαντάσου πώς θα νιώσεις αν το αγοράσετε και το μετανιώσετε μετά από ένα χρόνο. Έχω ακούσει πολλές ιστορίες από κοπέλες που αποφάσισαν να μετακομίσουν μακριά από εκεί που μεγάλωσαν (πχ από Κυψέλη στον Άλιμο) και, παρότι ήταν στο ενοίκιο, πάλι τράβηξαν μεγάλη σύγχυση, γιατί και οι μετακομίσεις είναι μανίκι. Σκέψου να το είχαν αγοράσει κιόλας το ακίνητο. Προσωπικά, δε θα δέσμευα επ' ουδενί ένα ποσό της τάξεως 50.000-60.000 ευρώ τουλάχιστον (για κάτι τέτοιο δε μιλάμε; ) χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιη πως ταιριάζει σε μένα και στην οικογένειά μου. Γιατί, αν κατάλαβα καλά, δεν έχετε καθόλου εμπειρία εξοχικού, ούτε σαν παιδιά, ούτε σαν ενήλικες.

sK6ep3.pngEnQrp3.png

Προσωπικά, δε θα δέσμευα επ' ουδενί ένα ποσό της τάξεως 50.000-60.000 ευρώ τουλάχιστον (για κάτι τέτοιο δε μιλάμε; ) χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιη πως ταιριάζει σε μένα και στην οικογένειά μου. Γιατί, αν κατάλαβα καλά, δεν έχετε καθόλου εμπειρία εξοχικού, ούτε σαν παιδιά, ούτε σαν ενήλικες.

Επεσες μέσα!:P

Για ποσά της τάξης αυτής μιλάμε, για ευκαιρία μπροστά σε θάλασσα και πεύκα.

Οχι, δεν έχουμε εμπειρία ως παιδιά από εξοχικό, αυτό είναι αλήθεια.

Είχαμε κάποτε αγοράσει ένα όμως, καινούριο νεόδμητο, κουραστήκαμε αρκετά γιατί δεν είχε θέα και δεν μπορούσαμε ούτε στο μπαλκόνι να κάτσουμε, οπότε μέσα σε 3 χρόνια το δώσαμε. Η μόνη μας εμπειρία είναι αυτή.....

Οσο για τους καναπέδες και τα στρώματα που αναφέρεις σε ξεν/χεια, ακόμη και στα 5αστερα που πάντα πηγαίναμε, είχα θέμα..... Προσέχαμε πού θα ακουμπησουμε, τουαλέτες κλπ. Σκέψου τώρα να μένεις μόνιμα κάπου με τη χαλαρότητα που αυτό συνεπάγεται..... πόσο υποχονδριακή θα γίνω με αυτό το θέμα της σιχασιάς....

Δεν ξέρω πραγματικά τί να κάνω....

Αξίζει να δεσμεύσεις αυτό το ποσό ή να συνεχίσουμε να πηγαίνουμε όπως πάντα στα 5άστερα και τελικά να κάνουμε λιγότερες μέρες διακοπών από ότι σε ένα δικό μας σπίτι? Σε 15 χρόνια υπολογίζω ότι έχει κάνει απόσβεση χρημάτων σε σχέση με τις διακοπές, με την προοπτική βέβαια ότι δεν πας πλέον σε ακριβά μέρη, αλλά μόνο κανένα 2ήμερο σε κοντινό νησί.

Διαφημίσεις

Και εμείς όταν νοικιάσαμε το εξοχικό περισσότερο σαν δοκιμή το κάναμε για να δούμε αν θα μας αρέσει.επισης το σπίτι ηταν επιπλωμένο και είχε και ηλεκτρικές συσκευές.το μόνο που βάλαμε ηταν μια τηλεόραση που δεν είχε.Οσο για το θέμα της "σιχαμάρας" εκτός από την καλή γενική που έκανα πριν μπω στο σπίτι, κάλυψα τους καναπέδες με δικά μου ριχτάρια και στα κρεβάτια έβαλα επίστρωματα και φυσικά τα δικά μου σεντόνια.τα ντουλάπια της κουζίνας και τις ντουλάπες τις κρεβατοκάμαρας τα έπλυνα με σφουγγάρι και καθαριστικο γενικής χρήσης.ολα τα υπόλοιπα (ποτήρια κατσαρόλες, μαχαιροπήρουνα)έφερα δικά μου αν και παρείχε και αυτά το σπίτι αφού πριν από εμάς έμεναν οι ιδιοκτήτες και μας το παρέδωσαν έτοιμο.οποτε συμφωνώ με την Αγγελίνα ότι στο τέλος ηταν πολυ πιο καθαρό από ένα δωμάτιο ξενοδοχείου που την καθαριότητα την κάνουν άλλοι και ούτε ξέρεις κατα ποσό τα έχουν όλα απολυμανει σωστά.

Και εμείς όταν νοικιάσαμε το εξοχικό περισσότερο σαν δοκιμή το κάναμε για να δούμε αν θα μας αρέσει.επισης το σπίτι ηταν επιπλωμένο και είχε και ηλεκτρικές συσκευές.το μόνο που βάλαμε ηταν μια τηλεόραση που δεν είχε.Οσο για το θέμα της "σιχαμάρας" εκτός από την καλή γενική που έκανα πριν μπω στο σπίτι, κάλυψα τους καναπέδες με δικά μου ριχτάρια και στα κρεβάτια έβαλα επίστρωματα και φυσικά τα δικά μου σεντόνια.τα ντουλάπια της κουζίνας και τις ντουλάπες τις κρεβατοκάμαρας τα έπλυνα με σφουγγάρι και καθαριστικο γενικής χρήσης.ολα τα υπόλοιπα (ποτήρια κατσαρόλες, μαχαιροπήρουνα)έφερα δικά μου αν και παρείχε και αυτά το σπίτι αφού πριν από εμάς έμεναν οι ιδιοκτήτες και μας το παρέδωσαν έτοιμο.οποτε συμφωνώ με την Αγγελίνα ότι στο τέλος ηταν πολυ πιο καθαρό από ένα δωμάτιο ξενοδοχείου που την καθαριότητα την κάνουν άλλοι και ούτε ξέρεις κατα ποσό τα έχουν όλα απολυμανει σωστά.

Ολα αυτά που λες εννοούνται ότι θα γινόντουσα σε αυτήν την περίπτωση. Απλά όπως και να το κάνουμε, ιδίως αν είναι από άλλους νοικάρηδες πριν, δηλαδή γενικά είναι ενοικιαζόμενο σπίτι..... το σιχαίνεσαι. Φυσικά στα ξεν/χεία όσο καλά και να είναι, οι καθαρίστριες πηγαίνουν από το ένα δωμάτιο στο άλλο με τα ίδια πανιά..... οπότε τι καθαριότητα μιλάμε τώρα... Γιαυτό θέλουμε να αποφύγουμε αυτά όλα.

Πάντως με βάλατε σε σκέψεις, θα ρίξω μια ματιά στις αγγελίες για ενοικιαζόμενα για να έχω τουλάχιστον άποψη.

Ολα αυτά που λες εννοούνται ότι θα γινόντουσα σε αυτήν την περίπτωση. Απλά όπως και να το κάνουμε, ιδίως αν είναι από άλλους νοικάρηδες πριν, δηλαδή γενικά είναι ενοικιαζόμενο σπίτι..... το σιχαίνεσαι. Φυσικά στα ξεν/χεία όσο καλά και να είναι, οι καθαρίστριες πηγαίνουν από το ένα δωμάτιο στο άλλο με τα ίδια πανιά..... οπότε τι καθαριότητα μιλάμε τώρα... Γιαυτό θέλουμε να αποφύγουμε αυτά όλα.

Πάντως με βάλατε σε σκέψεις, θα ρίξω μια ματιά στις αγγελίες για ενοικιαζόμενα για να έχω τουλάχιστον άποψη.

Κι εγώ με τα ξενοδοχεία εχω ένα θέμα γενικά και γιαυτο πάντα εχω δικά μου σεντόνια και πετσέτες.τωρα θα μου πεις όταν τρώμε έξω ξέρουμε ποσό καλά έχουν πλύνει τα ποτήρια η τα πηρουνια;άστο αν κάτσεις να το σκεφτείς δεν θα θες να ξαναβγείς από το σπιτι!Παντως δεν χάνεις τίποτα να ρίξεις μια μάτια στα ενοικιαζόμενα.μπορεις να νοικιάσεις για τη φετινή σεζόν και αν δεις ότι σου ταιριάζει, του χρόνου κοιτάς για αγορά χωρίς αμφιβολίες.

Τώρα είναι σαν να λες πως θέλεις να αγοράσεις εξοχικό για να μην ξαναπάς στη ζωή σου διακοπές, επειδή σιχαίνεσαι τα ξενοδοχεία. Είναι κι αυτός ένας λόγος, δε λέω. :P Κι εγώ σιχασιάρα είμαι, αλλά όχι τόσο πολύ.

Είχατε λοιπόν εμπειρία εξοχικού και ήταν αρνητική. Ένας λόγος παραπάνω να είσαστε ακόμα πιο επιφυλακτικοί. Τότε μπορέσατε και το πουλήσατε, οπότε συμπεραίνω πως δεν χάσατε. Αν σας ξανασυμβεί τώρα όμως το ίδιο, με τα σημερινά δεδομένα, είναι σχεδόν σίγουρο πως θα έχετε χάσει τα χρήματά σας λόγω λάθος τοποθέτησης. Είναι κρίμα.

sK6ep3.pngEnQrp3.png

Θα ήθελα απόψεις από κορίτσια που έχουν εξοχικό γενικά, αν τελικά τους χρησιμεύει αρκετά και αν θα δέσμευαν χρήματα γι' αυτό το σκοπό.

Βασική παράμετρος για μένα είναι η συνάρτηση Χρόνος διαθέσιμων διακοπών-Απόσταση από τη μόνιμη κατοικία.

Εξηγούμαι:

Αν διαθέτεις 3 μήνες διακοπές και έχεις την ευκαιρία για εξοχικό μακρινό και γραφικό, έχεις κάνει απόσβεση σε ελάχιστο χρόνο (πώς θα πλήρωνες 3 μήνες διακοπών σε ξενοδοχείο; ).

Αν πάλι έχεις τις κλασσικές 3 εβδομάδες που έχει ο περισσότερος κόσμος, κάτι σε κοντινή απόσταση επίσης συμφέρει. Γιατί μπορείς να εγκαθίστασαι σερί τους καλοκαιρινούς μήνες και να πηγαινοέρχεσαι από κει στη δουλειά, τα παιδιά να απολαμβάνουν θάλασσα-ύπαιθρο, κι ας μην είναι και τόσο ειδυλλιακά, και συ να γυρίζεις το απόγεμα και να κάνεις και το μπανάκι σου για ολόκληρο το καλοκαίρι κι όχι μόνο τις 3 βδομάδες που θα πήγαινες κάπου.

Εγώ αυτό το τελευταίο κάνω και, πίστεψέ με, δεν είναι δεσμευτικό. Δηλαδή, παρά τα στενά οικονομικά, ξεκλέβουμε ένα ποσόν και πάμε και κάπου αλλού λίγες μέρες τον Αύγουστο. Φυσικά όχι και για τις 3 εβδομάδες των διακοπών, όπως θα μπορούσαμε αν δεν είχαμε το εξοχικό να συντηρούμε, αλλά πάλι τον υπόλοιπο καιρό, πέραν των 3 εβδομάδων, τι θα κάναμε; Θα τη βγάζαμε όλο το καλοκαίρι εντός Λεκανοπεδίου; Δε λέει.

Τα δε παιδιά το λατρεύουν. Τους υπόλοιπους 9 μήνες γι'αυτό ζουν.

Τώρα είναι σαν να λες πως θέλεις να αγοράσεις εξοχικό για να μην ξαναπάς στη ζωή σου διακοπές, επειδή σιχαίνεσαι τα ξενοδοχεία. Είναι κι αυτός ένας λόγος, δε λέω. :P Κι εγώ σιχασιάρα είμαι, αλλά όχι τόσο πολύ.

.

χαχαχα:P Ναι κάπως έτσι σκέφτομαι....

Αλλά είναι και το άλλο. Επειδή έχουμε πάει πολλά ταξίδια σε νησιά και στεριά, βλέπω ότι το κόστος στα καράβια είναι τεράστιο. Θέλουμε 400 ευρώ για μεταφορά με αυτοκίνητο! Συν το κόστος του ξεν/χειου εκεί (συνήθως all inclusive). Μιλάμε για ποσά μεγάλα για λίγες μέρες. Αυτό βλέπαμε όλα τα χρόνια και είπαμε ότι τελικά βαρεθήκαμε όλα αυτά και μήπως συμφέρει να τα δώσουμε σε ένα σπίτι εδώ να τελειώνουμε. Και αν θέλουμε να πάμε κάπου, θα είναι για ένα 3ήμερο, χωρίς αμάξι...

Εγώ αυτό το τελευταίο κάνω και, πίστεψέ με, δεν είναι δεσμευτικό. Δηλαδή, παρά τα στενά οικονομικά, ξεκλέβουμε ένα ποσόν και πάμε και κάπου αλλού λίγες μέρες τον Αύγουστο. Φυσικά όχι και για τις 3 εβδομάδες των διακοπών, όπως θα μπορούσαμε αν δεν είχαμε το εξοχικό να συντηρούμε, αλλά πάλι τον υπόλοιπο καιρό, πέραν των 3 εβδομάδων, τι θα κάναμε; Θα τη βγάζαμε όλο το καλοκαίρι εντός Λεκανοπεδίου; Δε λέει.

Τα δε παιδιά το λατρεύουν. Τους υπόλοιπους 9 μήνες γι'αυτό ζουν.

Ετσι το έχουμε σκεφτεί κι εμείς... απλά προβληματιζόμαστε μήπως είναι λάθος η σκέψη:rolleyes: και τελικά κουραστούμε να πηγαινοφέρνουμε πράγματα (ρούχα, τρόφιμα) τα οποία θα πρέπει να κουβαλήσεις από το σπίτι σου στο εξοχικό για Σ/Κ. Δηλ. θα πρέπει να πάρεις μαζί από την κατάψυξη αυτό που πρόκειται να φτιάξεις, συν τυριά, γάλατα, φρούτα από το ψυγείο, γιατί αν τα αφήσεις σπίτι θα χαλάσουν κιόλας. Οπότε θα κουβαλάς ένα σωρό πράγματα μαζί σου και μετά θα καθαρίζεις και τα πάντα πριν φύγεις από κει....

Εσείς πώς το χειρίζεστε όλο αυτό όταν πάτε για Σ/Κ???

χαχαχα:P Ναι κάπως έτσι σκέφτομαι....

Αλλά είναι και το άλλο. Επειδή έχουμε πάει πολλά ταξίδια σε νησιά και στεριά, βλέπω ότι το κόστος στα καράβια είναι τεράστιο. Θέλουμε 400 ευρώ για μεταφορά με αυτοκίνητο! Συν το κόστος του ξεν/χειου εκεί (συνήθως all inclusive). Μιλάμε για ποσά μεγάλα για λίγες μέρες. Αυτό βλέπαμε όλα τα χρόνια και είπαμε ότι τελικά βαρεθήκαμε όλα αυτά και μήπως συμφέρει να τα δώσουμε σε ένα σπίτι εδώ να τελειώνουμε. Και αν θέλουμε να πάμε κάπου, θα είναι για ένα 3ήμερο, χωρίς αμάξι...

Βρε σε καταλαβαίνω...εγώ είμαι υπέρ του εξοχικού, γενικώς. Κάποια στιγμή ελπίζω πως θα αξιωθούμε κι εμείς, αν και πρέπει να βρεθεί Η περίπτωση για να αποφασίσω να κάνω αγορά. Είμαστε δύσκολοι καταναλωτές. Να φανταστείς, μας άφησαν κληρονομιά μεζονέτα στη Σίβηρη (Χαλκιδική) και δεν πάμε να μείνουμε, το πουλάμε.

Έχουν τα πεθερικά μου σπίτι στο βουνό και εγώ από το μπαμπά μου ένα στούντιο σε παραθαλάσσιο θέρετρο στο νομό, οπότε βολευόμαστε. Αλλά το μεγάλο εξοχικό με τον κήπο του κοντά στη θάλασσα είναι το απωθημένο μου. :oops:

sK6ep3.pngEnQrp3.png

Ετσι το έχουμε σκεφτεί κι εμείς... απλά προβληματιζόμαστε μήπως είναι λάθος η σκέψη:rolleyes: και τελικά κουραστούμε να πηγαινοφέρνουμε πράγματα (ρούχα, τρόφιμα) τα οποία θα πρέπει να κουβαλήσεις από το σπίτι σου στο εξοχικό για Σ/Κ. Δηλ. θα πρέπει να πάρεις μαζί από την κατάψυξη αυτό που πρόκειται να φτιάξεις, συν τυριά, γάλατα, φρούτα από το ψυγείο, γιατί αν τα αφήσεις σπίτι θα χαλάσουν κιόλας. Οπότε θα κουβαλάς ένα σωρό πράγματα μαζί σου και μετά θα καθαρίζεις και τα πάντα πριν φύγεις από κει....

Εσείς πώς το χειρίζεστε όλο αυτό όταν πάτε για Σ/Κ???

Εμεις βαλαμε εναν καταψυκτη κι εχουμε μονιμα καποια πραγματα εκει...στο δρομο μας ειναι ενα μαγαζι που πουλαει δικα του λαχανικα τυρια κι αυγα οποτε καθε φορα οτι θελουμε το παιρνουμε...στα συν οτι τα λαχανικα που αγοραζω εκει Αθηνα δεν τα βρισκω...απο πιατικα δεν αγορασα σχεδον τιποτα....ισα ισα τα μοιρασα στα δυο σπιτια κι ειναι και πιο ανετα το διαμερισμα..Το ιδιο και σεντονια κλπ...στα ρουχα οτι εχει να κανει με μαγιο, ρουχα διακοπων και οσα δεν μπορω να τα φορεσω πχ στο γραφειο εχουν παει στο εξοχικο...εχω κρατησει μονο ενα μαγιο στην Αθηνα για καποια ξαφνικη επιδρομη αλλου...αντιστοιχα ολα τα καλοκαιρινα εργασιας, γραφειου, πολης ειναι στην Αθηα αντε να εχω μια αλλαξια στο εξοχικο..Χειμωνιατικα ολα στην αθηνα και στο εξοχικο μονο φορμες κανα παλιο μπουφαν και κουβερτουλες...

preg.png

Εμεις βαλαμε εναν καταψυκτη κι εχουμε μονιμα καποια πραγματα εκει...στο δρομο μας ειναι ενα μαγαζι που πουλαει δικα του λαχανικα τυρια κι αυγα οποτε καθε φορα οτι θελουμε το παιρνουμε...στα συν οτι τα λαχανικα που αγοραζω εκει Αθηνα δεν τα βρισκω...απο πιατικα δεν αγορασα σχεδον τιποτα....ισα ισα τα μοιρασα στα δυο σπιτια κι ειναι και πιο ανετα το διαμερισμα..Το ιδιο και σεντονια κλπ...στα ρουχα οτι εχει να κανει με μαγιο, ρουχα διακοπων και οσα δεν μπορω να τα φορεσω πχ στο γραφειο εχουν παει στο εξοχικο...εχω κρατησει μονο ενα μαγιο στην Αθηνα για καποια ξαφνικη επιδρομη αλλου...αντιστοιχα ολα τα καλοκαιρινα εργασιας, γραφειου, πολης ειναι στην Αθηα αντε να εχω μια αλλαξια στο εξοχικο..Χειμωνιατικα ολα στην αθηνα και στο εξοχικο μονο φορμες κανα παλιο μπουφαν και κουβερτουλες...

Το μοίρασμα πιατικών και ρούχων ο.κ. το ξέρω, θα αδειάσει το σπίτι μου....

Το θέμα είναι πώς εμπιστεύεσαι να αφήνεις καταψύκτη εκεί?? Αν πέσει το ρεύμα και μετά ξαναέρθει και ξαναπαγώσουν και δεν πάρετε είδηση???

Για τα ψώνια, αυτό που λέω είναι ότι αναγκαστικά έχεις ψωνίσει στο σπίτι σου την εβδομάδα και αυτά θα πρέπει να τα πάρεις μαζί σου, αν φύγεις Σ/Κ. Οπότε θες τσάντες με τρόφιμα να κουβαλάς.

Από ρούχα ο.κ. λίγα πράγματα, συμφωνώ.

Οσον αφορά σε διακοπές καλοκαίρι είναι πιο εύκολο. Το Σ/Κ είναι λίγο δύσκολο νομίζω. Αυτό σε ξεβολεύει.... Αν πάλι δεν πηγαίνεις συχνά, τότε τι επένδυσες??:rolleyes:

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα