Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αξίζει να έχεις εξοχικο??


Μαμά Λίζα

Recommended Posts

Κορίτσια, μπορείτε να μου πείτε απόψεις σχετικά με το αν τελικά αξίζει κανείς (τη σημερινή εποχή) να διατηρεί άλλο ένα ακίνητο ως εξοχικό? Με ό,τι αυτό συνεπάγεται, ΕΝΦΙΑ, φόροι, κοινόχρηστα, έξοδα κλπ.

 

Θέλω να πω να δεσμεύσει κανείς ένα ποσό (για νέα αγορά μιλάω) και να συνεχίσει να πληρώνει και τα έξοδα του ακινήτου για πάντα, ενώ θα μπορούσε τα χρήματα αυτά να τα χρησιμοποιήσει να πάει κάποια ταξίδια και γενικά να μην τα ξοδέψει, μια που ζούμε σε περιόδους ανασφάλειας??

 

Θα ήθελα απόψεις από κορίτσια που έχουν εξοχικό γενικά, άσχετα αν το βρήκαν από γονείς ή το απέκτησαν, αν τελικά τους χρησιμεύει αρκετά και αν θα δέσμευαν χρήματα γιαυτό το σκοπό.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα

 

Οταν ημουν παιδι θεωρουσα το εξοχικο τη μεγαλυτερη ανοησια...το ιδιο και μεγαλωνοντας μιας και προτιμουσα να πηγαινω διακοπες καθε φορα και σε αλλο μερος...

Πηρα ενα εξοχικο πριν 3 χρονια καθαρα απο τυχη γιατι ηταν ευκαιρια και γιατι ηθελα οτι χρηματα ειχα μαζεψει να γινουν κατι ..Στη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη πιστευω δεν αξιζει κανεις να μαζευει λεφτα για κανενα λογο..αν καποιος μπορει να τραβηξει τα εξοδα ενος ακινητου υπαρχουν τρελλες ευκαιριες που ισως αργοτερα να αξιζουν και παραπανω..αυτες ειναι δικες μου σκεψεις βεβαια..

Κατι αλλο που καταλαβα εκ των υστερων..στην αρχη κοιταζα για εξοχικο σε αποσταση 2- 3 ωρων..τελικα ετυχε και πηρα αποσταση 30-40 λεπτα...ευτυχως γιατι το τριωρο δεν ξερω αν θα το εκανα συχνα...Τωρα εκει που ειμαστε παμε ακομα και καθημερινη για απογευμα..και το σπιτι συντηρειται καλυτερα κι εμεις ξεφευγουμε πιο πολυ..Επισης στο πισω μερος του μυαλου μου αν καποια στιγμη δεν μπορω να ανταπεξελθω ειναι τοσο κοντα που μπορω να μενω και μονιμα εκει..

Οτι κι αν αποφασισεις να ψαξεις αρκετα...δεν χρειαζονται τρελλα ποσα..υπαρχουν πολυ αξιολογα πραγματα σε πολυ χαμηλες τιμες..

Σε σχεση με τα εξοδα συντηρησης-ενφια κλπ επειδη καθισα και τα υπολογισα αν φυγεις 2-3 τριημερα και διακοπες το καλοκαιρι καπου που πρεπει να πληρωνεις πιστεψε με βγαινουν παραπανω ειδικα αν εχεις παιδακια..

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Δε θα χαλιόμουν καθόλου αν είχα κάπου να "πατήσω" το Σαββατοκύριακο ή το καλοκαίρι. Να μην έχεις την έγνοια να πάρεις μαζί σου πολλά πολλά. Ειδικά αν είναι κοντά σε θάλασσα και μπορείς να φιλοξενείς όλον εκεινο τον εξοπλισμο (σεντόνια κουβερτούλες, ομπρέλες, ξαπλώστρες, τραπεζάκια, κουβαδάκια, παιχνιδάκια κτλ), που θα κουβάλαγες υπό άλλες συνθήκες συστηματικά τότε θα είναι υπέροχα! Εφόσον δε σε "βουλιάζει" οικονομικά η συντήρισή του, είναι μια καλή επένδυση. Κι αν δεις τα ζόρια το νοικιάζεις ως θερινή κατοικία.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις ή μπορείς να το έχεις φυσικά και είναι εξαιρετικό ειδικά εαν είναι εντός 1-3 ώρες απόσταση.

Απο κει και πέρα η ύπαρξη ενος εξοχικού δεν σημαίνει ότι δεν πάμε πουθενά αλλού διακοπές ... Καμία σχέση.Λάθος προσέγγιση και κριτήριο κατα την άποψη μου.

Πάμε Σ/Κ ,αργίες , καθαρά Δευτέρα κλπ κάποιο χρόνο το καλοκαίρι ,,,περισσότερο δηλαδή το χρόνο μέχρι να πας διακοπές κάπου.Και εαν τύχει κάτι και δεν μπορείς να πας 20 μέρες σε ξενοδοχείο , έχεις standard μέρος για διακοπές.

Ποτέ δεν κατάλαβα όταν ακούω κάποιους να λένε'' καλύτερα με τα χρήματα να πηγαίνω σε ξενοδοχεία διακοπές σε διαφορετικά μέρη''. Μα δεν πάς.....πάς μια φορά το χρόνο 15-20 μέρες , τις άλλες μέρες που θα μπορούσες να κάνεις κάτι κάθεσαι σπίτι σου ή πηγαίνω- έρχεσαι σε παραλίες μέσα στην κίνηση !!

 

Επίσης με τα παιδιά είναι όμορφο να μπορείς πάντα να έχεις κάπου να πάς ότι και να γίνει σε διάφορες φάσεις.

 

Κριτήριο για μένα είναι καθαρά το οικονομικό, αν μπορείς το κάνεις, δεν μπορείς δεν το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ χαίρομαι που οι απόψεις μας συγκλίνουν!

 

Το σπίτι είναι σε κοντινή απόσταση 30' γιατί κι εμείς είμαστε της ίδιας γνώμης, ότι για να κάνει απόσβεση πρέπει να είναι κοντά να μπορείς να πηγαίνεις, να το ευχαριστιέσαι και πιθανόν να μείνεις και μόνιμα κάποτε.

Πραγματικά τα έξοδά του το χρόνο είναι 2-3 τριήμερα και πραγματικά υπάρχουν φοβερές ευκαιρίες τώρα.

 

Αυτό που με απασχολεί είναι μήπως το βαρεθείς κάποτε και αρχίσεις τελικά και ταξιδεύεις και έχεις διπλά και τρίδιπλα έξοδα??

Εσείς πηγαίνετε και τον Αυγουστο εκεί? Σας αρέσει? Ή μήπως πάτε κανονικές διακοπές και μόνο Σ/Κ το χρησιμοποιείται?? Γιατί για να κάνει απόσβεση πρέπει για μερικά χρόνια να μην πάει κανείς πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Eμεις παμε Σαβατοκυριακα, παμε απο τωρα και το καλοκαιρι ακομα και καθημερινες μετα τη δουλεια κι απο κει την αλλη μερα το πρωι στη δουλεια..Παμε και τον Αυγουστο που ειναι η εποχη που μου αρεσει λιγοτερο γιατι γεμιζει κοσμο...:P

Aν καποια στιγμη θες να πας και καπου αλλου κι εφοσον μπορεις οικονομικα δεν σε δεσμευει κανεις,..αλλα ακομα κι οταν δεν θα εχεις και δεν θα μπορουσες να πας καπου διακοπες μπορεις να πας εκει..Ειδικα στο μισαωρο θα το ευχαριστηθειτε...εγω μολις κοντευω να φτασω και βλεπω τη θαλασσα ειναι σαν να κανει reset ο οργανισμος μου..οσο κουραστικη μερα και να εχω πραγματικα με ξεκουραζει...

 

Ποτέ δεν κατάλαβα όταν ακούω κάποιους να λένε'' καλύτερα με τα χρήματα να πηγαίνω σε ξενοδοχεία διακοπές σε διαφορετικά μέρη''. Μα δεν πάς.....πάς μια φορά το χρόνο 15-20 μέρες , τις άλλες μέρες που θα μπορούσες να κάνεις κάτι κάθεσαι σπίτι σου ή πηγαίνω- έρχεσαι σε παραλίες μέσα στην κίνηση !!

 

.

 

Εχεις δικιο..εγω που το ελεγα τουλαχιστον νομιζω ηταν καταλοιπο που για καποια χρονια οι δικοι μου ειχαν τη φαεινη εμπνευση να εχουν εξοχικο στη καταπληκτικη αποσταση των 7 ωρων τοτε σε ενα βουνο κι ακουγα εξοχικο και γυρναγε το ματι μου...ειδικα για Σαβατοκυριακα ηταν τραγικο....ευτυχως δεν τους κρατησε πολυ...

τωρα πραγματικα δεν θα το αλλαζα με τιποτα...ανετα εμενα και μονιμα σε σποσταση 30 λεπτων ...

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι όμορφο πράγμα το εξοχικό, όντως. Εμείς πηγαίνουμε (όσο το επιτρέπουν οι δουλειές) και μόνοι μας, και με φίλους. Αν μάλιστα βρίσκεται κ στον τόπο καταγωγής, έχει και συναισθηματική αξία. Απλώς στη δική μου περίπτωση έχω κι από τη μεριά της δικής μου οικογένειας (σχετικά μακριά) και από την πλευρά του άντρα μου (πιο κοντά).

Προς το παρόν τα πάγια έξοδά τους τα καλύπτουν οι γονείς μας, καθώς πηγαίνουν και οι ίδιοι εκεί. Όμως, πραγματικά, με τα σημερινά δεδομένα είναι πάρα πολύ δύσκολο να συντηρηθεί ένα ακίνητο, ειδικά αν δεν κατοικείται συνέχεια. Εμάς μας έχει γονατίσει ο ΕΝΦΙΑ, κυριολεκτικά. Οι γονείς μας είχαν εκείνη τη νοοτροπία να επενδύσουν ΟΛΗ τους την περιουσία, όλα τα χρήματα και το μόχθο τους σε ακίνητα, τα οποία έχουμε φορτωθεί εμείς, χωρίς να θέλουμε. Δεν τίθεται θέμα αχαριστίας, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούμε να τα συντηρούμε αποκλειστικά μόνοι μας στο μέλλον, έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Eμεις παμε Σαβατοκυριακα, παμε απο τωρα και το καλοκαιρι ακομα και καθημερινες μετα τη δουλεια κι απο κει την αλλη μερα το πρωι στη δουλεια..Παμε και τον Αυγουστο που ειναι η εποχη που μου αρεσει λιγοτερο γιατι γεμιζει κοσμο...:P

 

..Ειδικα στο μισαωρο θα το ευχαριστηθειτε...εγω μολις κοντευω να φτασω και βλεπω τη θαλασσα ειναι σαν να κανει reset ο οργανισμος μου..οσο κουραστικη μερα και να εχω πραγματικα με ξεκουραζει...

 

τωρα πραγματικα δεν θα το αλλαζα με τιποτα...ανετα εμενα και μονιμα σε σποσταση 30 λεπτων ...

 

Το ίδιο νιώθω κι εγώ! Μόλις κοντεύουμε να φτάσουμε και αρχίζουν τα δέντρα και η θάλασσα..... νομίζω ότι έχω αφήσει πίσω τα πάντα και βρίσκομαι στον παράδεισο. Είναι η κούραση που έχουμε, τα προβλήματα και οι έννοιες ..... όλα αυτά όμως με ένα σπίτι κοντά (το κυριώτερο) φεύγουν γρήγορα και νομίζω ότι βοηθάει στην υγεία, πέρα από την ψυχολογία φυσικά.

 

Γιαυτό ρωτάω κι εσάς.... για να είμαι σίγουρη ότι δεν κάνω κάτι λάθος, λαμβανομένης υπόψιν της δύσκολης εποχής.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν οι γονεις μου περιπου 40 λεπτα απο εκει που ειναι η μονιμη κατοικια μου και πραγματικα τους ευγνωμονω για αυτο. Ειδικα τωρα σε αυτες τις δυσκολες εποχες.. Ενα παιδι που του χρονου θα δωσει πανελληνιες με οτι οικονομικο συνεπαγεται και ενα αλλο παιδι που χρειαζεται βοηθεια στο σπιτι, συν οτι δεν εργαζομαι εγω συν ολα τα υπολοιπα πραγματικα δεν θα μπορουσαμε να κανουμε διακοπες πουθενα μα πουθενα αλλου ομως. Οκ η θαλασσα μπορει να μην ειναι η υπεροχη θαλασσα των νησιων μπορει να μην εχει τα στενα σοκακια αλλα ειναι ενα υπεροχο σπιτι με θεα θαλασσα που οι γονεις μου εβαλαν ολη την καλλιτεχνια τους και πραγματικα το εχουν κανει ενα σπιτακι υπεροχο. Το κακο ειναι οτι θα πρεπει να μαγειρευω ( ;) ) και να συμμαζευω, κατι που δεν το κανουμε οταν παμε διακοπες σε ξενοδοχειο, αλλα πραγμαμτικα ειμαι ευγνωμων που υπαρχει. Εαν υπαρχει η δυνατοτητα για εξοχικο θα σου ελεγα να το σκεφτεις πολυ πολυ σοβαρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ μόνο καλά λόγια έχω να πω.

Είναι δύσκολες εποχές, ναι, αλλά τα λεφτά στην τράπεζα δεν συμφέρουν (ούτε είμαστε και σίγουροι ότι είναι ασφαλή).

Δεν θα ξαναχρειαστεί ποτέ ούτε εσείς ούτε τα παιδιά σας να ανησυχήσετε μήπως δεν έχετε λεφτά για διακοπές. Θα μπορείτε να πηγαίνετε περισσότερες μέρες από ο,τι στα ξενοδοχεία και το σπίτι θα μένει πάντα σαν περιουσιακό στοιχείο.

Και όπως είπε και η Χαρά Μαρία, αν ζοριστείς μπορείς πάντα να το νοικιάσεις (βλ.λ. airbnb).

Είναι μεγάλη ψυχοθεραπεία, σου αλλάζει τελείως τη διάθεση και σου δίνει παρηγοριά τις δύσκολες μέρες του χειμώνα!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αν το εξοχικό σου βρίσκεται σε ένα μέρος που αγαπάς και είναι κοντά δεν το μετανιώνεις. Αν είναι μακρυά .... σε κανένα νησί ... στεναχωριέσαι που δεν μπορείς να το επισκεύτεσαι όσο θα ήθελες

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί οι παράγοντες για την απάντηση :

 

1) Αν είναι κοντά. Αν είναι μακρύτερα από 1 ώρα απόσταση, βράστα....

 

2) Πόσο συχνά μπορούν να συμπέφτουν οι άδειες (του καλοκαιριού) και των 2 συζύγων. Εάν η σύζυγος δεν εργάζεται, τότε είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα (για τις άδειες, όχι για το οικονομικό, εννοείται).

 

3) Πόσο συχνά φεύγει η οικογένεια για διακοπές. Εμείς διακοπές πάμε α) κάθε καλοκαίρι και β) μία φορά στα 2 χρόνια ένα τριήμερο (είτε χειμωνιάτικο είτε καλοκαιρινό).

 

3) Πόσο μεγάλο είναι - Αν είναι μικρό οκ. Αν είναι μεγάλο και, ας πούμε στο τριήμερο, η μία μέρα ξοδεύεται για το καθάρισμα, τότε, να λείπει......

 

4) στον παράγοντα 1, πρέπει να συνυπολογιστεί και πόσοι καλεσμένοι - ακάλεστοι μπορούν να έρχονται είτε για μονήμερη και ημιδιατροφή είτε για παραμονή και all inclusive.

 

Αυτά από εμένα.

 

Και υπʼ όψιν, μου έλεγε κάποτε κάποιος και το λέω και το ξαναλέω : «Το καλύτερο εξοχικό είναι το εξοχικό του φίλου σου» και συμπληρώνω κι εγώ «ή του συγγενούς σου».:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί οι παράγοντες για την απάντηση :

 

1) Αν είναι κοντά. Αν είναι μακρύτερα από 1 ώρα απόσταση, βράστα....

 

2) Πόσο συχνά μπορούν να συμπέφτουν οι άδειες (του καλοκαιριού) και των 2 συζύγων. Εάν η σύζυγος δεν εργάζεται, τότε είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα (για τις άδειες, όχι για το οικονομικό, εννοείται).

 

3) Πόσο συχνά φεύγει η οικογένεια για διακοπές. Εμείς διακοπές πάμε α) κάθε καλοκαίρι και β) μία φορά στα 2 χρόνια ένα τριήμερο (είτε χειμωνιάτικο είτε καλοκαιρινό).

 

3) Πόσο μεγάλο είναι - Αν είναι μικρό οκ. Αν είναι μεγάλο και, ας πούμε στο τριήμερο, η μία μέρα ξοδεύεται για το καθάρισμα, τότε, να λείπει......

 

4) στον παράγοντα 1, πρέπει να συνυπολογιστεί και πόσοι καλεσμένοι - ακάλεστοι μπορούν να έρχονται είτε για μονήμερη και ημιδιατροφή είτε για παραμονή και all inclusive.

 

Αυτά από εμένα.

 

Και υπΚΌ όψιν, μου έλεγε κάποτε κάποιος και το λέω και το ξαναλέω : «Το καλύτερο εξοχικό είναι το εξοχικό του φίλου σου» και συμπληρώνω κι εγώ «ή του συγγενούς σου».:mrgreen:

 

 

Xαχαχαχαχα Ωραίες συμβουλές.... ειδικά η 4η :P

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ευτυχως δεν εχουμε τετοια θεματα.. με φιλους εννοω ;) ... Βεβαια εξαρταται και απο τους φιλους. Εαν ερχονται και η φιλη μου απλα απλωνει την κορμαρα της αφηνωντας τα παιδια της να αφηνιωσουν, ζητωντας τα παντα στο χερι, ευχαριστ αλλα δεν θα παρω. Εαν ομως ειναι φιλοι που περναμε καλα και μοιραζομαστε τα παντα ειναι καλοδεχουμενοι. Και οταν λεω τα παντα δεν εννοω να πανε σουπερμαρκετ και να ψωνισουν, αλλα να μην με θεωρουν υπηρετρια τους, γιατι κι εγω διακοπες θελω να κανω.

Το εξοχικο μεγαλο ή μικρο παντα εχει την κουραση του και θελει την συντηρηση του. Πολλα ΣΚ εχουμε πεταχτει καθως και ενα τριημερο - τετραημερο το ΠΑσχα ή οποτε πεσει αργια πριν ή μετα το ΣΚ.

Προσωπικα προτιμω εναν μηνα στο εξοχικο παρα 3 μερες σε εναν νησι ή καπου αλλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τη δική μου περίπτωση, θα απάνταγα , όχι.

 

Πρώτον , γιατί είμαι ο τύπος I want to travel the whole world και όσο να ΄ναι ένα εξοχικό θα στεκόταν εμπόδιο στα σχέδιά μου.

 

Μετά, θεωρώ ότι θα πρόσθετα μια σκοτούρα στο κεφάλι μου. Ένα εξοχικό χρειάζεται φροντίδα με ό,τι αυτό συνεπάγεται, από το να φροντίζεις τον κήπο, μέχρι να αλλάξεις μια λάμπα γιατί χάλασε και εγώ θα ήθελα να απλοποιήσω τη ζωή μου .

 

Επιπλέον, επειδή δεν έχω τη χαρά να κάνω ένα τρίμηνο διακοπές , όπως οι εκπαιδευτικοί ας πούμε, δεν θέλω αυτές τις δύο-τρεις βδομάδες που πάω διακοπές να έχω στο μυαλό μου σκουπίσματα καθαρίσματα κλπ. Προτιμώ τα ξενοδοχεία με τις πολλές παροχές που δεν χρειάζεται να κουνήσεις δακτυλάκι. Αν το καλοσκεφτείς , μπορεί να σου έρχεται η μια ή η άλλη , αν αναλογιστείς τα έξοδα που έχει κανείς για να συντηρήσει ένα εξοχικό.

 

Δεν κρύβω ,βέβαια, ότι κοιτάζω μερικές φορές κάποια σπιτάκια που αγναντεύουν το πέλαγο ή κάποια cabins χωμένα στα δάση και μου κόβεται η ανάσα, αλλά συνέρχομαι και σκέφτομαι ότι δεν ταιριάζουν στον τρόπο ζωής μου και ηρεμώ λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 35, στα 13 οι γονείς μου αποφάσισαν να χτίσουν σπίτι σε ένα παραθαλάσσιο μέρος 1,5 ώρα έξω από το σπίτι μας στην Αθήνα. Αρχικά, εγώ κ η αδερφή μου απογοητευτήκαμε γιατί είχαμε συνηθίσει διακοπές μεγάλης διάρκειας σε νησιά το Καλοκαίρι, αλλού τα Χριστούγεννα κ αλλού το Πάσχα...Άλλες εποχές βέβαια τότε...Αν με ρωτήσεις τώρα τι γνώμη έχω, θα σου έλεγα ότι αυτή η επένδυση των γονιών μου είναι από τις καλύτερες που έχουν κάνει! Διακοπές διαρκείας τα Καλοκαίρια, άπειρα Σ/Κ, τριημεράκια αργίας, θάλασσα, ύπαιθρος, καθαρός αέρας, νεανικά καλοκαιρινά φλερτ, ημερήσιες εκδρομές, διασκέδαση κλπ. Πέρυσι δε που ήμουν έγκυος την άραξα εκεί για τα καλά...Φέτος που έχουμε κ το μικρό ανυπομονώ να πάμε για λίγο καθαρό αέρα. Κακά τα ψέμματα, οι εποχές έχουν αλλάξει κ οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουν τη δυνατότητα να πάνε παραπάνω από 4-5 ημέρες διακόπες το Καλοκαίρι, για να μην πω το χρόνο. Με την προυπόθεση λοιπόν ότι το εξοχικό βρίσκεται σε κοντινή απόσταση από τη μόνιμη κατοικία, πιστεύω ότι ναι αξίζει τα λεφτά του να το έχεις γιατί πολύ απλά μπορείς να το χαίρεσαι όλο το χρόνο!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όλα σχετικά είναι. Υπάρχουν στην ουσία προάστια παραθαλάσσια που είναι αρκετά ευχάριστα και τα παιδιά μπορουν να κάνουν παρέες. Υπάρχουν περιοχές που χτίστηκαν άναρχα και που η διαδρομή δεν ειναι χαλάρωση, αλλά, δεν ξέρω, δεν είναι τόσο χαλαρωτικό να διέρχεσαι από αυτές, ειδικά αν μεσοβδόμαδα κινείσαι σε κάπως σουλουπωμένες περιοχές τέλος πάντων. Επισης μπορείς να τα νοικιάσεις, να έχεις ένα κάποιο εισόδημα, αν και θέλει και για αυτό ένα κάποιο τρέξιμο.

 

Τώρα με την κρίση είναι δύσκολο να εκτιμήσεις την τάση να αναβαθμιστεί ή το αντίθετο μια περιοχή. Περιοχές πάντως της Αττικής κυρίως, που πριν 20-30 χρόνια ήταν όχι μεγάλης αξίας, έχουν αναβαθμιστεί αρκετά τα τελευταία χρόνια.

 

Άλλες περιοχές, πχ Κορινθία, όχι και τόσο. H Πελοπόννησος έχει ωραίες περιοχές, αλλά αν μιλάμε κάτι κοντινο για ΣΚ, η διαδρομή είναι όλο μπετό και εργοστάσια. Θα μου πεις, είναι σημαντικό τόσο πολύ; Ε, εξαρτάται. Υπάρχει βέβαια και η παλιά Εθνική.

 

Εμείς δεν έχουμε τα κουράγια να κρατάμε δεύτερο σπίτι, αλλά έχουμε προς το παρόν κάτι σαν εξοχικό από τους γονείς μας που το κρατάνε προς το παρόν εκείνοι. Δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον.

 

Πάντως δεν έχω βαρεθεί το λεκανοπέδιο και φαντάζομαι ότι αν κανείς λογαριάσει για τα ΣΚ βενζίνες, διόδια, ρεύμα, συντήρηση, δηλαδή όλα εκτός της αγοράς, πάλι μπορεί με αντίστοιχα χρήματα να κινειται με εκδρομές στο λεκανοπέδιο, δηλαδή να τα δίνει σε ξαπλώστρες, φαγητά κτλ, αν και δεν είναι το ίδιο πράγμα βέβαια. Αλλιώς είναι βέβαια να έχεις ένα στέκι, χαλαρώνεις διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από το θέμα εξοχικό δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία.Πριν από λίγα χρόνια είχαμε νοικιάσει ένα εξοχικό παραθαλάσσιο 50 λεπτά έξω από την Αθήνα με την προοπτική να πηγαίνουμε τα Σαββατοκύριακα τις αργίες και το καλοκαίρι.Στην πορεία ανακαλύψαμε ότι μόνο ξεκούραση δεν μας προσέφερε!Καθε Σάββατο που πηγαίναμε έπρεπε να καθαρίζω το σπίτι να ψωνίζω τρόφιμα και να μαγειρεύω.Τις Κυριακές πριν την αναχώρηση έπρεπε να ξανά μαζεύω το σπίτι για να είναι έτοιμο για την επόμενη εβδομάδα.Επισης η βενζίνη και τα διόδια ήταν αρκετά μεγάλη επιβάρυνση συν του ότι είχαμε και συχνές επισκέψεις από φίλους και συγγενείς λόγω του ότι ήταν κοντά και το έβρισκαν ευκαιρία να έρθουν για μπάνιο και μετά φυσικά να φάνε στο σπίτι αφού ηταν και δίπλα στη θάλασσα.Με λίγα λόγια όχι απλά δεν ξεκουράστηκα αλλά συντηρούσα κυριολεκτικά δυο σπίτια.Η μόνη περίοδος που περάσαμε καλά ηταν το καλοκαίρι που κάτσαμε κάποιες μέρες συνεχόμενα που και τότε εννοείται ότι έπρεπε να μαγειρεύω και να καθαρίζω σε καθημερινή βάση.Οταν έλειξε το συμβόλαιο και ξενοικιασαμε το σπίτι αισθανθήκαμε ότι έφυγε από πάνω μας ένα βάρος...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το εξοχικό εάν μπορείς να αντεπεξέλθεις οικονομικά.Δε μιλάω καν για να γίνει αγορά τώρα, αλλά λέμε αν το έχεις από παλιά να μπορείς να το συντηρείς δηλαδή λογαριασμούς, ένφια, φόρους.

Στη προκειμένη φάση χαίρομαι που δεν έχω και άλλο σπίτι να συντηρώ γιατί μάλλον θα το έχανα....

 

Εάν όμως μια οικογένεια μπορεί να το συντηρήσει νομίζω ότι δίνει πολλές διεξόδους στην καθημερινότητα. Ξέρω γνωστούς που έχουν το εξοχικό κοντά σχετικά στην Αθήνα και το καλοκαίρι που τα παιδιά σταματάνε το σχολείο, παίρνουν την άδεια έτσι ώστε να μένουν αρκετό καιρό στο εξοχικό και ο ένας από τους δύο να πηγαινοέρχεται στη δουλειά.

 

Σας διαβάζω όμως βρε κορίτσια και αναρωτιέμαι...που είναι αυτά τα εξοχικά που λέτε που είναι 30-50 λεπτά από την Αθήνα και έχει καλή θάλασσα; Γιατί για να βρεις καλή θάλασσα από την Αθήνα τουλάχιστον 1 και 30 λεπτά πρέπει να κάνεις...

Μια χρονιά ο κουνιάδος μου είχε νοικιάσει χρονικής ένα διαμέρισμα προς τον Ωρωπό (δε θυμάμαι που ακριβώς) και μας κάλεσαν για ένα Σκ. Έπαθα σοκ με τη θάλασσα, μπήκα και βγήκα στο λεπτό. Θάλασσα δεν την έλεγες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από το θέμα εξοχικό δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία.Πριν από λίγα χρόνια είχαμε νοικιάσει ένα εξοχικό παραθαλάσσιο 50 λεπτά έξω από την Αθήνα με την προοπτική να πηγαίνουμε τα Σαββατοκύριακα τις αργίες και το καλοκαίρι.Στην πορεία ανακαλύψαμε ότι μόνο ξεκούραση δεν μας προσέφερε!Καθε Σάββατο που πηγαίναμε έπρεπε να καθαρίζω το σπίτι να ψωνίζω τρόφιμα και να μαγειρεύω.Τις Κυριακές πριν την αναχώρηση έπρεπε να ξανά μαζεύω το σπίτι για να είναι έτοιμο για την επόμενη εβδομάδα.Επισης η βενζίνη και τα διόδια ήταν αρκετά μεγάλη επιβάρυνση συν του ότι είχαμε και συχνές επισκέψεις από φίλους και συγγενείς λόγω του ότι ήταν κοντά και το έβρισκαν ευκαιρία να έρθουν για μπάνιο και μετά φυσικά να φάνε στο σπίτι αφού ηταν και δίπλα στη θάλασσα.Με λίγα λόγια όχι απλά δεν ξεκουράστηκα αλλά συντηρούσα κυριολεκτικά δυο σπίτια.Η μόνη περίοδος που περάσαμε καλά ηταν το καλοκαίρι που κάτσαμε κάποιες μέρες συνεχόμενα που και τότε εννοείται ότι έπρεπε να μαγειρεύω και να καθαρίζω σε καθημερινή βάση.Οταν έλειξε το συμβόλαιο και ξενοικιασαμε το σπίτι αισθανθήκαμε ότι έφυγε από πάνω μας ένα βάρος...

 

Σε καταλαβαίνω απολύτως....

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το εξοχικό εάν μπορείς να αντεπεξέλθεις οικονομικά.Δε μιλάω καν για να γίνει αγορά τώρα, αλλά λέμε αν το έχεις από παλιά να μπορείς να το συντηρείς δηλαδή λογαριασμούς, ένφια, φόρους.

Στη προκειμένη φάση χαίρομαι που δεν έχω και άλλο σπίτι να συντηρώ γιατί μάλλον θα το έχανα....

 

Εάν όμως μια οικογένεια μπορεί να το συντηρήσει νομίζω ότι δίνει πολλές διεξόδους στην καθημερινότητα. Ξέρω γνωστούς που έχουν το εξοχικό κοντά σχετικά στην Αθήνα και το καλοκαίρι που τα παιδιά σταματάνε το σχολείο, παίρνουν την άδεια έτσι ώστε να μένουν αρκετό καιρό στο εξοχικό και ο ένας από τους δύο να πηγαινοέρχεται στη δουλειά.

 

Σας διαβάζω όμως βρε κορίτσια και αναρωτιέμαι...που είναι αυτά τα εξοχικά που λέτε που είναι 30-50 λεπτά από την Αθήνα και έχει καλή θάλασσα; Γιατί για να βρεις καλή θάλασσα από την Αθήνα τουλάχιστον 1 και 30 λεπτά πρέπει να κάνεις...

Μια χρονιά ο κουνιάδος μου είχε νοικιάσει χρονικής ένα διαμέρισμα προς τον Ωρωπό (δε θυμάμαι που ακριβώς) και μας κάλεσαν για ένα Σκ. Έπαθα σοκ με τη θάλασσα, μπήκα και βγήκα στο λεπτό. Θάλασσα δεν την έλεγες!

προς το Σούνιο, η θάλασσα είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

το εξοχικό, πάντως, δεν το θέλεις μόνο για τα μπάνια στη θάλασσα.

φανταστείτε τα Σ/Κ το Χειμώνα, που έχει καλό καιρό, να μπορείτε να πηγαίνετε μια βόλτα στην εξοχή, δίπλα στη θάλασσα. το Πάσχα να μπορείτε να ξεφεύγετε για λίγες μέρες.

κι όλα αυτά, χωρίς ταλαιπωρία με την κίνηση στους δρόμους, χωρίς διόδια και πολλές βενζίνες, χωρίς άγχος να κλείσεις εισιτήρια ή να ψάχνεις για δωμάτια.

 

προσωπικά, έχουμε 2 σπίτια που μπορούμε να πηγαίνουμε για διακοπές (ένα λίγο έξω από τα Χανιά κι ένα κοντά στο Καρπενήσι). απλά, εκεί πηγαίνουμε καλοκαίρι ή Πάσχα, Χριστούγεννα. δε συμφέρει να πας για Σ/Κ ή τριήμερο (πολλά τα έξοδα και η ταλαιπωρία). ζηλεύω τα σπιτάκια που βλέπω εντός Αττικής, σε Σούνιο, Μαραθώνα κλπ που συνδυάζουν την κοντινή απόσταση με την εξοχή και τη θάλασσα (κι ας μην είναι η θάλασσα της Κρήτης).

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, εγώ συμφωνώ, ωραίο το εξοχικό, αλλά όταν έρθει η ώρα της συντήρησης (οικονομικής και πρακτικής), τι γίνεται ?

 

Εμείς έχουμε 2 εξοχικά που μπορούμε να πηγαίνουμε, ένα μακρυά κ ένα κοντά, και τα δύο είναι των γονιών μου, αλλά πραγματικά εάν δεν ήταν οι γονείς μου και να τα συντηρούν με προσωπική εργασία και να τα πληρώνουν, νομίζω ότι στις ημέρες μας, θα ήταν ακατόρθωτο να μπορούμε να συντηρήσουμε έστω το ένα. Εδώ ζοριζόμαστε για το σπίτι που μένουμε.....

 

Και όπως είπα πιο πάνω, αν εξαιρέσεις τις καλοκαιρινές διακοπές, δεν πάμε και τόσο συχνά εκδρομές (άσχετα με το πόσο πολύ μου αρέσουν κ σε εμένα και στον σύζυγο). Τα ΣΚ κάνω/κάνουμε τις δουλειές που δεν μπορούν να γίνουν τις καθημερινές, κ αν τύχει κανένα τριήμερο, τότε μπορεί, ας πούμε, να πάμε κάπου μακρυά να φάμε ή να βρεθούμε με φίλους κ τα παιδιά τους και να περάσουμε όλη την ημέρα μαζί έξω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...