Recommended Posts

καλησπερα και καλη επιτυχια σε ολες μας!! Εγω δεν παιρνω καποιες βιταμινες απλα ηθελα να πω κατι που μου ειπε ο γιατρος μου. Με εβαλε να κανω εξεταση μιας βιταμινης (θα σας γελασω για το ονομα της) που μου βγηκε παρα πολυ χαμηλη και μου ειπε οτι ειναι η βιταμινη που παιζει σημαντικο ρολο στις πιθανοτητες συλληψης και τα νουμερα της ανεβαινουν με την εκθεση στο φως του ηλιου εστω και αν μπαινι το φως στο σπιτι δηλαδη ανεβαινει. Τωρα με ενοχλει το γεγονος οτι ολο το καλοκαιρι εβγαινα εξω αργα μετα τη δυση του ηλιου και επειδη εχω θεμα με πονοκεφαλους απο το φως, ειχα συνεχεια κλειστα τα παραθυρα:(

κι εμενα την βρήκε σούπερ χαμηλά και πρότεινε σαρδέλες σολομό τόνο αβγά ήλιο καθώς και συμπλήρωμα βιταμίνης D. Βρήκε και λίγο τσιμπημένο το ζάχαρο συνέπεια του αδενώματος στην υποφυση (κατι παιζει εκεί με τον μεταβολισμό της ινσουλίνης) και @#$% μέσα πολυχρόνη που δεν γίναμε ευζώνοι

Διαφημίσεις

καλησπερα και καλη επιτυχια σε ολες μας!! Εγω δεν παιρνω καποιες βιταμινες απλα ηθελα να πω κατι που μου ειπε ο γιατρος μου. Με εβαλε να κανω εξεταση μιας βιταμινης (θα σας γελασω για το ονομα της) που μου βγηκε παρα πολυ χαμηλη και μου ειπε οτι ειναι η βιταμινη που παιζει σημαντικο ρολο στις πιθανοτητες συλληψης και τα νουμερα της ανεβαινουν με την εκθεση στο φως του ηλιου εστω και αν μπαινι το φως στο σπιτι δηλαδη ανεβαινει. Τωρα με ενοχλει το γεγονος οτι ολο το καλοκαιρι εβγαινα εξω αργα μετα τη δυση του ηλιου και επειδη εχω θεμα με πονοκεφαλους απο το φως, ειχα συνεχεια κλειστα τα παραθυρα:(

αχ ανεπάρκεια και εγώ στην D και μου συστήθηκε συμπλήρωμα και με μεγάλη συγκέντρωση κιόλας ώστε σε δύο μήνες να έχει αποκατασταθεί που θα προχωρήσω σε εξωσωματική!

εύχομαι να είσαι ήδη έγκυος και τζάμπα να το συζητάμε! :D

σε κάθε περίπτωση ρώτησε το γιατρό τι προτείνει μιας και έρχεται και χειμώνας!

Κράτα το

Κράτα το

Κράτα το

ευχαριστω για τη θετικη σκεψη! Θα δειξει αν και αργει λιγακι η εξεταση αλλα που θα παει θα περασουν οι μερες... 7 Νοεμβριου θα ξερω! Τουλαχιστον αυτη τη φορα εκανα προσπαθεια με -οπως εδειξαν ολα- ιδανικες προυποθεσεις. Ο γιατρος ειναι πολυ αισιοδοξος, εγω παλι ομως οχι :roll: Ειχα μια αποτυχια το Μαρτιο που με εριξε στα ταρταρα. Ενω ειχα πει οτι θα εμπαινα να ανακοινωσω το αποτελεσμα ειτε θετικο ειτε αρνητικο, εκανα 4 μηνες να ξαναμπω! Τουλαχιστον, παρηγορουμαι λιγο για εκεινη τη φορα, ακουγοντας το γιατρο μου που μου ειπε οτι οι πιθανοτητες ηταν λιγοτερες απο το 1 πεμπτο απο τις τωρινες. Βεβαια τωρα υπαρχει το αλλο ενδεχομενο που προσπαθω να μην το σκεφτομαι. Αυξημενη πιθανοτητα επικινδυνης πολυδιμης μιας και ειχα 7 ωαρια ετοιμα εκεινη την ημερα. Μου ειχε δωσει φαρμακα που επρεπε να αποτρεψουν τα μικροτερα απο το να παρουν τελικο μεγεθος ομως παρ'ολα αυτα πηραν. Τελος παντων! Μην το γκαντεμιαζω απο τωρα. Θα δουμε!:cool:

mfN3p2.png

Lxonp2.png

είναι εξίσου καλές αυτές που γράφεις! καμιά φορά είναι και θέμα γιατρού, marketing και πλασαρίσματος ενός προιόντος στην αγορά το τι θα σου προταθεί! από ότι βλέπω στο σάιτ τους τα novofertil στηρίζονται και αυτά σε μελέτες (http://novofertil.com/researches/ ) που έχει διεξάγει η εταιρία παραγωγής όπως και τα Profertil δεν είναι δηλαδή τυχαία συμπληρώματα που υπόσχονται χωρίς να κάνουν! θα σου απαντήσουν και άλλα κορίτσια που τα χρησιμοποιούν οι σύζυγοι για να ενημερωθείς καλύτερα!

Σ ευχαριστώ για την απάντηση!! Το θέμα είναι ότι ενω τις profertil τις βρίσκω 90 ευρω για τρεις μήνες. Οι novofertil κάνουν 90 για ένα μήνα!!! Και μόνο από μία εταιρεία κυκλοφορούν! Γι αυτό σκέφτομαι αν είναι πάνω κάτω ίδιες να μη δώσω κ τόσα λεφτά μόνο κ μόνο για θέμα marketing!

καλησπερα σας θελω να γινω ξανα μαμα....εχω ενα κοριτσακι 4 χρονο. 

ο γιατρος μου συστισε τες βιταμινες pregnacare before conception.
    τες επαιρνε καποια απο εσας? ειδατε διοφορα? μετα απο ποσο καιρο?
    σας εδωσε και κατι αλλο? 

Εγω τις επαιρνα πριν μεινω εγκυος.Μετα απο 1 μηνα που τις επαιρνα και στις πρωτη προσπαθεια εμεινα εγκυος.Ιδανικα τις παιρνεις κανα 3μηνο .

7 ώρες πρίν, niki15 είπε:

καλησπερα σας θελω να γινω ξανα μαμα....εχω ενα κοριτσακι 4 χρονο. 

ο γιατρος μου συστισε τες βιταμινες pregnacare before conception.
    τες επαιρνε καποια απο εσας? ειδατε διοφορα? μετα απο ποσο καιρο?
    σας εδωσε και κατι αλλο? 

On 31/5/2020 at 1:25 ΠΜ, ninika84 είπε:

Εγω τις επαιρνα πριν μεινω εγκυος.Μετα απο 1 μηνα που τις επαιρνα και στις πρωτη προσπαθεια εμεινα εγκυος.Ιδανικα τις παιρνεις κανα 3μηνο .

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πειτε αν είχατε παρενέργειες από τις βιταμίνες! Σας ευχαριστώ πολύ 

18 ώρες πρίν, Elenigabri είπε:

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πειτε αν είχατε παρενέργειες από τις βιταμίνες! Σας ευχαριστώ πολύ 

Καμια παρενεργεια δεν ειχα.Μην ανησυχεις.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Maline,
        Γεια σας και καλως σας βρήκα. 

Είμαι 32 και ο σύζυγος σχεδόν 38. Είμαστε στη διαδικασία απόκτησης παιδιού και κάναμε όλες τις αναλύσεις που μας ζητήθηκαν. 

Η ΑΜΗ έδειξε χαμηλή γονιμότητα (1,97) και βγήκε λίγο υψηλή η προλακτίνη. Όλες οι άλλες ορμόνες (FSH, LH, TSH, T4, T3 και CA125) είναι εντός φυσιολογικών ορίων και η σαλπιγγογραφία ήταν επίσης καλή.

Ο σύζυγος έχει πρόβλημα με την μορφολογία του σπέρματος, μόλις 1% φυσιολογικά και ο κατακερματισμός έδειξε 19% (οριακά καλό). 

Δεν ξέρω αν πρέπει να βιαστούμε με την εξωσωματική και αν γενικότερα ενδείκνυται για την περίπτωσή μας. 

Αντιμετωπίσατε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι, πόσο εύκολα μείνατε έγκυες; 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

{Εξετάσεις 1,97 ΑΜΗ, σπέρμα 1% φυσιολογικό,19% κατακερματισμό. (;)}

• Από dafni12,
        Καλημέρα
        Μια άλλη απορία που έχω είναι πρέπει να δίνουμε βιταμίνη d στα μωρά;  Η παιδιατρός μας πιστεύει πως ναι μέχρι το μωρό να τρώει ένα λίτρο γάλα σε σκόνη. Άλλες παιδίατροι λένε πως δεν χρειάζεται να δίνει κάποιος βιταμίνη d από την στιγμή που δεν θυλάζει. Αρθρα που έχω διαβάσει λένε ότι όλες οι γυναίκες που θυλάζουν πρέπει να  δίνουν βιταμίνη d στο μωρό και τα μωρά που δεν θυλάζουν να παίρνουν βιταμίνη d. Έχω μπερδευτεί καταρχήν το γάλα σε σκόνη που δίνω και άλλα γάλατα σε σκόνη έχουν μέσα βιταμινή d, δε είναι αρκετή; Δευτερόν ποια η λογική να μην βγάζεις το μωρό στον ήλιο ή να το βγάζεις πολύ πρωι με προστασία καπελάκι κτλπ και να δίνεις βιταμίνη d  σε σταγόνες και να μην αφήνεις τη φύση δλδ την παραγωγή βιταμίνης d από την έκθεση στον ήλιο. Ποιες ώρες είναι καλό να βγαίνει το παιδί και με τι προστασία.
        Επίσης αντιλιακό πότε βάζουμε στο μωρό. Υ.Γ. μη μου πείτε να ρωτήσω παιδίατρο γιατί 500 γιατροί 500 γνώμες. Ευχαριστώ εκ των προταίρων για τις απαντήσεις σας.
      • Από Georgina84,
        Γεια σας... Εδω και ενα μηνα διαπιστωσαμε με τον αντρα μου οτι υπαρχει προβλημα αζωοσπερμιας μετα απο 2 σπερμοδιαγραμμα. Ανακαλυψαμε επισης τωρα στα 33 του οτι γεννηθηκε με ενα νεφρο. Επισης υπαρχει κρυψορχια. Η FSH ευτυχως ηταν στα ορια αλλα η τεστοστερονη ηταν λιγο παρακατω απο το οριο και η προλακτινη λιγο πανω. Διαβασα ενα παλαιοτερο φορουμ απο το 2009 και ειδα οτι πολλες κοπελες καταφεραν με εξωσωματικη να αποκτησουν παιδακια.. Ευχομαι και για εμας το ιδιο γιατι αποτι φαινεται ειναι μονοδρομος. Ο αντρας μου επισης τρεμει στην ιδεα της βιοψιας.
        Αν υπαρχουν κ αλλοι/ες με το ιδιο προβλημα κ επιθυμουν να δωσουμε ο ενας στον αλλον κουραγιο και αν καποιοι διαβασουν απο το παλιο φορουμ αυτο εδω ας μας κανουν παρεα
      • Από tink13,
        καλησπερα κοριτσια

εχω επισκεφτεί 5 γιατρους μέχρι τώρα,εχω δείξει ολο το ιστορικο και ολες μου τις εξετασεις .Και οι 5 γιατροι μου είπαν πως δεν έχουμε κατι και ολα ειναι φυσιολογικά. Ανήκετε στην κατηγορία "ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ".
        Πόσο σκληρο ακουγεται αυτο..Αν ειχαμε ενα προβλημα ,θα το ξεραμε και θα προσπαθουσαμε να το λυσουμε..Τωρα?Τι μπορω να κάνω? Πως να βοηθησω τον εαυτο μου και τον αντρα μου? Αλλοι μου ειπαν παρακολουθηση του κυκλου.Το εκανα.Αλλοι σπερματεχυση.Το εκανα. Τιποτα ολα!
        Τωρα μου λενε εξωσωματικη..
        Θα πετυχει ή και αυτο τιποτα?
        Υπαρχουν κοριτσια με αναλογα προβληματα? Βρηκατε λύση?
      • Από oly75,
        Καλησπέρα κορίτσια.Θα ήθελα τη βοήθειά σας.Η εμβρυολόγος σήμερα μου ανέφερε τις βιταμίνες spermotrend για το σύζυγο και για μένα τις fertilmax.Τις γνωρίζετε?Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα μόνο από την εταιρεία τους για αγορά και είναι και λιγάκι ακριβές.Έχουμε δοκιμάσει αρκετές βιταμίνες,τα profertil και τώρα παίρναμε wellman και pregnacare αντίστοιχα.Μου είπαν ότι οι fertilmax είναι πολύ καλές και έχουν και dhea μέσα και η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε επιπλέον και για τις ovamax για την ποιότητα ωαρίων.Τις έχει πάρει καμία κοπέλα και τις αντίστοιχες για το σύζυγο?

αρχή κειμένου διαχείρισης ΕΕΕΓ
        " με αναζήτηση βρήκαμε ότι κάποτε ξεκίνησε κλινική έρευνα με σπόνσορα την εταιρεία που το κατασκευάζει - η οποία τελείωσε το 2011 χωρίς ποτέ να ανακοινωθούν τα αποτελέσματα
         https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00975117
         Παράλληλα προσπαθήσαμε να βρούμε έρευνες που να μαρτυρούν ότι το prunus africana (αφρικάνικο δαμάσκηνο ή κεράσι) που περιέχεται στο σκέυασμα,  με την περιγραφή ότι "μπορεί να βοηθήσει στην γονιμότητα"  χωρίς επιτυχία - δηλαδή δεν βρέθηκε κάποια έρευνα. 
        Στην περίπτωση που υπάρχει νεότερο δεδομένο, ή έγινε κάποια παράλειψη, παρακαλούμε στείλτε μας το ( editor(at)parents.org.gr )  έτσι ώστε να το δημοσιεύσουμε εδώ.  

• Από Blessed,
        Καλημέρα σε όλες και σε όλους! Σήμερα είμαι 32 ετών και έγκυος στον 8ο μήνα. Πριν 2 χρόνια ανακάλυψα καθαρά από τύχη ότι πάσχω από πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια. Τότε δεν ενδιαφερόμουν να κάνω ακόμα παιδί, αν και παντρεμένη. Οι προτεραιότητες σαφώς και άλλαξαν άμεσα. Οι πιθανότητες να "πιάσω" παιδί ήταν ελάχιστες και οι περισσότεροι γυναικολόγοι μου μίλαγαν εξαρχής για δανεικό ωάριο. Υπήρξαν όμως και 2 που μου μίλησαν για την DHEA. Στα 2 αυτά έτη ξαναέμεινα έγκυος (πάντα με χρήση της DHEA) αλλά η κύηση παλινδρόμησε. Αυτή τη φορά όλα δείχνουν καλά και πλησιάζουμε στον τοκετό. Το συμπέρασμα είναι ότι δεν χρειάζεται πανικός, αν έχετε ηψηλή FSH και σας διαγνώσουν ΠΩΑ εξετάστε-εξαντλήστε πρώτα όλα τα ενδεχόμενα φυσικής σύλληψης και αφήστε την επιλογή του δανεικού ωαρίου ή της υιοθεσίας σαν το τελικό σας καταφύγιο!!!