Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Στους εκκλησιαστικούς κόλπους ισχύει ιδιότυπο καθεστώς και όχι νόμοι... Το πρόβλημα δεν αφορά αν οι γονείς έχουν τελέσει πολιτικό γάμο, δεν τους νοιάζει αυτό. Αποκλειστικά με τους νόνους είναι το θέμα, να μην έχουν κάνει πολιτικό γάμο.

Δεν συμβαίνει μόνο στην Αττική αλλά σε πολλές άλλες πόλεις της χώρας. Έχω πάει σε βάπτιση στην Μακεδονία και ο παπάς ρωτούσε τον νονό κατά το μυστήριο αν έχει κάνει πολιτικό γάμο. Μπροστά στον κόσμο... Τι να απαντήσεις εκεί; Ψέματα, δεν έχω κάνει ενώ έχεις κάνει; Η να μαλώσεις; Η να τα αφήσεις όλα στη μέση να πάρεις το παιδί και να φύγεις; Ευτυχώς ο άνθρωπος ήταν ελεύθερος οπότε οκ!

Ψάξου πάντως μήπως κάποια εκκλησία αποτελεί εξαίρεση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όταν θα σου ζητήσουν τα χαρτιά από την εκκλησία(αρκετες μέρες πριν τη βάφτιση),θα πρέπει να πας κ οικογένειακη κατάσταση των νονων.για τους γονείς δ τους νοιάζει,πιθανόν θα μένανε αβάπτιστα τα περισσότερα μωρα

(Αρκεί αν οι νονοί έχουν βγάλει απλά την άδεια γάμου,αν μετά την αφήσουν να λήξει δ ξέρω αν υπάρχει θεμα)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dust pink said:

Στους εκκλησιαστικούς κόλπους ισχύει ιδιότυπο καθεστώς και όχι νόμοι... Το πρόβλημα δεν αφορά αν οι γονείς έχουν τελέσει πολιτικό γάμο, δεν τους νοιάζει αυτό. Αποκλειστικά με τους νόνους είναι το θέμα, να μην έχουν κάνει πολιτικό γάμο.

Δεν συμβαίνει μόνο στην Αττική αλλά σε πολλές άλλες πόλεις της χώρας. Έχω πάει σε βάπτιση στην Μακεδονία και ο παπάς ρωτούσε τον νονό κατά το μυστήριο αν έχει κάνει πολιτικό γάμο. Μπροστά στον κόσμο... Τι να απαντήσεις εκεί; Ψέματα, δεν έχω κάνει ενώ έχεις κάνει; Η να μαλώσεις; Η να τα αφήσεις όλα στη μέση να πάρεις το παιδί και να φύγεις; Ευτυχώς ο άνθρωπος ήταν ελεύθερος οπότε οκ!

Ψάξου πάντως μήπως κάποια εκκλησία αποτελεί εξαίρεση!

Κάτι τέτοια άκου κι εγώ κ λέω να μην το ρισκάρουμε! Σίγουρα κάπου θα υπάρχει μια τέτοια εκκλησία αλλά άντε βρες τη!! Και με 3 παιδιά+δουλειά, δύσκολο να τρέχεις... Γι'αυτό είπα να ρωτήσω εδώ μέσα, μπας κ κάποια έχει βαφτίσει πρόσφατα χωρίς τέτοια δικαιολογητικά!

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς δεν μας επέτρεπαν να γίνουμε νονοί, λόγω πολιτικού γάμου. Ρωτήσαμε σε πολλές εκκλησίες αλλά ο μητροπολίτης εδώ έχει τεράστιο θέμα και δεν επιτρέπει σε κανέναν παπά να τελέσει Βάπτιση με νονους παντρεμένους με πολιτικό γάμο. (Δεν ξέρω τα τυπικά  τους, αν τηρούν νόμους κλπ, αλλά αν ο "επικεφαλής" δεν επιτρέπει κάτι, δύσκολα βρίσκεται κάποιος να τον παρακάμψει). Πραγματικα δεν βρήκαμε καμία λύση πέρα από το να δεχτεί το γιο μας σαν νονο στα χαρτιά (έβαλε και λίγο λάδι).

Κατά τη γνώμη μου απευθυνσου στη μητρόπολη αν δεν ξέρεις κάποιον παπά που μπορεί να σας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κοιτάς διάφορες εκκλησίες απλά να πας στη μητρόπολη της κάθε περιοχής, ίσως διαφέρουν  σε κάποιες. Εσύ είσαι στα νότια προάστια, αν πηγαινες πχ βόρεια, πειραια, κέντρο κλπ ίσως δεν είναι τόσο αυστηρά.. Πχ εδώ στη Λάρισα είναι πιο χαλαρά (βέβαια δεν ξέρω πάλι αν επιτρέπουν νονο με πολιτικό γάμο αλλά κάποια χωρια εδώ κοντά που ανήκουν στην μητρόπολη Βόλου είναι πολύ αυστηρά.. Μπορείς ίσως κ τηλεφωνικά να κάνεις τις ερωτήσεις σου!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Γεια σε όλους!Θέλω να βαφτίσω το παιδάκι των φίλων μου αλλά έχω παντρευτεί με πολιτικό γάμο.Βλεπω απαντήσεις στο φόρουμ ότι είναι θέμα παπά κ ενορίας γιατί λίγο που το έψαξα όντως οι Μητροπόλεις το απαγορεύουν Είμαστε διατεθειμένοι να κανουμε τη βάφτιση οπουδηποτε.Συνεπως όσοι έχουν καταφέρει να γίνουν ανάδοχοι έχοντας πολιτικό γαμο.,παρακαλούνται να δώσουν ονόματα εκκλησιών κ Μητροπόλεις που το επέτρεψαν.Δεν έχουμε θέμα με το μέρος αρκεί να γινει το μυστήριο με εμάς νόνους κ όχι κάποιους άλλους από αγγαρεία.Ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Maximilianos είπε:

Γεια σε όλους!Θέλω να βαφτίσω το παιδάκι των φίλων μου αλλά έχω παντρευτεί με πολιτικό γάμο.Βλεπω απαντήσεις στο φόρουμ ότι είναι θέμα παπά κ ενορίας γιατί λίγο που το έψαξα όντως οι Μητροπόλεις το απαγορεύουν Είμαστε διατεθειμένοι να κανουμε τη βάφτιση οπουδηποτε.Συνεπως όσοι έχουν καταφέρει να γίνουν ανάδοχοι έχοντας πολιτικό γαμο.,παρακαλούνται να δώσουν ονόματα εκκλησιών κ Μητροπόλεις που το επέτρεψαν.Δεν έχουμε θέμα με το μέρος αρκεί να γινει το μυστήριο με εμάς νόνους κ όχι κάποιους άλλους από αγγαρεία.Ευχαριστω πολύ!

Καλημέρα! Φέτος έγινα νονά και βάφτισα την κόρη μου στην Θεσσαλονίκη. Έχω ναό να σας πω! δεν μου ζήτησαν τίποτα άλλο πέρα από ταυτότητα και εμένα όταν βάφτισα και στον νονό μας! Δεν ξέρω αν σας βολεύει βέβαια.. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σας!!! 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται εκκλησίες στην Αθήνα και την Αττική που να τελούν βαπτίσεις όπου οι νονοί είναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο.... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...