Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Τη βαφτιστήρα μου την βάφτισα όταν ήμουν 15 και παρότι ήταν και η μάνα μου στη βάφτιση μαζί εγώ φαίνομαι στα χαρτιά (εγώ πήγα και για τη δήλωση) κι αυτό γιατί η μάνα μου είχε βαφτίσει αγόρι και δεν μπορούσε να βαφτίσει κορίτσι. Δεν τέθηκε θέμα ηλικίας.

Τί είναι πάλι αυτό;;;;;:shock::shock::shock:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υπήρχε μια αντίληψη ότι τα βαπτιστήρια ενός νονού είναι πνευματικά αδέλφια μεταξύ τους, οπότε δεν κάνει στο μέλλον να παντρευτούν. Δεν νομίζω ότι ήταν κανόνας της εκκλησίας αυτό, γιατί ως γνωστον στο παρελθόν οι πολιτικοί βαφτίζαν και 50 παιδιά...Σήμερα δεν εφαρμόζεται σίγουρα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εφαρμόζεται τώρα αλλά εφαρμοζόταν τότε :) Ευτυχώς για τη βαφτιστήρα μου :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον γίνεται βάφτιση... σημαίνει πως ασπαζόμαστε τους κανόνες της εκκλησίας.

 

Όπως είπε και η gavrias, ο νονός είναι ο "πνευματικός πατέρας" του παιδιού. Δηλαδή αυτός που θα το κατηχήσει και θα το καθοδηγήσει για να γίνει "σωστός χριστιανός".

 

Επομένως, ένας νονός που δεν τηρεί τους κανόνες της εκκλησίας, εξ ορισμού είναι ακατάλληλος (σύμφωνα πάντα με τους κανόνες της).

 

Κατά τη γνώμη μου οι ιερείς, οφείλουν να στηρίξουν τα πιστεύω τους και να μην κόβουν και ράβουν κατά βούληση.

 

Αυτό βέβαια θα δυσαρεστεί κάποιους... Αλλά.... δε γίνεται να "παίζουμε ένα παιχνίδι"... χωρίς να σεβόμαστε όλους τους κανόνες του.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την alcyon. Η βάφτιση δεν είναι κοινωνική εκδήλωση αλλά μυστήριο. Εφ' όσον συμμετέχεις, σημαίνει πως ασπάζεσαι όλες τις παραμέτρους του.

 

Το λέω εγώ που επέλεξα νονά για το παιδί μου -όχι επίσημα αλλά ουσιαστικά άθεη. Μακάρι όμως να της μοιάσει και θα γίνει ο καλύτερος Χριστιανός...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα τις απαντήσεις, αλλά πήγαινε σε μια εκκλησία που δεν ξέρουν ούτε τη νονά, ούτε εσένα και απλώς μην το πείτε. Δεν πρόκειται να σας ζητήσουν και ληξιαρχική πράξη γάμου...

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι ότι αν η νονά ήταν τώρα ανύπαντρη και του χρόνου παντρευόταν με πολιτικό τι θα γινόταν? Θα ακυρωνόταν η βάπτιση? Όλο αηδιες λένε...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης το να παντρευτεί κανείς με πολιτικό γάμο, δεν σημαίνει ότι δεν σέβεται τις αρχές του Χριστιανισμού ή δεν ξέρω τι... Άσχετο το ένα με το άλλο.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι ότι αν η νονά ήταν τώρα ανύπαντρη και του χρόνου παντρευόταν με πολιτικό τι θα γινόταν? Θα ακυρωνόταν η βάπτιση? Όλο αηδιες λένε...

 

Υποτίθεται ότι σε αυτές τις περιπτώσεις υπόσχεται η νονά στον ιερέα ότι θα τελέσει θρησκευτικό γάμο όταν έρθει η ώρα.Ναι,καλά...Μήπως θα την ψάχνει μετά την βάφτιση να δει μη και τυχόν του είπε ψέματα και δεν τήρησε την υπόσχεσή της???

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι σε αυτές τις περιπτώσεις υπόσχεται η νονά στον ιερέα ότι θα τελέσει θρησκευτικό γάμο όταν έρθει η ώρα.Ναι,καλά...Μήπως θα την ψάχνει μετά την βάφτιση να δει μη και τυχόν του είπε ψέματα και δεν τήρησε την υπόσχεσή της???

 

Δεν υπόσχεται καλέ τίποτα...το ξέρω γιατί κι νονός του πρώτου μου ήταν ανύπαντρος. Με ρωτήσανε όταν πήγα για τα χαρτιά, είναι παντρεμένος ο νονός? Όχι, τους απάντησα, και τελείωσε εκεί η συζήτηση. Την ώρα του μυστηρίου δεν έγινε η παραμικρή νύξη από οποιονδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον γίνεται βάφτιση... σημαίνει πως ασπαζόμαστε τους κανόνες της εκκλησίας.

 

Όπως είπε και η gavrias, ο νονός είναι ο "πνευματικός πατέρας" του παιδιού. Δηλαδή αυτός που θα το κατηχήσει και θα το καθοδηγήσει για να γίνει "σωστός χριστιανός".

 

Επομένως, ένας νονός που δεν τηρεί τους κανόνες της εκκλησίας, εξ ορισμού είναι ακατάλληλος (σύμφωνα πάντα με τους κανόνες της).

 

Κατά τη γνώμη μου οι ιερείς, οφείλουν να στηρίξουν τα πιστεύω τους και να μην κόβουν και ράβουν κατά βούληση.

 

Αυτό βέβαια θα δυσαρεστεί κάποιους... Αλλά.... δε γίνεται να "παίζουμε ένα παιχνίδι"... χωρίς να σεβόμαστε όλους τους κανόνες του.

 

 

Τώρα... αν κάποιος θέλει, φυσικά και πολύ εύκολα θα βρει "ελαστικούς" ιερείς ή μπορεί επίσης εύκολα να πει ψέματα (όπως είπε και κάποια κοπέλα, δε ζητούν κάποιο παραστατικό "πίστης"). Κι εμένα μου ζήτησαν η νονά να είναι χριστιανή ορθόδοξη (δε ρωτάνε τι είναι οι γονείς... αλλά τι πιστεύει ο "πνευματικός καθοδηγητής").

 

μα συγνώμη είναι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ. Το οτι δεν έκανε θρησκευτικό γάμο δεν σημαίνει οτι δεν βαφτίστηκε κι όλας. το μυστήριο της βάφτισης σε κάνει χριστιανό και όχι του γάμου. Και εγώ με πολιτικό παντρεύτηκα. δηλαδή έκανα λάθος που βάφτησα το παιδί μου χριστιανάκι. Έπρεπε να το βαφτίσω Μουσουλμάνο επειδή οι μουσουλμάνοι παντρεύονται στα δημαρχεία?

Anyway.... στην βάφτιση της κόρης μου δεν ζήτησαν τίποτα απο τον νονό. Κανένα χαρτί αν είναι παντεμένος ή όχι και με τί τρόπο. Ούτε καν στον δικό μου γάμο αναφέρθηκε κανείς. Δηλαδή σε λίγο θα μας πούμε οτι τα εξόγαμα θα είναι και άθεα.......

Link to comment
Share on other sites

viki1, δε μπορείς να είσαι "λίγο" χριστιανός. Ούτε μπορείς να απαιτείς να έχεις μόνο δικαιώματα ως χριστιανός, χωρίς υποχρεώσεις. Το "παιχνίδι" έχει και από τα δύο.

 

Ο Χριστιανός δεν ορίζεται από τη βάφτιση. Η βάφτιση είναι ένα από τα μυστήρια που έχει η θρησκευτική αυτή πίστη.

 

Σύμφωνα με τους κανόνες, ο θεός είναι αυτός που ενώνει ένα ζευγάρι (δια μέσου των αντιπροσώπων του = κληρικοί). Επομένως, ένα ζευγάρι που ενώνεται με πολιτικό γάμο, ΔΕΝ είναι "νόμιμο" (ως προς τη θρησκεία πάντα).

 

Επομένως όσοι έχουν τελέσει πολιτικό γάμο, θέτουν τον εαυτό τους εκτός σώματος της εκκλησίας... κτλ κτλ... Επομένως είναι οξύμωρο να λεει κάποιος πως είναι Χριστιανός, και μπορεί να βαφτίσει ένα παιδί όταν έχει τελέσει πολιτικό γάμο. Πώς θα γίνει πνευματικός κατηχητής αυτός όταν οι πράξεις του αναιρούν την ιδιότητά του;

 

 

Δε θέλω να κάνω κήρυγμα. Αλλά σε απλές και γενικές γραμμές αυτό πρεσβεύει η εκκλησία.

 

 

(Να διευκρινήσω πως δεν τοποθετώ προσωπική άποψη εδώ. Απλά λέω ποιοι είναι οι κανόνες της εκκλησίας.)

 

Και μια προσωπική γνώμη:

Όταν ένας άνθρωπος ακολουθεί ορισμένες αρχές στη ζωή του, δεν είναι αυτομάτως και Χριστιανός. Μπορεί άνετα να είναι μουσουλμάνος, ινδουιστής, κτλ. Μη μπερδεύουμε τον "καλό και ηθικό άνθρωπο" με τον "Χριστιανό".

Ο Χριστιανός οφείλει να είναι καλός και ηθικός....

αλλά... όλοι οι καλοί και ηθικοί δεν είναι πάντα χριστιανοί. Μπορεί να είναι άλλου δόγματος ή άλλης θρησκείας ή εντελώς άθρησκοι.

 

 

 

Υ.Γ. Με τη βάφτιση υπάρχει αυτομάτως η "δέσμευση" (ηθική κυρίως), να γαλουχηθεί ένα παιδί με τις αρχές του Χριστιανισμού (και λατρευτικές και ηθικές). Αυτό είναι ανεξάρτητο από το δόγμα των γονιών. Γι' αυτό υπάρχει ο νονός. Αυτός θα γίνει ο πνευματικός καθοδηγητής, επομένως αυτός οφείλει όχι μόνο να είναι Χριστιανός (στους τύπους), αλλά και καλός Χριστιανός ( δηλ. στις πράξεις).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα συγνώμη είναι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ. Το οτι δεν έκανε θρησκευτικό γάμο δεν σημαίνει οτι δεν βαφτίστηκε κι όλας. το μυστήριο της βάφτισης σε κάνει χριστιανό και όχι του γάμου. Και εγώ με πολιτικό παντρεύτηκα. δηλαδή έκανα λάθος που βάφτησα το παιδί μου χριστιανάκι. Έπρεπε να το βαφτίσω Μουσουλμάνο επειδή οι μουσουλμάνοι παντρεύονται στα δημαρχεία?

Anyway.... στην βάφτιση της κόρης μου δεν ζήτησαν τίποτα απο τον νονό. Κανένα χαρτί αν είναι παντεμένος ή όχι και με τί τρόπο. Ούτε καν στον δικό μου γάμο αναφέρθηκε κανείς. Δηλαδή σε λίγο θα μας πούμε οτι τα εξόγαμα θα είναι και άθεα.......

 

Ακριβως αυτο....και τιποτα παραπάνω...

Αλλου και αλλου ξερουν να απαιτουν....αντε γιατι τους εχω στην μπουκα...!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως, εγω που ηταν να παντρεψω ενα ζευγαρι το καλοκαιρι που μας ερχεται, τελικα δεν θα μπορεσω γιατι θα παντρευτω με πολιτικο γαμο πρωτη. Οι παπαδες στο εν λογω νησι που θα γινει ο γαμος ειναι ανενδοτοι δεν αναλαμβανουν να παντρεψουν ζευγαρι με κουμπαρα χωρις θρησκευτικο, και μου ειπαν οτι αν δεν το δηλωσω, θα το ψαξουν οι ιδιοι και θαχουμε προβληματα. Ε, δεν θελω να βαλω σε περιπετειες ουτε το ζευγαρι που ηταν να παντρεψω, ουτε τον εαυτο μου.

Οπως επισης μου λενε οτι δεν θα μπορεσω να βαφτισω το παιδι μου αν ειμαι παντρεμενη με πολιτικο. Ε, τι να πω.. μη σωσω!! (προσωπικα δεν με ενοχλει). Τα παντα παντως, συμφωνα με εμπειριες, ειναι θεμα παπα. Αν θελει θα το κανει.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως, εγω που ηταν να παντρεψω ενα ζευγαρι το καλοκαιρι που μας ερχεται, τελικα δεν θα μπορεσω γιατι θα παντρευτω με πολιτικο γαμο πρωτη. Οι παπαδες στο εν λογω νησι που θα γινει ο γαμος ειναι ανενδοτοι δεν αναλαμβανουν να παντρεψουν ζευγαρι με κουμπαρα χωρις θρησκευτικο, και μου ειπαν οτι αν δεν το δηλωσω, θα το ψαξουν οι ιδιοι και θαχουμε προβληματα. Ε, δεν θελω να βαλω σε περιπετειες ουτε το ζευγαρι που ηταν να παντρεψω, ουτε τον εαυτο μου.

Οπως επισης μου λενε οτι δεν θα μπορεσω να βαφτισω το παιδι μου αν ειμαι παντρεμενη με πολιτικο. Ε, τι να πω.. μη σωσω!! (προσωπικα δεν με ενοχλει). Τα παντα παντως, συμφωνα με εμπειριες, ειναι θεμα παπα. Αν θελει θα το κανει.

Αυτο ειπαν και στον αδερφο μου οταν ηθελε να βαφτησει τον μικρο ...μ'αποτελεσμα να κανουν και τα δυο μαζι ...κι εγω αυτο θα κανω τωρα και πιο πολυ για να βαφτηστει η μικρη τον γαμο θα τον ηθελα πιο μετα δεν με νοιαζει αλλα ....

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειπαν και στον αδερφο μου οταν ηθελε να βαφτησει τον μικρο ...μ'αποτελεσμα να κανουν και τα δυο μαζι ...κι εγω αυτο θα κανω τωρα και πιο πολυ για να βαφτηστει η μικρη τον γαμο θα τον ηθελα πιο μετα δεν με νοιαζει αλλα ....

Εμεις θα ψαξουμε πολυ, και θα βρουμε παπα που θα βαφτιζει. Τωρα και να μη βρουμε, εμενα δεν με νοιαζει, εγω ονοματοδοσια θελω να κανω, αλλα επιμενει ο αντρας...:rolleyes:

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη βάφτιση δε μπορούν να την αρνηθούν. Οποιοσδήποτε μπορεί να αποφασίσει να κάνει το παιδάκι του χριστιανό, ανεξάρτητα με τη θρησκεία του ή το δόγμα του. Ο νονός - κουμπάρος πρέπει να είναι χριστιανός ως πνευματικός καθοδηγητής.

 

Τώρα για το οτι υπάρχουν ιερείς που τραβάνε κάποια πράγματα στα άκρα.... υπάρχουν. Όπως υπάρχουν και ιερείς που είναι πέραν του δέοντος ελαστικοί. Δυστυχώς λίγοι είναι οι ιερείς που τηρούν το χριστιανισμό με πραγματική πίστη.

... πολλοί λίγοι....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που δεν θέλω καν να παντρευτώ,αν κάνω παιδάκι δεν θα μου το βαφτίσουν???

όχι καλέ,κι εγώ με πολιτικό είμαι και μια χαρά βάφτισα την μικρή μου,δεν ζητάνε πιστοποιητικό γάμου από κανέναν,μόνο το πιστοποιητικό γέννησης ζητάνε!

αν είναι δυνατόν να μας αρνηθούν να βαφτίσουμε το παιδί μας!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

όχι καλέ,κι εγώ με πολιτικό είμαι και μια χαρά βάφτισα την μικρή μου,δεν ζητάνε πιστοποιητικό γάμου από κανέναν,μόνο το πιστοποιητικό γέννησης ζητάνε!

αν είναι δυνατόν να μας αρνηθούν να βαφτίσουμε το παιδί μας!

 

 

Εννοώ αν δεν θέλω να παντρευτώ καθόλου...που για διάφορους λόγους δεν με τρελαίνει η ιδέα...απλά να ζω με τον άνθρωπο που επέλεξα...

Link to comment
Share on other sites

και η κορη μας βαπτιστηκε ενω ειμαστε με πολιτικο και οι Ιερεις το ηξεραν και νονοι γιναμε κι εγω και ο αντρας μου και ζευγαρι παντρεψε ο αντρας μου, κανεις δε μας ρωτησε πως ειμαστε παντρεμενοι.το θρησκευτικο θα τον κανουμε με τη βαπτιση του μωρου μας. δηλαδη τι? πριν δεν ειμασταν Χριστιανοι και τωρα θα γινουμε???

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αν και έχει ξαναειπωθεί παραπάνω, το διευκρινίζω και πάλι: στο μυστήριο της βάπτισης ο "πρωταγωνιστής" είναι ο ανάδοχος, που αναλαμβάνει το ρόλο του πνευματικού πατέρα του βαπτιζομένου. Τα όποια κωλύματα αφορούν το δικό του πρόσωπο και όχι των γονιών, που μπορεί να είναι ανύπαντροι, διαζευγμένοι, παντρεμένοι με πολιτικό, άθεοι, βουδιστές, μουσουλμάνοι ή ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε.

Την Εκκλησία δεν την ενδιαφέρει αυτό ούτε και την αφορά. Από τη στιγμή που εμφανίζουν οι γονείς το παιδί τους και ζητούν να βαπτισθεί χριστιανός ορθόδοξος, η Εκκλησία είναι υποχρεωμένη να τελέσει το μυστήριο, αλλά και οι γονείς από την πλευρά τους είναι υποχρεωμένοι να σεβαστούν το τυπικό της θρησκείας στην οπία επέλεξαν να εντάξουν το παιδί τους, ακόμη κι αν διαφωνούν με κάποιες από τις παραμέτρους του.

 

Προσωπικά για μένα είναι λάθος να προσπαθούμε να βρούμε ιερέα που θα κάνει τα στραβά μάτια (και να τον κατηγορούμε μετά ότι το κάνει για να μη χάσει τα λεφτα), γιατί αυτός είναι ένας κακός λειτουργός της Εκκλησίας. Εμείς όμως με τη στάση μας αυτή τον στηρίζουμε και δημιουργούμε έναν φαύλο κύκλο, οπότε δεν μπορούμε να παραπονιόμαστε που υπάρχουν τόσοι πολλοί κακοί ιερείς. Δεν μορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Έχουμε την απαίτηση από την άλλη πλευρά να είναι άψογη, μας πέρασε όμως από το μυαλό να εξετάσουμε πρώτα την ορθότητα της δικής μας στάσης?

Νομίζω πως έχει γίνει αντιληπτό και από τα προηγούμενα ποστ μου πόσο με ενοχλούν και οι υπερβολικά ελαστικές και οι υπερβολικά αυστηρές θέσεις των ιερέων, που παρερμηνεύουν τους ιερούς κανόνες για τους δικούς τους κάθε φορά προσωπικούς λόγους. Δεν θέλω να δικαιολογήσω κανέναν. Απλά λέω, ότι, όπως έχουν εκείνοι τις ευθύνες τους, έχουμε κι εμείς τις δικές μας - κι εννοείται πως δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κάποιον, μιλάω γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως, εγω που ηταν να παντρεψω ενα ζευγαρι το καλοκαιρι που μας ερχεται, τελικα δεν θα μπορεσω γιατι θα παντρευτω με πολιτικο γαμο πρωτη. Οι παπαδες στο εν λογω νησι που θα γινει ο γαμος ειναι ανενδοτοι δεν αναλαμβανουν να παντρεψουν ζευγαρι με κουμπαρα χωρις θρησκευτικο, και μου ειπαν οτι αν δεν το δηλωσω, θα το ψαξουν οι ιδιοι και θαχουμε προβληματα. Ε, δεν θελω να βαλω σε περιπετειες ουτε το ζευγαρι που ηταν να παντρεψω, ουτε τον εαυτο μου.

Οπως επισης μου λενε οτι δεν θα μπορεσω να βαφτισω το παιδι μου αν ειμαι παντρεμενη με πολιτικο. Ε, τι να πω.. μη σωσω!! (προσωπικα δεν με ενοχλει). Τα παντα παντως, συμφωνα με εμπειριες, ειναι θεμα παπα. Αν θελει θα το κανει.

 

Δεν πρόκειται να ψάξουν τίποτα ούτε και να έχει προβλήματα το ζευγάρι. Έκανες λάθος που τους το δήλωσες. Αφού τους το δήλωσες, λένε και αυτοί τα δικά τους... Τι δουλειά έχουν να εξετάζουν την οικογενειακή σου κατάσταση? Μήπως να εξετάζουν και το κατά πόσο είσαι "ηθικός" άνθρωπος? Έλεος!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά για μένα είναι λάθος να προσπαθούμε να βρούμε ιερέα που θα κάνει τα στραβά μάτια (και να τον κατηγορούμε μετά ότι το κάνει για να μη χάσει τα λεφτα), γιατί αυτός είναι ένας κακός λειτουργός της Εκκλησίας.

 

Η Εκκλησία έχει κανόνες τελείως απαρχαιωμένους και εκτός τόπου και χρόνου. Δεν νομίζω ότι είναι κακός λειτουργός κάποιος που δεν ασχολείται με ανούσιες τυπικοτητες και είναι καλός λειτουργός αυτός που τις ακολουθεί κατά γράμμα βρέξει χιονίσει...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να ψάξουν τίποτα ούτε και να έχει προβλήματα το ζευγάρι. Έκανες λάθος που τους το δήλωσες. Αφού τους το δήλωσες, λένε και αυτοί τα δικά τους... Τι δουλειά έχουν να εξετάζουν την οικογενειακή σου κατάσταση? Μήπως να εξετάζουν και το κατά πόσο είσαι "ηθικός" άνθρωπος? Έλεος!

Δεν ειχαμε σκοπο να το δηλωσουμε, ουτε εμεις ουτε το ζευγαρι, αλλα μας ειπαν οτι μετα τα ψαχνουν απο την μητροπολη και αν βρεθει κατι θα εχουμε προβλημα. Ε, με κατι τετοια, δεν το διακινδυνευεις... Δεν ειναι παντου ετσι, το ξερω, εκει ειναι λιγο πιο ιδιαιτερα τα πραγματα. Α! και εκει ζητανε πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης (τοχω ακουσει και αυτο).

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν έχουμε σκοπό να βαπτίσουμε το παιδί μας.

Δεν έχω βαπτίσει ποτέ και ούτε πρόκειται.

Δεν έχω παντρέψει ποτέ και ούτε πρόκειται.

 

Ευτυχώς πάντως οι παπάδες μας είναι καθόλα σωστοί κι έτσι μπορούν να κρίνουν κι εμάς τους κοινούς θνητούς..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο νονός μας είναι παντρεμένος με πολιτικό γάμο και δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα στις διαδικασίες βάπτισης και έκδοσης των απαραίτητων πιστοποιητικών μετά το μυστήριο. Διευκρινίζω ότι η βάπτιση έγινε στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...