Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάπτιση χωρίς τραπεζι


Recommended Posts

Μπορείς να μην αφήνεις τη φαντασία σου τόσο ελεύθερη και τα σχόλια σου να αφορούν αυτά που γράφω και τίποτα παραπάνω? Δύο σχόλια έγραψες όλα κι όλα και στην ουσία αφορούν αποκυήματα της φαντασίας σου...

 

Όταν αυτό που γράφει ο άλλος δε μας συμφέρει το αποκαλούμε αποκύημα φαντασίας έτσι? Τελοσπαντων κοπέλια δεν θέλω να διαφωνήσω άλλο μαζί σου γιατί πραγματικά τα δήθεν και επιφανειακά άτομα δε χωρούν στη ζωή μου. Καλά να περνάς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εκτός απ΄το ότι εννοείται πως μπορεί κάποιος να σκέφτεται έτσι, μη ξεχνάτε πως υπάρχει πάντα η πιθανότητα να "αναγκάζονται" να καλέσουν πολύ κόσμο λόγω μεγάλων οικογενειών/ φιλικού-επαγγελματικού κύκλου. Αν δεν έχετε ακούσει παρεξηγήσεις επειδή δεν τους κάλεσες με την αιτιολόγηση επιπλέον "μα δε με πειράζει αν δεν έκανες τραπέζι, εγώ ήθελα να έρθω και στεναχωρήθηκα πολύ που δεν με κάλεσες", είστε τυχερές.

 

 

από το στόμα μου το πήρες..στη δεύτερη βάφτιση, είπαμε "στενός"σχετικά κύκλος...και πάλι..αν καλείς γείτονες από τη γειτονιά δεν θα καλέσεις τους 4 θα καλέσεις τους 10...ή αυτό ή μόνοσυγγενείς πχ...κι εμείς το πάθαμε..Ξεχάσαμε δύο φίλες του άντρα μου που έχουν απομακρυνθεί αλλά όχι ψυχρανθεί..και πόσο στενοχωρήθηκαν κι αυτές κι εμείς..από τότε έχουμε ναβρεθούμε..δύσκολα όλα αυτά..

 

για την υποχρέωση να "τραπεζώσεις" να μη σχολιάσω θα ξεφύγει το θέμα..

:roll:

 

Κολητός μου φίλος για την ιστορία, χωρίς κανενα μα κανενα οικονομικο θέμα, έκανε πέρυσι βάφτιση και επέλεξε να καλέσει μόνο νονούς.τι να πω ότι το θεωρώ απόλυτα νορμάλ και επιλογή του...

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει πριν λίγο καιρό σε μια πανέμορφη βάπτιση με αρκετά άτομα που είχε και τραπέζι μετά (γύρω στα 150 άτομα). Τα παιδιά πρέπει να είχαν δώσει αρκετά λεφτά αλλά τα είχαν όλα τέλεια! Λοιπόν, από τα 150 άτομα τα 100 με το που φάγανε σηκωθήκανε να φύγουν, την ώρα που άρχισε το ζευγάρι να χορεύει.

Δηλαδή να τους λένε φάγαμε τώρα άντε γεια! Πολύ πολύ άσχημο στα μάτια είναι αυτό κάθε φορά που συμβαίνει.

 

Οπότε καλύτερα να καλείς λίγους που ξέρεις ότι θα χαρούν μαζί σου και θα το διασκεδάσουν με τη ψυχή τους παρά όλο αυτό -να μου επιτραπεί η έκφραση- το πανηγύρι.

 

Κάλεσε κορίτσι όσους θέλεις και ας μη κάνεις τραπέζι, ό,τι μπορεί κάνει ο καθένας.

 

Καλά δε θα σχολιάσω τα υπόλοιπα. Με κάλυψε η ραβ, ελπίζω να μη σκέφτονται έτσι και οι φίλοι μου γιατί μάλλον θα μας έχουν ξεγράψει.

Link to comment
Share on other sites

Στην δουλειά που έργαζομαι γινόντουσαν δύο βαφτίσεις, του δικού μου του παιδιού και του παιδιού συναδέλφου. Μιλάμε για 25+2 μαζί με συζύγους αν βάλουμε και παιδιά μιλάμε για πάνω από 70 άτομα. Η συνάδελφος που βάπτισε δεν κάλεσε κανέναν για το λόγο ότι δεν μπορούσε να τους καλέσει στο τραπέζι. Αποτέλεσμα: Παρεξηγήθηκαν όλοι!

Εγώ αποφάσισα να του καλέσω όλους, φοβούμενη μήπως κάποιος έχει τις ίδιες αντιλήψεις με την συνάδελφο (δεν θα τους καλέσω γιατί θα φανεί ότι τους καλώ μόνο για το δώρο:?:) του είπα ότι θα ήθελα να μοιραστείτε την χαρά μου (όσο περίεργο και αν σου φανεί arieta) και δεν θέλω να φέρετε δώρο παρά μόνο το χαμόγελο σας. Πολύ ρομαντικό, το ξέρω, μα με αυτούς τους ανθρώπους παιρνάω τα τελευταία 15 χρόνια 8/9 ώρες μαζί τους, τους ήθελα μαζί μου. Τόσο πολύ ούτε την οικογένεια μου δεν βλέπω.

Κάνεις δεν παρεξηγήθηκε και χάρηκα που τους είχα όλους κοντά μου εκτός από την συνάδελφό μου βέβαια:D

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην δουλειά που έργαζομαι γινόντουσαν δύο βαφτίσεις, του δικού μου του παιδιού και του παιδιού συναδέλφου. Μιλάμε για 25+2 μαζί με συζύγους αν βάλουμε και παιδιά μιλάμε για πάνω από 70 άτομα. Η συνάδελφος που βάπτισε δεν κάλεσε κανέναν για το λόγο ότι δεν μπορούσε να τους καλέσει στο τραπέζι. Αποτέλεσμα: Παρεξηγήθηκαν όλοι!

Εγώ αποφάσισα να του καλέσω όλους, φοβούμενη μήπως κάποιος έχει τις ίδιες αντιλήψεις με την συνάδελφο (δεν θα τους καλέσω γιατί θα φανεί ότι τους καλώ μόνο για το δώρο:?:) του είπα ότι θα ήθελα να μοιραστείτε την χαρά μου (όσο περίεργο και αν σου φανεί arieta) και δεν θέλω να φέρετε δώρο παρά μόνο το χαμόγελο σας. Πολύ ρομαντικό, το ξέρω, μα με αυτούς τους ανθρώπους παιρνάω τα τελευταία 15 χρόνια 8/9 ώρες μαζί τους, τους ήθελα μαζί μου. Τόσο πολύ ούτε την οικογένεια μου δεν βλέπω.

Κάνεις δεν παρεξηγήθηκε και χάρηκα που τους είχα όλους κοντά μου εκτός από την συνάδελφό μου βέβαια:D

 

 

Δηλαδη καλεσες οοολους εκτος απο μια; Αυτο δεν ειναι καπως ακομψο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρευρεθεί σε βαπτίσεις χωρίς τραπέζι κ ΔΕΝ έχω παρεξηγηθεί.

 

Στα βαπτίσια κ των δύο μου παιδιών κάναμε τραπέζι μόνο σε γονείς – αδέλφια –νονούς (περί τα 20-25 άτομα), αλλά οι καλεσμένοι στην εκκλησία μπορεί να ήταν κ 150 όλοι μαζί. Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκε κάποιος από αυτούς (οι οποίοι όλοι ήταν καλεσμένοι στο τραπέζι του γάμου μας, ενάμισυ χρόνο πριν).

 

Εν αντιθέσει, άκουσα παράπονα όταν στο γάμο μου δεν κάλεσα πρώην συναδέλφους μου οι οποίοι μάλιστα μου είπαν «καλά, ούτε στην εκκλησία δεν μας κάλεσες ??? », το οποίο σημαίνει ότι το θεωρούν λογικό ο άλλος να μην μπορεί να τραπεζώσει όλον τον κόσμο αλλά θα ήθελε, προς τιμήν του και τιμή μου, να έρθει στην χαρά του/μου, έστω και ΜΟΝΟ στην εκκλησία (κ φυσικά το έχω σκυλομετανιώσει….:cry:)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω πει στον εαυτό μου ότι αν με καλέσει κάποιος σε γαμο-βάφτιση, χωρίς να με καλέσει παράλληλα σε τραπέζι, απλά δεν θα πάω. Εκτός αν είναι κάποιος στενός συγγενής ή φίλος, που θα πήγαινα αλλά με μισή καρδιά. Θεωρώ λίγο ότι με "εκμεταλλεύονται" , με την έννοια ότι μου ζητούν να φέρω δώρο( δεν το απαιτούν ,αλλά σίγουρα οι περισσότεροι νιώθουμε την υποχρέωση να το κανουμε) , να βαφτώ, να χτενιστώ, να ντυθώ και οι ίδιοι δεν φροντίζουν να ανταποδώσουν κάνοντας και μένα να περάσω καλά και να με τιμήσουν ως καλεσμένο.

 

Ε, καλά τώρα δεν φταίει ο άλλος αν εσύ θέλεις να ψωνίσεις καινούρια ρούχα και να πας κομμωτήριο για να παραστείς σε μια βάφτιση...:rolleyes:

Εξάλλου στο ανταποδίδουν. Σου δίνουν μπομπονιέρα και σε κερνούν γλυκάκι. Πρέπει οπωσδήποτε να πας και για φαγητό μετά;:rolleyes:

 

Στη θεματοθέτρια, έχω να πω πως θα αποφασίσει με δικά της κριτήρια το ποιοι θα είναι οι καλεσμένοι στην εκκλησία και ποιοι στο τραπέζι, εάν και εφόσον κάνει τραπέζι. Από εκεί και πέρα ο καθένας ας το εκλάβει όπως θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια γίνονται ακόμα βαφτίσεις με τραπέζι; Σε όσες έχω πάει τα τελευταία χρονια ποτέ δεν είχε τραπέζι μετά. Μάλιστα σε μία δεν δίναν καν μπομπονιερα γιατί είχε ένα διακοσμητικό το προσκλητήριο. Δύσκολοι καιροί κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια γίνονται ακόμα βαφτίσεις με τραπέζι; Σε όσες έχω πάει τα τελευταία χρονια ποτέ δεν είχε τραπέζι μετά. Μάλιστα σε μία δεν δίναν καν μπομπονιερα γιατί είχε ένα διακοσμητικό το προσκλητήριο. Δύσκολοι καιροί κορίτσια.

 

Α ναι υπαρχει και το άλλο που αντι να δινουν μια μπομπο στον καθενα στελνουν μια ανα οικογενεια στο Σπιτι μαζι με το προσκλητηριο.Επισης διαφωνω.Αν ημουν σε τοσο δυσκολη οικονομικη κατασταση που δε μπορουσα ουτε τη μπομπο να καλυψω θα εκανα τη βαφτιση εντελως οικογενειακα.

Link to comment
Share on other sites

Α ναι υπαρχει και το άλλο που αντι να δινουν μια μπομπο στον καθενα στελνουν μια ανα οικογενεια στο Σπιτι μαζι με το προσκλητηριο.Επισης διαφωνω.Αν ημουν σε τοσο δυσκολη οικονομικη κατασταση που δε μπορουσα ουτε τη μπομπο να καλυψω θα εκανα τη βαφτιση εντελως οικογενειακα.

 

 

Αυτό που λες με το προσκλητήριο-μπομπονιέρα μου έχει τύχει, αλλά θεώρησα ότι δόθηκε με αυτό τον τρόπο, λόγω του ότι η βάπτιση γινόταν στην επαρχία. Σε αντίθετη περίπτωση κ εγώ διαφωνώ. Με λίγη φαντασία άλλωστε κ αν πιάνουν κ λίγο τα χεράκια μας, μπορούμε κάλλιστα να φτιάξουμε μόνοι μας τις μπομπονιέρες κ να γλιτώσουμε αρκετά χρήματα...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μου αρεσουν τα προσκλητηρια-μπομπονιερα.κ με ενα κοστος 2€/το κομματι θεωρω οτι ειναι οκ.τραπεζι μονο γονεις,αδερφια,νονοι κ αν ερθει καποιος απο μακρια.κ για οσους ερθουν "γλυκα" στο προαυλιο.στην κορη ειχαμε βυσσιναδα,χωνακια με ποπκορν,ζαχαρωτα,μαρεγκες , ατομικα γλυκα(κανονικο μεγεθος,κ παιχνιδακι για τα παιδια

Link to comment
Share on other sites

Δλδ 3-4€/το ατομο για οσους ηρθαν.δ ξερω αν παρεξηγηθηκε κανεις.δ με απασχολησε ποτε.ξερω οτι καποιοι εχουν διαφορετικα γουστα απο μενα κ δ τους αρεσαν ολα(κ ειναι κ απολυτα λογικο).ουτε εγω εχω θεμα αν δ φερουν δωρο.κ σε αλλη πολη θα παω αν πραγματικα θελω να παρευρεθω κ δ ειναι θεμα τυπικο,δ με νοιαζει τα εξοδα κ ας μη με τραπεζωσουν

Link to comment
Share on other sites

Στο πάρτυ της μεγάλης μου κόρης οι γονείς κάποιων συμμαθητών της μας είχαν φέρει δώρο και για το μωράκι μας τι κανω σε αυτή τη περίπτωση που οποιος σου φέρει δωρο για το μωρό πρέπει να τον καλέσεις και στη βάπτιση αν έκανα τραπέζι θα τους καλούσα τωρα που δεν θα κανω δεν θέλω να νομίσουν οτι τους καλώ για το δωρο ειμαι σε δύσκολη θέση εσείς τι θα κάνατε;

 

 

μην κανεις την ζωη σου δυσκολη! καλεσε στην εκκλησια οσους και οποιους επιθυμεις και οσο αντεχει η τσεπη σου να ανοιχτεις...και παρε τους νονους και πατε να φατε να χαρειτε την ημερα εκεινη...

 

απο ποτε το καθε μυστηριο πρεπει να συνοδευεται με τραπεζωμα?? για ονομα του θεου!!οποιος θελει να χαρει με την χαρα σας,θα σας τιμησει...να χαιρεσαι τα παιδακια σου και με το καλο να βαπτισετε το μικρο σας...

 

αντε γιατι μου εχουν πεσει τα μαλλια εδω μεσα με αυτα που διαβαζω!!!!!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

απο ποτε το καθε μυστηριο πρεπει να συνοδευεται με τραπεζωμα?? για ονομα του θεου!!οποιος θελει να χαρει με την χαρα σας,θα σας τιμησει...να χαιρεσαι τα παιδακια σου και με το καλο να βαπτισετε το μικρο σας...

 

αντε γιατι μου εχουν πεσει τα μαλλια εδω μεσα με αυτα που διαβαζω!!!!!

 

Το μυστήριο συνοδεύεται από τραπέζωμα από τότε που κάποιοι αποφάσισαν να το κάνουν λαική χαρά και κοινωνικό γεγονός.

 

Το ίδιο καθαυτό το μυστήριο δεν είναι θέαμα για να καλείς τους συγγενείς , φίλους , γνωστούς, ανθρώπους που ανταλλάζετε μια κουβέντα για να βγαζουν φωτογραφίες. Ούτε η εκκλησία είναι ιδιωτικός χώρος για να χρειάζεται κάποιος πρόσκληση για να παρίσταται.

 

 

Πρόσκληση έχει νόημα να μοιράζεις αν υπάρχει ιδιωτική εκδήλωση, "τραπέζωμα" όπως λες ή κάποιου είδους πάρτυ. Τότε μάλιστα, μοίραζε προσκλητήρια με καρδούλες, καραβάκια , μελισσούλες και χαζοκειμενάκια ελεύθερα.

 

Και πραγματικά , για να είμαι ειλικρινής , δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ενώ ήδη έχετε καλέσει 100-200 ατομα στη βάφτιση, υπάρχουν και άλλοι που ανοιχτά παραπονιούνται που δεν τους καλέσατε " έστω στην εκκλησία" . Στο δικό μου μικρόκοσμο , κάτι τέτοιο θα λεγόταν μόνο μεταξύ πολύ στενών συγγενών ή πολύ στενών φίλων, ή για αστείο , αλλιώς υπάρχει διακριτικότητα και από τις δυο μεριές και δεν συζητιέται ποιον καλείς και γιατί τον καλείς.

 

Και επίσης, η θεματοθέτρια έθεσε ένα θέμα να καλέσει χωρίς τραπέζι ή να μην καλέσει, γιατί δεν ξέρει με τι θα παρεξηγηθεί περισσότερο. Αναγνωρίζει ,λοιπόν, ότι υπάρχουν άνθρωποι που παρεξηγούνται αν κληθούν μόνο στην εκκλησία. Κανέναν άλλο από σας δεν σας απασχολεί κάτι τέτοιο? Δεν σκέφτεστε ότι πολύ εύκολα μπορεί να σκεφτεί κάποιος ότι το κάνετε για να πάρετε ένα δώρο παραπάνω? Ή ξεκαθαρίζετε , όπως έκανε πολύ σωστά για μένα μια κοπέλα παραπάνω, ότι δεν θέλετε δώρα?

Link to comment
Share on other sites

Το μυστήριο συνοδεύεται από τραπέζωμα από τότε που κάποιοι αποφάσισαν να το κάνουν λαική χαρά και κοινωνικό γεγονός.

 

Το ίδιο καθαυτό το μυστήριο δεν είναι θέαμα για να καλείς τους συγγενείς , φίλους , γνωστούς, ανθρώπους που ανταλλάζετε μια κουβέντα για να βγαζουν φωτογραφίες. Ούτε η εκκλησία είναι ιδιωτικός χώρος για να χρειάζεται κάποιος πρόσκληση για να παρίσταται.

 

 

Πρόσκληση έχει νόημα να μοιράζεις αν υπάρχει ιδιωτική εκδήλωση, "τραπέζωμα" όπως λες ή κάποιου είδους πάρτυ. Τότε μάλιστα, μοίραζε προσκλητήρια με καρδούλες, καραβάκια , μελισσούλες και χαζοκειμενάκια ελεύθερα.

 

Και πραγματικά , για να είμαι ειλικρινής , δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ενώ ήδη έχετε καλέσει 100-200 ατομα στη βάφτιση, υπάρχουν και άλλοι που ανοιχτά παραπονιούνται που δεν τους καλέσατε " έστω στην εκκλησία" . Στο δικό μου μικρόκοσμο , κάτι τέτοιο θα λεγόταν μόνο μεταξύ πολύ στενών συγγενών ή πολύ στενών φίλων, ή για αστείο , αλλιώς υπάρχει διακριτικότητα και από τις δυο μεριές και δεν συζητιέται ποιον καλείς και γιατί τον καλείς.

 

Και επίσης, η θεματοθέτρια έθεσε ένα θέμα να καλέσει χωρίς τραπέζι ή να μην καλέσει, γιατί δεν ξέρει με τι θα παρεξηγηθεί περισσότερο. Αναγνωρίζει ,λοιπόν, ότι υπάρχουν άνθρωποι που παρεξηγούνται αν κληθούν μόνο στην εκκλησία. Κανέναν άλλο από σας δεν σας απασχολεί κάτι τέτοιο? Δεν σκέφτεστε ότι πολύ εύκολα μπορεί να σκεφτεί κάποιος ότι το κάνετε για να πάρετε ένα δώρο παραπάνω? Ή ξεκαθαρίζετε , όπως έκανε πολύ σωστά για μένα μια κοπέλα παραπάνω, ότι δεν θέλετε δώρα?

 

 

Δεν εχεις άδικο

Γιατι και για υποχρεώσεις να μιλάμε όπως προαναφέρθηκε αυτο δεν εχει να κανει με το μυστήριο .. Καθαρά κοινωνικό!

Link to comment
Share on other sites

(...)Ούτε η εκκλησία είναι ιδιωτικός χώρος για να χρειάζεται κάποιος πρόσκληση για να παρίσταται. (...)

Σίγουρα, η εκκλησία δεν είναι ιδιωτικός χώρος, δικός μου, για να καλέσω κάποιον, αλλά αν θέλω να παντρευτώ ή να βαφτίσω και θέλω κάποιους ανθρώπους μαζί μου να ζήσουν τη χαρά μου με όλη τη διαδικασία της, πώς θα το μάθουν για να παρευρεθούν, αν δεν τους στείλω πρόσκληση;

Νομίζω ότι το όλο ζήτημα έχει να κάνει με το αν τελικά αυτοί που καλούμε στις δικές μας στιγμές είναι αυτοί που πραγματικά θέλουμε, ή οι τριτοτέταρτοι συγγενείς και οι μακρινοί γνωστοί των γονιών μας (που μπορεί να έχουν να μας δουν από τότε που ήμασταν βρέφη...). Κι όλο αυτό, γιατί φυσικά αυτοί που πραγματικά θέλουμε είναι πολύ λιγότεροι σε αριθμό από όλο το ανεξέλεγκτο ξεχείλωμα προσκεκλημένων, κι επειδή ακριβώς οι δικοί μας-δικοί μας άνθρωποι είναι λίγοι, ενδεχομένως μπορούμε να παρέχουμε σε αυτούς ένα γεύμα μετά το μυστήριο.

Εντελώς προσωπικά δε βλέπω τον άλλον σαν δώρο, και θα ήθελα, ιδανικά, να πιστεύω ότι δε με βλέπουν κι εμένα έτσι όταν με καλούν οι άλλοι. Φυσικά και θέλω τα δώρα, όπως και όλοι μας άλλωστε, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που, στη δική μου λογική τουλάχιστον, καλώ τον άλλον. Εμένα πιο πολύ με ενοχλεί ότι μπορεί π.χ. ο άλλος να έβλεπε το γάμο μου σαν μία βαρετή κοινωνική υποχρέωση που είχε απέναντι στους γονείς μου, και που έπρεπε να ξεπετάξει στο απόγευμά του, παρά αν δε θα μου έφερνε ένα δώρο. Και, ναι, όταν θα πάω σε κάποιο μυστήριο νιώθω ότι τιμώ τον άλλον με την παρουσία μου (και το αντίστροφο βέβαια, αν παρευρίσκεται κάποιος σε δική μου περίσταση), αλλά δεν περιμένω αντάλλαγμα γι' αυτό. Δε θέωρώ ότι πρόκειται για ένα δούναι και λαβείν με εντελώς ωμούς οικονομικούς όρους.

Δεδομένων των σημερινών οικονομικών συνθηκών, δε νομίζω ότι είναι παρεξηγήσιμο το να γίνει ένα μυστήριο χωρίς τραπέζωμα μετά. Αλλά σίγουρα, για να μην είμαστε κι εκτός πραγματικότητας, δε μπορείς να πας σε ένα μυστήριο και να μην πας δώρο (με ή χωρίς τραπέζι). Προσωπικά, δε, αυτό που κάνω για την περίπτωση που μετά το μυστήριο ακολουθεί τραπέζωμα είναι να δίνω λίγα περισσότερα χρήματα από εκείνα που θα έδινα αν ήταν σκέτο το μυστήριο (προκειμένου να βοηθήσω στην κάλυψη των εξόδων του τραπεζώματος). Σωστό ή λάθος δεν ξέρω, αυτό κάνω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχουν εκείνοι που βλέπουν τη βάφτιση:

- τελείως θρησκευτικά

- σαν το κοινωνικό γεγονός της χρονιάς όπου πρέπει να ντυθούν, βαφτούν, χτενιστούν λες και πάνε στη δεξίωση του πρέσβη :-P

- σαν ευκαιρία να συμμετέχουν στη χαρά του φίλου τους ή του συγγενή τους

- σαν ευκαιρία να συγκεντρωθεί το σόι ή η παλιοπαρέα

- σαν ευκαιρία τραπεζώματος

- σαν βαρετή υποχρέωση που θα αναγκαστούν να πάρουν και δώρο και να ξοδευτούν

- σαν κάτι το ουδέτερο

- σαν συνδυασμό κάποιων από τα ανωτέρω!

 

Ξεχνάω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχουν εκείνοι που βλέπουν τη βάφτιση:

- τελείως θρησκευτικά

- σαν το κοινωνικό γεγονός της χρονιάς όπου πρέπει να ντυθούν, βαφτούν, χτενιστούν λες και πάνε στη δεξίωση του πρέσβη :-P

- σαν ευκαιρία να συμμετέχουν στη χαρά του φίλου τους ή του συγγενή τους

- σαν ευκαιρία να συγκεντρωθεί το σόι ή η παλιοπαρέα

- σαν ευκαιρία τραπεζώματος

- σαν βαρετή υποχρέωση που θα αναγκαστούν να πάρουν και δώρο και να ξοδευτούν

- σαν κάτι το ουδέτερο

- σαν συνδυασμό κάποιων από τα ανωτέρω!

 

Ξεχνάω κάτι;

 

 

Υπαρχουν ανθρωποι που σπανια βγαινουν να διασκεδασουν...και ναι ενας γαμος τους φαινεται σαν το κοινωνικο γεγονός της χρονιας και θελουν να ντυθουν ομορφα.

Κι εγω όταν πηγαινω σε μια γιορτη,γαμο ,βαφτιση φροντιζω να παω καλα ντυμενη και ομορφη.Προς τι η ειρωνια γιατι ειπε πριν η κοπελα ότι στα εξοδα συνυπολογιζει και τα χρηματα που θα χαλασει για την εμφανιση της?Οι υπολοιπες δλδ πως πατε στους γαμους?Με το τζιν και το αθλητικο?

Link to comment
Share on other sites

Η μπομπονιέρα και το γλυκάκι σαν αντάλλαγμα δεν φτάνει βρε κορίτσια? θέλετε και ορεκτικό και κυρίως πιάτο? (το επιδόρπιο υπάρχει). Διαφωνώ κάθετα.

 

Σε ένα παιδικο παρτυ είναι αναγκαιο να υπαρχει φαγητο?Οχι υποθετω..Θα αρκουσε μια τουρτα.Ομοιως και στη βαφτιση.Τπτ δεν είναι αναγκαιο...είναι απλα το κατι παραπανω...οποιος μπορει το κανει οποιος δε μπορει η δε θελει δε το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω οικονομικών δυσκολιών δεν μπορούμε να κάνουμε τραπέζι στο πρώτο παιδι είχαμε κανει. Τι να κανω να καλέσω κόσμο η να κανω κλειστή τη βάπτιση; Δεν ξέρω τι θα παρεξηγηθεί λιγοτερο

 

Εξαρταται και απο το μερος και την ωρα.

 

Δηλαδη αν εσυ θες να ερθω στην Πιερία, Κυριακη απογευμα και για να θαυμασω το μυστηριο και μετα να με φιλησεις σταυρωτα και να φυγω οδηγωντας για Αθηνα,οχι δεν θα ερχομουνα ακομα κι αν εκανα εγω την βαφτιση :-P

 

Αν καποιος με καλεσει σε κοντινη αποσταση και 10.00-11.00 ωρα,ΟΚ,μπορω να παω και μετα να φυγω,κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που αντέχει η τσέπη σου.. αν δεν αντέχει τραπέζι μην κάνεις τίποτε.. κάλεσε αυτούς που θέλεις στην Εκκλησία, ένα γλυκό την μπομπονιέρα και όλα καλά..

προσωπική μου άποψη, τους νονούς και τους γονείς θα τους έκανα ένα τραπέζι είτε σπίτι είτε έξω.. δηλ. να το γιορτάσω λίγο βρε παιδί μου χωρίς πολλά έξοδα.. δηλ. θεωρώ πως σε γιαγιά - παππού - νονό ένα τραπέζι είναι όμορφο να το κάνουμε έστω και στο σπίτι.. εγώ προσωπικά έχω πάει σε όλα που περιγράφετε.. και με τραπέζι, και χωρίς τραπέζι, και σε αποκλειστικό τραπέζι.. ο καθένας κάνει ότι μπορεί και θέλει.. αυτός που θα παρεξηγήσει θα παρεξηγήσει ότι και να κάνεις και δεν έρχεται για την χαρά σου αλλά για να σε σχολιάσει..

από εκεί και πέρα η απόσταση είναι άλλο θέμα.. έχω καλεστεί σε γάμο με τραπέζι αλλά σε νησί.. τα εισιτήρια / διαμονή ήταν πάρα πολλά δεν πήγαμε.. αλλά ήταν συναδέλφου.. άμα ήταν κάποιος κολλητός θα πήγαινα...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ανθρωποι που σπανια βγαινουν να διασκεδασουν...και ναι ενας γαμος τους φαινεται σαν το κοινωνικο γεγονός της χρονιας και θελουν να ντυθουν ομορφα.

Κι εγω όταν πηγαινω σε μια γιορτη,γαμο ,βαφτιση φροντιζω να παω καλα ντυμενη και ομορφη.Προς τι η ειρωνια γιατι ειπε πριν η κοπελα ότι στα εξοδα συνυπολογιζει και τα χρηματα που θα χαλασει για την εμφανιση της?Οι υπολοιπες δλδ πως πατε στους γαμους?Με το τζιν και το αθλητικο?

 

Άμα ήταν σε κάθε γάμο-βάφτιση-γιορτή να χρειαζόμουν διαφορετικά ρουχα και γόβες και έπρεπε να κάνω μακιγιάζ και μαλλί θα έπρεπε να δουλεύω μόνο για αυτά :lol:

 

Το να θέλει ο κάθε καλεσμένος 100-150 ευρώ για να καλλωπιστεί για να έρθει στην χαρά μου και να σκέφτεται/λέει/υπονοεί ότι εγώ για "σένα" θα δώσω τόσα λεφτά και γιατί δεν με τραπεζώνεις? στα δικά μου τα αυτιά πάντως ακούγεται κάπως.

 

Και το τζιν εμένα πάντως δεν με χαλάει:wink:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...