Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρίση πανικού στο 12χρονο....


Recommended Posts

Βρε Ζωη επειδή τυχαινει να εχω και τα δυο που περιγραφεις...θεωρω άλλο το ένα άλλο το άλλο.Και σαν αισθηση δλδ.Τωρα βεβαια δενξερω τι αισθανοσουν εσυ και το αποκαλουσες κριση πανικου.

By the way..το θεμα με τις καχυπαλμιες το εχω εδώ και μια δεκαετια.Πριν ένα χρονο ανακαλυψα κι εγω ότι δεν είναι αγχος όπως μου ελεγαν ολοι αλλα υπαρχει κατι παθολογικο.Πριν 4 μηνες εκανα καυτηριασμο και εξαφανιστηκαν οι ταχυπαλμίες.Δεν ξερω αν το εχεις κανει...αλλα αν δε το εχεις κανει καντο.

Νικη αυτο εχω και μου ειπαν και εμενα για καυτηριασμο αλλα φοβαμαι παρα πολυ. Μαλιστα ενα αρρυθμιολογο που ειχα επισκεφτει και του ειπα οτι φοβαμαι μου ειπε οτι και αυτος θα φοβοταν..

Κοιτα εγω αλλες φορες δεν καταλαβαινω καν τις αρρυθμιες απλα νιωθω κατι σαν ζαλη.. Αλλες φορες ταχυκαρδια, μουδιασμα χεριου, ιδρωτας και δεν μπορουσα να αναπνευσω. Εχει τυχει και απλα να νιωσω τους παλμους να μου ανεβαινουν στο στομα και τα ματια να πεταριζουν.. αυτο οταν ειμαι ξαπλωμενη.. Απλα πλεον δεν τρομαζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νικη αυτο εχω και μου ειπαν και εμενα για καυτηριασμο αλλα φοβαμαι παρα πολυ. Μαλιστα ενα αρρυθμιολογο που ειχα επισκεφτει και του ειπα οτι φοβαμαι μου ειπε οτι και αυτος θα φοβοταν..

Κοιτα εγω αλλες φορες δεν καταλαβαινω καν τις αρρυθμιες απλα νιωθω κατι σαν ζαλη.. Αλλες φορες ταχυκαρδια, μουδιασμα χεριου, ιδρωτας και δεν μπορουσα να αναπνευσω. Εχει τυχει και απλα να νιωσω τους παλμους να μου ανεβαινουν στο στομα και τα ματια να πεταριζουν.. αυτο οταν ειμαι ξαπλωμενη.. Απλα πλεον δεν τρομαζω.

 

Εγω ανεβαζα 160 με 180 παλμους τη φορα.Ειχε γινει η φοβια της καθημερινοτητας μου γιατι οπουμκι αν πηγαινα μονη μου με τα παιδια ετρεμα μη με πιασει.Κι εγω το φοβομουν τον καυτηριασμο...μη παει κατι στραβα.Αλλα τις τελευταιες φορες μου κραταγαν 5 ωρες οι ταχυπαλμιες.5 ωρες με 150 παλμους μετα ημουνα χαλια.Ετσι πηρα την αποφαση.Το εψαξα...βρηκα πολυ εμπειρο γιατρο και το εκανα.Σα διαδικασια ηταν πολυ πιο ευκολη και απο οτι ειχα διαβασει και απο οτι φανταζομουν.Μετανιωνω που εφαγα τοσα χρονια να ταλαιπωρουμαι και δε το ειχα ψαξει νωριτερα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως σου περνουσε πριν τον καυτηριασμο?

 

Αν και δεν εχει καμια σχεση με κριση πανικου και ζητω συγνωμη απο τη θεματοθετρια.

 

Περνουσε μονο του...οπως ξαφνικα με επιανε ετσι ξαφνικα περναγε συνηθως μετα απο 2-3 ωρες.Απο τη στιγμη που ανακαλυψαμε τι ειναι η καρδιολογος μου ειχε δωσει και τα interal τα χαπια να παιρνω οποτε με επιανε...οχι πως καναν και καμια διαφορα.Οση ωρα ειχα την ταχυπαλμια ομως δε μπορουσα να κανω τπτ...εμενα ξαπλωμενη μεχρι να περασει.

Link to comment
Share on other sites

Περνουσε μονο του...οπως ξαφνικα με επιανε ετσι ξαφνικα περναγε συνηθως μετα απο 2-3 ωρες.Απο τη στιγμη που ανακαλυψαμε τι ειναι η καρδιολογος μου ειχε δωσει και τα interal τα χαπια να παιρνω οποτε με επιανε...οχι πως καναν και καμια διαφορα.Οση ωρα ειχα την ταχυπαλμια ομως δε μπορουσα να κανω τπτ...εμενα ξαπλωμενη μεχρι να περασει.

 

Ευχαριστω

Και εμενα ο πρωτος μου ειχε δωσει νομιζω αυτα. Την τελευταια φορα μου εκανε αναταξη με ενδοφλεβια ενας αλλος γιατρος . Το ελεγχω γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχες επιπλεον δεματιο; wpw ?

 

Αυτο που μου ειπαν ειναι οτι υπηρχε καποιο σημειο στην καρδια το οποιο καποιες φορες ενεργοποιοταν και λειτουργουσε σα δευτερος βηματοδοτης της καρδιας.Το σημειο αυτο ηταν που καυτηριαστηκε.Το wpw ειναι κατι διαφορετικο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω

Και εμενα ο πρωτος μου ειχε δωσει νομιζω αυτα. Την τελευταια φορα μου εκανε αναταξη με ενδοφλεβια ενας αλλος γιατρος . Το ελεγχω γενικα.

 

Ποση ωρα διηρκεσε και πηγες για αναταξη? Με τι παλμους?Υπηρξαν φορες που πηγα κι εγω στο νοσοκομειο ομως ημουν τυχερη και μου περναγε πριν φτασουμε οποτε δε χρειαστηκε ποτε να γινει αναταξη.

Εμενα πλεον με επιανε στανταρ καθε 2 με 3 μηνες το οποιο μου ειπαν δεν ειναι και σπανιο.Επισης μου ειπαν οτι μπορει τωρα η καρδια να αντεχει τους 180 παλμους αλλα σε 20 χρονια δεν ξερουμε αν μπορει να αντεξει τοση ωρα σε τετοιους ρυθμους.Αν δεν εκανα ablation μου ειχαν πει επρεπε να ξεκινησω να παιρνω φαρμακα συστηματικα ωστε να το ελεγξουμε...ομως το να παιρνω χαπια καθε μερα για κατι που με επιανε μια φορα το τριμηνο ο γιατρος το θεωρουσε πιο επικινδυνο απο το να κανω το ablation.Οταν το ανακαλυψαμε θηλαζα κιολας οποτε δεν υπηρχε η δυνατοτητα να παρω φαρμακα καθβμερινα.Βασικα ειχε αρχισει και μεμεπιανε και ενω κοιμομουν...εκει το ψιλιαστικα κιολας οτι δε μπορει να ειναι αγχος αλλα κατι αλλο συμβαινει και ετσι ξεκινησαμε να το ψαχνουμε.Το καρδιογραφημα εμενα εδειξε κατι μονο οτΝ εγινε την ωρα της ταχυπαλμιας.Αλλιως εβγαινε φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι παλμοι ειχαν πεσει στους 150. αλλα ημουν εγκυος και γιαυτο εκανε αναταξη με μια ουσια που περασε κατευθειαν απο την καρδια. Ενιωσα μεγαλη δυσφορια στιγμαια. Τρομαξα για το μωρο πολυ.

 

 

Ο καυτηριασμος ειναι επωδυνος? Επιστρεφεις σπιτι γρηγορα? Απο τοτε δεν εχεις καθολου προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λιγο επώδυνος...όχι ο καυτηριασμος αλλα η στιγμη που σου περνανε τους καθετήρες από το ποδι..εκει δλδ ειναιο πονος στο ποδι.Μετα ο καυτηριασμος δεν ποναει.Ειναι επισης λιγο ταλαιπωρια το ότι μεχρι το άλλο πρωι δεν πρεπει να κουνας το ποδι.Μετα από 2 8ωρους φυσιολογικούς τοκετούς...ο καυτηριασμος πιστεψε με δεν ηταν τπτ.Κι εγω φοβομουν πολύ...το ανεβαλα για ένα χρονο...ελεγα να μεγαλωσουν τα παιδια πρωτα μη γινει κατι.Αλλα τις τελευταίες φορες ενιωθα αρκετη δυσφορια όταν με επιανε.Με δυσκολευε πολύ.Τωρα πανε 4 μηνες και δεν εχω καμια ενοχληση.Μου το ειχε πει και ο γιατρος όταν τελειωσε την επεμβαση ότι ηταν ένα μονο σημειο που δημιουργουσε το πρόβλημα και δε θα με ξαναεπιανε.Πιστεψε με αν χρειαζοταν θα το ξαναεκανα με τη μια.

 

Δεν ξερω ποσο είναι το μωρακι σου τωρα...αλλα πραγματικα με ολη μου την καλη διαθεση θα σου ελεγα όταν ξεπεταχτεί το μικρουλι και μπορεις πρακτικα να κανεις τον καυτηριασμο (γιατι για μια δυο μερες θα πρεπει αν ξεκουραζεις το ποδι...δε θα μπορεις να κανεις πολλα πολλα)...παρτο αποφαση,ψαξτο και καντο να ξενοιασεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταχρηση του ποστ κ ζηταω συγνωμη... αν υοαρχει τροποςνα το διαχωρισουμε. Εμενα λεγεται συνδρομο προδιεγερσης wolf parkison white αν το γραφω σωστα .... οι δικοι μου παλμοι ειναι φυσιολογικοι απλα υπαρχουν αρρυιμιες που κρατανε το.πολυ ενα λεπτο κ υπαρχει κινδυνος λιποθυμιας γι αυτο στην αρχη μου ειχαν απαγορεψει γυμναστικη οδηγηση... κομμενος καφες τσαι κοκακολα αλκοολ...ο καρδιολογος με εστειλε για χολτερ κ τεστ κοπ σεως αλλα την περιπτωση την αναλαμβανει αρρυθμιολογος. Η εξεταση λεγεται ηλεκτροφυσιολογικη μελετη κ απο την περιγραφη που εκανε ειναο ιδια με την περιγραφη που μου εκανε ο γιατρος. Δεματια μπορει καποιος να εχει ο αραπανω απο ενα κ κανουν κυκλωμα εξου κ οι αρρυθμιες. Εχω ακουσει πε φ ιπτωση κατα την διαρκεια του καυτηριασμου με κολπικη μαρμαρυγη.

Link to comment
Share on other sites

Καταχρηση του ποστ κ ζηταω συγνωμη... αν υοαρχει τροποςνα το διαχωρισουμε. Εμενα λεγεται συνδρομο προδιεγερσης wolf parkison white αν το γραφω σωστα .... οι δικοι μου παλμοι ειναι φυσιολογικοι απλα υπαρχουν αρρυιμιες που κρατανε το.πολυ ενα λεπτο κ υπαρχει κινδυνος λιποθυμιας γι αυτο στην αρχη μου ειχαν απαγορεψει γυμναστικη οδηγηση... κομμενος καφες τσαι κοκακολα αλκοολ...ο καρδιολογος με εστειλε για χολτερ κ τεστ κοπ σεως αλλα την περιπτωση την αναλαμβανει αρρυθμιολογος. Η εξεταση λεγεται ηλεκτροφυσιολογικη μελετη κ απο την περιγραφη που εκανε ειναο ιδια με την περιγραφη που μου εκανε ο γιατρος. Δεματια μπορει καποιος να εχει ο αραπανω απο ενα κ κανουν κυκλωμα εξου κ οι αρρυθμιες. Εχω ακουσει πε φ ιπτωση κατα την διαρκεια του καυτηριασμου με κολπικη μαρμαρυγη.

 

Το ablation(ηλεκτροφυσιολογικη μελετη) Ζωη περιλαμβανει πρωτα από όλα τη διαγνωση και μετα τη θεραπεια.Το αν πρόκειται για καλοηθης η κακοηθης αρρυθμια..το ποσα δεματια και που βρίσκονται όλα αυτά με απολυτη βεβαιοτητα ο αρρυθμιολογος τα βρισκει προαλωντας αρρυθμια στην καρδια μετα την εισοδο των ηλεκτροδιων.Σου βαζουν δλδ τα ηλεκτρόδια ,προκαλουν την αρρυθμια,κανουν τη διαγνωση,σε ενημερωνουν για το τι συμβαινει και αν μπορουν να κανουν τον καυτηριασμο και μετα συνεχιζουν στο να καυτηριασουν τα δεματια.Σε πρωτη φαση κι εμενα ο αρρυθμιολογος μου ειχε προτεινει καποια πρακτικα...ότι θα βελτιωναν την κατασταση.Εκοψα καφεινη,γυμναστικη με βαρη,μειωσα το αλατι.ξεκινησα να παιρνω μαγνησιο,επινα 2 λιτρα νερο τη μερα και καταναλωνα αναψυκτικα τυπου sprite που εχουν ηλεκτρολύτες.Τα εκανα αυτά αλλα ιδιαιτερη διαφορα δεν ειδα.Απο την αρχη και ο αρρυθμιολογος και η καρδιολόγος μου ειχαν πει ότι στην περιπτωση μου η σωστη αντιμετωπιση είναι το ablation...απλα εγω φοβομουν...δεν επαιρνα την αποφαση να το κανω και μεναμε στασιμοι.

 

Παντα στην περιπτωση αρρυθμίας παιζει ρολο η κατασταση του ατομου την ωρα της αρρυθμίας.Εγω πχ παροτι βαραγα 160 παλμους ημουνα καλα.Ναι μεν μου κοβονταν τα ποδια και δεν μπορουσα να περπατησω αλλα δε λιποθυμουσα,δε ζαλιζομουν.Δυσφορια ειχα μετα τους 170 παλμους το οποιο όμως ηταν και λογικο.Αυτα και το ότι η αρρυθμια εμπαινε και εβγαινε ξαφνικα ηταν ένα σημαδι για τον αρρυθμιολογο ότι πρόκειται για καλοηθη αρρυθμια.Η οριστικη διαγνωση όμως γινεται την ωρα της επεμβασης

Link to comment
Share on other sites

Το ablation(ηλεκτροφυσιολογικη μελετη) Ζωη περιλαμβανει πρωτα από όλα τη διαγνωση και μετα τη θεραπεια.Το αν πρόκειται για καλοηθης η κακοηθης αρρυθμια..το ποσα δεματια και που βρίσκονται όλα αυτά με απολυτη βεβαιοτητα ο αρρυθμιολογος τα βρισκει προαλωντας αρρυθμια στην καρδια μετα την εισοδο των ηλεκτροδιων.Σου βαζουν δλδ τα ηλεκτρόδια ,προκαλουν την αρρυθμια,κανουν τη διαγνωση,σε ενημερωνουν για το τι συμβαινει και αν μπορουν να κανουν τον καυτηριασμο και μετα συνεχιζουν στο να καυτηριασουν τα δεματια.Σε πρωτη φαση κι εμενα ο αρρυθμιολογος μου ειχε προτεινει καποια πρακτικα...ότι θα βελτιωναν την κατασταση.Εκοψα καφεινη,γυμναστικη με βαρη,μειωσα το αλατι.ξεκινησα να παιρνω μαγνησιο,επινα 2 λιτρα νερο τη μερα και καταναλωνα αναψυκτικα τυπου sprite που εχουν ηλεκτρολύτες.Τα εκανα αυτά αλλα ιδιαιτερη διαφορα δεν ειδα.Απο την αρχη και ο αρρυθμιολογος και η καρδιολόγος μου ειχαν πει ότι στην περιπτωση μου η σωστη αντιμετωπιση είναι το ablation...απλα εγω φοβομουν...δεν επαιρνα την αποφαση να το κανω και μεναμε στασιμοι.

 

Παντα στην περιπτωση αρρυθμίας παιζει ρολο η κατασταση του ατομου την ωρα της αρρυθμίας.Εγω πχ παροτι βαραγα 160 παλμους ημουνα καλα.Ναι μεν μου κοβονταν τα ποδια και δεν μπορουσα να περπατησω αλλα δε λιποθυμουσα,δε ζαλιζομουν.Δυσφορια ειχα μετα τους 170 παλμους το οποιο όμως ηταν και λογικο.Αυτα και το ότι η αρρυθμια εμπαινε και εβγαινε ξαφνικα ηταν ένα σημαδι για τον αρρυθμιολογο ότι πρόκειται για καλοηθη αρρυθμια.Η οριστικη διαγνωση όμως γινεται την ωρα της επεμβασης

Σε ευχαριστω πολυ, να δω εγω ποτε θα το παρω αποφαση γιατι καποιες φορες οπως σου ειπα χτυπαω 230!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...