Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποβολή β τριμήνου


Recommended Posts

αυτο που συζητουσα isis προσφατα με ενα γιατρο ειναι οτι γενικως στις καλλιεργειες δεν ανευρισκονται μικροβια κ αυτο ειναι μεγαλο θεμα.αναρωτιεμαι μηπως κατα τη διαρκεια της κυησηςθα πρεπει η εγκυος. να λαμβανει που κ που καποιο αντιβιωτικο σχημα ,συμβατο με κυηση μηπως κ αποφευχθουν τετοιες καταστασεις.εσυ που εισαι κ μεσα στα πραγματα τι γνωμη εχεις?

 

Συμφωνώ με την μαγιοπουλος κ την Isis κάποιες φορές δ βρίσκουν τα μικρόβια στις καλλιέργειες κ στην πρόωρη ρήξη ύμενων η πρώτη αιτία που ψάχνουν ειναι μικρόβιο . Όποτε ναι αυτό πρέπει να αναζητήσεις . Όντως μετά το γυναικολόγο μιλά κ με λοιμωξιολογο . Στην περίπτωση της φίλης μου βρέθηκε το μικρόβιο με την pcr ιστό περιόδου όπως σου είπε κ ο γιατρος .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γνωστη μου την παρακολουθουσε στην εγκυμοσυνη ιατρος ο Παντος αλλα οχι αυτος που εχει το γενεσις. Νομιζω λεγεται Παντος Αναστασιος κ προληπτικα της εκανε σχημα αντιβιωσης νομιζω μια φορα το μηνα για αυτο τολογο!. Ειχαμε ρωτησει κ το δικο μου γιατρο μηπως προλαβαιναμε κ τη δικη μου ρηξη(εαν τελικα οφειλοταν αε μικροβιο) κ μας ειχε πει οτι δεν υπαρχουν κατεθυντηριες γραμμες που να περιλαμβανουν την προληπτικη χορηγηση αντιβιωσης για αυτο το λογο.

Ομως ειναισωτηριο σε καποιες περιπτωσεις. Εαν γυρναγα το χρονο εγω θα το ζητουσα απο το γιατρο μου κ ας πηγαν ολα καλα. Γιατι να μην κερδισεθς εβδομαδες? Παντως μονο απο αυτην την κοπελα ειχα ακουσει για προλητικη αντιβιωση.

 

 

αυτο που συζητουσα isis προσφατα με ενα γιατρο ειναι οτι γενικως στις καλλιεργειες δεν ανευρισκονται μικροβια κ αυτο ειναι μεγαλο θεμα.αναρωτιεμαι μηπως κατα τη διαρκεια της κυησηςθα πρεπει η εγκυος. να λαμβανει που κ που καποιο αντιβιωτικο σχημα ,συμβατο με κυηση μηπως κ αποφευχθουν τετοιες καταστασεις.εσυ που εισαι κ μεσα στα πραγματα τι γνωμη εχεις?
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ που το περάσες αυτό. Ξέρω την περίπτωση σου γιατί είνσι ακριβώς ίδια με τη δική μου .Την έχω γράψει κάνα δυο φορές εδώ στο φόρουμ.

Στην 21 εβδομάδα βλεννη και διαστολή 2 με προβολή θυλακιου. Δύο εβδομάδες στο νοσοκομείο και τοκετος 23 ακριβώς.Μετά από 4,5 μήνες στη ΜΕΝΝ είμαστε σπιτι χωρίς κανένα σοβαρό πρόβλημα εκτός από τα ματάκια του που έχουν γίνει κάποιες επεμβάσεις.

Εγώ είχα ουρεοπλάσμα. Κάποιοι λένε ότι αυτό ήταν η αιτία κάποιοι είπαν ότι ήταν απλά μια αποβολή όπως πολλές άλλες. Πάντως πήρα αρκετή αντιβίωση μέχρι να αρνητικοποιηθει. Και διπλές και διαφορετικές μαζί με τον άντρα μου.

Μην απογοητεύεσαι και μην σκέφτεσαι ότι φταις εσύ. Απλά συμβαίνει και δυστυχώς συμβαίνει πάρα πολύ συχνά. Εμένα μεχρι νσ μου τύχει δεν ειχα σκεφτει ότι κάτι μπορεί να πάει στραβά σε τοσο μεγαλη εβδομαδα.

Σε όλες μας αξίζει να γίνουμε μανούλες. Θα συνέλθεις...Πάρε όσο χρόνο χρειάζεται και ξεκίνα τις προσπάθειες μόλις νιώσεις έτοιμη. Σίγουρα δεν έχεις κάποιο πρόβλημα που δεν έχει τη λύση του.Καλή τύχη!!

Link to comment
Share on other sites

το pcr περιοδου δεν ειναι ευρεως αποδεκτο κ σηκωνει πολυ νερο αυτη η συζητηση κ θα μπουμε τωρα στα περι τσιλιβακου εαν αρχισω να τα αναλυω κ δεν ειναι εκει το θεμα μας τωρα.η πιο ασφαλης λυση ειναι ταυτοχρονα ληψη για καλλιεργεια κολπικου τραχηλικου,εκπλυμα μεσα απο το ενδομητριο κ ιστος ενδομητριου για ταυτοχρονη καλλιεργεια αυτο ειναι το πληρες πακετο.εαν δε βρεθει κατι συγκεκριμενο δινονται γριπλα σχηματα αντιβιωσεων ευρεως φασματος.κ ξαναλεω.ο λοιμοξιολογος ειναι ο πλεον καταλληλος.κ ψυσικα ληψεις απο γυναικολογο γιατι κατι κοπελιτσες που παιρνουν τα κολπικα δεν ξερουν ουτε τον κολποδιαστολεα να βαλουν.εχει μεγαλη σημασια κ ο ληπτης κ το αξιοπιστο εργαστηριο.ολα αυτα πρεπει να γινουν σε σωστους χρονους κ συνθηκες για να μην χαθει η πληροφορια.

Link to comment
Share on other sites

το pcr περιοδου δεν ειναι ευρεως αποδεκτο κ σηκωνει πολυ νερο αυτη η συζητηση κ θα μπουμε τωρα στα περι τσιλιβακου εαν αρχισω να τα αναλυω κ δεν ειναι εκει το θεμα μας τωρα.η πιο ασφαλης λυση ειναι ταυτοχρονα ληψη για καλλιεργεια κολπικου τραχηλικου,εκπλυμα μεσα απο το ενδομητριο κ ιστος ενδομητριου για ταυτοχρονη καλλιεργεια αυτο ειναι το πληρες πακετο.εαν δε βρεθει κατι συγκεκριμενο δινονται γριπλα σχηματα αντιβιωσεων ευρεως φασματος.κ ξαναλεω.ο λοιμοξιολογος ειναι ο πλεον καταλληλος.κ ψυσικα ληψεις απο γυναικολογο γιατι κατι κοπελιτσες που παιρνουν τα κολπικα δεν ξερουν ουτε τον κολποδιαστολεα να βαλουν.εχει μεγαλη σημασια κ ο ληπτης κ το αξιοπιστο εργαστηριο.ολα αυτα πρεπει να γινουν σε σωστους χρονους κ συνθηκες για να μην χαθει η πληροφορια.

 

Ναι έχεις δίκιο , αυτό ειναι το ολοκληρωμένο πακέτο .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νιωθω πελαγωμένη. Η καλλιεργεια κοπλικου υγρου που μου εκανε ο γυναικολογος στο μαιευτηριο βγήκε καθαρη. (εκει προβληματιζομαι περισσοτερο!Πως ειναι δυνατον να υπαρχει καθαρη καλλιεργεια και να υπαρχει λοιμωξη;;ειναι δυνατον η λοιμωξη να εχει περιοριστεί στην μητρα;;) την πεμπτη ο γυναικολογος θα παρει δειγμα απο το συζυγο για καλλιεργεια..

 

Ποτε ειναι σωστό να γινει η pcr; ενω υπάρχει περίοδος ή οταν δεν υπάρχει;η εξετασει θρομοφιλίας θελει και αυτη κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες;

 

Τελος, μαγιοπουλας και summer love με τι ασχολείστε;; ξερετε πολυ καλα το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ που το περάσες αυτό. Ξέρω την περίπτωση σου γιατί είνσι ακριβώς ίδια με τη δική μου .Την έχω γράψει κάνα δυο φορές εδώ στο φόρουμ.

Στην 21 εβδομάδα βλεννη και διαστολή 2 με προβολή θυλακιου. Δύο εβδομάδες στο νοσοκομείο και τοκετος 23 ακριβώς.Μετά από 4,5 μήνες στη ΜΕΝΝ είμαστε σπιτι χωρίς κανένα σοβαρό πρόβλημα εκτός από τα ματάκια του που έχουν γίνει κάποιες επεμβάσεις.

Εγώ είχα ουρεοπλάσμα. Κάποιοι λένε ότι αυτό ήταν η αιτία κάποιοι είπαν ότι ήταν απλά μια αποβολή όπως πολλές άλλες. Πάντως πήρα αρκετή αντιβίωση μέχρι να αρνητικοποιηθει. Και διπλές και διαφορετικές μαζί με τον άντρα μου.

Μην απογοητεύεσαι και μην σκέφτεσαι ότι φταις εσύ. Απλά συμβαίνει και δυστυχώς συμβαίνει πάρα πολύ συχνά. Εμένα μεχρι νσ μου τύχει δεν ειχα σκεφτει ότι κάτι μπορεί να πάει στραβά σε τοσο μεγαλη εβδομαδα.

Σε όλες μας αξίζει να γίνουμε μανούλες. Θα συνέλθεις...Πάρε όσο χρόνο χρειάζεται και ξεκίνα τις προσπάθειες μόλις νιώσεις έτοιμη. Σίγουρα δεν έχεις κάποιο πρόβλημα που δεν έχει τη λύση του.Καλή τύχη!!

 

Stela1 χαίρομαι πολύ που πλέον είστε σπιτάκι σας και υγιεις!μεγαλη η δυναμη και το κουραγιο σας!

 

Εμεις δυστυχώς λόγω διδύμων δεν είχαμε αυτή την δυνατότητα..είμαστε εξ αρχης στα κατώτερα επίπεδα των καμπυλών ανάπτυξης.. οι πιθανότητες να έχουν μια φυσιολογική τα μωρά μου ήταν μηδαμινές..

Link to comment
Share on other sites

το pcr περιοδου δεν ειναι ευρεως αποδεκτο κ σηκωνει πολυ νερο αυτη η συζητηση κ θα μπουμε τωρα στα περι τσιλιβακου εαν αρχισω να τα αναλυω κ δεν ειναι εκει το θεμα μας τωρα.η πιο ασφαλης λυση ειναι ταυτοχρονα ληψη για καλλιεργεια κολπικου τραχηλικου,εκπλυμα μεσα απο το ενδομητριο κ ιστος ενδομητριου για ταυτοχρονη καλλιεργεια αυτο ειναι το πληρες πακετο.εαν δε βρεθει κατι συγκεκριμενο δινονται γριπλα σχηματα αντιβιωσεων ευρεως φασματος.κ ξαναλεω.ο λοιμοξιολογος ειναι ο πλεον καταλληλος.κ ψυσικα ληψεις απο γυναικολογο γιατι κατι κοπελιτσες που παιρνουν τα κολπικα δεν ξερουν ουτε τον κολποδιαστολεα να βαλουν.εχει μεγαλη σημασια κ ο ληπτης κ το αξιοπιστο εργαστηριο.ολα αυτα πρεπει να γινουν σε σωστους χρονους κ συνθηκες για να μην χαθει η πληροφορια.

 

ολο αυτο το σχήμα μου φαίνεται βουνο!κατα πόσο ειναι εφικτό να γινει;το κανει ο γυναικολόγος ή ο λοιμωξιολόγος; Ηδη πήρα μια αντιβίωση 3ης γενίας οπώς μου την αναφέραν στο φαρμακείο σε συνδιασμό με μια αλλη..ολα για 1 εβδομαδα. Ηταν αρκετο το χρονικό διαστημα για να απαλαχτώ απο την λοίμωξη;;

 

Σημείωση στην αρχή της εγκυμοσύνης, καναμε καλλιεργεια κολπικού υγρού το οποίο μας έδειξε ουρεόπλασμα..επειτα ακολούθησε αντιβίωση..ζητησα στον γυναικολόγο να γινει επαναληψη της καλλιεργειας και μου είπε πως δεν εχει νοημα...και θετικη στο ουρεοπλασμα να εβγαινε δεν θα μπορούσα να παρω αλλη αντιβίωση στην εγκυμοσύνη...

Link to comment
Share on other sites

Νανάκια θα κανείς ουσιαστικά τις εξετάσεις που γράφει η μαγιοπουλος αλλά μην πρλαγωνεις θα στα πει ο γιατρος σου , η απλή καλλιέργεια δεν αρκεί απλά τότε που ήσουν στο νοσοκομείο δ μπορουσαν να στα κάνουν ήσουν έγκυος .

 

Εγω σχετίζομαι με χώρο υγείας αν αυτό ρωτάς . Αλλά οκ δεν σημαίνει κατι αυτό , ψιλό διαβάζω κ είμαι ευαισθητοποιημένη σε τέτοια θέματα . Δεν είμαι γιατρος .

Link to comment
Share on other sites

Νανάκια θα κανείς ουσιαστικά τις εξετάσεις που γράφει η μαγιοπουλος αλλά μην πρλαγωνεις θα στα πει ο γιατρος σου , η απλή καλλιέργεια δεν αρκεί απλά τότε που ήσουν στο νοσοκομείο δ μπορουσαν να στα κάνουν ήσουν έγκυος .

 

Εγω σχετίζομαι με χώρο υγείας αν αυτό ρωτάς . Αλλά οκ δεν σημαίνει κατι αυτό , ψιλό διαβάζω κ είμαι ευαισθητοποιημένη σε τέτοια θέματα . Δεν είμαι γιατρος .

 

Summer το σχήμα που λέει η μαγιοπουλος ειναι επίπονο;; πως ειναι δυνατον να καθογησω εγω τον γυναικολογο σε αυτο το σχήμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι ρε συ δεν νομίζω να ειναι κατι .

Μην ανησυχείς , απο αυτό που γράφεις , αυτό εννοεί κ ο γιατρος σου ότι θα κάνετε .

Γιατί δεν τον παίρνεις να τον ρωτήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ δεν νομίζω να ειναι κατι .

Μην ανησυχείς , απο αυτό που γράφεις , αυτό εννοεί κ ο γιατρος σου ότι θα κάνετε .

Γιατί δεν τον παίρνεις να τον ρωτήσεις .

 

απλα δεν θελω να γινομαι πιεστικη..γι αυτο δεν τον παιρνω..

 

αυτο το σχημα γίνεται μετα τις 40 μερες απο τον τοκετο;ενω υπαρχει περιοδος;

Link to comment
Share on other sites

απλα δεν θελω να γινομαι πιεστικη..γι αυτο δεν τον παιρνω..

 

αυτο το σχημα γίνεται μετα τις 40 μερες απο τον τοκετο;ενω υπαρχει περιοδος;

 

Αυτό δεν το ξέρω καθόλου

Ίσως ξέρει η μαγιοπουλος

Link to comment
Share on other sites

nanakia ουτε κ γω ειμαι γιατρος.ουτε καν στο χωρο της υγειας βρισκομαι.ειμαι εκπαιδευτικος.ολα αυτα που σου λεω τα εχω κανει η ιδια.ολα γινονται ευκολα.συντονισμο μονο θελει.μια εβδομαδα παντως αντιβιωση δε φτανει για το συγκεκριμενο θεμα.γι αυτο σου λεω οτι πρεπει να απευθυνθεις σε ειδικους.θελεις να σου στειλω περισσοτερες λεπτομερειες σε pm?εγω εκανεα τις καλλιεργειες σε πολυ καλο εργοστηριο.ειχα ξεκινησει με το λοκους κ μου εβγαλαν λαθος αποτελεσματα.επισκεφτηκα σαρογγλου κ γιαμαρελου,τους γκουρου της λοιμοξιολογιας κ κμετα το σχημα της γιαμαρελου κατεληξα σε ενα καταπληκτικο στρατιωτικο γιατρο που εκεινο που τον διαψοροποιει απο τους υπολοιπους. ειναι οτι εχει εμπειρια στις λοιμωξεις της πυελου.ειναι γλυκυτατος ,οικονομικος κ ειναι στο νοσοκομειο της αεροποριας.εχει ομως κ ιδιωτικο ιατρειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nanakia ουτε κ γω ειμαι γιατρος.ουτε καν στο χωρο της υγειας βρισκομαι.ειμαι εκπαιδευτικος.ολα αυτα που σου λεω τα εχω κανει η ιδια.ολα γινονται ευκολα.συντονισμο μονο θελει.μια εβδομαδα παντως αντιβιωση δε φτανει για το συγκεκριμενο θεμα.γι αυτο σου λεω οτι πρεπει να απευθυνθεις σε ειδικους.θελεις να σου στειλω περισσοτερες λεπτομερειες σε pm?εγω εκανεα τις καλλιεργειες σε πολυ καλο εργοστηριο.ειχα ξεκινησει με το λοκους κ μου εβγαλαν λαθος αποτελεσματα.επισκεφτηκα σαρογγλου κ γιαμαρελου,τους γκουρου της λοιμοξιολογιας κ κμετα το σχημα της γιαμαρελου κατεληξα σε ενα καταπληκτικο στρατιωτικο γιατρο που εκεινο που τον διαψοροποιει απο τους υπολοιπους. ειναι οτι εχει εμπειρια στις λοιμωξεις της πυελου.ειναι γλυκυτατος ,οικονομικος κ ειναι στο νοσοκομειο της αεροποριας.εχει ομως κ ιδιωτικο ιατρειο.

 

ναι στείλε μου μηνυμα..

Link to comment
Share on other sites

ναι στείλε μου μηνυμα..

 

Και οι δυο που μου εγραψες ειναι αθηνα..εγω δυστυχως μενω εκτος αττικης..οποτε ειναι λιγακι εως πολυ δυσκολο να τρεξω σε γιατρους εκει.. θεσσαλια οπου και βρισκομαι βρηκα τον Φανουργιακη που ειναι διευθυντης στο νοσοκομειο του βολου..οποτε μαλλον θα ξεκινησω απο αυτον..

Link to comment
Share on other sites

Stela1 χαίρομαι πολύ που πλέον είστε σπιτάκι σας και υγιεις!μεγαλη η δυναμη και το κουραγιο σας!

 

Εμεις δυστυχώς λόγω διδύμων δεν είχαμε αυτή την δυνατότητα..είμαστε εξ αρχης στα κατώτερα επίπεδα των καμπυλών ανάπτυξης.. οι πιθανότητες να έχουν μια φυσιολογική τα μωρά μου ήταν μηδαμινές..

 

Το ξέρω κορίτσι μου.Στα δίδυμα είναι δύσκολο και δυστυχώς δεν έχουν όλες οι μονάδες την δυνατότητα και τις γνωσεις να το παλέψουν. Εγώ γέννησα στο ιπποκρατειο θεσσαλονικης από τις λίγες πανελλαδικά.

Σε ότι αφορά τη λοίμωξη θα συμφωνήσω με τις υπόλοιπες κοπέλες. Ψάξτο για να γίνει σωστά η θεραπεία. Εμένα μου πήρε αρκετό καιρό και διάφορα σχήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω κορίτσι μου.Στα δίδυμα είναι δύσκολο και δυστυχώς δεν έχουν όλες οι μονάδες την δυνατότητα και τις γνωσεις να το παλέψουν. Εγώ γέννησα στο ιπποκρατειο θεσσαλονικης από τις λίγες πανελλαδικά.

Σε ότι αφορά τη λοίμωξη θα συμφωνήσω με τις υπόλοιπες κοπέλες. Ψάξτο για να γίνει σωστά η θεραπεία. Εμένα μου πήρε αρκετό καιρό και διάφορα σχήματα.

 

Stela1 εσυ τι εξετάσεις έκανες;την crp παρακολουθούσες για να δεις κατα ποσο αποτελεσματικό ειναι το καθε σχήμα αντιβιώσεων;

Link to comment
Share on other sites

εχω φρικαρει που το σπίτι μου ειναι αδειο..τοσο καιρο περιμενα τα μωρακια μου και τωρα τιποτα..δεν ξερω πως να το διαχειριστω..

 

Κοριτσάκι μου όλες εδώ σε καταλαβαίνουμε απόλυτα !! Ειναι τοιοοσο τραγικό όλο αυτό . Το πέρασα κ εγω , να πένθησεις για τα μωράκια σου μην ακούς εκείνους που θέλουν να σε πείσουν ότι θα το ξεχάσεις . Τι ξέρω ότι ειναι πάντα στην σκέψη σου . Το κλάμα βοηθάει πραγματικά πολυ !

 

Να ξερεις στο τελος βγαίνει πάντα ο ήλιος !

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου όλες εδώ σε καταλαβαίνουμε απόλυτα !! Ειναι τοιοοσο τραγικό όλο αυτό . Το πέρασα κ εγω , να πένθησεις για τα μωράκια σου μην ακούς εκείνους που θέλουν να σε πείσουν ότι θα το ξεχάσεις . Τι ξέρω ότι ειναι πάντα στην σκέψη σου . Το κλάμα βοηθάει πραγματικά πολυ !

 

Να ξερεις στο τελος βγαίνει πάντα ο ήλιος !

 

summer ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση...

τι να ξεχασω;;αυτο ειναι αδυνατο πραγματικα..συνεχως ερχεται στο μυαλο μου η στιγμη που ειδα την πρωτη...ποσο ομορφη ηταν θεε μου η ψυχουλα μου..

 

εχω και το συζυγο ο οποιος μολις με δει να κλαιω σκαει απο την στεναχωρια του και ριχνει το φταιξιμο πανω του..καταπιεζομαι πολυ να κρατηθω στα ποδια μου οσο ειναι μπροστα..

Link to comment
Share on other sites

nanakia, παρακολουθώ το θέμα σου από την αρχή, καθώς όσες δυστυχώς έχουμε περάσει από αυτό το τμήμα του φόρουμ, πάντα ξαναγυρνάμε στις "δύσκολες στιγμές" (άσε που μου θύμησες άλλη μία κοπέλα με παρόμοια κατάσταση με εσένα, την katerinandra).

Είναι πάρα πολύ φρέσκο αυτό που σου συνέβη, μόλις πριν 10 ημέρες έγινε το κακό, κι απ' ό,τι σε έχω δει μέχρι στιγμής το έχεις αντιμετωπίσει πολύ ψύχραιμα. Τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω μέσα από τις λίγες αναρτήσεις στο φόρουμ. Δείχνεις αρκετά συνειδητοποιημένη σχετικά με αυτό που συνέβη, και με ηρεμία προσπαθείς να δεις πώς πρέπει να πορευτείς, προκειμένου να λάβεις απαντήσεις ως προς τα αίτια της ρήξης υμένων. Και θέλω να σου πω πως σε έχω θαυμάσει γι αυτό! Δηλαδή, μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι είσαι μία δυνατή κοπέλα, κι αυτό είναι θετικό στην αντιμερώπιση της όλης κατάστασης.

Σκαμπανευάσματα θα έχεις, και είναι λογικό και φυσιολογικό. Άλλωστε τι προσπαθείς να "χωρέσεις στο μυαλό σου", ένα αδιανόητο σενάριο;

Το σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή, μόλις κάνει τον κύκλο του μέσα σου όλο αυτό θα καταλαγιάσει, και θα μπορέσεις να προχωρήσεις μπροστά, όπως κάναμε όλες μας.

Σου εύχομαι τα καλύτερα από εδώ και μπρος, και να ανακάψεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα σωματικά και ψυχολογικά!

Link to comment
Share on other sites

nanakia, παρακολουθώ το θέμα σου από την αρχή, καθώς όσες δυστυχώς έχουμε περάσει από αυτό το τμήμα του φόρουμ, πάντα ξαναγυρνάμε στις "δύσκολες στιγμές" (άσε που μου θύμησες άλλη μία κοπέλα με παρόμοια κατάσταση με εσένα, την katerinandra).

Είναι πάρα πολύ φρέσκο αυτό που σου συνέβη, μόλις πριν 10 ημέρες έγινε το κακό, κι απ' ό,τι σε έχω δει μέχρι στιγμής το έχεις αντιμετωπίσει πολύ ψύχραιμα. Τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω μέσα από τις λίγες αναρτήσεις στο φόρουμ. Δείχνεις αρκετά συνειδητοποιημένη σχετικά με αυτό που συνέβη, και με ηρεμία προσπαθείς να δεις πώς πρέπει να πορευτείς, προκειμένου να λάβεις απαντήσεις ως προς τα αίτια της ρήξης υμένων. Και θέλω να σου πω πως σε έχω θαυμάσει γι αυτό! Δηλαδή, μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι είσαι μία δυνατή κοπέλα, κι αυτό είναι θετικό στην αντιμερώπιση της όλης κατάστασης.

Σκαμπανευάσματα θα έχεις, και είναι λογικό και φυσιολογικό. Άλλωστε τι προσπαθείς να "χωρέσεις στο μυαλό σου", ένα αδιανόητο σενάριο;

Το σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή, μόλις κάνει τον κύκλο του μέσα σου όλο αυτό θα καταλαγιάσει, και θα μπορέσεις να προχωρήσεις μπροστά, όπως κάναμε όλες μας.

Σου εύχομαι τα καλύτερα από εδώ και μπρος, και να ανακάψεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα σωματικά και ψυχολογικά!

 

 

osin σε ευχαριστω παρα πολυ για την συμπαρασταση.. δεν ξερω αν ειμαι αξια θαυμασμου..εκλαψα και κλαιω καθημερινα για τα κοριτσια μου αλλα περισσοτερο με τρώνε τα γιατι..προσπαθω να καταλαβω πως ακριβως συνεβει αυτο.. και μαλλον εχεις δικιο δυσκολα θα χωρεσει στο μυαλο μου..

σωματικα ο γιατρός μου με χαρακτηρισε "θηρίο", γεννησα και την επόμενη το μεσημέρι με εβγαλε από την κλινικη..θα προχωρήσουμε σε εξετάσεις τις επόμενες μερες και ελπίζω όλο αυτό να μην μας αφησε καποιο κουσούρι..ψυχολογικά εχω πολύ δρόμο μπροστα μου..

εσύ παρα τις οποιες ατυχίες σου καταφερες να αποκτήσεις αυτο που επιθυμουσες;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου, γλυκό..

 

Πόσο καταλαβαίνω τον πόνο σου... Θα ήθελα όμως να σου πω ότι δεν είσαι μόνη. Και εγώ έχω βιώσει την απώλεια όπως και τόσες άλλες κοπέλες.. Πριν τέσσερις μήνες έχασα το μωρό μου στην 38η εβδομάδα κύησης.. Αιτία; Ανεπάρκεια πλακούντα που δεν διαγνώστηκε ποτέ..

 

Οι μέρες που ακολούθησαν δεν θέλω να τις θυμάμαι.. Γυρίζεις σε ένα σπίτι με άδεια χέρια και αγκαλιά, τα όνειρα που μέχρι πρότινος έκανες μόνο δάκρυα φέρνουν γιαυτά που δεν πρόλαβες να ζήσεις. Πονάς για το μωρό σου, για τον άντρα σου, τους γονείς του και τους γονείς σου. Για την χαρά που τους στέρησες...

 

Όμως κατάφερα να ξανασταθώ στα πόδια μου, προσπαθώ να βρω τους ρυθμούς μου και ελπίζω για μια ευτυχή κατάληξη. Το ίδιο θα συμβεί και με σένα θα το δεις!

 

Αν μπορούσα να σου δώσω μια συμβουλή είναι να συζητάς τις σκέψεις με τον άντρα σου .. Μην τον αφήνεις απέξω, πχ να σε βλέπει να κλαις και να μην ξέρει τι στροφές μπορεί να παίρνει το μυαλό σου.. Μην κλειστείς στον ευατό σου και στις σκέψεις σου!! Εν ανάγκη ζήτησε τη βοήθεια κάποιου ειδικού αν δεις ότι δεν μπορείς να το διαχειριστείς.

 

Θα δεις πως στο τέλος όλα θα πάνε καλά!!

 

Μια τεράστια αγκαλιά από μένα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...