elenik

Ποιο γιατρο ειχατε και με τι μεθοδο γεννησατε;

Recommended Posts

Σημερα μου δημιουργήθηκε μια απορία. Υπάρχουν γιατροί που ξεγενάνε συστηματικα με καισαρική και σε τι ποσοστο ; Σε αυτο το thread θα ελεγα να βάλουμε τον γιατρό που μας ξεγέννησε και την μέθοδο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Διαφημίσεις

Κι αν πχ απαντήσουν 10 μέλη - πελάτισσες του x γιατρού που γέννησαν και οι 10 με καισαρική γιατί υπήρχε πράγματι ιατρικό θέμα που υπαγόρευε την καισαρική, αλλά οι συγκεκριμένες γυναίκες το "χρεώνουν" στον γιατρό τους ως αναίτια καισαρική, χωρίς όμως να έχουν δίκιο ιατρικά?

Ποιος θα πει αν ο συγκεκριμένος γιατρός είναι ..."καισαρικάκιας" ή απλά ένας καλός γιατρός που έσωσε μάνα και παιδί?

Εκφράζω τον προβληματισμό μου γιατί πρόκειται να αναφερθούν ονόματα, συνοδευόμενα πιθανώς από κρίσεις και κριτικές ανθρώπων άσχετων με την ιατρική και με το κάθε συγκεκριμένο περιστατικό.

εγώ δε θα πω όνομα, γιατί υπάρχει ο κίνδυνος δυσφύμησης, αλλά θεωρώ το γιατρό μου καισαρικάκια , ναι.

εμένα μου έκανε λόγω "μη εξέλιξης τοκετού" και αχρείαστης πρόκλησης που κατέληξαν σε stress δικό μου και του μωρού

έκανε πρόκληση και ηρεμιστική ένεση ταυτόχρονα σε γυναίκα που βρισκόταν σε λανθάνων τοκετό για μέρες (στο σπίτι), μόλις είχαν σπάσει τα νερά της, μωρό και μητέρα ήταν τέλεια, και η διαστολή στο 4.. Γιατί είχε πάει 9 το βράδυ (το είπε κιόλας την ώρα που έβγαινε το παιδί, ότι βραδυάσαμε εδώ περα...) Η γυναίκα τα είδε όλα, δεν μπορούσε να σπρώξει και έπαθε σοβαρή αιμοραγία μετά τη γέννα, με αποτέλεσμα να μπει εκτάκτως στο χειρουργείο

σε άλλη γνωστή μου έκανε καισαρική επειδή είχε μυωπία 3

σε άλλη επειδή το μωρό ήταν μεγάλο , χωρίς καν να προσπαθήσει για φτ.

Και το χειρότερο όλων είναι ότι κάνει μονή συρραφή στη μητρα για να τελειώνει πιο γρήγορα (ο ίδιος βέβαια θα σου πει ότι η διπλή συρραφή θεωρείται παρωχημένος τρόπος- πράγμα που δεν ισχύει) οπότε σε μελλοντική πιθανή προσπάθεια για κολπικό τοκετό έχεις 5 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα ρήξης μήτρας...

2t7wp3.png

Γέννησα και τα 2 με τον Αλεξάτο στο Έλενα (φυσιολογικό τοκετό) ο οποίος ήταν γνωστός υπέρμαχος του φ.τ.

Πάντως από δικές μου γνωστές ούτε 1 στις 10 δε γεννάει φυσιολογικά πια. Κάποτε έβλεπες και κανέναν φ.τ.

Τώρα το Πάσχα είχα 4 γνωστές κ μια συγγενή, όλες καισαρική. Προσωπικά δεν κρίνω τον τρόπο αλλά το ραντεβού για να γεννήσεις χωρίς να υπάρχει λόγος, απ΄τις 37-38 εβδομάδες… Δε μπορούσα να περπατήσω λέει η άλλη. Γιατί βρε κοπέλα μου εμείς στις 40 παίζαμε μπάσκετ? Την καισαρική την καταλαβαίνω, το ραντεβου όχι. Αυτό που δεν αφήνουν το παιδάκι να γεννηθεί στην ώρα του, με όποιο τρόπο κι αν είναι. Κάθε φορά σκεφτομαι σε πόσα γενέθλια θα παραστώ με τα παιδιά μου τα οποία θα γιορτάζονται κατά 15-20 μέρες νωριτερα απʼόταν θα γεννιόταν κανονικά το παιδάκι (μόνο γενέθλια δηλαδή δεν θα τα λες). Φαντάζομαι είναι περιττό να γράψω πως δε μιλάω για ειδικές περιπτώσεις (ιατρικοί λόγοι).

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Δε χρειάζεται να μπούμε στη διαδικασία αυτή. Στοιχεία δείχνουν ότι

[...Η γέννηση με καισαρική τομή στην Ελλάδα έχει λάβει τις διαστάσεις πραγματικής επιδημίας. Το ποσοστό των καισαρικών τομών ανέρχεται περίπου στο 40% του συνόλου των τοκετών στα δημόσια νοσοκομεία και έως και 65 % στα ιδιωτικά, σύμφωνα με πρόσφατα στοιχεία του ΚΕΣΥ.

Τα ποσοστά αυτά καισαρικής τομής βρίσκονται πολύ πιο πάνω από το 15% που ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) θεωρεί ότι μπορεί να προκύψει από ιατρικά αίτια.....]

Πηγή: http://www.protagon.gr/scripta/ideas/i-megali-bizna-twn-kaisarikwn-31418000000

Είναι γεγονός ότι οι Ελληνες γυναικολόγοι, προτιμούν εμφανέστατα την καισαρική.

εγω πάλι να πω ότι όταν γέννησα από τις 25 γυναίκες στη μαιευτική πτέρυγα φτ είχαν κάνει οι 5!!! (δημόσιο νοσοκομείο επαρχίας)

και δεν ήταν πάσχα - χριστούγγενα - εθνική γιορτη κτλ....

κάνουν τη δουλειά τους χωρίς να τους ελέγχει κανένας...

2t7wp3.png

Εγω μετα απο πολυ ψαξιμο μεσω ιντερνετ για γιατρο πραγματικα και οχι θεωρητικα υπερμαχο του φυσιολογικου τοκετου,κατεληξα στο γιατρο μου ο οποιος με δικαιωσε για την επιλογη μου και με το παραπανω!Να αναφερω μονο οτι εκλεισα τις 41 εβδομαδες και θα με εβαζε με προκληση την τελευταια μερα,ημερα Παρασκευη.Του ζητησα να μπω το Σαββατο (41+1) και παρολο που ηταν τριημερο Αγιου Πνευματος δεχτηκε χωρις δευτερη κουβεντα. Ο τοκετος μου διηρκησε σχεδον 22 ωρες. Ο γιατρος μου ηταν εκει απο το πρωι (οχι στην καφετερια του μαιευτηριου,μαζι μου) και ουτε στιγμη δε μου ανεφερε τη λεξη "καισαρικη".Ηταν αψογος σε ολα του απο την αρχη μεχρι το τελος κι εγω πλεον πινω νερο στο ονομα του και οποτε σκεφτομαι την αντιμετωπιση του κλαιω απο συγκινηση. Πολυ ευχαριστως να τον συστησω σε οποιαδηποτε κοπελα επιθυμει πραγματικα εναν φυσιολογικο τοκετο.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα