beba09

Πανταζοπούλου και Γιαννημάρα, πληροφορίες

Recommended Posts

Υπάρχει κάποια μαμά που να ξέρει αυτά τα δυο σχολεία, γίνεται όντως δουλειά, το παιδί έρχεται διαβασμένο..στο σπίτι;;

Δυστυχώς είναι τα μόνο οικονομικά που βρήκα, από χώρους έχω δει το φώτο γκάλερι, δεν διαφέρουν από ένα δημόσιο από θέμα εκπαίδευσης με ενδιαφέρει!! ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία.

Διαφημίσεις

Καλημέρα beba09!

Η Ελισάβετ μου πηγαίνει στα Εκπαιδευτήρια Γιαννημάρα από πέρυσι που ήταν νήπιο, τώρα είναι Α' Δημοτικού.

Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη με τη δουλειά τους, η δασκάλα μας είναι πολύ καλή, όπως κ οι νηπιαγωγοί που είχαμε πέρυσι, κ από γονείς που πηγαίνουν τα παιδιά τους σε μεγαλύτερες τάξεις ή από γνωστούς μου που πήγαιναν τα παιδιά τους ή ακόμα κ οι ίδιοι μαθήτευσαν εκεί, δεν έχω ακούσει κάποιο παράπονο από το διδακτικό προσωπικό σε όλες τις τάξεις.

Κατά τη διάρκεια της μελέτης αν θέλει το παιδί θα κάνει τα φυλλάδια αλλά όχι τα θεωρητικά μαθήματα, επειδή αυτά θέλουν συγκέντρωση κ όσο να 'ναι, μέσα στην αίθουσα με άλλα τόσα παιδάκια, δεν είναι εφικτό αυτό. Εμείς δλδ στο σπίτι κάνουμε ανάγνωση, ορθογραφία κ αν έχει μείνει κάτι από φυλλάδια κ αντιγραφή. Σε μεγαλύτερες τάξεις προφανώς θα έχει να διαβάσει στο σπίτι γεωγραφία, ιστορία, θρησκευτικά κλπ. Επίσης Παρασκευές δεν κάνουν μελέτη. Τα έχεις όλα για το σαβκο.

Το σχολείο το συστήνω ανεπιφύλακτα, δεν έχω κάποιο παράπονο κ θεωρώ πως γίνεται αξιόλογη δουλειά σε όλα τα επίπεδα. Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο κ γνωρίζω, ευχαρίστως να σου πω.

Πριν κάνω τη συνάντηση με τον διευθυντή του τωρινού μας σχολείου, είχα πάει κ στην Πανταζοπούλου πρόπερσι να ρωτήσω. Για να είμαι ειλικρινής δεν μου άρεσαν πολλά. Ήταν βέβαια ευγενέστατη κ χαμογελαστή αλλά.... Κατ' αρχήν οι απόψεις της πχ εννοείται πως έχουμε μόνο γυναίκες δασκάλες :confused:, τα παιδιά θα έρχονται με φόρμες, όχι βέβαια με φορεματάκια ή φούστες τα κοριτσάκια :confused:. Επίσης έχουν καθιερώσει ένα σύστημα, στο οποίο ήμουν μπροστά: καθημερινά πηγαίνουν στο γραφείο της διευθύντριας 2 παιδάκια από κάθε τάξη κ τα εξετάζει η ίδια σε κάποιο μάθημα. Δεν μου άρεσε καθόλου όμως! Το θεωρώ εξαιρετικά αγχωτικό για τα παιδιά. Όπως μου εξήγησε το κάνει αυτό για να ελέγχει τη δουλειά των δασκάλων, αλλά θεωρώ πως θα μπορούσε να βρει κάποιον άλλο τρόπο για να ελέγξει τις δασκάλες, όχι αυτόν! Επίσης σε πολλά από αυτά που ρωτούσα δεν είχε να μου δώσει κάποια σαφή απάντηση, όπως πχ τι γίνεται αν υπάρξει περιστατικό bullying, τι γίνεται αν το δικό μου παιδί είναι θύτης, κάποια πράγματα για τη διδασκαλία κλπ, δεν μου απαντούσε. Γενικόλογούσε, έτσι αόριστα. Ενώ να φανταστείς όταν πήγα μεταγενέστερα στου Γιαννημάρα, ο διευθυντής στην παρουσίαση του σχολείου κλπ ήδη είχε απαντήσει στις περισσότερες ερωτήσεις που είχα σημείωσει, πριν προλάβω να του τις κάνω.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Σχετικα με τον Πανταζοπουλο δεν μπορω να πω κατι γιατι δεν εχω καμια εμπειρια , ουτε προσωπικη αλλα ουτε απο καποιο γνωστο μας . Εμεις παμε στο Γιαννήμαρα , ο ένας μου ο γιος και νηπιο και ο αλλος στην Τρίτη. Ειναι ενα ηρεμο , μικρο , οικογενειακο σχολειο .Μεχρι στιγμης ειμαστε πολυ ικανοποιημενοι τα παιδια φευγουν και γυρνανε χαρουμενα .Σε γνωστικο επιπεδο τωρα γινεται πολυ καλο μάθημα και οι δασκαλες ειναι πολυ καλες . Στην μελετη διαβαζονται απο την ιδια τους την δασκαλα ολα και γίνονται μόνο οι γραπτες εργασίες Ολα τα προφορικα μαθηματα θα πρεπει να γίνουν στο σπιτι .

• Μου αρέσει 1

cca53e644d.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα