Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιδράσεις γονέων για γλυκά/τυποποιημένα και νήπια


xena

Recommended Posts

Υπάρχουν 10000001 λόγοι που δεν προσφέρουμε ποτέ φαγητό σε ένα άγνωστο παιδάκι, χωρίς να ρωτήσουμε τη μητέρα του...

 

 

Τώρα, αν υπάρξουν εκεί, εννοείται θα αφήσω το παιδί να φάει όσα θέλει, ή αν υπερβάλει, θα το σταματήσω διακριτικά. Ευτυχώς δεν είναι το φαγητού στα πάρτι, προτιμούν το παιχνίδι.

 

Mα πώς τυχαίνει βρε παιδιά και σας μπουκώνουν τα παιδιά πριν αντιδράσετε? Ασυνόδευτα είναι τα παιδιά? Ποτέ δεν θυμάμαι να μου έχουν συμβεί περιστατικά τέτοια που λέτε. Όλα τα μικρά παιδιά συνοδεύονται, τι συμβαίνει σας ξεμοναχιάζουν τα παιδιά και τα ταίζουνε?

 

Συγνώμη, αλλά αισθάνομαι ότι στοχοποιούμε ανθρώπους που δεν έχουν κακή πρόθεση, προφανώς από ευγένεια το κάνουν ,νιώθοντας ότι δεν είναι σωστό να τρως κάτι μπροστά στον άλλον χωρίς να του προσφέρεις ταυτόχρονα. Αν το θεωρείτε "σκουπίδι" ,πείτε ένα " όχι, ευχαριστώ" κι όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

όταν πηγαίνω στα σπίτι των άλλων δεν τους πηγαίνω σκουπίδια στα παιδιά τους, ακόμα και αν ξέρω ότι επιτρέπονται. Πηγαίνω σε έναν φούρνο και αγοράζω κάτι καλό. Δεν αγοράζω από περίπτερο. Ούτε το εκτιμώ να με καλείς στο σπίτι σου και να μου βγάζεις σκουπίδια. Ειδικά για το παιδί. Υπάρχει ο χρυσός μέσος όρος. Κάνε ενα τοστάκι, κάνε μία πίττα, μία πίτσα κατά προτίμηση μαργαρίτα. ΑΠλά και οικονομικά πράγματα. Η αλήθεια είναι ότι γαριδάκια έχω καιρό να δω σε παιδικό πάρτι.

Τώρα, αν υπάρξουν εκεί, εννοείται θα αφήσω το παιδί να φάει όσα θέλει, ή αν υπερβάλει, θα το σταματήσω διακριτικά.

Πόσο συμφωνώ...

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Mα πώς τυχαίνει βρε παιδιά και σας μπουκώνουν τα παιδιά πριν αντιδράσετε? Ασυνόδευτα είναι τα παιδιά? Ποτέ δεν θυμάμαι να μου έχουν συμβεί περιστατικά τέτοια που λέτε. Όλα τα μικρά παιδιά συνοδεύονται, τι συμβαίνει σας ξεμοναχιάζουν τα παιδιά και τα ταίζουνε?

 

Συγνώμη, αλλά αισθάνομαι ότι στοχοποιούμε ανθρώπους που δεν έχουν κακή πρόθεση, προφανώς από ευγένεια το κάνουν ,νιώθοντας ότι δεν είναι σωστό να τρως κάτι μπροστά στον άλλον χωρίς να του προσφέρεις ταυτόχρονα. Αν το θεωρείτε "σκουπίδι" ,πείτε ένα " όχι, ευχαριστώ" κι όλα καλά.

 

Όχι, ακριβώς επειδή δεν είναι ασυνόδευτα, πρέπει να ρωτάμε τον συνοδό πριν προσφέρουμε κάτι σε ένα παιδί. Τόσο δύσκολο είναι?

Είναι άλλο να ρωτήσουμε ευγενικά, 'μπορώ να του προσφέρω κεράσια' και άλλο να το δώσω στο παιδάκι κατευθείαν. Εκεί η πολιτισμένη μητέρα δεν θα κάνει φασαρία, φυσικά, δεν θα του πάρει του παιδιού το κεράσι από το στόμα, αλλά από μέσα της θα πει: ωχ να πάρει, τώρα θα του κόψει την όρεξη και πώς θα φάει το μεσημέρι τα φασολάκια που δεν τα έχει και περί πολλού.

 

Αυτός που έχει καλή πρόθεση, δεν θα θέλει βέβαια να ταϊσει το παιδί μου με κάτι που δεν μου αρέσει. Γι αυτό θα με ρωτήσει.

Το άλλο δεν δείχνει καλή πρόθεση.

 

Ξέρεις, κι εμείς δεν είμαστε αγενείς. Τα παιδιά μας μοιράζονται. Απλά προηγείται μία απλή ερώτηση: μπορούμε να προσφέρουμε στο παιδάκι σας μία φράουλα?

Ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει: άσε καλύτερα, σε μίση ώρα θα φαει?

Επίσης και το άλλο παιδάκι μαθαίνει ότι ο σωστός τρόπος είναι να έχει εγκρίνει το κέρασμα η μαμά του.

Τι να πω? τα θεωρούσα αυτονόητα όλα αυτά.

 

Τώρα για τα σκουπίδια. Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα. Όπου μας καλούν, έχουν προσεγμένο φαγητό για τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ βρε Βερενίκη. Χθές το μεσημέρι "μιρίκι μη φας άλλο λουκάνικο (αγνώστου σύνθεσης προέλευσης κλπ) σε λίγο έρχονται τα παϊδάκια που σου αρέσουν." Επιτόπου κόβεται κομμάτι και ταΐζεται με σαρδόνιο χαμόγελο τύπου "έλα δω εγώ που σ' αγαπάω αστην αυτή".

 

Επίσης τι τύχη να προσφέρει κάποιος φρούτα.... μα ποτέ όμως....Όλοι κάποιο σκουπίδι έχουν στο νου για κέρασμα. Όσο για ερώτηση πριν δεν το συζητώ καν. Εδώ βάζεις το παιδί να αρνηθεί λέγοντας θα πάμε για φαγητό τώρα και σου λέει έ σιγά ένα κομμάτι κέικ είναι δε θα χορτάσει κιόλας.... Άσε με μπουρίνιασα....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε παει για καφε, εχουμε παρει τοστ και εχουν μεινει τα πατατακια στο πιατο.Τα πιτσιρικια μου παιζουν μεσα στον παιδοτοπο του μαγαζιου.Και ενα παιδακι περιτριγυριζειτο τραπεζι μας και κοιταει τα πατατακια.Σε καποια στιγμη...ουτε θυμαμαι τι εκανα...αλλα δεν προσεχα...βλεπου ξαφνου τον αντρα μου να δινει με το χερι του ενα πατατακι στο παιδακι.Μενω καγκελο...λεω παει θα μας σκυλοβρισει καμια μαμα τωρα.Καλα του λεω τι κανεις? Ετσι ταιζεις πατατακια το ξενο παιδι χωρις καν να ρωτησεις τη μαμα του? Καλα μου λεει δε ντρεπεσαι...δε βλεπεις πως τα κοιταζε και τα λιγουρευοταν το παιδακι.Τσιγκουνευεσαι το ενα πατατακι? Ουτε καν καταλαβε τι εννοουσα και τι λαθος εκανε.Αυτος το θεωρησε ευγενια και καλοσυνη να δινει πατατακια στο πιτσιρικι...τα οποια πατατακια οπως ειπα ουτε κι εγω τα δινω στα παιδια μου.Ευτυχως η μαμα του ηταν αρκετα πολιτισμενη και δεν ειπε τπτ.

 

Παντως αυτο που ανεφερε η θεματοθετρια στο αρχικο μηνυμα ηταν οτι η μαμα απαγορευσε το γλυκο στο παιδι ενω το παιδι εκνευριστικε και γκρινιαζε μετα εκνρυριστηκε κι αυτη και αρχισε το κυρηγμα περι υγιεινης διατροφης.Αυτη τη συμπεριφορα εγω απο οπου κι αν το δω το θεμα..και παλι τη θεωρω λαθος.Οταν παιρνεις τετοιες αποφασεις...πχ να μην αφηνεις το παιδι σε ενα παρτυ να δοκιμασει την τουρτα...οφειλεις να το χειριζεσαι με σωστο τροπο ωστε και το παιδι να κατανοει καποια πραγματα χωρις να εκνευριζεται και να κλαιει και χωρις να εκνευριζεσαι κι εσυ και να καταληγεις να το μαλωνεις η να γινεσαι η ξινη της παρεας που ξαφνου αρχιζεις το κυρηγμα στις υπολοιπες.

 

ΥΓ...Χρονια πολλα...Χριστος Ανεστη σε ολες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και απο την αγαπημένη πεθερα 5 πριν το φαγητο ...

"Έλα Baby C εχω παγωτό (Τίγκα σε ζάχαρη και Ε)."

"Μα θα φαει φαγητο σε 5.."

"Μα η Σ τωρα εφαγε ενα μπολ "(ξαδέρφη που τρώει μονο ζάχαρη και ποτε φαγητο)

"Και επιςης δεν είπαμε οτι ειναι ειναι dairy free?"

"Ναι; Το ξέχασα!!... Σορυ.... Έλα baby C εχω jelly beans!" :mad: :x :mad:

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο που ανεφερε η θεματοθετρια στο αρχικο μηνυμα ηταν οτι η μαμα απαγορευσε το γλυκο στο παιδι ενω το παιδι εκνευριστικε και γκρινιαζε μετα εκνρυριστηκε κι αυτη και αρχισε το κυρηγμα περι υγιεινης διατροφης.Αυτη τη συμπεριφορα εγω απο οπου κι αν το δω το θεμα..και παλι τη θεωρω λαθος.Οταν παιρνεις τετοιες αποφασεις...πχ να μην αφηνεις το παιδι σε ενα παρτυ να δοκιμασει την τουρτα...οφειλεις να το χειριζεσαι με σωστο τροπο ωστε και το παιδι να κατανοει καποια πραγματα χωρις να εκνευριζεται και να κλαιει και χωρις να εκνευριζεσαι κι εσυ και να καταληγεις να το μαλωνεις η να γινεσαι η ξινη της παρεας που ξαφνου αρχιζεις το κυρηγμα στις υπολοιπες.

 

ΥΓ...Χρονια πολλα...Χριστος Ανεστη σε ολες.

 

Το άλλο? Ότι κάποιος μπορεί να έχει δώσει ένα σωρό λεφτά για μια τούρτα γενεθλίων και την ώρα που την προσφέρει να έχει κάποιον που σκούζει ότι δεν είναι υγιεινή! Πάρτον στο γάμο σου να σου πει και του χρόνου...Μα δεν είναι μέγιστη αγένεια και χοντροκοπιά?

 

Προσωπικά, το να σου προσφέρουν κάτι και εσύ να το δέχεσαι το θεωρώ ένδειξη καλής θέλησης και από τις δύο πλευρές, τώρα, αν για κάποιους λόγους πρέπει να αρνηθείς, πρέπει να το κάνεις με όση γίνεται ευγένεια...

 

Χρονια Πολλά και καλά...

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο? Ότι κάποιος μπορεί να έχει δώσει ένα σωρό λεφτά για μια τούρτα γενεθλίων και την ώρα που την προσφέρει να έχει κάποιον που σκούζει ότι δεν είναι υγιεινή! Πάρτον στο γάμο σου να σου πει και του χρόνου...Μα δεν είναι μέγιστη αγένεια και χοντροκοπιά?.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

 

 

Προσωπικά, το να σου προσφέρουν κάτι και εσύ να το δέχεσαι το θεωρώ ένδειξη καλής θέλησης και από τις δύο πλευρές, τώρα, αν για κάποιους λόγους πρέπει να αρνηθείς, πρέπει να το κάνεις με όση γίνεται ευγένεια...

 

Το βρίσκω περίεργο ως στάση ζωής, ειδικά αναφορικά με τα παιδιά.

Δηλαδή το δίδαγμα στα παιδιά είναι να δεχόμαστε ό,τι μας προσφέρουν, γιατί αυτός που μας το προσφέρει το κάνει από την καλή του την καρδιά?

 

Δεν έχει σημασία ποιος σου προσφέρει κάτι και τι είναι αυτό?

Δεν έχει σημασία αν μας βγάζει απο το προσωπικό μας πρόγραμμα, από τις διατροφικές μας αρχές?

Link to comment
Share on other sites

 

Το βρίσκω περίεργο ως στάση ζωής, ειδικά αναφορικά με τα παιδιά.

Δηλαδή το δίδαγμα στα παιδιά είναι να δεχόμαστε ό,τι μας προσφέρουν, γιατί αυτός που μας το προσφέρει το κάνει από την καλή του την καρδιά?

 

Δεν έχει σημασία ποιος σου προσφέρει κάτι και τι είναι αυτό?

Δεν έχει σημασία αν μας βγάζει απο το προσωπικό μας πρόγραμμα, από τις διατροφικές μας αρχές?

 

Δεν το μεταφέρω ως αρχή στο παιδί μου, προσωπικά δεν θα το πίεζα επουδενί να φάει ένα γλυκό χωρίς να το θέλει! Είναι όμως η δική μου αίσθηση για τα πράγματα, για το δούναι και λαβείν. Δεν μιλάω να μου πει κάποιος που τρώει πατατάκια στο χαλαρό , θέλεις και εσύ, θα πάρω τότε ή δεν θα πάρω ανάλογα με το κέφι μου. Αλλά αν ξέρω πχ ότι μια φίλη που με περιμένει έχει φτιάξει ένα κέικ για να μου προσφέρει, θα πάρω ένα κομμάτι !

 

( Άλλωστε, είναι και η καταγωγή, όπου η άρνηση κεράσματος έχει οδηγήσει και σε ... βεντέτες .. :wink:. Προσοχή , λοιπόν, σε ποιον αρνείστε...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην τελικη παρε ένα κομματι από ευγενια και μη το τρως...δε χρειαζεται να δωσεις εξηγήσεις.

 

Εννοείται. Αυτό θα κάνω, αν κι εγώ δεν .... αρνούμαι κεράσματα. Αλλα το παιδί είναι αλλιώς. Εγώ το θεωρώ παρέμβαση να προσφέρει κάποιος ο,τιδήποτε στο παιδί μου χωρίς να με ρωτήσει. Επίσης να καλέσει κάποιος παιδιά και να μην προσέξει το φαγητό τους.

Μην το συγκρίνεται με τις κοινωνικές 'συμβάσεις' των μεγάλων.

Link to comment
Share on other sites

Σε γιορτη στο σπιτι μου δεν θα μου πει κανεις τι θα προσφερω και τι οχι. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχω τουρτα επειδη καποια μαμα απαγορευει στο παιδι της να φαει. Ειναι δικη της ευθυνη το παιδι της. Αφου του απαγορευει ειναι η ιδια υπευθυνη για το αν το παιδι της θελησει να φαει, ειναι η ιδια υπευθυνη να το κανει να μην θελει να φαει τα "σκουπιδια". Εαν ειναι καποιος χορτοφαγος θα φροντισω να εχω στον μπουφε κατι για να ευχαριστησω και αυτους αλλα δεν θα κρυψω οτι περιεχει κρεας. Οταν ημουν στο εξωτερικο και καναμε καθε μηνα "τσαι" ολες οι γυναικες μαγειρευαμε οτι θελαμε. Υπηρχαν καποιες που λογο θρησκειας δεν ετρωγαν χοιρινο... ενημερωναμε για το ειδος του κρεατος ή ρωτουσαν οι ιδιες. Ποτε δεν παρεξηγηθηκε καποιος επειδη στο τραπεζι υπηρχε χορινο ή κατι αλλο που δεν ηθελαν να φανε. Αυτο ειναι καθαρα Ελληνικο φαινομενο. Δεν θα προσπαθησω να σε πεισω να φας κατι που δεν θελεις αλλα ουτε εσυ θα μου απαγορευσεις στο σπιτι το δικο μου ή στις οποιες μου συναναστροφες να στερηθω κατι εγω ή το παιδι μου επειδη εσυ εχεις αντιθετη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μεγαλυτερες αντιρησεις για τα σπιτικά κεράσματα (στο σχολείο, απο άτομα που δεν γνωρίζω προσωπικά) παρά για τα τυποποιημένα. Με προβληματίζει περισσότερο που δεν ξέρω τι συνθήκες υγιεινής εφαρμόζει η κάθε μια στο σπιτι της, τι υλικά χρησιμοποιεί, αν εχει σκυλιά και γατιά που περιφέρονται στους πάγκους της κουζίνας κλπ παρά αν φάει το παιδι μου ενα μπισκοτάκι ή ενα σοκολατακι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μεγαλυτερες αντιρησεις για τα σπιτικά κεράσματα (στο σχολείο, απο άτομα που δεν γνωρίζω προσωπικά) παρά για τα τυποποιημένα. Με προβληματίζει περισσότερο που δεν ξέρω τι συνθήκες υγιεινής εφαρμόζει η κάθε μια στο σπιτι της, τι υλικά χρησιμοποιεί, αν εχει σκυλιά και γατιά που περιφέρονται στους πάγκους της κουζίνας κλπ παρά αν φάει το παιδι μου ενα μπισκοτάκι ή ενα σοκολατακι.

 

 

Δεν έχεις κι άδικο, less_serious. Να σου, πω υπάρχουν άνθρωποι που θα προτιμούσα να μην δοκιμάσω γλυκό από τα χεράκι τους.

 

Πέρα βέβαια από τις συνθήκες υγιεινής και τα λοιπά πολύ βασικά που αναφέρεις, πρέπει να το χεις λίγο, βρε παιδάκι μου με τη μαγειρική & ζαχαροπλαστική! Εχω δοκιμάσει σπιτική τούρτα που ήταν εμφανισιακό και γευστικό Βατερλώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτι δεν έχω κάνει καλά με την μεγάλη μου :) Μιλάμε για το πιο κακόφαγο παιδί όλων των εποχών...

Ενώ ξεκίνησα με ιδανικά και ξετίναζα την Αναμπελ Κάρμελ, η άτιμη κοράκλα μου τρώει πια στα 5+ πολύ πολύ περιορισμένο ρεπερτόριο φαγητών... Κάπως, με κάποιο τρόπο βοήθησα να δημιουργηθεί αυτό ακριβώς που "σιχαίνομαι" ένα παιδί που κυρίως τρώει, ή μάλλον θα ήθελε να τρώει σκέτα μακαρόνια με τυρί.

 

Εν τω μεταξύ, όλες εσείς οι μαμάδες που βάζετε όρια στο junk έχετε μπαμπάδες που είναι απόλυτα σύμφωνοι με αυτό? Ή αν δεν είναι σύμφωνοι κάνουν πάσο? Γιατί σε εμάς ας πούμε όταν η μικρή ήταν 2 περίπου χρονών και άρχισε να αντιλαμβάνεται τι πα να πει "μπισκότο" "σοκολάτα" "παγωτό" κλπ κλπ και ενώ προσπαθούσα να την αποτρέπω από το να επιδίδεται σε τέτοια σπόρ είχα τρομερή αντιπολίτευση από τον άντρα μου [καλά δεν συζητώ για γιαγιάδες κλπ. btw Μιρίκι αυτό το "άστην αυτή εγώ που σ αγαπάω" με έκανε να ουρλιάξω λιγάκι από μέσα μου].

Πλέον και τα δύο παιδιά τρώνε κανονικότατα κάθε μέρα "κάτι" άλοτε μεγαλύτερο [παγωτό, τούρτα σε τραπέζια / παρτυ κλπ] άλοτε μικρότερο [μπισκότο, κουλουράκια, τσουρέκι]...

Η δε κόρη μου έχει γίνει πολύ απαιτητική στο να θέλει να τρώει ότι βλακεία βλέπει στο σχολείο [π.χ. επιδόρπιο γιαουρτιού] ενώ παράλληλα κόβει ολοένα και περισσότερα φαγητά από το ήδη περιορισμένο της ρεπερτόριο...

Της κάνω κάπως τα χατήρια αλλά ειλικρινά με κουράζει αυτό το καθημερινό μαροκινό παζάρι "Τι θα φάω? ααααα δε μου αρέσει αυτό" κλπ κλπ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ???

 

Ευτυχώς της αρέσουν τα όσπρια τα φρούτα και τα λαχανικά γιατί αλλιώς θα τρεφόταν αποκλειστικά με ψωμοτύρι :)

 

Καλά μην σας πω διαιτολόγιο μέρας μέσα στις γιορτές [δεν της αρέσουν καθόλου τα κρέατα εν τω μεταξύ] γιατί θα φωνάξετε την πρόνοια...

 

Άλλο ένα μητρικό fail στο βιογραφικό μου, και υποτίθεται η μαγειρική είναι το φόρτε μου!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έχω κάνει καλά με την μεγάλη μου :) Μιλάμε για το πιο κακόφαγο παιδί όλων των εποχών...

Ενώ ξεκίνησα με ιδανικά και ξετίναζα την Αναμπελ Κάρμελ, η άτιμη κοράκλα μου τρώει πια στα 5+ πολύ πολύ περιορισμένο ρεπερτόριο φαγητών... Κάπως, με κάποιο τρόπο βοήθησα να δημιουργηθεί αυτό ακριβώς που "σιχαίνομαι" ένα παιδί που κυρίως τρώει, ή μάλλον θα ήθελε να τρώει σκέτα μακαρόνια με τυρί.

 

Εν τω μεταξύ, όλες εσείς οι μαμάδες που βάζετε όρια στο junk έχετε μπαμπάδες που είναι απόλυτα σύμφωνοι με αυτό? Ή αν δεν είναι σύμφωνοι κάνουν πάσο? Γιατί σε εμάς ας πούμε όταν η μικρή ήταν 2 περίπου χρονών και άρχισε να αντιλαμβάνεται τι πα να πει "μπισκότο" "σοκολάτα" "παγωτό" κλπ κλπ και ενώ προσπαθούσα να την αποτρέπω από το να επιδίδεται σε τέτοια σπόρ είχα τρομερή αντιπολίτευση από τον άντρα μου [καλά δεν συζητώ για γιαγιάδες κλπ. btw Μιρίκι αυτό το "άστην αυτή εγώ που σ αγαπάω" με έκανε να ουρλιάξω λιγάκι από μέσα μου].

Πλέον και τα δύο παιδιά τρώνε κανονικότατα κάθε μέρα "κάτι" άλοτε μεγαλύτερο [παγωτό, τούρτα σε τραπέζια / παρτυ κλπ] άλοτε μικρότερο [μπισκότο, κουλουράκια, τσουρέκι]...

Η δε κόρη μου έχει γίνει πολύ απαιτητική στο να θέλει να τρώει ότι βλακεία βλέπει στο σχολείο [π.χ. επιδόρπιο γιαουρτιού] ενώ παράλληλα κόβει ολοένα και περισσότερα φαγητά από το ήδη περιορισμένο της ρεπερτόριο...

Της κάνω κάπως τα χατήρια αλλά ειλικρινά με κουράζει αυτό το καθημερινό μαροκινό παζάρι "Τι θα φάω? ααααα δε μου αρέσει αυτό" κλπ κλπ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ???

 

Ευτυχώς της αρέσουν τα όσπρια τα φρούτα και τα λαχανικά γιατί αλλιώς θα τρεφόταν αποκλειστικά με ψωμοτύρι :)

 

Καλά μην σας πω διαιτολόγιο μέρας μέσα στις γιορτές [δεν της αρέσουν καθόλου τα κρέατα εν τω μεταξύ] γιατί θα φωνάξετε την πρόνοια...

 

Άλλο ένα μητρικό fail στο βιογραφικό μου, και υποτίθεται η μαγειρική είναι το φόρτε μου!

 

Καθολου fail!!

Το φαγητο δεν ειναι το παν, αλοιμονο!

Ειμαι σίγουρη οτι η μικρη ειναι καλύτερη απο άλλους σε αλλα!!

Στην τελική σκέψου υπάρχουν παντα και χειροτερο (ξερω κοριτσάκι 4 χρόνων με ανορεξία και να της βάζουν σωλήνακια στο στομάχι).... Οποτε μακαρόνι με τυρι μια χαρα φαινεται :-)

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου μπορώ να πω, ότι άμα δε στερείς στο παιδί σου τίποτα, θα μάθει να τρώει με μέτρο. Κι εμείς έχουμε κανόνες, ότι το γλυκό μετά το φαγητό και τα φρούτα, πατατάκια μια στο τόσο κλπ. και βλέπω ότι η κόρη μου (ο γιος είναι ακόμα μπέμπης) δεν πέφτει με τα μούτρα.

Στην παιδική χαρά παίρνω μαζί μου φρούτα και τοστάκι και ποτέ δεν έχει ζηλέψει, ζητήσει πατατάκια κλπ. που βλέπει να τρώνε τα άλλα παιδιά. Άμα της δώσω γλυκό θα φάει λίγο και θα το αφήσει, τα πατατάκια ομοίως. Κλειδί για μένα είναι, όταν θα έρθει η ώρα να φάει το junk να μην είναι πεινασμένη. Το ίδιο κάνω και στα πάρτυ. Έχει φάει το φαγητό και τα φρούτα της, οπότε είναι χορτάτη και δεν πέφτει με τα μούτρα.

Εμείς ένα μικρό γλυκάκι το δίνουμε καθημερινά μετά τα φρούτα το απόγευμα. Τις περισσότερες φορές θα φάει μια δαγκωνία και θα το αφήσει... επειδή ακριβώς ξέρει ότι δεν απαγορεύεται κι ότι δε χρειάζεται οπωσδήποτε να το φάει τώρα ακόμη κι αν δεν πεινάει γιατί αύριο θα το ξαναβρει...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρε κορίτσια, σχετικά με όσα αναφέρθηκαν για τα σχολικά κεράσματα, δεν είναι δύσκολο να βρεθεί η χρυσή τομή.

 

Πριν κάποιους μήνες που υπήρχε η προοπτική μετακόμισής μας στο εξωτερικό (ευρωπαϊκή πρωτεύουσα), έκανα πολύ εκτεταμένη έρευνα μέσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ για σχολεία, δημόσια και ιδιωτικά, διεθνή, τοπικά, δίγλωσσα κλπ, όλοι μα όλοι οι κανονισμοί λειτουργίας όριζαν ότι τα κεράσματα σε περίπτωση γενεθλίων θα πρέπει να είναι κάποιο τρόφιμο-γλύκισμα που δεν αλλοιώνεται, το οποίο πρέπει να έχει συσκευασθεί από τον γονιό κατά τρόπο ώστε να μπει στην τσάντα του παιδιού και να αποφασίσει ο γονιός στο σπίτι αν θα φαγωθεί.

 

Όταν αποφασίσαμε τελικά να μην φύγουμε και έγραψα τελικά τον μικρό από του χρόνου σε προνήπιο ιδιωτικού σχολείου, μας έστειλαν ενημέρωση με τις ίδιες ακριβώς οδηγίες. Στον τωρινό παιδικό του γιου μου όντως μπορεί το κάθε παιδάκι στα γενέθλιά του να κάνει πάρτυ στο σχολείο με τούρτα κλπ, προσωπικά δεν με ενοχλεί, δεν έχω δηλαδή ποτέ δώσει οδηγία να μην φάει ο μικρός τούρτα ή κάτι άλλο, αλλά δεν είναι και τόσο δύσκολο να βρεθεί ο χρυσός μέσος όρος, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω.

 

Τα λέω εγώ τώρα αυτά που είμαι συνδυασμός υπερχαλαρής και αρκετά ανεπρόκοπης στην κουζίνα, οπότε όπως καταλαβαίνετε, το συσκευασμένο - τυποποιημένο έχει υπάρξει φίλος μου αρκετές φορές....αν και ομολογουμένως όχι σε κέρασμα γενεθλίων στο σχολείο, εκεί το φτιάχνω το κέικ μου!!!

Link to comment
Share on other sites

"Εν τω μεταξύ, όλες εσείς οι μαμάδες που βάζετε όρια στο junk έχετε μπαμπάδες που είναι απόλυτα σύμφωνοι με αυτό? "

 

Ο άντρας μου δεν θέλει ο μικρός να τρώει γενικά junk food και γλυκά ειναι ο αυστηρός της υπόθεσης. Βεβαια ο γιος μας ειναι και μικρός και κανένας από τους δυο δεν βλέπει το λόγο σε τόσο μικρή ηλικία να συμπεριλαμβάνονται αυτά στην διατροφή του.

Link to comment
Share on other sites

Και προβληματίζομαι τωρα...γιατι από τη μια εχουμε τις μαμαδες που θελουν τα σπιτικα...από την άλλη τις μαμαδες που θελουν τα τυποποιημένα γιατι σιχαινονται τα δικα σου σπιτικα...και από την άλλη τις μαμαδες που ενοχλούνται γενικοτερα με το κερασμα.Οτι και να στειλεις δλδ στο σχολειο στανταρ καποιες θα σε παρεξηγησουν.

 

Αυτό ειναι μάλλον στάνταρ. :confused:

 

:cool: εγώ ακριβώς αυτό αντιλήφθηκα λίγες απαντήσεις μετά την έναρξη αυτού του θέματος και αποχώρησα διακριτικά. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις. Το κεφίρ το φυσικό συνεχίζει τη ζύμωση μέσα στο ψυγείο με χαμηλότερη ένταση, αλλά τη συνεχίζει, οπότε στο τέλος τινάζει το καπάκι. Συνήθως λοιπόν μετά τη συσκευασία τα παστεριώνουν οπότε χάνεται μεγάλο μέρος από τα προβιοτικά λόγω της θερμότητας. Επίσης δεν ξέρεις τι γάλα έχει χρησιμοποιηθεί. Ανάλογα με τις ανάγκες σου, τις προτεραιότητες κλπ αποφασίζεις. Το κόστος των σπόρων είναι δωρεάν μπορείς να βρεις εύκολα και να το φτιάχνεις εσύ σπίτι σου πανεύκολα....

Και να κάνεις και δεύτερη ζύμωση με φράουλες άμα λάχει.... ψάξε δες τι θέλεις να κάνεις

 

Αν τα παιδιά δυσκολεύονται με το κεφιρ απ'το σούπερ και δεν κάνετε παραγωγή, δοκιμάστε το γιαούρτι με κεφίρ στα ράφια, το απλό.

Αυτο το τελευταίο με την ζύμωση με φράουλες θέλω να το διαβάσω.

Ακούω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι μάλλον στάνταρ. :confused:

 

:cool: εγώ ακριβώς αυτό αντιλήφθηκα λίγες απαντήσεις μετά την έναρξη αυτού του θέματος και αποχώρησα διακριτικά. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

Xena πρώτα ανάβεις τα φυτιλια και μετά αποχωρείς διακριτικά :P

 

 

 

Αν τα παιδιά δυσκολεύονται με το κεφιρ απ'το σούπερ και δεν κάνετε παραγωγή, δοκιμάστε το γιαούρτι με κεφίρ στα ράφια, το απλό.

Αυτο το τελευταίο με την ζύμωση με φράουλες θέλω να το διαβάσω.

Ακούω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και προβληματίζομαι τωρα...γιατι από τη μια εχουμε τις μαμαδες που θελουν τα σπιτικα...από την άλλη τις μαμαδες που θελουν τα τυποποιημένα γιατι σιχαινονται τα δικα σου σπιτικα...και από την άλλη τις μαμαδες που ενοχλούνται γενικοτερα με το κερασμα.Οτι και να στειλεις δλδ στο σχολειο στανταρ καποιες θα σε παρεξηγησουν.

 

Έχεις δίκιο. Γι αυτό την πολιτική την χαράσσει κάθε σχολείο χωριστά. Λέει πχ το σχολείο, δεν θα φέρνετε γλυκά με πιατάκι, κουταλάκι. Μόνο κάτι που το παιδί μπορεί να το πιάσει. Ξέρω άλλα σχολεία που προτείνουν σπιτικά, κάποια που θελουν ζαχαροπλαστείου. κλπ. Το δικό μας σχολείο το έχει αφήσει ελεύθερο. Δεν έχω δει ακρότητες, εκτός από μία φορά που έφερε σπίτι γκοφρέτα. Αλλά ΟΚ.

 

Αλλά θυμάμαι μια σκηνή που είχα δει μία φορά στο σχολείο, που είχα πάει για ενημέρωση. Δίπλα μου, παιδάκια μεγαλούτσικα μάλιστα, έτρωγαν νωχελικά πατατάκια. Περνάει μία δασκάλα και τους λέει αστεία αστεία,

- Καλά, δεν μπορούσατε να φάτε κάτι πιο υγιεινό για κολατσιό? Είστε μεγάλα παιδιά πια, μπορείτε να κάνετε πιο σωστές επιλογές, σας βλέπουν και τα μικρά.

- Μα κυρία, μας το κέρασε ο Τάδε που έχει γενέθλια.

Υποθέτω ο Τάδε ήταν εκεί κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν; σε πάρτυ να κάνεις τι; να κόψεις το χέρι του 5χρονου να μην φάει 2 γαριδάκια; το κομμάτι του με την τούρτα; Το έχω αναφέρει παλιότερα, η ίδια μητέρα ειχε απαιτήσει από τον σταθμό να την ενημερώνουν όταν ένα παιδάκι γιορτάζει για να μην στέλνει το δικό της. Διότι δεν του επέτρεπε να φάει γλυκά. :shock:

 

Το ονομάζω υστερία.

Είναι προσωπική μου άποψη. Εσείς τι κάνετε με τα junk food/γλυκά κλπ;

 

Και εγώ υστερία θα το ονόμαζα. Άλλο το να προσέχεις τη διατροφή του παιδιού σου και να φροντίζεις να είναι ισορροπημένη χωρίς υπερβολές και άλλο το να απαγορεύεις τελείως τα γλυκά ή οτιδήποτε. Αφήστε που με τις "απαγορεύσεις" ωθείς τα παιδιά στην ακριβώς αντίθετη κατεύθυνση. Μεγαλώνοντας θα πέσουν με τα μούτρα σε όλα τα "απαγορευμένα".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...