Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιδράσεις γονέων για γλυκά/τυποποιημένα και νήπια


xena

Recommended Posts

Και όταν στην αυλή του Δημοτικού ένα παιδί θα μοιράζεται με το/την φίλη του το κολατσιό του??? θα έρχεται η "κίνηση" να καταγγέλει το παιδάκι??????

Νομίζω ξεφεύγουμε. Για μένα, αν δεν τίθεται συγκεκριμένο πρόβλημα υγείας, μιλάμε για υπερβολές και οδηγούμαστε σε μια άκρως εγωιστική και απομονωμένη μορφή κοινωνίας.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

BabyCute ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Θα το ψάξω και περισσότερο μόνη μου. Το Manuka honey που έγραψες παρακάτω το βρηκα σε κάποια φαρμακεία οπως και ζάχαρη απο άνθος καρύδας. Θα τα δοκιμάσω. Η θωράκιση του οργανισμού ειναι το βασικότερο όλων μαζι με το οτι δημιουργείς ενα καλο επιπεδο υγείας.

Το θέμα δεν ειναι να φτάσει ενα παιδάκι στην Πεμπτη δημοτικού για να του απαγορεύσουν να πάρει απο το κυλικείο οτι τυποποιημένο θέλει, το θέμα ειναι τι "δουλειά" γίνεται στο σπίτι απο οταν το μωρό ξεκινάει τις στέρεες.

Προσωπικά δεν βλέπω απομόνωση (αν και δεν γνωρίζω για καμια κινηση) ίσα ίσα αντικοινωνικά και απομονωμένα παιδια βλέπω πολλα μπροστα σε ενα ταμπλετ και με μια σακούλα πατατάκια στο χέρι.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

-Καθε μαμα, ας αποφασισει τι θα τρωει και τι οχι το παιδακι της. ΑΛΛΑ, να εχει ενα γιατρο να το παρακολουθει. Τα παιδια δεν θελουν μονο βιταμινες, θελουν και πρωτεινες.

-Η καθε μαμα, ας αφησει το παιδι του αλλουνου, να τρωει ο,τι θελει η δικη του μητερα-εχει κι αυτη το παραπανω δικαιωμα.

-Σε δημοσιους χωρους, ανθρωποι που δε γνωριζονται μεταξυ τους, ας μην ασχολουνται με το τι κανει/τρωει ο διπλανος-και αντιστροφα, ας μην κερνανε ξενα παιδια, αν δεν εχουν μιλησει στο γονιο τους πρωτα.

-Στο θεμα του κερασματος σε σχολεια/παρτυ, ειναι θεμα κοινωνικο. Οχι υγειας. Οταν θετουμε επιχειρηματα υπερ ή κατα της υγειας, τοτε δεν μπορουμε να φτασουμε σε συμπερασμα. Στην Ελλαδα, το κερασμα ειναι εθιμο. Ειτε το ακολουθεις, ειτε οχι. Κι αν κερασει καποιος, θα κερασει αυτο που τρωνε οι περισσοτεροι, οχι οι λιγοτεροι προφανως. Δεν ξερω για το δικο σας σχολειο, εμας κερνανε μονο οσα παιδακια απο την ταξη της, γιορταζουν κι αν. Το πολυ 24 το χρονο δηλαδη. (μιλαω για τα παιδια που εχουν δικο τους κολατσιο απο το σπιτι και δεν χρειαζεται αλλο κερασμα). Αν δεν συντρεχει αλλεργια, δεν υπαρχει κανενας λογος να της στερησω 24 κερασματα σε ενα χρονο μεσα. ΑΝ ενα παιδακι εχει αλλεργια, τοτε εχει ενημερωσει τη δασκαλα και δεν τρωει. Ειναι απλο!

-Στην Ελλαδα, επισης, εχουμε κριση. Και πολλα παιδακια αυτη τη στιγμη δεν εχουν κολατσιο, τους δινουν απο το δικο τους αλλα παιδακια. (πολλα περισσοτερα απ ο,τι φανταζεστε). Δεν μπορεις να καταργησεις το κερασμα, αυτη τη στιγμη τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Και όταν στην αυλή του Δημοτικού ένα παιδί θα μοιράζεται με το/την φίλη του το κολατσιό του??? θα έρχεται η "κίνηση" να καταγγέλει το παιδάκι??????

Νομίζω ξεφεύγουμε. Για μένα, αν δεν τίθεται συγκεκριμένο πρόβλημα υγείας, μιλάμε για υπερβολές και οδηγούμαστε σε μια άκρως εγωιστική και απομονωμένη μορφή κοινωνίας.

Το να μοιραστεί το κολατσιό του σου φαινεται μαλλον τοςο αθώο αλλα γιατι το μικρο να φαει τα σκ**α που εχει συνηθίςει να τρώει το αλλο απο το σπίτι ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα ηταν χρησιμο απο αυτο που μερικες αναφερετε παραπανω, που συγγνωμη αλλα δεν μπορει να εφαρμοστει κατα τη γνωμη μου, ειναι να ανοιξουν και παλι κυλικεια σε ολα τα σχολεια (το δικο μας πχ δεν εχει) τα οποια θα σερβιρουν πραγματα ελεγμενα απο το Υπουργειο.

 

Δεν ειναι δυσκολο πχ να εχουν μηχανημα να στιβει φρεσκο χυμο πορτοκαλι, ουτε να εχουν σαντουιτς με κατσικισιο τυρι και λαχανικα, ουτε παγωτο βιολογικο, ουτε κεικ απο ελαιολαδο, με κακαο και ξηρους καρπους, ουτε τεμαχισμενα φρουτα/φρουτοσαλατες (τα συγκεκριμενα, τα σερβιρε παλια καντινα του Δημου Βριλησσιων, σε παιδικη χαρα) αντι για κατεψυγμενες ζυμες και σοκολατες. Αν και την ταιζω τη δικη μου και ζυμες και σοκολατες, θα μου αρεσε στο σχολειο να τρωει πιο υγιεινα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με ενδιαφέρει πολυ να μάθω περισσότερα για το πως σχετίζεται η διατροφή με το ανοσοποιητικό. Ειλικρινά δεν το γνώριζα. Προσωπικά δεν εχω δώσει μεχρι τωρα στα παιδια που ειναι 2,5 τίποτα σοκολατένιο. Μπισκότα κάποιες λιγες φορές προσπαθώντας ειτε να τα φτιαχνω εγω με βρώμη και μέλι ειτε να ειναι απο τα βιολογικά του εμπορίου κι αυτο σπανίως. Εννοειται οτι οταν βλέπουν στις κουνιες αλλα παιδακια να τρώνε ζηλεύουν αλλα δεν με απασχολεί. Εξαλλου ζηλεύουν και πολλα αλλα ασχέτως φαγητού. Θεωρώ απαράδεκτο το φαγητο στις κουνιες οπως και στην τηλεόραση κτλ. Η ωρα του φαγητού δεν θα πρέπει να σχετίζεται με άλλη δραστηριοτητα. Επισης στον παιδικό που θα πάνε τα παιδια απο Σεπτεμβρη απαγορεύονται οι τούρτες και τα ανθυγιεινά κεράσματα. Κι επειδή δεν σερβίρουν φαγητο η διευθύντρια δεν επιτρέπει για 10τιανο να στέλνουν οι γονείς γλυκα κτλ. Δεν το θεωρώ ούτε αυστηρό ούτε καταπιεστικό. Θεωρώ οτι θέτει κανεις τις βάσεις για μια ισορροπημένη και υγειή διατροφή. Ειναι κι αυτο μια συνήθεια. Όμως πραγματικά θα με ενδιέφερε να μου πείτε τροφές που ενισχύουν το ανοσοποιητικό. Εμεις μεχρι τωρα το προσπαθούμε με ομοιοπαθητική.

 

 

Ευτυχώς έχω ένα παιδί που τρώει τα πάντα κ ναι τρώει κ γλυκά κ παγωτά κ πατατάκια....και στις κούνιες , όπως παρα πολλά άλλα παιδιά. Καταρχήν ,ποιος σας έβαλε κριτή ????

Υπάρχουν παιδιά που όντως τρώνε πιο εύκολα έξω. Ο γιος μου έχει φάει απο φρούτα μέχρι σουβλάκι.Εχω να λογοδοτήσω σε κάποιον ?

Ειλικρινά,δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολείστε τόσο πολύ τι τρώνε τα παιδιά του κόσμου , στις κούνιες, στην παραλία ή όπου αλλού.

 

Ας ασχοληθεί η κάθε μια με το παιδί της κ καλό θα είναι να ακούμε κ τους γιατρούς κ όχι να αποφασίζουμε αυθαίρετα για σκευάσματα , τονωτικά κλπ κ να τα συμβουλεύουμε κ στους άλλους !!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το να μοιραστεί το κολατσιό του σου φαινεται μαλλον τοςο αθώο αλλα γιατι το μικρο να φαει τα σκ**α που εχει συνηθίςει να τρώει το αλλο απο το σπίτι ;

 

Γιατί φιλενάδα μου, αξιολογώ τα οφέλη της φιλίας, του δεσίματος, της κοινωνικοποίησης ως πιο σημαντικά από το να φάει ένα κομμάτι από το τσουρέκι του άλλου. Όσο για το "μικρό", μιλάω για το δημοτικό. Άλλίμονο αν ένα παιδάκι 8-9-10 χρονών δεν μπορεί να έχει την πρωτοβουλία να φάει (ή να κάνει ή να πει) κάτι που δεν είναι εγκεκριμένο 100% από τη μαμά.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φιλενάδα μου, αξιολογώ τα οφέλη της φιλίας, του δεσίματος, της κοινωνικοποίησης ως πιο σημαντικά από το να φάει ένα κομμάτι από το τσουρέκι του άλλου. Όσο για το "μικρό", μιλάω για το δημοτικό. Άλλίμονο αν ένα παιδάκι 8-9-10 χρονών δεν μπορεί να έχει την πρωτοβουλία να φάει (ή να κάνει ή να πει) κάτι που δεν είναι εγκεκριμένο 100% από τη μαμά.

 

Οκ δημοτικό ειναι και 4 σε άλλες χώρες. Αλλα έστω και 8 το μικρο (γιατι σε τέτοια θέματα μικρο ειναι) μπορει να μην ειναι σε θέση να καταλάβει τι κανει στο μεσα του η τούρτα καθε μερα στις 10 το πρωί. Εννοείται οτι κάποιες αποφάσεις ειναι απο τους γονεις και μονο δεν συμφωνείς

Περα απο αυτο η φιλία γιατι εχει σχέση με μοίρασμα φαγητού.δηλαδη αν το παιδάκι ηταν αλλεργικό αυτο θα έβαζε σε κίνδυνο την φιλία; Ας μέρος της φιλίας εγω περιμένω ο άλλος να σεβαστεί το ειναι του παιδιού μου και να μην επιβάλει τις ιδεολογίες του, και την κουλτούρα που του μάθανε στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα ηταν χρησιμο απο αυτο που μερικες αναφερετε παραπανω, που συγγνωμη αλλα δεν μπορει να εφαρμοστει κατα τη γνωμη μου, ειναι να ανοιξουν και παλι κυλικεια σε ολα τα σχολεια (το δικο μας πχ δεν εχει) τα οποια θα σερβιρουν πραγματα ελεγμενα απο το Υπουργειο.

 

Δεν ειναι δυσκολο πχ να εχουν μηχανημα να στιβει φρεσκο χυμο πορτοκαλι, ουτε να εχουν σαντουιτς με κατσικισιο τυρι και λαχανικα, ουτε παγωτο βιολογικο, ουτε κεικ απο ελαιολαδο, με κακαο και ξηρους καρπους, ουτε τεμαχισμενα φρουτα/φρουτοσαλατες (τα συγκεκριμενα, τα σερβιρε παλια καντινα του Δημου Βριλησσιων, σε παιδικη χαρα) αντι για κατεψυγμενες ζυμες και σοκολατες. Αν και την ταιζω τη δικη μου και ζυμες και σοκολατες, θα μου αρεσε στο σχολειο να τρωει πιο υγιεινα.

 

Καλά αυτό μεγάλο θέμα.

παιδικοι σταθμοί σχολεία κτλ θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχουν μια κοινή γραμμή (και για να το τραβήξω κι άλλο) δωρεάν φαγητό για ολα τα παιδάκια.

Ένα από τα πολυ ωραία της Σουηδιας ειναι κ αυτό.

 

Όσο για τα πάρτυ/γιορτές για πιο λόγο έχουμε συνδέσει ολα αυτά με πατατάκια γαριδάκια κτλ; Δλδ δεν μπορούμε στο πάρτυ του παιδιού μας να έχουμε πχ ποπ κορν (με λιγότερο αλάτι ) σπιτική τούρτα η βυσσινάδα αντί αναψυκτικά κτλ; Πιστεύω όλες μας θα το εκτιμούσαμε αυτό.

Από την άλλη αν επέλεγα το παιδί μου να πάει σε ένα πάρτυ και υπήρχαν αυτά που προσωπικά δεν έντασσω στην διατροφή του παιδιού μου δεν θα του απαγόρευα να φάει.

Όπως δεν θα του απαγόρευα να μοιραστεί κάτι με κάποιο άλλο παιδί εφοςον Δεν τίθεται θέμα αλλεργιών. Βέβαια μιλάω εκ του ασφαλούς αφού εδω που ζω το μοιράζομαι ειναι περιορισμενο καθώς και η κατανάλωση γλυκών/αναψυκτικών κτλ έχει συνδεθεί με το Σαββατοκύριακο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως αστεια αστει η μαμα πρεπει να πει στο παιδακι της τι πρεπει να τρωει και τι οχι και οχι στις αλλες μαναδες τι να βαζουν στα παιδια του γιατι σε μεγαλυτερες ηλικιες παιζουν πολυ οι ανταλλαγες. Το ιδιο και στα παρτυ και παντου. Οταν μας καλουν σε παρτυ σε fast food ε δεν γινεται να περιμενουμε να σερβιρουν καροτα. Αποφασιζουμε αν θα παμε ή οχι. Και εχουμε απο πριν διδαξει στα παιδια μας τι να τρωνε και τι οχι. Πχ εμενα τα δικα μου σε τετοια περιπτωση ειναι τα μονα που δεν παραγγελνουν αναψηκτικο (δοκιμασαν, τους εκαψε και δεν το θελουν)

Link to comment
Share on other sites

Οκ δημοτικό ειναι και 4 σε άλλες χώρες. Αλλα έστω και 8 το μικρο (γιατι σε τέτοια θέματα μικρο ειναι) μπορει να μην ειναι σε θέση να καταλάβει τι κανει στο μεσα του η τούρτα καθε μερα στις 10 το πρωί. Εννοείται οτι κάποιες αποφάσεις ειναι απο τους γονεις και μονο δεν συμφωνείς

Περα απο αυτο η φιλία γιατι εχει σχέση με μοίρασμα φαγητού.δηλαδη αν το παιδάκι ηταν αλλεργικό αυτο θα έβαζε σε κίνδυνο την φιλία; Ας μέρος της φιλίας εγω περιμένω ο άλλος να σεβαστεί το ειναι του παιδιού μου και να μην επιβάλει τις ιδεολογίες του, και την κουλτούρα που του μάθανε στο σπίτι

 

Καλα κουλαρε λιγο...αν το πιτσιρικι προσφερει λιγο τσουρεκι στο δικο σου...απο αγαπη και ευγενια θα το κανει...δεν εχει διαθεση να προσυλητισει το παιδι σου.Πραγματικα οσο δικιο και να εχετε και οσο σωστα να ειναι τα οσα λετε η εμμονη με την οποια μιλατε νορμαλ δεν ειναι.Ξερω θα παρεξηγηθεις και θα με ειρωνευετεις αλλα ετσι κι αλλιως ολα τα ποστ σου παρομοιο υφος εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει,μην υπερβάλλουμε κιόλας! Το ότι λέμε τη γνώμη μας δε σημαίνει ότι μας έβαλαν κριτές ή ότι δεν επιτρέπουμε σε μια μαμά να ταίσει το παιδί της ότι νομίζει. Όπως μου κάνει εντύπωση ενα παιδί που τρώει συνεχώς πατατάκια, το ίδιο περίεργο μου φαίνεται και κάποιο που χωρίς λόγους υγεία δεν έχει φάει ποτέ τούρτα. Τα δυο άκρα δηλαδή. Ομοίως μπορεί κάποιος να με κακοχαρακτηρισει που ταΐζω το παιδί μου σπανακορυζο στο πάρκο. Κανένα πρόβλημα! Όπως είπαμε, κάθε γονιός κάνει ότι κρίνει καλύτερο για το παιδί του.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αστεια αστει η μαμα πρεπει να πει στο παιδακι της τι πρεπει να τρωει και τι οχι και οχι στις αλλες μαναδες τι να βαζουν στα παιδια του γιατι σε μεγαλυτερες ηλικιες παιζουν πολυ οι ανταλλαγες. Το ιδιο και στα παρτυ και παντου. Οταν μας καλουν σε παρτυ σε fast food ε δεν γινεται να περιμενουμε να σερβιρουν καροτα. Αποφασιζουμε αν θα παμε ή οχι. Και εχουμε απο πριν διδαξει στα παιδια μας τι να τρωνε και τι οχι. Πχ εμενα τα δικα μου σε τετοια περιπτωση ειναι τα μονα που δεν παραγγελνουν αναψηκτικο (δοκιμασαν, τους εκαψε και δεν το θελουν)

 

Σωστή ;)

Μου άρεσε αυτό δοκίμασαν τους έκαψε και δεν το θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, κάποια πράγματα που ειπώθηκαν μου ακούγονται υπερβολικά και πέραν του μέτρου,- να μην πάρει το παιδί ένα κέρασμα ή του επιβάλλουμε τι θα φάει στο πάρτυ ή να μην πάει καθόλου γιατί θα υπάρχουν λιχουδιές -και δεν τα σχολιάζω περαιτέρω.

 

Αυτό που έχω να πω όμως και το λέω με τύψεις είναι ότι δυστυχώς δεν με φτάνει η μέρα πολλές φορές να προετοιμάζω και να ετοιμάζω πάντα υγιεινά σνακ ή γεύματα.

 

Είναι πολύ χρονοβόρο και θέλει πολύ οργάνωση να έχεις πάντα στα ντουλάπια τα σωστά υλικά, να ετοιμάζεις, ψήνεις, καθαρίζεις κλπ. Πραγματικά απορώ πού βρίσκει χρόνο η σύγχρονη γυναίκα για όλα αυτά. Μπορεί μια εργαζόμενη μητέρα να τα καταφέρει σε αυτόν το ρόλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα κουλαρε λιγο...αν το πιτσιρικι προσφερει λιγο τσουρεκι στο δικο σου...απο αγαπη και ευγενια θα το κανει...δεν εχει διαθεση να προσυλητισει το παιδι σου.Πραγματικα οσο δικιο και να εχετε και οσο σωστα να ειναι τα οσα λετε η εμμονη με την οποια μιλατε νορμαλ δεν ειναι.Ξερω θα παρεξηγηθεις και θα με ειρωνευετεις αλλα ετσι κι αλλιως ολα τα ποστ σου παρομοιο υφος εχουν.

Για ποια εμμονή μιλάς; Το γεγονός οτι δεν θα δώσω σκουπίδια στο παιδι μου απλα επειδή επειμενετε ενα δυο εδω το χαρακτηρίζεις εμμονή; :confused: πραγματικά περιμένεις να παω να δώσω γαριδάκι επειδη νου το ζήτησες εσυ; :rolleyes:

 

Ειρωνεύτηκα καποιον που με κατηγόρησε για κατι αρκετά σοβαρό. Το να εισαι αγενης με προςωπικες επιθέσεις ειναι δικό σου προβλημα και οχι δικό μου κοπελα μου, αλλα θα αναφέρω το ποστ σου στην διαχείρηση γιατι δεν εχει καμμια θέση σε τοπικ οπου οι περισσότερες προςπαθουμε τουλαχιςτον να κάνουμε διαλογο

Link to comment
Share on other sites

Για ποια εμμονή μιλάς; Το γεγονός οτι δεν θα δώσω σκουπίδια στο παιδι μου απλα επειδή επειμενετε ενα δυο εδω το χαρακτηρίζεις εμμονή; :confused: πραγματικά περιμένεις να παω να δώσω γαριδάκι επειδη νου το ζήτησες εσυ; :rolleyes:

 

Ειρωνεύτηκα καποιον που με κατηγόρησε για κατι αρκετά σοβαρό. Το να εισαι αγενης με προςωπικες επιθέσεις ειναι δικό σου προβλημα και οχι δικό μου κοπελα μου, αλλα θα αναφέρω το ποστ σου στην διαχείρηση γιατι δεν εχει καμμια θέση σε τοπικ οπου οι περισσότερες προςπαθουμε τουλαχιςτον να κάνουμε διαλογο

 

Δεν ξερω ποια σου ζητησε να δωσεις γαριδακια στο παιδι σου παντως εγω δεν ημουν.Η εμμονη που αναφερω δεν εχει να κανει με το δινεις η δε δινεις στο παιδι σου...αυτό νομιζω το ξεκαθαρίσαμε ότι είναι δικαίωμα σου.Μπορεις να μου κανεις και 10 αναφορες αν θελεις...no problem.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, κάποια πράγματα που ειπώθηκαν μου ακούγονται υπερβολικά και πέραν του μέτρου,- να μην πάρει το παιδί ένα κέρασμα ή του επιβάλλουμε τι θα φάει στο πάρτυ ή να μην πάει καθόλου γιατί θα υπάρχουν λιχουδιές -και δεν τα σχολιάζω περαιτέρω.

 

Αυτό που έχω να πω όμως και το λέω με τύψεις είναι ότι δυστυχώς δεν με φτάνει η μέρα πολλές φορές να προετοιμάζω και να ετοιμάζω πάντα υγιεινά σνακ ή γεύματα.

 

Είναι πολύ χρονοβόρο και θέλει πολύ οργάνωση να έχεις πάντα στα ντουλάπια τα σωστά υλικά, να ετοιμάζεις, ψήνεις, καθαρίζεις κλπ. Πραγματικά απορώ πού βρίσκει χρόνο η σύγχρονη γυναίκα για όλα αυτά. Μπορεί μια εργαζόμενη μητέρα να τα καταφέρει σε αυτόν το ρόλο?

 

Ειναι και χρονοβόρο και δύσκολο για μια εργαζόμενη μητέρα. Ειδικά αν ειναι αυτή που έχει αναλάβει αποκλειστικά το θέμα της διατροφής στο σπίτι. Από την άλλη με καλή οργάνωση κάι συνεργασία κάτι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Οκ δημοτικό ειναι και 4 σε άλλες χώρες. Αλλα έστω και 8 το μικρο (γιατι σε τέτοια θέματα μικρο ειναι) μπορει να μην ειναι σε θέση να καταλάβει τι κανει στο μεσα του η τούρτα καθε μερα στις 10 το πρωί. Εννοείται οτι κάποιες αποφάσεις ειναι απο τους γονεις και μονο δεν συμφωνείς

Περα απο αυτο η φιλία γιατι εχει σχέση με μοίρασμα φαγητού.δηλαδη αν το παιδάκι ηταν αλλεργικό αυτο θα έβαζε σε κίνδυνο την φιλία; Ας μέρος της φιλίας εγω περιμένω ο άλλος να σεβαστεί το ειναι του παιδιού μου και να μην επιβάλει τις ιδεολογίες του, και την κουλτούρα που του μάθανε στο σπίτι

 

Σιγά καλέ απλά τότε αποκλείεις το παιδάκι αυτό με το να μη συμμετέχει στο κέρασμα. Δεν είναι πρόβλημα αυτό ούτε του δημιουργεί ψυχολογικά. Τα θέματα τα δημιουργεί η μαμά που δεν του επιτρέπει όχι εκείνος που δε σκέφτεται τον κοινωνικό αποκλεισμό. :-P

Υπάρχουν παιδιά με αλλεργίες/ δυσανεξίες, παιδιά με ζάχαρο, παιδιά με αυτισμό και άλλες νευροαναπτυξιακές δυσκολίες, παιδιά με παχυσαρκία... Μπορούμε να συνεχίσουμε να κερνάμε τη σοκοφρέτα μας, απλά αυτά τα παιδιά ας μη φάνε. Είναι απλό.

 

Φυσικά υπάρχουν εναλλακτικά κεράσματα (π.χ. ένα μολυβάκι ή ένα μικρό κουτάκι πλαστελίνη, ή χίλια δυο άλλα) που θα έλυναν το πρόβλημα, αλλά ακόμη η νοοτροπία μας δε μας επιτρέπει να το σκεφτούμε. Ούτε καν να εξετάσουμε την πρόταση αν προέρχεται από κάποιον άλλον.

 

Η κίνηση στην οποία αναφέρθηκα σχετίζεται με τους παιδικούς σταθμούς και το φαγητό που σερβίρεται εκεί (προσέξτε την ηλικία των παιδιών), τα κεράσματα και τα σχολικά κυλικεία. Το τι θα βάλει η μαμά στην τσάντα του παιδιού της είναι δικός της λογαριασμός επομένως το επιχείρημα για "καταγγελία του μαθητή δημοτικού" δε στέκει. Όπως και το παράδειγμα με το παιδί που λιμοκτονεί και του προσφέρεται από άλλον θεωρώ ότι δε στέκει δε μιλάμε για τέτοια προφανή πράγματα, αν και πάλι δεν κατανοώ γιατί πρέπει να του προσφέρουμε έτοιμα σφολιατοειδή πχ και όχι ψωμάκι τυράκι και ένα φρούτο το κόστος δε θα έχει τελικά διαφορά αλλά η θρεπτική αξία....

 

Προσωπικά μιλάω ΜΟΝΟ γι' αυτά που το σύστημα που επικρατεί ( κεράσματα κλπ) τώρα μου επιβάλει να δώσω στο παιδί μου ενώ δεν κάνει/ θέλω/ πρέπει.

 

Διάβαζα πρόσφατα μια επισκόπηση ερευνών (δυστυχώς δεν κράτησα το λινκ) για το πότε ξεκινάει να χαλάει η διατροφή των μικρών παιδιών στην Αμερική με την εισαγωγή τυποποιημένων κλπ τροφίμων και ο μέσος όρος ήταν μάξιμουμ τα δυο έτη. Από αυτά που βλέπω θεωρώ ότι στην Ελλάδα δεν είμαστε μακριά από αυτό, νιώθω ότι έχει χαθεί το μέτρο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποια σου ζητησε να δωσεις γαριδακια στο παιδι σου παντως εγω δεν ημουν.

Οχι δεν ήσουν εσυ, γιατι δεν πηρες κανενα μέρος στην συζήτηση, δεν μιλήσαμε σε τιποτα προσωπικά αλλα θεώρησες σωστό να καταλήξεις σε παιδικες προσβολές :shock: πραγματικά το βρίσκω πολυ ενδιαφέρον οταν ο άλλος δεν απαντάει σε ερωτήσεις, δεν απευθύνεται σε συγκεκριμένα επιχειρήματα που τίθενται απλα πετάει μια προσβολή.... Τι άσχετο...

 

Η εμμονη που αναφερω δεν εχει να κανει με το δινεις η δε δινεις στο παιδι σου...αυτό νομιζω το ξεκαθαρίσαμε ότι είναι δικαίωμα σου.
ωραία πες μας σε τι εμμονή αναφέρεσαι; ....
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ήσουν εσυ, γιατι δεν πηρες κανενα μέρος στην συζήτηση, δεν μιλήσαμε σε τιποτα προσωπικά αλλα θεώρησες σωστό να καταλήξεις σε παιδικες προσβολές :shock: πραγματικά το βρίσκω πολυ ενδιαφέρον οταν ο άλλος δεν απαντάει σε ερωτήσεις, δεν απευθύνεται σε συγκεκριμένα επιχειρήματα που τίθενται απλα πετάει μια προσβολή.... Τι άσχετο...

 

 

Την αποψη μου στην ειπα πρωτη απ ολους αν θυμαμαι καλα και με πολύ ευγενικο τροπο.Την απερριψες με τη μια..δειχνοντας ξεκάθαρα ποσο απολυτη εισαι και πως ότι και να σου πω θα το δεχοσουν λες και σου κανω υποδείξεις..δεκτον...οποτε δεν ειχε νοημα να σου πω κατι άλλο νομιζω.

Το ότι καποιες εκφραζουν την αντιθεση τους σε αυτό που εχεις επιλεξει να κανεις δε σημαινει ουτε ότι στο λενε για να αλλαξεις τις επιλογες σου...ουτε ότι σε κατηγορουν για κατι.Το ότι εχουν αντιθετη αποψη επισης δε σημαινει ουτε ότι ταιζουν σκουπίδια τα παιδια τους σωνει και ντε...ουτε ότι καλυπτουν δικες τους ανασφάλειες ..ουτε ότι εσυ εισαι η ενημερωμενη και αυτές οι ανιδεες.Εχεις κανει την επιλογή σου ως μαμα...εχω κανει τη δικια μου...δικαίωμα σου και δικαίωμα μου.Με συγγχωρεις αλλα το υφος σου μου κανει πολύ υποτιμητικο...στο λεω με κάθε ειλικρινια.Αν θες να μου κανεις αναφορα κανε μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έχω ένα παιδί που τρώει τα πάντα κ ναι τρώει κ γλυκά κ παγωτά κ πατατάκια....και στις κούνιες , όπως παρα πολλά άλλα παιδιά. Καταρχήν ,ποιος σας έβαλε κριτή ????

Υπάρχουν παιδιά που όντως τρώνε πιο εύκολα έξω. Ο γιος μου έχει φάει απο φρούτα μέχρι σουβλάκι.Εχω να λογοδοτήσω σε κάποιον ?

Ειλικρινά,δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολείστε τόσο πολύ τι τρώνε τα παιδιά του κόσμου , στις κούνιες, στην παραλία ή όπου αλλού.

 

Ας ασχοληθεί η κάθε μια με το παιδί της κ καλό θα είναι να ακούμε κ τους γιατρούς κ όχι να αποφασίζουμε αυθαίρετα για σκευάσματα , τονωτικά κλπ κ να τα συμβουλεύουμε κ στους άλλους !!!!

 

Ακολουθώντας τις συμβουλές του παιδιάτρου έχουμε επιλέξει το διατροφολογιο των παιδιών. Οπως επισης και την ωρα του φαγητού στο να μην συγχέεται με άλλη δραστηριοτητα. Ολα μπορει να τύχει να συμβούν κάποιες φορές αλλα οταν γίνεται σύστημα εκει πλέον ειναι θέμα νοοτροπίας. Η οποια στην Ελλάδα δυστυχως θα αργήσει να αλλάξει καθώς φαίνεται.. Δεν ειναι τυχαίο που στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες δεν συμβαίνουν ολα αυτα. Και οχι δεν ειναι επειδή υπήρχαν "κριτές" ούτε επειδή ασχολήθηκαν ή λογοδότησαν οι υπόλοιπες μαμαδες. Ειναι θέμα κουλτούρας και παιδείας.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σιγά καλέ απλά τότε αποκλείεις το παιδάκι αυτό με το να μη συμμετέχει στο κέρασμα. Δεν είναι πρόβλημα αυτό ούτε του δημιουργεί ψυχολογικά. Τα θέματα τα δημιουργεί η μαμά που δεν του επιτρέπει όχι εκείνος που δε σκέφτεται τον κοινωνικό αποκλεισμό. :-P

Υπάρχουν παιδιά με αλλεργίες/ δυσανεξίες, παιδιά με ζάχαρο, παιδιά με αυτισμό και άλλες νευροαναπτυξιακές δυσκολίες, παιδιά με παχυσαρκία... Μπορούμε να συνεχίσουμε να κερνάμε τη σοκοφρέτα μας, απλά αυτά τα παιδιά ας μη φάνε. Είναι απλό.

 

Φυσικά υπάρχουν εναλλακτικά κεράσματα (π.χ. ένα μολυβάκι ή ένα μικρό κουτάκι πλαστελίνη, ή χίλια δυο άλλα) που θα έλυναν το πρόβλημα, αλλά ακόμη η νοοτροπία μας δε μας επιτρέπει να το σκεφτούμε. Ούτε καν να εξετάσουμε την πρόταση αν προέρχεται από κάποιον άλλον.

 

Η κίνηση στην οποία αναφέρθηκα σχετίζεται με τους παιδικούς σταθμούς και το φαγητό που σερβίρεται εκεί (προσέξτε την ηλικία των παιδιών), τα κεράσματα και τα σχολικά κυλικεία. Το τι θα βάλει η μαμά στην τσάντα του παιδιού της είναι δικός της λογαριασμός επομένως το επιχείρημα για "καταγγελία του μαθητή δημοτικού" δε στέκει. Όπως και το παράδειγμα με το παιδί που λιμοκτονεί και του προσφέρεται από άλλον θεωρώ ότι δε στέκει δε μιλάμε για τέτοια προφανή πράγματα, αν και πάλι δεν κατανοώ γιατί πρέπει να του προσφέρουμε έτοιμα σφολιατοειδή πχ και όχι ψωμάκι τυράκι και ένα φρούτο το κόστος δε θα έχει τελικά διαφορά αλλά η θρεπτική αξία....

 

Προσωπικά μιλάω ΜΟΝΟ γι' αυτά που το σύστημα που επικρατεί ( κεράσματα κλπ) τώρα μου επιβάλει να δώσω στο παιδί μου ενώ δεν κάνει/ θέλω/ πρέπει.

 

Διάβαζα πρόσφατα μια επισκόπηση ερευνών (δυστυχώς δεν κράτησα το λινκ) για το πότε ξεκινάει να χαλάει η διατροφή των μικρών παιδιών στην Αμερική με την εισαγωγή τυποποιημένων κλπ τροφίμων και ο μέσος όρος ήταν μάξιμουμ τα δυο έτη. Από αυτά που βλέπω θεωρώ ότι στην Ελλάδα δεν είμαστε μακριά από αυτό, νιώθω ότι έχει χαθεί το μέτρο.

 

Οχι οχι οχι με τιποτα miriki, δεν μπορει να ειναι το μολιβακι, η πλαστελίνη,το καστρακι που θα φτιάξουνε μαζι, η αγκαλια, η συζήτηση, η παρέα, το παιχνιδι στο προαύλιο, το κρυφτό κλπ ... Πρεπει να ειναι το κρουασάν! :shock:

Δηλαδη άπαξ και εισαι πραγματικά αλλεργικός εγω θα ακεφτονουνα οτι την έβαψε το αλλο αν οι γονεις εχουν αυτη τη νοοτροπία... Αλλα ευτυχώς εσυ που δουλεύεις στο χώρο το ξεκαθαρίσες

 

Στο σχολείο μας δεν επιτρέπεται τιποτα με ξηρούς καρπούς διότι δυο παιδια απο τα ποσα εχει ενα σχολείο εχουν αλλεργία (εχουν epi pen)...τωρα σκέφτομαι εγω το σενάριο αυτο αν παιζόταν ελλαδα θα προκαλούσε έμφραγμα στις μαμάδες που δε θα μπορούσαν να διανοηθουν οτι α) πρεπει να προσέχουν τι βάζουν στο κολατσιό και β) δεν επιτρέπεται να μοιράζονται τα παιδια τους το φαγητο ... Δηλαδη μου ειναι αδιανόητο να γυρίσω στην δασκάλα να της πω "μα τι λες καλε, για κουλαρε λιγάκι και σταματα να καταπιέζεις τα παιδια"

Δηλαδη τι παίζει με αυτη την έλλειψη σεβασμού, έλλειψη κατανόησης για κατι που δεν το καταλαβαίνουμε η δεν ακολουθούμε οι ίδιοι;

 

Οσο για τη Αμερική που λες, ειχαν εδω στα νέα πρόσφατα πως άρχισαν τα μικρα να εχουν διαβήτη τύπου 2, που συνηθως δεν συμβαινει σε τέτοιες ηλικίες ... Ναι εκεί οδεύουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Την αποψη μου στην ειπα πρωτη απ ολους αν θυμαμαι καλα και με πολύ ευγενικο τροπο.Την απερριψες με τη μια..δειχνοντας ξεκάθαρα ποσο απολυτη εισαι και πως ότι και να σου πω θα το δεχοσουν λες και σου κανω υποδείξεις..δεκτον...οποτε δεν ειχε νοημα να σου πω κατι άλλο νομιζω.

Το ότι καποιες εκφραζουν την αντιθεση τους σε αυτό που εχεις επιλεξει να κανεις δε σημαινει ουτε ότι στο λενε για να αλλαξεις τις επιλογες σου...ουτε ότι σε κατηγορουν για κατι.Το ότι εχουν αντιθετη αποψη επισης δε σημαινει ουτε ότι ταιζουν σκουπίδια τα παιδια τους σωνει και ντε...ουτε ότι καλυπτουν δικες τους ανασφάλειες ..ουτε ότι εσυ εισαι η ενημερωμενη και αυτές οι ανιδεες.Εχεις κανει την επιλογή σου ως μαμα...εχω κανει τη δικια μου...δικαίωμα σου και δικαίωμα μου.Με συγγχωρεις αλλα το υφος σου μου κανει πολύ υποτιμητικο...στο λεω με κάθε ειλικρινια.Αν θες να μου κανεις αναφορα κανε μου.

 

Νικι όντως μου την είπες ζητάω συγνώμη σε μπέρδεψα με αλλη που έχετε παρόμοιο όνομα και σκέφτηκα τι λεει αυτη απο το πουθενά

Κατα τα αλλα το βλέπεις όπως το βλέπεις εσυ κοπελα μιυ, δεν συμφωνω μαζι σου, θεωρώ ισα ισα οτι έλαβα επίθεση επειδη ο άλλος δεν θελει να καταλάβει τι δινω, δεν δινω στο παιδι. Αν μιλάμε για το ύφος της καθεμιάς ξέρεις πολυ καλα τι πιςτευω για το δικό σου σου το εχω πει και σε αλλα ποςτ... By the way η αλλη ειπε οτι ασκώ καταπίεση στο παιδι μου, εσυ πως θα απαντούσες σε αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Παντως το γλυκο σαν κερασμα δεν ειναι μονο στην ελληνικη κουλτουρα. Εμας το σχολειο μας εχει 49 εθνικοτητες και στις ταξεις των παιδιων μου σπανια ειναι πανω απο 2 παιδια απο την ιδια χωρα. Ολοι γλυκα κερνανε.

Επισεις οταν βαζω κατι στα παιδια μου εχω κατα νου τι τρωνε και οτι θα το φανε τα παιδια μου, οχι οτι θα το μοιρασουν στην αυλη, ουτε οτι θα τους ανοιξουν την τσαντα οι "φλιοι" τους και θα το παρουν..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...