Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιδράσεις γονέων για γλυκά/τυποποιημένα και νήπια


xena

Recommended Posts

Mama_3 να το πω το κρίμα μου, και εγώ έτσι νόμισα στην αρχή, μετά που είπε για τις αλλεργίες κατάλαβα τι εννοούσε η BabyCute

 

Συμφωνώ σε όλα μαζί σου... στο σπίτι να υπάρχει το υγειινό αλλά όταν είσαι έξω ή σε πάρτυ να μην κάνουμε αυτό που έκανε η μαμά που έλεγε η xena..

μιλάμε γενικά για φαγητό, όταν τίθεται θέμα αλλεργιών εννοείται ότι δεν θα δώσει κάποιος στο παιδί..

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι εισαι λαθος γιατι εισαι διαφορετική!!! Δυστυχώς εχει να κανει με αυτο ειδικα σε χώρα που το φαγητο ειναι σημαντικός τρόπος διασκέδασης ;)

 

Οταν ο άλλος στην λεει με τοςο πάθος δεν κατάλαβες οτι βλέπει μπροστά του τις δικές του ανασφάλειες;

 

By the way δεν ειναι αλλεργία ειναι δυσανεξία αλλα όπως προανεφερα δυστυχώς η ελλαδα ειναι πιςω σε αυτά, δεν εχει καλα τεστ που το αποδεικνύουν την ζημιά της γλουτενης και της καζεινης σε ενα παιδι που αναπτύσσεται

 

Παρεπειπτοντως είχα το ίδιο προβλημα με τον μεγάλο έτρωγε μονο τηγανητες πατάτες και μπισκότα, άλλαξα πολλα και τωρα κανενα θεμα ισα ισα το αντιθετο

 

ο καθένας τελικά διαβάζει αυτό που θέλει .. άντε και άμα είπαμε και καμία κουβέντα παραπάνω νερό και αλάτι ... ή Himalayan salt για να τα λέμε και σωστά :rolleyes:

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι εισαι λαθος γιατι εισαι διαφορετική!!! Δυστυχώς εχει να κανει με αυτο ειδικα σε χώρα που το φαγητο ειναι σημαντικός τρόπος διασκέδασης ;)

 

Οταν ο άλλος στην λεει με τοςο πάθος δεν κατάλαβες οτι βλέπει μπροστά του τις δικές του ανασφάλειες;

 

;)

 

By the way δεν ειναι αλλεργία ειναι δυσανεξία αλλα όπως προανεφερα δυστυχώς η ελλαδα ειναι πιςω σε αυτά, δεν εχει καλα τεστ που το αποδεικνύουν την ζημιά της γλουτενης και της καζεινης σε ενα παιδι που αναπτύσσεται

 

Σωστή η επισύμανση! Και όντως ισχύει αυτό.

 

Παρεπειπτοντως είχα το ίδιο προβλημα με τον μεγάλο έτρωγε μονο τηγανητες πατάτες και μπισκότα, άλλαξα πολλα και τωρα κανενα θεμα ισα ισα το αντιθετο

 

Εμένα το θέμα μου ήταν ότι ανέλαβα ένα παιδί όντως επιλεκτικό αλλά με κατεστραμένη διατροφή, μη γνωρίζοντας η ίδια πολλά πράγματα και χωρίς να έχω ιδέα περι γονεικότητας. Να έχω να αντιμετωπίσω ότι το παιδί δεν τρώει αλλά και να την κάνω να με εμπιστευτεί.

 

Καλή επιτυχία! Να μου πεις το αποτέλεσμα! Για τη μερέντα ευτυχώς έχω μέρες μπροστά μου λόγω άδειας, θα το παλέψω :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να θιξω τις επιλογες κανενος και για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις επαναλαμβανω οτι σας θαυμαζω για το μερακι (και το εννοω!) και καντε οτι θεωρειται καλυτερο απλα μην ειστε (ολες οχι μονο οι 2-3 που ετυχε να εκφραζετε αυτη την αποψη εδω τωρα) τοσο αδιαλλακτες. Να υπαρχουν εξαιρεσεις. Ας μην τρωνε τυποποιημενα και γλυκα και οτι αλλο δεν τους κανει καλο αλλα ΑΝ πατε σε ενα παρτυ και το παιδι θελησει να φαει τουρτα τοτε ας φαει, δεν θα παθει κατι για μια φορα, ισα ισα θα νιωσει ασχημα να τρωνε ολοι και να γλυφονται και αυτο να μην φαει γιατι του κανει κακο. Δεν θα διαλυθει οτι χτισατε επειδη καποιες φορες το χρονο θα τρωει junk food λογω κοινωνικων περιστασεων. Αυτο και μονο ειπα. Αν ερθετε σε τετοια θεση ας τους επιτρεψετε να φανε, μην τα καταπιεσετε, αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ο καθένας τελικά διαβάζει αυτό που θέλει .. άντε και άμα είπαμε και καμία κουβέντα παραπάνω νερό και αλάτι ... ή Himalayan salt για να τα λέμε και σωστά :rolleyes:

 

Χα χα χα! Να είναι καλά τα παιδάκια μας να λέμε, και ας φάνε και καμιά βλακειούλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο καθένας τελικά διαβάζει αυτό που θέλει .. άντε και άμα είπαμε και καμία κουβέντα παραπάνω νερό και αλάτι ... ή Himalayan salt για να τα λέμε και σωστά :rolleyes:

 

Απο περίεργια γιατι λες νερο και αλάτι και βαζεις αυτο :rolleyes: μετα;

Link to comment
Share on other sites

Παω για καφε με ξαδερφη μου και αγοραζω στους γιους μου μια ζεστη σοκολατα τη χωριζω στα δυο να πιουν από λιγο ο καθενας.Θα μου πεις είναι είναι το ροφημα σοκολατας υγιεινο?Οχι δεν είναι το ξερω.Μου λεει η ξαδεφη μου δε θελω να πινει τετοια η κορη μου γιατι εχουμε θεμα χοληστερίνης.λεω οκ δεν το ηξερα.Και μετα παιρνει για το κοριτσακι πορτοκαλαδα αναψυκτικο και βγαζει και μια σακουλα πατατάκια από την τσαντα της.Λεω θα τρελλαθω...δλδ τα αναψυκτικα και τα πατατάκια είναι οκ?

 

Εμένα που το παιδάκι μου έχει οικογενή χοληστερίνη θα προτιμούσα να πιει ρόφημα σοκολάτας...:wink:.Πατατακια,αναψυκτικά και γενικά τυποποιημένα ειναι στη μαύρη λιστα.Αν τύχει κί υπάρχουν σε πάρτυ θα τον αφησω να φάει κανά δυο αλλά ξέρει πως δε κάνει παραπάνω...(οχι οτι αν δεν είχε θέμα θα του πρόσφερα ποτέ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει η κάθε μαμά να αποφασίσει τι θα τρώει και πόσα γλυκά την εβδομάδα και ποιας ποιότητας θα καταναλώνει το παιδί μου .

 

25 παιδιά στην τάξη 1 γιορτή και 1 γεννέθλια το καθένα συν τα πάρτυ τα σ/κ συν τα σκατολοϊδια που θεωρούν οι δασκάλες ότι πρέπει να κεράσουν για να γλυκάνουν. Γιατί; Γιατί να σκάνε μέρα παρά μέρα σοκοφρέτες κλπ ως κέρασμα; Γιατί το κυλικείο δεν ακολουθεί τις οδηγίες και έχει μέσα πράγματα που απαγορεύονται αφενός και είναι ανθυγειινά από την άλλη;

 

Και όχι το παιδί μου δεν κάνει αλλεργικό σοκ αλλά αυτό δε σημαίνει ότι του κάνει καλό να τρώει όλη αυτή τη σαβούρα τόσο συχνά.

 

Κι ένα ακόμα πώς ορίζεται το μια φορά στο τόσο; Πόσο ακριβώς είναι αυτό και ποια η επίδρασή του στην υγεία των παιδιών. Μετά ψαχνόμαστε γιατί αρρωσταίνουν συχνά ή γιατί υπάρχουν τόσα πολλά προβλήματα συμπεριφοράς και μάθησης.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις παμε νηπιο και φετος πηγαμε σε 2 παρτυ ολα και ολα. Αυτο ειναι το μια φορα στο τοσο για μενα. Αντε και να πηγαιναμε σε 5-6, και παλι ποσο κακο θα του εκανε να φαει ΑΝ ηθελε και το ιδιο να φαει βεβαια κατι εξω απο τη συνηθισμενη του διατροφη? Αντε στο σχολειο να πω να μην τρωει αφου παιρνει μαζι δικο του φαγητο αλλωστε. Δυστυχως δεν μπορουμε να ελεγξουμε τι θα κερασουν οι αλλοι γονεις οποτε εχεις δικαιο, θα τρωει πιο συχνα βλακειες αν τρωει τα κερασματα του σχολειου. Αλλα η πλειοψηφια τα τρωει. Πως νιωθει το πενταχρονο και το εξαχρονο που 15 παιδια θα φανε και σε αυτο η δασκαλα δεν θα δωσει? Εκτος και αν εχεις αφησει στη δασκαλα δικο σου κερασμα για τετοιες περιπτωσεις.

Οι ακροτητες δεν ειναι καλο πραγμα, μην μετατρεπετε μια καλη συνηθεια που ειναι η υγιεινη διατροφη σε εμμονη και ακτιβισμο. Λιγη ελαστικοτητα σε ορισμενες περιπτωσεις ισως λειτουργησει θετικοτερα απο οτι η απαγορευση.

Link to comment
Share on other sites

Καλε τι σπιτικές οδοβτροκρεμες; Τις αγοράζουμε!

 

Για το υπόλοιπο δεν ειμαι πολυ μαζι σου, μερικες θελουμε να προσέχουμε πιο πολυ για την διατροφή τους, πρώτον γιατι ειναι ποκυ σημαντική η ηλικία της ανάπτυξης και δεύτερον γιατι θελουμε να μάθουν σωστούς και υγιεινός τρόπους διατροφής/ ο δικός μου δηλαδή βλέπει καρότο μπρόκολο και ψάρι και τρελλαινεται

Αλλα και παλι πρεπει να βρούμε κατι άσχημο σε αυτο; Πραγματικά μου κανει εντύπωση ποςο αρνητικός πρεπει να ειναι κάποιος μεσα του για να εχει προβλημα με αυτο το σενάριο και να ΥΠΟΘΕΤΕΙ οτι το παιδι δεν θελει την καλή διατροφή και ψοφαει για την τούρτα

 

Διότι με τιποτα δεν υπαρχει κατι ενδιάμεσο ... Απλα γιατι δεν το ξέρει η ιδια δεν το διάβασε πουθενά δεν της το ειπε κανεις, τότε δεν υπαρχει... :rolleyes:

 

 

Και ο δικος μου τρελλαινεται για ωμα λαχανικα και φρουτα,ομοιως και για ψαρια,ψαρικα.Ειπε κανεις ότι οποιο παιδι καταναλωνει γλυκο παυει να καταναλωνει υγιεινες τροφες?Σε ενοχλεί η αρνητικοτητα τν αλλων αλλα κι εσυ μιλας λες και μονο το δικο σου παιδι τρωει υγιεινα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει η κάθε μαμά να αποφασίσει τι θα τρώει και πόσα γλυκά την εβδομάδα και ποιας ποιότητας θα καταναλώνει το παιδί μου .

 

25 παιδιά στην τάξη 1 γιορτή και 1 γεννέθλια το καθένα συν τα πάρτυ τα σ/κ συν τα σκατολοϊδια που θεωρούν οι δασκάλες ότι πρέπει να κεράσουν για να γλυκάνουν. Γιατί; Γιατί να σκάνε μέρα παρά μέρα σοκοφρέτες κλπ ως κέρασμα; Γιατί το κυλικείο δεν ακολουθεί τις οδηγίες και έχει μέσα πράγματα που απαγορεύονται αφενός και είναι ανθυγειινά από την άλλη;

 

Και όχι το παιδί μου δεν κάνει αλλεργικό σοκ αλλά αυτό δε σημαίνει ότι του κάνει καλό να τρώει όλη αυτή τη σαβούρα τόσο συχνά.

 

Κι ένα ακόμα πώς ορίζεται το μια φορά στο τόσο; Πόσο ακριβώς είναι αυτό και ποια η επίδρασή του στην υγεία των παιδιών. Μετά ψαχνόμαστε γιατί αρρωσταίνουν συχνά ή γιατί υπάρχουν τόσα πολλά προβλήματα συμπεριφοράς και μάθησης.

 

Άρα μιλάμε ότι ένα παιδί νηπιαγωγείου/δημοτικού, από στις 170 σχολικές ημέρες, φάει τις 75 ένα σκατολοϊδι (25 παιδάκια Χ 3 - μία για γιορτή, μία για γενέθλια, μία για πάρτυ) λίγο λιγότερο από ένα μέρα παρά μέρα, άρα 3 την εβδομάδα. Που δηλαδή και τα 25 παιδάκια θα κάνουν πάρτυ/γιορτάζουν εντός σχολικής χρονιάς, αβάπτιστα/αλλοδαπά να μη γιορτάζουν δεν θα υπάρχουν, όλες οι μαμάδες θα έχουν επιλέξει βλακεία να στείλουν. Ε δε νομίζω ότι παίζει αυτό το σενάριο...

 

Για το κυλικείο θα συμφωνήσω, προσωπικά θα έκανα τα πάντα ώστε να τηρεί τον κανονισμό και να μην πουλιούνται ανεπίτρεπτα πράγματα.

 

Αλλά ειλικρινά, υπάρχει μελέτη που να λέει ότι η περιστασιακή κατανάλωση μικρής ποσότητας "απαγορευμένων" (ας πούμε μία φορά την εβδομάδα, ένα μικρό κομμάτι γλυκό) δημιουργεί ανεπανόρθωτη ζημιά ; Και το κοινωνικό κομμάτι της υπόθεσης (που αναφέρει και η goody) γιατί δε το λαμβάνεις υπόψη; Εκεί δεν κάνει κακό η περιθωριοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Μετά ψαχνόμαστε γιατί αρρωσταίνουν συχνά ή γιατί υπάρχουν τόσα πολλά προβλήματα συμπεριφοράς και μάθησης.

Τωρα αυτο έλεγα να το πω η να μην το πω... Οταν κατι δεν παει καλα με την συμπεριφορά η ανάπτυξη δεν θα βρεις έλληνα να διερωτηθεί για την διατροφή του παιδιού του, σε κοιτάει σαν ούφο αν το αναφέρεις

Πρόσφατο τοπικ οπου η θεματοθετρια ζητούσες λύσεις για την επιθετικότητα του παιδιού της, ρώτησα πως παει απο διατροφή καμμια απάντηση

Όντως κρίμα να ειναι τοςο πιςω ο κόσμος να μην πραγματικά καταλαβαίνει την σχέση διατροφή, ανοσοποιητικό,μυαλό !!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παμε νηπιο και φετος πηγαμε σε 2 παρτυ ολα και ολα. Αυτο ειναι το μια φορα στο τοσο για μενα. Αντε και να πηγαιναμε σε 5-6, και παλι ποσο κακο θα του εκανε να φαει ΑΝ ηθελε και το ιδιο να φαει βεβαια κατι εξω απο τη συνηθισμενη του διατροφη? Αντε στο σχολειο να πω να μην τρωει αφου παιρνει μαζι δικο του φαγητο αλλωστε. Δυστυχως δεν μπορουμε να ελεγξουμε τι θα κερασουν οι αλλοι γονεις οποτε εχεις δικαιο, θα τρωει πιο συχνα βλακειες αν τρωει τα κερασματα του σχολειου. Αλλα η πλειοψηφια τα τρωει. Πως νιωθει το πενταχρονο και το εξαχρονο που 15 παιδια θα φανε και σε αυτο η δασκαλα δεν θα δωσει? Εκτος και αν εχεις αφησει στη δασκαλα δικο σου κερασμα για τετοιες περιπτωσεις.

Οι ακροτητες δεν ειναι καλο πραγμα, μην μετατρεπετε μια καλη συνηθεια που ειναι η υγιεινη διατροφη σε εμμονη και ακτιβισμο. Λιγη ελαστικοτητα σε ορισμενες περιπτωσεις ισως λειτουργησει θετικοτερα απο οτι η απαγορευση.

 

Στο σχολείο πανε πιο συχνα σε πάρτυ μπορει και καθε ΣΚ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο δικος μου τρελλαινεται για ωμα λαχανικα και φρουτα,ομοιως και για ψαρια,ψαρικα.Ειπε κανεις ότι οποιο παιδι καταναλωνει γλυκο παυει να καταναλωνει υγιεινες τροφες?.

Η κοπελα μίλησε συγκεκριμένα οτι δεν μπορούσε την τομάτα και υπέθεσε οτι αν δινω τομάτα τον καταπιέζω και δεν το θελει απο μόνος του, εξου και το σχολιο μου... Κατανοητό;

 

 

Σε ενοχλεί η αρνητικοτητα τν αλλων αλλα κι εσυ μιλας λες και μονο το δικο σου παιδι τρωει υγιεινα.

Δεν ηταν αρνητικότητα ηταν συγκεκριμένη κατηγορία. Δεν ειπα πουθενά οτι το παιδι μου μονο τρώει υγιεινά, αλλα αν κρίνω απο τις απαντήσεις στο φόρουμ και το σοκ μερικών οταν είπα τι δεν δινω στα παιδια μου, όντως ανήκω στην μειοψηφία αυτών που φροντίζουν για υγειηνη διατροφή και μονο

Link to comment
Share on other sites

Σε παιδική χαρά κάτω από το σπίτι μου ήρθε μαμα με παιδάκι να παίξουν και τις λέω δεν έχω μπισκότα να σε κεράσω, δεν αγοράζω!!! το παιδάκι μου θα φάει μόνο σε πάρτυ σε κεράσματα.... το δικό της παίρνει στο νηπιαγωγείο κάθε μέρα τυποποιημένο χυμό και μπισκότα. Μπήκαν και άλλες μαμάδες στη συζήτηση.... μου έλεγαν τα παιδιά που τρώνε γλυκά δεν είναι παχύσαρκα... εγώ ήθελα να τους πω ότι ... η ζάχαρη είναι η τροφή του καρκίνου και ότι η κατανάλωση 1γρ ζάχαρης ρίχνει το ανοσοποιητικό στο 50% για τις επόμενες 4 ώρες... αλλά δεν τόλμησα...και παρόλα αυτά στραβώσανε.... μάλλον να μην μιλάω καθόλου?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει πολυ να μάθω περισσότερα για το πως σχετίζεται η διατροφή με το ανοσοποιητικό. Ειλικρινά δεν το γνώριζα. Προσωπικά δεν εχω δώσει μεχρι τωρα στα παιδια που ειναι 2,5 τίποτα σοκολατένιο. Μπισκότα κάποιες λιγες φορές προσπαθώντας ειτε να τα φτιαχνω εγω με βρώμη και μέλι ειτε να ειναι απο τα βιολογικά του εμπορίου κι αυτο σπανίως. Εννοειται οτι οταν βλέπουν στις κουνιες αλλα παιδακια να τρώνε ζηλεύουν αλλα δεν με απασχολεί. Εξαλλου ζηλεύουν και πολλα αλλα ασχέτως φαγητού. Θεωρώ απαράδεκτο το φαγητο στις κουνιες οπως και στην τηλεόραση κτλ. Η ωρα του φαγητού δεν θα πρέπει να σχετίζεται με άλλη δραστηριοτητα. Επισης στον παιδικό που θα πάνε τα παιδια απο Σεπτεμβρη απαγορεύονται οι τούρτες και τα ανθυγιεινά κεράσματα. Κι επειδή δεν σερβίρουν φαγητο η διευθύντρια δεν επιτρέπει για 10τιανο να στέλνουν οι γονείς γλυκα κτλ. Δεν το θεωρώ ούτε αυστηρό ούτε καταπιεστικό. Θεωρώ οτι θέτει κανεις τις βάσεις για μια ισορροπημένη και υγειή διατροφή. Ειναι κι αυτο μια συνήθεια. Όμως πραγματικά θα με ενδιέφερε να μου πείτε τροφές που ενισχύουν το ανοσοποιητικό. Εμεις μεχρι τωρα το προσπαθούμε με ομοιοπαθητική.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει πολυ να μάθω περισσότερα για το πως σχετίζεται η διατροφή με το ανοσοποιητικό. Ειλικρινά δεν το γνώριζα. Προσωπικά δεν εχω δώσει μεχρι τωρα στα παιδια που ειναι 2,5 τίποτα σοκολατένιο. Μπισκότα κάποιες λιγες φορές προσπαθώντας ειτε να τα φτιαχνω εγω με βρώμη και μέλι ειτε να ειναι απο τα βιολογικά του εμπορίου κι αυτο σπανίως. Εννοειται οτι οταν βλέπουν στις κουνιες αλλα παιδακια να τρώνε ζηλεύουν αλλα δεν με απασχολεί. Εξαλλου ζηλεύουν και πολλα αλλα ασχέτως φαγητού. Θεωρώ απαράδεκτο το φαγητο στις κουνιες οπως και στην τηλεόραση κτλ. Η ωρα του φαγητού δεν θα πρέπει να σχετίζεται με άλλη δραστηριοτητα. Επισης στον παιδικό που θα πάνε τα παιδια απο Σεπτεμβρη απαγορεύονται οι τούρτες και τα ανθυγιεινά κεράσματα. Κι επειδή δεν σερβίρουν φαγητο η διευθύντρια δεν επιτρέπει για 10τιανο να στέλνουν οι γονείς γλυκα κτλ. Δεν το θεωρώ ούτε αυστηρό ούτε καταπιεστικό. Θεωρώ οτι θέτει κανεις τις βάσεις για μια ισορροπημένη και υγειή διατροφή. Ειναι κι αυτο μια συνήθεια. Όμως πραγματικά θα με ενδιέφερε να μου πείτε τροφές που ενισχύουν το ανοσοποιητικό. Εμεις μεχρι τωρα το προσπαθούμε με ομοιοπαθητική.

 

Φαρμακοποιός μου έλεγε να πίνουν τα παιδάκια πολλούς φυσικούς χυμούς για ενίσχυση του ανοσοποιητικού καθώς δεν μπορούν να παίρνουν βιταμίνες. Τα περισσότερα λαχανικά έχουν βιταμίνη C κτλ

Αν παρατηρήσετε τα παιδάκια που δεν τρέφονται σωστά και παίρνουν πολλές αντιβιώσεις είναι συνέχεια άρρωστα. Τυχαίο? Δεν νομίζω

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανοσοπροστατευτική διατροφή. =Η σωστή διατροφή σε κάθε περίπτωση και σε κάθε ηλικία συμβάλλει στην θωράκιση του ανοσοποιητικού συστήματος, ενώ η λανθασμένη στην αποδιοργάνωσή του.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι σπουδαίο!

Ψάχνω για οδοντόκρεμα για την μικρή μου, να μην υπάρχει κίνδυνος να την καταπιεί. Προς το παρόν τα πλένουμε με νερό σκέτο ή λάδι καρύδας. Για εμάς φτιάχνω μόνη μου (όπως και διάλυμα) με σόδα, αλάτι, φυτική γλυκερίνη και βότανα. Ο άντρας μου με κορόιδευε στην αρχή αλλά μετά διαπίστωσε ότι το διάλυμμα κρατούσε καλύτερα την αναπνοή του από ότι του εμπορίου - που του χάλαγε και τη γεύση. Αλλά για την μικρή δεν κάνουν αυτά και ψάχνω εναλλακτικές... Καταραμένα capital control :D

 

Με χαμομηλι της πλενω τα δοντακια της μικρης . Η παιδίατρος μου το συνεστησε

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Άρα μιλάμε ότι ένα παιδί νηπιαγωγείου/δημοτικού, από στις 170 σχολικές ημέρες, φάει τις 75 ένα σκατολοϊδι (25 παιδάκια Χ 3 - μία για γιορτή, μία για γενέθλια, μία για πάρτυ) λίγο λιγότερο από ένα μέρα παρά μέρα, άρα 3 την εβδομάδα. Που δηλαδή και τα 25 παιδάκια θα κάνουν πάρτυ/γιορτάζουν εντός σχολικής χρονιάς, αβάπτιστα/αλλοδαπά να μη γιορτάζουν δεν θα υπάρχουν, όλες οι μαμάδες θα έχουν επιλέξει βλακεία να στείλουν. Ε δε νομίζω ότι παίζει αυτό το σενάριο...

 

Για το κυλικείο θα συμφωνήσω, προσωπικά θα έκανα τα πάντα ώστε να τηρεί τον κανονισμό και να μην πουλιούνται ανεπίτρεπτα πράγματα.

 

Αλλά ειλικρινά, υπάρχει μελέτη που να λέει ότι η περιστασιακή κατανάλωση μικρής ποσότητας "απαγορευμένων" (ας πούμε μία φορά την εβδομάδα, ένα μικρό κομμάτι γλυκό) δημιουργεί ανεπανόρθωτη ζημιά ; Και το κοινωνικό κομμάτι της υπόθεσης (που αναφέρει και η goody) γιατί δε το λαμβάνεις υπόψη; Εκεί δεν κάνει κακό η περιθωριοποίηση;

 

Τρεις φορές την εβδομάδα ΔΕΝ είναι περιστασιακή καταναλωση είναι συστηματική. Και με αυτόν τον τρόπο, μου στερούν τη δυνατότητα να δώσω εγώ κάποιο γλυκό που ενδεχομένως να περιέχει ζάχαρη μεν, αλλά είναι πολύ ανώτερης ποιότητας από τη σοκοφρέτα, γιατί τα υπόλοιπα υλικά του είναι αγνά.

 

Και πάλι για μένα είναι αδιανόητο να αποφασίζει κάποιος άλλος πόσο, πότε και τι θα φάει το παιδί μου. Όσο για το κοινωνικό του πράγματος είναι επίσης καλό να σεβόμαστε το γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι κάνουν διαφορετικές επιλογές στη ζωή τους. Άρα μη μου επιβάλλεις τις δικές σου. Προσωπικά θεωρώ ότι η διατροφή σε αυτές τις ηλικίες πρέπει να είναι αυστηρά εξατομικευμένη και ιδιαίτερα προσεγμένη. Υπάρχει αυτή τη στιγμή κίνηση στην ελλάδα γιατο περιεχόμενο των γευμάτων στους παιδικούς σταθμούς, το τι πουλάνε τα κυλικεία και την κατάργηση των κερασμάτων και γενικά της προσφοράς τροφίμων σε παιδιά χωρίς τη συγκατάθεση των γονέων τους. Και πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου. Το τι είναι υπερβολή και τι όχι το ξέρει ο καθένας για το παιδί του.

 

Ή όπως λέει και φίλη και πάνω μπορεί και να μην το ξέρει, γιατί όντως στην Ελλάδα αυτά τα νέα έρχονται πολύυυυυυυ αργά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει πολυ να μάθω περισσότερα για το πως σχετίζεται η διατροφή με το ανοσοποιητικό. Ειλικρινά δεν το γνώριζα. Προσωπικά δεν εχω δώσει μεχρι τωρα στα παιδια που ειναι 2,5 τίποτα σοκολατένιο. Μπισκότα κάποιες λιγες φορές προσπαθώντας ειτε να τα φτιαχνω εγω με βρώμη και μέλι ειτε να ειναι απο τα βιολογικά του εμπορίου κι αυτο σπανίως. Εννοειται οτι οταν βλέπουν στις κουνιες αλλα παιδακια να τρώνε ζηλεύουν αλλα δεν με απασχολεί. Εξαλλου ζηλεύουν και πολλα αλλα ασχέτως φαγητού. Θεωρώ απαράδεκτο το φαγητο στις κουνιες οπως και στην τηλεόραση κτλ. Η ωρα του φαγητού δεν θα πρέπει να σχετίζεται με άλλη δραστηριοτητα. Επισης στον παιδικό που θα πάνε τα παιδια απο Σεπτεμβρη απαγορεύονται οι τούρτες και τα ανθυγιεινά κεράσματα. Κι επειδή δεν σερβίρουν φαγητο η διευθύντρια δεν επιτρέπει για 10τιανο να στέλνουν οι γονείς γλυκα κτλ. Δεν το θεωρώ ούτε αυστηρό ούτε καταπιεστικό. Θεωρώ οτι θέτει κανεις τις βάσεις για μια ισορροπημένη και υγειή διατροφή. Ειναι κι αυτο μια συνήθεια. Όμως πραγματικά θα με ενδιέφερε να μου πείτε τροφές που ενισχύουν το ανοσοποιητικό. Εμεις μεχρι τωρα το προσπαθούμε με ομοιοπαθητική.

 

Με απλα λόγια το ανοσοποιητικό επι το πλείστον ξεκινάει απο το έντερο, άνθρωποι με πεπτικά προβλημα θα βρεις οτι αρρωσταίνουν περισσοτερο. Αν αυτο ξεκινήσει σε μικρότερη ηλικία μαζι με άλλους παράγοντες απο πανω συμβάλει και σε νευρολογικά προβλήματα (100% των αυτιστικών παιδιών εχουν πεπτικό προβλημα και ανισορροπία ατο ανοσοποιητικό), ψυχολογικα (δείχνουν βία, λύπη κλπ). Δινεις λαθος φαγητο σε παιδι συνεχεια θα χτυπήσει το έντερο και επομένως το ανοσοποιητικό - ιδιαιτερα παιδι που ειναι πιο ευάλωτο - σε αυτη την ηλικία ειναι δύσκολο και να ξέρεις ποιο ειναι δυνατό να ανταπεξέλθει και πιο δεν ειναι .

Αντιθετως υπάρχουν φαγητά που δυναμώνουν απίστευτα το ανοσοποιητικό όπως κέφιρ σαουερκραουτ κλπ γιατι φτιάχνουν σπίτι για την καλή φλορα/βακτήρια στο εντερο :-)

Link to comment
Share on other sites

@goody κάποια παιδιά, ολοένα περισσότερα βρίσκονται σε διατροφικά πρωτόκολλα. Δε θα έπρεπε να τίθενται τέτοια διλήμματα επειδή κάποιοι θεωρούν αυθαίρετα ότι το μια στο τόσο δε βλάπτει. Ο καθένας ας αποφασίζει για το δικό του παιδί και μόνο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτή τη στιγμή κίνηση στην ελλάδα γιατο περιεχόμενο των γευμάτων στους παιδικούς σταθμούς, το τι πουλάνε τα κυλικεία και την κατάργηση των κερασμάτων και γενικά της προσφοράς τροφίμων σε παιδιά χωρίς τη συγκατάθεση των γονέων τους. Και πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου. Το τι είναι υπερβολή και τι όχι το ξέρει ο καθένας για το παιδί του.

 

 

Τι κίνηση ειναι αυτή που αντιτίθεται στα κεράσματα στα παιδιά? Πού βάσισες αυτήν την πληροφορία?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...