Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιδράσεις γονέων για γλυκά/τυποποιημένα και νήπια


xena

Recommended Posts

Ολοι ξέρουμε πόσο βλαβερά είναι τα γλυκά και τα τυποποιημένα προϊόντα για τα παιδιά μας, μην πω και για εμάς τους ίδιους. Ομως κάποιοι δίνουμε ή αφήνουμε να φάνε σε γιορτές, σε πάρτυ, σε διάφορες εκδηλώσεις κλπ.

Πρόσφατα μία γνωστή μας η οποία είναι υπερβολικά προσεκτική με αυτά τα θέματα, να την χαρακτηρίσω ευγενικα, δεν άφησε το παιδάκι της να φάει το γλυκό που του είχαν σερβίρει σε μια γιορτή. Το παιδάκι εκνευρίστηκε, η ίδια επίσης εκνευρίστηκε και έκανε το κύρηγμα πως τα παιδιά δεν θα πρέπει να τρώνε γλυκά κλπ.

Κάνει και παρέα και με άλλες μαμάδες που έχουν παρόμοιες απόψεις, άρα δεν είναι μόνο μία.

 

Είναι δυνατόν; σε πάρτυ να κάνεις τι; να κόψεις το χέρι του 5χρονου να μην φάει 2 γαριδάκια; το κομμάτι του με την τούρτα; Το έχω αναφέρει παλιότερα, η ίδια μητέρα ειχε απαιτήσει από τον σταθμό να την ενημερώνουν όταν ένα παιδάκι γιορτάζει για να μην στέλνει το δικό της. Διότι δεν του επέτρεπε να φάει γλυκά. :shock:

 

Το ονομάζω υστερία.

Είναι προσωπική μου άποψη. Εσείς τι κάνετε με τα junk food/γλυκά κλπ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω δεν απαγορευω τιποτε! και σιγουρα ποτε δεν θα εφερνα το παιδι μου σε μια αναλογη θεση,οπως αυτη που περιγραφεις,σε μια γιορτη,σε ενα παρτυ...αλλο το να εχουμε ενα μετρο και αλλο η ολοκληρωτικη απαγορευση...παν μετρον αριστον!!!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% Xena. Και έχω και εγώ δυστυχώς τέτοια παραδείγματα στον κύκλο μου.

 

Η μπέμπα μου είναι μικρή για γαριδάκια/πατατάκια γενικά τυποποιημένα και επιμένω στο να φτιάχνω η ίδια ότι τρώει. Αυτό δε σημαίνει ότι θα φτιάξω κέικ άγλυκο ή θα αποκυρρήξω τη ζάχαρη από το σπίτι. Θα κάνω τον κόπο να βρω εναλλακτικές (πχ μέλι, ζάχαρη καρύδας) αλλά αν είμαστε έξω, επίσκεψη και κάποιος προσφέρει, φυσικά και θα της δώσω. Θα φάει και παγωτό απέξω ή πατάτα στο σουβλατζίδικο αλλά θα υπάρχει και σπίτι εξίσου νόστιμο γλυκό ή φαγητό. Σχετικά με το αλάτι, δεν είμαστε από αυτούς που το ρίχνουν με το κιλό, για την ακρίβεια χρησιμοποιούμε αγνό αλάτι και λίγο αλλά αρκετά καρυκεύματα και λεμόνι οπότε τώρα που τρώμε όλοι το ίδιο είμαστε οκ. Η παιδίατρος μας πάντως μας είχε πει ότι χρειάζεται μετά το χρόνο.

 

Θεωρώ γελοίο να κρύβομαι για να φάω πχ σοκολάτα. Θα φροντίσω το παιδί να είναι χορτασμένο όταν θα φάω και αν θέλει να δοκιμάσει θα της δώσω. α. δε θα πάθει τίποτα με τη μία φορά β. δεν έχω συνέχεια σπίτι σοκολάτες/πατατάκια κλπ ώστε να τα ζητάει.

 

Οι απαγορεύσεις μόνο κακό κάνουν, δε τα μεγαλώνουμε σε γυάλα. Κάτι τέτοια οδηγούν σε παιδιά που στα πάρτυ αντί να παίξουν, θα πέσουν με τα μούτρα στις μπουρδίτσες. Επίσης το φαγητό δεν είναι μόνο υγεία, είναι και κοινωνικοποίηση, απόλαυση, κουλτούρα.

 

Η άποψή μου είναι ότι αν θέλεις το παιδί να έχει υγιείς διατροφικές συνήθειες θα πρέπει πρωτίστως να ακολουθεί και η οικογένεια σωστή διατροφή, να μάθει από βρέφος όλες τις γεύσεις και τα σνακ να αποτελούν περιστασιακή απόλαυση, όχι απαγορευμένα αλλά όχι και ελεύθερα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι ξέρουμε πόσο βλαβερά είναι τα γλυκά και τα τυποποιημένα προϊόντα για τα παιδιά μας, μην πω και για εμάς τους ίδιους. Ομως κάποιοι δίνουμε ή αφήνουμε να φάνε σε γιορτές, σε πάρτυ, σε διάφορες εκδηλώσεις κλπ.

Πρόσφατα μία γνωστή μας η οποία είναι υπερβολικά προσεκτική με αυτά τα θέματα, να την χαρακτηρίσω ευγενικα, δεν άφησε το παιδάκι της να φάει το γλυκό που του είχαν σερβίρει σε μια γιορτή. Το παιδάκι εκνευρίστηκε, η ίδια επίσης εκνευρίστηκε και έκανε το κύρηγμα πως τα παιδιά δεν θα πρέπει να τρώνε γλυκά κλπ.

Κάνει και παρέα και με άλλες μαμάδες που έχουν παρόμοιες απόψεις, άρα δεν είναι μόνο μία.

 

Είναι δυνατόν; σε πάρτυ να κάνεις τι; να κόψεις το χέρι του 5χρονου να μην φάει 2 γαριδάκια; το κομμάτι του με την τούρτα; Το έχω αναφέρει παλιότερα, η ίδια μητέρα ειχε απαιτήσει από τον σταθμό να την ενημερώνουν όταν ένα παιδάκι γιορτάζει για να μην στέλνει το δικό της. Διότι δεν του επέτρεπε να φάει γλυκά. :shock:

 

Το ονομάζω υστερία.

Είναι προσωπική μου άποψη. Εσείς τι κάνετε με τα junk food/γλυκά κλπ;

 

Πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξες, εγώ προσωπικά αν και έχω πολύ περιορισμένο χρόνο με δουλειά και 3 παιδιά, όλα τα φτιάχνω με το χεράκι μου :P ειδικά τα γλυκά που απέξω είναι όλο ζάχαρη και ποιος ξέρει τι υλικά...

από εκεί και πέρα όμως σε όλες τις κοινωνικές εκδηλώσεις (παιδικά πάρτυ, κεράσματα σε σχολείο κλπ) εννοείται ότι τα παιδιά τρώνε ότι θέλουν...

θεωρώ τραγικό να πας σε ένα πάρτυ και να τρώνε όλα τα παιδιά τούρτα και να μην αφήνουν κάποιο παιδάκι να φάει, από άποψη όχι γιατί έχει κάποια αλλεργία...

ελπίζω στο κήρυγμα να βρέθηκε κάποιος να της απαντήσει.... σκεφτείτε με τι ψυχολογικά μεγαλώνει αυτό το παιδί :confused::confused:

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γλυκα τρωνε...εννοω τους δινω κι εγω.Αυτα που δεν δινω με τπτ είναι γαριδακια πατατάκια...δεν παιρνω τυποποιημενους χυμους και αποφευγουμε οσο μπορούμε τα αλλαντικα.Αν παμε σε ένα παρτυ θα τα αφήσω να φανε ότι εχει.Η αν παμε σε μια καφετερια και μαζι με το τοστ εχει πατατάκια θα τα αφήσω να φανε.Ωστοσο εγω στα δικα μας παρτυ όχι δε σερβιρω γαριδακια....υπαρχουν τοσα πραγματα να προσφερει μια μαμα που δεν ξερω γιατι όλα τα παρτυ πρεπει να εχουν γαριδακια.Ομοιως μου τη σπανε οι μαμαδες που ερχονται στις κουνιες και κουβαλάνε μαζι 3-4 σακουλες γαριδακια και σοκολατες για να 'φανε' τα πιτσιρικια τους.Και καταληγουν όλα τα υπολοιπα να τα κοιτανε σα χαμενα από τη ζηλεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα γλυκα τρωνε...εννοω τους δινω κι εγω.Αυτα που δεν δινω με τπτ είναι γαριδακια πατατάκια...δεν παιρνω τυποποιημενους χυμους και αποφευγουμε οσο μπορούμε τα αλλαντικα.Αν παμε σε ένα παρτυ θα τα αφήσω να φανε ότι εχει.Η αν παμε σε μια καφετερια και μαζι με το τοστ εχει πατατάκια θα τα αφήσω να φανε.Ωστοσο εγω στα δικα μας παρτυ όχι δε σερβιρω γαριδακια....υπαρχουν τοσα πραγματα να προσφερει μια μαμα που δεν ξερω γιατι όλα τα παρτυ πρεπει να εχουν γαριδακια.Ομοιως μου τη σπανε οι μαμαδες που ερχονται στις κουνιες και κουβαλάνε μαζι 3-4 σακουλες γαριδακια και σοκολατες για να 'φανε' τα πιτσιρικια τους.Και καταληγουν όλα τα υπολοιπα να τα κοιτανε σα χαμενα από τη ζηλεια.

 

ΠΩΠΩΩΩΩΩΩ τι είπες τώρα!!! τις προάλλες έπαιζαν τα δικά μου με άμμο, έρχεται ένα παιδάκι, αρχίζουν να παίζουν με τα δικά μας παιχνιδάκια. Και από πίσω έρχεται η μάνα με το ντόνατς σοκολάτας και τον χυμό να μπουκώσει το βλαστάρι της, μπουκιά μπουκιά να του το κρατάει ενόσω παίζει με τα άλλα δυο. Αχ μου ήρθε να της πω καμιά βαριά κουβέντα!

Αποτέλεσμα, πήρα τα παιδιά μου από εκεί και τους πήρα παγωτάκι από διπλανό περίπτερο.

Αν μου ξανασυμβεί θα μιλήσω, ειλικρινά κι αυτό ήταν εντελώς χοντράδα.

 

Από ότι βλέπω το λογικό είναι αυτό που κάνουμε όλες και συμφωνούμε. Την επόμενη φορά που θα την δω, ίσως της εξηγήσω πως αυτή η υπερβολη μόνο στερητικά σύνδρομα μπορει να δημιουργήσει στο παιδί. Ακόμη και οι παιδίατροι απ' τα 5 νομίζω, μετά τα εμβόλια, δίνουν ένα μικρό γλυφιντζουράκι.

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μπουμπου ειναι ακομα μικρουλα (2 χρονων) και ακομα δεν πηγαινουμε παιδικο σταθμο.επισης δεν εχει τυχει να παμε και σε πολλα παιδικα παρτυ.στο σπιτι γενικα ακολουθουμε σαν οικογενεια ισορροπημενη διατροφη αλλα μια στο τοσο τις κανουμε τις ατασθαλιες μας και εγω και ο μπαμπας.δεν εχω απαγορεψει απο την μικρη και εχει φαει και πατατακια και γλυκακια.και σε επισκεψεις που παμε δεν κανω ποτε σαν την τρελλη και ειδικα μπροστα στο παιδι να του απαγορεψω κατι.οσο μπορω το αποφευγω(εαν περναει απο το χερι μου).γενικα και στις βολτες μας προσπαθω να εχω μαζι μου ταπερακι με φρουτακια κτλ αλλα εχει τυχει να παρουμε και κατι απο το περιπτερο σαν οικογενεια(παγωτο πχ)και να το ριξουμε λιγο εξω.θεωρω η απαγορευση φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα.πριν γεννησω ειχα τυχει μπροστα σε τετοιο περιστατικο που ειχαμε παει βολτα στο εξοχικο φιλου μας και ηταν 2 παιδακια που παρακαλαγαν για λιγο παγωτο που εμεις οι υπολοιποι τρωγαμε.το ζητουσαν παρα πολυ ευγενικα,σαν να ικετευαν αλλα η μητερα ανενδοτη.ειχα νιωσει πααρα πολυ ασχημα και νομιζω και ολοι οι παρευρισκομενοι.συμφωνω με την vtgian που εγραψε πιο κατω οτι το φαγητο ειναι κοινωνικοποιηση,απολαυση,κουλτουρα.εφοσον υπαρχουν ορια και κανονες στο φαγητο για ολα υπαρχει χωρος στο τραπεζι μας.εχω γνωστη που η μητερα της της απαγορευε δια ροπαλου τα γλυκα και μολις εφυγε απο το σπιτι ως φοιτητρια τρεφοταν μονο με γλυκα ως επι τω πλειστον απο το πρωι ως το βραδυ.ειχε τετοιο αποθυμενο που τελικα πηρε αρκετα κιλα και φυσικα εκανε και κακο στην υγεια της.παν μετρον αριστον κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

Και από πίσω έρχεται η μάνα με το ντόνατς σοκολάτας και τον χυμό να μπουκώσει το βλαστάρι της, μπουκιά μπουκιά να του το κρατάει ενόσω παίζει με τα άλλα δυο.

 

Εντάξει αυτό ρε γμτ δε το δέχομαι. Δηλαδή οκ, δε πρόλαβες να κάνεις ένα γλυκό, δεν πρόλαβες καν να μαγειρέψεις, ένα φρούτο χάθηκε βρε αδελφέ να δώσεις; πρέπει να του χώσεις το φουλ στο συντηρητικό; Δηλαδή τι πιστεύεις, ότι έφαγε το γαριδάκι το παιδί και είναι οκ;

 

Το άλλο δε που τα κυνηγάνε από πίσω να τα ταϊσουν στη παιδική χαρά, προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο. Άμα πεινάσει το παιδί, λες να κάτσει να παίζει με τις πέτρες; Λέμε να μη τρώμε μπροστά στη τηλεόραση γιατί χαζεύουμε και δεν συνειδητοποιούμε πόσο τρώμε. Μήπως το ίδιο δεν είναι όταν το παιδί είναι συγκεντρωμένο στο παιχνίδι και πας και του χώνεις φαγητό;

 

Xena, δυστυχώς και να της πεις, εσύ θα βγεις η κακιά και η αστοιχείωτη. Κάτι τέτοιες κυκλοφορούν σε ομάδες διατροφής να διακυρρήτουν την ανωτερώτητά τους και να φρίττουν που στα πάρτυ κόβουν τούρτες κανονικές και όχι φρούτων. Δεν παίρνουν από κοινή λογική δυστυχώς, θεωρούν ότι έτσι προστατεύουν τα παιδιά τους και χτίζουν καλές συνήθειες.

Η μάνα μου έκανε κάτι τέτοιες απαγορεύσεις στην αδελφή μου και όταν η μικρή έφαγε γύρο πρώτη φορά, της είπε "Είσαι ψεύτρα ότι δεν είναι καλό το σάντουιτς (Θεσσαλονίκη γαρ). Είναι πολύ καλύτερο από το φαγητό που μαγειρεύεις γι'αυτό τα λες αυτά". Όταν το συζητούσαμε μεγάλες πια μου είχε πει "Δεν ήταν ότι οντως ήταν νόστιμο. Αλλά μου είχε πει ψεμματα και νόμιζα ότι θα είναι κάτι χάλια. Νευρίασα που με κορόιδεψε". Και κάπως έτσι χάνουν την εμπιστοσύνη τους στους γονείς τα παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την vtgian που εγραψε πιο κατω οτι το φαγητο ειναι κοινωνικοποιηση,απολαυση,κουλτουρα.

 

Ναι, αυτό είναι πολύ σοφό, όντως.

 

Για την στέρηση και τα παραδείγματα που δίνετε, έχουμε κι εμείς ένα ίδιο παράδειγμα. Παιδί γιατρού που απαγορεύει έτσι ακριβώς τα πάντα. Το παιδάκι είναι πια 9 ετών. Οταν βρεθει καπου που δεν την ελέγχουν, είναι απίστευτο το τι κάνει. Σε σπίτι συγγενούς έφαγε 2 μεγάλες σοκολάτες, δεν σταματούσε κι έκλαιγε μπουκωμένη να μην το πούμε στη μητέρα της.

 

Γενικά, όπως δεν στερούμαστε κι εμεις οι γονείς μερικές φορές το γλυκό, το αλμυρό, έτσι και τα παιδιά αν το δουν και το λαχταρήσουν, είναι φασισμός νομίζω να μην το γευτούν. Θα τονίσω εδώ ότι είμαι πολύ της υγιεινής.

Link to comment
Share on other sites

Σε σπίτι συγγενούς έφαγε 2 μεγάλες σοκολάτες, δεν σταματούσε κι έκλαιγε μπουκωμένη να μην το πούμε στη μητέρα της.

 

Ψυχή μου! Πόσο καταπίεση πρέπει να έχει φάει το καημένο!

 

Θυμήθηκα τώρα το εξής περιστατικό. Ολιγόφαγη καθώς ήμουν, πάντα είχαμε γκρίνια να φάω στην ώρα μου και όχι εκτός προγράμματος. Έχει έρθει η θεία μου λοιπόν με την ξαδέλφη μου στη Θεσσαλονίκη και με παίρνουν μόνη μου για βόλτα. Εγώ γύρω στα 10. Κούραση, ποδαρόδρομος αλλά έχουμε πει φαγητό το μεσημέρι στο σπίτι. Σταματάμε λοιπόν σε ένα τοστάδικο και μου λέει η θεία μου 'Τι θας φας;' Τίποτα της λέω (ενώ λυσσάω). "Αμα φάω τώρα δε θα μπορώ να φάω το μεσημέρι και θα με μαλώσει η μαμά μου".

 

Καλά εκπαιδευμένο το σκυλάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο καθενας ειναι υπευθυνος για το παιδι του και οτι θελει το ταιζει. Επειδη καποιες θελουν να κανουν συγκεκριμενη διατροφη στο παιδι τους δεν σημαινει οτι οι αλλες μαμαδες θα στερησουν απο τα παιδια τους κατι και μαλιστα σε δημοσιο χωρο. Εκτος φυσικα εαν ενα παιδακι εχει σοβαρο προβλημα υγειας και ζηλευει.

Εαν δεν θελετε τα παιδακια σας να ζηλευουν δωστε τους απ ολα με μετροκαι μην κανετε μαθημα σε αλλες μαμαδες.. Απλα εχετε στα υπ οψιν οτι καποια παιδακια που στερουνται καποτε θα πεσουν με τα μουτρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας ειναι υπευθυνος για το παιδι του και οτι θελει το ταιζει. Επειδη καποιες θελουν να κανουν συγκεκριμενη διατροφη στο παιδι τους δεν σημαινει οτι οι αλλες μαμαδες θα στερησουν απο τα παιδια τους κατι και μαλιστα σε δημοσιο χωρο. Εκτος φυσικα εαν ενα παιδακι εχει σοβαρο προβλημα υγειας και ζηλευει.

Εαν δεν θελετε τα παιδακια σας να ζηλευουν δωστε τους απ ολα με μετροκαι μην κανετε μαθημα σε αλλες μαμαδες.. Απλα εχετε στα υπ οψιν οτι καποια παιδακια που στερουνται καποτε θα πεσουν με τα μουτρα ;)

 

Εννοείται ότι κάθε μαμα εχει το δικαίωμα να δινει στο παιδι της ότι θελει...δεν είναι θεμα δικαιώματος είναι θεμα ευγενιας.Εγω δε θεωρω σωστο να παω τα παιδια μου στις κουνιες με το παγωτο στο χερι να τα κοιτανε τα υπολοιπα.Ουτε να τους αγορασω καινουρια παιχνίδια και να παμε να τα ανοιξουμε στις κουνιες.

 

Τωρα αν πρεπει να τα μαθω να τρωνε γαριδακια για να μη ζηλευουν δεν πειραζει προτιμω να ζηλευουν.Αληθεια όταν λες ότι οι άλλες μαμαδες θα στερησουν από τα παιδια τους κατι...εννοεις τα γαριδακια??Φοβερη στερηση.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο θέμα κορίτσια! Επιτέλους ίσως μου λυθεί η απορία χρόνων, γιατί υπάρχουν γονείς που ταΐζουν στο πάρκο γαριδάκια, πατατακια, μπισκότα και κρουασάν τα παιδιά τους; φοβούνται μη στερηθούν τα συγκεκριμένα θρεπτικά συστατικά;

 

Εννοείται στο σπίτι μας τα junk μπαίνουν σπάνια, τα γλυκά και το ποπ κορν τα φτιάχνουμε εμείς, αλλά σε ένα πάρτι πχ μπορούν να φάνε ό,τι θέλουν. Θα είναι η εξαίρεση εξάλλου και όχι ο κανόνας. Και όλοι οι γνωστοί μου απ όσο ξέρω αυτόν τον κανόνα ακολουθούν, ακόμα και οι πιο πορωμενοι με την υγιεινή διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

Α, επίσης το πάρκο είναι ευκαιρία για μένα να φάει ο μικρός μου δύσκολα φαγητά όπως φασολάκια, σπανακοριζο κλπ. Τα ξεσκιζει! Επειδή μαλιστα καθόμαστε με τις ώρες, έχω παντα μαζι μου πολλά φρούτα γιατί συνεχώς πειναει και τα ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

To φαγητό στο πάρκο δεν ενοχλεί κανέναν, αρκεί η μητέρα να έχει τη στοιχειώδη ευαισθησία να μην πηγαίνει σε μια παρέα με 3 παιδάκια όπου να μπουκώνει το βλαστάρι της. Εμένα με είχε πειράξει αυτό. Συχνά παίρνω μαζί μου τρόφιμα, φρούτα κλπ. Ομως όταν πρόκειται να δώσω κάτι, τα παίρνω κοντά μου, τα ταϊζω και γυρνούν στο παιχνίδι. Δεν θα πάω εκεί που παίζει με ένα παιδάκι να του κουνήσω ένα κρουασάν στην μούρη.

Δεν το κάνεις σε παιδί, πρέπει να 'σαι λίγο αναίσθητος. Αυτό λέμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ. Και το ερώτημα παραμένει: Γιατί να δώσεις στο παιδί σου να φάει στο πάρκο κρουασάν και σοκολάτες; Να μην του τα στερήσεις όταν τύχει να να δει και να τα θέλει, φυσικά! Να του τα προσφέρεις όμως από μόνη σου; Και μάλιστα στο πάρκο που έχει τόσες ευκαιρίες για παιχνίδι και μπορεί εύκολα να ξεχαστεί; Και νόμιζα ότι μόνο οι παππούδες κάνουν κάτι τέτοια! :-)

Link to comment
Share on other sites

Ολοι ξέρουμε πόσο βλαβερά είναι τα γλυκά και τα τυποποιημένα προϊόντα για τα παιδιά μας, μην πω και για εμάς τους ίδιους. Ομως κάποιοι δίνουμε ή αφήνουμε να φάνε σε γιορτές, σε πάρτυ, σε διάφορες εκδηλώσεις κλπ.

Πρόσφατα μία γνωστή μας η οποία είναι υπερβολικά προσεκτική με αυτά τα θέματα, να την χαρακτηρίσω ευγενικα, δεν άφησε το παιδάκι της να φάει το γλυκό που του είχαν σερβίρει σε μια γιορτή. Το παιδάκι εκνευρίστηκε, η ίδια επίσης εκνευρίστηκε και έκανε το κύρηγμα πως τα παιδιά δεν θα πρέπει να τρώνε γλυκά κλπ.

Κάνει και παρέα και με άλλες μαμάδες που έχουν παρόμοιες απόψεις, άρα δεν είναι μόνο μία.

 

Είναι δυνατόν; σε πάρτυ να κάνεις τι; να κόψεις το χέρι του 5χρονου να μην φάει 2 γαριδάκια; το κομμάτι του με την τούρτα; Το έχω αναφέρει παλιότερα, η ίδια μητέρα ειχε απαιτήσει από τον σταθμό να την ενημερώνουν όταν ένα παιδάκι γιορτάζει για να μην στέλνει το δικό της. Διότι δεν του επέτρεπε να φάει γλυκά. :shock:

 

Το ονομάζω υστερία.

Είναι προσωπική μου άποψη. Εσείς τι κάνετε με τα junk food/γλυκά κλπ;

 

Ρε κορίτσι το ξέρεις οτι κυριολεκτικά σε λατρεύω!!!! Οποτε δεν το πιάνω γιατι αυτη η κριτική; Δεν ειναι του στυλ σου!!

Οχι δεν δινω τούρτα, δεν τρώει γαλακτοκομικά αλλα δεν δινω ουτε σοκολάτες και γλυκα χωρις γαλα! Ουτε γαριδάκια κλπ! Σε πάρτυ ενα δυο πατατάκια και αφού ειμαι οκ με συστατικά.. Οοοοολα αυτά εχουν αρκετά σκ*****ακια μεσα και δεν τα γουστάρω στο παιδι μου για πολλούς λόγους. Φτιάχνω τα παντα απο αρχη μονη μου και ναι στο σχολείο δεν επιτρέπω να του δώσουν γλυκα .. Καταπιέζω; Του στερώ; Για καθήστε ρε κοπέλες εκεί κρίνετε την καταπίεση; Στο γαριδάκι και την τούρτα που δεν θα δώσω;

By the way μπορώ να βρω αρκετά να πω για τις μαμάδες που δίνουν ζάχαρη και ένας Θεος ξέρει τι εχει μια τούρτα καθε ΣΚ στα πάρτυ... Δεν το κάνω δεν μου πέφτει λογος!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Α, επίσης το πάρκο είναι ευκαιρία για μένα να φάει ο μικρός μου δύσκολα φαγητά όπως φασολάκια, σπανακοριζο κλπ. Τα ξεσκιζει! Επειδή μαλιστα καθόμαστε με τις ώρες, έχω παντα μαζι μου πολλά φρούτα γιατί συνεχώς πειναει και τα ζητάει.

 

Μπραβο πολυ μου αρέσει αυτη η τακτικη! Επισης πολλες φορές (τις περισσότερες αλλα οχι παντα) θα βρεις οτι παιδια που δεν μεγαλώνουν με σοκολάτες τούρτες κλπ εχουν καλύτερη όρεξη και πανε για οτι βρουνε. Τις χαίρομαι πολυ τις μαμάδες που κάνουν οτι κανεις

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Και το ερώτημα παραμένει: Γιατί να δώσεις στο παιδί σου να φάει στο πάρκο κρουασάν και σοκολάτες; Να μην του τα στερήσεις όταν τύχει να να δει και να τα θέλει, φυσικά! Να του τα προσφέρεις όμως από μόνη σου; Και μάλιστα στο πάρκο που έχει τόσες ευκαιρίες για παιχνίδι και μπορεί εύκολα να ξεχαστεί; Και νόμιζα ότι μόνο οι παππούδες κάνουν κάτι τέτοια! :-)

 

Κοιτα να δεις...γενικευμενα να κρινεις δε μπορεις γιατι η αλλη μπορει πχ να μην προλαβε να φτιαξει κατι...να ειχε πολυ ωρα το παιδι εξω σε δραστηριοτητες , να πεινασε και να σταματησε να του παρει κΤι απεξω να φαει και το παιδι να ηθελε σωνει και ντε κρουασαν.Οκ νομιζω ολες εχουμε βρεθει σε παρομοιες καταστασεις.Ειδικα οταν δινεις στο παιδι σου να τρωει τετοια σνακ...ε τετοια θα σου ζητησει κιολας.Αλλα καποιες περιπτωσεις ρε παιδι μου βγαζουν ματι.Συναντησα προσφατα μαμα στις κουνιες η οποια κουβαλεγε 3 μεγαλες σακουλε ςγαριδακια για 2 παιδακια...και αφου τελειωσαν τα γαριδακια αβγαλε και τα σοκολατοειδη.Εννοειται τα γαριδακια τα ετρωγε και εκεινη.Γενικα ειμαι σιγουρη πως οι μαμαδες που δινουν γαριδακια στα παιδια τους τα δινουν γιατι θελουν αυτες να τα τρωνε...αλλιως δε θα τα εβαζαν μεσα στο σπιτι τους καν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσι το ξέρεις οτι κυριολεκτικά σε λατρεύω!!!! Οποτε δεν το πιάνω γιατι αυτη η κριτική; Δεν ειναι του στυλ σου!!

Οχι δεν δινω τούρτα, δεν τρώει γαλακτοκομικά αλλα δεν δινω ουτε σοκολάτες και γλυκα χωρις γαλα! Ουτε γαριδάκια κλπ! Σε πάρτυ ενα δυο πατατάκια και αφού ειμαι οκ με συστατικά.. Οοοοολα αυτά εχουν αρκετά σκ*****ακια μεσα και δεν τα γουστάρω στο παιδι μου για πολλούς λόγους. Φτιάχνω τα παντα απο αρχη μονη μου και ναι στο σχολείο δεν επιτρέπω να του δώσουν γλυκα .. Καταπιέζω; Του στερώ; Για καθήστε ρε κοπέλες εκεί κρίνετε την καταπίεση; Στο γαριδάκι και την τούρτα που δεν θα δώσω;

By the way μπορώ να βρω αρκετά να πω για τις μαμάδες που δίνουν ζάχαρη και ένας Θεος ξέρει τι εχει μια τούρτα καθε ΣΚ στα πάρτυ... Δεν το κάνω δεν μου πέφτει λογος!!! ;)

 

Δεν είναι η στερηση και η καταπιεση στο γαριδακι και στην τουρτα που δε θα δωσεις.Ειναι ο διαχωρισμος που κανεις στο παιδι σου και που από μονη σου το εξαιρεις από το υπολοιπο συνολο.Εσενα μπορει να σου αρεσει αυτος ο διαχωρισμος ...στο παιδι σου δεν ξερω τι αντικρυπο εχει.Αναφερομαι σε περιπτώσεις όπως το γλυκο στο σχολειο...η η τουρτα σε ένα παρτυ.Θα προτιμουσα στη θεση σου να του βαλω μια κουταλιτσα να φαει παρα να τρωνε τα υπολοιπα και το δικο μου να μη το αφηνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η στερηση και η καταπιεση στο γαριδακι και στην τουρτα που δε θα δωσεις.Ειναι ο διαχωρισμος που κανεις στο παιδι σου και που από μονη σου το εξαιρεις από το υπολοιπο συνολο.Εσενα μπορει να σου αρεσει αυτος ο διαχωρισμος ...στο παιδι σου δεν ξερω τι αντικρυπο εχει.Αναφερομαι σε περιπτώσεις όπως το γλυκο στο σχολειο...η η τουρτα σε ένα παρτυ.Θα προτιμουσα στη θεση σου να του βαλω μια κουταλιτσα να φαει παρα να τρωνε τα υπολοιπα και το δικο μου να μη το αφηνω.

 

Ευχαριστώ για την συμβουλή αλλα θα την προσπεράσω. Καθε γονιός που κανει ΟΤΙ κανει το κανει για το καλο του παιδιού του, βαζει σε μια ζυγαριά τα καλα και το ρίσκο και διαλέγει! Δεν το κανει γιατι έτσι ξύπνησε το πρωί. Μπορει το παιδάκι να στενοχωρηθεί αλλα αλοιμονο αν αυτος ηταν ο κυρίαρχος λογος για τις επιλογές μας!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσι το ξέρεις οτι κυριολεκτικά σε λατρεύω!!!! Οποτε δεν το πιάνω γιατι αυτη η κριτική; Δεν ειναι του στυλ σου!!

Οχι δεν δινω τούρτα, δεν τρώει γαλακτοκομικά αλλα δεν δινω ουτε σοκολάτες και γλυκα χωρις γαλα! Ουτε γαριδάκια κλπ!

Γιατί δεν τρώει γαλακτοκομικά? Έχει αλλεργία?

 

Αλλα καποιες περιπτωσεις ρε παιδι μου βγαζουν ματι.Συναντησα προσφατα μαμα στις κουνιες η οποια κουβαλεγε 3 μεγαλες σακουλε ςγαριδακια για 2 παιδακια...και αφου τελειωσαν τα γαριδακια αβγαλε και τα σοκολατοειδη.Εννοειται τα γαριδακια τα ετρωγε και εκεινη.Γενικα ειμαι σιγουρη πως οι μαμαδες που δινουν γαριδακια στα παιδια τους τα δινουν γιατι θελουν αυτες να τα τρωνε...αλλιως δε θα τα εβαζαν μεσα στο σπιτι τους καν.

Προσωπικά έχω καταλήξει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις, οι γονείς απλά ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ τι περιέχουν τέτοια προϊόντα, δεν έχουν ασχοληθεί καθόλου, λένε ένα "έλα μωρέ, κι εμείς έτσι μεγαλώσαμε, τι θα πάθουν, υπερβολές". Πρόσφατα σε παιδικό πάρτυ μια γιαγιά κυνήγαγε το 3χρονο να φάει λουκανικάκι φρανκφούρτης :confused::confused::confused:, μπροστά στη μητέρα και φίλη μου (να σημειωθεί ότι υπήρχαν και υγειϊνές επιλογές να δώσει αλλά όοοοοχι, είχε διαλέξει το λουκανικάκι). Τελικά το μπούκωσε 3 λουκάνικα και είπε στην φίλη μου "εντάξει, κάτι έφαγε σήμερα" και η φίλη μου συμφώνησε!!!!! Εγώ άφωνη, παρόλο που ήταν φίλη μου δεν της είπα τίποτα γιατί ό,τι και να έλεγα, όσο ευγενικά και να το έλεγα θα ακουγόταν επικριτικό.

 

 

 

 


 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό μου δημιουργεί λοιπόν κι εμένα την απορία. Το θέμα δεν είναι φυσικά μια μαμά που έτυχε μια στις τόσες να δώσει έξω στο παιδί της κάτι βλαβερό. Είναι ότι το ΤΑΪΖΕΙ με αυτό. Κάθεται δίπλα του στο πάρκο και του το βάζει στο στόμα. Δεν έχει διαφορά; Νομίζω έχει και μεγάλη μάλιστα. Στο πάρκο που συχνάζουμε είναι πολύ συχνό φαινόμενο δυστυχώς. Μπισκότα σοκολάτας, κρουασάν και πιο σπάνια πατατάκια. Αλλά είναι από τα πράγματα που ποτέ δεν συζητάς με άλλους γονείς - ειδικά άγνωστους, γιατί εννοείται ότι κάθε γονιός κάνει αυτό που πιστεύει καλύτερο για το παιδί του.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω καταλήξει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις, οι γονείς απλά ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ τι περιέχουν τέτοια προϊόντα, δεν έχουν ασχοληθεί καθόλου, λένε ένα "έλα μωρέ, κι εμείς έτσι μεγαλώσαμε, τι θα πάθουν, υπερβολές". Πρόσφατα σε παιδικό πάρτυ μια γιαγιά κυνήγαγε το 3χρονο να φάει λουκανικάκι φρανκφούρτης :confused::confused::confused:, μπροστά στη μητέρα και φίλη μου (να σημειωθεί ότι υπήρχαν και υγειϊνές επιλογές να δώσει αλλά όοοοοχι, είχε διαλέξει το λουκανικάκι). Τελικά το μπούκωσε 3 λουκάνικα και είπε στην φίλη μου "εντάξει, κάτι έφαγε σήμερα" και η φίλη μου συμφώνησε!!!!! Εγώ άφωνη, παρόλο που ήταν φίλη μου δεν της είπα τίποτα γιατί ό,τι και να έλεγα, όσο ευγενικά και να το έλεγα θα ακουγόταν επικριτικό.

 

 

 

 


 

 

 


 

Παω για καφε με ξαδερφη μου και αγοραζω στους γιους μου μια ζεστη σοκολατα τη χωριζω στα δυο να πιουν από λιγο ο καθενας.Θα μου πεις είναι είναι το ροφημα σοκολατας υγιεινο?Οχι δεν είναι το ξερω.Μου λεει η ξαδεφη μου δε θελω να πινει τετοια η κορη μου γιατι εχουμε θεμα χοληστερίνης.λεω οκ δεν το ηξερα.Και μετα παιρνει για το κοριτσακι πορτοκαλαδα αναψυκτικο και βγαζει και μια σακουλα πατατάκια από την τσαντα της.Λεω θα τρελλαθω...δλδ τα αναψυκτικα και τα πατατάκια είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Παω για καφε με ξαδερφη μου και αγοραζω στους γιους μου μια ζεστη σοκολατα τη χωριζω στα δυο να πιουν από λιγο ο καθενας.Θα μου πεις είναι είναι το ροφημα σοκολατας υγιεινο?Οχι δεν είναι το ξερω.Μου λεει η ξαδεφη μου δε θελω να πινει τετοια η κορη μου γιατι εχουμε θεμα χοληστερίνης.λεω οκ δεν το ηξερα.Και μετα παιρνει για το κοριτσακι πορτοκαλαδα αναψυκτικο και βγαζει και μια σακουλα πατατάκια από την τσαντα της.Λεω θα τρελλαθω...δλδ τα αναψυκτικα και τα πατατάκια είναι οκ?

Νίκη αυτό ακριβώς εννοούσα ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ.. το ρόφημα σοκολάτας δεν είναι ακριβώς υγειινό γιατί έχει ζάχαρη και λίγη καφεϊνη λόγω σοκολάτας οκ, αλλά και γω θα το έδινα ως λιχουδιά..δεν είναι και πατατάκια, τίγκα σε παλιόλαδα και κορεσμένα λιπαρά! Που να μην υπήρχε και θέμα χοληστερίνης δηλαδή!

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...