Recommended Posts

Η πρώτη μου εμβρυομεταφορα θα ειναι!!! Καλή επιτυχία και σε σένα!!! Δεν ειναι οτι δεν το προτείνουν οι γιατροί απλά υπαρχει μεγάλο ρίσκο να "χαθούν" εμβρυα στις διαιρέσεις οπότε πολλοί ειναι επιφυλακτικοί... Εχουν πράγματι άλλη δυναμική οι βλαστοκύστες αλλά τα πάντα ειναι σχετικά... Εξάλλου η φύση αποφασίζει και όχι η επιστήμη....

Λοιπον ακου τι μου ειπε ο γιατρος σχετικα με τα χαμενα εμβρυα. Η φυση λεει εχει προβλεψει πολυ συγκεκριμενα ωαρια να δινουν εγκυμοσυνη. Το να κανουμε 20 ωαρια δεν σημαινει οτι ολα θα δωσουν εγκυμοσυνη. Οποτε μην το βλεπεις σαν χαμενα εμβρυα. Απλως δεν θα εδιναν εγκυμοσυνη. Και ξερεις που καταληγω? Οτι παιζει πολυ μεγαλο ρολο και το παραθυρο εμφυτευσης. Εμενα ας πουμε μετα απο τοοοοοοσες εμβρυομεταφορες 2η και 3η μερα με αριστα εμβρυα, φαινεται οτι το χωραφι μου δεν ηταν ετοιμο να τα υποδεχθει. Μου ταιριαξαν τα εμβρυα 5ης μερας. Και συμφωνω οτι τα παντα ειναι σχετικα. Ποσο ανυπομονω να ακουσω τα καλα σου νεα!

απο συμπτωματα μην ψαχνετε!! μπορει να τα εχετε ολα ακι να μην ειστε και να μην εχετε τπτ και να ειστε και σε διδυμα!!!! ολα ειναι σχετικα..και με τοσο φαρμακα και ορμονες...το σωμα κανει οτι θελει!!!

Τζινα μου εγω αυτη τη φορα ημουν πολυ θετικη. Και ξερεις γιατι? Γιατι δεν ειχα κανενα συμπτωμα περιοδου. Ολες τις προηγουμενες φορες ηξερα οτι θα με προλαβει η περιοδος πριν κανω χοριακη οπως και γινοταν. Αυτη τη φορα ηταν οντως αλλιως. Το μονο που δεν εκανα τωρα ηταν να βαζω θερμομετρο κι ας ηξερα οτι ειχα δεκατα καθως την περασμενη φορα ειχα συνεχως 37,3 και στο τελος η χοριακη ηταν κατω απο 1. Τα δεκατα ηταν σιγουρα απο τα ουτροτζεσταν με λιγα λογια!

ξεκινας με πολυ καλες προδιαγραφές ομως!!!!

τι πρωτόκολλο θα κανεις;;

θεωρω οτι πρεπει οι γιατροι να μηδενιζουν τις πιθανοτητες αποτυχιας της φύσης!!!:wink:

πχ αν κανω 10 ή 15 ωαρια γιατι να μην μου προτεινουν βλαστοκυστες και πανε οι περισσότεροι με 3ης μερας εμβρυα; ;; καποιο θα επιβιώσει ετσι;; και πιο πιθανο να δωσει εγκυμοσύνη:wink:

απλα οι γιατροι δεν σου δινουν το περιθώριο να επιλέξεις που κατα τη γνωμη μου ειναι λαθος!!!

σίγουρα ξερουν καλύτερα αλλα απο την στιγμη που αδειαζεις τις οικονομίες σου πρεπει να σε ενημερωνουν πλήρως για τις επιλογες σου!!!

Δεν θελω να το πιστεψω αλλα δεν γινεται να μην το αναφερω καθως μου περναει απο το μυαλο. Αν τα κεντρα εξωσωματικης πανε παντα σε βλαστοκυστες υπαρχει πολυ μεγαλη περιπτωση να μην φτασει κανενα και να χαθουν χρηματα και απο την εμβρυομεταφορα -που δεν θα γινει- και απο την καταψυξη -που δεν θα γινει επισης-. Πχ εγω την περασμενη φορα εδωσα μονο για την καταψυξη 1500 ευρω για τι ειχα πολλα εμβρυα. Και τι πηρα στο τελος?? Κατι ωραιοτατες μηδενικες χοριακες. Αυτη τη φορα δεν εχω ουτε καταψυξη ουτε τιποτα. Εχω ομως θετικη χοριακη που ανεβαινει καλα!

Ναι πρεπει να σε ενημερωνουν για τις επιλογες αλλα οπως σου ειπα και στο μηνυμα, θελει πιεση κι απο μας. Βιολετακο να σου θυμισω οτι εγω με 6 εμβρυα απαιτησα βλαστοκυστες. Δεν χρειαζονται τα 15. Καλα θελουμε, δεν θελουμε πολλα.

Συγχαρητηρια! Καλη συνεχεια!

σε ευχαριστω παρα παρα παρα πολυ!

Όλα θα πανε τέλεια!!! Να μας γράφεις νέα σου! Μου έδωσες πολύ κουράγιο! Εγώ σήμερα ξεκινάω την προετοιμασια του ενδομητριου με cyclacur κλπ. :D

Καλομελετα κι ερχεται! Η σειρα σου τωρα και μετα της βιολετας!

καλησπερα!! καλη επιτυχια σε ολες σας!! ολα να σας πανε καλα και να γεμισουν οι κοιλιτσες σας μωρακια!!

συγχαρητηρια στα κοριτσια που ειναι εγκυουλες!!!

θεωρω οτι οι βλαστοκυστες ειναι οτι καλυτερο ανακαλυψανε μετα τη μεθοδο της εξωσωματικης!!!

ειμαι υπερ των βλαστοκυστεων γιατ ιετσι ξερουμε αν τα εμβρυα εχουν τη δυναμικη να φτασουν στο σταδιο εμφυτευσης και δεν χαθουν στην πορεια!!!!

εχω κανει εξωσωματικη με 3ων και 4ων ημρων εμβρυα και δεν πετυχα.... την πρωτη εμεινα εγκυος αλλα ηταν βιοχημεικη..στη δευτερη πληρως αποτυχια!!

η τριτη σε αλλο κεντρο και με μεταφορα 2 βλαστοκυστεων εμεινα εγκυος σε 3διμα!! βεβαια εκανα μειωση του ενος....

Ευχαριστουμε πολυ!

Συμφωνω σε ολα! Κι εγω αν δεν ημουνα στραβαδι στην αρχη οπως ολες μας θα πιεζα για βλαστοκυστες. Αλλα η αληθεια ειναι οτι στην πρωτη εξωσωματικη πχ δεν ξερουμε καν τι ειναι το ενα και τι το αλλο. Οταν παραμπαινουμε στο χορο αρχιζουμε κι εχουμε αποψη!

Διαφημίσεις

Λοιπον ακου τι μου ειπε ο γιατρος σχετικα με τα χαμενα εμβρυα. Η φυση λεει εχει προβλεψει πολυ συγκεκριμενα ωαρια να δινουν εγκυμοσυνη. Το να κανουμε 20 ωαρια δεν σημαινει οτι ολα θα δωσουν εγκυμοσυνη. Οποτε μην το βλεπεις σαν χαμενα εμβρυα. Απλως δεν θα εδιναν εγκυμοσυνη. Και ξερεις που καταληγω? Οτι παιζει πολυ μεγαλο ρολο και το παραθυρο εμφυτευσης. Εμενα ας πουμε μετα απο τοοοοοοσες εμβρυομεταφορες 2η και 3η μερα με αριστα εμβρυα, φαινεται οτι το χωραφι μου δεν ηταν ετοιμο να τα υποδεχθει. Μου ταιριαξαν τα εμβρυα 5ης μερας. Και συμφωνω οτι τα παντα ειναι σχετικα. Ποσο ανυπομονω να ακουσω τα καλα σου νεα!

Τζινα μου εγω αυτη τη φορα ημουν πολυ θετικη. Και ξερεις γιατι? Γιατι δεν ειχα κανενα συμπτωμα περιοδου. Ολες τις προηγουμενες φορες ηξερα οτι θα με προλαβει η περιοδος πριν κανω χοριακη οπως και γινοταν. Αυτη τη φορα ηταν οντως αλλιως. Το μονο που δεν εκανα τωρα ηταν να βαζω θερμομετρο κι ας ηξερα οτι ειχα δεκατα καθως την περασμενη φορα ειχα συνεχως 37,3 και στο τελος η χοριακη ηταν κατω απο 1. Τα δεκατα ηταν σιγουρα απο τα ουτροτζεσταν με λιγα λογια!

Δεν θελω να το πιστεψω αλλα δεν γινεται να μην το αναφερω καθως μου περναει απο το μυαλο. Αν τα κεντρα εξωσωματικης πανε παντα σε βλαστοκυστες υπαρχει πολυ μεγαλη περιπτωση να μην φτασει κανενα και να χαθουν χρηματα και απο την εμβρυομεταφορα -που δεν θα γινει- και απο την καταψυξη -που δεν θα γινει επισης-. Πχ εγω την περασμενη φορα εδωσα μονο για την καταψυξη 1500 ευρω για τι ειχα πολλα εμβρυα. Και τι πηρα στο τελος?? Κατι ωραιοτατες μηδενικες χοριακες. Αυτη τη φορα δεν εχω ουτε καταψυξη ουτε τιποτα. Εχω ομως θετικη χοριακη που ανεβαινει καλα!

Ναι πρεπει να σε ενημερωνουν για τις επιλογες αλλα οπως σου ειπα και στο μηνυμα, θελει πιεση κι απο μας. Βιολετακο να σου θυμισω οτι εγω με 6 εμβρυα απαιτησα βλαστοκυστες. Δεν χρειαζονται τα 15. Καλα θελουμε, δεν θελουμε πολλα.

σε ευχαριστω παρα παρα παρα πολυ!

Καλομελετα κι ερχεται! Η σειρα σου τωρα και μετα της βιολετας!

Ευχαριστουμε πολυ!

Συμφωνω σε ολα! Κι εγω αν δεν ημουνα στραβαδι στην αρχη οπως ολες μας θα πιεζα για βλαστοκυστες. Αλλα η αληθεια ειναι οτι στην πρωτη εξωσωματικη πχ δεν ξερουμε καν τι ειναι το ενα και τι το αλλο. Οταν παραμπαινουμε στο χορο αρχιζουμε κι εχουμε αποψη!

darsel μου γλυκιά!!!! εγκυμονουσα :-D:grin::-D

ολα για τα λεφτά α γίνονται!!! σωστα!!! δεν τους συμφερει:twisted:

οντως την πατάμε ολες στη αρχη γιατι δεν ξερουμε που παν τα τεσσερα!!! θα επιμεινω μεχρι τελους αυτη τη φορα!!!!! :mrgreen:

Γειά σας κοριτσια!

Εκανα ξαι και εγω εμβριομεταφορά με βλαστοκυστες στις 18.04. Εχω χοριακή στις 28. Σήμερα το πρωι ομως εκανα ένα τεστ φαρμακείου και βγηκε θετικό. Από εκεινη τηνώρα εχω αγωνία μηπως δεν είναι αληθές.

Πωςθα περασουν οι 2 μερες?

Γειά σας κοριτσια!

Εκανα ξαι και εγω εμβριομεταφορά με βλαστοκυστες στις 18.04. Εχω χοριακή στις 28. Σήμερα το πρωι ομως εκανα ένα τεστ φαρμακείου και βγηκε θετικό. Από εκεινη τηνώρα εχω αγωνία μηπως δεν είναι αληθές.

Υπομονή και καλή επιτυχία.....!!! Ευχομαι να λάβεις ενα αξέχαστο πασχαλινό "δώρο"!

darsel σωστά σου τα είπε ο γιατρός σου... Οι βλαστοκύστες έχουν καλυτερο παράθυρο εμφύτευσης καθώς συγχρονίζονται ιδανικά με το ενδομητριο. Βέβαια αυτο δε σημαινει οτι ολες οι βλαστοκυστες δινουν απαραιτήτως κύηση αλλά σίγουρα εχουν υψηλότερες πιθανότητες. Μακάρι να μείνουμε και οι υπόλοιπες εγκυες!!!

I 'm a happy twin mom

Υπομονή και καλή επιτυχία.....!!! Ευχομαι να λάβεις ενα αξέχαστο πασχαλινό "δώρο"!

darsel σωστά σου τα είπε ο γιατρός σου... Οι βλαστοκύστες έχουν καλυτερο παράθυρο εμφύτευσης καθώς συγχρονίζονται ιδανικά με το ενδομητριο. Βέβαια αυτο δε σημαινει οτι ολες οι βλαστοκυστες δινουν απαραιτήτως κύηση αλλά σίγουρα εχουν υψηλότερες πιθανότητες. Μακάρι να μείνουμε και οι υπόλοιπες εγκυες!!!

Charra μου συμφωνω! Ας μην θεοποιουμε τις βλαστοκυστες. Ποσες και ποσες κοπελες επιασαν με εμβρυα 2ης και 3ης μερας γιατι αυτο ηταν το δικο τους παραθυρο εμφυτευσης. Εμενα μου ταιριαξε η βλαστοκυστη στο κομματι παραθυρο εμφυτευσης μιλαω παντα. Παντως ολο και πιο πολυ αρχιζω και κλινω προς την αποψη των γιατρων του εξωτερικου που θεωρουν οτι αν δεν φτασει βλαστοκυστη δεν θα εδινε ποτε εγκυμοσυνη.

Γειά σας κοριτσια!

Λοιπον ξερω οτι οι αλλες κοπελες θα με κυνηγησουν αλλα εγω θα το πω! Ξεκινησα τα τεστ την 4η μερα απο την εμβρυομεταφορα, θετικα. Αλλα ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου οτι ισως να ειναι απο την πρεγκνυλ καθως θελει περιπου 10 μερες να φυγει απο τον οργανισμο. Εγω ημουν στην ενδεκατη. Κανονικα θα εκανα χοριακη στις 23/4 αλλα πηγα στις 21. Δεν κρατιομουν η αληθεια ειναι!

Αν εχεις υπομονη περιμενε. Η αυριανη μερα ειναι μονο. Αλλιως πηγαινε αυριο.

Οπως και να χει, περιμενουμε ομορφα νεα!

Κορίτσια εγώ και στο φυσικό,με ένα ωαριακι μόνο,βλαστοκύστη και μόνο θα απαιτήσω να βάλω.

Kοριτσι μου μακαρι να σου πανε ολα καλα και να εχεις ενα ομορφο βλαστοκυστακι!

Θα μαζευετε εμβρυα πχ απο 3-4 φυσικους κυκλους και θα τα αφηνετε για βλαστοκυστες?

Καλημέρα κορίτσια!

πήγαγια χοριακη σήμερα τοπρωί...416!!!! Την Τετάρτηθαπάωγια επαναληψη!

Δεν το πιστεύω!!!!

Πολύ υψηλή!!!! Συγχαρητήρια!!!!!! Ως τη Τεταρτη θα εχει φτάσει στα ουράνια!!!!! :D:D:D

I 'm a happy twin mom

Διαφημίσεις

Μακαρι charra μου!

Καλή ανάσταση εύχομαι σε όλεςσας!

Καλή Ανάσταση, Καλό Πάσχα, καλή δύναμη και πολλά γερά μωρά κορίτσια!!!!

I 'm a happy twin mom

Καλημέρα κορίτσια!

Δεν το πιστεύω!!!!😂

ωωωωωωω!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! μια τελειομηνη και ανεφελη εγκυμοσυνη να εχεις!!!!! με το καλο η επαναληψη που θα ειναι ουυυυυυυυυυ στα υψοι!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

UpGZp2.png

Καλημέρα κορίτσια!

Δεν το πιστεύω!!!!😂

συγχαρητηριαααα! τι ομορφο να ακους τετοια νεα!!!

Διαφημίσεις

darsel κορίτσι μου συγχαρητήρια!! Σου εύχομαι μια όμορφη τελειομηνη εγκυμοσύνη!! Κ γω όπως έχουμε πει κ σε αλλο ποστ με βλαστοκυστες 5ης ημέρας έμεινα έγκυος! Κ σήμερα ακούσαμε καρδούλα!!! (1 βέβαια αλλα ακόμα ελπίζουμε κ στο δεύτερο..!!)

Καλημέρα κορίτσια!

Δεν το πιστεύω!!!!😂

Τέλεια! Με το καλο κοριτσι! Πω πω πηραμε μπρος ευτυχως!

Charra Βιολετα ετοιμαστειτε!!!!

darsel κορίτσι μου συγχαρητήρια!! Σου εύχομαι μια όμορφη τελειομηνη εγκυμοσύνη!! Κ γω όπως έχουμε πει κ σε αλλο ποστ με βλαστοκυστες 5ης ημέρας έμεινα έγκυος! Κ σήμερα ακούσαμε καρδούλα!!! (1 βέβαια αλλα ακόμα ελπίζουμε κ στο δεύτερο..!!)

Ναι Christinaki μου, φαινεται οι βλαστοκυστες μας ταιριαξαν! Ρε θηριο διδυμα??? Τι καλα ρε! Κι ακουσατε και καρδια? Εχω τρελλαθει! Εγω ουτε για υπερηχο δεν εχω παει ακομα, το Σαββατο μου ειπε να παω. Εχτες η χοριακη μου ηταν 1674 (13 μερες απο την εμβρυομεταφορα) κι αυριο λεω να ξανακανω αλλη μια γιατι εχτες ειδα κατι ροζ και πανικοβληθηκα! Ουφ! Πολυ αγχος ρε παιδια, δεν εχω ευχαριστηθει τιποτα προς το παρον!

Συγχαρητήρια!!!!! Μου δίνετε ελπίδες με τα τόσο καλά σας νέα!!!!

I 'm a happy twin mom

Τέλεια! Με το καλο κοριτσι! Πω πω πηραμε μπρος ευτυχως!

Charra Βιολετα ετοιμαστειτε!!!!

Ναι Christinaki μου, φαινεται οι βλαστοκυστες μας ταιριαξαν! Ρε θηριο διδυμα??? Τι καλα ρε! Κι ακουσατε και καρδια? Εχω τρελλαθει! Εγω ουτε για υπερηχο δεν εχω παει ακομα, το Σαββατο μου ειπε να παω. Εχτες η χοριακη μου ηταν 1674 (13 μερες απο την εμβρυομεταφορα) κι αυριο λεω να ξανακανω αλλη μια γιατι εχτες ειδα κατι ροζ και πανικοβληθηκα! Ουφ! Πολυ αγχος ρε παιδια, δεν εχω ευχαριστηθει τιποτα προς το παρον!

Με το καλό σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν!! Darsel η Χοριακη σου ειναι σούπερ !!! Όσο για το ροζ μην στενοχωριέσαι εγώ είχα για 3-4 μέρες καφέ συνέχεια .. Όσο για την καρδούλα δεν το πίστευα ... Γιατί μου είχε πει ότι ειναι νωρίς.. Αλλα μας έκανε τη χάρη το 1 σποράκι!! Τι νεότερο εχεις;;

Καλή Ανάσταση κορίτσια μου κ αυτή τη φορά ας έρθουν σε όλες μας όπως τα επιθυμούμε..!!

Με το καλό σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν!! Darsel η Χοριακη σου ειναι σούπερ !!! Όσο για το ροζ μην στενοχωριέσαι εγώ είχα για 3-4 μέρες καφέ συνέχεια .. Όσο για την καρδούλα δεν το πίστευα ... Γιατί μου είχε πει ότι ειναι νωρίς.. Αλλα μας έκανε τη χάρη το 1 σποράκι!! Τι νεότερο εχεις;;

Καλή Ανάσταση κορίτσια μου κ αυτή τη φορά ας έρθουν σε όλες μας όπως τα επιθυμούμε..!!

Γεια σου Christina, γεια σας κοριτσακια μου

Χρονια Πολλα σε ολον τον κοσμο!

Christina μου ειδαμε εναν πανεμορφο σακο σημερα!!!!! Τρελλαθηκα! Την αλλη Παεασκευη παλι υπερηχο!

Μακαρι να πανε ολα καλα!

Φιλια πολλα σε ολες

Του χρονου τετοιες μερες με τα μωρακια μας! Καλα να περασετε!

Γεια σου Christina, γεια σας κοριτσακια μου

Χρονια Πολλα σε ολον τον κοσμο!

Christina μου ειδαμε εναν πανεμορφο σακο σημερα!!!!! Τρελλαθηκα! Την αλλη Παεασκευη παλι υπερηχο!

Μακαρι να πανε ολα καλα!

Φιλια πολλα σε ολες

Του χρονου τετοιες μερες με τα μωρακια μας! Καλα να περασετε!

Όλα θα πάνε τέλεια!!!!

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα κορίτσια!!! Ακλόνιτη υγεία, πολλή αγάπη και γερά μωρά στις αγκαλιές μας ευχομαι!!!

ΤΖΙΝΑ μου να χαίρεσαι τα διδυμάκια σου και να απολαύσετε το πρώτο σας Πάσχα μαζί τους!!!!

I 'm a happy twin mom

Νταρσελ μαλλον ειναι πανω απο ενα. Και εγω ειχα αναλογες τιμεςκ ηταν τριδυμα.

Νταρσελ μαλλον ειναι πανω απο ενα. Και εγω ειχα αναλογες τιμεςκ ηταν τριδυμα.

Χρονια Πολλα κοριτσια μου, Χριστος Ανεστη!

Καλημερα isis! Καλοδεχουμενα! Δεν μου ειπε κατι ομως στον υπερηχο κι ειδε εναν σακο! Υπαρχει περιπτωση να δει κι αλλον στο αμεσο μελλον?

Χρονια Πολλα κοριτσια μου, Χριστος Ανεστη!

Καλημερα isis! Καλοδεχουμενα! Δεν μου ειπε κατι ομως στον υπερηχο κι ειδε εναν σακο! Υπαρχει περιπτωση να δει κι αλλον στο αμεσο μελλον?

Αληθώς ο Κύριος!

Περιμένουμε τα νέα από τον υπέρηχο! Εγώ τη Πέμπτη θα πάω στο γιατρό να δουμε πόσο έχει μεγαλώσει το ενδομήτριο μέχρι στιγμής με τα cyclacur.

(Αγωνίααααααα!)

I 'm a happy twin mom

Δεν ηξερα οτι ειδατε αμνιακους σακους. Εγω ειχα παειωαργοτερα για υπερηχο. Δηλ η χοριακη η δευτερη ηταν παρασκευη νομιζω δεκατητριτη μερα ηταν 1700 κ πηγα για υπερηχο την τριτη κ δεκατηεβδομη κ ειδε τρεις σακους με εμβρυικα στοιχεια. Μου φαινεται ψηλη η χοριακη για ενα...παντως η κσλη αυξηση δειχνει καλο εμβρυο.

QUOTE=darsel;2850002]Χρονια Πολλα κοριτσια μου, Χριστος Ανεστη!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα