santoulini

Οταν νευριαζει ο γιος μου 28μηνων...αρχιζει και πεταει οτι βρει μπροστα του !

Recommended Posts

Λοιπον......αρχικά καλησπερα!Ο γιος μου ειναι απο τα νευρικα παιδια...οταν παιζεικαι βαριεται η οταν δεν του δίνουμε αυτο που θελει ....αρχιζει να πετάει πραγματα (παιχνιαδια, τηλεκοντρόλ, καρεκλακι παιδικα κτλ.) Με μεγαλη δυναμη...ελεγα οτι φαση ειναι θα περασει...αλλα δεν περναει με τιποτα...:confused: Δεν μπορώ να παω επισκέψη σε φιλικο σπιτι..που εχει παιδια....η θα σπασει παιχνιδι των παιδιών. ..η θα πεταξει κατι....και δεν αισθάνομαι καλα....πειτε μου σας εχει τύχη. ...περναει.....αυτη η φαση...αρχισε να με κουράζει! Μαζι με το πεταγμα τον παιχνιδιών τσιριζει πολυ δυνατα...φαντάζομαι οτι κανενας πλεων δεν θα θελει να πηγαινω σπίτι του!

Διαφημίσεις

Κοιτα ειναι μικρο το παιδακι...γενικα ομως το να πεταει πραγματα απο δω κι απο κει ειναι κατι που δεν του το επιτρεπεις.Εννοω μη λες φαση ειναι θα περασει γιατι μεχρι να περασει θα εχει διαλυσει το σπιτι.Δεν επιτρεπεται να πεταμε πραγματα.Το απαγορευεις απο την αρχη.Ας φωναξει οσο θελει...ας χτυπηθει οσο θελει αλλα πραγματα δεν πεταμε.Και τα δικα μου πετανε μη φανταστεις οτι εγω το εχω λυσει το προβλημα...προσπαθω.Ασε που αν μαθει οτι στα νευρα του μπορει να πεταει πραγματα ...ως ενηλικας τι θα κανει?

santoulini και η κορη μου το κανει αυτό εδώ και καποιο διαστημα (είναι 24 μηνων ακριβως), Ρωτησα την παιδιατρο και μου απαντησε ότι είναι η ηλικια της τετοια συν ότι προκειται για έναν δυναμικο χαρακτήρα συν ότι δεν μιλαει ακομη καλα και μου ειπε να της δειχνω τη δυσαρεσκεια μου και να της εξηγω συνεχεια ότι δεν είναι σωστο αυτό που κανει κτλ χωρις φωνες. Το προσπαθω αλλα σιγουρα πολλες φορες και ειδικα όταν υπαρχει κινδυνος να χτυπησει η να κανει καποια ζημια φωναζω και δεν το χειρίζομαι και πολύ καλα.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Κοριτσι ειχα κ εγώ παρομοιο προβλημα με τη διαφορα οτι εμενα χτυπούσε κ παιδάκια κ με έφερνε σε πολύ δυσκολη θεση κ ειπεοταν πηγαιναμε καπου κ όταν ερχόταν παιδακια σε εμας.(κάποιοι μας εκοψαν απ΄οτι καταλαβα κ βλεπομασταν μονο έξω).

Η γιατρος μ ειπε οσον αφορα το δικο μ θεμα να τον παιρνω κ να φεύγω αμεσως μολις κανει κατι τέτοιο κ να του λεω ηρεμα ότι το έκανα γιατι δεν φέρθηκε καλα.Μ ειπε οτι ετσι θα το έκοβε.Εγω προοδο μεγαλη δεν ειδα παρα μονο οταν μεγαλωσε λιγο.Κ για σενα πιστευω οτι ισχυει η ιδια αντιμετωπιση.Οχι φωνες μου ειπε,να του στερω κατι που του αρέσει χωρις να φωνάζω κ να τσιριζω(πραγμα δυσκολο όταν σε σκαει)Ακομη προσπαθώ...

santoulini, ο ανηψιός μου όταν ήταν σε αυτήν την ηλικία, πραγματικά ήταν ένα κινούμενο ηφαίστειο! Ειλικρινά δεν ήξερες πότε και για ποιο λόγο θα του τη βιδώσει να ξεσπάσει. Κυρίως αυτός χτυπούσε τη μαμά του (μιλάμε για πολύ ξύλο και πολλές φωνές), αλλά στο τσακίρ κέφι εκτόξευε και διάφορα πράγματα. Η αδερφή μου είχε δοκιμάσει με το καλό, με το άγριο, με περίσκεψη, με κουβέντα, με μάλωμα, αλλά αυτός όσο του έδειχνε την ενόχλησή της γινόταν ακόμα πιο επιθετικός. Ήταν ένα διάστημα, που πραγματικά μόλις συναντίομασταν όλοι μαζί οικογενειακώς στους γονείς μου, ήθελα να φύγω, γιατί η κατάσταση δεν παλευόταν!!! Μετά απλώς μεγάλωσε λίγο, και άλλαξε!:shock:

Η όλη φάση κράτησε 6-8μήνες, πάντως

αν σημερα επιτρεπουμε να εκτοξευονται πραγματα στο ονομα "της φασης ειναι θα περασει", αυριο ποιος ξερει τι θα ανεχτουμε παλι στο ιδιο ονομα...

οχι δεν επιτρεπεται να πεταμε αντικειμενα...αν το επιτρεψουμε μια φορα, για το μυαλουδακι του παιδιου ειναι σαν να το επιτρεπουμε για παντα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Του εξηγησα με ηρεμο τροπο, με φωνες, με τιμωρία ΤΙΠΟΤΑ.Και ο δικος μου δεν μιλαει ακομα .Ελπιζω να περασει....μηπος γιατι δεν μπορει να μιλήσει να εξηγήσει τι θελει...ζηλεύει...εχουμε κ ενα μικροτερο μωρακι..Στην παιδικη χαρά. ..ειναι αλλο παιδακι..τοσο ήσυχος! Εξω για βολτα ...δεν τον αναγνωριζω. Μεσα στο σπιτι....στης μαμας μου και γενικα σε φιλικα σπιτι..που πηγαιναμε συχνα επισκέψεις μετα απο λιγο ...εχει τοσα νευρα..θελει ολα να τα σπασει..γινεται θηρίο. ΚΑΙ αυτη η τσιριδαααααα...μου διαπερνα τα τυμπανα!! Το αλλο το κακο που εχει να κολλάει στην τηλεόραση. ..και να την ακουμπαει! Του ειπαμε πανω απο εκατο χιλιαδες φορες..οχι στην τηλεόραση. ..και εκεινος εκει....

Για αρχή κλείστε την τηλεόραση, μπορεί να του προκαλεί ένταση. Ξέρω με το μωρό είναι δύσκολο, αλλά η τηλεόραση δεν είναι συμμαχος στην παρούσα φάση.

Όσο πιο συχνά μπορείς δοκίμασε το εξής. Όταν πετάει κάτι πιάσε τα χέρια του κατέβα στο ύψος του και κοίτα τον στα μάτια. Πες του πολύ σοβαρά "είσαι θυμωμένος. πες μου τι θέλεις, αλλά μην πετάς πράγματα. Δείξε μου τι θέλεις." Μόλις σε πάει εκεί που θέλει ή σου δείξει αυτό που θέλει ονόμασέ το "Θέλεις το σκυλάκι. Πες μου "μαμά θέλω το σκυλάκι". Προ φανώς δε θα το κάνει αμέσως αφού δε μιλάει κιόλας, αλλά του δείχνεις τον τρόπο. Αυτό πρέπει να το κάνουν όλοι όχι μόνο ένας στην οικογένεια. Επίσης αυτό που πετάει θα πρέπει να το μαζέψει. Δείξε του αποδεκτου΄ς τρόπου να εκφράζει το θυμό του (κάθε οικογένεια έχει τους δικούς της)

Κάποιες φορές θα λειτουργεί και αποπροσανατολισμός (αλλά όχι για πολύ καιρό, πρέπει να ανταποκριθείς στην ανάγκη του).

Πρόσεξε πολύ τι τρώει. Περιόρισε τη ζάχαρη αν δεν μπορείς να την κόψεις εντελώς και φρόντισε να έχει τακτικά θρεπτικά γεύματα και να πίνει επαρκή ποσότητα νερού.

Παρατήρησε τον ύπνο του μήπως κοιμάται λιγότερο/ περισσότερο από όσο έχει ανάγκη κι έχει υπερένταση.

Γενικά προσπάθησε να εντοπίσεις πότε συμβαίνει αυτό το ξέσπασμα συγκεκριμένα για να συμπεράνεις ποια ανάγκη του εκφράζει. Μπορεί να μην μπορεί να διαχειριστεί πολλά ερεθίσματα (π.χ. τα πολλά και διαφορετικά παιχνίδια σε ένα άλλο σπίτι ή τα πολλά παιχνίδια στο δωμάτιό του) ή να τον ταράζουν οι θόρυβοι. Βρε τι τον μπλοκάρει και εστίασε σε αυτό και όχι στη συμπεριφορά τόσο.

Καλό κουράγιο

FLcUp3.png0BQfp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα