Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακές διακοπές που;;;


Dragonfly

Recommended Posts

Tα ΑΙ ξενοδοχεία έχουν το πλεονέκτημα περαν των δραστηριοτήτων για παιδιά και ότι έχουν θάλασσα δίπλα, ότι ξερεις από πριν το κόστος των διακοπών σου. Οκ είναι λίγο μαζικά, το φαγητό όχι σούπερ αλλά σε πολλές περιπτώσεις συμφέρουν οικονομικά.

Πχ η φίλη από πάνω αναφέρει ότι για ένα σπιτάκι στο Σκουτάρι θα δαπανήσει 142 ? την ημέρα χωρίς πρωινο, χωρίς καθημερινή καθαριότητα πιθανόν.

Αν υπολογίσετε κοστός για πρωινό, καφεδες και τουλάχιστον ένα γευμα θα δείτε ότι το κόστος εκτοξεύετε και ξεπερνά πολλά AI. Βέβαι σίγουρα είναι πιο χαλαρά και ανεξάρτητα, οπότε ότι θέλει ο καθένας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Tα ΑΙ ξενοδοχεία έχουν το πλεονέκτημα περαν των δραστηριοτήτων για παιδιά και ότι έχουν θάλασσα δίπλα, ότι ξερεις από πριν το κόστος των διακοπών σου. Οκ είναι λίγο μαζικά, το φαγητό όχι σούπερ αλλά σε πολλές περιπτώσεις συμφέρουν οικονομικά.

Πχ η φίλη από πάνω αναφέρει ότι για ένα σπιτάκι στο Σκουτάρι θα δαπανήσει 142 ? την ημέρα χωρίς πρωινο, χωρίς καθημερινή καθαριότητα πιθανόν.

Αν υπολογίσετε κοστός για πρωινό, καφεδες και τουλάχιστον ένα γευμα θα δείτε ότι το κόστος εκτοξεύετε και ξεπερνά πολλά AI. Βέβαι σίγουρα είναι πιο χαλαρά και ανεξάρτητα, οπότε ότι θέλει ο καθένας

 

Συμφωνώ!

 

Όμως ακόμα και στα AI ξενοδοχεία, μπορείς να έχεις λίγο πιο χαλαρό πρόγραμμα. Δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις κατά γράμμα όλες τις παροχές και δραστηριότητες του ξενοδοχείου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αν κάποια ενδιαφέρεται για βόρεια, δλδ ενοικιαζόμενο στο Πήλιο ή τον Νέο Παντελεήμονα Πιερίας, με κήπο κι ακριβώς μπροστά στη θάλασσα, μπορώ να σας προτείνω. Επίσης κι ένα ξενοδοχείο στο Μαρμαρά Χαλκιδικής, μικρό και συμμαζεμένο, μακριά από τα πλήθη, με πισίνα, κήπο, εστιατόριο, μίνι μάρκετ και μπροστά στη θάλασσα.

 

Αν μας έκανες καμιά πρόταση θα ήταν τέλεια. Δεν είναι όλες από Αθήνα και κάτω!:D:D:D. Εγώ πέρσυ κοιτούσα για Πήλιο και οι τιμές ήταν πολύ καλές, φέτος που ξαναείδα μου φάνηκαν αρκετά πιο ακριβές. Είδα ένα ξενοδοχείο αλλά τώρα που το σκέφτομαι 65 ευρώ περίπου το βράδυ και χωρίς πρωινό ακριβούτσικο μου φαίνεται. Οπότε αν θέλεις να μας προτείνεις κάτι καλό, καθαρό και οικονομικό, θα περιμένω. Εμείς πέρσυ πήγαμε Ουρανούπολη, αν καμιά κοπέλα ενδιαφέρεται να ξέρει ότι καλά ήταν αλλά το φαγητό μας φάνηκε ακριβούτσικο στα <καλά> μαγαζιά τους. Μείναμε σε ενοικιαζόμενα και δεν ήταν τόσο εντυπωσιακό το δωμάτιο αλλά περάσαμε τόσο καλά και χαλαρώσαμε. Βέβαια δεν κάτσαμε πολλές μέρες. Η Αμμουλιανή είχε την τέλεια θάλασσα αλλά δεν ξέρω πως ήταν από τιμές και τέτοια γιατί γυρίσαμε για φαγητό Ουρανούπολη.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον εκεινο στη Μανη! Ευχαριστουμε.

 

Στα ΑΙ οπως ειπα παραπανω πηγαιναμε για μια περιοδο, αλλα ακριβως επειδη δεν μπορουσαμε να μετακινουμαστε πολυ. Ομως δεν ειναι οντως οικονομικοτερα απο αλλα, διοτι σε εκεινα μπορεις και να μαγειρεψεις (δεν το κανω βεβαια προσωπικα :rolleyes: ). Το δικο μου προβλημα οτι δεν μπορω να γυρισω να δοκιμασω εστιατορια της περιοχης. Το φαγητο στα ΑΙ ειναι πολυ χαλια, ακομα και στο καλυτερο που πηγαμε. Τεραστιες ποσοτητες φαγητου μαγειρεμενες σε κακο λαδι. Επειδη μας αρεσει το καλο φαγητο, ειναι ενα μεγαλο μειον. Στην τελικη, γινεται πχ να πας Ξινο Νερο, και να μην πας στον Κοντοσωρο???? Σαν να μην πηγες!

Link to comment
Share on other sites

Χαρά-Μαρία, μη γράφεις για τη Φλώρινα, πεθαίνω! Μου τρέχουν τα σάλια! Το καλύτερο φαγητό στην Ελλάδα, πιστεύω!

 

Λοιπόν, οι προτάσεις μου:

 

Νέος Παντελεήμονας Πιερίας. Ακριβώς μπροστά στην καλύτερη θάλασσα του νομού. Υπάρχει παραδίπλα μπιτς μπαρ και 2 ταβέρνες. http://www.booking.com/searchresults.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-el-gr-alisachni-unspec-gr-com-L%3Ael-O%3AwindowsS7-B%3Achrome-N%3AXX-S%3Abo-U%3Ac;sid=f0dca9194e0f49f174c21305f445e2f5;dcid=1;checkin=2016-05-06;checkout=2016-05-09;dest_id=900050724;dest_type=city;hh=1003248;hlrd=1;redirected=1;source=hotel&tfl_cwh=1

 

Πλαταμώνας Πιερίας, μπροστά στο λιμανάκι. Σε αυτό υπάρχει η δυνατότητα να ετοιμάσουν στους ένοικους μεσημεριανό με 6 ευρώ τη μερίδα. Πολύ ωραία πιάτα, υπέροχη πίτσα τα βράδια, πανέμορφη αυλή. Το μόνο κακό είναι που η θάλασσα εκεί δίπλα δεν είναι για κολύμπι. Πολύ ευγενικοί ιδιοκτήτες.

1)http://www.booking.com/hotel/gr/morfeas-platamonas.el.html?aid=357006;label=gog235jc-city-el-gr-platamonas-unspec-gr-com-L%3Ael-O%3AwindowsS7-B%3Achrome-N%3AXX-S%3Abo-U%3Ac;sid=f0dca9194e0f49f174c21305f445e2f5;dcid=1;src=clp;openedLpRecProp=1;ccpi=1

 

2)Πολύ κεντρικό αλλά χωρίς φασαρία. Μόνο που δεν υπάρχουν 4κλινα. http://www.booking.com/hotel/gr/rastoni-helvetia.el.html?aid=357006;label=gog235jc-city-el-gr-platamonas-unspec-gr-com-L%3Ael-O%3AwindowsS7-B%3Achrome-N%3AXX-S%3Abo-U%3Ac;sid=f0dca9194e0f49f174c21305f445e2f5;dcid=1;age=10;age=7;checkin=2016-05-06;checkout=2016-05-09;dest_id=900048036;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=2;highlighted_blocks=31197903_82880479_0_1;no_rooms=1;req_adults=2;req_age=10;req_age=7;req_children=2;room1=A%2CA%2C10%2C7;sb_price_type=total;srfid=b4db6ab17bdeca903ca02302160fe27bd4f921fbX11;type=total;ucfs=1&

 

Χόρτο Πηλίου. Για τους λάτρεις της ησυχίας. Στην άκρη του χωριού, μπροστά στη θάλασσα, με ταβέρνες πολύ κοντά. Φέτος τον Ιούλιο είναι στα 60 ευρώ το 4κλινο. Επίσης ευγενικοί κι εξυπηρετικοί ιδιοκτήτες, από τις επιχειρήσεις που αισθάνεσαι ότι χαίρεσαι που στηρίζεις. http://www.lefkotheastudios.gr/

 

Παράδεισος Μαρμαρά...γιατί σαν τη Χαλκιδική δεν έχει! :P Μπροστά στη θάλασσα, με πισίνα και δίπλα πολύ ωραίο εστιατόριο και μίνι μάρκετ, δλδ άμα δε θέλεις, δεν κουνιέσαι. Το τρίκλινο φέτος τον Αύγουστο είναι στα 100 ευρώ με πρωινό.http://halkidiki-bara.gr/paradisos-neos-marmaras/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=56〈=el

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

 

Παράδεισος Μαρμαρά...γιατί σαν τη Χαλκιδική δεν έχει! :P Μπροστά στη θάλασσα, με πισίνα και δίπλα πολύ ωραίο εστιατόριο και μίνι μάρκετ, δλδ άμα δε θέλεις, δεν κουνιέσαι. Το τρίκλινο φέτος τον Αύγουστο είναι στα 100 ευρώ με πρωινό.http://halkidiki-bara.gr/paradisos-neos-marmaras/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=56〈=el

 

 

Είναι στα υπόψιν η τοποθεσία, το συγκεκριμένο κατάλυμα θα ήταν επίσης στα υπόψιν λόγω θέσης (αν και δεν εχει φωτογραφία απ το εσωτερικό γεγονός που με επηρεάζει αρνητικά) αν είχε κουζίνα.

 

Αν έχετε υπόψιν καταλύματα στη Χαλκιδική, πολύ κοντά σε καθαρή θάλασσα με νερά για παιδιά, που ως εκ θαύματος διαθέτουν κουζινάκι και στοιχειώδη παιδική χαρά στον κήπο τους, θα χαρώ να τα τσεκάρω!

 

Το All inclusive μετατίθεται για του χρόνου για εμας!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι στα υπόψιν η τοποθεσία, το συγκεκριμένο κατάλυμα θα ήταν επίσης στα υπόψιν λόγω θέσης (αν και δεν εχει φωτογραφία απ το εσωτερικό γεγονός που με επηρεάζει αρνητικά) αν είχε κουζίνα.

 

Αν έχετε υπόψιν καταλύματα στη Χαλκιδική, πολύ κοντά σε καθαρή θάλασσα με νερά για παιδιά, που ως εκ θαύματος διαθέτουν κουζινάκι και στοιχειώδη παιδική χαρά στον κήπο τους, θα χαρώ να τα τσεκάρω!

 

Το All inclusive μετατίθεται για του χρόνου για εμας!

 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Πάντως, εγώ το πρότεινα γιατί πολύ καλή φίλη και γειτόνισσα, με υψηλά στάνταρ γενικά, μένει σε αυτό τα τελευταία 10 χρόνια και δεν το αλλάζει.

 

Για τη Χαλκιδική ειδικά υπάρχουν προτάσεις κι εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=143819&highlight=%E4%E9%E1%EA%EF%F0%E5%F2+%F7%E1%EB%EA%E9%E4%E9%EA%E7

 

ΥΓ εγώ κορίτσια έκλεισα ένα τριήμερο μέσα στις διακοπές του Πάσχα εδώ http://www.vergolive.gr/el/

Θέλω να το τσεκάρω κι αν υπάρχει διαθεσιμότητα, μπορεί να κλείσω και για καλοκαίρι. Θα μεταφέρω εντυπώσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλέ να σαι καλά που το πρότεινες, απλά είπα την άποψή μου. Το έχω δει το άλλο θέμα και έχω ψάξει ότι αναφέρθηκε απλά δεν κοιτάζω μόνο Χαλκιδική οπότε δεν θεωρώ πως χρειάζεται να απευθυνθώ στο άλλο θέμα :-)

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ εγώ κορίτσια έκλεισα ένα τριήμερο μέσα στις διακοπές του Πάσχα εδώ http://www.vergolive.gr/el/

Θέλω να το τσεκάρω κι αν υπάρχει διαθεσιμότητα, μπορεί να κλείσω και για καλοκαίρι. Θα μεταφέρω εντυπώσεις. ;)

 

Πολυ ωραιο φαινεται! Περιμενουμε εντυπωσεις, οντως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

και εγω κοιταω για ευβοια. Γι αυτα που εχεις ηδη παει ravT εχεις κατι καλο να προτινεις??

http://www.enaliagihotel.gr/index.php/gr/

 

εμενα μου ειχαν προτινει αυτο. Αλλα δεν εχω προσωπικη αποψη

Link to comment
Share on other sites

Από grecotel έχει προσωπική εμπειρία κανείς;

Περσι στη Λακοπετρο. Μειναμε μια εβδομαδα και μπορω να πω τα εξης:

Το κτιριο ειναι καπως παλιο, ομως συντηρημενο. Η ανακαινισμενη πτερυγα ειναι οκ. Καθαριοτητα αψογη, τελεια εξυπηρετηση, φαγητο αφθονο (μεχρι λιποθυμιας- πραγματικο all inclusive), οχι ομως ιδιαιτερα ποιοτικο, παντως βρισκαμε να φαμε καλα.Τα παιδια διασκεδασαν πολυ στις νεροτσουληθρες. Το προσωπικο τελειο, η θαλασσα ρηχη, ιδανικη για παιδια. Παρεχονται πετσετες θαλασσης η πισινας που σε εμας τις αλλαζαν σε καθημερινο επιπεδο. Συμπαθητικη απασχοληση για παιδια και βραδυνη παρασταση για τους μεγαλους. Σε γενικες γραμμες δεν ειναι το πιο πολυτελες grecotel, εμεις ομως ξεκουραστηκαμε και κυριως νιωθαμε οτι τα παιδια ειναι σε ασφαλες περιβαλλον.

ΥΓ Υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να ξαναπαμε φετος, που σημαινει οτι για εμας πηγε καλα. Ελπιζω να σε βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

AMD080911 TO GRECOTEL LAKOPETRA BEACH εννοείς ?

 

κι εγώ ενδιαφέρομαι για κάποιο "οικονομικό" all inclusive για το 3ημερο του Αγ. Πνεύματος.

 

Εκτός από αυτό, κάποια άλλη πρόταση ?

 

Ναι, αυτο. Εμεις σε γενικες γραμμες μειναμε πολυ ευχαριστημενοι. Επισης δεν ειναι τυχαιο που γνωριζω οικογενειες που πανε 4-5 χρονια σερι. Ειναι αρκετα οικονομικο σε σχεση με αυτα που προσφερει και σιγουρα πιο οικονομικο απο αλλα παρομοια.

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο το έψαξα αυτό το διάστημα (και το έψαξα πολύ) τα grecotel είναι ίσως τα πιο οικονομικά all inclusive σε επίπεδο μεγάλων αλυσίδων ξενοδοχείων. Το συγκεκριμένο στη Λακόπετρα, ήταν αυτό που με ενδιέφερε για φέτος και με φρέναραν σχόλια στο διαδίκτυο (εννοείται στις μηχανές εύρεσης οικονομικότερης τιμής) που έκαναν λόγο για την παλιά πτέρυγα. Επίσης είναι πραγματικά all inclusive καθώς έχει μέσα τα πάντα. Αν δεν είχα τον μικρό που ακόμα τρώει αλεσμένα, θα το επέλεγα καθώς συνολικά θα ερχόταν στα ίδια το κόστος διακοπών αν έπρεπε να τρώμε εκτός ξενοδοχείου τα πάντα.

 

Πρυτάνευσε η λογική, ζυγίσαμε τη βολή μας και τις ανάγκες μας και κλείσαμε στον Άγιο Νικόλαο Αιδηψού, στη Βόρεια Εύβοια. Δεν ήθελα να εξαρτώμαι από τη θάλασσα με μικρά παιδιά, θα βρίσκομαι στην Αθήνα και το αμέσως προηγούμενο διάστημα και η επιλογή αυτή ελπίζω πως θα μας δικαιώσει.

 

 

και εγω κοιταω για ευβοια. Γι αυτα που εχεις ηδη παει ravT εχεις κατι καλο να προτινεις??

http://www.enaliagihotel.gr/index.php/gr/

 

εμενα μου ειχαν προτινει αυτο. Αλλα δεν εχω προσωπικη αποψη

 

 

Έχω πάει ως έφηβη, δεν θυμάμαι πολλά. Τώρα επέλεξα άλλη περιοχή όπως αναφέρω παραπάνω. Επίσης δεν έψαχνα ξενοδοχείο αλλά δωμάτιο με εξοπλισμένη κουζίνα, μπροστά στη θάλασσα και με χώρο να παίζουν τα παιδιά.

 

Βρήκα και έκλεισα αυτό

 

http://effieshouse.gr/

 

 

σε εξαιρετική τιμή για αυτό που βλέπω. Η ιδιοκτήτρια μου έλυσε όλες τις απορίες τηλεφωνικά, το χωριό είναι κοντά, η πόλη της Αιδηψού επίσης και η απόλυτη ησυχία με την ιδιωτική παραλία στα πόδια μας είναι αυτό που χρειαζόμαστε και ας αναγκαζόμαστε να οδηγούμε 2-3 χιλιόμετρα για φαγητό, καφέ, παιδική χαρά κ.λπ.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή είναι η Βόρεια Εύβοια, αλλά θα έλεγα να λάβετε υπόψη ότι η περιοχή για ιατρικά θέματα εξυπηρετείται από ένα κέντρο υγείας στην Ιστιαία και αν συμβεί κάτι έκτακτο σε πάνε στην Λαμία!

Link to comment
Share on other sites

Καλή είναι η Βόρεια Εύβοια, αλλά θα έλεγα να λάβετε υπόψη ότι η περιοχή για ιατρικά θέματα εξυπηρετείται από ένα κέντρο υγείας στην Ιστιαία και αν συμβεί κάτι έκτακτο σε πάνε στην Λαμία!

 

Tώρα θα πεταχτώ σαν (μην πώ) αλλά βρε popi76 μου φαντάζομαι τα έχει ζυγίσει καλά η κοπέλα (και μαμά δύο παιδιών) ας μην την πανικοβάλλουμε και έχει ήδη κλείσει τις διακοπές της.

 

Εμείς φέτος θα πάμε στη Ρόδο και είμαι ενθουσιασμένη. Έχω πάει εκεί πενταημέρη και ο σύζυγός μου ποτέ. Κλείσαμε αεροπορικά πολύ νωρίς πολύ φτηνά (αλλά εμείς την άδεια του άντρα μου την ξέρουμε, είναι φίξ το α' αυγούστου). Παρομοίως βρήκαμε ξενοδοχείο με half board γύρω στα 80-90 το βράδυ με πολύ καλές κριτικές στο booking (9+) πάνω στη θάλασσα, οπότε μας μένει μόνο το μεσημεριανό των παιδιών που μπορούμε να τους πάρουμε κάτι και στο ξενοδοχείο (με καλό πρωινό ο άντρας μου κι εγώ τρώμε μόνο βράδυ). Επειδή θα πάμε 10 μέρες εκλεισα 2 ξενοδοχεία, 5 μέρες στο καθένα (το ένα από τη μεριά πρός κώ κα το άλλο από τη μεριά προς φαληράκι). Δε θυμάμαι ονόματα αλλά μπορώ να δω αν θέλετε αν και λογικά θα έχουν αυξηθεί από το γενάρη. Θα νοικιάσουμε και αυτοκίνητο 2 ή 3 μέρες οπότε κι άλλα 100-150 εκεί.

 

Kαλές διακοπές σε όλες!

 

ps: με όλη την καλή διάθεση φίλη popi79. Κι εμείς στις διακοπές μας θα είμαστε χωρίς αυτοκίνητο. Δε μπορούμε να βάζουμε το κακό με το νού μας. (καλά εμεις είμαστε άλλη περίπτωση, δεν εχούμε αυτοκίνητο ούτε στην αθήνα. οπότε δε με ξενίζει σαν κατάσταση η απουσία του αυτοκινήτου)

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό το να σκέφτεσαι και το θέμα της υγείας όταν έχεις μικρά παιδιά...Ως ενήλικη έχω πάει ΚΟυφονήσια, Ηρακλειά, τα πάντα όλα...Με τα παιδιά -επειδή έχει χρειαστεί να τα μεταφέρω και τα δυο εσπευσμένα σε νοσοκομείο- φυσικά και σκέφτομαι το ενδεχόμενο κάποιου έκτακτου ιατρικού περιστατικού..Στη Λευκάδα πριν 4 χρονια η μεγάλη μου γέμισε κοκκινα σπυριά στα πόδια, πήγαμε στο εκεί νοσοκομείο, και δεν έβγαλαν και άκρη...Στην Τήνο πρόπερσι, επειδή έχει αλλεργια στις γάτες και είχε αέρα, το παιδί έβηχε από τα αλλεργιογόνα που κυκλοφορούσαν παντού και ήταν μια βδομάδα με εισπνεόμενα...Σε ένα νησί με ένα κέντρο υγείας...

Επίσης η Ρόδος που είναι μεγάλο μέρος δε συγκρίνεται με κάποιο που δεν έχει καν πρωτοβάθμια περίθαλψη...Κατά τα άλλα όλα καλά, και αχρείαστα αυτά που συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Ρόδος είναι ωραία επιλογή. Για παιδιά είναι ωραίο το ενυδρείο για μια βόλτα. Όταν πήγαμε είχε μια ρηχή λιμνούλα που κάποια ψάρια κάθονταν να τα χαϊδέψεις. Δεν ξέρω αν το έχουν αυτό ακόμα.

 

Επισης έχουν αυτό το πάρκο-παιδότοπο ακριβώς έξω από τα τείχη, που είναι πολύ πράσινο, να κάθεσαι κάποιες ζεστές απογευματινές ώρες, με αρκετά καλό φαγητό, από όσο θυμάμαι, γενικά το βρήκα ιδιαίτερα ευχάριστο και μοναδικό στο είδος του. Έχει και το Ροδίνι, για μια βόλτα πιο μακριά, όχι πολύ οργανωμένο. Έχει νεροτσουλήθρες αρκετές, που δεν πήγαμε. Κάποιες είναι ενσωματωμένες στα ξενοδοχεία, κάποιες άλλες χωριστά. Και έχει και την παλιά πόλη για απλές βόλτες.

 

Τα μεγάλα ξενοδοχεία είναι ακρετά οργανωμένα και κάποια έχουν παιδότοπο με φύλαξη, από ξενόγλωσσες κοπέλες συνήθως. Αν του αρέσουν κάποιου αυτά. Για λίγη ώρα καλά ήταν, όταν τα δικά μας ήταν πολύ μικρά. Μπορούσαμε να είμαστε εκεί γύρω για επίβλεψη.

 

 

-----

 

Τώρα, απλά θα ήθελα να βάλω στο τόπικ τον προβληματισμό ότι περιμένουμε κάποιες φορές να μεγαλώσουν τα παιδιά να πάμε εκεί που πραγματικά θέλουμε εμείς. Τα παιδιά όμως, τουλάχιστον αρκετά από αυτά, μεγαλώνοντας και φτάνοντας περίπου 6-8 ετών ή και λίγο πιο μεγάλα, προτιμάνε μέρη που έχουν παρέες, πχ κάποιο εξοχικό ή κατασκήνωση. Για γονεις που δεν θα έχουν στο μέλλον τέτοιες εναλλακτικές, μπορεί να έχει νόημα να σκεφτούν το ΠΟΤΕ και αν ποτέ θα πάνε τελικά Κουφονήσια.

 

---

 

Όταν είχαμε μικρά παιδάκια, προτιμήσαμε για αποδράσεις το Αγκίστρι, που είναι αρκετά οικογενειακό αλλά δεν είναι αποκλειστικά για οικογένειες και σε μεγάλη ανάγκη στο φινάλε θα πάρεις θαλάσσιο ταξί και θα είσαι Αττική σε μικρό διάστημα σχετικά. Βέβαια, δεν αισθάνεσαι ότι ξεφεύγεις μακριά-μακριά από την Αττική. Πολύ καλές λύσεις αν κάποιος έχει ανασφάλεια σε θέματα υγείας είναι Κρήτη και Ρόδος, που έχουν οργανωμένα νοσοκομεία. Για Ρόδο μας είχαν πει πριν χρόνια ότι είναι ΟΚ, δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο τώρα.

 

----

 

Εμείς φέτος προσπαθήσαμε να κλείσουμε νωρίς και είχαμε τέτοιους προβληματισμούς. Από ένα σημείο και πέρα τα παιδιά θυμούνται και ξέρουν να κρίνουν τι τους αρέσει και τι όχι και δεν είναι σώνει και καλά χαρούμενα όπου βρίσκεται η μαμά, όπως όταν είναι μικρά-μικρά.

 

Παρακολουθώ το τόπικ για ιδέες...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μια ενδιαφέρουσα λύση είναι να μαζευτούν 2 οικογένειες και να κλείσουν μια βίλα. Βγαίνει περίπου το ίδιο με ξενοδοχείο ή και φτηνότερα σε κάποιες περιπτώσεις. Υπάρχουν site για αυτό το σκοπό. Έχει αρκετές περιπτώσεις το airbnb και λίγες το booking. Στο airbnb τουλάχιστον όμως θέλει προσοχή γιατί αναφέρθηκαν περιπτώσεις απάτης. Εκεί βέβαια μπορεί να μην ξεκουραστείς εντελώς γιατί μπορεί να πλύνεις κανένα ποτήρι πρωϊνού, αναλόγως και τη συμφωνία που έχει γίνει για καμαριέρα. Όμως αποζημιώνει το ότι τα παιδιά είναι απασχολημένα μεταξύ τους συνέχεια σχεδόν και οι μεγάλοι έχουν και αυτοί την παρέα τους όσο κάποιος ετοιμάζεται, πλένει μαγιώ και όλες αυτές τις αναγκαστικές αγγαρείες.

 

Και βέβαια, για να αποφασίσει κανείς για κοινές διακοπές, γίνεται σε ειδικές περιπτώσεις, που λίγο πολύ έχει δοκιμαστεί η σχέση σε πιο μικρές αποδράσεις.

 

Κάτι αντίστοιχο μπορεί να έχει κανείς και σε οργανωμένα συγκροτήματα, όπου μπορεί να κλείσει bungalow δίπλα με την παρέα του, σε κοινή ιδιωτική πισίνα.

Link to comment
Share on other sites

Popi76 έχω παιδί 7 ετών. Λες να μην έχω σκεφτεί το θέμα το έκτακτου περιστατικού; Είπα ότι δεν θέλω ακόμα να εξαρτώμαι απ τη θάλασσα. Η Εύβοια και η Λευκάδα είναι νησιά με πρόσβαση απ τη στεριά επομένως σε σύντομο διάστημα είσαι σε αστικό κέντρο. Είμαι άτομο με πολύ άγχος και φοβίες αλλά πέραν του να ρίξω μια ματιά στις δομές υγείας της περιοχής και να έχω μαζί μου ότι μπορεί να χρειαστούμε στο φαρμακείο μας, δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω. Και το χωριό μας είναι μισή ώρα από κέντρο υγείας (πιο κοντά είναι η Ιστιαία απ την Αιδηψό που θα βρισκόμαστε) και 1 από νοσοκομείο. Μήπως να μη πηγαίνω τα παιδιά μου καθόλου διακοπές επειδή φοβάμαι ΜΗΠΩΣ συμβεί κάτι;

 

Όλοι γονείς είμαστε, όλοι υπεύθυνοι για τα παιδιά μας και όλοι με πολύ επιβαρυμένη καθημερινότητα. Η τρομοκρατία ενώ σχεδιάζουμε διακοπές, δεν βοηθάει πουθενά.

 

Αν έχεις πληροφορίες για τις περιοχές που αναγράφουμε ή μια όμορφη πρόταση, θα χαρώ να τη διαβάσω.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

H Εύβοια είναι όσο νησί είναι η Πελοπόννησος ή οι ακτές της Ανατολικής Αττικής. Άρα δεν είσαι σε νησί ουσιαστικά. Ζυγίζεις το πόσο σε τρομάζει το ενδεχόμενο της θάλασσας και το τι σου προσφέρει ο συγκεκριμένος τόπος προορισμού. Το ότι είναι οικογενειακός προορισμός η Β. Εύβοια είναι δεδομένο και αυτό μπορεί κανείς να το αξιολογήσει ως καλό ή λιγότερο καλό. Έχει χρειαστεί ως ενήλικη να χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες Κέντρου Υγείας δύο φορές μια φορά στη Β. Εύβοια πριν χρόνια και μια φορά στην Αίγινα και δεν θεωρώ σημαντικό πλεονεκτημα την ύπαρξη Κέντρου Υγείας. Αντίθετα, ταξίδεψα Κρήτη με παιδί με πυρετό, που εμφάνισε τελευταία στιγμή πριν πάμε στο καράβι, επειδή έχοντας εμπειρία με προηγούμενες ιώσεις αξιολόγησα ότι ήταν κάτι περαστικό και δεν ήθελα να ακυρώσουμε διακοπές για πολλούς λόγους, οικονομικούς και άλλους και έχοντας εμπιστοσύνη ότι στην Κρήτη αν παρουσιαζόταν ανάγκη θα είχαμε παρόμοια περιθαλψη με την Αθήνα. Ταξιδέψαμε βράδυ έχοντας στο νου μας χαλαρά τον πυρετό 1ης μέρας, όπως θα κάναμε σπίτι. Την επόμενη πήγαμε στον κανονικό παιδίατρο που χρησιμοποιούν οι ντόπιοι και ήταν μια χαρά. Την άλλη μέρα ήταν όλα ΟΚ.

 

Αν είσαι ΟΚ με την οικογενειακότητα του μέρους, η Βόρεια Εύβοια είναι μια χαρά μέρος, με ωραία φύση και αρκετά καλές παραλίες να ανακαλύψεις. Στην Αιδηψό έτυχε να φάμε και την πιο γουάου σαρδέλα της ζωής μας, σε ένα παραλιακό ταβερνάκι λίγο βόρεια της πόλης σε μια αυλή με μουριές.

 

Επίσης Β. Εύβοια είναι και το Club Αγία Άννα που το εκτιμουν κάμποσοι γονείς με μεγαλύτερα παιδάκια και δεν είναι εντελώς οικογενειακό, έχει και κάποιες παρέες με νεαρόκοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...