Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

English Summer Camps - British Council, St.Lawrence, Acs


Recommended Posts

Έχω ένα γιο 9,5 ετών και φέτος το καλοκαίρι θα ήθελα να πάει σε camp, στο οποίο διδάσκουν και αγγλικά. Από σχετική αναζήτηση, βρήκα αυτό:

https://www.britishcouncil.gr/english/courses-children/british-summer-school-athens

Διεξάγεται στις εγκαταστάσεις του σχολείου "Ι.Μ. Παναγιωτόπουλος" και απ' ότι αντιλαμβάνομαι γίνεται σε συνεργασία εκπαιδευτικών του σχολείου και του Βρετανικού Συμβουλίου. Θα ήθελα να μάθω, εάν έχει στείλει κάποιος τα παιδιά του εκεί προκειμένου να με ενημερώσει, εάν όντως αξίζει τον κόπο. Αυτό που μου κίνησε το ενδιαφέρον είναι η δίωρη καθημερινά διδασκαλία της αγγλικής από καθηγητές του Βρετανικού Συμβουλίου και σ' αυτό θέλω να εστιάσω, εάν δηλαδή γίνεται καλή δουλειά στη διδασκαλία των αγγλικών.

Το εάν είναι ένα εξαιρετικό κατά τα λοιπά camp, αλλά με μέτριο πρόγραμμα αγγλικών, είναι λόγος απόρριψης. Εάν ήθελα ένα απλώς καλό camp, τον έστελνα και σ' αυτό του σχολείου μας.

Θα ήθελα να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει εκ των έσω και όχι όποιος απλά διάβασε την καταχώρηση, όπως εγώ. Άλλωστε όλες οι διαφημιστικές καταχωρήσεις τα παρουσιάζουν εξαιρετικά, το θέμα είναι, αν όντως γίνεται σοβαρή δουλειά στα αγγλικά.

Επίσης, πάλι σχετικά με τη διδασκαλία των αγγλικών σε τέτοιες ηλικίες, θα ήθελα να ρωτήσω, εάν θεωρείτε πως το Βρετανικό Συμβούλιο είναι μια εξαιρετική επιλογή για τα παιδιά (κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους) ή το κατατάσσετε στην κατηγορία των απλών φροντιστηρίων.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

Το Βρετανικό συμβούλιο προφανώς είναι πολύ υπεύθυνος φορέας και ό,τι και να κάνει είναι καλό και συγκροτημένο. Για τα μαθήματα μέσα στη χρονιά, ξέρω πολλά παιδιά που πηγαίνουν εκεί. Η μοναδική μου ένταση είναι τα πολυμελή τμήματα. Ένα παιδί αυτής της ηλικίας, για να εκφραστεί και να πει τις απορίες του, νομίζω ότι καλό είναι να είναι σε πιο μικρό τμήμα.

 

Για το καμπ δεν μπορώ να σου πω κάτι.

Αν όμως ο στόχος σου είναι να ασχοληθεί το παιδί με τα αγγλικά το καλοκαίρι, σου προτείνω επίσης να δεις αυτό:

 https://www.slc.gr/entire-school/summer-school

 

Εγώ θα το προτιμούσα, γιατί δεν έχει μαθήματα με την αυστηρή έννοια του όρου (καλό για το παιδί) αλλά είναι ένα αγγλόφωνο περιβάλλον, που όλοι μιλάνε αγγλικά (το παιδί πχ. θα αναγκαστεί να μιλήσει για να ζητήσει πχ. ένα ποτήρι νερό). Θα μάθει δηλαδή πολύ περισσότερα από το να κάνει δύο ώρες την ημέρα μάθημα σε ένα μεγάλο τμήμα.

 

Αν μάθεις κάτι παραπάνω, γράψτο μας, έχει ενδιαφέρον το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

 

ψάχνω για την εβδομάδα 25-29 Ιουνίου (μόνο τότε μπορούμε) να πάω την κόρη μου σε κάποιο αγγλικό english summer camp.

 

Ας φτιάξω λίστα, 

υπάρχει λοιπον 

1) british council  (ΙΜΠαναγιωτόπουλος)

2) st Lawrence 

3) acs  ;     http://www.acs.gr/summer-youth-camp-2018/     κόστος 275 ανά εβδομάδα 

4) .... 

ξέρει κανείς άλλος ποιά summer camp υπάρχουν ; έχει κανείς άλλος σχετική εμπειρία;

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...