Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ορθοπεδικός (βλαισοπλατυποδία)


Recommended Posts

΄Θα ήθελα επι του θέματος να κάνω μια ερώτηση...η πελματογράφηση είναι απαραίτητη; Εμείς πήγαμε σήμερα στον ορθοπεδικό και μας είπε ότι χρειαζόμαστε ειδικους πάτους, τους ζωγράφισε σε ένα χαρτί έγραψε επάνω κάποια στοιχεία που τους αφόρουν και μας είπε να τους πάμε σε έναν κυριο που τους κατασκευάζει . Δεν μας έκανε πελματογράφημα..και αναρωτιέμαι τελικά αν χρειάζεται ή όχι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

΄Θα ήθελα επι του θέματος να κάνω μια ερώτηση...η πελματογράφηση είναι απαραίτητη; Εμείς πήγαμε σήμερα στον ορθοπεδικό και μας είπε ότι χρειαζόμαστε ειδικους πάτους, τους ζωγράφισε σε ένα χαρτί έγραψε επάνω κάποια στοιχεία που τους αφόρουν και μας είπε να τους πάμε σε έναν κυριο που τους κατασκευάζει . Δεν μας έκανε πελματογράφημα..και αναρωτιέμαι τελικά αν χρειάζεται ή όχι..

 

μιλιτσα τι στοιχεια ακριβως σας εγραψε?

σε ορισμενα μαγαζια το πελματογραφημα ειναι δωρεαν μπορεις να πας και να σου πουν εαν συμπιπτουν με τα στοιχεια που σου εγραψε ο ορθοπεδικος και βλεπεις μετα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τα BIRKIES!!!! Το έγραψα και σε μία άλλη ενότητα. Έχει το καλύτερο (ενσωματωμένο) πέλμα που έχω δει! Επίσης βγάζουν τα μοντέλα από μικρά νούμερα μέχρι ενηλίκων. Δεν έχω πρόχειρο το σάιτ, αλλά σίγουρα αν το γράψεις στο google θα το βρεις!

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα BIRKIES!!!! Το έγραψα και σε μία άλλη ενότητα. Έχει το καλύτερο (ενσωματωμένο) πέλμα που έχω δει! Επίσης βγάζουν τα μοντέλα από μικρά νούμερα μέχρι ενηλίκων. Δεν έχω πρόχειρο το σάιτ, αλλά σίγουρα αν το γράψεις στο google θα το βρεις!

θα τα δω

ευχαριστω πολυ

απο οτι καταλαβαινω εχουν ενσωματομενο πατο ,αρα δεν ειναι για το ποδαρακι του καθε παιδιου με βλαισοπλατυποδια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα τα δω

ευχαριστω πολυ

απο οτι καταλαβαινω εχουν ενσωματομενο πατο ,αρα δεν ειναι για το ποδαρακι του καθε παιδιου με βλαισοπλατυποδια?

 

Εάν ο γιατρός συστήνει αυστηρή χρήση πέλματος βλαισοπλατυποδίας και το παιδάκι το φοράει και το καλοκαίρι, φαντάζομαι πως όχι. Τα χειμωνιάτικά τους νομίζω ότι πρέπει να έχουν αποσπώμενο πέλμα οπότε μπορείς να το βάλεις.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Δυστυχως θα σας στενοχωρησω, οπως στενοχωρηθηκα κι εγω αλλα απο τοτε που το πηρα αποφαση δεν "βλεπω" πια το προβλημα του γιου μου. Ανακαλυψα την βλαισοποδια του λιγο στα 2-3 χρονια του, τον πηγα σε 3 γιατρους και οι 3 μου εγραψαν τα ειδικα παπουτσια και μου συνεστησαν να κανει τις καποιες ασκησεις . Ομως θεραπεια δεν υπαρχει, ουτε βελτιωση και τωρα που ειναι 10 χρονων δεν θελει πλεον τα ορθοπαιδικα παπουτσια, θελει αυτα που φορουν ολα τα αγορια της ηλικιας του. Οιγιατροι μου ειπαν να μη δινω τοση σημασια, δεν τον σμποδιζει σε τιποτα η βλαισοποδια. Πραγματι παιζει μπασκετ, ποδοσφαιρο. Φροντιζω να φορα χειμωνα-καλοκαιρι μποτακια για σταθεροτητα στο ποδι, να μην παρει βαρος κι οσο μπορει να κανει τις ασκησεις του για ενδυναμωση.

καλημέρα

μπορείς σε παρακαλώ να με βοηθήσεις λεγοντάς μου ποιές ασκήσεις

προτείνεις ? τουλάχιστον θα με βοήθήσουν να βελτιώσω την ψυχολογία του γιού μου .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικα η βλαισοπλατυποδια απασχολει πολλους γονεις και παιδακια τελικα...Ο δικος μου γιος 4 χρονων τωρα εχει βλαισοπλατυποδια και η ορθοπεδικος στο Παιδων Πεντελης που τον παρακολουθει μου ειπε να μην ανησυχω και θα δουμε τι θα κανουμε οταν θα γινει 7 χρονων και μου συνεστησε να τον αφηνω οσο το δυνατον ξυπολυτο και να περπαταει στις μυτες για να γυμναζονται... Βεβαια το τελευταιο δεν ειναι και πολυ ευκολο 1ον γιατι αντιδραει 2ον γιατι το ξεχναμε να του το πουμε και 3ον πρεπει να περπαταμε και εμεις στις μυτες για να μας αντιγραφει! Τελικα επειδη κουραζοταν ο καημενος ενω περπατουσε και ηθελε αγκαλιες τον πηγα σε εναν ποδολογο και φτιαξαμε ειδικους πατους και τους φοραμε με καλα μποτακια απο το (crocodilino) και δεν κουραζεται πια...απλα ευχομαι να φτιαξουν και λιγο οπτικα τα ποδαρακια του με τον καιρο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Η ερώτηση μου είναι λίγο ιδιαίτερη και δεν ξέρω αν κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα.

Πήγα σε ορθοπαιδικό τη μικρή (4,5) και μου είπε ότι έχει βλαισοπλατυποδιά.

Μας πρότεινε να πάρουμε ειδικά παπούτσια κλειστά, μποτάκια και ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο

αλλά ρωτώντας σε ένα ποδιατρικό κέντρο μου είπαν ότι αυτή η μέθοδος είναι παλιά και τώρα

πια μόνοι οι ειδικοί πάτοι είναι αρκετοί.  Καμία που να έχει παρόμοια εμπειρία ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...