Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Recommended Posts

καλημερα μανουλες,

ειμαι νεα στο forum και θελω να ρωτησω τι ισχυει σε περιπτωση που βγει καποια με επαπειλουμενη στον 2ο μηνα της εγκυμοσυνης.

εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα με συμβαση ιδιωτικου δικαιου αοριστου χρονου και ηδη ειμαι στα 7 χρονια στη θεση με μικτα 950 .

αν βγω επαπειλουμενη, ποσο θα ειναι ο μισθος μεχρι το διαστημα της κανονικης αδειας ( την οποια παιρνω ολοκληρη ? δηλαδη 9 μηνες συν μετα την γεννα ? )

σας ευχαριστώ

Διαφημίσεις

ΑΝ βγεις με άδεια επαπειλούμενης (νομίζω ότι πρέπει πλέον να περνάς από επιτροπή και δεν αρκεί η γνωμάτευση ενός γιατρού) θα πάρεις 1 μήνα αναρρωτική, που την πληρώνει ο εργοδότης κανονικά και τους υπόλοιπους μήνες τους πληρώνει το ΙΚΑ, πάλι κανονικά.

η άδεια κυήσεως είναι 2 μήνες πριν τη γέννα και η άδεια λοχείας άλλοι 2 μήνες μετά τη γέννα. αυτούς τους πληρώνει πάλι το ΙΚΑ κανονικά. βάλε και ένα μήνα της ετήσιας κανονικής αδείας, που τον πληρώνε ο εργοδότης.

σύνολο 1 πεντάμηνο + την άδεια της επαπειλούμενης (περίπου 6 μήνες, ΑΝ την πάρεις από την αρχή).

δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη το εξάμηνο του ΟΑΕΔ μετά την άδεια λοχείας, εκεί σε πληρώνει ο ΟΑΕΔ , σχεδόν σαν να παίρνεις επίδομα ανεργίας.

Καλησπέρα

σε λιγες μερες βγαινω σε άδεια τοκετού. επειδή ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη ειχα αρκετο καιρο αδεια ασθενειας.( σχεδόν σε όλη την εγκυμοσυνη).θα ηθελα να μου πειτε αν γνωρίζεται τι χρηματα περνω από το ικα για τις 56 μερες πριν τον τοκετο και τι για τις 63. περνω κατι από τον εργοδοτη? τα μικτα μου είναι 300 ευρω. (με δηλωνει 4ωρη δυστυχως με 22 ενσημα τον μηνα). περνω κατι από τον οαεδ?

ευχαριστω πολύ.

Καλησπέρα

Τον πρώτο μήνα οι μέρες που θα σου πληρώσει ο εργοδότης είναι 3 ολόκληρες και οι υπόλοιπες μισές Ικα μισές εργοδότης και καποιες μόνο το ικα.Εξαρτάται από το πόση αναρρωρικη άδεια έχεις πάρει γενικα.Ίσως για ένα μήνα να έρθεις λίγο πιο κάτω από τα χρήματα που παίρνεις καθαρά

Το ποσό που θα πάρεις εξαρτάται από τα ένσημα που σου είχε κολλήσει ο εργοδότης την χρονιά που πέρασε.

Adaki87 Να ξέρεις ότι το ικα αποζημιώνει για όλο το μήνα και όχι μόνο 25 εργάσιμες που σημαίνει ότι ίσως (πάντα με επιφύλαξη ) θα πληρώνεσαι μεγαλύτερο πόσο από αυτό που παίρνεις τώρα καθαρό από τον εργοδότη. Αυτό το υποθέτω γιατί από τον μισθό σου φαίνεται ότι ότι είσαι αορίστου 8ωρο και λογικά θα έχεις υψηλή ασφαλιστική κλάση.

Marinakan δεν έχω εμπειρία από τετράωρα απασχόληση αλλά πάντα ισχύει ότι η αποζημίωση εξαρτάται από τις αποδοχές που δηλώνει ο εργοδότης.

Το ποσό της ημερήσιας αποζημίωσης θα το πολλαπλασιασεις επί 56 και 63 για τα επιδόματα κύησης και λοχειας (Στο λοχειας θα είναι κάτι λίγο παραπάνω γιατί θα έχεις και προστατευομενο μέλος )

Το εξάμηνο το δικαιούσαι κανονικά.

Το μόνο που δεν θα πάρεις είναι ένα ποσό που δίνει ο εργοδοτης στην εκκαθάριση πριν βγεις με άδεια κύησης αλλά αν πληρωθεί όπως σου είπα παραπάνω δεν σε νοιάζει. Αυτό το δίνει αν δεν έχεις πάρει καθόλου επαπειλουμενη .

Το εξάμηνο το δικαιούσαι αφού έχεις πάρει τα επιδόματα του Ικα με απαραίτητη την ενεργή εργασιακή σχέση και είναι 514 για 8ωρο και το μισό για 4ωρο

Διαφημίσεις

• 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια,θα ηθελα την βοηθεια σας,αν καποια ξερει...

Ειμαι σε αναρρωτικη αδεια ενος μηνα λογω αιμορραγιων(εγκυμοσυνη),τελειωνει η αδεια στις 26/5(,θα παω στον γιατρο να γραψω νεα αλλά το ραντεβου ειναι μια μερα νωριτερα,θα μπορεσει ο γιατρος να γραψει αδεια απο 27/5 και μετα?

Ποσους μηνες αδεια δικαιουμαι?Ειμαι στον ιδιο εργοδοτη μια δεκαετια.

Εντω μεταξυ εχω περασει επιτροπη εχει εγκριθει η αδεια και αρχες του αλλου μηνα θα μου βαλει το ικα τα λεφτα που μου αναλογουν....θα ειναι για 30 μερες?ή για 27 μερες?Καπου διαβασα οτι τις 3 πρωτες μερες τις δινει ο εργοδοτης στο μισο.

Σας ευχαριστω πολυ

• 4 weeks later...

Παρακαλω βοηθηστε με..!!!

Ειμαι στον 6ο μηνα εγκυμοσυνης μου..τοσο καιρο ημουμα ανεργη ..εχθες στις 09/06/2016 μου εκανε μια γνωστη μου προσλληψη μπας και παρω κανενα επιδομα κ θα πληρωνω τα ενσημα μονη μου..απο το 2014 εως το 2015 εχω 137 ενσημα..μεχρι τον αυγουστο συμπληρωνω τα 200 που χρειαζομαι ..Αρχες Σεπτεμβρη γενναω ..το βιβλιαριο μου δεν ειναι θεωρημενο .ενω τωρα ειμαι ασφαλισμενη μπορω να το θεωρησω ή πρεπει να συμπληρωσω 50 ενσημα πρωτα..εαν ειναι ετσι δεν προλαβαινω για να παρω τις 56 ημερες..μηπως μπορω να τις παρω αργοτερα μετα τον τοκετο μαζι με τις 63 ή τις χανω;?γενικοτερα παρακαλω βοηθηστε με δικαιουμαι τιποτα ή αδικα ταλαιπωρουμε και πληρωνω ενσημα..οταν λενε 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια εννουν το 2014-2015 ή 2015-2016 .Ασ με βοηθησει

καποιος παρακαλω..

Ειμαι στον 6ο μηνα εγκυμοσυνης μου..τοσο καιρο ημουμα ανεργη ..εχθες στις 09/06/2016 μου εκανε μια γνωστη μου προσλληψη μπας και παρω κανενα επιδομα κ θα πληρωνω τα ενσημα μονη μου..απο το 2014 εως το 2015 εχω 137 ενσημα..μεχρι τον αυγουστο συμπληρωνω τα 200 που χρειαζομαι ..Αρχες Σεπτεμβρη γενναω ..το βιβλιαριο μου δεν ειναι θεωρημενο .ενω τωρα ειμαι ασφαλισμενη μπορω να το θεωρησω ή πρεπει να συμπληρωσω 50 ενσημα πρωτα..εαν ειναι ετσι δεν προλαβαινω για να παρω τις 56 ημερες..μηπως μπορω να τις παρω αργοτερα μετα τον τοκετο μαζι με τις 63 ή τις χανω;?γενικοτερα παρακαλω βοηθηστε με δικαιουμαι τιποτα ή αδικα ταλαιπωρουμε και πληρωνω ενσημα..οταν λενε 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια εννουν το 2014-2015 ή 2015-2016 .Ασ με βοηθησει

καποιος παρακαλω..