Recommended Posts

Επαναφέρω το θέμα αφού το καλοκαίρι 2016 πλησιάζει ολοταχώς!!!!!!!!!

Σκέφτομαι να στείλω τον γιο μου 6,5 ετών πρώτη φορά κατασκήνωση.

Λέω για το sport village ΑΘΗΤΑΚΗΣ. Τρελαίνεται με το ποδόσφαιρο και σκέφτηκα ότι μια τέτοια κατασκήνωση θα του "κάνει". Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο άλλο παιδάκι γνωστό μας για να πάνε μαζί και θα είναι μόνος του........ Από την άλλη σκέφτομαι μήπως είναι μικρός;;; Τι λέτε;;;

Υπάρχουν εμπειρίες από την εν λόγω κατασκήνωση;;;

Υπάρχει κάποια άλλη κατασκήνωση να προτείνετε;;;;

Διαφημίσεις

ως παιδι πηγαινα καταστηνωση και περνουσα παντα ωραια...αλλα 6,5 χρονων, δεν θα εστελνα το μικρο μου...για τις συγκεκριμενες που αναφερεις,δεν εχω αποψη δυστυχως

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

ως παιδι πηγαινα καταστηνωση και περνουσα παντα ωραια...αλλα 6,5 χρονων, δεν θα εστελνα το μικρο μου...για τις συγκεκριμενες που αναφερεις,δεν εχω αποψη δυστυχως

Γιατί δεν θα τον έστελνες;; Θεωρείς ότι είναι πολύ μικρός;;; Και εγώ προβληματίζομαι η αλήθεια είναι......... ΠΟΛΥ....... Αλλά τι να κάνει τόσο καιρό μετά το σχολείο;;; Να κάθεται στη γιαγιά και να βλέπει όλη μέρα τηλεόραση;;; Μου σηκώνεται η τρίχα μόνο που το σκέφτομαι!!!! Ουφ.........

Γιατί δεν θα τον έστελνες;; Θεωρείς ότι είναι πολύ μικρός;;; Και εγώ προβληματίζομαι η αλήθεια είναι......... ΠΟΛΥ....... Αλλά τι να κάνει τόσο καιρό μετά το σχολείο;;; Να κάθεται στη γιαγιά και να βλέπει όλη μέρα τηλεόραση;;; Μου σηκώνεται η τρίχα μόνο που το σκέφτομαι!!!! Ουφ.........

Μικρή ήμουν φανατική κατασκηνώτρια, σε βαθμό που από τον Απρίλιο και μετά έβλεπα την κατασκήνωση στον ύπνο μου και μετρούσα τις ώρες και τις ημέρες μέχρι να πάω. Υπηρξε και χρονιά που πήγα δυο φορές γιατί επιστρέφοντας από την πρώτη περίοδο ήμουν απόλυτα δυστυχισμένη στο σπίτι και οι γονείς μου ενέδωσαν και με ξαναστείλανε.

Παρ' όλα αυτά την πρώτη φορά που πήγα ήμουν 7 ετών και έφυγα στην μία εβδομαδα, έκλαιγα ασταμάτητα, την ίδια χρονιά ωστόσο και ειδικότερα έναν μήνα μετά, πήγα μαζί με ένα άλλο κοριτσάκι (κόρη οικογενειακού φίλου) και πέρασα καταπληκτικά. Νομίζω σε τόσο μικρή ηλικία είναι σημαντικό να υπάρχει ένα οικείο πρόσωπο μαζί, όχι απαραιτήτως φίλος/η, απλά να μην αισθάνεται ένα τόσο μικρό παιδί άγνωστο μεταξύ αγνώστων. Αυτά από την δική μου εμπειρία...

Όσο για την απασχόληση κατά τις σχολικές διακοπές, είχε κάνει πρόσφατα μια γνωστή μου μια mini έρευνα για τα παιδιά της και είχε βρει τα εξής (τα συγκεκριμένα είναι στα βόρεια προάστια, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν αντίστοιχα και αλλού) :

http://www.alphavitari.gr/

http://kidsway.gr/kalokairina-tmimata/

http://www.mikriparea.gr/site/

ναι θεωρω οτι ειναι μικρος...και με δεδομενο οτι δεν θα εχει και ενα γνωστο παιδακι...γιατι να βαλω ενα εξαχρονο σε αυτη την διαδικασια καλοκαιριατικα??εχει χρονια μπροστα του να παει κατασκηνωση...τηλεοραση που αναφερεις,ειναι στο χερι σου να βλεπει ελεγχομενα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Καλησπέρα.

Εγώ λάτρευα την κατασκήνωση και πήγαινα..πετώντας από χαρά!! Δεν μου φαίνεται καθόλου μικρός να πάει στα 7 του χρόνια. Εγώ δεν είχα προβληματιστεί καθόλου, αλλά και τα 3 μου μικρά ανήψια πήγαν από 5 χρονών και δεν ξεκολλούσαν! Απλά την πρώτη φορά τους έκαναν οι γονείς του εντατικά μαθήματα για το πως πλενόμαστε σωστά, πως ντυνόμαστε, πως τακτοποιούμε τη βαλίτσα μας κλπ. Δεν υπάρχει ο παραμικρός κίνδυνος για τα παιδιά, αλλιώς δεν θα τα έπαιρναν από τέτοια ηλικία, ούτε θα αναλάμβαναν τόσο μεγάλη ευθύνη. Εγώ νομίζω ότι θα ήταν η καλύτερη επιλογή για το παιδί σου. Κ εγώ θα τον στείλω όταν μεγαλώσει ασυζητιτί (είναι 8 μηνών ακόμη).

Είναι όμως και θέμα τι παιδάκι έχεις. Αν το παιδί σου είναι δυναμικό και ανεξάρτητο να το στείλεις και να δεις που δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Αν είναι παιδάκι πιο κλειστό και δεν κάνει έυκολα παρέες, θα πρέπει να το ρωτήσεις πρώτα, να το συζητήσετε και στην τελική να το δοκιμάσετε. Αν δεν του αρέσει, τουλάχιστον θα έχετε προσπαθήσει και δεν πειράζει κιόλας.

Εύχομαι να πάρετε την καλύτερη απόφαση!

ναι θεωρω οτι ειναι μικρος...και με δεδομενο οτι δεν θα εχει και ενα γνωστο παιδακι...γιατι να βαλω ενα εξαχρονο σε αυτη την διαδικασια καλοκαιριατικα??εχει χρονια μπροστα του να παει κατασκηνωση...τηλεοραση που αναφερεις,ειναι στο χερι σου να βλεπει ελεγχομενα...

Προφανώς δεν μπορεί να το ελέγξει γιατί αναφέρει η κοπέλα πως θα μένει με τη γιαγιά όλο το καλοκαίρι. Άρα υποθέτω πως είναι εργαζόμενη. Και τη γιαγιά δεν μπορείς να την ελέγξεις ούτε και να της επιβάλλεις τα θέλω σου στον τομέα αυτό.

Όταν θα πάει θα είναι σχεδόν 7 ετών, νομίζω ότι είναι "ντεμί" η ηλικία του..... ούτε πολύ μικρός δηλ. ούτε και μεγάλος βέβαια......Πιο πολύ με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν θα έχει κάποιο παιδάκι γνωστό μαζί του. Σαν ιδέα είμαι πολύ υπέρ της κατασκήνωσης, της ομαδικής ζωής κλπ το θεωρώ καλή εμπειρία.

Σχετικά με την τηλεόραση δυστυχώς στο σπίτι της γιαγιάς με τη μαμά στη δουλειά, θα γίνεται το έλα να δεις!!!! δεν είναι καθόλου στο χέρι μου!!! :evil:

Καλησπέρα.

Εγώ λάτρευα την κατασκήνωση και πήγαινα..πετώντας από χαρά!! Δεν μου φαίνεται καθόλου μικρός να πάει στα 7 του χρόνια. Εγώ δεν είχα προβληματιστεί καθόλου, αλλά και τα 3 μου μικρά ανήψια πήγαν από 5 χρονών και δεν ξεκολλούσαν! Απλά την πρώτη φορά τους έκαναν οι γονείς του εντατικά μαθήματα για το πως πλενόμαστε σωστά, πως ντυνόμαστε, πως τακτοποιούμε τη βαλίτσα μας κλπ. Δεν υπάρχει ο παραμικρός κίνδυνος για τα παιδιά, αλλιώς δεν θα τα έπαιρναν από τέτοια ηλικία, ούτε θα αναλάμβαναν τόσο μεγάλη ευθύνη. Εγώ νομίζω ότι θα ήταν η καλύτερη επιλογή για το παιδί σου. Κ εγώ θα τον στείλω όταν μεγαλώσει ασυζητιτί (είναι 8 μηνών ακόμη).

Είναι όμως και θέμα τι παιδάκι έχεις. Αν το παιδί σου είναι δυναμικό και ανεξάρτητο να το στείλεις και να δεις που δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Αν είναι παιδάκι πιο κλειστό και δεν κάνει έυκολα παρέες, θα πρέπει να το ρωτήσεις πρώτα, να το συζητήσετε και στην τελική να το δοκιμάσετε. Αν δεν του αρέσει, τουλάχιστον θα έχετε προσπαθήσει και δεν πειράζει κιόλας.

Εύχομαι να πάρετε την καλύτερη απόφαση!

Κλειστό χαρακτήρα δεν θα τον έλεγα, κάνει εύκολα παρέες, είναι κοινωνικός. Γι΄αυτό και το σκέφτηκα σαν ιδέα. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρει. Εννοείται ότι τον έχω ρωτήσει, έχουμε δει σάιτ κατασκηνώσεων κλπ κλπ., θα δούμε και από κοντά αυτές που μας ενδιαφέρουν. Και στην τελική αν δεν του αρέσει τόσο πολύ πια, θα πάω να τον πάρω....τι να πω!!!

Σε ποια κατασκήνωση πηγαίνουν τα ανιψάκια σου;;

Νομίζω σε τόσο μικρή ηλικία είναι σημαντικό να υπάρχει ένα οικείο πρόσωπο μαζί, όχι απαραιτήτως φίλος/η, απλά να μην αισθάνεται ένα τόσο μικρό παιδί άγνωστο μεταξύ αγνώστων. Αυτά από την δική μου εμπειρία...

Όσο για την απασχόληση κατά τις σχολικές διακοπές, είχε κάνει πρόσφατα μια γνωστή μου μια mini έρευνα για τα παιδιά της και είχε βρει τα εξής (τα συγκεκριμένα είναι στα βόρεια προάστια, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν αντίστοιχα και αλλού) :

http://www.alphavitari.gr/

http://kidsway.gr/kalokairina-tmimata/

http://www.mikriparea.gr/site/

Αυτό με προβληματίζει και μένα πιο πολύ από όλα!! Μην νοιώσει μόνος του και τρομάξει!!!

Σε ευχαριστώ για τα λινκς, δεν με βολεύουν όμως οι περιοχές, μένω Νότια.

Θα ψάξω μην υπάρχει κάτι αντίστοιχο και εδώ.

Από κατασκηνώσεις έχεις κάποια πρόταση;;; Ξέρεις κάποια καλή;;;

Διαφημίσεις

Καλημέρα! Σκέφτομαι να στείλω τα παιδιά μου σε κατασκήνωση φέτος. Έχετε κάποια πρόταση για προτίμηση, ή αποφυγή κάποιας κατασκήνωσης στη Χαλκιδική?

Vissina ως παιδι πηγαινα φανατικα στη συγκεκριμενη κατασκηνωση και περνουσα καταπληκτικα. Αν τελικα αποφασισετε να παει τη θεωρω πολυ καλη επιλογη. Ειναι διαρκως απασχολημεναμε πρωτοτυπες δραστηριοτητες και οι εγκαταστασεις τουλαχιστον μεχρι το 2009 που πηγαινα ηταν σε τελεια κατασταση. Κι αν ηθελες μπορουσες να κανεις και 'ιδιαιτερα' σε κατι. Π.χ. εμενα μου αρεσε η ιππασια και εκανα 2φορες την εβδομαδα μονη μου με καποιο κοστος βεβαια!

Katrin ως παιδι πήγαινα στην χανθ στον άγιο Νικόλαο. Ειναι (ηταν τουλάχιστον δεν ξέρω πλέον) διαφορετικής νοοτροπίας κατασκήνωση, χωρις λούσα, αλλα με φοβερό κλίμα και κατασκηνωτικό πνεύμα. Αξίζει να ρωτήσεις πιστεύω!

Βρε κοριτσια δεν φοβαστε για τοσο μικρο παιδι?

Με τοσα που ακουγονται δεν ειναι να εχεις και πολυ εμπιστοσυνη.

Ωραιες ειναι οι κατασκηνωσεις δεν λεω και εγω πηγαινα για πολλα χρονια και μου αρεσε , σε μεγαλυτερες ηλικιες ομως.

Vissina ως παιδι πηγαινα φανατικα στη συγκεκριμενη κατασκηνωση και περνουσα καταπληκτικα. Αν τελικα αποφασισετε να παει τη θεωρω πολυ καλη επιλογη. Ειναι διαρκως απασχολημεναμε πρωτοτυπες δραστηριοτητες και οι εγκαταστασεις τουλαχιστον μεχρι το 2009 που πηγαινα ηταν σε τελεια κατασταση. Κι αν ηθελες μπορουσες να κανεις και 'ιδιαιτερα' σε κατι. Π.χ. εμενα μου αρεσε η ιππασια και εκανα 2φορες την εβδομαδα μονη μου με καποιο κοστος βεβαια!

Καλημέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Τον έγραψα στο sportsvillage και ο Θεός βοηθός!!! Και από μια συνάδελφο που πάει την κόρη της εκεί, αρκετά χρόνια άκουσα τα καλύτερα. Οι εγκαταστάσεις που πήγαμε και τις τις είδαμε μια χαρά μου φάνηκαν, ελπίζω να του αρέσει και να περάσει καλά!!! Του δικού μου του αρέσει το ποδόσφαιρο, μεγάλη λατρεία και σκεφτόμουν μήπως κάνει κάποια έξτρα μαθήματα εκεί. Ίδωμεν!!!

Διαφημίσεις

Katrin ως παιδι πήγαινα στην χανθ στον άγιο Νικόλαο. Ειναι (ηταν τουλάχιστον δεν ξέρω πλέον) διαφορετικής νοοτροπίας κατασκήνωση, χωρις λούσα, αλλα με φοβερό κλίμα και κατασκηνωτικό πνεύμα. Αξίζει να ρωτήσεις πιστεύω!

Ρώτησα από καιρό στη ΧΑΝΘ αλλά είχε μόνο τρίτη περίοδο θέσεις, που δεν μας βολεύει!

καλησπέρεα

ερωτηση κατασκήνωση

ποιος δικαιούται ...δωρεάν κατασκήνωση?

με το ικα μπορει καποιος να στειλει τα παιδιά του??

ξερετε?

Αχ κατασκήνωση, τα καλυτερότερα καλοκαίρια της παιδικής μου ζωής. Πρωτοπήγα 7χρ. κι έκατσα ως κατασκηνώτρια μέχρι και τα 15. Παρότι κλειστό παιδί και δύσκολο, τις πρώτες μέρες ίσως ήταν περίεργα, όμως σταδιακά και με τα χρόνια με βοήθησε να γίνω πιο κοινωνική, πιο υπεύθυνη, πιο ανεξάρτητη πιο πολλά άλλα πράγματα και πέρασα πάρα πάρα πάρα πολύ όμορφα. Αξέχαστα!

Όμως προσοχή, παίζει ρόλο η κατασκήνωση, πόσο υπεύθυνη και πόσο οργανωμένη είναι. Εγώ πήγαινα στις κατασκηνώσεις Ασημακοπούλου (παράδεισος του παιδιού) στα Κιούρκα και παιδιά/γονείς ήταν εξίσου ευχαριστημένοι. Όλα τα στελέχη ήταν γυμναστές, παιδαγωγοί ή/και παλιοί κατασκηνωτές κι οι ομαδάρχες πάνω από 18 χρ. Ήταν γενικά μια κάπως οικογενειακή κατάσταση και πολλά σημαντικά στελέχη (αρχηγοί/υπαρχηγοί) υπάρχουν μέχρι και τώρα!!

Μια χρονιά πήγα στην Kinderland κι αν και πιτσιρικά μπορούσα να καταλάβω πως τα πράγματα ήταν λίγο χαοτικά. Είχαμε ομαδάρχισσα 14-15 χρ και ήταν υπεύθυνη για μια ομάδα κοριτσιών 10-12 χρ. Η κατασκήνωση ήταν μεγάλη και με θυμάμαι να λέω πως είναι πολύ χαλαρά τα πράγματα σε αυτή την κατασκήνωση και θα μπορούσα άνετα να βγω έξω και να μην με πάρει κανείς χαμπάρι.

Δεν ξέρω πως έχουν διαμορφωθεί τώρα απλά λέω εντυπώσεις από τη δεκαετία του 90 που ήταν και άλλες εποχές βέβαια. Ωστόσο στα Κιούρκα έχουν πάει πρόσφατα και παιδιά φίλων μου και φαίνεται να είναι όλα τα ίδια.

Θα πάω σίγουρα το παιδί μου όταν μεγαλώσει γιατί θεωρώ πως είναι ανεπανάληπτη εμπειρία. Να είναι θετικό βέβαια κι αυτό, όχι να κλαίει επειδή δεν θέλει να πάει με τίποτα κι εγώ εκεί με το ζόρι, επειδή μου άρεσε εμένα.

Προσοχή που θα τα πάτε, μάθετε κάπως εμπειρίες από άλλους γονείς.

Αξίζει πάντως και παρααξίζει!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Σαν πρωτάρα ειμαι πολυ μπερδεμένη. Που να στείλω το παιδι μου;(6.5 χρ) Βουνό - θάλασσα ; Που τα προσέχουν πιο πολυ; Πιο προγραμμα ειναι το καλύτερο; Ποιες εγκαταστάσεις; Μικρη κατασκήνωση ; Η μεγαλη;

Ειμαι ανάμεσα στο "το ξένοιαστο μελίσσι"- αναγέννηση - η φωλιά του παιδιου

Τι να κανω;;οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Μιας και το άνοιξα το θέμα, είπα να ενημερώσω για την εμπειρία μας από την κατασκηνωτική ζωή του μικρού μου!!!

Πήγε μια χαρά, δόξα τον Θεό πέρασε πολύ καλά, έμεινε πολύ ευχαριστημένος και στο τέλος μου ζήταγε να τον γράψω και στις υπόλοιπες κατασκηνωτικές περιόδους!!!!!

Οι πρώτες μέρες ήταν παράξενες γι αυτόν....... και για εμάς βέβαια...... Το πρώτο επισκεπτήριο δακρύβρεχτο (όταν φεύγαμε).....του λείπαμε και μας έλειπε....... όλα όμως κύλισαν τελικά πολύ καλά!!!

Είμαι πολύ υπερήφανη για το παλικαράκι μου....τα κατάφερε μια χαρά!!!

Εννοείται ότι του χρόνου θα ξαναπάμε!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα